Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Zgwalcone dzieci.
 |  Wersja do druku
Ewa
 luty 25 2010 02:31  (Czytany 7494 razy)  
Forum

Status: offline

Chcialabym sie dowiedziec jak postepuje Kosciol Katolicki z ksiezami ktorzy dokonali gwaltu na nieletnich dzieciach.Czy istotnie sa ci ksieza odsylani do innych parafii a nawet za granice aby dalej....niby ....prowadzic jakakolwiek dzialalnosc duszpasterska?.Czy to jest mozliwe?.Czy rzeczywiscie jest to prawda,ze ci zbrodniarze nie sa oddawani w rece Najwyzszej Panstwowej Sprawiedliwosci i ze kosciol sam regulowal dotychczas takie przestepstwa?.Prosze o odpowiedz.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 luty 25 2010 12:50   
Forum

Z tego co mi wiadomo tak właśnie jest.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 luty 27 2010 14:10   
Forum

Patrzcie---i milczenie.....takie samo milczenie jakie znamy juz z historii-nie powinnam sie przeciez dziwic,nie powinno mnie to zasmucac,nie powinno mnie to obchodzic,bolec czy wprowadzac w duchowa antypatie do tego forum....

Bo pytam sie przeciez,to jakie tematy maja tu byc poruszane?

To krytyka islamu jest wazniejsza od tematu pedofilii?
jak to wyraza sie PIUS?....zenada....

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 27 2010 18:47   
Forum

Chcialabym sie dowiedziec jak postepuje Kosciol Katolicki z ksiezami ktorzy dokonali gwaltu na nieletnich dzieciach.Czy istotnie sa ci ksieza odsylani do innych parafii a nawet za granice aby dalej....niby ....prowadzic jakakolwiek dzialalnosc duszpasterska?.Czy to jest mozliwe?.Czy rzeczywiscie jest to prawda,ze ci zbrodniarze nie sa oddawani w rece Najwyzszej Panstwowej Sprawiedliwosci i ze kosciol sam regulowal dotychczas takie przestepstwa?.Prosze o odpowiedz.
Jak postępuje KK - nie wiem
wiem natomiast, że Polska jest państwem prawa a księża takimi samymi obywatelami jak ja czy ty i podlegają pod kodeks karny - więc tyle mogę Ci napisać

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 luty 28 2010 19:19   
Forum

Sprawa zgwałconych dzieci jest sprawą rzeczywiście bolesną kiedy dokonuje się to w Kościele.

Postawa Krk wobec tych przestepstw wygląda mniej więcej tak:
Od 1962 roku Kodeks Pawa Kanonicznego został w 1962 roku uzupełniony przez intrukcję Crimen sollicitationis
Dokument ten, zredagowany przez kardynała Alfredo Ottavianiego, sekretarza Kongregacji (wówczas Świete Oficjum) i zaaprobowany przez papieża Jana XXIII definiowął procedurę, mająca miec miejsce w przypadkach nakłaniania do czynności seksualnych przez duchownych podczas spowiedzi. Ustalał przy tym, że taka sama procedura ma byc stosowana w przypadku oskarżena o akty homoseksualne, pedofilię i zoofilię gdy sprawa dotyczy duchowieństwa. To wewnętrzne zarządzenie i wewnętrzne prawo Kościoła.

Dokument ten zobowiązywał wszystkie strony postępowania do zachowania na temat tego postępowania aboslutnej tajemnicy, a także do tajemnicy po wydaniu wyroku i po jego wykonaniu. Tak więc do tajemnicy zobowiązani byli zarówno sędziowie, ale także oosby oskarżające duchownego, świadków i samego oskarzonego(§13).
Spondeo, voveo ac iuro, inviolabile secretum me servaturum in omnibus et singulis quae mihi in praefato munere exercendo occurrerint, exceptis dumtaxat iis quae in fine et expeditiones huius negotii legitime publicari contingat.

czyli mniej więcej

Przyrzekam, ślubuję i przysiegam, że zachowam w nienaruszalnej tajemnicy to wszystko z czym sie zapoznam podczas pełnienia mojej funkcji, za wyjątkiem tylko tego, co mogłoby być legalnie opublikowane gdy proces dobiegnie konca.

Złamanie tej przysięgi skutkowało w przypadku sędziów ekskomuniką, oskarżonego suspendowaniem ad divinis, powoda i świadków, ostrzeżeniem

Stało się to podstawą do oskarżania Kościoła o chęć ukrywania grzechów duchowieństwa.
Obrońcy zapisu twierdzili, że zachowanie tajemnicy w tak bolesnych sprawach jest konieczne. Sami zresztą widzimy, jak bardzo prasa, gdy trafi na tego typu materiał jest nieczuła na ból osób pokrzywdzonych, które w wyniku medialnej burzy cierpią podwójnie.
Jednak prawda jest, że tego rodzaju zapis często wykorzystywany był dla tuszowania sprawy.

Po aferach pedofilskich, między innymi w USA, Joseph Ratzinger, prefekt Kongregacji Nauki Wiary skierował do wszystkich biskupów kolejny dokument De delictis gravioribus (O najcięższych zbrodniach).
Dokument ten również nakazuje dochowanie tajemnicy podczas procesu, ale wprowadza nowe metody postępowania z księżmi dopuszczajacymi się pedofilii...
Jednak zasada poufności w tym przypadku nie sprzeciwia się temu, aby te sprawy były także wnoszone przed sądy świeckie, aby sprawcy mogli być sądzeni zgodnie z obowiązującym prawem.

Karta Praw Dziecka i Młodzieży wymagająca, aby wszelkie nadużycia, w tym seksualne, wobec dzieci i młodzieży zgłaszane były do właściwych władz została także podpisana przez Watykan.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Ewa
 marzec 01 2010 11:07   
Forum

Tak,

to jest bardzo belessne,ze akurat w Kosciele czy tez pod strzecha koscielna maja miejsca te precedensy wynaturzenia.

I media nie sa czule na bol tych ktorym wyrzadza sie krzywde rozglaszajac na caly swiat tego rodzaju sprawy,ale chwala ,ze zyjemy w czasach w ktorych te media sa-obojetnie jakie to one sa.

To dzieki tym mediom,istnieje szansa rozglosu i zmiany-zmiany na leprze.I ja w to wierze.

Bo nalezy tu pamietac,ze to nie media przyczyniaja sie do upadku autorytetu Kosciola - tylko sam Kosciol.

I tu wspomniales Medieval,ze cierpia na tym niewinni Koscielni Bracia....a co jest z cierpieniem tych niewinnych dzieci?.

Jak to bylo z tym drzewkiem oliwnym,obok ktorego przechadzal sie Pan Jezus-zerwal owoc,sprobowal-i zniszczyl cale drzewo bo wydawalo zly owoc...

Wiem,ze bola takie slowa,ale czasem trzeba i w bolesci otworzyc sobie oczy i zdac sprawe z tego,ze droga ktora idziemy...prowadzi donikad...tak jak ta CISZA.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 01 2010 14:18   
Forum

Quote by: corka

.
I tu wspomniales Medieval,ze cierpia na tym niewinni Koscielni Bracia....a co jest z cierpieniem tych niewinnych dzieci?.

Nie.
Nie wspomniałem

.
Jak to bylo z tym drzewkiem oliwnym,obok ktorego przechadzal sie Pan Jezus-zerwal owoc,sprobowal-i zniszczyl cale drzewo bo wydawalo zly owoc...

a z drugiej strony Pan Jezus podał uczniom tę przypowieść:

Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli.
Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł.
A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast.
Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go:
Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast?
Odpowiedział im:
Nieprzyjazny człowiek to sprawił.
Rzekli mu słudzy:
Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?
A on im odrzekł:
Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza.

A jak postepować z tymi, którzy są chwastem w Kościele wyjaśnia
ten tekst Ellen G.White

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Łukasz Godzwoń
 marzec 01 2010 18:07   
Forum

Pan Jezus mówił, że jest w ubogich i maluczkich, w dzieciach.

Z tego, co mi wiadomo KRK jest jedynym Kościołem, który ustalił i wdrożył procedury postępowania na wypadek podejrzenia pedofilii.

W Niemczech występowaniem pedofilii wśród księży jest 20-krotnie mniejsze niż wśród psychiatrów.

W USA jest kilkunastokrotnie rzadsze niż wśród policjantów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 03 2010 23:35   
Forum Moderator
Moderator

czy gwałty na dzieciach przez księży są dla ciebie córko bardziej bolesne niż przez kogoś innego - np. ojca, wujka, sąsiada?

Bo zapewniam cię, że psychicznie i fizycznie - dziecko czuje tą samą pustkę i przepaść emocjonalną. A co do sprawy duchowej - to jest to niewybaczalne i sam Jezus mówił - "lepiej dla ciebie żebyś się nie urodził".
Ale co możemy na to że księża to też ludzie?

Jeśli gwałt został udowodniony - to każdy ksiądz, policjant, sąsiad, ufoludek trafi przed sąd Najwyższy i dostanie odpowiednią karę.
Natomiast czy Kościół postanowi po mimo wszystko utrzymać takiego księdza jako duszpasterza - to już sprawa biskupa i to nie jednego.
Ale z tego co mi wiadomo - to jeśli jest udowodniony gwałt - to ksiądz będzie po odsiedzeniu wyroku musiał sobie szukać innej pracy albo zostanie wysłany do ośrodka zamkniętego takiego jak np. klasztor - "z wilczym biletem" i pod ścisłym nadzorem przełożonych.

Ale jeśli nie ma dowodów - to nawet w prawie cywilnym jest paragraf który mówi o przychylaniu się bardziej do niewinności niż winy. A co dopiero kościół który głosi przebaczenie, zrozumienie i opiekę. Z pewnością taki ksiądz będzie musiał potwierdzić że jest godzien ponownego zaufania - ale póki nic mu się nie udowodni to choćby nie wiadomo jak ludzie gadali i wyolbrzymiali - władze kościelne będą brać pod uwagę tylko konkretne dowody. Co moim zdaniem jest uczciwe.

A następnym razem córko - pozwól innym spokojnie odpisać i nie wymuszaj sztucznego tłumu i aprobaty Twojego tematu. Każdy z nas ma jeszcze inne życie i swój czas na wszystko- i nie powinno to być dla ciebie zgorszeniem...

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 marzec 04 2010 22:16   
Forum Moderator
Moderator

Uważam Córko że pałasz nienawiścią do Kościoła Katolickiego.

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Andrzej
 marzec 04 2010 23:16   
Forum

To może jeszcze małe wyjasnienie...
Corka zadala pytanie o to, co robi Kościół z ksiezami ktorzy dokonali gwaltu na nieletnich dzieciach.
Byc może oczekiwała, że Kościół powinien takich księzy surowo ukarać na sposób świecki (no nie wiem: wsadzic do lochów, obciąć im ręce jak dawniej bywało, wybatożyć, obić kijami, wypalić znamię, oślepić, czy coś podobnego).
Jednak Kościół może wymierzać tylko i wyłącznie kary kanoniczne czyli kary natury duchowej.
Obecny kodeks kanoniczny wskazuje, że celem kary jest: naprawienie zgorszenia, doprowadzenie do poprawy. Kara ma służyć dobru jednostki i wspólnoty, której zło zostało wyrządzone

W obecnie obowiązującym prawodawstwie, wymienia się, następujące rodzaje sankcji karnych
1. Kary poprawcze, czyli cenzury,
2. Kary ekspiacyjne,
3. Środki zaradcze i pokuty, pierwsze głównie dla zapobieżenia przestępstwom, drugie zaś raczej dla zastąpienia kary lub jej zwiększenia

Więcej w artykule Na tym właśnie portalu

Postępowanie Kościoła, z samej swojej natury ogranicza sie wyłącznie do takich kar. Inne kary, jak więzienie, grzywny, itd. mogą byc wymierzane jedyne przez sądy świeckie.

===

Cytat 
Dezerter
 marzec 06 2010 15:33   
Forum

Quote by: medieval_man
A on im odrzekł:
Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza.

A jak postepować z tymi, którzy są chwastem w Kościele wyjaśnia
ten tekst Ellen G.White
[/p]

Tekst Elen G White, taki mój - pełna zgoda i polecam przeczytać każdemu
a w zestawieniu z biblijnymi tekstami o "belce w oku"
i "napominaniu z miłością błądzącego bliźniego"
powinien być wyznacznikiem naszego postępowania w stosunku do grzesznych bliźnich

Dzięki Corko za ten wątek , bo dzięki tekstom Medievala, lepiej poznałem i zgłębiłem tą trudną a ważną materię
pozdrawiam wszystkich
wiosny i zmartwychwstania w sercach życzę

===

Cytat 
Ewa
 marzec 16 2010 12:08   
Forum

Drogi Dezerterze,

ciezko jest tu cokolwiek zglebic,ja nie widze tu zadnej logiki.I tak mamy nastepny precedens na Bajerze w Niemczech-ludzie sami biora w rece juz osad bo maja dosc tajemnic i klamstw.

Tam oto na Bajery zostal wyslany ksiadz-ktory byl osadzony jako pedofil-i tam na Bajerach bez tego ze wierni wiedzieli o tym mogl dalej odprawiac msze a co gorsza udzielac SAKRAMENTOW.I tak oto ludzie dowiedzieli sie o tym i teraz Papst Razinger musi sie do tego zastosowac-bo to na jego zadanie i odpowiedzialnosc ten poddany koscielny wyjechal. Ja widze poprostu jak Kosciol przez swoja polityke jest sam sobie winien bo czym wojujesz od tego giniesz.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 16 2010 12:26   
Forum

Drogi Dezerterze,

ciezko jest tu cokolwiek zglebic,ja nie widze tu zadnej logiki.I tak mamy nastepny precedens na Bajerze w Niemczech-ludzie sami biora w rece juz osad bo maja dosc tajemnic i klamstw.

Tam oto na Bajery zostal wyslany ksiadz-ktory byl osadzony jako pedofil-i tam na Bajerach bez tego ze wierni wiedzieli o tym mogl dalej odprawiac msze a co gorsza udzielac SAKRAMENTOW.I tak oto ludzie dowiedzieli sie o tym i teraz Papst Razinger musi sie do tego zastosowac-bo to na jego zadanie i odpowiedzialnosc ten poddany koscielny wyjechal. Ja widze poprostu jak Kosciol przez swoja polityke jest sam sobie winien bo czym wojujesz od tego giniesz.

To znaczy co właściwie? Że ten ksiądz odbywał jakąś karę kościelną, pokutę czy coś takiego, czy w ogóle nie?
Powtarzam - Kościół nie wsadza grzeszników do więzienia, lecz nakazuje im pokutę. To źle?
A patrzenie krzywym okiem, że ksiądz, które pokutuje za akty pedofilii, może modlić się, odprawiać msze, itd. to jakaś zaciekła nienawiść

ps. co to sa Bajery?

===

Cytat 
Pastor
 marzec 16 2010 13:57   
Forum

Powtarzam - Kościół nie wsadza grzeszników do więzienia, lecz nakazuje im pokutę. To źle?

Może tak ze wszystkimi katolikami robić? Ja za niewielkie ilości marihuany ide do więzienia, a ksiądz gwałcący dzieci nadal odprawia msze i zarabia na tym...To jest to miłosierdzie? To ja poprosze ze dwa kilo

A patrzenie krzywym okiem, że ksiądz, które pokutuje za akty pedofilii, może modlić się, odprawiać msze, itd. to jakaś zaciekła nienawiść

Za akty pedofilii pokutuje się w więzieniu. Współwięźniowie zadbają o atrakcje...

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 16 2010 14:22   
Forum

Quote by: pijany+pastor

Może tak ze wszystkimi katolikami robić? Ja za niewielkie ilości marihuany ide do więzienia, a ksiądz gwałcący dzieci nadal odprawia msze i zarabia na tym...To jest to miłosierdzie? To ja poprosze ze dwa kilo

Nie zrozumiałeś podstaw:
Kościół wymierza kary duchowe (miedzy innymi pokuta) a świeckie sądownictwo wymierza kary świeckie.
Mieszasz niepotrzebnie te dwa porządki.
Czy za marihuanę to Kościół wsadza Cię do więzienia czy sąd świecki?
Żeby było jasne:
Za marihuanę Kościół może nałożyć na Ciebie karę duchową - pokutę
Za pedofilię Kościół może nałożyc karę duchową- pokutę

Za marihuanę sąd świecki może nałożyć karę świecką - więzienie
Za pedofilię sąd świecki może nałożyć karę świecką - więzienie

Za akty pedofilii pokutuje się w więzieniu. Współwięźniowie zadbają o atrakcje...

Przypominam, że w Kodeksie Prawa kanonicznego nie ma kary więzienia.
Tak więc za akty pedofilii, kiedy przypadek ten rozpatruje sąd kościelny pokutuje się w ramach pokut nakładanych przez Kościół
A kiedy przypadek ten rozpatruje sąd świecki, cywilny, karny karą może byc więzienie, a nie nakaz odprawienia pokuty
Inaczej byłoby to wkraczanie w kompetencje państwa.
Wtedy dopiero by sie krzyk podniósł.

Czy to takie trudne do zrozumienia?
Czy chodzi Ci raczej o mieszanie ludziom w głowach?

===

Cytat 
Pastor
 marzec 16 2010 15:12   
Forum

Chodziło mi raczej o twój pogląd i do niego się odniosłem. Pedofilia to sprawa kryminalna i kare powinien wymierzać sąd. A często jest tak jak mówisz, na księdza nakłada się pokute, sprawa zostaje wyciszona, a jakiekolwiek zainteresowanie sprawami pedofilii w Kościele jest nazywane atakami na Kościół, nienawiścią i mieszaniem ludziom w głowach. Zresztą wisi mi sprawa księży gwałcicieli, to jest sprawa ich sumienia. EOT

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 16 2010 15:35   
Forum

Chodziło mi raczej o twój pogląd i do niego się odniosłem. Pedofilia to sprawa kryminalna i kare powinien wymierzać sąd. A często jest tak jak mówisz, na księdza nakłada się pokute, sprawa zostaje wyciszona, a jakiekolwiek zainteresowanie sprawami pedofilii w Kościele jest nazywane atakami na Kościół, nienawiścią i mieszaniem ludziom w głowach. Zresztą wisi mi sprawa księży gwałcicieli, to jest sprawa ich sumienia. EOT

jaki mój pogląd?
Ja przedstawiłem tylko mniej więcej jakie sa kary w Kościele.
Kościół może na takiego delikwenta nałożyć karę duchową i ją nakłada.
Jesli osoba pokrzywdzona, czy ktokolwiek inny zawiadomi prokuraturę o takim przestępstwie, to prokuratura może taką sprawę zbadać.
Kościół nie jest od wsadzania ludzi do więzienia.
A może uważasz, że jesli jakiś penitent podczas spowiedzi wyzna, że kogoś okradł, zgwałcił, czy zabił, to kapłan ma obowiązek biec z ta sprawą na policję?
Podobnie jest z sądami kościelnymi.
Piszesz, że pedofilia to sprawa kryminalna i kare powinien wymierzać sąd
Niech wymierza jesli ma możliwość.

W Stanach Zjednoczonych księża z zarzutami pedofilii stawiani są przed sadem świeckim.

"Najważniejsze dane zostały zebrane w Stanach Zjednoczonych w 2004 roku - Konferencja Episkopatu zleciła niezależne badanie John Jay College of Criminal Justice z City University of New York, który nie jest uniwersytetem katolickim i jest uznaną instytucją uniwersytecką (...), autorytetem w dziedzinie kryminologii".
Z badań tych wynika, że od 1959 do 2002 roku 4392 amerykańskich księży (na 109.000) zostało oskarżonych o relacje seksualne z nieletnimi.

"Ponad stu zostało skazanych przez trybunały cywilne. Mała liczba skazań wypowiedzianych przez państwo wynika z wielu czynników. W niektórych przypadkach, rzeczywiste lub potencjalne ofiary oskarżyły księży już nieżyjących lub czyny uległy przedawnieniu" - pisze Itrovigne. "W innych przypadkach, skazania kanoniczne nie korespondowały z pogwałceniem żadnego prawa publicznego". Na przykład dochodziło (za zgodą obu stron) do relacji duchownego z małoletnim (lub małoletnimi) mającymi powyżej 16 lat.

"Czy badanie John Jay College mówi nam, jak możemy często przeczytać, że 4 proc. księży amerykańskich to „pedofile”? Skądże. Według tego badania 78,2 proc. przypadków oskarżeń dotyczą małoletnich, którzy przeszli już okres dojrzewania. Utrzymywanie relacji seksualnych z 17-letnią dziewczyną nie jest godne pochwały, jeszcze bardziej kiedy są one z księdzem, ale to nie są akty pedofilskie. W ten sposób księży oskarżonych o pedofilię w Stanach Zjednoczonych było 958 w przeciągu 50 lat, a więc 18 na rok" - wylicza socjolog. "Ostatecznie było 54 wyroki skazujące, czyli średnio 1 na rok"

Massimo Introvigne wskazuje też, że przecież nie tylko wśród księży katolickich są pedofile. Znowu powołując się na badania Jenkinsa podaje, że w denominacjach protestanckich w USA liczba pedofilii wśród pastorów jest od dwóch do 10 razy wyższa, niż wśród katolickich duchownych. To również dowód na to, że przyczyną pedofilii u niektórych księży nie jest bynajmniej celibat. A tezę o celibacie jako przyczynie zła promują wspomniane "autorytety moralne".

Ale to nie wszystko. "Kiedy setka księży amerykańskich została skazana za nadużycia seksualne wobec dzieci, liczba skazanych nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów ekip sportowych wyniosła ok. 6 tysięcy. Oni również - w większości żonaci – zostali uznani winnymi przestępstw przez trybunały amerykańskie. Przykładów można podawać wiele, nie tylko w USA" - przypomina socjolog. Dodaje, że w USA 2/3 przypadków molestowania nieletnich to sprawka członków ich rodzin, czy przyjaciół rodziny. Podobnie jest w innych krajach

http://fronda.pl/news/czytaj/ksieza_pedofile_przypadek_medialnego_linczu

===

Cytat 
Ewa
 marzec 17 2010 23:49   
Forum

.....bez przesady...to juz jest naduzyciem, zeby teraz usprawiedliwiajac sie wszystko zwalac na media....a moze poprostu sa winne te gwalcone dzieci....mam wrazenie ze brakuje powoli winnych.

Nie ,ja juz nie chce nazekac czy podobnie,zyczylabym sobie zeby ta sprawa byla tak pozytywnie przeprowadzona,ale zdaje sobie sprawe ze jest to nie mozliwe,bo szkoda moralna to tez pieniadz-a ktoz mialby placic te odszkodowania?

Nie wiem,jednak calkiem optymistycznie nie potrafie tu spojrzec.
MedievalSmile,

przeciez Bayern to BajerySmile po polsku-czy sie myle?Wink

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 marzec 17 2010 23:50   
Forum

.....bez przesady...to juz jest naduzyciem, zeby teraz usprawiedliwiajac sie wszystko zwalac na media....a moze poprostu sa winne te gwalcone dzieci....mam wrazenie ze brakuje powoli winnych.

Nie ,ja juz nie chce nazekac czy podobnie,zyczylabym sobie zeby ta sprawa byla tak pozytywnie przeprowadzona,ale zdaje sobie sprawe ze jest to nie mozliwe,bo szkoda moralna to tez pieniadz-a ktoz mialby placic te odszkodowania?

Nie wiem,jednak calkiem optymistycznie nie potrafie tu spojrzec.
MedievalSmile,

przeciez Bayern to BajerySmile po polsku-czy sie myle?Wink

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 marzec 18 2010 16:36   
Forum

Nie widzę tu nic niezwykłego. W każdej grupie zawodowej znajdą się pedofile, a najwięcej znajdzie się ich w zawodach, które mają styczność z dziećmi.
Jak widac zatem, przypadki gwałcenia dzieci przez księży są efektem ubocznym istnienia kapłaństwa w ogóle.
To kolejny dowód, że nigdzie nie działa żaden Duch, bo gdyby dzialal, to takie łajdactwa w Kościele by się nie działy...
Howgh!

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 18 2010 16:56   
Forum

Quote by: suration

Nie widzę tu nic niezwykłego. W każdej grupie zawodowej znajdą się pedofile, a najwięcej znajdzie się ich w zawodach, które mają styczność z dziećmi.

przy czym, jak wskazują badania wiecej pedofilow jest pośród nauczycieli i wychowawców niż księży.
Ale po co o tym pisac! Wszak to zakłóca poprawny politycznie obraz brzydkiego Kościoła....

Jak widac zatem, przypadki gwałcenia dzieci przez księży są efektem ubocznym istnienia kapłaństwa wogóle.

jak dla mnie pedofilia jest w ogóle ubocznym efektem istnienia dorosłych i dzieci. Okazuje sie bowiem, że i w Kościolach protestanckich, a więc tam gdzie z reguły pastorzy mają żony, pedofilia też w tym środowisku istnieje

To kolejny dowód, że nigdzie nie działa żaden Duch, bo gdyby dzialal, to takie łajdactwa w Kościele by się nie działy...
Howgh!

Podejrzewam, że masz zbyt idealistyczne (albo zbyt infantylne) pojęcie działania Ducha

===

Cytat 
Marianna
 marzec 18 2010 18:46   
Forum

Tak samo jak Corka jestem przeciwna ukrywaniu pedofilii.

Troche faktow z Holandii.
1. Pedofilia na szeroka skale trwa juz od wielu lat.
2. W kazdym srodowisku slyszy sie o dzieciach zgwalconych, oraz u sporej ich czesci widac symptomy molestowania seksualnego.
3. Nie ma instytucji w ktorej mozna zglosic podejrzenia.
4. Majac dowody, mozna zglosic na policji, choc to nie znaczy jeszcze wiele. (Uciszanie sprawy).
5. Dzieci molestowane w domach - moze byc rodzic molestowany jako dziecko lub oplacana opiekunka/ opiekun.
6. Dzieci w szkolach narazone sa na nauczycieli pedofilow.
7. Przypadki molestowania przez psychologow i psychoiatrow np. zajmujacych sie dzieckiem autystycznym lub wykorzystanym seksualnie.
8. Niektorzy lekarze pierwszego kontaktu.
9. Rozwoj turystyki pedofilskiej (rezerwacja w biurze na haslo, przez internet - specjalny kod dostepu).

Wlasnie kilka dni temu widzialam program o molestowanej autystycznej dziewczynce. Matka domyslila sie i doszla. To byl taksowkarz wozacy
dziecko do szkoly specjalnej. Kobieta odbyla z nim rozmowe. Powiedzial krotko - co pani chce, to normalne; te mlodki regularnie rozbieraja sie na
tylnim siedzeniu. Po zgloszeniu policji sprawe zamknieto, poniewaz autystyczne dziecko nie moze zeznawac. W koncu ktos z TV zainteresowal sie sprawa.
Niedlugo pozniej jechalam taksowka. Taksowkarz rozpoczol konwersacje. O czym? O molestowniu przez ksiezy.

W Holandii juz od dawna kazdy ksiadz jesli spotyka sie z grupa dzieci, to tylko i wylacznie w obecnosci przynajmniej dwoch rodzicow.
Ze wzgledu na koniecznosc obslugi kilku parafii nie ma czasu widziec grupe dzieci wiencej niz kilka razy w roku.

Kto najwiecej narzekal na ksiezy i wskazywal ich palcem? Pan taksowkarz!

Trzeba poznac fakty, pomyslec, a potem budowac opinie.

Jestem pewna, ze ksiadz ktory zszedl na zla droge nie bedzie mial latwo, natomiast inni bezkarnie, chronieni (np. dyrekcja szkoly bronila nauczyciela
gwalciciela) moga zyc spokojnie i cieszyc sie mlodymi cialkami ("ach te mlode cialka" - wyrazil swoj zachwyt jeden z nauczycieli).

Nauczycielowi w szkole bardzo blyszczaly oczy kiedy mowil do 12-latkow: - jak to robicie, to robcie tek by wam sprawilo przyjemnosc.
A czy nauczyciel puszczajacy filmy pornograficzne 13- latkom nie czul nic, kiedy po jego filmie niektore dzieci wymiotowaly?
Czy zdjecia kolczykow na pepkach, tatuazy, oraz opisu jak na wyglad i zapach sciaga sie uwage plci przeciwnej jest odpowiednim materialem
podrecznika szkolnego? (Mialam taki w rekach). Dlaczego osoba probujaca powaznie porozmawiac o wychowaniu seksualnym dzieci popada w klopoty, lub jej dzieci?
Dlaczego nikt o tym nie mowi, nie pisze, nie robi programow?
Dlaczego 13 lub 14 - latki probuja oddzialywania sily swej plci na osobach duzo starszych od siebie?
Dlaczego rodzice potrafia pozwolic 15- latce nocowac z soboty na niedziele u przyjaciela 20 lat starszego? To juz nie pedofilia bo za zgoda?

Moge jeszcze wiecej dlaczego. Nigdzie w tych dzialaniach nie ma ksiezy.

Co boli.
Brak instytucji kontrolujacej np. szkole.
Osoba, ktora znajac prawo chciala bronic krzydzonych dzieci, miala strone internetowa z podanym numerem telefonu, bardzo szybko gdzies
przepadla. Telefon milczal. Dlaczego?
Brak odpowiednich dzialan rzadow, choc ubolewaja przed kamerami z powodu pedofilii.
Slowo pedofilia jest juz kojarzone prawie wylacznie z duchowienstwem.

Czy ktos probowal cos z tym zrobic? Ja tak. I nic. Srodowisko wychowane jest przez trzy malpy: nie widze, nie slysze, nie mowie. I chyba w tym problem.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 marzec 18 2010 19:15   
Forum

przy czym, jak wskazują badania wiecej pedofilow jest pośród nauczycieli i wychowawców niż księży.
Ale po co o tym pisac! Wszak to zakłóca poprawny politycznie obraz brzydkiego Kościoła....

Pewnie dlatego, ze przypadki dotyczace ksiezy najbardziej bola i podkopuja autorytet Kosciola, o ktory Kosciol powinien dbac w tych czasach jak nigdy wczesniej.

jak dla mnie pedofilia jest w ogóle ubocznym efektem istnienia dorosłych i dzieci. Okazuje sie bowiem, że i w Kościolach protestanckich, a więc tam gdzie z reguły pastorzy mają żony, pedofilia też w tym środowisku istnieje

To mnie nie dziwi. Statystycznie tak wlasnie powinno byc.

Podejrzewam, że masz zbyt idealistyczne (albo zbyt infantylne) pojęcie działania Ducha

Wybieram opcje idealistyczna. Smile Wszak to byt idealny...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 marzec 18 2010 21:07   
Forum

Quote by: Marianna

Tak samo jak Corka jestem przeciwna ukrywaniu pedofilii.
(...)

Czy ktos probowal cos z tym zrobic? Ja tak. I nic. Srodowisko wychowane jest przez trzy malpy: nie widze, nie slysze, nie mowie. I chyba w tym problem.

Straszne jest to co piszesz ... Cry
ale najnowsze badania potwierdzają to , że mamy do czynienia z seksualizacją dzieci i młodzieży. Następne z chorych zjawisk zważonych przez badaczy to "uprzedmiotowienie" dziewczynek/dziewczyn , które są traktowane i traktują siebie jako "obiekt seksualny"
ale chyba przyznasz Corko, że to nie bierze się z "społecznej nauki KRK".
Jak odpowiesz na fakt , że więcej jest protestanckich księży pedofilów niż katolickich?
Czy to już Cię nie oburza?

===

Cytat 
Pastor
 marzec 18 2010 23:24   
Forum

jak wskazują badania wiecej pedofilow jest pośród nauczycieli i wychowawców niż księży.

Co to za argument? Nauczyciele gwałcą dzieci częściej więc skupmy się na nich a nie na kapłanach?
Właśnie o to mi chodzi medieval_man - próbujesz za wszelką cenę znaleźć argumenty za tym iż upublicznianie i piętnowanie pedofilii wśród księży wynika z nienawiści do Kościoła i na tym się skupiasz. Próbujesz jakoś "wybronić" upadłych księży stawiając ich w jednym szeregu z nauczycielami i przekonując iż nie jest wcale tak źle jak to próbują lansować pewne "zacietrzewione" osoby.
Tylko że w tej dyskusji chyba wszystkim zależy żeby przypadki molestowania nieletnich przez osoby duchowne się nie zdarzały. Nikt tu nie pała chorą nienawiścią do owczarni i nie miesza ludziom w głowach.
Kapłan a nauczyciel to dwie różne historie. Przeważnie zaufanie do tego pierwszego jest większe. Również grzech jest większy bo taki rozrywkowy kapłan nie tylko staje się przestępcą przez to co robi ale jest także wiarołomcą który ma głęboko w nosie śluby i powołanie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 marzec 19 2010 00:10   
Forum

Dezerter,

co znaczy nie przeszkadza,obojetnie-oczywiscie nigdy nie slyszalam o protestantach-to przyznaje,ale obojetnie to jest to dla mnie tzn ja nie moge sobie tego wyobrazic jak na zalaczonym tu przezemnie fakcie tego ksiedza z Bayern/Niemcy....ze niby on byl przeniesiony i dalej mogl pelnic swoja funkcje.Ja jestem pielegniarka i kazdy wie co to sa srodki na rozrzedzenie krwi.Kiedys na pobocznej stacji,znajoma pomylila sie w ustawieniu pumpy na to lekarstwo tak,ze chory otrzymal z 10-krotnie zwiekszona ilosc lekarstwa.....

Ta pielegniarka nie moze juz wykonywac swojej pracy.Zabrano jej prawo do wykonywania tego zawodu.Blad.Stres zawodowy,tu masz zrobic-tam masz zrobic-ustawiasz te pumpy jedna za druga im czlowiek starszy tym gorzej z oczami czasem 2 wyglada jak 20.

A tu jeszcze Sakramenty o ktore sie pokolenia spieraly,wojny byly toczone,dysputy...to czlowiek pyta sie na co to?.

Ja pewnie nie rozumiem jakichs chrzescijanskich zasad-ale dla mnie to jest niezrozumiale Dezerterze.

I jeszcze jedno, oczywiscie wiele grup spolecznych upatruje sie przyczyna zaistnienia tego faktu w celibacie.Ja nie wiem.Dla mnie to jest choroba,taka sama jak Diabetis-tylko ,ze trzeba takich izolowac-od naszych dzieci.

Ja nie wiem co ja bym zrobila-gdyby to chodzilo o moje dziecko,nie wiem czy zajelabym chrzescijanska postawe.A moze zachowalabym sie tak jak ten slynny arab, ktory wyskoczyl na Pana Buscha z butem?...bardzo mozliwe ze wlasnie tak.Tak prostacko.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 19 2010 12:05   
Forum

jak wskazują badania wiecej pedofilow jest pośród nauczycieli i wychowawców niż księży.

Co to za argument? Nauczyciele gwałcą dzieci częściej więc skupmy się na nich a nie na kapłanach?

Badania statystyczne potwierdzają to, co mówię:
Duchowni Kościoła katolickiego nie są wcale najliczniejszą grupą pośód osób mających styczność z dziecmi i wykorzystujących seksualnie dzieci, ale są grupą najbardziej przez media piętnowaną. Co więcej - pietnuje się nie tylko samych sprawców, ale cała instytucję co jest czyms więcej niż jawnym nadużyciem, co jest bezczelnym, kłamliwym, ideologicznym atakiem.
Nie piętnuje się Kościołów protestanckich mimo że odsetek pedofilów jest tam wyższy niż w KK.
Nie piętnuje się instytucji szkoły, w kórej odsetek pedofilów jest wyraźnie większy
Nie piętnuje się klubów sportowych, mimo że tam odsetek pedofilow jest jeszcze większy.
Nie pietnuje się stowarzyszeń psychologicznych, mimo że tam odsetek pedofilów jest wiekszy od pozostałych, wcześniej wymienionych grup.
Nie piętnuje się instytucji rodziny, mimo że według różnych badań od 70 do 85% przypadków pedofilii zachodzi własnie w rodzinie, a nie w Kościele tym czy drugim, nie w szkole, czy klubie sportowym ani nawet nie w gabinetach psychologów.

Piętnuje się natomiast tylko i wyłącznie jedna instytucję za grzechy jej członków. Piętnuje się Kościół katolicki.

I tylko temu się przeciwstawiam.
Nie bronię pojedynczych grzeszników w Kościele, ale za nic nie potrafię zrozumieć, dlaczego za ich grzechy media pietnują całą instytucję a nie robią tego z innymi instytucjami gdzie odsetek pedofilów jest czesto znacznie większy.
Czy chodzi rzeczywiście o sprawiedliwość czy o ewentualne pieniądze, czy są to sprawy ideologiczne?
Stąd ta zorganizowana fala oskarżeń, krytyki, nienawiści, zaszczuwania całej instytucji wraz z papieżem?

Mnie też zależy, aby już nigdy takie przypadki się nie zdarzały, żeby zadne dziecko nie cierpiało wskutek molestowania, zgwałcenia przez dorosłego, ktory jest za to dziecko odpowiedzialny.
Ale sprawa ta nie zostanie rozwiązana tylko przez znalezienia sobie kozła ofiarnego w postaci jednej tylko instytucji.
Nalezy mówić o wszystkich przypadkach pedofilii: i w Kosciele i w szkole, ale przede wszystkim w rodzinie.

No, ale rozumiem: uderzyć w Kosciół jest najłatwiej, co świadczy o tchórzostwie tych uderzających, nie mających odwagi spojrzeć znacznie groźniejszej prawdzie w oczy.

===

Cytat 
Robert
 marzec 19 2010 12:36   
Forum

Poleciały mi łzy...

MM, spróbuję Ci wytłumaczyć zatem dlaczego tak jest. Nie jestem zaangażowany w ataki na Kościół, ani nie jestem jego obrońcą, zatem myślę, że nic mi nie przesłania prawdziwego problemu.
Wiadomo, że pedofilii łatwo z Kościoła się nie wykorzeni. Pewnie jest tam od samego początku. Ludzie przede wszystkim chcą surowych kar dla tych łajdaków. Jeśli jakiś ksiądz dopuści się pedofilii, powinien bezpowrotnie przestać być księdzem. Przeniesienie go do innej parafii lub danie mu "pokuty" to zwyczajna kpina z wiernych. Ludzie nie chcą, żeby daki delikwent stał w jakikolwiek sposób ponad prawem i tyle.
Piszesz, że w innych zawodach jest więcej pedofilów. Błagam... czy to ma nas wszystkich pocieszyć??
A teraz może przez analogię do średniej ważonej - przypiszmy wagi zaufania i oczekiwania społecznego do określonych zawodów. Myślę, że ksiądz będzie miał najwyższą notę. Bo ja normalnie bym się raczej nie obawiał wyslac swoje dziecko na zajęcia z księdzem (ewentualnie bałbym się mieszania w głowie). Bardziej bym się bał zajęć z psychologiem, czy kimkolwiek innym. Zatem jak przemnożysz odsetek pedofili w różnych zawodach przez, nazwijmy to, Wagę Spolecznego Zaufania i Oczekiwania, w skrócie WSZO, to może już nie być tak ciekawie...
I dlatego te sprawy są często głośne w mediach. Są kompletnie niewytłumaczalne, bolą najbardziej, a sprawcy korzystają z kościelnego płaszczyka ochronnego. Zresztą nie pierwszy raz... Rydzyka nie można pozwać do sądu, bo prokurator zaraz dostaje listy z pogróżkami od fanatycznych wiernych. Ale to wszystko przeciez ataki na kryształowy Kościół...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 19 2010 13:01   
Forum

Ludzie przede wszystkim chcą surowych kar dla tych łajdaków.

jasne... jesli ludzie chcą surowych kar to od czego mają prokuraturę i sądy?
Jednak wierzę, że ci, ktorzy robią teraz w prasie nagonkę nie na łajdaków, ale na całą instytucję, chcą po prostu pieniędzy tej instytucji, a nie kary dla łajdaków.
To Cie nie porusza?

Jeśli jakiś ksiądz dopuści się pedofilii, powinien bezpowrotnie przestać być księdzem. Przeniesienie go do innej parafii lub danie mu "pokuty" to zwyczajna kpina z wiernych.

Nie. To jedyna kara jaką Kościół w świetle prawa może nałożyć.
Nie może takiego księdza uwięzić, powiesić, ukamienować, posadzic na krzesle elektrycznym czy w jakikolwiek inny świecki-karny sposób ukarać.
Jednak faktycznie, Kościół ma prawo w szczególnych przypadkach do wydalania ze stanu duchownego - zalicza się to do kar ekspiacyjnych.
Natomiast Kan. 1387 mówi, że kapłan, który w akcie spowiedzi albo z okazji lub pod jej pretekstem nakłania penitenta do grzechu przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu, powinien być stosownie do ciężkości przestępstwa ukarany suspensą, zakazami lub pozbawieniami, a w przypadkach poważniejszych wydalony ze stanu duchownego.

Podobnie Kan. 1395: § 2. Duchowny, który w inny sposób wykroczył przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu, jeśli jest to połączone z użyciem przymusu lub gróźb, albo publicznie lub z osobą małoletnią poniżej lat szesnastu, powinien być ukarany sprawiedliwymi karami, nie wyłączając w razie potrzeby wydalenia ze stanu duchownego.

Ludzie nie chcą, żeby daki delikwent stał w jakikolwiek sposób ponad prawem i tyle.

Prawem kościelnym czy świeckim?
Bo ponad kościelnym na pewno nie stoi. A co do świeckiego: czemu niczego w tej sprawie nie robią?

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,99 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty