Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Zwielokrotniony Chrystus
 |  Wersja do druku
eviva
 maj 27 2010 21:24  (Czytany 1947 razy)  
Forum

Status: offline

Według nauki KK w każdej hostii jest obecny "cały Chrystus",a wierzymy,że On jest jeden.

W Najświętszym Sakramencie Eucharystii "są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa,a więc cały Chrystus" (Sobór Trydencki: DS 1651.)." (KKK 1374).

Ile jest hostii,tyle jest "całych Chrystusów".Jak to jest możliwe,jeśli On jest jeden?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
john
 maj 27 2010 21:47   
Forum

Żartujesz sobie ? Większość owieczek to zupełnie nie obchodzi, a gdy są pytane o takie szczegóły, popadają w ogłupienie. Marketingowcy firmy B16 odpowiedzą za pewne jakąś tanią demagogią, jak to mają w zwyczaju. Jest jeszcze trzecia grupa osób. Są to ludzie ludzie myślący i wiedzący. Ich w sumie też to mało obchodzi, bo z reguły mało ich obchodzą przeróżne bezsensowne i bezrozumne dogmaty Kościoła. Ja osobiście też nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie, a i nie mam takiej potrzeby aby dociekać różnych bzdur. Jednakowoż uważam, że gdy Jezus mówił o przyjmowaniu jego ciała i krwi, to miał na myśli nie co niedzielne łażenie na spędy, tylko po prostu myślenie o nim i wspominanie go. Tyle, i nic więcej. Żadna eucharystia jest niepotrzebna, jest wręcz zbędna.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 27 2010 23:45   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: eviva

Według nauki KK w każdej hostii jest obecny "cały Chrystus",a wierzymy,że On jest jeden.

W Najświętszym Sakramencie Eucharystii "są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa,a więc cały Chrystus" (Sobór Trydencki: DS 1651.)." (KKK 1374).

Ile jest hostii,tyle jest "całych Chrystusów".Jak to jest możliwe,jeśli On jest jeden?

Podobne pytanie możesz zadać prawosławnym, anglikanom, ewangelikom czy ewangelikalnym.
Pojęcie "substancji" użyte tutaj pochodzi od Arystotelesa choć nie powinno być obce i tobie (metafizyka)
Próbujemy, jak to ludzie, zapanować nad wszystkim i wszystko dokładnie opisać. Tak na prawdę nie wiemy na ile Ciało i Krew to faktycznie ciało i krew (choćby substancjalnie), czy znak, a może symbol albo tylko prosta czynność na pamiątkę. Różnie do tego podchodzą kościoły, a nawet konkretne zbory. Osobiście najbardziej odpowiadają mi dwa stanowiska : prawosławne (to jest Ciało i Krew, jest to tajemnica nie do poznania przez ludzi) i metodystyczne ("Udzielanie, przyjmowanie i spożywanie Ciała Chrystusa w Wieczerzy Pańskiej dokonywa się w sposób nadprzyrodzony i duchowy. Tym, co sprawia, iż przystępujący do Komunii św. przyjmuje i spożywa Ciało Chrystusa, jest wiara.").
Jezus Chrystus jest jeden ale niekoniecznie pojedynczy, bowiem wszyscy którzy uwierzyli i przyjęli Jego za swojego zbawcę są Jego częścią. Jezus Chrystus to Kościół, czyż nie evivo? Albowiem Bóg chce być wszystkim we wszystkich Smile

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
LuTom
 maj 28 2010 10:03   
Forum

Quote by: john

Żartujesz sobie ? Większość owieczek to zupełnie nie obchodzi, a gdy są pytane o takie szczegóły, popadają w ogłupienie. Marketingowcy firmy B16 odpowiedzą za pewne jakąś tanią demagogią, jak to mają w zwyczaju. Jest jeszcze trzecia grupa osób. Są to ludzie ludzie myślący i wiedzący. Ich w sumie też to mało obchodzi, bo z reguły mało ich obchodzą przeróżne bezsensowne i bezrozumne dogmaty Kościoła. Ja osobiście też nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie, a i nie mam takiej potrzeby aby dociekać różnych bzdur. Jednakowoż uważam, że gdy Jezus mówił o przyjmowaniu jego ciała i krwi, to miał na myśli nie co niedzielne łażenie na spędy, tylko po prostu myślenie o nim i wspominanie go. Tyle, i nic więcej. Żadna eucharystia jest niepotrzebna, jest wręcz zbędna.

Nie wiem na ile usiłujesz być "wyluzowany" w swoich wypowiedziach, a może na siłę chcesz być oryginalny, ale po pierwsze:
język wypowiedzi świadczy o człowieku i jego kulturze, a po drugie świadczy o wiedzy - tutaj religijnej (zaczynam skłaniać się do myśli, że nie masz jej zbyt dużej)

===

Profil   Email 
 Cytat 
john
 maj 28 2010 12:14   
Forum

Quote by: LuTom

a po drugie świadczy o wiedzy - tutaj religijnej (zaczynam skłaniać się do myśli, że nie masz jej zbyt dużej)

A co masz dokładnie na myśli pisząc "wiedza religijna" ? Bo jeśli Tobie chodzi o "nauczanie", dogmaty, zasady, zakazy, nakazy i inne takie, Kościoła katolickiego, czy innych religii, to masz rację pisząc, że nie mam zbyt dużej owej wiedzy. Takie rzeczy mnie mało obchodzą, z tego względu, że są zupełnie niepotrzebne i zbyteczne. Nie ma w ogóle sensu zawracać sobie głowy tego typu bzdetami. Natomiast jeśli chodzi o prawdziwą wiedzę religijną (historyczną), czyli Biblię, a nie jakąś wymyśloną setki lat temu przez różnych psychopatów, to trochę na ten temat wiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 28 2010 14:28   
Forum Moderator
Moderator

john, jesteś nowy, to ci dużo moderacja na razie wybacza. Prosiłbym jednak o zapoznanie się z zasadami publikacji (rejestrując się zgodziłeś się na nie) i przestrzeganie ich. Nawet zwykła kultura nakazuje abyś używał bardziej wyważonych słów.

Wracając np. do niedzieli, to od zarania chrześcijaństwa, za życia apostołow a nawet pod ich kierownictwem chrzescijanie zbierali się w niedzielę i dzielili się chlebem, spożywali Wieczerzę. Znajdziesz o tym ślady w NT a w szczególności w innych pismach z pierwszych wieków. Sprawę Wieczerzy porusza np. Didache.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,30 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty