Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Bazylika w Licheniu...
 |  Wersja do druku
Robert
 maj 20 2009 20:42  (Czytany 2071 razy)  
Forum

Status: offline

Przeczytalem dzisiaj w czasopismie 21. wiek o zestawieniu najbardziej brzydkich obiektow na swiecie i w Polsce. Na pierwszym miejscu polskiej listy jest bazylika w Licheniu. Autor artykuly pisze o niej: "Zly sen architekta łączy nieposkromione dążenie do przepychu z całkowitym brakiem gustu projektantki, ktrorej nazwisko lepiej przemilczec. Tak powstal sakralny Disneyland." Nie bylem tam wiec trudno mi miec wlasne zdanie, choc wybudowanie czegos tak drogiego i ogromnego w zasadzie na pustkowiu brzmi dla mnie kuriozalnie. A czy ktos z Was byl tam osobiscie? Czy podzielacie opinie zacytowana przeze mnie?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 maj 20 2009 21:19   
Forum

Ne bylam w Licheniu, ale wlasnie ogladnelam zdjecia w internecie. Na pierwszy rzut oka, autor nie ma racji. Jest chyba troche zlosliwy.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 maj 20 2009 21:51   
Forum Moderator
Moderator

byłam..

Bazylika nie jest zła - gorzej z Golgotą....
No niestety ale kiczem jedzie troche

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 maj 20 2009 22:22   
Forum

Byłem
jechałem z mieszanymi uczuciami, bo znałem takie opinie jak Surationa
jako całość - świetnie zaprojektowany i utrzymany! religijny disneyland - świetne miejsce na wycieczki, spacery, odpoczynek itp - dużo zieleni , urokliwe miejsca, zakaz palenia, przestrzeń - byłem pod wrażeniem
Golgota - pewnie kwestia gustu więc nie całkiem z paraklet się zgodzę, mnie trochę raziło dużo "kamieni z ziemi świętej" i ludowo-maryjno-odpustowe zakątki
Bazylika - imponująca! ja tam kiczu nie widzę, widzę rozmach, monumentalizm, przepych (ale w całości nie rażący, pasujący do wielkości), robiące wrażenie sklepienie i otoczenie ołtarza - mi i mojej rodzinie się podobało.
Nie byłem na wierzy - widok ponoć imponujący
No i największy dzwon w Polsce
Polecam szczerze na letnią wyciekę rodzinną

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciek Janson
 maj 20 2009 23:05   
Forum Moderator
Moderator

Nie bylem, ale widzialem kilka zdjec

http://pejzaze.onet.pl/64637,gr,39,27,0,polska_lichen_katolicki_disneyland,galeria.html

Tu porazajacy witraz

http://pejzaze.onet.pl/64637,g,1,27,0,polska_lichen_katolicki_disneyland,galeria.html

Tu cala galeria

Poza tym kiedys chetnie bym pojechal Smile

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 maj 20 2009 23:35   
Forum

Dziekuje Maxurdzie za linki. Tak nieco blizej- nie wszystko jest w moim stylu. OK. Moim. Smile Mysle, ze trzeba zobaczyc na miejscu w Licheniu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 maj 26 2009 14:38   
Forum

Byłem. Imponująca wielkością. Kiedy modliłem się w środku miałem wrażenie jakbym był na otwartej przestrzeni, outdoor, dlatego że tak daleko do nabliższej ściany, sufitu itd. Nie "czułem, że jestem pod dachem" Wink

Część główna bazyliki podoba mi się. Potężne organy. Latarnie wewnątrz, które powodują, że idąc nawą główną ma się wrażenie jakby to była uliczka w mieście. Kopuła ogromna, miejscami stylistyka jak z sali bankietowej Titanica.

To wrażenia estetyczne, pozytywne.
Nie "czuję" natomiast tych powierzchni konfesjonałowych. Ktoś był to rozumie o co mi chodzi. Tzn są tam takie jakby pustki, niczym nie wypełnione, to chyba w podziemiach bazyliki, albo gdzieś wokół naw głównych..już nie pamiętam planu.
To może powodować wrażenie zbędnego i do tego kiczu.

Pewnie tego typu kolos, będzie się tworzył jeszcze wiele, wiele lat. Za 100 lat może być naprawdę jeszcze więkzą atrakcją.

Teraz pytanie, po co takie ogromne kościoły?
Osobiście nie jestem za tym. Źle jest np. kiedy ludzie uciekają w takie miejsca, aby skorzystać z sakramentu pokuty z dala od rodzimych księży. "Zostawić grzechy". Nie polecam takich miejsc, do korzystania z tego sakramentu, a wielu własnie takie ma podejście. Trudno się przeżywa Eucharystię w takich miejscach. Szczerze łatwiej o doznanie wrażeń estetycznych niż religijnych.

Ale jest wyjście. Tego typu miejsca są doskonałą bazą dla zjazdów młodzieży, dla wielkich spotkań, dniów wspólnoty...
kiedy nie da sie ze wzgledow na pogode czegos zorganizowac na zewnątrz, to takie miejsce jest świetne. Pomieści tysiące ludzi. Dobre nagłośnienie, ciepło, bez deszczu.... dobre miejsce na ewangelizacje, na konferencje, międzynarodowe spotkania grup modlitewnych. Oczywiscie to wszystko tzreba by jeszcze dostosować, ale skoro już chrześcijanie wybudowaliśmy sobie takie miejsce, to korzystajmy z tego.
To jest też znak tego co ludzie razem, połączeni ideą moga zrobić. Kiedy złoży się pare milionów osób, to dając niewiele, moga zrobić....tak WIELE Smile

Na wieży tez byłem. Wchodzilem po schodach, niezła wycieczka w chmury Big Grin I widoki niesamowite. Poleam.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Morzan
 maj 27 2009 14:20   
Forum

rzeczywiście trudno dyskutować o gustach każdemu się podoba co innego, jednak jeśli byłyby jakieś architektoniczne maliny to bazylika w licheniu byłaby z pewnością nominowana. autor tego artykułu pisząc takie słowa na pewno zna się choć trochę na rzeczy. sądzę, że ci którzy w tym "siedzą' wypowiedzą się w podobnym guście. mówię to dlatego, że znam pewnego ojca franciszkanina, studiował na ASP, napisał książkę o ikonach wydaną w kilku językach i teraz wykłada historię sztuki. on osobiście jako znawca w tej materii wstydzi się za bazylikę i chyba wie co mówi. a co taki szary człowiek jak ja może wiedzieć o sztuce, mi tam się podoba niemal wszystko co ogromne i kolorowe w środkuSmile
podrawiam

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 27 2009 14:40   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Morzan

a co taki szary człowiek jak ja może wiedzieć o sztuce, mi tam się podoba niemal wszystko co ogromne i kolorowe w środkuSmile
podrawiam

Jedno zdanie i trafiłes w sedno, a przy tym mnie ubawiłeś Laughing Out Loud
Faktycznie, ma być ogromne i kolorowe w środku, w tym budynku nie musi być nic duchowego.
No, i owa "cudowna wodą" - dobra bo chłodna i darmowa. I tym się różni od innego cudownego źródełka (z którego ostatnio piłem), że nie trzeba było niczego okrążać na jednej nodze z woda ustach aby się spełniła modlitwa (faktycznie, ogromna ta bazylika, trudno by tak skakać).

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Matija
 maj 28 2009 16:19   
Forum

... o tej wodzie, z którą w ustach tzreba coś okrążać...toć to magia!
Nie ma nic wspólnego z chrzescijanstwem.
Gdzie tak jest?
Warto coś takiego wyłapywać, i zrobić listę takich miejsc, aby ludzi uswiadamiać, że to jest przeciwne Bogu.
Przeciwne pierwszemu (nie bez powodu pierwsze ) przykazaniu : nie bedziesz miał bogów cudzych obok mnie...

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 czerwiec 01 2009 15:06   
Forum

Quote by: Matija

Gdzie tak jest?
Warto coś takiego wyłapywać, i zrobić listę takich miejsc, aby ludzi uswiadamiać, że to jest przeciwne Bogu.
Przeciwne pierwszemu (nie bez powodu pierwsze ) przykazaniu : nie bedziesz miał bogów cudzych obok mnie...

Wodę z Lichenia piłem, zimniuchna i dobra, ale pierwsze słyszę od Rafiego o tych dziwach Laughing Out Loud

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Rafi F
 czerwiec 01 2009 21:15   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Dezerter

Quote by: Matija

Gdzie tak jest?

Wodę z Lichenia piłem, zimniuchna i dobra, ale pierwsze słyszę od Rafiego o tych dziwach Laughing Out Loud

Kapliczka św. Anny godzina szlakiem leśnym od Wang -> Grabowiec (latem pewnie szybciej). Szlak prowadzi obok wzgórza na którym luteranie odprawiali nabożeństwa (wzgórze reformowane bardziej na wschód). Piękna kapliczka. Info z troszkę inną wersją znalazłem tutaj

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Marianna
 czerwiec 01 2009 22:28   
Forum

Rafi, nie wierze. Eek! Dales sie tak podpuscic, by na jednej nodze, wokol...? Laughing Out Loud A nie zachlysnales sie? Big Grin Cool
Ja sie nigdy nie dalam skapac by "przeblagac" ducha gor, ktorego i tak nie spotkalam, a gory zawsze byly dla mnie przyjazne. Smile
To sa tylko zabawy. Nigdy nie lacz tego z molitwa i nie pozwol sobie wmawiac takie niedorzecznosci.

Juz widze jak tam skaczesz. Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud
Pardon, Laughing Out Loud ale nie moge sie powstrzymac. Laughing Out Loud Laughing Out Loud

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 02 2009 10:09   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Marianna

Rafi, nie wierze. Eek! Dales sie tak podpuscic, by na jednej nodze, wokol...? Laughing Out Loud A nie zachlysnales sie? Big Grin Cool
Ja sie nigdy nie dalam skapac by "przeblagac" ducha gor, ktorego i tak nie spotkalam, a gory zawsze byly dla mnie przyjazne. Smile
To sa tylko zabawy. Nigdy nie lacz tego z molitwa i nie pozwol sobie wmawiac takie niedorzecznosci.

Juz widze jak tam skaczesz. Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud
Pardon, Laughing Out Loud ale nie moge sie powstrzymac. Laughing Out Loud Laughing Out Loud

Zawiodę ciebie, nie skakałem. Mogłoby być to faktycznie komiczne Big Grin

Modliłem się, choć moje intencje mogłyby zdziwić tam obecnych.
Niestety wiele osób łączyło modlitwę z ową "zabawą", niektóre był śmiertelnie poważne. Już o nie takich "pokutach" i "zadośćuczynieniach" słyszałem, więc mogę ową powagę zrozumieć (i nie ma tu nic śmiesznego Frown niestety).

Jest też popularna postawa "na wszelki wypadek", taka jak z ową cudowna wodą z Lichenia - niby nie wierzą, ale w butelkę nabiorą i np. chorej na raka do picia i obmycia zaniosą (no bo przecież nie zaszkodzi, a może i pomoże, może dzięki temu operacja będzie skuteczniejsza albo po otwarciu okaże się że jest lepiej niż przypuszczają; autentyk).

Woda smaczna, zimna podobno nie tylko w zimie. Smile

===

Cytat 
Marianna
 czerwiec 02 2009 16:07   
Forum

Ciesze sie Rafi, bo mnie nie zawiodles.

Natomiast co do oceny zachowan ludzkich, mysle za jestes w bledzie. Wiec jak to bylo? Ktos z woda w ustach mowil modlitwe na glos? Slyszales ja?
A moze po skonczonym zabobonie ktos przyszedl sie pochwalic - zdazylem zmowic 3 Modlitwy Panskie i 3 zdrowaski? Nie widze tego. Sory.
Zadziwiajacym jest fakt, ze ludzie z tamtych terenow nigdy mi czegos takiego nie donosili. Nawet ateisci. Wydaje mi sie, ze to Twoje obawy przez Ciebie przemawiaja.
(A ja sie tam nie modliam Wink )

Co do wody z Lichenia. Nie ma co krytykowac. Skad mozesz wiedziec co choremu pomoze. W chwilach cierpienia, nawet lyk takiej wody moze dac komus chwilowe zadowolenie.
W ciezkiej chorobie, to juz jest bardzo duzo. Nie uwazam, by byl to powod do smiechu.

P.S. Islamici znaja mycie twarzy bez wody i mydla. Niezaleznie czy chory, czy zdrowy jednak wszyscy twierdza, ze to im cos daje. Nie mysle, by byl to dobry temat do uragania.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 02 2009 16:41   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Marianna
Natomiast co do oceny zachowan ludzkich, mysle za jestes w bledzie. Wiec jak to bylo? Ktos z woda w ustach mowil modlitwe na glos? Slyszales ja?
A moze po skonczonym zabobonie ktos przyszedl sie pochwalic - zdazylem zmowic 3 Modlitwy Panskie i 3 zdrowaski? Nie widze tego. Sory.
Zadziwiajacym jest fakt, ze ludzie z tamtych terenow nigdy mi czegos takiego nie donosili. Nawet ateisci. Wydaje mi sie, ze to Twoje obawy przez Ciebie przemawiaja.
(A ja sie tam nie modliam Wink )
Modlitwa przed, podskoki później. Taka zalecana kolejność. Kwiatków z tamtych okolic jest więcej, ten zapamiętałem.

Quote by: MariannaCo do wody z Lichenia. Nie ma co krytykowac. Skad mozesz wiedziec co choremu pomoze. W chwilach cierpienia, nawet lyk takiej wody moze dac komus chwilowe zadowolenie.
W ciezkiej chorobie, to juz jest bardzo duzo. Nie uwazam, by byl to powod do smiechu.

P.S. Islamici znaja mycie twarzy bez wody i mydla. Niezaleznie czy chory, czy zdrowy jednak wszyscy twierdza, ze to im cos daje. Nie mysle, by byl to dobry temat do uragania.[/p]

Ależ mi dał duże zadowolenie : wokoło picie było bo bajecznych cenach i te kilka łyków zimnego dało mi ukojenie. Co do pozostałych właściwości owej wody, to nie przewyższa zimnej przefiltrowanej wody z kostkarki. Nie jest dla mnie wcale śmieszny szamanizm. Pomimo nawet i chwilowo pozytywnych skutków na dłuższa metę nic nie daje (w najlepszym razie), a i przykazaniem Boga się kłóci zapaskudzając naszą duszę.

Co daje obmycie rąk, nóg i twarzy w wodzie doceni każdy kto był choć przez godzinę choć na skraju pustyni.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,52 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty