Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Narodzenie z wody i Ducha
 |  Wersja do druku
Ewa
 kwiecień 21 2010 10:06  (Czytany 2953 razy)  
Forum

Status: offline

Jak rozumiecie te slowa Pana Jezusa oto one;

Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci, jeżeli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego. To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem. Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie narodzić.

Pytam oto,poniewaz u naszych Braci Chrzescijan Zielonoswiatkowych,slynne jest to narodzenie z Ducha.W Katolicyzmie powstaja i juz od dawna dzialaja przykoscielne Charyzmatyczne Wspolnoty jak Kurs Filipa,Oaza itp.Ale jak Te Slowa rozumiecie,czy podobnie jak ja,ze trzeba miec chrzest wodny i duchowy pozniej? ze to musi tak wlasnie byc? aby to doprowadzilo do zbawienia?

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 kwiecień 21 2010 10:39   
Forum

Quote by: corka

Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci, jeżeli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego. To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem. Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie narodzić.

Pytam oto,poniewaz u naszych Braci Chrzescijan Zielonoswiatkowych,slynne jest to narodzenie z Ducha.W Katolicyzmie powstaja i juz od dawna dzialaja przykoscielne Charyzmatyczne Wspolnoty jak Kurs Filipa,Oaza itp.Ale jak Te Slowa rozumiecie,czy podobnie jak ja,ze trzeba miec chrzest wodny i duchowy pozniej? ze to musi tak wlasnie byc? aby to doprowadzilo do zbawienia?

chcialabym sie Ciebie Corko zapytac co Twoja wspolnota rozumie pod slowami
"to co sie z ciala narodzilo, jest cialem"?
moim zdaniem bez uprzedniego zrozumienia tych slow Jezusa i tego co On chcial uczniom przez to zakomunikowac, niemozliwe jest rozumienie nastepnego zdania o powtornych narodzinach.
pozdrawiam serdecznie

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
xxx
 kwiecień 21 2010 11:08   
Forum

Jeżeli każdy zacznie sobie PS po swojemu interpretować nic dobrego z tego nie będzie, polecam Ci komentarze Ojców Kościoła. To że cos jest popularne u zielonoświątkowców to nie znaczy, ze jest dobre i zgodne z nauczaniem Pana Jezusa(Kościoła Świętego). Mam 2 kolegów zielonoświątkowców, niektóre teorie o np. Trójcy jakie mi przedstawia jeden z nich, nie mieszczą się już chyba w ryzach szeroko rozumianego chrześcijaństwa.
Ja bym ten passus zinterpretował tak: chrzest jest konieczny do zbawienia. Woda i Duch moim zdaniem oznaczają tu jeden sakrament chrztu, dzięki któremu rodzimy się na nowo duchowo dla nieba, ponieważ pozbawieni jesteśmy grzechu pierworodnego. Zielonoświątkowcy chyba kwestionują naukę o grzechu pierworodnym w chrześcijańskim rozumieniu... Można tez owego Ducha interpretować jako sakrament pokuty, który przywraca stan łaski uświęcającej bez której nie pójdziemy (lub chęci jej uzyskania) do Nieba. Może to byś też chrzest który koniecznie do zbawienia nie jest potrzebny ale np. w niektórych obrządkach jest udzielany podczas chrztu. A jak kogoś poniesie fantazja i demony dopatrzy się tu reinkarnacji, obcej cywilizacji, walki dwu bogów, czy zlego boga który sobie robi jaja z ludzi, lub bzdur które mu potwierdzą błędność tej religii. Dlatego moja interpretacja może być w zupełności błędna i odsyłam Cie do ludzi którzy się na tym znali np. Ojcowie Kościoła, kiedy się czyta ich komentarze mądrość wylewa się z kartek papieru.

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 kwiecień 21 2010 11:21   
Forum

odsyłam Cie do ludzi którzy się na tym znali np. Ojcowie Kościoła, kiedy się czyta ich komentarze mądrość wylewa się z kartek papieru

czyli sadzisz ze rozwoj czlowieka na polu duchowosci zatrzymal sie na ojcach kosciola?
A czy mozesz mi wyjasnic dlaczego?
W innych dziedzinach przeciez widzimy ewidentny postep w rozumieniu materialnego swiata zrobiony przez czlowieka .
Dlaczego wiec mialby sie zatrzymywac w rozumieniu spraw duchowych.
Gdyby w nauce istnialy dogmaty i nieustanna walka z "nowym", nie byloby dzisiaj wiekszosci naukowych odkryc w tym na przyklad rewolucyjnego odkrycia kwantowej fizyki
pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
xxx
 kwiecień 21 2010 12:50   
Forum

Quote by: matejanka

odsyłam Cie do ludzi którzy się na tym znali np. Ojcowie Kościoła, kiedy się czyta ich komentarze mądrość wylewa się z kartek papieru

czyli sadzisz ze rozwoj czlowieka na polu duchowosci zatrzymal sie na ojcach kosciola?
A czy mozesz mi wyjasnic dlaczego?
W innych dziedzinach przeciez widzimy ewidentny postep w rozumieniu materialnego swiata zrobiony przez czlowieka .
Dlaczego wiec mialby sie zatrzymywac w rozumieniu spraw duchowych.
Gdyby w nauce istnialy dogmaty i nieustanna walka z "nowym", nie byloby dzisiaj wiekszosci naukowych odkryc w tym na przyklad rewolucyjnego odkrycia kwantowej fizyki
pozdrawiam

Nie tyle się zatrzymał, co się uwstecznił.

Oczywiście widzę postęp w rozumieniu świata materialnego, widzę też rozwój w teologii. Nawet na podstawie rozwoju teologii mozna uzasadnic zastój w duchowości ponieważ czym blizej jesteśmy Boga tym bardziej sobie uświadamiamy jak jesteśmy od niego daleko. Słyszałem wczoraj opinie jakoby dziś już inżynierowi nie byli w stanie wykonać takiego mostu jak most grunwaldzki ponieważ zanikła technika nitowania, przekazywania z ojca na syna. Wydaje mi sie, w teologii jest podobnie nikt już nie napisze takich komenatarzy jak ojcowie ani takich dzieł jak św.Tomasz. Oczywiscie ludzie dzisiejszych czasów maja szasne zrobic coś równie dobrego ale w innych dziedzinach czy kwestiach. MOIM ZDANIEM

W KK nie ma walki z nowym jest walka z diabelstwem które jest bardzo stare ale zmienia oblicza aby go nie poznano... reinkarnacja, kabała, gnostycyzm itd. cały czas będą wracać w nowej formie, diabeł nie odpuści.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 kwiecień 21 2010 13:15   
Forum

Proszę trzymać się rozpoczętego tematu. Pytanie jest proste: narodzenie z wody i z Ducha - czym jest na podstawie ew. Św. Jana i reszty Biblii ...
KD

===

Cytat 
Ewa
 kwiecień 21 2010 23:31   
Forum

Matejanko

ja mam dosc malo spektakularne zdanie na ten temat, pytasz mnie o Zbor?-ja jeszcze w zadnym nie bylam.

Narodzic sie z ciala jest jasne-byc zrodzonym,
narodzic sie z wody ------ byc ochrzczonym,
narodzic sie z Ducha-----byc natchnionym Duchem Sw. poznac ten swiat innymi oczyma.Tak ja to rozumiem,bo ten kto mial Nowonarodzenie jest na zawsze inny.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 kwiecień 22 2010 08:38   
Forum

Matejanko

ja mam dosc malo spektakularne zdanie na ten temat, pytasz mnie o Zbor?-ja jeszcze w zadnym nie bylam.

narodzic sie z Ducha-----byc natchnionym Duchem Sw. poznac ten swiat innymi oczyma.Tak ja to rozumiem,bo ten kto mial Nowonarodzenie jest na zawsze inny.

Corko,
narodzic sie z ciala jest oczywiscie jasne i oznacza przyjscie na swiat ciala dziecka
ale co chcial Jezus dac do zrozumienia mowiac, ze to co z ciala sie narodzilo jest cialem.
pozdrawiam

===

Cytat 
Andrzej
 kwiecień 22 2010 09:59   
Forum

Matejanko

Corko,
narodzic sie z ciala jest oczywiscie jasne i oznacza przyjscie na swiat ciala dziecka
ale co chcial Jezus dac do zrozumienia mowiac, ze to co z ciala sie narodzilo jest cialem.
pozdrawiam

może jednak dosyć tego?
Zdaje się, że na te tematy, na ktore chcesz wciągnąć córkę, miałaś prawo na tym forum ograniczać się tylko do jednego wątku?
Badasz wytrzymałość i cierpliwość modów?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Daniel
 kwiecień 22 2010 12:01   
Forum

Narodzenie z wody z pewnością oznacza chrzest. Problem jest w tym, że zmieniło się znaczenie tego aktu woli. Inaczej chrzest odbywał się w czasach Chrystusa. Główna różnica polega na tym, że chrzcili się dorośli ludzie z własnej woli. Dzisiaj chrzci się dzieci z woli rodziców. W pierwszym przypadku człowiek, który dojrzał z własnej woli poprzez chrzest chciał ujawnić światu swoje wewnętrzne odmienienie. W drugim przypadku tego znaczenia już nie ma. Wola rodziców to nie to samo, co wola własna.

Narodzenie z Ducha musi być tak prawdziwe jak światło w ciemnościach i dlatego występuje symbolika wody oznaczającej chrzest będący momentem zabłyśnięcia tego światła.

Uważam więc, że narodzenie w Duchu nie może się odbyć bez woli człowieka, a ona nie może być skrywana przed innymi. Dlatego narodzenie z wody jest objawienie światu o narodzeniu w Duchu. Obecnie ochrzczeni, aby narodzić się w Duchu muszą wykazać, że mają taką wolę. Ich chrzest w wieku niemowlęcym tego im nie zapewnia, muszą więc w inny sposób wyrazić ją, albo ponownie przyjąć sybiliczny chrzest w wodzie.

Teksty pisane w innym klimacie znaczeniowym mogą prowadzić do nieporozumień. Takim nieporozumieniem jest dla mnie uważanie, że ochrzczenie dziecka zapewnia mu prawo do zbawienia. Nie można jednak narodzić się w Duchu wbrew swej woli, a takiej nie ma się będąc niemowlakiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 kwiecień 23 2010 09:51   
Forum

może jednak dosyć tego?

po przemysleniu przyznaje Ci racje.
Narodzenie z Ducha jest intymnym niedostepnym od zewnatrz i nieopisywalnym slowami procesem. Tak samo niemozliwe jest dokladne opisanie slowami slepemu jak wyglada kolor, tak zeby mogl go w swojej wyobrazni zobaczyc
"Po owocach poznacie ich"
pozdrawiam

===

Cytat 
xxx
 kwiecień 23 2010 11:31   
Forum

może jednak dosyć tego?

po przemysleniu przyznaje Ci racje.
Narodzenie z Ducha jest intymnym niedostepnym od zewnatrz i nieopisywalnym slowami procesem. Tak samo niemozliwe jest dokladne opisanie slowami slepemu jak wyglada kolor, tak zeby mogl go w swojej wyobrazni zobaczyc
"Po owocach poznacie ich"
pozdrawiam

Tak, tak wielka tajemnica dostępna tylko wybranym...

Szukanie chrześcijańskich prawd wiary w Ramajana to jak szukanie trufli w morzu i jak się to robi na silę może wyglądać śmiesznie. Z Twoja interpretacja Pisma Świętego przez jakiś tekst który nazywasz 3 testamentem jest podobnie...

Paweł do matejanki:

(6) Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii. (7) Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. (8) Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! (9) Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty! (10)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 23 2010 13:28   
Forum

Danielu,

jak pamietam Jan Chrzciciel chrzcil i obmywal "woda" mowiac,ze po nim przyjdzie jeszcze wiekszy i ze ten, bedzie chrzcil "ogniem".
Kiedy Pan Jezus ochrzcil sie u sw. Jana "woda",po tym oto chrzcie otrzymal z rak Pana Najwyzszego w postaci golebicy chrzest Duchem Sw.

Pozniej sw. Piotr nauczal;"

Nawróćcie się (...) i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego» (Dz 2, 38). Nawrócenie nie jest zatem jedynie postawą wewnętrzną, lecz zakłada przyłączenie się do wspólnoty chrześcijańskiej poprzez chrzest, dzięki któremu dokonuje się odpuszczenie grzechów i włączenie w mistyczne Ciało Chrystusa

Kiedy przychodzi ten Duchowy czas,zebysmy przyjeli Chrzest Duchem Swietym,zazwyczaj jestesmy dorosli i tylko z tej przyczyny sie to moze stac bo szukamy Pana Boga.

Gdy zaś ukazała się dobroć i miłość Zbawiciela, naszego Boga, do ludzi, nie ze względu na sprawiedliwe uczynki, jakie spełniliśmy, lecz z miłosierdzia swego zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym, którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego.

Tyt 3, 4-6

Ef 5,18a-20
Napełniajcie się Duchem, przemawiając do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach. Dziękujcie zawsze za wszystko Bogu Ojcu w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa!

Ef 5,18a-20

i oto aby trzymac sie Pisma ;

Ty natomiast trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci powierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś. Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte, które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. Wszelkie Pismo od Boga jest natchnione i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości – aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu.

2 Tym 3, 14-17

Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.

1Kor 12, 11

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 kwiecień 23 2010 20:39   
Forum

„...niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa ...”

Każdy sam z własnej woli ma się ochrzcić, co potwierdza to o czym pisałem.
Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte, które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie.

Mogą nauczyć, ale czy tak się stanie i kiedy? Pierwotnie to właśnie chrzest był tym punktem zwrotnym, kiedy dojrzały duchowo człowiek stawał się członkiem wspólnoty chrześcijańskiej. Można było wtedy wymagać od niego zachowania zgodnego z wiarą.
Natomiast ochrzczony w niemowlęctwie z woli rodziców wcale nie musi poczuwać się do przynależności do wspólnoty. Musi sam tego chcieć. Siłą go do tego nie zmusimy.

Woda jest symbolem obmycia z brudów, ale obmyta ma być dusza. Czysta, bez ziemskich zanieczyszczeń, ma być gotowa na przyjęcie Ducha Świętego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 23 2010 23:30   
Forum

Corko
krótko i na temat
W dziejach apostolskich i NT czytamy wielokrotnie, że nowi chrześcijanie przyjmowali chrzest po nawróceniu (narodziny z wody)
a następnie zjawiali się apostołowie ( teraz ich następcy biskupi (bierzmowanie w katolicyzmie)) i nakładali ręce "dając Ducha" (narodzenie z Ducha)
jak dla mnie jasno i klarownie NT to wyjaśnia i opisuje

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
xxx
 kwiecień 24 2010 02:11   
Forum

Quote by: Pius

Może to byś też chrzest który koniecznie do zbawienia nie jest potrzebny ale np. w niektórych obrządkach jest udzielany podczas chrztu.

(((: BIERZMOWANIE miało byc.... ((: "może to byc tez bierzmowanie" ale przynajmniej widze, że nikt nie czyta co piszę... ((:

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 25 2010 09:01   
Forum

Pius

Surprised! Mr. Green ja czytam!
Daniel

my podobnie wyrazamy sie w tej sprawie,ale jakos tak opacznie i kolo siebie-nie wiem czemu.

Podam wam cos:

Ktorzy nie z krwi,ani z woli ciala,ani z woli meza,ale z Boga narodzeni sa"

-nie z krwi,bo przez wiezi krwi wierzacych rodzicow nie mozna byc zbawionym,

-nie z cielesnej sily,czyli ze moze miec pragnienie,ale wlasna wola czlowieka nie wystarczy,

-nie z woli mezczyzny,zalezy nam,zeby sie ktos nawrocil ,ale nie posiadamy takiej mocy,

-lecz z Boga.Za przyczyna Boga.

Chrzest wodny sw.Jana w imie Chrystusa Jezusa to nie byl chrzest Duchem sw.

Tak,bierzmowanie.

P.S.
stalam sie czerwona.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,68 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat