Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Jeszcze raz o Wigilii
 |  Wersja do druku
Daniel
 grudzień 08 2009 15:36  (Czytany 4902 razy)  
Forum

Status: offline

Ewangelia św. Mateusza 5,37: Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie, a co ponadto jest, od Złego pochodzi.

Jezus zarzucał też tym, którzy wymyślają różne przepisy rytualne:Obłudnicy, uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji (Mk. 6. 8).
Więc pytam, jak to ma być z zachowaniem postu podczas Wigilii Bożego Narodzenia? Nie obowiązuje, ale… Po co to ale? Żeby Polacy nie doszli czasem do wniosku, że są biedni i nie stać ich na pieczeń z indyka na wigilijny stół? Dlaczego mam pościć, skoro Wigilia to radosna pewność, iż narodził się Zbawiciel? Mam smucić się i pościć z tego powodu?
Nie lepiej i nie uczciwiej po prostu przyznać: Post w Wigilię nie ma sensu, ale kto pości, to jego sprawa? Przepraszam, lecz stanowisko Episkopatu Polski wydaje mi się trochę kazuistyczne. A może nadal złamanie postu jest większym grzechem niż zabicie człowieka? Pewnie Mediewal Man zaraz mi odpowie, jakie to piękne jest poszczenie w czasie Wigilii … A ja, niestety, ciągle zadaję te same pytania: Jakie znaczenie ma post wigilijny dla kwestii mojego zbawienia? Czy nie ważniejsze są dobre uczynki względem bliźnich? I wracam do punktu wyjścia: Po co robić wielkie halo z tym postem, który zniesiono oficjalnie ponad 20 lat temu? Nie ma postu i koniec! Są przecież sprawy o wiele bardziej istotne, np. pijani kierowcy...

===

danmir

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 grudzień 08 2009 16:46   
Forum

Quote by: danmir

Ewangelia św. Mateusza 5,37: Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie, a co ponadto jest, od Złego pochodzi.

Jezus zarzucał też tym, którzy wymyślają różne przepisy rytualne:Obłudnicy, uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji (Mk. 6. 8).
Więc pytam, jak to ma być z zachowaniem postu podczas Wigilii Bożego Narodzenia? Nie obowiązuje, ale… Po co to ale? Żeby Polacy nie doszli czasem do wniosku, że są biedni i nie stać ich na pieczeń z indyka na wigilijny stół? Dlaczego mam pościć, skoro Wigilia to radosna pewność, iż narodził się Zbawiciel? Mam smucić się i pościć z tego powodu?
Nie lepiej i nie uczciwiej po prostu przyznać: Post w Wigilię nie ma sensu, ale kto pości, to jego sprawa? Przepraszam, lecz stanowisko Episkopatu Polski wydaje mi się trochę kazuistyczne. A może nadal złamanie postu jest większym grzechem niż zabicie człowieka? Pewnie Mediewal Man zaraz mi odpowie, jakie to piękne jest poszczenie w czasie Wigilii … A ja, niestety, ciągle zadaję te same pytania: Jakie znaczenie ma post wigilijny dla kwestii mojego zbawienia? Czy nie ważniejsze są dobre uczynki względem bliźnich? I wracam do punktu wyjścia: Po co robić wielkie halo z tym postem, który zniesiono oficjalnie ponad 20 lat temu? Nie ma postu i koniec! Są przecież sprawy o wiele bardziej istotne, np. pijani kierowcy...

U mnie w domu jest tradycja, że po śniadaniu jest post ilościowy - tzn nie spożywamy posiłku aż do kolacji wigilijnej, czyli to wtedy jest prawie cały dzień. od świtu do zmierzchu pościmy. Dla mnie jest to piękna tradycja, bo czyni ten czas niepowtarzalnym, odmiennym od kazdego dnia w roku. A smak tej tradycji upatruje w narodzeniu Pana w UBÓSTWIE.
Swiętujemy, cieszymy się z narodzenia Jezusa, ale nie zapominajmy w jakich warunkach Bóg przyszedł na świat. I że samo stanie się człowiekiem było dla Nieogarnionego wyniszczeniem. Post przed kolacją wigilijną ma pomóc mi pamiętać o tym, abym tym pełniej przeżył to misterium na nowo.
I do tego dołączyłbym ten post jakościowy jakim jest brak mięsa. TYLKO, że dla mnie o wiele ważniejszy i wymowniejszy jest post ilościowy PRZED niż nie zjedzenie mięsa w trakcie. Dlaczego? Co to za post, jeśli stół zastawiony jest tak obficie? Post od mięsa ma sens w piątek, gdy posiłek jest normalny, niewystawny. Ale w wigilię?

I tak rozumiem też dowolność w zachowaniu postu mięsnego w wigilię. Dla nikogo nie jest raczej to post w sensie ścisłym, czyli umartwienie z miłości, ofiara, pamiątka ALE zwyczajny element tradycji, jak ubieranie choinki i Pasterka o północy.

Pozdrawiam
<><

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 grudzień 08 2009 17:10   
Forum

Quote by: danmir

Pewnie Mediewal Man zaraz mi odpowie, jakie to piękne jest poszczenie w czasie Wigilii

aleś mi pojechał
W Kościele katolickim zniesiono post w Wigilię Bożego Narodzenia w 1983 roku
Na mocy decyzji Episkopatu Polski obowiązywął on w Polsce do 2003 roku.
Teraz jest tylko przez Krk zalecany, i to ze wzgledów kulturowych, jak sądzę, Taki dzień powstrzymywania się od jedzenia ilościowo (zresztą co to za powstrzymywanie się - wolno spożywać 3 posiłki w tym jeden do syta !!!) i jakościowo (że bez mięsa !!!) ma chyba tylko wymiar duszpasterski - zwrócenia uwagi na wyjątkowośc tego dnia. Bo jak zdarzylo mi się spędzać ten dzień za granicą, to pod żadnym już wzgledem nie różnił się on od innych dni.
Tak więc zalecenie Episkopatu, ma (moim zdaniem, nie wiem co siedziało w biskupach, kiedy pisali o zaleceniu) tylko wymusić jakieś wyróżnienie tego dnia w oparciu o wymiar kulturowy.
Podsumowując: post w Wigilię nie jest obowiazkiem, nie podlega grzechowi, ale może być pewnym dawaniem świadectwa, co do innosci tego dnia.
Można oczywiście świadectwo takie dawać inaczej: pełniej, głębiej. Ale widocznie biskupi uważają, że takie minimum świadectwa mogą wiernym zasugerować, bo ci i tak nie mają w ten dzień czasu na inne działania.
Ja wolałbym ten dzień od rana spędzić inaczej (bez przygotowań, bez szykowania uczty wigilijnej) ale w miłej atmosferze domowej z akcentami religijnymi.

Może w tym temacie, zamiast drążenia sprawy postu (mam nadzieję, że nei uraziłem Cię tym, danmirze), napiszemy jak w inny sposób ten dzień uczynić ważnym, przez jaką praktykę, jakie dzialanie?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Daniel
 grudzień 08 2009 19:42   
Forum

Nie uraziłeś mnie Medieval manie, dzięki za ciekawą odpowiedź. A ponieważ podobno w dniu wigilijnym nawet zwierzęta, wedle tradycji czy legendy, mówią ludzkim głosem, nie widzę powodu, żeby ludzkim głosem nie miał przemawiać również danmir. Zatem Wszystkiego Najwspanialszego na te piękne Święta Narodzenia Pańskiego!

===

danmir

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,16 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty