Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Święcenia kapłańskie - co na prezent? Pomóżcie!
 |  Wersja do druku
anthem
 styczeń 27 2010 14:17  (Czytany 26035 razy)  
Forum

Status: offline

Mój tato ma problem. Został przez znajomego zakonnika zaproszony na jego święcenia kapłańskie a później na uroczysty obiad. Czy ktoś z Was orientuje się jakie prezenty z takiej okazji się daje? Co wypada czego nie wypada dawać. To w ogóle nie jest zwykły seminarzysta tylko on jest w zakonie. Podpowiedziałem ojcu, że może taki przybornik (kropidło, jakieś takie podróżne klainkikanty etc) ale zastanawiamy się czy takie coś wypada dawać i czy to wystarczy czy jeszcze coś. Bardzo proszę o pilną pomoc w tym temacie!

===

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 27 2010 15:13   
Forum

z tego, co widziałem to prezenty są różne. Zależne od stopnia zażyłości z nowym kapłanem. Ludzie dają jakies książki, (najczęściej religijne), niektórzy księża od młodych znajomych otrzymywali "jajczarskie" prezenty, koszulki z nadrukami, słodkości, itd...

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
anthem
 styczeń 27 2010 15:31   
Forum

Quote by: medieval_man

z tego, co widziałem to prezenty są różne. Zależne od stopnia zażyłości z nowym kapłanem. Ludzie dają jakies książki, (najczęściej religijne), niektórzy księża od młodych znajomych otrzymywali "jajczarskie" prezenty, koszulki z nadrukami, słodkości, itd...

Oczywiście koszulki to na pewno odpadają, no ale sądzisz że to wystarczy tylko jakąś porządną książkę kupic i ewentualnie jakieś czekoladki. A np jakaś koperte do tego załączyć?

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 27 2010 15:54   
Forum

Quote by: anthem

Quote by: medieval_man

Oczywiście koszulki to na pewno odpadają, no ale sądzisz że to wystarczy tylko jakąś porządną książkę kupic i ewentualnie jakieś czekoladki. A np jakaś koperte do tego załączyć?

Tak sądzę.
Co do koperty, to jeśli macie z tatą taki zwyczaj...
Z drugiej strony to ponoć zakonnik, więc zgodnie z zasadami i tak powinien to przeznaczyc do wspólnej kasy zgromadzenia.

Książka, moim zdaniem, czy jakies kwiaty, lepsza. W końcu to nie prezent ślubny

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 28 2010 00:25   
Forum Moderator
Moderator

Ja bym po prostu spytała - tak zrobiliśmy ostatnio i dowiedzieliśmy się że Krzysztof potrzebuje najbardziej lodówki, więc grupowo się zebraliśmy na ten prezent.

A oprócz tego kupiłam ikonę i piękny krzyż do celi.
Można też kupić pióro plus dobrej jakości notatnik - takie rzeczy nigdy się nie zmarnują u zakonnika.

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 styczeń 28 2010 13:50   
Forum

Ja bym kupił coś z tej półki : http://www.vocatio.com.pl/c/pl/5/3/1/0/long/prymasowska+seria+biblijna.html

Dobry komentarz albo przeklad interlinearny Pisma Świętego to rzeczy które osobie duchownej przydają się na całe życie. Szczególnie,że te książki są drogie od 90 do 140 zloty, a zakonnika nie zawsze stac, aby w dobre pozycje wyposazyc swoją biblioteczkę.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
anthem
 styczeń 30 2010 09:31   
Forum

Ślicznie dziękuje wszystkim za pomoc!!! Laughing Out Loud
Ojciec już kupił prezent w sklepie z dewocjonaliami. Po prostu kupił mu taką walizeczkę za 200 parę złotych taki przybornik do ostatniego namaszczenia, jest tam puzderko na hostie, puszka na olej, krzyż, małe kropidełko i stuła. Prezentuje się to dość fajnie i chyba będzie dobrym prezentem.
Pozdrowienia dla wszystkich.

===

Cytat 
Pastor
 styczeń 30 2010 12:43   
Forum

Quote by: anthem taki przybornik do ostatniego namaszczenia

Ja bym dorzucił jeszcze rower górski w celu szybkiego dotarcia do umierającego

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 31 2010 16:27   
Forum

Po prostu kupił mu taką walizeczkę za 200 parę złotych taki przybornik do ostatniego namaszczenia, jest tam puzderko na hostie, puszka na olej, krzyż, małe kropidełko i stuła.

Tak Ci dobrze ludzie radzili, a wybrales przybornik do namaszczania... Zazwyczaj wszystko, co jest w kicie, jest slabszej jakosci. Co jesli ma juz takie narzedzia? Mi najbardziej podobal sie pomysl Paraklet z dobrym piorem i notatnikiem. No, rower tez dobry pomysl. Wink

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
anthem
 luty 03 2010 08:03   
Forum

Quote by: suration

Po prostu kupił mu taką walizeczkę za 200 parę złotych taki przybornik do ostatniego namaszczenia, jest tam puzderko na hostie, puszka na olej, krzyż, małe kropidełko i stuła.

Tak Ci dobrze ludzie radzili, a wybrales przybornik do namaszczania... Zazwyczaj wszystko, co jest w kicie, jest slabszej jakosci. Co jesli ma juz takie narzedzia? Mi najbardziej podobal sie pomysl Paraklet z dobrym piorem i notatnikiem. No, rower tez dobry pomysl. Wink

Nie rozumiem: Jakiej KICIE?

Przybornik bardzo ładny, ale temat uważam warto roztrząsać nadal, bowiem święcenia są od czasu do czasu i ktoś może mieć podobny dylemat, więc jak ktoś ma coś ciekawego do dorzucenia, to zapraszam. Zresztą, nie tylko o święcenie chodzi, ale ogólnie co wypada, a co nie wypada księdzy dawać na prezent?
Co do notatnika i pióra - to rzeczywiście był to b dobry pomysł. Mi sie osobiscie b spodobał - książka czy album już mniej, bo niekoniecznie mozna utrafić w czyiś gust. Natomiast nie ja kupowałem prezent i ojciec tak zdecydował, więc jego prawo kupić to co uważał. ja mu jedynie podpowiadałem. Zresztą nad tym natatnikiem też się zastanawiał, no ale kupił w końcu przybornik. Trudno Frown

===

Cytat 
Andrzej
 luty 03 2010 12:18   
Forum

Quote by: suration

Nie rozumiem: Jakiej KICIE?

kit = zestaw

===

Cytat 
Robert
 luty 03 2010 13:41   
Forum

Ubiegles mnie MM... Smile
Oczywiscie kit, znaczy zestaw i zazwyczaj nie sa to tak dobre przedmioty jak kupione osobno. Czasem jest inaczej.
Ja idac na studia techniczne, raczej nie oczekiwalbym od cioci prezentu w postaci zestawu linijek i rapidografow, bo sam wiem najlepiej jakie chce i jakie nalezy sobie kupic. Zreszta moglbym juz miec kilka linijek, wiec na grzyba mi kolejne? Z tego wzgledu uwazalem, ze taki kit jak kupil Twoj ojciec to nienajlepszy pomysl. Specjalistom z jakies dziedziny lepiej nie dawac prezentow zwiazanych bezposrednio z ich profesja, bo niezwykle latwo jest nie trafic. Czy fizykowi jadrowemu kupisz ksiazke o fizyce jadrowej? Czy krawcowej kupisz zestaw nozyczek i naparstkow?
Ale to tylko moja opinia. Twoj ojciec mial inny pomysl i to jego sprawa.

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 luty 03 2010 17:26   
Forum

Anthem

Stalo sie to, co moglam podejrzewac. Zwatpiles.
W mojej opinii wybor dokonany przez Twojego tate jest jak najbarziej sluszny. Widzialam takie zestawy i przyznam, ze niektore bardzo mi sie podobaly. Byly ladne. Ale, co najwazniejsze - praktyczne.
Jesli okaze sie, ze juz ta osoba taki komplet ma, mozna chyba postarac sie zwrocic do sklepu. Co wtedy? Ksiazka. Nie kolorowa, a wartosciowa.
Skorzystaj wtedy z rady Matiji.(!)

Pijany pastorze.

Rozumiem, ze Don Matteo moze zaimponowac. Nic nie stoi na przeszkodzie. Bez sutanny tez mozesz go nasladowac.
Jest jeszcze ktos inny do nasladowania. Don Camillo.
Zycze powodzenia.

Suration.

Nie wciskaj kitu z kitem. To nie zestaw kluczy ani srubokretow.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
anthem
 luty 10 2010 08:21   
Forum

Osobiście podzielam argumenty Surationa, no ale ojciec takie coś wybrał więc ja juz tu nic nie mogę pomóc. Najwyżej ak się wyświęconemu nie spodoba to trudno, komuś podaruje ze współbraci. Ale rzeczywiście taki gustowny notatnik np oprawiony w skórę i do tego ładne pióro byłoby lepsze, i też się nad tym zastanawiał, no ale jak poszedł do sklepu to tak mu się ten KIT spodobał że go kupił. Smile No i wcisnął mu ten KIT Smile

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,32 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty