Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Agora - film o dziejach Hypatii i ekspansji nowej religii
 |  Wersja do druku
Robert
 kwiecień 18 2010 22:10  (Czytany 6221 razy)  
Forum

Status: offline

Czy widzieliscie juz moze ten film? Co o nim sadzicie?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 19 2010 15:00   
Forum

a warto?
może zachęcisz, albo zniechęcisz? Wink

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Robert
 kwiecień 19 2010 19:23   
Forum

Quote by: Dezerter

a warto?
może zachęcisz, albo zniechęcisz? Wink

Bardzo zachęcam. Choć miałem nadzieję przeczytać Waszych komentarzy przed tym, jak sam podzielę się swoim... Smile
Ogólnie, film jest świetny. Nakręcony z rozmachem, piękna Rachel Weisz.
Historia, pewnie część z Was nie wie, opowiada o tragicznym losie uczonej poganki, która traci życie z rąk chrześcijan podjudzonych przez rządnego władzy biskupa Cyryla. Ten sam facet zostaje później świętym i ma nawet swoje święto w kalendarzu katolickim i prawosławnym.

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 20 2010 13:16   
Forum

Widziałem ten film. Jak dla mnie Rachel Weisz wcale nie jest piękna... Eek!

Film nakręcony z perspektywy anty-chrześcijanskiej, i przez to ukazuje rzeczywistość ówczesnej Aleksandrii w sposób spłycony i powierzchowny. Postaci też są zarysowane bardzo powierzchownie, i to wszystkie:
Hypatia naprawdę interesowała sie szerszym spektrum filozofii niż tylko wyjaśnianiem zasad ruchu Ziemi (a z filmu mozna wnioskować, że jej śmierć zahamowała rozwój nauki aż do czasów Keplera!).
Cyryl był wybitnym biskupem i pisarzem chrześcijańskim, a nie żądnym władzy osobnikiem. Realizował przy tym politykę religijną Cesarstwa, a jego konflikt z Orestesem nie polegał na tym, że to Cyryl chciał przejąć władzę, ale na tym, że to Orestes nie realizował polityki religijnej Cesarza. W mieście na początku V wieku (jak zresztą i wcześniej) żywe były spory teologiczne, a że dekrety cesarskie z 28 lutego 380 i z 10 stycznia 381 roku czynią z chrześcijaństwa jedyną religię mającą prawa do wyznawania w cesarstwie Rzymskim to nie ma co sie dziwić, że gdy Cyryl stał się biskupem w roku 412 zabiegał o rozwój chrześcijanstwa.
Winą Cyryla było to, że jawnie krytykował zakazane wtedy cesarskimi dekretami kulty i postawy. Od tego tylko krok do wywołania reakcji, nie tylko w tamtych czasach, naturalnej, czyli do wzięcia spraw w swoje ręce przez fanatyków.
Tragiczna śmierć Hypatii była więc skutkiem radykalnych nastrojow w mieście w okresie transformacji.

Sam okres w życiu Cesarstwa - kiedy chrześcijaństwo zaczyna stawać się religią uprzywilejowaną jest słabo znany w kulturze masowej. Agora stanowi poważny, choc tendencyjny wyłom

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Pastor
 kwiecień 20 2010 14:47   
Forum

Quote by: medieval_man

Cyryl był wybitnym biskupem i pisarzem chrześcijańskim, a nie żądnym władzy osobnikiem.

Cyryl, tak samo zresztą jak jego poprzednik Teofil oraz następca Dioskur miał jednak osobistą skłonność do konfrontacji.

Winą Cyryla było to, że jawnie krytykował zakazane wtedy cesarskimi dekretami kulty i postawy.

Cyryl poświęcał wiele czasu na zwalczanie modalistów, arian, nowacjanistów, adopcjonistów, manichejczyków, nękając też przy okazji wspólnoty żydowskie i pogańskie.
Ironią losu można nazwać to, że najbardziej wierni naukom Cyryla w następnym pokoleniu zostali wyłączeni ze wspólnoty określającej siebie mianem ortodoksyjnej.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 20 2010 14:58   
Forum

Bez skłonnosci do konfrontacji trudno byłoby chrześcijanstwu wtedy się rozwinąc, niezależnie od tego, jak ktokolwiek może to oceniać.
"Wyłączeni" zostali monofizyci. O ile wiem, sam Cyryl nim nie był. Więc nie widzę tu ironii losu. Chyba, że chodziło o przesadną reakcję Eutychesa na nestorianizm. Jednak sam Cyryl nie miał z tym nic wspólnego.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Pastor
 kwiecień 20 2010 15:21   
Forum

Bez skłonnosci do konfrontacji trudno byłoby chrześcijanstwu wtedy się rozwinąc, niezależnie od tego, jak ktokolwiek może to oceniać.

Prawie każda twoja wypowiedź utrzymana jest w przesadnie protekcjonalnym tonie. Confused

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 20 2010 16:04   
Forum

Przykro mi. To nie było skierowane do Ciebie. Ani nie miało mieć takiego wydźwięku.

===

Cytat 
Robert
 kwiecień 20 2010 22:55   
Forum

Obiektywne opracowania rysują Cyryla jako cynicznego człowieka, który miał za dużo władzy i za dużą ochotę na jeszcze jej powiększenie.
Nie to, co pisze w zaciszu swojej komnaty, czyni człowieka wybitnym i świętym, a to, co robi poza jej zaciszem. A w wypadku Cyryla, źródła które znalazłem, mówią o przyzwoleniu lub nawet nakazie parabolanom zabicia Hypatii. Oskarżenie ją o czary to już zwyczajna kpina.

Jeśli ktoś nie czytał, to tu jest link do artykułu z Wiedzy i Życia: http://railab2008.republika.pl/delete/HYPATIA.JPG

Zawsze chrześcijaństwo ma swoje usprawiedliwienie...

Niech żyje Hypatia! Niech żyje nauka! Precz z obłudą i ciemnotą!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 kwiecień 20 2010 23:24   
Forum

Quote by: suration

Obiektywne opracowania rysują Cyryla jako cynicznego człowieka, który miał za dużo władzy i za dużą ochotę na jeszcze jej powiększenie.

Nie wiem na jakich źródłach opierasz ten wniosek ale w rzeczywistości nie jest tak źle jak starasz się to przedstawić.
Jak już ktoś napisał film nie jest obiektywną relacją historyczną. Opinia którą prezentujesz jest zbieżna z tą zawartą w filmie więc chyba obiektywna nie jest.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 kwiecień 21 2010 08:46   
Forum

PP, sadzisz że Wiedza i Życie też jest nieobiektywna?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 kwiecień 21 2010 14:07   
Forum

Rozumiem że masz na myśli artykuł do którego link podałeś - "Uczeni w anegdocie".
Mając na myśli poważne źródła chodziło mi głównie o historyków Kościoła i znawców tematu a nie popularnonaukowe artykuły.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 kwiecień 21 2010 14:30   
Forum

Quote by: pijany+pastor

Rozumiem że masz na myśli artykuł do którego link podałeś - "Uczeni w anegdocie".
Mając na myśli poważne źródła chodziło mi głównie o historyków Kościoła i znawców tematu a nie popularnonaukowe artykuły.

Po pierwsze, napisalem przy WiZ wyraz "tez", czyli mialem na mysli takze inne zrodla.
Po drugie, nie uwazam, zeby artykul tam spisany byl "dla jaj".
Po trzecie, historycy czasow antycznych, takze znawcy historii kobiet w starozytnosci, pracowali nad tym filmem.

Jednak, gdy chodzi o historie dotykajaca niegodziwych czynow Kosciola, wtedy zawsze podnosza sie glosy o nieuczciwym potraktowaniu tematu. I czy to chodzi o Galileusza, konkwiste, Bruno, czy Hypatie. Zawsze tak jest...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 21 2010 14:54   
Forum

Surationie
Nie czytaj mitów tylko przede wszystkim źródła - Sokratesa Scholastyka, ktorego relacja jest jedynym źródłem. Później są tylko mity: o męczennicy pogańskiej, o męczennicy nauki, o męczennicy feminizmu.... o fanatycznym, złym biskupie...
Najlepsza w świecie historyczna książka o Hypatii, analizująca źródła, to książka prof. Marii Dzielskiej, Hypatia - zasadnicza praca dla poznania postaci, uwarunkowań, otoczenia, środowiska religijnego, ideologicznego i filozoficznego.

Film ukazuje Hypatię jako młodą kobietę, ktora wyrzekla się wszelkiej religii w imię nauki i dlatego zginęła z rąk fanatycznych chrześcijan. W rzeczywistości zgineła z rąk tłumu aleksandryjskiego (składającego się nie tylko z chrześcijan) mając około 60 lat, a zainteresowanie filozofią neoplatońską (nie astronomią) i wykłady na jej temat świadczą, że wyznawała ten neoplatonizm w celu osiągnięcia kontemplacji boskości. Filozofia dla Greków była drogą życia a nie uporządkowaną nauką.

===

Cytat 
Robert
 kwiecień 21 2010 23:51   
Forum

Film ukazuje Hypatię jako młodą kobietę, ktora wyrzekla się wszelkiej religii w imię nauki i dlatego zginęła z rąk fanatycznych chrześcijan.

Religie ją nie interesowały, tylko nauka. Nie przeszkadzały jej także, skoro miała uczniów różnych wyznań, czy narodowości.

W rzeczywistości zgineła z rąk tłumu aleksandryjskiego (składającego się nie tylko z chrześcijan) mając około 60 lat,

Wygodnie sobie przyjąłeś wiek, w którym zginęła. Tu nie ma zgodności wśród historyków i równie dobrze mogła mieć ok. 45 lat - też tak się przyjmuje czasem.
A w czasie, gdy ginęła, to chyba już w mieście byli prawie wyłącznie chrześcijanie. Zresztą to właśnie im zależało na wysłaniu jej do Krainy Wiecznej Szczęśliwości.

a zainteresowanie filozofią neoplatońską (nie astronomią) i wykłady na jej temat świadczą, że wyznawała ten neoplatonizm w celu osiągnięcia kontemplacji boskości. Filozofia dla Greków była drogą życia a nie uporządkowaną nauką.[/p]

Z tego, co wiem, to niewiadomo dokładnie nad czym pracowała, bo nic się z jej prac nie zachowało. Prawdopodobnie badała rózne krzywe, stąd wątek w filmie o stożku Apolla i czterech krzywych. A skoro była córką matematyka i astronoma w jednej osobie, to można założyć, że astronomią też sie interesowała. Czym by sie zreszta nie interesowala, nie zasłużyła na śmierć.
Wątek keplerowski zapewne wymyślono na potrzeby filmu, ale dasz głowę, że na to nie wpadła? Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 22 2010 09:55   
Forum

suration, Ty dalej swoje.
Frown
Przeczytaj pracę prof. Dzielskiej, pracę, która w całym naukowym świecie uznawana jest za naistotniejszą o Hypatii. Inaczej obracasz się w kręgu mitów i wyobrażeń, podtrzymywanych przez film. To, że w filmie pokazali drobny wycinek zainteresowań Hypatii o niczym nie świadczy, no chyba że o tendencyjności twórców (do czego każdy artysta niby ma prawo).
Jej wiek, okoliczności śmierci, stosunek do religii, a przede wszystkim fakt śmierci z rąk tłumu, pospólstwa nie kierującego się żadną religią, czy filozofią ale potrzebą zaspokojenia prymitywnych żądz (ten niejednorodny tłum w Aleksandrii własnie był od wieków czynnikiem, z którym musieli wszyscy się liczyc) wzystko to znajdziesz w tej pracy.
Najważniejsze z tego, co napisałem w poprzednim poscie to fakt, że Hypatia była przede wszystkim filozofem. Badania naukowe pełniły w jej przypadku, jak w przypadku każdego helleńskiego filozofa służebną rolę wobec filozofii. A filozofia hellenistyczna była szukaniem kontemplacji bóstwa, była przejawem, dążeniem i drogą religijności.
Proszę Cie, zgódź się choć raz z tym, że sugerujesz się nie prawdą historyczną, ale prawdą filmu. Obraz Hypatii w filmie jest anachroniczny i ma za zadanie zaspokoić potrzebę mitu męczennika naukowca wobec obskurantyzmu religii, mitu męczennika poganina wobec ekspansji chrześcijaństwa, mitu męczenniczki kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn

===

Cytat 
Robert
 kwiecień 22 2010 14:45   
Forum

Postaram sie dotrzec do tej ksiazki, choc boje sie, ze moze byc troche tendencyjna. Wszak pani Maria byla mocno zaangazowana w dzialalnosc chrzescijanska. Mogla wiec wybielac te historie.
Ja podtrzymuje swoja opinie, ze zamordowal ja rozjuszony chrzescijanski tlum - potwierdzaja to encyklopedie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 kwiecień 22 2010 21:06   
Forum Moderator
Moderator

Agora=propaganda. Surationie, wstydź się czerpać wiedzę z tak wątłego źródła.

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Robert
 kwiecień 22 2010 22:14   
Forum

Quote by: Kruk

Agora=propaganda. Surationie, wstydź się czerpać wiedzę z tak wątłego źródła.

Podaj zatem linki, do źródeł, z których Ty czerpiesz informacje na temat Hypatii. Najlepiej do fragmentu tekstu o Hypatii pióra Sokratesa Scholastyka.
Zgralem sobie kilka artykułów po angielsku na jutro, ale pewnie też powiecie, że propaganda...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 22 2010 23:38   
Forum

Takiego apetytu narobiliscie mi na ten.Pozdrawiam.Wiem,ze to nie nalezy do tego tu forum,ale jestem na forum protestanckim,u swoich i musze wam wyznac ze teskni mi sie za wami Exclaimation To sciskam,pa.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 kwiecień 23 2010 08:42   
Forum

MM, czy masz moze informacje ile procentowo bylo chrzescijan, Zydow i innych wyznan w Aleksandrii w 415r?
Jesli masz, to podziel sie wiedza. Tylko zrob to ucciwie, tzn jesli masz napisane, ze chrzescijan bylo 40-80%, a pogan 20-60%, to nie pisz, ze pogan bylo 60%, a biednych chrzescijan tylko 40%. Taka sztuczke zastosowale spodajac wiek Hypatii.
Rozumiem, że ze sloika z ogorkami mozna wybierac sobie okazy, ktore nam sie podobaja. Natomiast informacjami nie powinno sie zonglowac...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 kwiecień 23 2010 13:55   
Forum

Dotarlem do angielskiego tlumaczenia tekstu Sokratesa Scholastyka na temat bestialskiego mordu na Hypatii. Mozesz MM przestac juz rozmydlac prawde gadaniem o neoplatonizmie, czy zaslaniac sie mitami.

Moje skromne tlumaczenie:
"Wszyscy ja szanowali i podziwiali za jej skromnosc. Przyczyna zlosliwosci i gniewu jaka ja spotkala byla duza zazylosc z Orestesem. Ludzie oskarzyli ja, ze byla powodem, dla ktorego biskup i Orestes pozostawali w wrogich stosunkach. W skrocie, gwaltowna i pospieszna bezmyslna grupa ludzi dowodzona przez kapitana Piotra, koscielnego nauczyciela, obserwowala te kobiete wracajaca do domu z jakiegos miejsca. Wyciagneli ja z powozu, zaciagneli ja do kosciola zwanego Caesarium, zerwano z niej wszyskie szaty, okaleczano jej cialo kawalkami muszli, az wyzionela ducha. Pocwiartowali jej cialo, zaniesli szczatki do miejsca zwanego Cinaron i spalili na popiol."

Jeszcze ktos chce wmawiam ludziom, ze to blizej niezidentyfikowany tlum zrobil? Zrobila to grupa lajdakow pod przywodztwem lajdaka zwiazanego z Kosciolem (pewnie zakonnik jakiegos typu).

Mowiac jezykiem prawniczym, nie mam wiecej pytan...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 23 2010 16:22   
Forum

Nie było sensu tlumaczyć. Tekst w polskim tlumaczeniu brzmi nastepująco:

Żyła w Aleksandrii pewna niewiasta imieniem Hypatia; była ona córką filozofa Teona. Udało jej się osiągnąć tak wysoki stopień wykształcenia, że przewyższyła współczesnych sobie filozofów, stała się kontynuatorką wznowionej przez Plotyna filozofii platońskiej i potrafiła wykładać na prośbę zainteresowanych wszelkie, jakie by nie były, doktryny filozoficzne.
Dlatego też garnęli się do niej zewsząd ci, którzy chcieli się poświęcić nauce filozofii. Ze względu na zmuszającą do szacunku szczerość i swobodę wypowiedzi, którą zapewniło jej posiadane wykształcenie, umiała mądrze występować także i wobec przedstawicieli władzy; i nie potrzebowała się wstydzić, kiedy się pojawiła pośród mężów: wszyscy nie tylko szanowali ją dla nieprzeciętnej roztropności, ale nawet czuli się onieśmieleni.
Otóż tym razem przeciwko niej uzbroiła się zawiść. Ponieważ bowiem dość często spotykała się z Orestesem, fakt ten skłonił ludzi ze sfer kościelnych do wysunięcia
oszczerczego oskarżenia, że to właśnie ona stoi na zawadzie i sprzeciwia się nawiązaniu przyjaznych stosunków pomiędzy Orestesem a biskupem Cyrylem. Tak więc ludzie porywczego usposobienia, którym przewodził niejaki Piotr, lektor, umówiwszy się między sobą upatrzyli moment, kiedy owa niewiasta wracała skądś do domu, i wyrzuciwszy ją z lektyki zawlekli pod kościół zwany Cezarejon; tu zdarłszy z niej szaty zabili ją odłamkami skorup. Następnie rozszarpawszy ciało na sztuki poznosili poszczególne części na miejsce zwane Kinaron i spalili w ogniu.
Zbrodnia ta ściągnęła na Cyryla i na Kościół w Aleksandrii niemało hańbiących zarzutów. Bo ci, co żyją według religii Chrystusowej, nie mają absolutnie nic wspólnego z morderstwami, bitwami i podobnymi do tych sprawami.

Ten fragment jest skomentowany:

Sprawcami mordu Hypatii byli pracownicy szpitali aleksandryjskich, mianowani przez biskupa i jemu podlegli; przewodził im duchowny. Śledztwo nie wykroczyło poza bezpośrednich sprawców, a jego rezultatem był reskrypt cesarski z 5 października 416 r., przekazujący kontrolę nad szpitalami prefektowi. Już w półtora roku później Cyryl odzyskał władzę nad tymi ludźmi, którzy stali się jego nieoficjalną policją. Starcie prefekta z biskupem zakończyło się pełnym zwycięstwem tego ostatniego — odtąd
żaden przedstawiciel władzy państwowej w Egipcie nie ośmielił się rzucić wyzwania Cyrylowi.

Sam Scholastyk we wstepie do opisu zbrodni pisze:
Lud aleksandryjski więcej aniżeli wszelkie inne społeczności pochopny jest do wszczynania rozruchów, i pod lada pretekstem wkracza na drogę niewybaczalnych zbrodni, bo nie pierwej się uspokaja, aż się krew poleje.
dalej:
Co do Orestesa, to już i poprzednio okazywał niechęć wobec władzy świeckiej biskupów, w związku z tym, że przejęli oni w swe ręce wiele spośród uprawnień,
przysługujących dotychczas dygnitarzom wyznaczonym z ramienia cesarza. Szczególnie jednak wchodziła tu w grę okoliczność, że Cyryl chciał śledzić i kontrolować jego zarządzenia.

Sama relacja Sokratesa Scholastyka nie przekazuje żadnej informacji, o tym, że to Cyryl podburzył motloch przeciw Hypatii - tak więc film tworzy mit. To prawda, że Cyryl i Orestes pozostawali we wrogich stosunkach jako przeciwnicy polityczni. Ale co w tym dziwnego?
Mord został popelniony przez niezidentyfikowany motłoch (takich samych ludzi jak ci, którzy dzisiaj śledząc spory polityczne obrzuca sie inwektywami na Onecie)
Co do neoplatonizmu, co masz przeciwko niemu w osobie Hypatii?

===

Cytat 
Andrzej
 kwiecień 23 2010 17:08   
Forum

O okolicznościach śmerci Hypatii, a przede wszystkim o jej filozoficznej drodze opowiada Profesor Maria Dzielska.
Rozmowa, od ktorej ta dyskusja powinna w ogóle się rozpocząć

===

Cytat 
Ewa
 kwiecień 23 2010 17:24   
Forum

tu moglby ktos wejsc...blagac o wsparcie duchowe...wy byscie dalej o agorze rozprawiali..dlaczego tu? a dlaczego nie tu..?

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 23 2010 17:30   
Forum

Quote by: corka

tu moglby ktos wejsc...blagac o wsparcie duchowe...wy byscie dalej o agorze rozprawiali..dlaczego tu? a dlaczego nie tu..?

Jedno nie przeszkadza drugiemu...
na szczęście jesteś... czuwasz

===

Cytat 
Robert
 kwiecień 23 2010 21:51   
Forum

MM, piszesz Tak więc ludzie porywczego usposobienia, którym przewodził niejaki Piotr, lektor
tu nie ma słowa, że był związany z Kościołem, a w tekscie angielskim jest!
Tylko to cholerne forum tekst angielski rozpoznaje jako spam i nie moge tego tu wkleic calego tekstu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 23 2010 22:00   
Forum

tlumaczenie angielskie ktore widziałem nie zawiera takiej informacji. Oczywiście Piotr był lektorem, więc siłą rzeczy należy rozumieć, że pełnił te funkcje w kościele:
Some of them therefore, hurried away by a fierce and bigoted zeal, whose ringleader was a reader named Peter, waylaid her returning home, and dragging her from
her carriage, they took her to the church called Cæsareum, where they completely stripped her, and then murdered her with tiles

===

Cytat 
Robert
 kwiecień 23 2010 22:01   
Forum

captain was Peter,a reader of that Church
Czyli koscielny chlopek z banda koscielnych chlopkow.

Co mam do jej neoplatonizmu?
Wyczytalem, ze wg najnowszych badan i ustalen [Rist] filozofia neoplatonska (Plotinus) nie była w Aleksandrii dobrze znana przed Vw. i ani Hypatia ani Synesius nie byli szczegolnie zainteresowani jej doktrynami. Tak pisze badacz tematu. Chcesz z nim polemizowac w zaparte?
Wracajac do jej wieku, wiekszosc badaczy uznaje ze miala 45 lat. Ty piszesz, ze 60.
Na poczatku mowiles, ze blizej nieokreslony tlum. Tymczasem sam Scholastyk pisze, ze mnich Piotr ze swoja grupa nierozgarnietych kolesi.

Link do filmu mi sie nie otwiera, bo jestem za granica. Jestes w stanie zapisac film (sam sie zapisuje w tempie) i zahostowac go na jakims serwerze? Jesli nie, to nic, spoko.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 23 2010 22:14   
Forum

filozofia platońska (neoplatonizm to określenie powtsałe w XIX wieku) nie tylko musiała być znana w Aleksandrii, ale wręcz dominowała.
Przeciez tam powstała w III wieku wraz z pojaiwieniem się Plotyna.
I nie zamierzam kłocić się ze specjalistą, bo sam nim nie jestem. Opieram się na pracy i wypowiedziach prof. Dzielskiej, niekwestionowanego światowego autorytetu - badacza prądów filozoficznych schyłku okresu hellenistycznego.
Co do pliku - spróbuję

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,32 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty