Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy Bóg wie i dopuszcza co się ma stać dobrego i złego?
 |  Wersja do druku
Yasmin
 kwiecień 01 2010 19:54  (Czytany 1383 razy)  
Forum

Status: offline

Czy nie powiedział Bóg: "Kto krzywdzi, niech jeszcze krzywdę wyrządzi, i plugawy niech się jeszcze splugawi, a sprawiedliwy niech jeszcze wypełni sprawiedliwość, a święty niechaj się jeszcze uświęci! "?

Rom 9:21 bt (16)[Wybranie] więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie.(17)Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi.(18)A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym.(19)Powiesz mi na to: Dlaczego więc Bóg czyni jeszcze wyrzuty? Któż bowiem woli Jego może się sprzeciwić?(20)Człowiecze! Kimże ty jesteś, byś mógł się spierać z Bogiem? Czyż może naczynie gliniane zapytać tego, kto je ulepił: Dlaczego mnie takim uczyniłeś? (21) Czyż garncarz nie ma mocy nad gliną i nie może z tej samej zaprawy zrobić jednego naczynia ozdobnego, drugiego zaś na użytek niezaszczytny? (22)Jeżeli więc Bóg, chcąc okazać swój gniew i dać poznać swoją potęgę, znosił z wielką cierpliwością naczynia [zasługujące] na gniew, gotowe na zagładę, (23)i żeby dać poznać bogactwo swojej chwały względem naczyń [objętych] zmiłowaniem, które już wprzód przygotował ku chwale, (24)względem nas, których powołał nie tylko spośród Żydów, ale i spośród pogan...?

Czy wiesz dlaczego Bóg dopuścił zło, które spotkało Hioba, ale i zło które uczynił Judasz oraz wszyscy zabójcy Jezusa `[Nie mówię o was wszystkich. Ja wiem, których wybrałem; lecz [potrzeba], aby się wypełniło Pismo: Kto ze Mną spożywa chleb, ten podniósł na Mnie swoją piętę.]'? Dlaczego są ludzie przygotowani "ku chwale", a inni "na zagładę"?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 kwiecień 03 2010 13:20   
Forum

Yasmin.
Mysle wlasnie o plugastwie. Byc moze wieksze splugawienie sie pomoze komus w spostrzezeniu wlasnego plugastwa i ten, chocby w ostatniej swojej godzinie, zwroci sie do Boga prawdziwie szczerze. A czy jeszcze wieksza swietosc nie jest przeciwstawienstwem jeszcze wiekszego plugastwa? Moze tutaj kryje sie tajemnica Planu Bozego? Pan Bog nie chce nikogo odrzucic i szanse daje kazdemu. Nikogo nie przekresla, a tym bardziej juz z gory. Milosierdzie Boze staje sie nie tylko wsparciem, staje sie waznym dzialaniem Boga (najwieksza Laska) w chwili ostatecznego rozrachunku.

Pisze jak sadze, choc do tego potrzebna jest prawdziwa Madrosc, ktora wykracza poza ludzka madrosc i staje sie jej przeczeniem. "Kwintesencja madrosci chrzescijanskiej, ktora jest prawdziwa, bo prowadzi do Boga, jest Krzyz ... (...) Dopiero przyjawszy Krzyz, mozna zrozumiec jego sens i wartosc, a dzieki temu - pokochac go tak, jak Chrystus."
Zauwaz wytrwalosc Hioba, ktory nie mial wzoru Jezusa. Sw. Grzegorz Wielki napisal "blogoslawiony Hiob, bo zachowal regule prawdziwej filozofii (od Marianna - philosophia vera), utrzymujac w cudowny sposob rownowage miedzy dwoma przeciwienstwami, nie byl nieczuly na cierpienie lekcewazac chloste, ani nie odczuwal go nadmiernie, srozac sie na sad chloszczacego." Pan Bog wynagrodzil Hiobowi.

------------
Cytaty: Emilia Gutowska - Wstep do "Milosc Madrosci przedwiecznj" i "List do przyjaciol Krzyza" Sw. Ludwika.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 kwiecień 03 2010 21:41   
Forum

Quote by: Marianna

Mysle wlasnie o plugastwie. Byc moze wieksze splugawienie sie pomoze komus w spostrzezeniu wlasnego plugastwa i ten, chocby w ostatniej swojej godzinie, zwroci sie do Boga prawdziwie szczerze. A czy jeszcze wieksza swietosc nie jest przeciwstawienstwem jeszcze wiekszego plugastwa? Moze tutaj kryje sie tajemnica Planu Bozego? Pan Bog nie chce nikogo odrzucic i szanse daje kazdemu. Nikogo nie przekresla, a tym bardziej juz z gory. Milosierdzie Boze staje sie nie tylko wsparciem, staje sie waznym dzialaniem Boga (najwieksza Laska) w chwili ostatecznego rozrachunku.

Witaj Marianno. Dziękuję za odpowiedź. Być może masz rację. Tak z pewnością czasem bywa, ale przecież nie zawsze. Nie każdy spostrzega swoje błędy, a nie każdy kto spostrzega potrafi się zmienić, a może nie każdy chce.
Bez względu jednak na to co każdy wybierze i jak postąpi w przyszłości jest to znane Bogu - jest to więc nam niejako przeznaczone. Bóg akceptuje przecież ten wybór i dopuszcza czasem nawet gdy jest on zły.

Pisze jak sadze, choc do tego potrzebna jest prawdziwa Madrosc, ktora wykracza poza ludzka madrosc i staje sie jej przeczeniem. "Kwintesencja madrosci chrzescijanskiej, ktora jest prawdziwa, bo prowadzi do Boga, jest Krzyz ... (...) Dopiero przyjawszy Krzyz, mozna zrozumiec jego sens i wartosc, a dzieki temu - pokochac go tak, jak Chrystus."
Zauwaz wytrwalosc Hioba, ktory nie mial wzoru Jezusa. Sw. Grzegorz Wielki napisal "blogoslawiony Hiob, bo zachowal regule prawdziwej filozofii (od Marianna - philosophia vera), utrzymujac w cudowny sposob rownowage miedzy dwoma przeciwienstwami, nie byl nieczuly na cierpienie lekcewazac chloste, ani nie odczuwal go nadmiernie, srozac sie na sad chloszczacego." Pan Bog wynagrodzil Hiobowi.

Tak, to często wykracza poza ludzką wiedzę i rozumienie. Na przykład to, jak jednocześnie nasza przyszłość przez Boga jest znana, a my mamy wciąż wolny wybór.

PS
Zdrowych, spokojnych Świąt, smacznego jajka, mokrego Dyngusa. Smile
------------
Cytaty: Emilia Gutowska - Wstep do "Milosc Madrosci przedwiecznj" i "List do przyjaciol Krzyza" Sw. Ludwika.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 kwiecień 04 2010 00:19   
Forum

przeciwstawienstwem = przeciwstawieniem - ale byk Oops!

=============

Z tego miejsca Yasmin Tobie i wszystkim forumowiczom zycze

radosnych Swiat Zmartwychwstania

.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 kwiecień 06 2010 17:23   
Forum