Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 wazność spowiedzi
 |  Wersja do druku
pat5
 marzec 30 2010 21:52  (Czytany 2842 razy)  
Forum

Status: offline

Witam,
byłam po długim okresie u spowiedzi, ale mam pytanie czy jest ona ważna, a mianowicie? podczas spowiedzi wyznałam wszystkie swoje grzechy i po więcej grzechów nie pamiętam przypomniał mi się jeszcze jeden ( który i tak domyślam się że ksiądz się go domyślał z kontekstu naszej rozmowy) ale ja go nie wypowiedziałam, co gorsze jak wymieniałam grzechy to na początku o nim pamiętałam ale chciałam o nim powiedzieć później i w końcu nie powiedziałam, i w zasadzie odchodząc od konfesjonału pamiętałam, że o nim nie powiedziałam. Czy moja spowiedź jest ważna ? co powinnam zrobić? proszę o odpowiedź jakiegoś kapłana, to bardzo dla mnie ważne i sumienie nie daj mi spokoju

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 marzec 30 2010 23:03   
Forum

W zasadzie to już chyba po ptakach...
Dla pewności idź porozmawiaj z którymś z księży z Twojej parafii, bo tu to może Ci odpowiedzieć jakiś ateista nie daj boże...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 marzec 30 2010 23:09   
Forum

Nie jestem kapłanem.
Spowiedź ważna.
Grzech wyznaj przy następnej okazji jak nie zapomnisz.
Pan wiedział, przebaczył, nie pamięta już tego, staraj się żyć coraz lepiej.
Diabeł tkwi w szczegółach, nie daje ci spokoju bo chce żebyś się zamartwiała.
Myśl o przyszłości.
Peace

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
pat5
 marzec 30 2010 23:19   
Forum

bardzo chciałabym, żeby była ważna, dlatego jeżeli jest tak jak mówisz pijany pastor to bardzo się cieszę

===

Profil   Email 
 Cytat 
Witold
 marzec 31 2010 00:33   
Forum

Quote by: pat5

bardzo chciałabym, żeby była ważna, dlatego jeżeli jest tak jak mówisz pijany pastor to bardzo się cieszę

Zwróć uwagę, że nikt nie jest w stanie przypomnieć sobie wszystkich grzechów. Więc w zasadzie każdy człowiek przystępujący do spowiedzi jest w takiej samej sytuacji jak Ty. A grzechy są mimo tego odpuszczane. Sakrament pokuty nie jest dla doskonałych duchów niebieskich, lecz dla ułomnych ludzi. Nie jesteś wyjątkiem. Pan jest miłosierny i zna Twoją duszę znacznie lepiej, niż Ty sama. Ważny jest wysiłek duchowy i szczera intencja.

===

Prawda leży tam, gdzie leży.

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 marzec 31 2010 09:46   
Forum Moderator
Moderator

Pamiętaj że najważniejsza jest Twoja intencja - to proste - zataiłaś umyślnie - nieważna, zapomniałaś - ważna. Bóg patrzy na Twoje serce. Po prostu wyznaj następnym razem a teraz się nie przejmuj i ciesz się Świętami Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 marzec 31 2010 10:38   
Forum

dlaczego opowiadacie takie rzeczy,przeciez czlowiek wie czy mu odpszczono grzechy czy nie-bo to sie czuje.Jak ta Laska nadchodzi to to sie czuje,wiara nie jest martwa i nie sklada sie jak Konstytcja z poszczegolnych numerkow-to jest cos mistycyjnego.

Jeden grzech.....

przebaczane sa wszystkie za sprawa Pana.Przebaczenie grzechow jest tez Laska i czlowiek nie ma t nic do powiedzenia.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 31 2010 12:25   
Forum

Quote by: corka

dlaczego opowiadacie takie rzeczy,przeciez czlowiek wie czy mu odpszczono grzechy czy nie-bo to sie czuje.

powiedz, że żartujesz...
Wiara nie jest sprawą uczuć, odczuć czy emocji.
Wiara to.. wiara, czyli przylgniecie intelektu i woli do tego co mowi Bóg.
A skoro Bóg mówi przez kapłana, że grzechy są odpuszczone to intelekt i wola muszą do tego przylgnąć, czyli uwierzyć.
Nieważne co im sie wydaje, nie ważne jakie są rozterki czy odczucia

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Pastor
 marzec 31 2010 14:04   
Forum

dlaczego opowiadacie takie rzeczy,przeciez czlowiek wie czy mu odpszczono grzechy czy nie-bo to sie czuje.

Rozumiem że masz na myśli ulgę jaką się czuje po zrzuceniu z siebie ciężaru grzechów. Jednak niekiedy po czasie rodzą się wątpliwości, natrętne myśli, oskarżenia. Zawsze uważałem że jeśli twoje własne myśli cię atakują to pewnie nie są one twoje, szkoda że zawsze jest ich tak dużo.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 marzec 31 2010 14:23   
Forum

Przeciez juz byl raz omawiany ten temat i wiem,ze sie ze mna nie zgadzacie bo macie wmowione ze to jest wlasnie tak jak w wierze Katolickiej.

Ja sama przezylam to nie wiedzac co to jest i nie znajac Zielonoswiatkowcow i w wieku doroslym dowiedzialam sie o tym-o sorry,nie,jeden Ksiadz na spowiedzi na ul.Skaryszewskiej wspomnial mi o tym ale nie mowil ze tak wierza Zielonoswiatkowcy,ze otrzymalam odpuszczenie grzechow-zupelne.Od tamtej pory to sie juz nie powtorzylo.Tak,bylam u spowiedzi,ale juz nigdy nie potrafilam tak szczerego i prawdziwego zalu w sobie wzbudzic-juz nigdy sie tak niewyspowiadalam i ujrzalam nicosc tej spowiedzi....

Tlumy,szybko to musi isc,ludzie sie pchaja,zadko kto robi odstep z poszanowaniem.Ja zadko chodze do Kosciola a jak chodze to malo co przezywam tam cos,a jak uslysze cos politycznego to juz moglabym odrazu wyjsc,a Zielonoswiatkowcow nie mam kolo siebie.Planuje teraz wyjazd na Zieloneswiatki moze do Zielonej Gory? do Zboru?.

Tak,Pijany Pastorze,po takiej spowiedzi jaka ja przezylam nie zadowoli mnie sama lysa wiedza ze to Sakrament i kazdy Ksiadz ma to prawo itd....bo ja poprostu nie wierze w to.
P.S. ale musze dodac,ze taka dobroc z tych slow pisanych od Ciebie plynie.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 31 2010 14:56   
Forum

Przeciez juz byl raz omawiany ten temat i wiem,ze sie ze mna nie zgadzacie bo macie wmowione ze to jest wlasnie tak jak w wierze Katolickiej.

Ja sama przezylam to nie wiedzac co to jest i nie znajac Zielonoswiatkowcow i w wieku doroslym dowiedzialam sie o tym-o sorry,nie,jeden Ksiadz na spowiedzi na ul.Skaryszewskiej wspomnial mi o tym ale nie mowil ze tak wierza Zielonoswiatkowcy,ze otrzymalam odpuszczenie grzechow-zupelne.Od tamtej pory to sie juz nie powtorzylo.Tak,bylam u spowiedzi,ale juz nigdy nie potrafilam tak szczerego i prawdziwego zalu w sobie wzbudzic-juz nigdy sie tak niewyspowiadalam i ujrzalam nicosc tej spowiedzi....

Prawdziwy żal za grzechy (żal doskonały) to nie sprawa uczuć czy emocji, ze niby tak ładnie i ze łzami żałuję...
Żal doskonały jest wtedy, gdy powodem żalu jest miłość do Boga: żałujemy za grzechy, bo poznajemy, że zraniliśmy Bożą miłośc
Żal niedoskonały jest wtedy gdy żałujemy nie z miłości do Boga, ale że uświadamiamy sobie, że my jesteśmy słabi.
Wbrew pozorom wzbudzenie w sobie żalu doskonałego nie jest niedostepne dla człowieka. Wystarczy przestac sie rozczulać nad sobą.
To że nie doświadczasz podczas żałowania za grzechy nie wiadomo jakich wzniosłych uczuć nie sprawia, że ten żal jest gorszy.
A przywiązywanie sie do uczuć to zapominanie o Bogu na rzecz poszukiwania swojego duchowego zadowolenia.

Tlumy,szybko to musi isc,ludzie sie pchaja,zadko kto robi odstep z poszanowaniem.Ja zadko chodze do Kosciola a jak chodze to malo co przezywam tam cos,a jak uslysze cos politycznego to juz moglabym odrazu wyjsc,a Zielonoswiatkowcow nie mam kolo siebie.Planuje teraz wyjazd na Zieloneswiatki moze do Zielonej Gory? do Zboru?.

Tak,Pijany Pastorze,po takiej spowiedzi jaka ja przezylam nie zadowoli mnie sama lysa wiedza ze to Sakrament i kazdy Ksiadz ma to prawo itd....bo ja poprostu nie wierze w to.
P.S. ale musze dodac,ze taka dobroc z tych slow pisanych od Ciebie plynie.

Przykre, że nie wierzysz.
Zastanów sie jednak: gdyby Bóg uzależniał swoje przebaczenie od siły naszych emocji podczas spowiedzi to wszyscy bylibysmy psychopatycznymi, emocjonalnymi wrakami. Bóg oczekuje żalu i wyznania grzechów.
Nie oczekuje, ze targac będa Tobą wzniosłe emocje, a jeszcze mniej, że będziesz tych emocji szukała. Nie jest psychopatą

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Ewa
 marzec 31 2010 20:49   
Forum

Przemyslalam,

medieval i nadal nie moge sie zgodzic.

Patrz, moja spowiedz,ta prawdziwa w obecnosci tylko mojej kolezanki ,ja czulam sie jak odnowiona,wolna i jednoczesnie napelniona bylam miloscia innego gatunku niz ten ludzki,znany wszystkim,bo rozumialam slowa Jezusa "wszyscy sa bracmi moimi i siostrami" czy cos takiego.Oczyszczono mnie a pozniej wlano w moje wnetrze te milosc-inaczej nie wiedzialabym przeciez ze tak jest-ALBO?

Drugim przezyciem byl kurs Filipa,wymodlona po piety bylam,czulam sie jak zdzblo-lodyga pusta w srodku i taka bylam-nie mialam milosci,nic mnie nie napelnilo i nienapelnialo-dokladnie jak w tym psalmie ze "gdybym mowil jezykami swietych i aniolow a milosci bym nie mial....bylbym jak ta miedz brzeczaca"--.....................bylbym jak dzban miedziany brzeczacy....to tu autor ma na mysli..bo tak jest,ALBO?

Tak,medieval,ja nie wiem tyle o teologie itp ale to jedno wiem,wiara nie jest martwa,to sa przezycia i to przezycia dane od Pana Boga.I albo je masz albo nie-wszystko to z Laski.,
Nie wiem jak to funkcjonuje, nie wiem na szczescie nie jestem jedyna na tej ziemi z takimi przezyciami,mam braci tych Zielonoswiatkowych,oni tez sa rozni jeden bardziej inny mniej wierzacy,ale oni by wiedzieli o czym ja tu pisze,chociaz ich nie znam to sa mi tak bliscy,bo to sie czuje medieval.

Ale dziekuje Ci,mialam czas to przemyslalam,Wesolych Swiat.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,16 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty