Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 błogosławiony Alojzije Stepinac
 |  Wersja do druku
Morzan
 czerwiec 13 2009 11:14  (Czytany 3006 razy)  
Forum

Status: offline

Witam, ten post będzie skierowany głównie do członków krk chociaż jeśli kogoś interesuje ta tematyka to tym lepiej. jak wiadomo krk ma liczne rzesze błogosławionych którzy są przykładem cnót, do których można się modlić, naśladować itp itd. Ja ze swej strony zawsze interesowałem się tymi postaciami bo każda uczyła mnie czegoś o wierze w jakiej staram się wzrastać i dawała budujące przykłady, że na tym świecie mamy wszechmogącego sprzymierzeńca. Zawsze bezkrytycznie podchodziłem do postaci świętych, ale ostatnio czytałem właśnie o bohaterze tego tematu. Jego przyzwolenia czy jakiegoś udziału w zbrodniach wg różnych stron internetowych, nie da się wykluczyć, a mimo to został uznanym błogosławionym. Nie będę się tu rozpisywał niech każdy sobie poszuka, najobszerniejszy artykuł jest chyba tu http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,992 . wiem, że to portal nieprzychylny jakiejkolwiek religii ale jednak nie jest to jedyna strona na której można przeczytać o ciemnej stronie błogosławionego stepinaca.

Szczególnie boli mnie to że stepinaca na ołtarze wyniósł jp2. Czy wiedział o jego przeszłości? Stepinac został uznany za męczennika, ale czy nie jest napisane "choćbym ciało swe wydał na spalenie a miłości bym nie miał...". Czy może po prostu kościół badając sprawę bardziej zblizył się do prawdy o stepinacu niż ktokolwiek mógł? Czy wam wiernym krk przeszkadza coś takiego, czy może sami twiedzicie że stepinac był błogosławionym? Czy jesteście przekonani o nieomylności tego przecież bardzo skrupulatnego i trwającego wiele lat procesu beatfikacji? Czy znacie może jakieś inne kontrowersyjne przykłady beatyfikacji?

pozdrawiam

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 czerwiec 13 2009 11:37   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Morzan

Witam, ten post będzie skierowany głównie do członków krk chociaż jeśli kogoś interesuje ta tematyka to tym lepiej. jak wiadomo krk ma liczne rzesze błogosławionych którzy są przykładem cnót, do których można się modlić, naśladować itp itd. Ja ze swej strony zawsze interesowałem się tymi postaciami bo każda uczyła mnie czegoś o wierze w jakiej staram się wzrastać i dawała budujące przykłady, że na tym świecie mamy wszechmogącego sprzymierzeńca. Zawsze bezkrytycznie podchodziłem do postaci świętych, ale ostatnio czytałem właśnie o bohaterze tego tematu. Jego przyzwolenia czy jakiegoś udziału w zbrodniach wg różnych stron internetowych, nie da się wykluczyć, a mimo to został uznanym błogosławionym. Nie będę się tu rozpisywał niech każdy sobie poszuka, najobszerniejszy artykuł jest chyba tu http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,992 . wiem, że to portal nieprzychylny jakiejkolwiek religii ale jednak nie jest to jedyna strona na której można przeczytać o ciemnej stronie błogosławionego stepinaca.

Szczególnie boli mnie to że stepinaca na ołtarze wyniósł jp2. Czy wiedział o jego przeszłości? Stepinac został uznany za męczennika, ale czy nie jest napisane "choćbym ciało swe wydał na spalenie a miłości bym nie miał...". Czy może po prostu kościół badając sprawę bardziej zblizył się do prawdy o stepinacu niż ktokolwiek mógł? Czy wam wiernym krk przeszkadza coś takiego, czy może sami twiedzicie że stepinac był błogosławionym? Czy jesteście przekonani o nieomylności tego przecież bardzo skrupulatnego i trwającego wiele lat procesu beatfikacji? Czy znacie może jakieś inne kontrowersyjne przykłady beatyfikacji?

pozdrawiam

Morzanie racjonalista jest niewiarygodny, tam sie powtarza komunistyczne stereotypy.
Jest dobra ksiazka traktujaca o Stepinacu, niestety po chorwacku, ale mysle ze to wlasnie chorwacy najlepiej wiedza jak bylo.

http://www.ika.hr/index.php?prikaz=vijest&ID=112441

Fajnie by bylo jakby ukazala sie w jezyku Polskim Smile

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 czerwiec 13 2009 15:28   
Forum Moderator
Moderator

ja jestem nastawiona z wielkim dystansem do jakiejkolwiek kanonizacji - bo jaka pewność, że tych których wynosimy nad ołtarze faktycznie tacy są w oczach Boga?

Jeśli jego kanonizacja przyczyni się do zbliżenia człowieka do Boga choćby w jednym przypadku - nie mam nic przeciwko. Ale skoro komuś to nie odpowiada - to nich po prostu idzie swoją drogą.
To kto tak naprawdę był "święty" wyjaśni się dopiero na końcu - a do tego czasu, jeśli Kościół stwierdził, że takie działanie będzie pomocne - to widocznie ma swoje powody.

hmm
ciekawe czy MM umie węgierski? Big Grin

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 czerwiec 13 2009 19:14   
Forum

Morzan. Błogosławionym, Świętym może zostać każdy. Tak pisze św. Faustyna.

Święty, nie oznacza, że całe jego życie było przykładne. W wielu przypadkach ta świętość objawia się w rychłym nawróceniu, bezgranicznym zaufaniu Bogu i dodatkowo wpłynięcie na bieg historii. Taka osoba jest świadkiem Chrystusa.

Sama wiem, jak trudno (i nie wiem dlaczego) jest tak bezgranicznie zaufać Bogu. Mi to chyba nie jest dane. Walczę z moją niepokorą. Osoby święte natomiast zostały obdarzone Łaską. Jest to niewątpliwie dar - możliwość przylgnięcia całym sobą do Chrystusa.

Papież wiedział na pewno o jego 'przeszłości'. Masz przykład procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła, podczas którego analizowane są niemal wszystkie szczgóły Jego życia.

Powinniśmy się cieszyć, że droga do świętośći jest otwarta dla każdego, a nie wytykać potyczki tych, co już świętymi zostali.

Przecież nie ma hierarchii świętości (lepszy/gorszy święty). Wszyscy są równi, ale każdy doszedł do tej świętości inaczej.

Pozdrawiam

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 czerwiec 13 2009 22:17   
Forum

Quote by: kazema
Przecież nie ma hierarchii świętości (lepszy/gorszy święty). Wszyscy są równi, ale każdy doszedł do tej świętości inaczej.

Pozwole się nie zgodzić. Według mojej skoromnej nic nie znaczącej opinii to właśnie ta śmieszna absurdalna gra zwana życiem ma nas poustawiać po tej drugiej lepszej stronie tęczy.
Of course this is just conjecture.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 czerwiec 14 2009 10:08   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: pijany+pastor

Quote by: kazema

Pozwole się nie zgodzić. Według mojej skoromnej nic nie znaczącej opinii to właśnie ta śmieszna absurdalna gra zwana życiem ma nas poustawiać po tej drugiej lepszej stronie tęczy.
Of course this is just conjecture.

Dodam, że równi dlatego że każdy może być zbawiony, Chrystus umarł za wszystkich. O żadnej innej równości nie ma mowy, inaczej wejdziemy w opary rewolucji francuskiej....

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,14 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty