Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Modlitwa wstawiennicza...
 |  Wersja do druku
Matija
 czerwiec 08 2009 17:33  (Czytany 2282 razy)  
Forum

Status: offline

Quote by: remigius

Ad. Modlitwa Wstawiennicza.

Mówię od razu że modlitwa wstawiennicza, czy jakkolwiek inaczej byśmy ją nazwali - jest miła Bogu i jest ŚRODKIEM do celu, czyli do wysłuchania naszych próśb przez Boga.

Niestety zauważam też zagrożenia związane z lansowaną powszechnie w pewnych środowiskach modlitwą wstawienniczą. To co mnie niepokoi - to częste używanie wyrażenia "modlitwa wstawiennicza" bez wspomnienia o Bogu Ojcu czy Jezusie. Piszę się i mówi o modlitwie wstawienniczej jako czymś samoistnym - oderwanym od Boga - i że to ta modlitwa, a nie Bóg potrafi zdziałać cuda.
Takie traktowanie modlitwy wstawienniczej - jako bytu, który sam z siebie działa - może doprowadzić do kreowania kolejnego bożka, który odbiera cześć prawdziwemu Bogu.
To Bóg działa cuda! Sama modlitwa - choćby w nie wiem jak opracowanej formie - nie potrafi sama z siebie kompletnie NIC. Jeśli nasze serce nie jest skierowane na Boga, tylko na właściwe zachowanie się podczas modlitwy wstawienniczej - to jest to rzucanie plew na klepisko.

Nie jestem też zachwycony tym, że podczas modlitwy wstawienniczej częściej się od Boga czegoś ŻĄDA niż prosi. Nastał od jakiegoś czasu żądaniowy styl modlitwy wstawienniczej - pewnie pod wpływem któregoś z pastorów - pionierów tego stylu modlitewnego. Jakoś nie umiem się z tym pogodzić i absolutnie tego nie czuję - żebym miał żądać do Boga czegokolwiek. Co innego prosić, błagać - to jak najbardziej jest zgodne z moim sumieniem oraz z przykładami modlitwy, o których czytałem w Biblii.
Bardzo dziwne też jest dla mnie dziękowanie Bogu za coś czego jeszcze nie zrobił, a to też jest cecha stylu modlitwy wstawienniczej. Skoro ktoś chce aby Bóg coś zrobił, to nie ma prawa być całkowicie pewnym, że Bóg to zrobi. A taka nieuzasadniona pewność wyraża się np. w zdaniu: "Dziękuję Ci Panie że uzdrowiłeś Szymona" - podczas gdy dopiero się modlisz o uzdrowienie. Bóg jest suwerenny i ma absolutne prawo do nie wysłuchania modlitwy - nie można się zachowywać tak jakby się nad Bogiem miało władzę. Próby władania rzeczywistością duchową to magia, a nie modlitwa, która pełna ufności pokłada nadzieję w mądrej i suwerennej decyzji Boga.

W stylu i doktrynie modlitwy wstawienniczej opracowanej w amerykańskich środowiskach protestanckich jest dla mnie tyle dziwności, że nie jestem w stanie się do niej przekonać.

Zgadzam się z Tobą, modlitwe wstawieniczą można potraktować jako dobro absolutne. I to niewłasciwe podejście.
Takie samo można mieć do różańca, spowiedzi, wstawiennictwa świętych, wody święconej... nauka Chrystusa jest wymagająca, i zdrowe poruszanie się w tych sprawach też żąda od nas roztropności, posłuszeństwa i mądrości.

Ale dlaczego uciekać od rzeczy dobrych tylko dlatego, że zdażają się dewiacje?
Bóg działa szczególnie tam gdzie dwóch lub trzech spotyka się w Jego imię, i razem zgodnie proszą o coś, a w tym przypadku za KOGOŚ. Dowodem tego, że Pan chce takiej modlitwy jest jej skuteczność. Poświadczają ją także znaki mocy i cuda, manifestowanie się Ducha Świętego.
Bóg może w jednej chwili przestać udzielać swoich łask przez tą formę modlitwy.
Jeśli pojawi się złe jej traktowanie, niewłasciwe podejście. np. żądanie, reifikacja, to Pan jako wolny Dawca... nie da Smile Proste.
Ludzie sami sobie szkodzą.
W obecnym czasie bardzo potrzeba ludziom wspólnego wołania do Pana o łaski uzdrowień, nawrócenia i przyprowadzania innych do Tego, w którym jako Jedynym serce człowieka doświadczy ukojenia.

<><

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 czerwiec 09 2009 12:36   
Forum

Nie mówię, żeby uciekać od modlitwy wstawienniczej..........DO BOGA, KTÓREGO przychylność i łaskawość jest nam tak potrzebna.

Należy jedynie uciekać przed MODLITWĄ WSTAWIENNICZĄ, KTÓRA jest nam tak bardzo potrzebna.

Poza tym zgadzam się Matiją. Amen.

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 czerwiec 09 2009 22:42   
Forum

Quote by: Dezerter

Quote by: Rafi+F

Quote by: Dezerter

Modlitwa wstawiennicza cuda czyni - to prawda - moje już ponad 2 letnie nie palenie jest tego najlepszym forumowym przykładem
Jak co roku Dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do mojego uwolnienia z nałogu
Niech was Bóg błogosławi

O ile pamiętam próbowałeś wcześniej chyba akupunktury i hipnozy (popraw mnie jeśli się mylę). Sorry, że przypominam, to cenne świadectwo.

akupunktury nie (akupresurę stosuję w innych dolegliwościach) ale hipnozę i owszem dla młodszych stażem forumowiczów polecam wątek :
"Problem - palenie. Eksperyment - hipnoza." (który przerodził się w "Problem-palenie. Eksperyment - modlitwa wstawiennicza ekumeniczno-forumowaBig Grin ")
http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=152249&amp;mode=&amp;show=30

Poznałem małżeństwo z Murowanej Gośliny, które wraz ze wspólnotą parafialną prawdziwe cuda czyniło poprzez modlitwę wstawienniczą
a z bardziej znanych to Wspólnota Rodzin MAMRE z południowej i środkowej Polski
i znana mi już z nie osobiście a z książki związana z odnową w Duchu Św. „Misericordia” z Krakowa.
myślę, że warto polecić tu takie sprawdzone wspólnoty, aby potrzebujący wiedzieli gdzie szukać

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,11 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty