Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Pierwsze Przykazanie
 |  Wersja do druku
Angelika Mojeścik
 czerwiec 25 2009 01:11  (Czytany 972 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Mam pytanie dotyczące kontaktów między innowiercami.

Chodzi o to, że jeśli poproszę kogoś o modlitwę (lub inną ofiarę) w mojej intencji, kto nie jest Chrześcijaninem - to czy jest to pewien grzech z mojej strony? Można to podciągnąć pod - nie będziesz mieć cudzych Bogów.

W gruncie rzeczy nie chodzi o Boga - tylko o sam fakt modlitwy.

To nie jest tak - że nie jestem pewna, czy modlitwa do mojego Boga mi wystarczy - chodzi bardziej o to, jeśli ktoś zaproponuje Ci, że wstawi się za Ciebie u swojego boga/bóstw - jeśli nie odmówię to może być to źle odebrane przez Chrześcijan?

Bo w takim razie - jakim prawem ja oferuję swoją modlitwę za innych (innowierców)?

Ja osobiście przyjmuję, że Bóg jest jeden - tylko każdy inaczej go nazywa - i każda modlitwa będzie trafiać do Niego.. ale wracając do ST - zaczęłam się trochę obawiać.

Jak to jest z pierwszym przykazaniem? Czego ono dokładnie dotyczy? I jak je interpretować by nie nad interpretować?

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 czerwiec 25 2009 08:03   
Forum

Gdyby mi jakiś np buddysta powiedział, że pomodli się za mnie, to podziękowałbym mu za troskę. Może zaznaczyłbym, że uważam że jego modlitwy mogą mi się nie przydać, bo wierzę w innego Boga, ale nie sądzę, żebym popełniał jakikolwiek grzech. Przecież to nie ja się modlę. Podobnie by było, gdyby jakiś ateista stwierdził, że wysyła w kosmos pozytywną energię , która ma do mnie dolecieć. Także podziękowałbym mu za troskę, bo to znaczy, że moje dobro leży mu na sercu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 czerwiec 25 2009 08:51   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: LuTom

Może zaznaczyłbym, że uważam że jego modlitwy mogą mi się nie przydać, bo wierzę w innego Boga

powiedział byś to?

Jakby mi osoba powiedziała - dzięki za modlitwę, ale i tak mi sie pewnie nie przyda - to by mnie zabolało, to po co ta troska.
A z drugiej strony pozwalasz w swoim imieniu "składać ofiary" innym bogom. Co wtedy?

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 czerwiec 25 2009 10:15   
Forum

A dlaczego by Cię zabolało?
Jeżeli ja ofiarowałbym modlitwę do Boga np za wyzdrowienie Surationa, a on by mi powiedział, że dziękuje za troskę, to bym się ucieszył, że wie, że zależy mi na jego wyzdrowieniu. A jeżeli powiedziałby mi do tego, że pewnie moje modlitwy mu nie pomogą, to zapewniłbym go, że także nie zaszkodzą, a Bóg jest wspaniały i dlaczego nie miałbym spróbować. Nic w tym obraźliwego nie widzę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 czerwiec 25 2009 10:57   
Forum Moderator
Moderator

ja nie piszę tylko o modlitwie - czy ja wiem, czy takie nieszkodliwe...

np. wyznawca new age będzie prosił o opiekę duchów natury nade mną ... czy to na pewno nie będzie szkodliwe?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 25 2009 11:10   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: paraklet

np. wyznawca new age będzie prosił o opiekę duchów natury nade mną ...

Albo będzie oddawał cześć Babananie ! Twisted Evil
Bóg jest jeden, niech prosi i tak ci Babanana nie zaszkodzi. Co innego gdybyś go o to prosiła - to już jesteś wyznawca Babanany!
Jak pisze Lutom - podziękować za życzliwość i troskę. W ten sposób najlepiej złożysz świadectwo miłości.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,16 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty