Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Znamię Kaina
 |  Wersja do druku
Bartosz
 wrzesień 12 2009 01:17  (Czytany 7957 razy)  
Forum

Status: offline

Czym według was jest znamię Kaina?
- blizną jakąś zostawioną na ciele? wątpliwe
- jakąś niewidoczną mocą, lecz wyczuwalną przez każdego przybysza by go nie krzywdzić?
- może te znamię to jest uczucie strachu? Że uchroni go dlatego, że inni będą czuć przed nim strach?
- klątwa coś w rodzaju grzechu pierworodnego?
czym jeszcze? Czym według was?

Czy tak naprawdę każdy z nas te znamię posiada w jakimś stopniu?

Zanim rozpocznie się dyskusja chciałbym by każdy z was obejrzał piękny film z serii Tajemnice Biblii, pod tytułem Braterska wojna. Jest o Kainie i Ablu głównie, ale też o innych rodzeństwach, bardzo polecam. A na końcu będzie piękne przesłanie które przez wielu wierzących chrześcijan, Żydów czy muzułmanów zostało zapomniane. Czy zgadzacie się z nim?

CZĘŚĆ I
CZĘŚĆ II
CZĘŚĆ III
CZĘŚĆ IV
CZĘŚĆ V

13 Kain rzekł do Pana: «Zbyt wielka jest kara moja, abym mógł ją znieść.
14 Skoro mnie teraz wypędzasz z tej roli, i mam się ukrywać przed tobą, i być tułaczem i zbiegiem na ziemi, każdy, kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić!»
15 Ale Pan mu powiedział: «O, nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie!» Dał też Pan znamię Kainowi, aby go nie zabił, ktokolwiek go spotka

- i ostatnie pytanie co według was znaczą słowa Kaina, że inni będą chcieli go zabić? Przecież na świecie nie było wielu ludzi, był Adam i Ewa, Set i siostry z tego co pamiętam. Ale skoro wtedy ludzie żyli bardzo długo, to czy może chodziło Kainowi o przyszłych potomków Seta, którzy nie będą Kaina pamiętali?

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
JMG
 wrzesień 12 2009 08:43   
Forum

Czyli jednak u Jahwe zabojstwo moze ujsc plazem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
GraveTone
 wrzesień 12 2009 10:09   
Forum

Wg. systemu RPG "Świat Mroku" tym znamieniem było przeistoczenie w wampiraRazz.
A tak na serio, może to był tatuaż? I to powodowało, że ludzie byli przerażeni jego wyglądem i przez to nikt go nie atakował, bo się bali.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 wrzesień 12 2009 17:47   
Forum

Może by rozważyć tę historię biblijną w świetle rozdziału 11. Księgi Ezdrasza?

1. W drugim roku po ukończeniu budowy Świątyni Ezdrasz, kapłan Izraela, zarządził, że winna być wybudowana szkoła dla odkrycia wszystkiego, co wiadomo o Bogu, istotach ludzkich, wszechświecie i w ogóle o życiu.
2. Proklamacja ta wywołała wielką konsternację wśród dzieci Izraela i przywódców rządu.
3. "Jaką nam przyniesie korzyść zdobycie tej wiedzy? Jak zapłacimy za takie przedsięwzięcie? Czy Ezdrasz myśli, że jesteśmy bogaci jak Hetyci?"
4. Zaprawdę, inicjatywa zdawała się zgubiona, gdyż, choć obywatele byli szczerzy oraz pobożni i szanowali mądrość Ezdrasza, żaden pośród nich nie mógł usprawiedliwić w swym sercu wydatku cennych zasobów na tak niejasny i niepojęty cel.
5. Lecz Ezdrasz był przebiegły jako wąż. Uświadomił sobie, że istota Boga (jeśli Bóg prawdziwie Bogiem) musi być odzwierciedlona w każdej jednostce stworzenia.
6. Następnie, jeśli ktoś medytował dostatecznie długo i dostatecznie mocno o czymkolwiek, prędzej czy później Bóstwo objawiłoby w tym* Siebie!
7. Zaciągnął porady u swojego wydawcy, Nut i Geb z Zachodniego Jerycha (którzy podczas ciemnych lat niewoli babilońskiej opublikowali jego kontrowersyjne "Pentateuch: Pięć Ksiąg Mojżesza") oraz wieczerzał z Głównym Urzędnikiem Finansowym Memfiskiej Kompanii Papirusowej.
8. Przyrzekł* owym wielkim mężom komercji, że jeśli wspomogą tę świętą instytucję, zapewni, że ich edycja Pentateuchu będzie na zawsze używana jako podstawowy teskt w szkole.
9. Ponadto, zdjął but ze swej stopy i rozdarł swą skarpetę, i splunął na swe dłonie, i złożył uroczystą przysięgę*, że wejdzie w wyłączne przymierze z Nut i Geb dla zaopatrywania szkoły po wieczne czasy Pentateuchami w luksusowym wydaniu.

Ezd 11:6 W niektórych manuskryptach "...objawiłoby Siebie w Zen".
Ezd 11:8 W innym tłumaczeniu: Przekupił ich był.
Ezd 11:9 Lub: zaproponował korzystny interes po znajomości.

Niestety, nie ostało się wiele materiałów ze szkoły założonej przez Ezdrasza, Instytutu Filozoficznej Młodzieży im. Zorobabela, nie wiemy zatem, czy to opus magnum proroka, Pięcioksiąg, został napisany jako beletrystyka, czy jako podręcznik zrozumiały tylko dla bliskich uczniów Ezdrasza (i co by w takim razie oznaczał).

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 wrzesień 12 2009 21:10   
Forum

Quote by: kacerz_Marek

Może by rozważyć tę historię biblijną w świetle rozdziału 11. Księgi Ezdrasza?

wolałbym w swietle 11 przykazania, ale kontynuuj...
Cool

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Bartosz
 wrzesień 14 2009 00:06   
Forum

Obejrzał ktoś ten film? Smile

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 14 2009 17:46   
Forum

Quote by: BLyy

Obejrzał ktoś ten film? Smile

i owszem.... z tego, co widziałem, to na samej stronie youtube około 2700 osób... Wink

ps.
ja widziałem go już wcześniej na NGChannel

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Daniel
 wrzesień 15 2009 17:12   
Forum

Słowa Kaina, że każdy, kto go spotka, będzie mógł go zabić, dają dużo do myślenia.
Obowiązek zabicia mordercy został wprowadzony dopiero po potopie, czyżby istniał on już wcześniej? Nie wynika on jednak z żadnego zapisu w Biblii z przed potopu. Powstaje tu niespójność logiczna w Księdze Rodzaju, a jest ich znacznie więcej. Nie zrozumiała jest jeszcze ochrona mordercy ze strony Boga. Jest ona w wyraźnej sprzeczności z przymierzem jakie Bóg zawarł z ludźmi po potopie. Nie jasne na czym polegałaby siedmiokrotna pomsta za zabicie Kaina. Za śmierć należy ukarać śmiercią, ale siedem razy nie można kogoś zabić.
Ciekawe w jaki sposób Bóg dał znamię Kainowi? Bóg przeważnie bezpośrednio nie ingeruje w człowieka. No i jeszcze jedno. W jaki sposób inni mieli się dowiedzieć, że ludzie ze znamieniem podlegają ochronie? W zasadzie nic tu nie pasuje. Cała ta legenda jest jakby z innej bajki. Jeżeli jest nieprawdziwa, to czy jest ich więcej w Biblii? Jeżeli jest prawdziwa, to mam problem ze znalezieniem logiki, bo Bóg na pewno nie jest nielogiczny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 wrzesień 15 2009 23:14   
Forum

Ja obejrzałem ten film. NT i Discovery schodzą na psy... Film bazuje głownie na źródłach muzułmańskich jeżeli chodzi o poruszany temat. Czym jest dla mnie znamie Kaina - znamieniem porostu. Czy je mamy w jakimś stopniu? Z filmu wynika że tylko murzyni czy Zydzi ((((: chciaz tez nie wiem jak to możliwe... skoro wyrzyscy pochodzą od Noego (?)...

Quote by: Daniel

Słowa Kaina, że każdy, kto go spotka, będzie mógł go zabić, dają dużo do myślenia.
Obowiązek zabicia mordercy został wprowadzony dopiero po potopie, czyżby istniał on już wcześniej? Nie wynika on jednak z żadnego zapisu w Biblii z przed potopu. Powstaje tu niespójność logiczna w Księdze Rodzaju, a jest ich znacznie więcej. Nie zrozumiała jest jeszcze ochrona mordercy ze strony Boga. Jest ona w wyraźnej sprzeczności z przymierzem jakie Bóg zawarł z ludźmi po potopie. Nie jasne na czym polegałaby siedmiokrotna pomsta za zabicie Kaina. Za śmierć należy ukarać śmiercią, ale siedem razy nie można kogoś zabić.
Ciekawe w jaki sposób Bóg dał znamię Kainowi? Bóg przeważnie bezpośrednio nie ingeruje w człowieka. No i jeszcze jedno. W jaki sposób inni mieli się dowiedzieć, że ludzie ze znamieniem podlegają ochronie? W zasadzie nic tu nie pasuje. Cała ta legenda jest jakby z innej bajki. Jeżeli jest nieprawdziwa, to czy jest ich więcej w Biblii? Jeżeli jest prawdziwa, to mam problem ze znalezieniem logiki, bo Bóg na pewno nie jest nielogiczny.

Niespójności są pozorne trzeba umieć odróżniać różne rodzaje tekstu w Księdze Rodzaju.

7 ktorna kara mogla się tyczyć piekła np..

Bóg ingeruje bezpośrednio w życie ludzi.

W takim pocięciu jakie wyznajesz jezeli chodzi o "prawdziwe historie" znajdziesz wiecej w Bibli które beda dla Ciebie nielogiczne i nieprawdziwe.

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 wrzesień 21 2009 09:08   
Forum

Witaj BLyy,

moim zdaniem Znamie Kaina oznacza zycie w swiadomosci popelnionego grzechu-i co za tym idzie zycie w popelnionej winie.Kain nie wiedzial przeciez co to znaczy umrzec, tak? uderzyl kamieniem Abla,a ten juz nie wstal.

Kain zdal sobie sprawe ze swego czynu i wielkosci zycia,kiedy sam zaczal sie bac-ze tez tak jak on swego brata uderzyl kamieniem-tak ktos inny jego samego moze uderzyc kamieniem ze az umrze.
To znamie -jest taka dana nam swiadomoscia tego co sie wydarzylo. Kain bedzie zyl od tad w winie i karze.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 październik 07 2009 00:07   
Forum

Quote by: medieval_man

wolałbym w swietle 11 przykazania, ale kontynuuj...
Cool

Ale... wedle której listy? Wink

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,40 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post