Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Co to znaczy "mieć dystans do samego siebie"?
 |  Wersja do druku
GraveTone
 sierpień 27 2009 23:16  (Czytany 16999 razy)  
Forum

Status: offline

Mam pytanie do użytkowników forum. Otóż wiele razy spotkałem się z opinią, że trzeba mieć dystans do samego siebie. Co to znaczy? Czy można się nauczyć tej cechy?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 sierpień 28 2009 11:07   
Forum Moderator
Moderator

Ktoś mi kiedyś powiedział, że dystans do samego siebie to dystans do tego co mówią o Tobie inni.

Plus według mnie to umiejętność śmiania się ze swoich pomyłek i łatwość przyznawania się do nich.

Ale chyba jeszcze nie spotkałam osoby która miałaby zdrowy dystans do siebie... Albo w jedną albo w drugą stronę ludzie przesadzają...

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 sierpień 28 2009 15:39   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: paraklet

Ktoś mi kiedyś powiedział, że dystans do samego siebie to dystans do tego co mówią o Tobie inni.

Plus według mnie to umiejętność śmiania się ze swoich pomyłek i łatwość przyznawania się do nich.

Ale chyba jeszcze nie spotkałam osoby która miałaby zdrowy dystans do siebie... Albo w jedną albo w drugą stronę ludzie przesadzają...

Za to Angelika jest taką osobą Twisted Evil

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
GraveTone
 sierpień 28 2009 16:32   
Forum

Quote by: Kruk

Quote by: paraklet

Za to Angelika jest taką osobą Twisted Evil

I w dodatku jest świetną przyjaciółką Wink .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 sierpień 28 2009 21:40   
Forum Moderator
Moderator

Kruk strzele raz a porządnie Razz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 sierpień 29 2009 04:05   
Forum

To ja podstawię policzek najpierw z jednej strony a potem z drugiej byś Angeliko nie biła Kruka o'k?
I napewno nie będę się rozpisywał po tym że prześladujesz żydów ! Mr. Green Cool Big Grin

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
JMG
 sierpień 30 2009 08:59   
Forum

Quote by: GraveTone

Mam pytanie do użytkowników forum. Otóż wiele razy spotkałem się z opinią, że trzeba mieć dystans do samego siebie. Co to znaczy? Czy można się nauczyć tej cechy?

Na religijnym forum nie szukaj odpowiedzi na to pytanie. Przyklad: przelotny romans to juz grzech dla katolika. A czy nie jest smieszne mieszanie Boga do przelotnych romansow doroslych ludzi w epoce srodkow antykoncepcyjnych? Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Morzan
 sierpień 30 2009 15:57   
Forum

A czy nie jest smieszne mieszanie Boga do przelotnych romansow doroslych ludzi w epoce srodkow antykoncepcyjnych?

nie Smile

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 sierpień 30 2009 18:01   
Forum Moderator
Moderator

JMG - za nic w świecie nie chciałabym być Twoją żoną czy partnerką

"Kochanie, ale to był tylko mało znaczący przelotny romans. I co z tego że 10 w tym tygodniu!"
Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud

Chociaż z drugiej strony ... a pozwalał byś mi siebie zdradzać na prawo i lewo? Pardone - po prostu zapominać się w przelotnych romansach Big Grin

===

Profil   Email 
 Cytat 
JMG
 sierpień 30 2009 19:03   
Forum

Dlaczego zalozylas, ze romansowac moga tylko osoby w zwiazkach. Tu wychodzi ten brak dystansu Smile Naprawde myslisz, ze Bog zawraca sobie glowe takimi rzeczami? Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 sierpień 30 2009 21:08   
Forum Moderator
Moderator

Naprawdę aż tak jesteś przekonany, że nic dla Boga nie znaczysz?
Czy może to z czystej wygody założyć, że Jego to nie interesuje - więc ja mogę robić co mi się podoba?

Jeśli to pierwsze - to mam ochotę cię przytulić.
A jeśli to drugie - to żyj sobie jak chcesz, ale mnie w to nie mieszaj. Ja wiem, że jestem dla Boga najważniejsza i każdy mój oddech jest dla Niego ważny. To się nazywa - znajomość swojej wartości.

Dlaczego ludziom tak ciężko przyjąć, że są kochani bezwarunkowo i bezinteresownie? Czyżby robienie z siebie ofiary losu jest naszym celem życiowym? Nikt mnie nie kocha, nikt nie rozumie, jestem na świecie sam bez miejsca itp itp

eeee mnie to nie bawi

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 30 2009 21:39   
Forum

IMHO, 'mieć dystans do samego siebie' można by chyba nazwać 'uważnością/świadomością nietrwałości i impersonalności (przynajmniej części, jeśli nie wszystkich) swoich procesów mentalnych', co można osiągnąć za pomocą buddyjskiej (tradycja Theravada) medytacji wglądu, w języku pāli - vipassanā.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 sierpień 31 2009 00:27   
Forum

Quote by: kacerz_Marek

IMHO, 'mieć dystans do samego siebie' można by chyba nazwać 'uważnością/świadomością nietrwałości i impersonalności (przynajmniej części, jeśli nie wszystkich) swoich procesów mentalnych', co można osiągnąć za pomocą buddyjskiej (tradycja Theravada) medytacji wglądu, w języku pāli - vipassanā.

Ktoś zhakował konto Kacerzowi_Markowi?

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 31 2009 00:32   
Forum

Nie, po prostu uważam tę i inne nauki oraz praktyki buddyjskie za wartościowe i interesujące. Smile Chyba że pijesz do tego, że nie kłócę się z Paraklet. Wink

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 31 2009 16:53   
Forum

Nie ma czym sie przejmowac. Praktyki takie czy inne. Transhumanizm wejdzie w zycie i kazdy bedzie zdystansowany do siebie na MAXa. Wink

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 31 2009 17:02   
Forum

Tja, a katolicyzm wszedł w życie i skierował wzrok wszystkich w kierunku Ojczyzny Niebieskiej? Wink

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 31 2009 17:53   
Forum

I mam Ojczyzne!
Trashumanista nie bedzie mial nic poza zyciem wirtualnym. Od Ojczyzny tez sie zdystansuje. Nie tylko od siebie.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 31 2009 18:17   
Forum

Cóz, transhumanistą nie jestem, więc nie peroruję na temat ich wizji świata.

===

Profil   Email 
 Cytat 
olinka
 sierpień 31 2009 22:44   
Forum

Quote by: GraveTone

Dystans do samego siebie, to przyjęcie prawdy, że nie jesteś pępkiem świata, że świat doskonale daje sobie radę bez ciebie i twoje kichnięcie nie spowoduje tsunami po drugiej stronie globu. A machnięcie skrzydłami przez motyla w Brazyli może spowodować trzęsienie ziemi w Chinach. Widzisz różnicę między motylkiem a tobą?
Piszę "tobą", ale to stwierdzenie odnosi się do każdego z nas Razz
I jasne, że można w sobie wyrobić dystans do swojej ważnej osoby. Życie nas do tego zmusza Wink

===

Make a good thing better. Mój Bóg i moje wszystko.

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 wrzesień 01 2009 11:47   
Forum

Dystans do samego siebie jest z pewnością krokiem we właściwym kierunku. Nie jest on jednak wystarczający, aby posłuchać woli Boga. Trzeba czegoś więcej niż dystansu. Pisze o tym Mistrz Eckhart:” Wszędzie, gdzie człowiek przez posłuszeństwo wychodzi z własnego "ja" i wyrzeknie się swego, tam musi wejść Bóg. Gdy bowiem ktoś nie chce niczego dla siebie samego, Bóg musi dla niego pragnąć dokładnie tego, czego chce dla siebie”

===

Profil   Email 
 Cytat 
JMG
 wrzesień 02 2009 06:58   
Forum

Gdyby ludzie mieli dystans do samych siebie, to nie byloby tyle problemow z tzw. "obraza uczuc religijnych".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 02 2009 10:47   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: JMG

Gdyby ludzie mieli dystans do samych siebie, to nie byloby tyle problemow z tzw. "obraza uczuc religijnych".

Mając większy dystans do siebie zastanowiłbyś się dlaczego swoją frustracje wylewasz na osoby wierzące. Czego im zazdrościsz, że z tak furiacką energią atakujesz? Przecież jako człowiek ponoć niewierzący i ponoć humanista szerzący ponoć równość i tolerancję mógłbyś przejść obok.
Spójrz więc na siebie z dystansu - tego ci życzę z całego serca.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,47 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty