Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Choroby i cierpienie a dobroć Boga
 |  Wersja do druku
Gość forum: Diaz
 lipiec 23 2010 06:59  (Czytany 8428 razy)  

Rozumiem, że wielu ludzi cierpi przez innych ludzi - wojny, zabójstwa, gwałty, kradzieże i cała gama innych działań wymyślonych przez ludzi przeciwko ludziom. Ludzie cierpią jednak często z przyczyn niezawinionych ani przez siebie, ani przez innych ludzi. Mam tutaj na myśli głównie choroby, np. nowotwory. Mamy przecież mnóstwo dzieci umierająych na raka, które nawet nie zdążą dobrzez poznać tego świata. Urodziły się i zaaz umrą.

Czy można twierdzić, że Bóg, który stworzył taki świat jest dobry? Nie przekonuje mnie zwalenie wszystkiego na Adama i Ewę. Czy dobry Bóg mógłby tak surowo ukarać całą ludzkość za jedno przewinienie pierwszych ludzi?

O ile zgadzam się z naukami Jezusa, z tym co mówił, o tyle nie widzę za bardzo dobroci Boga w samym stworzeniu świata. Oczywiście wiele osób nieźle sobie pożyje na tym świecie. Może 5-10%. Z pozostałych większość pożyje sobie skromnie, pracując ciężko na przeżycie, na podatki i na swych pracodawców, ale coś tam przeżyje w swym życiu - miłość, ślub, dzieci, rodzina, wycieczki, wakacje, imprezy, itd. Jednak co ma powiedzieć ta grupa, która na tym świecie zazna prawie wyłącznie cierpienia, w szczególności osoby umierające w młodym wieku na choroby nie wywołane przez nich, ani przez innych ludzi?

W ogóle dlaczego w chrześcijaństwie jest taka gloryfikacja cierpienia? Przecież nikt nie chce cierpieć. Dlaczego Bóg swą miłość do siebie ukazał nam poprzez śmierć swego Syna? Nie mógł tego uczynić w inny sposób?

Jeśli dobrze pamiętam, katarzy uważali, że świat jest zły i złe jest wszystko co jest materialne? Jakie są argumenty przeciwko takiemu twierdzeniu?

===

Cytat 
Rafi F
 lipiec 23 2010 10:10   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Quote by: Diaz

W ogóle dlaczego w chrześcijaństwie jest taka gloryfikacja cierpienia? Przecież nikt nie chce cierpieć. Dlaczego Bóg swą miłość do siebie ukazał nam poprzez śmierć swego Syna? Nie mógł tego uczynić w inny sposób?

Gloryfikacja cierpienia w chrześcijaństwie? Nic podobnego ! Choć pewnie niektórzy się ze mną nie zgodzą, to uważam cierpienie za destrukcyjne.
Bóg ukazał swą miłość nie poprzez cierpienie Jezusa ale przez ofiarę której nikt nie powtórzy. Dla jednych przyczyną tej ofiary był wymóg sprawiedliwości, dla innych zatwardziałość ludzi na łaskę i potrzeba definitywnego odwrócenia ich uwagi od systemu ofiarnego.
W żadnym jednak przypadku cierpienie wg mnie nie jest dobrem.

Dlaczego jest stworzony taki świat? Nie wiem, prawdopodobnie nikt nie wie choć dociekania sa przeróżne, niektóre wręcz fantastyczne.
Długość życia nie powinna mieć znaczenia dla chrześcijanina, dla wierzącego perspektywą jest wieczność. A jednak nasza wiara jest bardzo słaba i bardzo chcemy żyć długo.

Jeśli dobrze pamiętam, katarzy uważali, że świat jest zły i złe jest wszystko co jest materialne? Jakie są argumenty przeciwko takiemu twierdzeniu?

I z tego powodu katarzy się nie rozmnażali. Ich wiara to mieszanka chrześcijaństwa, zoroastryzmu i ludowych wierzeń bułgarskich.
Pytanie twoje można odwrócić: dlaczego materia ma być zła, a dusz dobra? (Podział i idea niezbyt oryginalna, znana w filozofii greckiej). Argumenty przeciwko myśli katarów sa wręcz banalne: nakaz rozmnażania i dbania o ciało jako siedzibę (świątynię!) Ducha Świętego Smile
Ponadto katarzy wierzyli jeszcze w preegzystencje dusz i reinkarnację. Idea preegzystencji dusz nie znalazła gruntu w chrześcijaństwie (pomimo tego, że pojawiła się w chrześcijaństwie dość wcześnie, już u Orygenesa) a reinkarnacja nie ma w ogóle w chrześcijaństwie oparcia - chrześcijaństwo opiera się na innym spojrzeniu na czas i los człowieka. Co prawda do dziś niektórzy próbują pewne aspekty reinkarnacji do chrześcijaństwa przemycić ale jest to możliwe tylko przy fragmentarycznym traktowaniu nauk chrześcijańskich i w dodatku reinterpretacji tych fragmentów poza kontekstem.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
 lipiec 23 2010 14:34   

Do RAFI:

<<<<<<<<<<<<<<Pytanie twoje można odwrócić: dlaczego materia ma być zła, a dusz dobra? (Podział i idea niezbyt oryginalna, znana w filozofii greckiej). Argumenty przeciwko myśli katarów sa wręcz banalne: nakaz rozmnażania i dbania o ciało jako siedzibę (świątynię!) Ducha Świętego >>>>>>>>>>>>

A czy katarzy nie uważali, że ciało jest więzieniem duszy zamkniętej w nim przez złego Demiurga a śmierć jej wyzwoleniem?

===

Cytat 
Rafi F
 lipiec 23 2010 17:28   
Forum Moderator
Moderator

Do RAFI:

<<<<<<<<<<<<<<Pytanie twoje można odwrócić: dlaczego materia ma być zła, a dusz dobra? (Podział i idea niezbyt oryginalna, znana w filozofii greckiej). Argumenty przeciwko myśli katarów sa wręcz banalne: nakaz rozmnażania i dbania o ciało jako siedzibę (świątynię!) Ducha Świętego >>>>>>>>>>>>

A czy katarzy nie uważali, że ciało jest więzieniem duszy zamkniętej w nim przez złego Demiurga a śmierć jej wyzwoleniem?

Katarzy to nie czysty machineizm. Świat zewnętrzny opisany w ST został stworzony przez szatana, brata Jezusa - dlatego odrzucali ST. Ale były i ciekawsze odłamy jak te uprawiające nudyzm jako próbę powrotu do Raju lub oddające się orgiom seksualnym aby móc potem pokutować.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Yasmin
 lipiec 23 2010 20:44   
Forum

Wierzysz w naukę Chrystusa? A wierzysz w to?
„Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem.”
Wierzysz w te słowa:
„Lecz głosimy tajemnicę mądrości Bożej, mądrość ukrytą, tę, którą Bóg przed wiekami przeznaczył ku chwale naszej, tę, której nie pojął żaden z władców tego świata; gdyby ją bowiem pojęli, nie ukrzyżowaliby Pana chwały; lecz właśnie głosimy, jak zostało napisane, to, czego ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują.”?
Jeśli wierzysz, masz odpowiedź jaki jest kres i cel wszystkiego co przeżywamy.
Taka jest moja odpowiedź na pierwsze pytanie.
A kolejne.
Bóg przez śmierć Swojego Syna pochylił się nad naszym ludzkim losem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 23 2010 21:20   
Forum

Mnie trochę ogólnie trudno przyjąć Boga jako dobrotliwego skoro Szatan a właściwie Samael nie ma szans na zbawienie, bo żaden dobry rodzic własnych dzieci nie zabija. To mi zgryźć najtrudniej.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Rafi F
 lipiec 24 2010 10:49   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: BLyy

Mnie trochę ogólnie trudno przyjąć Boga jako dobrotliwego skoro Szatan a właściwie Samael nie ma szans na zbawienie, bo żaden dobry rodzic własnych dzieci nie zabija. To mi zgryźć najtrudniej.

A kto powiedział, że nie ma?
Zainteresuj się książkami Ks. prof. Hryniewicza.

===

Cytat 
Bartosz
 lipiec 24 2010 23:52   
Forum

Quote by: Rafi+F

Niestety na razie nie mam jak dobrać się do owych książek. Ale może Ty wiesz chociaż jak pogodzić dane cytaty ze zbawieniem Szatana bo ja nie umiem:
władca tego świata został osądzony. J 16,11

duchem swoich warg zabije bezbożnika Iz 11,4

2 I pochwycił Smoka,
Węża starodawnego,
którym jest diabeł i szatan,
i związał go na tysiąc lat.
3 I wtrącił go do Czeluści,
i zamknął, i pieczęć nad nim położył,
by już nie zwodził narodów,
aż tysiąc lat się dopełni.
A potem ma być na krótki czas uwolniony Ap 20

7 A gdy się skończy tysiąc lat,
z więzienia swego szatan zostanie zwolniony.

8 I wyjdzie, by omamić narody
z czterech narożników ziemi,
Goga i Magoga,
by ich zgromadzić na bój,
a liczba ich jak piasek morski.
9 Wyszli oni na powierzchnię ziemi
i otoczyli obóz świętych i miasto umiłowane;
a zstąpił ogień od Boga z nieba
i pochłonął ich.
10 A diabła, który ich zwodzi,
wrzucono do jeziora ognia i siarki,
tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok.
I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków.
Ap 20.

Chociaż są cytaty które mówią o upadłych aniołach:
8 uniżył samego siebie,
stawszy się posłusznym aż do śmierci -
i to śmierci krzyżowej.
9 Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył
i darował Mu imię
ponad wszelkie imię,
10 aby na imię Jezusa
zgięło się każde kolano
istot niebieskich i ziemskich i podziemnych.

11 I aby wszelki język wyznał,
że Jezus Chrystus jest PANEM -
ku chwale Boga Ojca.
Flp 2

- użyte tutaj słowo "homologein" oznacza dobrowolne oddanie a nie wymuszone. Że istot podziemne same oddały pokłon dobrowolnie.(skorzystałem tutaj o tym z linku Yasmin)

Jeszcze tutaj jest jakaś nadzieja:
18 Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem.
19 W nim poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom zamkniętym w więzieniu,
20 niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała
, a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz, zostało uratowanych przez wodę.
21 Teraz również zgodnie z tym wzorem ratuje was ona we chrzcie nie przez obmycie brudu cielesnego, ale przez zwróconą do Boga prośbę o dobre sumienie, dzięki zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.
22 On jest po prawicy Bożej, gdyż poszedł do nieba, gdzie poddani Mu zostali Aniołowie i Władze, i Moce. 1 P 3,18-22

- Można przyjąć, że ów tekst mówi o upadłych Aniołach ale w czasach Noego. Przecież dusza człowieka dopiero mogła pójść do nieba po zmartwychwstaniu Jezusa, a więc wszystkie wcześniejsze oczekiwały na ten dzień. Czy jednak wszyscy wszystkie szły do nieba poza tymi z potopu? Poza tym jeśli mowa o więzieniu to w takim jeśli przyjąć, że to ludzie, to dusze wszystkich ludzi winny się tam znaleźć a nie tylko z czasów Noego, bo dopiero po zmartwychwstaniu Jezusa było rozdzielone kto do nieba, a kto nie, przynajmniej wobec ludzi. Mnie na myśl tylko jedna rzecz przychodzi, te owe duchy to Aniołowie Obserwatorzy o których mowa w Księdze Henocha, którzy przecież zostali uwięzieni. A w Księdze Henocha jest mowa o więzieniu i musiały tam pójść czekając na sąd, mimo, że bardzo żałowały swego czynu. Oczywiście to cytat pomocniczy, jeśli przyjąć, że też mówi o aniołach, lecz nie musi.

Więc odnośne tych dwóch fragmentów, upadły anioł może się opamiętać? Jeśli tak, to jest to raczej ogólne określenie upadłych aniołów. Oni wszyscy mają szanse na opamiętanie lecz o samym Samaelu(w cytatach które podałem) jest mowa, że zginie, tak jakby tylko u niego zbawienie nie było możliwe, niemożliwe opamiętanie. Chociaż w Księdze Henocha jest napisane o tych Aniołach upadłych, że ich też czeka śmierć jak pamiętam. Więc już totalnie nic nie wiem.

Można by to zinterpretować, że szatan to każdy upadły który się nie opamiętał, więc i Samael mógłby się opamiętać. Więc szatana uznać jako każdego diabła który się nie opamiętał, lecz Biblia chyba przeczy takiemu stwierdzeniu:
I został strącony wielki Smok,
Wąż starodawny,
który się zwie diabeł i szatan
,
zwodzący całą zamieszkałą ziemię,
został strącony na ziemię,
a z nim strąceni zostali jego aniołowie Ap 12,9

- więc to chyba odpada, chyba, że ktoś jest wstanie to rozwikłać. Jeśli starodawny wąż to Lewiatan nosiłby te imię, ten który zostanie zjedzony? To kto wtedy kusił Adama i Ewe oraz Jezusa? Przecież Samael. Dla mnie to jest trudne do pojęcia. Proszę o pomoc, jak wyjaśnić te cytaty, jeśli Szatan naprawdę też ma szanse na zbawienie.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Yasmin
 lipiec 25 2010 00:01   
Forum

http://www.kosciol.pl/article.php/20040521111753470

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 25 2010 00:08   
Forum

Quote by: Yasmin

Dzięki Yasmin. Z tego właśnie też korzystałem. I wszystko byłoby ok, tylko co w kwestii danych cytatów które podałem odwołujących się do Szatana jakoby zginie on na pewno. Szczerze jestem zmieszany tym i nie wiem jak je zinterpretować tak, że możliwe by było jego zbawienie.

===

Cytat 
LuTom
 lipiec 25 2010 06:54   
Forum

Blyy...gdybyś miał syna, który w wieku 3 lat obcina żabom nogi, w wieku 8 lat wiesza koty na haku, w wieku 18 lat zostaje seryjnym mordercą i sadystycznie znęca się nad ofiarami, w wieku 33 lat zostaje przywódcą państwa, tyranem, którego już nic nie ogranicza w zbrodniczej działalności, bezkarność doprowadza jego okrucieństwo do absurdu, aż w końcu zostaje obalony i odbywa się sąd, a Ty jesteś członkiem zespołu sędziowskiego, to jaką decyzję podejmujesz? Stracić czy ułaskawić?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 lipiec 25 2010 09:24   
Forum

Dzięki Yasmin. Z tego właśnie też korzystałem. I wszystko byłoby ok, tylko co w kwestii danych cytatów które podałem odwołujących się do Szatana jakoby zginie on na pewno. Szczerze jestem zmieszany tym i nie wiem jak je zinterpretować tak, że możliwe by było jego zbawienie.

W sprawach, których nie potrafimy rozstrzygnąć, musimy zaufać Bogu. Ze słów, które cytujesz nie wynika, że Bóg nie ma mocy uczynić z szatanem co zechce, i że my znamy ostateczną odpowiedź.
Żałujesz szatana, a co z ludźmi, których popchnął ku potępieniu?

===

Profil   Email 
 Cytat 
 lipiec 25 2010 11:01   

RAFI F: wróćmy do tezy, nieważne czy katarskiej, czy manichejskiej, że ciało jest więzieniem duszy a śmierć jej wyzwoleniem. Jakie są kontrargumenty?

===

Cytat 
Bartosz
 lipiec 25 2010 18:52   
Forum

Quote by: LuTom

Blyy...gdybyś miał syna, który w wieku 3 lat obcina żabom nogi, w wieku 8 lat wiesza koty na haku, w wieku 18 lat zostaje seryjnym mordercą i sadystycznie znęca się nad ofiarami, w wieku 33 lat zostaje przywódcą państwa, tyranem, którego już nic nie ogranicza w zbrodniczej działalności, bezkarność doprowadza jego okrucieństwo do absurdu, aż w końcu zostaje obalony i odbywa się sąd, a Ty jesteś członkiem zespołu sędziowskiego, to jaką decyzję podejmujesz? Stracić czy ułaskawić?

Jest ogromna różnica w tym co mówisz, bo to rozumujesz na sposób ludzki a nie wiary. Człowiek nawet jak zabije ludzi i zacznie czuć prawdziwy żal i chce się poprawić to grzech może mu zostać odpuszczony i dostąpić zbawienia. Jednak na sposób ludzki i tak musi ponieść karę, jak dożywocie to aż do momentu gdy go wezwie Bóg. Więc jeśli Szatan żałowałby tego co uczyniłby, czemu miałbym go skazywać w kwestii wiary na potępienie? To byłoby niesprawiedliwe jeśli jemu by to odmawiać, a ludziom nie. Szatan źle uczynił i tez musi ponieść karę, ponosi ją i nawet jak czułby żal to musi ją ponosić aż do dnia sądu. Jeśli czułby żal to powinien też mieć szanse, tak samo jak człowiek.
Poza tym żaden ojciec nie skazałby swe dziecko na wieczne męki w siarce, bo to jest sadyzm, tego nawet żadne więzienie nie przewiduje. Przewiduje odsiadkę a nie sadyzm. Jeśli Bóg skazałby kogokolwiek na wieczny ogień jest to sadyzm. Nie znam nikogo kto kocha swe dziecko a np. wysłałby je do obozu pracy coś na wzór hitlerowskich gdzie by cierpiał i zginął, mając jednocześnie do wyboru zwykły wyrok odsiadki.

Żałujesz szatana, a co z ludźmi, których popchnął ku potępieniu?

To nie Szatan ten czyn popełnił tylko człowiek. W każdym bądź razie jest to niesprawiedliwość gdy kogoś skazuje sie z góry na wieczne męki a człowiek może grzeszyć do woli i na starość się zrobi pobożny i pójdzie do nieba. Ironia losu, człowiek zgrzeszył, również zgrzeszył Szatan, lecz Szatan nie ma odwrotu a człowiek tak. Człowiek każdego dnia ma szans wiele, Szatan nigdy szansy nie dostał by powrócić do Boga.

===

Cytat 
Yasmin
 lipiec 25 2010 19:28   
Forum

To nie Szatan ten czyn popełnił tylko człowiek. W każdym bądź razie jest to niesprawiedliwość gdy kogoś skazuje sie z góry na wieczne męki a człowiek może grzeszyć do woli i na starość się zrobi pobożny i pójdzie do nieba. Ironia losu, człowiek zgrzeszył, również zgrzeszył Szatan, lecz Szatan nie ma odwrotu a człowiek tak. Człowiek każdego dnia ma szans wiele, Szatan nigdy szansy nie dostał by powrócić do Boga.

Człowiek ma swoje na sumieniu, a szatan swoje.. Szatan stał się przyczyna pierwszego nieposłuszeństwa człowieka. I od tamtej pory uczynił wiele zła. Nie nawrócił się, a przecież ma wolną wolę. Nie można więc mówić, że nie miał szansy. Jeśli człowiek się nie nawróci, czy dostąpi zbawienia?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 25 2010 20:52   
Forum

Człowiek ma swoje na sumieniu, a szatan swoje.. Szatan stał się przyczyna pierwszego nieposłuszeństwa człowieka. I od tamtej pory uczynił wiele zła. Nie nawrócił się, a przecież ma wolną wolę. Nie można więc mówić, że nie miał szansy. Jeśli człowiek się nie nawróci, czy dostąpi zbawienia?

A czy aniołów których też popchnął Szatan(dokładnie jak człowieka) mają możliwość wybaczenia i powrót od łask?

===

Cytat 
Andrzej
 lipiec 25 2010 22:13   
Forum

Quote by: Rafi+F

nie ma....
po pierwsze pojęcie zbawienia odnosi się do człowieka a nie do anioła
po drugie decyzje aniołów są nieodwołalne stąd ich wieczny upadek
po trzecie nie mieszaj do tego Hryniewicza

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Ewa
 lipiec 25 2010 23:01   
Forum

Pan Bog nie po to nas stworzyl,abysmy byli chorzy i cierpieli.

Pan BOg dal nam jako Stworca 10 przykazan na zycie,ktorych gdyby kazdy z zyjacych ludzi na swiecie przestrzegal,nie byloby na ziemi cierpienia.
Wielokrotnie slyszalam,ze swiat istnieje tylko dlatego,ze male dzieci cierpia; albo przytocze niezyjacej slowa w Indiach kiedy dzieci cierpialy to tez mowila,ze to niech ofiaruja to cierpienie Panu Bogu-nie znam sie.Nie znam sie na czarach,na ofierze zmarlych,zywych...w Kosciele katolickim wydaje sie byc to czyms normalnym, tu ofiarowywuje sie na kazdej mszy smierc Pana Jezusa na nowo i odnowa-byc moze stad wywodzi sie ta wiara i przekonanie,ze nasz swiat istnieje poprzez bol i meke?
Powracajac do temetu,zapytania ,chcialabym przytoczyc tu slowa pana Bruno Grüninga, on byl znanym uzdrowicielem,mowil ze on nic sam z siebie ze to od Boga pochodzi,ze dookola nas jest tak jak sie mowi-zbawcza-tak on mawial ze uleczalna sila-ktora wszystko naprawia...od Boga dla nas dana,bo Bog nie chce zebysmy cierpieli,to trzeba tylko umiec brac.
Podaje link o tym czlowieku,gdyby ktos mial blizsze zainteresowania.

http://www.bruno-groening.org/polska/default.htm

P.S:

Blyy, uczeni ju od dawna staraja sie rozwiklac te zagadke jak daleko mozna tu mowic o dobrotliwym Panu Bogu--mowi wielu uczonych ze wszystko bedzie mialo szanse zbawienia.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 lipiec 26 2010 07:25   
Forum

......Poza tym żaden ojciec nie skazałby swe dziecko na wieczne męki w siarce, bo to jest sadyzm, tego nawet żadne więzienie nie przewiduje. Przewiduje odsiadkę a nie sadyzm. .........

Wg mnie sprawa jest dosyć prosta. Szatan sam skazał się na odsiadkę, tylko taką wieczną. Poza tym jak pisał MM zbawienie dotyczy człowieka.

Quote by: corka

......Blyy, uczeni ju od dawna staraja sie rozwiklac te zagadke jak daleko mozna tu mowic o dobrotliwym Panu Bogu--mowi wielu uczonych ze wszystko bedzie mialo szanse zbawienia......

Przed dobrotliwy jest jeszcze sprawiedliwy.
PS. Uzdrowiciele, wróżbici, wariaci,,, wszyscy mówią, że to co robią pochodzi od Boga, albo Bóg im kazał itd

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 26 2010 13:29   
Forum

Quote by: LuTom

......Poza tym żaden ojciec nie skazałby swe dziecko na wieczne męki w siarce, bo to jest sadyzm, tego nawet żadne więzienie nie przewiduje. Przewiduje odsiadkę a nie sadyzm. .........

Wg mnie sprawa jest dosyć prosta. Szatan sam skazał się na odsiadkę, tylko taką wieczną. Poza tym jak pisał MM zbawienie dotyczy człowieka.

Quote by: corka

......Blyy, uczeni ju od dawna staraja sie rozwiklac te zagadke jak daleko mozna tu mowic o dobrotliwym Panu Bogu--mowi wielu uczonych ze wszystko bedzie mialo szanse zbawienia......

Przed dobrotliwy jest jeszcze sprawiedliwy.
PS. Uzdrowiciele, wróżbici, wariaci,,, wszyscy mówią, że to co robią pochodzi od Boga, albo Bóg im kazał itd

Sadyzm nie jest nigdy sprawiedliwy.

po drugie decyzje aniołów są nieodwołalne stąd ich wieczny upadek

Kwestia względna.

===

Cytat 
john
 lipiec 26 2010 18:24   
Forum

Chciałem napisać odnośnie zniszczenia szatana w kontekście dobroci Boga.

W innym wątku, w moim wątku - http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=178387 - napisałem o tym, że szatan już został wrzucony do jeziora z ognia i siarki a tam ostatecznie zniszczony. Bowiem ten byt, który zostanie wrzucony do jeziora z ognia siarki, jest tam niszczony. Stało się to w roku 2008. Czy to Bóg wrzucił szatana do jeziora z ognia i siarki ? Nie, zrobił to człowiek, nazywany w Objawieniu Jana Wiernym i Prawdziwym. Gdyby bowiem to Bóg miał wrzucić szatana, zrobiłby to dawno temu, i dzięki temu szatan by nie zwodził przez te tysiące lat ludzkości, w związku z czym nie byłoby tyle zła i patologii na świecie. Bo Bóg nie miał możliwości wrzucić szatana do jeziora z ognia i siarki. Trzeba znać mechanizm wrzucenia jakiegoś bytu do jeziora z ognia i siarki. Gdy się tego nie wie, można wiele pisać, teoretyzować, ale będzie to tylko bajdurzenie. Mechanizm wrzucenia bytu do jeziora z ognia i siarki jest związany jest ze śmiercią (śmiercią pierwszą) duszy. Co to jest śmierć duszy, też o tym pisałem we wspomnianym wątku.

Niejako od szatana zależało czy zostanie wrzucony do jeziora z ognia i siarki. Być może szatan był przekonany, że jednak to się nie stanie, być może nie wiedział, że jak będzie kontynuował dalej swoją działalność to zostanie wrzucony do jeziora z ognia i siarki. To siedem głów smoka, czyli siedem grzechów głownych, nie pozwoliło szatanowi odpuścić, w związku z czym miał miejsce taki właśnie finał działalności szatana.

To Bóg doprowadził do pojawienia się Wiernego i Prawdziwego. Musiało to nastąpić w odpowiednim miejscu i o odpowiednim czasie. Dusza Wiernego i Prawdziwego musiała też inkarnować w odpowiednie ciało. Osobiście uważam, że to częściowo Bóg pokierował właśnie tym, że Wierny i Prawdziwy inkarnował w odpowiednim miejscu, o odpowiednim czasie i w odpowiednie ciało. Bez tego prawdopodobnie nie byłoby możliwe wrzucenie szatana do jeziora z ognia i siarki. Jak już pisałem, możliwości wrzucenia szatana do jeziora z ognia i siarki nie miał nawet Bóg, nie miał Jezus (i znowu - gdyby to Jezus miał wrzucić szatana do jeziora z ognia i siarki, zrobiłby to podczas swojej inkarnacji na Ziemi 2000 lat temu), nie miał żaden człowiek, nie miały żadne istoty niematerialne.

W związku z powyższym pisanie o dobroci Boga wobec zniszczenia szatana mija się po prostu z celem. Jest bezsensowne. A szatan już nie istnieje i wszyscy ludzie są wolni - tzn. przynajmniej dusze.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 26 2010 20:22   
Forum

Na tym forum staramy się pisać o poważnych rzeczach, w oparciu o Pismo świete i nauki Kosciołów...
To, co piszesz nie ma z tymi sprawami nic wspólnego, a brzmi jak brednie chorego umysłu

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
john
 lipiec 26 2010 20:35   
Forum

Quote by: medieval_man

Na tym forum staramy się pisać o poważnych rzeczach, w oparciu o Pismo świete i nauki Kosciołów...
To, co piszesz nie ma z tymi sprawami nic wspólnego, a brzmi jak brednie chorego umysłu

To w takim razie Ty powinieneś wiedzieć, że ja się staram pisać w oparciu o logikę, zdrowy rozsądek i Słowo Boże czyli Objawienie Jana, a także w oparciu o moje osobiste objawienia, które miałem w roku 2007 i 2008. Nauka Kościołów niewiele ma z tym wspólnego. Kto zaś bredzi, to każdy przekona się o tym po śmierci. Powinieneś jeszcze wiedzieć, że ja nie uprawiam myślenia magicznego, tak jak Ty i wielu dogmatyków chrześcijańskich i różnych interpretatorów Biblii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 27 2010 10:56   
Forum

Przykro mi, że w Twoich tekstach nie znalazłem ani śladu logiki, zdrowego rozsądku i Słowa Bożego.
Co do osobistych objawień, szczerze Ci radzę, idź z tym do lekarza psychiatry (po konsultacji u kapłana).
Jeśli nauka Kosciołów ma niewiele wspólnego z Twoimi rzekomymi objawieniami to swiadczy to tylko na niekorzyść tych pseudo-objawień.
Opowiadanie na publicznym forum o tym, co dzieje się w psychice nie jest ani logiczne, ani rozsądne, ani nawet zdrowe.
Dziwię się moderatorom, że nie reagują, bo w ten sposób czytającym to forum przypadkowym osobom wydawać się może, że wierzący to osoby posiadające pseudo-objawienia i wypowiadające się dogmatycznie i ekshibicjonistycznie na niepotrzebne tematy

Większość czytających nie wypowiada się na temat Twoich rewelacji z grzeczności, utwierdzając Cię przez to jeszcze bardziej w bagnie w jakie wdepnąłeś.
Nie jest to dobra postawa.
Nie za bardo wierzę, że z Twoimi przeżyciami zgłosisz się do psychiatry. Ten typ tak ma.
Jednak pomyśl: jeśli psychiatra nie potwierdzi moich podejrzeń będziesz miał argumenty.... Confused

Życzę Ci Bożej łaski

ps.
i nie pisz więcej dopóki z tego nie wyjdziesz

===

Cytat 
eviva
 lipiec 27 2010 13:39   
Forum

corka

Powracajac do temetu,zapytania ,chcialabym przytoczyc tu slowa pana Bruno Grüninga, on byl znanym uzdrowicielem,mowil ze on nic sam z siebie ze to od Boga pochodzi,ze dookola nas jest tak jak sie mowi-zbawcza-tak on mawial ze uleczalna sila-ktora wszystko naprawia...od Boga dla nas dana,bo Bog nie chce zebysmy cierpieli,to trzeba tylko umiec brac.
bruno-groening

To był bardzo dobry człowiek i mówił prawdę:

"Ufaj i wierz, to Boża energia pomaga i uzdrawia!.Zejdźcie Państwo z drogi cierpień na Bożą drogę! Na niej nie ma nieszczęścia, nie ma bólów, nie ma chorób nieuleczalnych; tu jest tylko dobro. Ta droga prowadzi z powrotem do Boga!"

Boża energia "pomaga i uzdrawia",bo jest to Duch Boży,o którym pisze w NT:

Rzym.8,14.Bo ci,których Duch Boży prowadzi,są dziećmi Bożymi.
Gal.5,18.A jeśli Duch was prowadzi,nie jesteście pod zakonem.

Każdy może i powinien korzystać z tego daru Bożego,iść za Duchem Bożym i korzystać z Jego nieograniczonych możliwości pomocy.Ludzie uniknęli by wielu nieszczęść,cierpień i chorób,a przy okazji oczyścili się z grzechów,z których nie oczyszczą ich inni ludzie,którzy chcą być pasterzami,duszpasterzami,guru,mistrzami,itd,i zastępować Boga.Zaoszczędziliby na zdrowiu,czasie i pieniądzach korzystając z Bożej energii do samoleczenia się.

john

medieval man napisał do johna;"To, co piszesz nie ma z tymi sprawami nic wspólnego, a brzmi jak brednie chorego umysłu"

john napisał:"To w takim razie Ty powinieneś wiedzieć, że ja się staram pisać w oparciu o logikę, zdrowy rozsądek i Słowo Boże czyli Objawienie Jana, a także w oparciu o moje osobiste objawienia, które miałem w roku 2007 i 2008. Nauka Kościołów niewiele ma z tym wspólnego. Kto zaś bredzi, to każdy przekona się o tym po śmierci. Powinieneś jeszcze wiedzieć, że ja nie uprawiam myślenia magicznego, tak jak Ty i wielu dogmatyków chrześcijańskich i różnych interpretatorów Biblii."

Trzeba samemu dochodzić do poznania prawdy, pod kierownictwem Ducha Bożego,a nie ludzi.To jest lepsze od stawania się niewolnikami ludzi i ich poglądów,tak jak pisze w Biblii.Każdy kto to praktykuje nie zgodzi się z nieprawdziwymi dogmatami ustalonymi przez ludzi,którzy chcieli z innych ludzi zrobić niewolników swoich poglądów,obrzędów,ceremonii,rytuałów,itd.Faktycznie niektórzy błądzący uważają ,że jedynie oni mają monopol na prawdę i właściwe interpretowanie Biblii.Dlatego nie chcą dopuścić,aby Bóg mówił do ludzi.Dla Boga nie istnieje zakaz mówienia,bo Bóg służy ludziom jako Jego dzieciom,a nie jakimś tam jedynie zbawczym Kościołom.
Każdy człowiek jest świątynią Bożą,w której mieszka Bóg przez swojego Ducha Bożego.

2 Kor.3,17.A Pan jest Duchem,gdzie zaś Duch Pański,tam wolność.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 lipiec 27 2010 13:49   
Forum

Tak John, Medieval ma racje. Niezle Ci wychodzila krytyka Kosciola w pierwszych postach, nawet pomyslalem sobie "o, jakis trzezwo myslacy facet sie pojawil". Ale jak zaczynasz opowiadac glupoty o Janie cudotworcy, jego wspanialej diecie i o szatanie wrzuconym do jeziora ognia i siarki w 2008 roku, to to juz nie jest trzezwe patrzenie na swiat. Odrzucenie jednego kanonu wierzen i przyjecie cos tak szalonego? Zawroc z tej drogi dopóki czas...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 lipiec 27 2010 13:56   
Forum

corka

bruno-groening

To był bardzo dobry człowiek i mówił prawdę:

"Ufaj i wierz, to Boża energia pomaga i uzdrawia!.Zejdźcie Państwo z drogi cierpień na Bożą drogę! Na niej nie ma nieszczęścia, nie ma bólów, nie ma chorób nieuleczalnych; tu jest tylko dobro. Ta droga prowadzi z powrotem do Boga!"

Boża energia "pomaga i uzdrawia",bo jest to Duch Boży,o którym pisze w NT:

Rzym.8,14.Bo ci,których Duch Boży prowadzi,są dziećmi Bożymi.
Gal.5,18.A jeśli Duch was prowadzi,nie jesteście pod zakonem.

Każdy może i powinien korzystać z tego daru Bożego,iść za Duchem Bożym i korzystać z Jego nieograniczonych możliwości pomocy.Ludzie uniknęli by wielu nieszczęść,cierpień i chorób,a przy okazji oczyścili się z grzechów,z których nie oczyszczą ich inni ludzie,którzy chcą być pasterzami,duszpasterzami,guru,mistrzami,itd,i zastępować Boga.Zaoszczędziliby na zdrowiu,czasie i pieniądzach korzystając z Bożej energii do samoleczenia się.

john

medieval man napisał do johna;"To, co piszesz nie ma z tymi sprawami nic wspólnego, a brzmi jak brednie chorego umysłu"

john napisał:"To w takim razie Ty powinieneś wiedzieć, że ja się staram pisać w oparciu o logikę, zdrowy rozsądek i Słowo Boże czyli Objawienie Jana, a także w oparciu o moje osobiste objawienia, które miałem w roku 2007 i 2008. Nauka Kościołów niewiele ma z tym wspólnego. Kto zaś bredzi, to każdy przekona się o tym po śmierci. Powinieneś jeszcze wiedzieć, że ja nie uprawiam myślenia magicznego, tak jak Ty i wielu dogmatyków chrześcijańskich i różnych interpretatorów Biblii."

Trzeba samemu dochodzić do poznania prawdy, pod kierownictwem Ducha Bożego,a nie ludzi.To jest lepsze od stawania się niewolnikami ludzi i ich poglądów,tak jak pisze w Biblii.Każdy kto to praktykuje nie zgodzi się z nieprawdziwymi dogmatami ustalonymi przez ludzi,którzy chcieli z innych ludzi zrobić niewolników swoich poglądów,obrzędów,ceremonii,rytuałów,itd.Faktycznie niektórzy błądzący uważają ,że jedynie oni mają monopol na prawdę i właściwe interpretowanie Biblii.Dlatego nie chcą dopuścić,aby Bóg mówił do ludzi,prowadził ich do prawdy i zbawienia.Dla Boga nie istnieje zakaz mówienia,bo Bóg służy ludziom jako Jego dzieciom,a nie jakimś tam jedynie zbawczym Kościołom.Każdy człowiek jest świątynią Bożą,w której mieszka Bóg przez swojego Ducha Bożego.

2 Kor.3,17.A Pan jest Duchem,gdzie zaś Duch Pański,tam wolność.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 27 2010 14:16   
Forum

Quote by: eviva

Trzeba samemu dochodzić do poznania prawdy, pod kierownictwem Ducha Bożego,a nie ludzi.To jest lepsze od stawania się niewolnikami ludzi i ich poglądów,tak jak pisze w Biblii.Każdy kto to praktykuje nie zgodzi się z nieprawdziwymi dogmatami ustalonymi przez ludzi,którzy chcieli z innych ludzi zrobić niewolników swoich poglądów,obrzędów,ceremonii,rytuałów,itd.Faktycznie niektórzy błądzący uważają ,że jedynie oni mają monopol na prawdę i właściwe interpretowanie Biblii.Dlatego nie chcą dopuścić,aby Bóg mówił do ludzi,prowadził ich do prawdy i zbawienia.Dla Boga nie istnieje zakaz mówienia,bo Bóg służy ludziom jako Jego dzieciom,a nie jakimś tam jedynie zbawczym Kościołom.Każdy człowiek jest świątynią Bożą,w której mieszka Bóg przez swojego Ducha Bożego.

Trzeba też umieć odróżnić dochodzenie do poznania prawdy od taplania się w bagnie swojej psychiki i swojego (nie)rozumu.
Nieuznające krytyki twierdzenie, że wypociny mojego własnego umysłu podparte urojeniami psychiki są jakoby skutkiem kierownictwa Ducha Świętego to po prostu objaw skrajnej niedojrzałości, bezmyślności, arogancji i urąganie godności człowieka oraz zaprzeczanie Objawieniu.

Poza tym eviva kolejny raz przekręca słowa Pisma:
Czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest ... Chwalcie więc Boga w waszym ciele! (1Kor 6,19)
Tak jest w Pismie. Po co to przekręcać?
W przypadku pewnych niedojrzałych osób, w ich ciele nie mieszka Duch Święty, ale jest ono siedzibą złego ducha, co przejawia się między innymi poprzez różne stany chorób psychicznych czy nerwic.
Potem takim osobom wydaje się, że wrzuciły Szatana do jeziora ognia i siarki.
A niemądrzy w stylu evivy jeszcze pogłębiają zły stan (duchowy i psychiczny) takich osób utwierdzając je w ich chorych urojeniach.
To po prostu kryminał i za takie rzeczy powinno się karać.

===

Cytat 
john
 lipiec 27 2010 17:31   
Forum

Rozumiem, że niektórym się może wydawać, że to co ja nazywam moimi objawienia, było chorobą psychiczną, ale w rzeczywistości tak nie było. Dlaczego ? Dlatego, że te pewne "objawy" trwały co najwyżej kilka tygodni i później same ustąpiły. Już pisałem w jaki sposób Duch Nowego Jeruzalem dawał mi owe przekazy. Na pewno nie mam żadnej choroby psychicznej, ponieważ owe "objawy" się skończyły, i teraz mogę normalnie myśleć i normalnie funkcjonować. Więc jak to wytłumaczyć ? Każdy psychiatra powie, że takie samoczynne ustąpienie choroby psychicznej jest niemożliwe. Ludzie, którzy chorują na choroby psychiczne biorą tabletki latami, a czasem nawet tabletki nie pomagają do końca. U niektórych nawet po wielu latch brania tabletek i ich odstawieniu choroba powraca. A u mnie bez tabletek nie ma żadnych objawów.

medieval_man, więc skoro nazywasz to co ja piszę, tak jak nazywasz, to jakie Ty masz poglądy na sprawę ? Według Ciebie kto miałby wrzucić szatana do jeziora z ognia i siarki ? I kiedy ? Czy według Ciebie, ktoś ogłosi się taki fakt w telewizji, zostanie wydana przez sejm odpowiednia uchwała ? Czy jeszcze inaczej to zostanie ogłoszone ? Pisałem już o tym, że w tym świecie nie wytworzyło się Nowe Jeruzalem, które jest zapowiadane w Objawieniu Jana, gdy szatan zostanie wrzucony do jeziora z ognia i siarki. Dlaczego się nie wytworzyło Nowe Jeruzalem, tego niestety nie wiem. Objawienie Jana jest najważniejszą księgą w Biblii, ponieważ pochodzi od Boga. Jest ważniejsze od ewangelii. Logika i zdrowy rozsądek każą mi odrzucić przeróżne dogmaty, powymyślne tylko i wyłącznie przez ludzi, a kierować się właśnie tym co jest w Objawieniu Jana i ewangeliach. Jeszcze raz napiszę - najpierw była Biblia a później chrześcijaństwo. Dlaczego więc niektórzy starają się dopasować interpretację Biblii do dogmatów chrześcijańskich ?

Ale za to jest możliwe się udanie do świata, gdzie jest Nowe Jeruzalem, po śmierci.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 27 2010 17:57   
Forum

Quote by: john

Rozumiem, że niektórym się może wydawać, że to co ja nazywam moimi objawienia, było chorobą psychiczną, ale w rzeczywistości tak nie było. Dlaczego ? Dlatego, że te pewne "objawy" trwały co najwyżej kilka tygodni i później same ustąpiły. Już pisałem w jaki sposób Duch Nowego Jeruzalem dawał mi owe przekazy. Na pewno nie mam żadnej choroby psychicznej, ponieważ owe "objawy" się skończyły, i teraz mogę normalnie myśleć i normalnie funkcjonować. Więc jak to wytłumaczyć ? Każdy psychiatra powie, że takie samoczynne ustąpienie choroby psychicznej jest niemożliwe. Ludzie, którzy chorują na choroby psychiczne biorą tabletki latami, a czasem nawet tabletki nie pomagają do końca. U niektórych nawet po wielu latch brania tabletek i ich odstawieniu choroba powraca. A u mnie bez tabletek nie ma żadnych objawów.

Nie podejmuję się na odległość i nie będąc zawodowym psychiatrą podawać wyjaśnień.
Na pewno w niektórych przypadkach niektórym osobom (a nawet praktycznie we wszystkich przypadkach i wszstkim) wydaje się, że myślą i funkcjonują normalnie podczas gdy tak nie jest.

medieval_man, więc skoro nazywasz to co ja piszę, tak jak nazywasz, to jakie Ty masz poglądy na sprawę ? Według Ciebie kto miałby wrzucić szatana do jeziora z ognia i siarki ? I kiedy ?

uczyni to sam Bóg poprzez swych aniołow i stanie sie to w czasach ostatecznych przy okazji ostatecznego sądu

Czy według Ciebie, ktoś ogłosi się taki fakt w telewizji, zostanie wydana przez sejm odpowiednia uchwała ? Czy jeszcze inaczej to zostanie ogłoszone ?

będzie to powszechnie wiadome bez potrzeby jakiekolwiek ogłaszania.
Tak samo jak powszechnie wiadome stanie się powtórne przyjście Chrystusa bez potrzeby ogłaszania tego w telewizji, prasie czy wydawania ustaw czy uchwał

Pisałem już o tym, że w tym świecie nie wytworzyło się Nowe Jeruzalem, które jest zapowiadane w Objawieniu Jana, gdy szatan zostanie wrzucony do jeziora z ognia i siarki. Dlaczego się nie wytworzyło Nowe Jeruzalem, tego niestety nie wiem. Objawienie Jana jest najważniejszą księgą w Biblii, ponieważ pochodzi od Boga. Jest ważniejsze od ewangelii.

to tylko Twoja opinia, która ani nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości ani nie da się jej niczym udowodnić

Logika i zdrowy rozsądek każą mi odrzucić przeróżne dogmaty, powymyślne tylko i wyłącznie przez ludzi, a kierować się właśnie tym co jest w Objawieniu Jana i ewangeliach. Jeszcze raz napiszę - najpierw była Biblia a później chrześcijaństwo.

najpierw był judaizm, w łonie którego powstała Biblia Starego Testamentu, potem było chrześcijaństwo, które zebrało różne natchnione pisma tworząc z nich kanon Nowego Testamentu

Dlaczego więc niektórzy starają się dopasować interpretację Biblii do dogmatów chrześcijańskich ?

jak widzisz, jest to źle postawione pytanie

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,90 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty