Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Proszę o informację.
 |  Wersja do druku
anna70
 październik 28 2009 22:34  (Czytany 2909 razy)  
Forum

Status: offline

Mam pytanie: jestem Katechetą, mój mąż chce sie ze mną rozwieść, czy jeśli sąd orzeknie rozwód moja misja kanoniczna zostanie mi cofnięta?

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 październik 28 2009 22:44   
Forum

Quote by: anna70

Mam pytanie: jestem Katechetą, mój mąż chce sie ze mną rozwieść, czy jeśli sąd orzeknie rozwód moja misja kanoniczna zostanie mi cofnięta?

A czy dla KK istnieje coś takiego jak ślub cywilny? Rejestracja...

Myślę, że to nie powinno implikować niczego. Inna sytuacja będzie gdy Pani się z kimś zwiąże innym i stanie sie jawnogrzesznicą...

Ale mogę się mylić.

W sumie to nie znam odpowiedzi na to pytanie, wiec nie wiem po co zabierałem głos. (:

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 październik 30 2009 14:41   
Forum

Quote by: anna70

proszę pytać tego kto ją pani dał
też nie wiem
więc pogdybam
po pierwsze powinna być pani przeciwna rozwodowi i robić wszystko aby do niego nie doszło
- jeśli rozwód zostanie orzeczony z pani winy - może być kiepsko z oceną
- jeśli z obopólna winą - też nie najlepiej
- jeśli z jego winy - może pani być spokojna
Ale należy zaznaczyć jak to już Pius powiedział, że rozwód świecki nie jest rozwodem kościelnym, bo takich nie ma
I jeszcze jedno - katechecie KK stawia pewne wymagania moralne i tu trzeba raczej szukać odp.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 październik 31 2009 15:12   
Forum Moderator
Moderator

Nikt nie powinien Ci niczego nie cofnąć, póki będzie Pani żyć bez grzechu ciężkiego - ale nawet w takim przypadku nie ma grzechu którego Bóg by nie mógł odpuścić Smile
Ale skoro sprawa jest tak poważna - że mąż jest pewien rozwodu, a ty też już myślisz o tym co dalej - to może warto się zastanowić nad unieważnieniem.

Z jakiej przyczyny - skoro np. nikt nic nie zataił, nie okłamał i podjęliście ten wybór z "miłości"?
Z punktu widzenia kościoła - miłość się nie kończy a jeśli się kończy to nie była to miłość (przynajmniej ze strony jednego z was) tylko uczucie miłościopodobne. I można na tej postawie starać się o unieważnienie.
Moim zdaniem jest to dużo bardziej sprawiedliwe w stosunku do siebie samego i partnera oraz ochrania nas przed grzechem nadmiernego chronienia siebie (mój bliski członek rodziny mimo bardzo szybkiego rozwodu nie chce starać się o unieważnienie ponieważ bycie w takiej a nie innej sytuacji nie pozwala otworzyć się jej na - może tym razem - prawdziwą miłość, bo z każdym poważnym uczuciem idzie odpowiedzialność, strach przed krzywdą itp - jest to grzech nadmiernego chronienia siebie).

Oczywiście tak jak pisał Dez - wszystko zależy o tego po czyjej stronie leży wina.

Ale obiecuję, że o dokładne dane popytam mojego Prorektora Smile

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 listopad 01 2009 14:32   
Forum

Paraklet, Słonko, co Ty gadasz?... Wink

to może warto się zastanowić nad unieważnieniem

To w Kościele Katolickim dla dwojga ważnie zaślubionych katolików unieważnienie ślubu jest czy go nie ma? Jeśli nie ma, bo może jest np. tylko stwierdzenie nieważności, to czemu mieszasz terminologię? Smile

Z punktu widzenia kościoła - miłość się nie kończy a jeśli się kończy to nie była to miłość (przynajmniej ze strony jednego z was) tylko uczucie miłościopodobne.

(Coś jak sowieckie wyroby czekoladopodobne?) Tak? To punkt widzenia Kościoła? To może jakiś dokument Kościelny? Hm? Może jakaś encyklika, dekret soborowy, cytat z katechizmu? Cokolwiek wydanego przez Watykan/katolicki Sobór Powszechny/zaaprobowanego przez 'sensus fidei' katolików, co by stało za tak arbitralną, abstrakcyjną koncepcją?

I można na tej postawie starać się o unieważnienie.

Tak? Jakiś dokument Kościelny mówiący o tym, że bez tak rozumianej 'prawdziwej miłości' ślub jest nieważny? Kodeks Prawa Kanonicznego? Nie? Może dlatego, że Kościół nie wchodzi się ludziom w głowy i nie ocenia, jak bardzo się nupturienci kochają? Może według Kościoła Katolickiego do zawarcia małżeństwa nie jest potrzebna miłość zaaprobowana przez Ciebie, z Twoim, Słonko, podpisem, pieczątką i łaskawym uznaniem, że jak dwie osoby wierzą, że się kochają, to się kochają? Wink

grzech nadmiernego chronienia siebie

A co to za kuriozum? Cóż to za kazuistyka, jakiż penitencjarny dekret podsunął Ci taką hamartiologiczną kategorię? Wink

Pozdrawiam! Smile

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 listopad 01 2009 20:19   
Forum Moderator
Moderator

Mareczku, Księżycu Razz

no dobra pomieszałam - zresztą ostatnio nie zgadzam się z żadną terminologią związków - bzdura i już... bo ludzie przestali szanować i sobie cienić itp

a co do grzechu chronienia siebie to jest nawet taka świetna książka psychologno-teologiczna Surprised!) jak mama wróci z Ustki to podam jej tytuł Smile
A teraz wybaczcie - obalamy z przyjaciółmi Halloween Razz i robimy sobie wieczór anty Smile cudo

całuski

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 listopad 01 2009 23:36   
Forum

No, dzięki Bogu Marek czuwa Smile

Wg mnie, zdecydowana większość par dziś pobiera się właśnie na podstawie uczucia a nie miłości. Ale lepszy rydz niż nic... Uczucia są dobrym budulcem wstępnym, ale w małżeństwie trza solidnej cegły jaką jest prosty akt miłości -" niezależnie od okoliczności, pragnę Twojego dobra."

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,23 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty