Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Roznice wyznaniowe Katolikow i Protestantow przeszkoda do Ekumeny?
 |  Wersja do druku
Ewa
 maj 04 2010 17:07  (Czytany 9023 razy)  
Forum

Status: offline

Nie znam wszystkich roznic wyznaniowych w swietle teologicznym obu wyznan,slyszalam ogolnie o "8".
Ale jakie istnieja najwazniejsze roznice pomiedzy tymi religiami,poprzez to ktore ,dochodzi do obopolnego nieporozumienia w dialogu ekunemicznym?.
Czy istnieje realna szansa na porozumienie?
Bardzo interesuje mnie ten temat.
Prosilabym o merytorycznosc wypowiedzi,dziekuje.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 04 2010 17:39   
Forum

Quote by: corka

Nie znam wszystkich roznic wyznaniowych w swietle teologicznym obu wyznan,slyszalam ogolnie o "8".
Ale jakie istnieja najwazniejsze roznice pomiedzy tymi religiami,poprzez to ktore ,dochodzi do obopolnego nieporozumienia w dialogu ekunemicznym?.
Czy istnieje realna szansa na porozumienie?
Bardzo interesuje mnie ten temat.
Prosilabym o merytorycznosc wypowiedzi,dziekuje.

Łatwiej byłoby gdybyś wskazała konkretną wspólnotę z miliona odłamów protestantyzmu, są to wspólnoty tak różne, że wrzucając je do jednego worka robi się duża krzywdę samym protestantom. Mogą być tez trudności tego typu, że sami protestanci nie uważają się za protestantów, mój kolega zielonoświątkowiec mówi , ze nie jest protestantem ani zielonoświątkowcem... Uważa sie za chrześcijanina który chodzi naspotkania do ich zboru bo sa najbliżsi JEGO koncepcji chrzescijanstwa.

Moim zdaniem istnieje szansa, u Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Protestanci musieliby wrócić do tego z czego wyszli czyli do Kościoła. Nie widze szansy natomiast na stworzenie synkretycznej religii pan-chrześcijańskiej do czego sie teraz dąży, bo mowa ma byc tak tak nie nie. Obecny ekumenizm nie daje szans na jednosc kosciola, sa na to dowody w statystykach które przytaczałem juz na tym portalu, przed soborem wiele kosciolow i wspolnot wracało do pełnej jednosci, dzis tego nie ma niestety. Jednie co rusz jakiś skandal z ordynacja kobiet lub homoseksualistów sciaga klapki z oczu i pokazuje gdzie jest Prawda, gdzie jest Droga do Życia.

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 05 2010 01:10   
Forum

Pius,

mam na mysli roznice u protestantow poprostu protestantow.
I tak po kolei moze,prosze uzupelnic jak czegos nie dopisalam.
Protestanci wierza w :
1. Sola Scriptura, Slowo Boze jest natchnione,bezbledne,wystarczalne,jest zrozumiale,jedno w przekladzie(jedno Pismo) i tylko Biblia jest argumentem,boskim autorytetem w sprawach wiary i poboznosci.
(2 Tymoteusza 3:16; Objawienie 22:18-20).

Czy tak samo jest w katolicyzmie?
W katolicyzmie Zgodnie z wyznaniem wiary Soboru Trydenckiego (z 13 listopada 1565), wszyscy wierni katolicy muszą zgodzić się i wyznawać, że "Nigdy nie zaakceptuję ani nie będę interpretował ['Pismo św.'] inaczej jak tylko w zgodzie z jednomyślną zgodą Ojców..." [5] .

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 05 2010 13:29   
Forum

Pius,

mam na mysli roznice u protestantow poprostu protestantow.
I tak po kolei moze,prosze uzupelnic jak czegos nie dopisalam.
Protestanci wierza w :
1. Sola Scriptura, Slowo Boze jest natchnione,bezbledne,wystarczalne,jest zrozumiale,jedno w przekladzie(jedno Pismo) i tylko Biblia jest argumentem,boskim autorytetem w sprawach wiary i poboznosci.
(2 Tymoteusza 3:16; Objawienie 22:18-20).

Czy tak samo jest w katolicyzmie?
W katolicyzmie Zgodnie z wyznaniem wiary Soboru Trydenckiego (z 13 listopada 1565), wszyscy wierni katolicy muszą zgodzić się i wyznawać, że "Nigdy nie zaakceptuję ani nie będę interpretował ['Pismo św.'] inaczej jak tylko w zgodzie z jednomyślną zgodą Ojców..." [5] .

I jaki ma związek jedno z 2, bo nie rozumiem?

1.Sola Scriptura to mit, milion razy było pisane na tym forum, żeby w PS pokazać jego skład..
2. Oczywiście w KK nie możesz sobie sama po swojemu interpretować PS. W niektórych wspólnot chrześcijańskich ten bufor jest większy, ale jak przedstawisz im jakieś swoje chore wizje to tez Cie pogonią. Chociaż mój kolega zielonoświątkowiec zdaje się, ze nie był pewny Trójcy Świętej i mówił, ze to nie jest takie oczywiste i wiara w nią nie jest konieczna do bycia chrześcijaninem,ale nie wyrażał się jasno wiec nie wiem.

Poza tym widzę, ze Twoje porównanie będzie bardzo dziwne.... Jeżeli jako różnice zestawiasz zasadę sola scriptura i orzeczenie o niekatolickich interpretacjach to sorry...

Zrób taki eksperyment i zobaczysz ze ta 2 zasada obowiązuję tez u baptystów: pójdź do nich do zboru pokaz im wersety z PS o czyśćcu, o ofierze Mszy sw. i o realnej obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i powiedz im, ze interpretujesz to w katolicki sposób. To zapewne zaczną Ci wyjaśniać jakie robisz błędy i zdaniami pełnymi eufemizmów dadzą do zrozumienia ze: "Nigdy nie zaakceptujemy ani nie będziemy interpretować ['Pismo św.'] inaczej jak tylko w zgodzie z jednomyślną zborów baptystycznych (czy czyms takim)" Chyba, ze trafisz na liberałów to mogą CI powiedzieć nawet, ze im Budda i Kriszna nie przeszkadza w PS o ile nie są homofobami w Twojej wersji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 05 2010 14:47   
Forum

W mojej wersji Pius

,chcialabym tak jak w temacie jest napisane, wyliczyc roznice wyznaniowe,bez zamieszczania tu mojego zdania na ten temat.Osobiste zdanie na ten temat nie ma dla mnie relecji,poniewaz nic tu sie w tym problemie przez to zdanie i tak nie zmieni,dlatego to wyliczenie jest chyba najleprze i trzymanie sie sedna sprawy-inaczej mozna obrazic czyjes uczucia religijne,bo jednak sa tu roznice.ja zaczelam od tego sola scriptura-bo znalazlam o tej roznicy artykul.
Tak, no to chyba trzeba zrobic jako porownanie-bo jak inaczej zobaczysz roznice ?

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 05 2010 16:14   
Forum

W mojej wersji Pius

,chcialabym tak jak w temacie jest napisane, wyliczyc roznice wyznaniowe,bez zamieszczania tu mojego zdania na ten temat.Osobiste zdanie na ten temat nie ma dla mnie relecji,poniewaz nic tu sie w tym problemie przez to zdanie i tak nie zmieni,dlatego to wyliczenie jest chyba najleprze i trzymanie sie sedna sprawy-inaczej mozna obrazic czyjes uczucia religijne,bo jednak sa tu roznice.ja zaczelam od tego sola scriptura-bo znalazlam o tej roznicy artykul.
Tak, no to chyba trzeba zrobic jako porownanie-bo jak inaczej zobaczysz roznice ?

Naprawdę nie wiem o co Ci chodzi...

Piszesz, ze w protestantyzmie jest Sola Scriptura, a w katolicyzmie zamiast tego orzeczenie soboru trydenckiego. Nie widzę żadnego związku miedzy tymi dwiema rzeczami wiec nie można mówić, ze zamiast sola scriptura (ktorego de facto nie ma w protestantyzmie) jest jakieś orzeczenie soboru.

Można mówić jedynie o tym, że katolicy nie uznają zasady sola scriptura.

Co do uczuć religijnych to sa to czcze frazesy niby w jaki sposób je obrażam? Może zabronisz mi mówić że nie wierze w Buddę, bo obrażam buddystów? Pan Jezus obrażał w Twoim mniemaniu uczucia religijne Żydów? Zadaje mi się ze przez to Go zabili...

Ja nie wyznaje zasady sola scriptura bo jest ona paradoksalna, to Tradycja poprzedziła Pisma o czym w PS wyczytasz. Gdyby nie Tradycja nie byłoby PS. Nie wiem czy wiesz, że to sobory ustaliły jego skład a nie spadło ono z nieba już gotowe...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 maj 05 2010 22:10   
Forum

Bądź precyzyjny - nie "sobory ustaliły jego skład"
ale jak już to sobory oficjalnie zatwierdziły to co już w wcześniej Tradycja Ojców Kościoła i wspólnoty chrześcijańskie uznawały za Pismo.

Corko - to pierwsze wspólnoty/gminy/zbory chrześcijańskie - jedne pisma ceniły bardziej a inne mniej - jedne uznawały na natchnione, a inne tylko za "pożyteczne do czytania".To prezbiter czy biskup uznawał i decydował co będzie czytane podczas spotkań w domu modlitwy (kościele domowym) w niedzielę. To na spotkaniu biskupów diecezjalnych czy prowincji całej (synod) powoływano się przy rozstrzyganiu różnych problemów i wątpliwości odnoście wiary chrześcijańskiej na pisma Pawła, Piotra, Jana, Jakuba itd i "podpierając " się ich autorytetem argumentowali za ortodoksją wiary.
Czy według Ciebie to co pisali uczniowie Apostołów - czyli ci , których namaścili na swych następców i przekazali Ducha przez nałożenie rąk - czy oni pisali rzeczy mało ważne lub nieważne w sprawie wiary czy nauki Jezusa?
Czy NT daje Ci odpowiedź na wszystkie pytania i wątpliwości?
Po co pozostawił Jezus nam Ducha Pocieszyciela, który "o wszystkim miał mas pouczać"?
czy gdy odpowiesz sobie na te pytania to nadal hasło "sola scriptura " jest do obronienia?
Oczywiste jest natomiast, że nauczanie Kościoła/papieża/biskupa/księdza nie może być sprzeczne z Pismem - Prymat pisma jest bezdyskusyjny!

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
xxx
 maj 05 2010 22:36   
Forum

Quote by: Dezerter

Bądź precyzyjny - nie "sobory ustaliły jego skład"
ale jak już to sobory oficjalnie zatwierdziły to co już w wcześniej Tradycja Ojców Kościoła i wspólnoty chrześcijańskie uznawały za Pismo.

O to mi chodziło ustaliły co należy do kanonu a co nie... a to co ustaliły potwierdziły w nieomylnych dekretach.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 05 2010 23:04   
Forum

Zeby mowic o przeszkodach wyznaniowych to chyba trzeba je najpierw poznac.Ja was nie rozumiem.

Co do oceny,to daruj sobie Pius,bo to mnie nie interesuje inaczej zrobilabym sobie temat pt "Co mysli Pius na temat...."-dlatego prosilam o merytorycznosc.
Ja mam do wyboru,bo mnie ten temat bardzo interesuje-sama dochodzic lub pomyslalam sobie ze moze ktos kto wie wiecej na ten temat wylozyc to na forum-bo jest to temat interesujacy.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 06 2010 07:56   
Forum

W mojej wersji Pius

A gdzie napisałem cos niemerytorycznego?

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 06 2010 07:58   
Forum

Zeby mowic o przeszkodach wyznaniowych to chyba trzeba je najpierw poznac.Ja was nie rozumiem.

Co do oceny,to daruj sobie Pius,bo to mnie nie interesuje inaczej zrobilabym sobie temat pt "Co mysli Pius na temat...."-dlatego prosilam o merytorycznosc.
Ja mam do wyboru,bo mnie ten temat bardzo interesuje-sama dochodzic lub pomyslalam sobie ze moze ktos kto wie wiecej na ten temat wylozyc to na forum-bo jest to temat interesujacy.

A gdzie napisałem cos niemerytorycznego? Prosze o merytoryczna odpowiedz...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 06 2010 09:11   
Forum

Celem tego postu na pewno nie bylo Pius bawienie sie w kotka i myszke..
Mysle ,ze temat ze wzgledu na wymownosc cieszy sie malym zainteresowaniem.I to juz jest tez koniec tego postu,jak dla mnie.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 maj 06 2010 11:21   
Forum

corko, chcąc wiedzieć jakie są różnice, musisz rzeczywiście jak pisze Pius dookreślić się o jaki odłam protestantyzmu pytasz. Tu masz ogólne różnice

http://www.okiem.pl/bog/religie_pro.htm

a tutaj bardziej szczegółowo np między luteranami a katolikami

http://www.luteranie.pl/pl/index.php?D=623

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 06 2010 17:56   
Forum

Celem tego postu na pewno nie bylo Pius bawienie sie w kotka i myszke..
Mysle ,ze temat ze wzgledu na wymownosc cieszy sie malym zainteresowaniem.I to juz jest tez koniec tego postu,jak dla mnie.

temat cieszy się małym zainteresowaniem ze względu na jego nieprecyzyjność.
Można wskazać różnice między luteranizmem a katolicyzmem, między kalwinizmem a katolicyzmem, między baptyzmem a katolicyzmem. Ogólnie, na różnice starych, historycznych odmian protestantyzmu wobec katolicyzmu. Jeśli jednak ktoś chce wskazać co zasadniczo różni katolicyzm od wszystkich odmian protestantyzmu to tak jakby pytał co różni córkę od wszystkich użytkowników internetu - dasz radę córko?

Podobnie jak Pius, nie widzę szans na merytoryczne odpowiedzi w tym wątku

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 maj 06 2010 20:19   
Forum

córka jak widzę:
już się utożsamia z protestantyzmem?
Widzę ładną Lutherrose ale ona tradycyjnie okresla Kościół ewangelicki obrządku augsburskiego, a nie wszystkie Kościoły protestanckie

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Ewa
 maj 08 2010 12:27   
Forum

Medieval_man,
jak widze zainteresowal sie tym tematem,bardzo sie ciesze,ze tu zajzal.Tak, moj avatar jest "natury" protestanckiej,od protestu itd.mnie sie on bardzo podoba,jest wymowny i cieszy sie blaskiem historycznym,ciekawe czy takie same upodobanie ma medieval_man?.
Nie zdawalam sobie sprawy,ze dookreslenie odlamu jak wyrazil sie tu Lutom(dziekuje Ci) jest takie wazne,troche sie juz wczytalam i widze ze istotnie sa roznice.
Najwazniejsi sa dla mnie Zielonoswiatkowcy(ale dobre Zbore-sa rozne)i Baptysci.
Ci ostatni brali nawet udzial w Ekumenicznym dialogu.
I doczytalam sie(i bylam raz na nabozenstwie),ze ogolnie roznice dotycza;
1.Pismo Swiete-widzenia Pisma Swietego,tak Starego jak i Nowego,
2.a.Chrzest-akt sam w sobie ,liczy sie tu samowolny,dobrowolny dorosly zdecydowany wybor,oraz Chrztu odmiany...zeslanie Ducha Swietego i jego manifestacje(to juz jest w KRK-wszelkie te charyzmatyczne wspolnoty tzw.na jednej z niej bylam),
2.b.Chrzest- i odkupienie juz grzechow poprzez smierc Jezusa Chrystusa...co znaczy...my juz nie mamy grzechow! i jak zdamy sobie z tego sprawe...to musimy sie opamietac-a nie latac wielokrotnie do spowiedzi.Za te grzechy Jezus poniosl juz smierc-teraz juz pozostaje jedynie modlitwa i pokuta,aby sie oczyscic duchowo oraz zmiana zycia.Nie ma tolerancji grzechu np ktos zyje z inna osoba a nie z mezem itp.
3.Swieci-postrzeganie ludzi swietych,np w KRK swiecie sa zazwyczaj po smierci,tu u Zielonych istnieja swieci za zycia,uswieceni.Brak jest u Zielonoswiatkowcow czcenia swietych zmarlych a juz modlenia sie !! tak samo sprawa sie ma z Matka Boska, do niej sie nie modli.
4.Krzyz-ale bez Pana Jezusiczka na nim!,poprostu tylko krzyz.
5. Obrazy- nie ma czegos takiego,nie ma tez figurek itp.
6.Relikwie- nie ma! juz Luter powiedzial,ze nie ma na swiecie tylu swietych ile jest relikwi na sprzedaz....
7.Spowiedz. Tu duzo mozna by bylo pisac.Nie ma pokuty za grzech!-Pan Jezus juz umarl,jest nowe zycie,odrodzone zycie bez grzechu-tu nalezy wybrac ,zdecydowac sie -i u Baptystow to sie nazywa Nowonarodzeniem.U Zielonoswiatkowcow-jest to caly AKT, nieopisany cud,akt z zelasniem Ducha Swietego.
8.Eucharystia-Symbol-a u KRK Obecnosc realna.i powtorna Ofiara.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 08 2010 12:32   
Forum

...nie zmiescilam sie na tym jednym poscie,ale jak widze sa chetni to ja bardzo chetnie nadal do dyskusji a raczej nauki sie dolaczam.
Nie wiem czy wszystko wymienilam w roznicach-ogolnie na moje wyczucie tak,ale malutkie jest to moje wyczucie i wiedza moze na ten temat ,dlatego z checia oddaje "glos".A i wazne! bez porowniania jak jest u Luteran,chyba ze ktos ma takie upodobanie.Pozdr.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 maj 08 2010 13:21   
Forum Moderator
Moderator

Myślę że temat jest bardzo ogólny i może to stanowić przeszkodę w dyskusji.
Trzymajmy się więc tego co następuje: w tym wątku można tylko wymieniać różnice wyznaniowe między katolikami a protestantami różnych denominacji natomiast jesli komuś zależy na bardziej szczegółowej dyskusji w sprawie tychże różnic - kto ma racje, dlaczego itp - kontynuujmy w odpowiednich tematach - większość z nich była już poruszana na forum - można użyć w tym celu wyszukiwarki forumowej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 10 2010 15:59   
Forum

Quote by: karol_dabrowski

Trzymajmy się więc tego co następuje: w tym wątku można tylko wymieniać różnice wyznaniowe między katolikami a protestantami różnych denominacji natomiast jesli komuś zależy na bardziej szczegółowej dyskusji w sprawie tychże różnic - kto ma racje, dlaczego itp - kontynuujmy w odpowiednich tematach - większość z nich była już poruszana na forum - można użyć w tym celu wyszukiwarki forumowej.

Zatem 1 różnica dla mnie jedna z ważniejszy wyznania protestanckie nie są Kościołem. Proszę nie komentować mojej różnicy, zgodnie z wytycznymi moderatora!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 maj 10 2010 20:42   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Pius

Zatem 1 różnica dla mnie jedna z ważniejszy wyznania protestanckie nie są Kościołem. Proszę nie komentować mojej różnicy, zgodnie z wytycznymi moderatora!!!

A to już jest Twoje subiektywne stwierdzenie a nie żadna różnica teologiczna. Właśnie taka postawa to jest przeszkoda do ekumeny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 maj 11 2010 00:10   
Forum

[ wyznania protestanckie nie są Kościołem. [/p]

To mnie zasmuciles. Ja myslalem, ze grupa ktorej przewodze jest Kosciolem.
Biskup robaczek2

Idea mojej wypowiedzi chyba najtrafniej odpowiada na pytanie o roznice wyznaniowe Katolikow i Protestantow.
Kosciol Katolicki ma swoja strukture oparta na Piotrze i jego nastepcach podczas gdy grupy protestanckie (moze rzeczywiscie niezbyt trafne okreslenie - wole uzywac terminu Odkrywcy aby nie byc skontrowany ze SJ to nie protestanci) wywodza sie od jednego lidera, ktory sobie wymyslil takie czy inne roznice wyznaniowe aby sie wyroznic od krk stwierdzajac ze ten nie ma w tym zagadnieniu racji. Niektore z tych roznic sa wspolne dla wielu grup np. brak uznawania roli biskupa Rzymu a niektore bardziej specyficzne np. sprawa Chrztu u Baptystow lub obchodzenie soboty jako dnia swietego.

Podsumowujac: krk - ciaglosc od Piotra, odkrywcy - poczatek od zalozyciela typu biskup robaczek2 (bo dlaczego nie?)

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 11 2010 01:44   
Forum

Quote by: Pius

A to już jest Twoje subiektywne stwierdzenie a nie żadna różnica teologiczna. Właśnie taka postawa to jest przeszkoda do ekumeny.

Jakie subiektywne?

http://www.kosciol.pl/article.php/20070710122621680

Piąte pytanie dotyczy stosowania nazwy "Wspólnoty kościelne" wobec grup powstałych w wyniku reformacji. Według dokumentu nie można ich nazywać Kościołami, w prawdziwym tego słowa znaczeniu, gdyż nie zachowały one ważnych święceń, nie ma u nich prawdziwej Eucharystii.

MIAŁO BYC BEZ KOMENTARZY!!!!!

Quote by: robaczek2

Idea mojej wypowiedzi chyba najtrafniej odpowiada na pytanie o roznice wyznaniowe Katolikow i Protestantow.
Kosciol Katolicki ma swoja strukture oparta na Piotrze i jego nastepcach podczas gdy grupy protestanckie (moze rzeczywiscie niezbyt trafne okreslenie - wole uzywac terminu Odkrywcy aby nie byc skontrowany ze SJ to nie protestanci) wywodza sie od jednego lidera, ktory sobie wymyslil takie czy inne roznice wyznaniowe aby sie wyroznic od krk stwierdzajac ze ten nie ma w tym zagadnieniu racji. Niektore z tych roznic sa wspolne dla wielu grup np. brak uznawania roli biskupa Rzymu a niektore bardziej specyficzne np. sprawa Chrztu u Baptystow lub obchodzenie soboty jako dnia swietego.

Podsumowujac: krk - ciaglosc od Piotra, odkrywcy - poczatek od zalozyciela typu biskup robaczek2 (bo dlaczego nie?)

Pełna zgoda.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 11 2010 15:52   
Forum

KASUJ KASUJ KASUJ MODERATORZE

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 12 2010 00:18   
Forum

Robaczek,
jestes protestantem? jest tu wogole chociaz jeden protestant?
poza mna oczywiscie Mr. Green ?

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 12 2010 09:56   
Forum

Robaczek,

Widze, ze u Ciebie protestantyzm to chyba kwestia mody i buntu, nie znasz ich teologii a ślepo przyjmujesz i bronisz.... Już cytat z księgi Syracha dużo mowi o Twoim "protestantyzmie"... Dziwi mnie jak można tak postępować w jeden dzień pytać się o doktrynę (w sumie nie uzyskac odpowiedzi) a w drugi już się z nią utożsamiać. Rozumiem, że bycie protestantem bedzie dla Ciebie pewną formą ekskluzywizmu ale moze pierw dowiedz się " z czym to się je".

http://www.youtube.com/watch?v=vKZTxdiLXOs&feature=related odwiedz strone ktora tam pokazuja

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 maj 12 2010 16:15   
Forum

Robaczek,

Nie, nie jestem. Nie odpowiada mi podazanie za: "niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 13 2010 01:04   
Forum

Co do mnie Pius, nie ze sie tlumacze bo nie musze.

Mialam kiedys przezycie,pisalam o tym na forum.Nie otrzymalam tu zadnej odpowiedzi,czesc z Was wysmiala mnie,czesc nic nie zrozumiala z tego co pisalam.A ja sobie siedzac przy tym komputerze dlubalam w tym necie i dlubalam i szukalam.
Stracilam kompletnie nadzieje i kiedy juz bylam bliska myslenia ze to zwykle urojenie- to moje przezycie..wystukalam pare slow ktore opisywaly moj stan ducha.I otworzyla sie strona internetowa: ZBoru Zielonoswiatkowego w Zielonej Gorze.

Na tej stronie byly umieszczone na mp3 kazania,wyszuakalam jednego pt Nowonarodzenie
http://www.emaus.zgora.pl/download/pobierz1.php?id_download=103 ze strony:
http://www.emaus.zgora.pl/index.php?strona=30.

I zamurowalo mnie.Nie moglam az uwierzyc! to co ja przezylam opisuje ten Pastor Waldemar Czerniejewski w tym kazaniu Nowonarodzenie.

Ja nigdy o tych zielonoswiatkowcach nie slyszalam,nie wiedzialam,ze cos takiego mozna przezyc,ze wogole cos takiego jest i wogole to ja sobie ich z Jehowa utozsamialam.A Protestantyzm byl jedynie slowem.
To bylo 20 lat temu do dzis.Oczywiscie,ze wiem duzo teraz,codziennie sie zaczytuje.

Widzisz, kiedy ja to przezylam,to dane mi bylo inaczej widziec wszystko,ale ja myslalam ze to jest moja indywidualnosc, ze to jest moje niesforne znow widzenie Kosciola,Ksiezy i swiata.Okazalo sie,ze dokladnie jak i bylo wtedy dane poznac...tak maja to wszystko i trzymaja sie tych zasad ci zieloswiatkowcy.
To jest tak,jakbys juz cos wiedzial i czytal i ze zdumieniem widzial jak juz to znasz,jak juz to widzisz.Ze zdumieniem.
Teraz znalazlam Zbor Zielonych tu w Berlinie,modla sie po niemiecku czego nie jestem zwyczajna,ale tego szukalam.To jest bardzo podobne do Wspolnot tych przykoscielnych np Kurs Filippa itp-ale to nie jest to samo.
Ot tak,zebys moze nie ocenial i nie wysmiewal sie-dla mnie to byla dluga droga...a teraz zalezy wszystko odemnie.I na tym konczy sie w zasadzie moja wedrowka,ale dlugo tu bylam z Wami,chcialam jedynie od naukowej strony teologie to ujzec,moze zbyt egoistycznie-ale nikogo urazic nie chcialam.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 13 2010 02:07   
Forum

Piec zasad Protestantyzmu;
1.sola scriptula
2.sola fide
3.sola gratia
4.solus Christus
5.soli deo gloria
Mormoni i Adwentysci dnia siodmego maja inne "sola".To tak ogolnie.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 maj 13 2010 02:23   
Forum

kiedy ja to przezylam,to dane mi bylo inaczej widziec wszystko,

Wszystko sie zgadza. Tak jak pisalem chodzi o odkrywcow. W tym przypadku Parhama Seymoura i paru innych, ktorzy wpadli na pomysl aby wyroznic sie przezyciami duchowymi bo dlaczego niby przezycia sw. Franciszka lub Katarzyny z Sienny mialy by byc wiazace. Co swoje to swoje.
Podejrzewam, ze kazdemu entuzjascie nowego ugrupowania jest dane widziec wszystko inaczej. Mam na mysli chocby tych, ktorzy plakali po smierci Stalina lub przezycia duchowe entuzjastow Saibaby. I oczywiscie tez mowa o milosci, rownosci itp. bo inaczej trudno by bylo kogos skusic. "niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami" tez pozostaje w mocy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 13 2010 02:35   
Forum

O zgrozo! o czym tu piszesz?
I jak sie to ma wogole do mnie?
ja nie znam tych ludzi.
I ja dalam mojemu swiadectwu tu prawde-w prawdzie jest pisane tu moje swiadectwo-dokladnie tak jak sie czyta.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,92 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty