Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Które to przykazanie??
 |  Wersja do druku
Maciek Janson
 czerwiec 05 2009 18:14  (Czytany 2653 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Ostatnio czytałem fragment dot. 10 przykazań. Być może to moja niewiedza, być może coś innego, ale jak sądzicie. Jakie przykazanie złamał Izrael kiedy stworzył złotego cielca?? Czytam też taką książeczkę B. Hybellsa "Wyryte w sercu". Bill pisze, że Izrael zlamal drugie przykazanie. Zgodzilibyscie sie?? Ciekaw jestem...

PS

Rzecz nie dotyczy sporu o podzial 10 przykazan Smile To jakby ktos sie nie polapal o co mi chodzi...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 czerwiec 05 2009 20:01   
Forum Moderator
Moderator

drugie jako to że nie będziesz mi tworzył podobieństw - czy to że nie będziesz używał imienia?

Jak dla mnie to pierwsze - ale to tak pierwsze lepsze - poczekam na innych wypowiedzi, może zmienię zdanie

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 05 2009 20:47   
Forum

Dzisiaj, kilka tysiecy lat po tamtym incydencie, nadal tworzone sa "zlote cielce" i to w ramach kosciola kattolickiego. Bo jak inaczej nazwac te wszystkie cudowne obrazy i figurki, przed ktorymi klekaja wierni? Calowanie krzyza i medalikow, klekanie przy przekraczaniu osi podluznej kosciola. Ten caly folklor i oddawanie czci martwej naturze odpycha mnie od Kosciola. Sie zastanawiam sie, czy Jahwe by sobie zyczyl takiego poganstwa w ramach chrzescijanstwa...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 czerwiec 05 2009 21:36   
Forum

Suration'ie
Tak, jeszcze niedawno slubne pary zanosily kwiaty, a dzieci sie kajaly przed "zlotym cielcem". Confused
Do grup folklorystycznych nie nalezalam, a mimo to nie mam nic przeciwko. Koniec off-topu.

Maxurdzie.
Dla mnie oczywiscie pierwsze i domylam sie, ze dla Ciebie drugie. Smile Dobrze glosuje? Wink

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 czerwiec 05 2009 22:38   
Forum

Quote by: maxurd

Jakie przykazanie złamał Izrael kiedy stworzył złotego cielca?? Czytam też taką książeczkę B. Hybellsa "Wyryte w sercu". Bill pisze, że Izrael zlamal drugie przykazanie. Zgodzilibyscie sie?? Ciekaw jestem...

Odstępstwo od wiary i niewierność wobec Boga jest przez Pismo określane mianem cudzołóstwa, rozpusty. Zatem szóste.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 czerwiec 05 2009 23:00   
Forum Moderator
Moderator

PP - podoba mi się

Ale czy w takim razie nie podciągniemy tego pod większość przykazań? Mi ktoś kiedyś powiedział - że nie zabijaj dotyczy również naszej wiary w Boga Jedynego i prawdziwej religijności..

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 06 2009 20:45   
Forum Moderator
Moderator

Zapytam wiec inaczej. Jak mozna zlamac prawo, ktore nie jest ustanowione. Przeciez cielca stworzyli zanim Mojzesz oglosil przykazania!

Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 czerwiec 06 2009 21:05   
Forum

Quote by: maxurd

Ostatnio czytałem fragment dot. 10 przykazań. Być może to moja niewiedza, być może coś innego, ale jak sądzicie. Jakie przykazanie złamał Izrael kiedy stworzył złotego cielca?? Czytam też taką książeczkę B. Hybellsa "Wyryte w sercu". Bill pisze, że Izrael zlamal drugie przykazanie. Zgodzilibyscie sie?? Ciekaw jestem...

PS

Rzecz nie dotyczy sporu o podzial 10 przykazan Smile To jakby ktos sie nie polapal o co mi chodzi...

stworzenie złotego cielca to jeszcze nie grzech - grzechem było oddawanie mu czci czyli utożsamienie go z Bogiem bo Aaron powiedział "oto bóg twój ludu Izraela, który cię wywiódł z ziemi egipskiej"
potwierdzają to w przypisach w BT:
"Wj 32, 1 - Izraelici domagają się posągu bóstwa, który by był niesiony na przedzie karawany, jak to było w zwyczaju u Egipcjan czy Asyryjczyków. Złoty cielec nie był posągiem jakiegoś bóstwa egipskiego, jak krowa Hator czy byk Apis, ale samego Jahwe. Jeroboam później kazał zrobić posąg Jahwe również w kształcie złotego cielca (1 Krl 12,28nn)."

i moim słowniku biblijnym
nie mogę się więc zgodzić z P Pastorem bo Pismo mianem "nierząd i cudzołóstwo" określa "bałwochwalstwo" :
Wj 34, 15 - Określenie bałwochwalstwa podobne jak cudzołóstwo.
a tego ani tego co zrobił lud wybrany w opisanym przez Maxurda fragmencie nie opisuje 6 przykazanie tylko to:
Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

numeracja nie ma sensu bo nie jest podana w Biblii
Reasumując Jahwe nie życzył sobie swoich obrazów materialnych w żadnej postaci byka (cielca) również

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 czerwiec 07 2009 15:17   
Forum

Pan Bóg powiedział że nie będziesz miał bogów innych obok mnie itd. w Bibli te słowa znajdziemy ale nie znajdziemy ich w katechiźmie (wybaczcie że się czepiam ale te wersety zostały wymazane z katechizmu a na ich miejsce podzielono 10-te przykazanie) można by rzec że Izrael złamał kilka przykazań naraz. A zakaz tworzenia wizerunku Boga przewija się przez cały Stary Testament przez tworzenie takiego wizerunkuplemię Dana zostało wydziedziczone przez Boga z ziemi Izraela.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 07 2009 18:54   
Forum Moderator
Moderator

Ależ Zibi. W KKK znajdziesz "pełny" dekalog (odniesienie do treści w Biblii). Obecna numeracja wg św. Augustyna. Tą samą wersję katechetyczną znajdziesz także np. u luteran.
Wybacz zibi, ale chyba trudno mówić, że KK coś ukrywa tylko dlatego, że wersja katechetyczna dla dzieci jest skrócona. Trzeba było w liceum także na katechezę chodzić Wink Dyskutowaliśmy o tym nie raz.
Zobacz też http://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Pastor
 czerwiec 07 2009 18:57   
Forum

Quote by: Dezerter
nie mogę się więc zgodzić z P Pastorem bo Pismo mianem "nierząd i cudzołóstwo" określa "bałwochwalstwo"

Wszystko zależy od interpretacji. Jeśli cielec przedstawiał bóstwo pogańskie to jest to bałwochwalstwo. Jeśli natomiast cielec był wyobrażeniem Jahwe to Izraelici przekroczyli przykazanie zakazujące im wykonywania materialnych wyobrażeń Boga.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 czerwiec 07 2009 18:58   
Forum

Oj ZibiSzalom myślałem, że już jesteś dużym chłopcem i troche wiesz na tematy na które się wypowiadasz, tym bardziej, że już 100 razy było na tym forum o tym, że;
KRK posiada 2 katechizmy 1 dla dzieci a drugi dla dorosłych dla dzieci jest w dziecięcej uproszczonej formie a dla dorosłych w formie pełnej nie uproszczonej.
"Dzieciom" Wink zacytuję z Katechizmu Kościoła Katolickiego :

Rozdział pierwszy

"BĘDZIESZ MIŁOWAŁ PANA BOGA SWEGO
CAŁYM SWOIM SERCEM,
CAŁĄ SWOJĄ DUSZĄ
I CAŁYM SWOIM UMYSŁEM"

2083 Jezus streścił obowiązki człowieka względem Boga tymi słowami: "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem" (Mt 22, 37; Łk 10, 27: "...całą swoją mocą"). Są one 367 bezpośrednim echem uroczystego wezwania: "Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym" (Pwt 6, 4).
Bóg nas pierwszy umiłował. Miłość Jedynego Boga jest przypomniana w pierwszym z "dziesięciu słów". Przykazania wyjaśniają z kolei odpowiedź miłości, do której udzielenia wobec Boga jest powołany człowiek.

Artykuł pierwszy

PIERWSZE PRZYKAZANIE

Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5) 1 .

Jest... napisane: "Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz" (Mt 4,10).

I. "Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i będziesz Mu służył"

i podam link do Katechizmu KK aby wyrosły z krótkich spodenek i nie opowiadały bajek Wink
http://www.katechizm.opoka.org.pl/

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 08 2009 10:52   
Forum Moderator
Moderator

Powtorze wiec pytanie jeszcze raz... Jak Bog moze kogos ukarac za zlamanie prawa, ktore nie bylo ustanowione w momencie zlamania...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 08 2009 11:55   
Forum

Maxurdzie: nie dręcz.
Bóg nie chciał nikogo ukarać za złamanie nieistniejącego prawa.
Stwierdził, że sie do niczego nie nadają, bo nie potrafią zawierzyć Bogu.

Znalazłem ciekawy artykul na ten temat:
http://www.tscpulpitseries.org/polish/ts941128.htm

miłej lektury

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 08 2009 19:02   
Forum Moderator
Moderator

Medieval cytuje Wilkersona Smile Swiat sie konczy. Ale faktycznie bardzo ciekawy i na temat art. Dzieki Smile

pzdr

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 09 2009 11:03   
Forum

przede wszystkim: nie cytuje... a jedynie podaje pod rozwage ciekawy artykuł.
Pastor Wilkerson w tym akurat tekście przeprowadza ciekawą egzegezę nie wchodząc w żadne spory doktrynalne i jest wiarygodny.
A swoja drogą Krzyż i sztylet był lekturą, ktora wywarła na mnie spory wpływ, kiedy po odnalezieniu Chrystusa poszukiwałem dla siebie Kościoła. Znalazłem rzymski, katolicki, ale i nie odrzuciłem doświadczeń pokrewnych zielonświątkowym.

Co do tematu: w Wj 20, 23 jest: Nie będziecie sporządzać obok Mnie bożków ze srebra ani bożków ze złota nie będziecie sobie czynić....
Co prawda Izrael chyba nie zdążył poznać tego prawa, ale jeśli już, to ono zostało złamane

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Pastor
 czerwiec 10 2009 00:20   
Forum

Quote by: medieval_manPastor Wilkerson

Pastor Wilkerson powiada "To, czego jesteśmy teraz świadkami, to nie recesja, to nawet nie depresja. To jest gniew Boga" Za trzy lata koniec świata Cool Swój chłop

Co do tematu: w Wj 20, 23 jest: Nie będziecie sporządzać obok Mnie bożków ze srebra ani bożków ze złota nie będziecie sobie czynić....
Co prawda Izrael chyba nie zdążył poznać tego prawa, ale jeśli już, to ono zostało złamane

Ja interpretuje ten występek jako bałwochwalstwo choć interpretacja może być różna.
Poparciem mojej tezy są:
słowa Mojżesza
Wj 32,26 "Kto jest za Panem, do mnie!"
Wj 32,31 "Oto niestety lud ten dopuścił się wielkiego grzechu, gdyż uczynił sobie boga ze złota"
oraz sama prośba ludu "Uczyń nam boga..." nie wnikam w interpretacje Aarona który pewnie starał się ratować troche sytuację ale
"I ujrzał Mojżesz, że lud stał się nieokiełznany, gdyż Aaron wodze mu popuścił na pośmiewisko wobec nieprzyjaciół"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 czerwiec 12 2009 00:20   
Forum

Pan Bóg wymyślił 10 przykazań i postanowił udać się na Ziemie i podarować je ludziom
Idzie sobie, patrzy a tu Germanie
-Czołem Germanie!
-Cześć Stary!
-Chcecie przykazanie może jakieś?
-A jakie masz tak dla przykładu?
-No mam tutaj takie - nie zabijaj!
-Phi, my z tego żyjemy! Nie ma mowy!

Bóg idzie dalej, patrzy, Rzymianie
-Siema Rzymianie, chcecie przykazania?
-No a jakie na przykład?
-A na przykład takie - nie cudzołóż!
-A weź idź z tym, wszystko tylko nie to, takich nie chcemy.

Idzie dalej, idzie, patrzy, żydzi
-Szalom żydzi, mam tutaj dziesięć przykazań, chcecie?
-Dziesięć? -A po ile?
-A za free
-To bierzemy wszystkie!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 czerwiec 12 2009 02:19   
Forum

Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud ciekawe, bardzo ciekawe !!! jakby ich nie nazywać to moję myślenie jest takie że Dekalog to poprostu obustronna umowa stąd dwie tablice (oryginał i kopia umowy) dla Boga by pamiętał że obiecał błogosławić jak Izrael będzie trzymać się dróg Jahwe, a dla Izraela co go spotka gdy zerwie umowę. Te tablice to była formalna umowa ale wcześniej gdy Bóg wyprowadzał Izrael z Egiptu to zawarł tzw. Ustną Umowę (też wiążącą). Idea

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 12 2009 02:25   
Forum

Odnoszę coraz bardziej nieodparte wrażenie, że postanowiłeś swoimi postami ośmieszyć chrześcijaństwo.
Dekalog na dwóch tablicach to: Oryginał i kopia umowy!!!!
No tak.
Bóg ma sklerozę i pewnie bez umowy, ktorą Izrael mogł Mu w twarz rzucic, zapomniałby o Przymierzu....

===

Cytat 
Zbigniew Szalast
 czerwiec 12 2009 02:49   
Forum

MM mylisz się sam przecież jestem Chrześcijaninem, jak cię ośmieszyłem to wybacz nie miałem takiego zamiaru.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 czerwiec 12 2009 11:41   
Forum

Stary Testament i Dekalog nie są i nie powinny być dla chrześcijanina najważniejsze.
Św. Paweł na kartach Nowego Testamentu pisze o wolności, o tym, że ci są dziećmi Bożymi, którzy dają się prowadzić przez Ducha Świętego. Cały rozdział ósmy Listu do Rzymian opisuje dynamikę działania w nas Ducha Świętego, cała nauka św. Jana o miłości i Jezusowe Kazanie na Górze jest jakby zapominane w nauce Kościoła, który narzuca starotestamentową powinność.
Św. Tomasz nie buduje teologii moralnej w oparciu o przykazania, ale omawia cnoty. Cnoty są u niego przejawem twórczości. Człowiek posiada cnotę, kiedy łatwo, szybko, z przyjemnością i w sposób twórczy reaguje na dobro, które warto zrobić. Cnota nie jest katalogiem powinności. Cnota to umiejętność podjęcia dobra. Cnota jest, więc wewnątrz człowieka, natomiast prawo jest na zewnątrz. Dlatego w rozumieniu Tomasza, prawo dla chrześcijanina jest jedynie pomocą, drogowskazem, który nie odgrywa roli fundamentalnej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 12 2009 12:53   
Forum

PP, cieszę się, że o. Giertych (dominikanin) trafia Ci do przekonania.

jego artykuł wart jest faktycznie rozpowszechnienia

===

Cytat 
Pastor
 czerwiec 12 2009 13:49   
Forum

Quote by: medieval_man

PP, cieszę się, że o. Giertych (dominikanin) trafia Ci do przekonania.

To wynika z pewnego postrzegania Boga, Jego stosunku do człowieka i daru wolności którym go obdarzył.
IMO gdy Bóg mówi - nie códzołóż! to nie dlatego że w domyśle - tym czynem mnie obrazisz i spadnie na ciebie moja sroga kara - zabije ciebie, twoją żone, matke, babke, prababke i wszystkich na litere P. Jest to bardziej zalecenie - nie cudzołóż bo to w żaden sposób cie się nie przyda do twojego wzrostu, do dążenia do doskonałości, lepiej tego nie rób, ale zrobisz jak chcesz. Jeśli Bóg obdarzył nas wolnością po to tylko żeby nas karać i mieć z tego frajde(a ST na to wskazuje) to ja chce się z tego koszmaru jak najszybciej obudzić.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,72 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty