Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Tabliczka z winą Jezusa.
 |  Wersja do druku
Rafi F
 październik 28 2009 13:36  (Czytany 2533 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Każdy z nas to czytał:
Piłat kazał sporządzić też napis i umieścić na krzyżu. A było napisane. Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Wielu Judejczyków czytało ten napis, bo miejsce ukrzyżowania Jezusa znajdowało się blisko miasta, a napis był po hebrajsku, po łacinie i po grecku.
(Jan 19.19-20)

Wiemy również, że Św. Helena przywiozła z Jeruzalem relikwie krzyża (zobacz tu i tutaj)

w 1492 roku w murach Bazyliki Św. Krzyża z Jerozolimy znaleziono część tabliczki z opisem winy Jezusa
foto1
foto2
foto3

Na tabliczce widać część napisu hebrajskiego i napis grecki

Relikwie krzyża uważa się za wątpliwą (sama relikwię rozczłonkowano tak, że jej fragmenty można znaleźć dziś w wielu kościołach Europy, a przez te półtora tysiąca lat przetrwała tylko mała ich część), a co wiemy o owej tabliczce?

To byłoby wspaniałe znalezisko historyczne! Czy relikwia była kiedykolwiek badana? Dlaczego tak o niej cicho?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 październik 30 2009 00:37   
Forum

Na temat tej tabliczki, czyli Titulus Crucis, obszernie traktuje książka Carstena Petera Thiede i Matthewa D'Ancony, W poszukiwaniu Świętego Krzyża, Wydawnictwo Amber, Wydanie 1, Warszawa 2006. Badacze Ci starają się przekonać czytelników, że duży fragment tej tabliczki, przechowywany w rzymskim kościele Santa Croce, jest jedynym zasługującym nas wiarę, oryginalnym fragmentem Krzyża Świętego.

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 październik 30 2009 01:37   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: remigius

Na temat tej tabliczki, czyli Titulus Crucis, obszernie traktuje książka Carstena Petera Thiede i Matthewa D'Ancony, W poszukiwaniu Świętego Krzyża, Wydawnictwo Amber, Wydanie 1, Warszawa 2006. Badacze Ci starają się przekonać czytelników, że duży fragment tej tabliczki, przechowywany w rzymskim kościele Santa Croce, jest jedynym zasługującym nas wiarę, oryginalnym fragmentem Krzyża Świętego.

Dzięki bardzo! Prawdopodobnie chodzi o tą sama tabliczkę. Spróbuję dotrzeć do tej książki.
W międzyczasie: jakie były próby datowania?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Matija
 listopad 01 2009 23:56   
Forum

Quote by: remigius

Przedziwne te sprawy. Dwa miesiące temu klęczałem naprzeciw tych relikwii w Santa Croce w Rzymie. Wiedziałem, że tam są relikwie krzyża, ale mało im sie przyglądałem, a i przewodnik nic prawie nie mówił. W sumie to mnie to jakoś w ogóle nie poruszyło. Wiem, ze to zadne kryterium, no ale dzielę się moim subiektywnym odczuciem.

Za to po prawej stronie od tego miejsca, jest w scianie przejście do pomieszczenia, gdzie wywieszona jest wierna replika całunu turyńskiego. Tylko replika, ale tak na mnie zrobiło to wrażenie! O ile tam klęczałem niewzruszony, to tutaj stałem wobec mojego Pana poruszony do głębi...

W kontekście tego osobistego doświadczenia, przywołuje słowa Rafiego, o wspaniałym znalezisku historycznym. Myślę, że rzeczą o znikomej wartości Bóg może się tak posłużyć, że zbliżymy się do Niego jak nigdy, podczas gdy można stać obojętnie wobec cudownych relikwii godzinami i nic...
Pan sam wyznacza czas, miejsce i sposób spotkania. Ale nie chcę w tym poście negować wartości osobistego otwarcia na działanie Ducha Swietego.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,16 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty