Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Drzewo wiadomości dobrego i złego - DLACZEGO?
 |  Wersja do druku
Edith
 styczeń 23 2010 13:01  (Czytany 2327 razy)  
Forum

Status: offline

Kochani, czy ktoś z Was zastanawiał się DLACZEGO Pan stworzył ww drzewo w raju? Jaki miał cel? Motywację? Proszę o powazne potraktowanie (zreszta znacie mnie - to nie prowokacja). Pytanie zadało moje dziecię na lekcji religii, i nie uzyskało odpowiedzi. Teraz pół klasy i kilkoro rodziców myśli. Jak na razie nic nie wymysliliśmy. Pomożecie?! Jeszcze jakby sie udało w wersji light, tak na 11letni umysł - ale niekoniecznie, jestem biegła w tłumaczeniu z polskiego na nastoletnie :-)

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
Atheos
 styczeń 23 2010 14:05   
Forum

tak dla dodania dreszczyku emocji w tej pięknej bajce ;]

===

Ponieważ Niewidzialny Różowy Jednorożec jest niewidzialny, nie można dowieść, że nie istnieje.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 23 2010 15:10   
Forum

Quote by: Edith

Kochani, czy ktoś z Was zastanawiał się DLACZEGO Pan stworzył ww drzewo w raju? Jaki miał cel? Motywację? Proszę o powazne potraktowanie (zreszta znacie mnie - to nie prowokacja). Pytanie zadało moje dziecię na lekcji religii, i nie uzyskało odpowiedzi. Teraz pół klasy i kilkoro rodziców myśli. Jak na razie nic nie wymysliliśmy. Pomożecie?! Jeszcze jakby sie udało w wersji light, tak na 11letni umysł - ale niekoniecznie, jestem biegła w tłumaczeniu z polskiego na nastoletnie :-)

Pominąwszy fakt, że pierwsze 11 rozdziałów Księgi Rodzaju jest mitem (nie bajkami, ale mitem) to fakt istnienia w Raju obok drzewa poznania dobra i zła (symbol mozliwości samodzielnego i poza Bogiem definiowania swojego szczęscia) świadczy o powaznym traktowaniu człowieka przez Boga.
Człowiek nie jest tylko szczęsliwym zwierzatkiem, ale otrzymuje możliwość rezygnacji z uczestniczenia w Bozym systemie wartości, przed czym zostaje przez Boga uczciwie poniformowany a jednocześnie ostrzeżony: z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz

czyli: mozesz mnie kochać i być szczęsliwy, albo możesz uznać mnie za niepotrzebnego i wtedy umrzesz

Tak więc drzewo nie jest po coś stworzone, lecz jest logicznym skutkiem natury swiata i mieszkajacego w tym świecie człowieka. Gdyby człowiek nie był wolny, nie byłoby drzewa (symbolu możliwości dokonywania wyborów moralnych, a nawet definiowania moralności)

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Edith
 styczeń 23 2010 16:39   
Forum

Latorośl z radościa stwierdziła "ooo... Pan ma taka sama teorię jak ja". Co ja potwierdzam :-) dziękuję. Inne pomysły?! Anybody?

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 23 2010 22:34   
Forum

Też czekam na inne pomysły.
Przy okazji: wszelkie pytania o różne tłumaczenia jakiegokolwiek opisu z pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju pwoinny nas uświadamiać jak bardzo opisy te są opisami symbolicznymi, a nie opisami sporzadzonymi przez obecnego przy tym reportera.
Oraz, że nie tylko odróżniac trzeba opisy wydarzeń historycznych od opisów będących symbolicznym przedstawieniem pewnych prawd, ale także mit od bajki.
Na co niestety dał się złapać kolega Atheos

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Pastor
 styczeń 23 2010 22:59   
Forum

Quote by: EdithKochani, czy ktoś z Was zastanawiał się DLACZEGO Pan stworzył ww drzewo w raju? Jaki miał cel? Motywację?

Pytanie po co Bóg dał nam wybór, wolną wolę? A raczej dlaczego dał nam możliwość odwrócenia się od niego? Wiedział jakie będą tego konsekwencje, wiedział że człowiek skorzysta z tej opcji a mimo to zabawił się okrutnie. Jaki miał cel? Kto to pojmie.
Pewnie chciał nas ubogacić, ale jakoś tego nie widze. Przykazania boże zastąpiło prawo ludzie, w wielu miejscach tak absurdalne że chce sie płakać. Natura upadła, uleganie pokusom, przykre doświadczanie swojej zwierzęcości ze wszystkimi potrzebami, świadomość końca, w końcu śmierć. Bóg znakiem sprzeciwu, brak pewności wiedzy, wiara w zamian, ciągłe zmaganie ze światem, z ciałem, z demonami, cierpienie jako coś porządanego. Piękny mi dar. Lepiej było sprezentować sweter albo ekspres do kawy Smile
Troche światła na zagadnienie wolności rzuca Ucieczka od wolności Ericha Fromma.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 24 2010 00:17   
Forum

Pytanie jest z gory zle postawione. Nie mozna pytac, dlaczego ktos cos zrobil, skoro wiemy, ze to tylko mit. A wiemy to chociazby z tego, ze kompletnie jest pomieszana chronologia stwarzania swiata - krotko mowiac, jest bledna. Ale zostawmy to.
Tu raczej trzeba zapytac, co nalezy rozumiec przez te opisy, co one nam mowia, i jaka nauka z nich plynie. Pytanie, dlaczego Bog stworzyl to drzewo, od razu pachnie dziecinną religijnością. Choc dziecko o to pytalo, to jednak napisala tu je osoba dorosla...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Edith
 styczeń 24 2010 14:21   
Forum

Suration, z tego co piszesz, wynika, że czytajac dzieciom bajki, nie powinnam z nimi rozmawiac i pytac np. "Dlaczego Czerwony Kapturek zszedł ze ściezki i rozmawiał z wilkiem?". Może porównanie trywialne, ale chyba po to sa mity, legendy i bajki, zeby zadając proste pytania o sens tego, co sie w micie dzieje, szukac odpowiedzi na róznych poziomach mitu/pytania. Poza tym, obiła mi sie o uszy teza, ze nie ma złych pytań...
A jaki jest Twoj typ na odpowiedź?

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 24 2010 16:58   
Forum

Suration, z tego co piszesz, wynika, że czytajac dzieciom bajki, nie powinnam z nimi rozmawiac i pytac np. "Dlaczego Czerwony Kapturek zszedł ze ściezki i rozmawiał z wilkiem?". Może porównanie trywialne, ale chyba po to sa mity, legendy i bajki, zeby zadając proste pytania o sens tego, co sie w micie dzieje, szukac odpowiedzi na róznych poziomach mitu/pytania. Poza tym, obiła mi sie o uszy teza, ze nie ma złych pytań...
A jaki jest Twoj typ na odpowiedź?

Moze i masz troche racji, choc przy Czerwonym Kapturku, dziecko raczej wie, ze to bajka. Chodzilo mi o to, ze rozmawiajac w taki sposob z dzieckiem, utwierdzamy je w przekonaniu, ze te wydarzenia naprawde zaistnialy. Ja bym wytlumaczyl, ze to mity i skoncentrowal sie na nauce z nich plynacej.
Jakie jest moje zdanie na to, co pytasz? Nie wiem, nie jestem dobry w analizie tekstow biblijnych. Zastanowie sie i moze pozniej cos napisze. Teraz musze opowiedziec corce skad sie wziely dinozaury i dlaczego czlowiek i szympansy sa takie podobne... Smile
A zlych pytan, moze i nie ma, ale sa takie, ktore mnie rozsmieszaja (patrz: Anioly...) Wink pzdr

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 styczeń 24 2010 20:22   
Forum

Człowiek ma do wyboru – zawierzyć Bogu, albo zawierzyć wężowi. Kiedy zapada decyzja człowiek nie wierzy Bogu. Wierzy przeciwko Bogu. Następuje zmiana systemu zawierzeń. Od zawierzenia Bogu człowiek przechodzi do zawierzenia stworzeniu.

Po czym Pan Bóg rzekł:<< Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki>>

Pozostało jeszcze jedno drzewo, które daje nieśmiertelność, ale nie ma już człowiek do niego dostępu dopóki nie zmieni systemu zawierzeń.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 24 2010 20:22   
Forum

Quote by: suration

Chodzilo mi o to, ze rozmawiajac w taki sposob z dzieckiem, utwierdzamy je w przekonaniu, ze te wydarzenia naprawde zaistnialy. Ja bym wytlumaczyl, ze to mity i skoncentrowal sie na nauce z nich plynacej.

Tak się rozmawia z dzieckiem - najważniejsze prawdy podaje się dzieciom w przypowieściach.
Wtłaczanie dzieciom, że to tylko przypowieść mija się z celem.
To tak jakbyś małemu dziecku tlumaczył, że nie ma Mikołaja. Owszem, można, ale w ten sposób, moim zdaniem (i nie tylko moim) niszczy się w dziecku dużo wrazliwości.
Natomiast, oczywiste, że coraz baradziej dorastającym osobom trzeba - stopniowo - podac coraz więcej konkretnej wiedzy.
To chyba nazywa się pedagogika?
Quote by: suration

A zlych pytan, moze i nie ma, ale sa takie, ktore mnie rozsmieszaja (patrz: Anioly...) Wink pzdr

Mnie natomiast rozśmiesza to, że takie pytania kogoś rozśmieszają . Istna przepaść

===

Cytat 
milka
 styczeń 24 2010 20:33   
Forum

Latorośl z radościa stwierdziła "ooo... Pan ma taka sama teorię jak ja". Co ja potwierdzam :-) dziękuję. Inne pomysły?! Anybody?

mysle ze nie ma innej interpretacji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
aszug
 marzec 23 2010 18:07   
Forum

Quote by: Atheos

tak dla dodania dreszczyku emocji w tej pięknej bajce ;]

Kolejny przykład ze strony ateistów braku szacunku, zrozumienia dla odmienności i traktowania wierzących przez pryzmat współczucia dla ich braku inteligencji. Człowiek, który nie zna różnicy między bajaniem a mitem powinien najpierw dojrzeć, potem ewentualnie niech wróci do społeczności i spróbuje jeszcze raz.

===

Ilekroć poszedłem między ludzi, mniejszy wróciłem.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,20 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty