Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 pilne pokrewieństwo !
 |  Wersja do druku
berbelek1
 październik 07 2009 11:28  (Czytany 3995 razy)  
Forum

Status: offline

Witam wszytskich
Mam bardzo duży problem otóż chodzi o pokrewieństwo jakie łączy mnie i mojego narzeczonego i czy istnieje przeszkoda zawarcia ślubu kościelnego. Moje pytanie brzmi następująco:

1. Moja babcia i dziadek mojego narzeczonego to rodzeństwo. Jaki jest stopień pokrewieństwa i czy można zawrzeć ślub kościelny w tym przypadku?

2.Moja babcia i dziadek mojego narzeczonego to kuzyni w pierwszej lini. Jaki jest stopień pokrewieństwa i czy można zawrzeć ślub kościelny w tym przypadku?

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź dla mnie to bardzo ważne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 07 2009 15:39   
Forum

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Dezerter
 październik 07 2009 15:57   
Forum

Quote by: berbelek1

Witam wszytskich
czy istnieje przeszkoda zawarcia ślubu kościelnego.

1. Moja babcia i dziadek mojego narzeczonego to rodzeństwo. Jaki jest stopień pokrewieństwa i czy można zawrzeć ślub kościelny w tym przypadku?

2.Moja babcia i dziadek mojego narzeczonego to kuzyni w pierwszej lini. Jaki jest stopień pokrewieństwa i czy można zawrzeć ślub kościelny w tym przypadku?

czyli NIE
1. to 6 stopień
a
2. to 8 stopień pokrewieństwa

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Witold
 październik 07 2009 19:21   
Forum

Quote by: Dezerter

Quote by: berbelek1

Witam wszytskich
czy istnieje przeszkoda zawarcia ślubu kościelnego.

czyli NIE
1. to 6 stopień
a
2. to 8 stopień pokrewieństwa

Dodam jeszcze, że znam osobiście małżeństwo w 4 stopniu pokrewieństwa (kuzyni w pierwszej lini - ojcowie byli braćmi). Są szczęśliwi, tak przynajmniej mi się wydaje. Mają dwoje dzieci. Piszę to dla informacji, że wskazana przez MM dyspensa biskupia jest w Polsce stosowana w praktyce.

===

Prawda leży tam, gdzie leży.

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 październik 07 2009 22:18   
Forum

Dla mnie to nieco szokujące przyznam i ciężko mi to jakoś zaakceptować, bo w Lubelskim z którego pochodzi moja rodzina jeszcze teraz współcześnie kuzyni o których wspomniałeś mówią na siebie "brat i siostra" (pomijając nawet dodatek stryjeczny(a) czy cioteczny(a))
ale
Miłość przezwycięża wszystko Razz

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Witold
 październik 08 2009 18:54   
Forum

Quote by: Dezerter

Dla mnie to nieco szokujące przyznam i ciężko mi to jakoś zaakceptować, bo w Lubelskim z którego pochodzi moja rodzina jeszcze teraz współcześnie kuzyni o których wspomniałeś mówią na siebie "brat i siostra" (pomijając nawet dodatek stryjeczny(a) czy cioteczny(a))

Zdrowy odruch! Ja też wobec moich kuzynek (sióstr ciotecznych) żywiłem zawsze tylko braterskie uczucia, choć całkiem apetyczne były to dziewczyny. W bliskiej, często spotykającej się rodzinie tak właśnie najczęściej jest. Ale gdy rodzina rozjedzie się po świecie, to po pewnym czasie, na jakimś weselu, czy pogrzebie, można nie zorientować się prędko, że piękna nieznajoma to cioteczna siostra.
Dlatego, moim zdaniem, prawo kanoniczne KRK dobrze ten problem reguluje. Zasadniczo nie, ale wyjątki dopuszczalne.

===

Prawda leży tam, gdzie leży.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,18 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty