Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Religia i państwo dla chrześcijanina.
 |  Wersja do druku
Yasmin
 sierpień 07 2010 15:23  (Czytany 11106 razy)  
Forum

Status: offline

Co ma nadrzędną wartość w sytuacji konfliktu? To znaczy, gdy państwo ogranicza wolność wyznawania wiary, kultu, używanie symboli religijnych, wychowanie chrześcijańskie młodzieży. Jak powinien zachować się chrześcijanin, gdy z przestrzeni publicznej usuwa się religię i symbole religijne? Czy powinien popierać takie tendencje obecne w różnym stopniu w wielu państwach, czy powinien protestować, a może milczeć?
Przyznam, że inspiracją do tych pyta był komentarz Piusa.
Pius sob, 7 sie 2010, 14:19:22
„Ja tylko zachęcam do zdystansowania się, pytałem czy Ci krzyż tam przeszkadza, i dziwiłem się, że cześć chrześcijan staje po stronie wrogów krzyża. Wrogowie krzyża to ci ludzie którzy go tam nie chcą.”

Jednak moje pytania nie ograniczają się do tego jednego przypadku „przeniesienia krzyża”, który jak twierdzą niektórzy, jest upolityczniony, lecz obejmują całą gamę planów i działań podejmowanych w wielu państwach, także w Polsce, które mają na celu wprowadzenie zasady nieistnienia religii w przestrzeni publicznej, pod hasłem „świeckie państwo”.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 sierpień 08 2010 22:51   
Forum

Quote by: Yasmin

Co ma nadrzędną wartość w sytuacji konfliktu? To znaczy, gdy państwo ogranicza wolność wyznawania wiary, kultu, używanie symboli religijnych, wychowanie chrześcijańskie młodzieży. Jak powinien zachować się chrześcijanin, gdy z przestrzeni publicznej usuwa się religię i symbole religijne?

Moi zdaniem każdy z nas najpierw musi odpowiedzieć sobie sam na podstawowe pytanie
KIM JESTEM?
dopiero odpowiedź na to pytanie da nam odpowiedź Jak powinien się zachować?
Ja jestem:
człowiekiem
chrześcijaninem
europejczykiem
polakiem

Więc dla mnie jasna sprawa bo moje wartości układają się w podobnej hierarchii
- wolność, równość, braterstwo (a jak się komuś źle kojarzy to niech się leczy)
- miłość bliźniego, poszanowanie wolności religijnej i prawa wszystkich do jej wyrażania również w strefie publicznej
- braterstwo i miłość bliźniego stawiam wyżej nad patriotyzm, czy identyfikację z pojęciem polak-katolik.

Jeśli nasze państwo spróbuje ograniczać moją wolność religijną w sferze publicznej np. na wzór Francji - to będzie miało ze mną problem ...jakem Dezerter Cool

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Łukasz
 sierpień 09 2010 13:13   
Forum Moderator
Moderator

Co ma nadrzędną wartość w sytuacji konfliktu? To znaczy, gdy państwo ogranicza wolność wyznawania wiary, kultu, używanie symboli religijnych, wychowanie chrześcijańskie młodzieży. Jak powinien zachować się chrześcijanin, gdy z przestrzeni publicznej usuwa się religię i symbole religijne? Czy powinien popierać takie tendencje obecne w różnym stopniu w wielu państwach, czy powinien protestować, a może milczeć?
Przyznam, że inspiracją do tych pyta był komentarz Piusa.
Pius sob, 7 sie 2010, 14:19:22
„Ja tylko zachęcam do zdystansowania się, pytałem czy Ci krzyż tam przeszkadza, i dziwiłem się, że cześć chrześcijan staje po stronie wrogów krzyża. Wrogowie krzyża to ci ludzie którzy go tam nie chcą.”

Jednak moje pytania nie ograniczają się do tego jednego przypadku „przeniesienia krzyża”, który jak twierdzą niektórzy, jest upolityczniony, lecz obejmują całą gamę planów i działań podejmowanych w wielu państwach, także w Polsce, które mają na celu wprowadzenie zasady nieistnienia religii w przestrzeni publicznej, pod hasłem „świeckie państwo”.

Przede wszystkim aparat państwowy w ogóle nie powinien interesować się religią w sferze publicznej, bo skoro naturalnie tam występuje to tam jej miejsce. Od ścigania sekciarzy i niebezpiecznych religii jest Policja. Chrześcijanin nie może pozwolić na usuwanie symboli swojej religii ze sfery publicznej bo on sam będąc częścią społeczeństwa do tej sfery należy z całym swoim "bagażem". Jeżeli można usuwać chrześcijańskie symbole to należy usunąć też ateistów ( tak ludzi ateistów bo oni sami są sobie symbolami wedle tej religii). W XXI wieku wrogami religii są socjalistyczne rządy które chcą kontrolować wszystko i wszystkich. By rozwiązać problem trzeba zniszczyć socjalizm w zalążku. Spalić wszystkie socjalistyczne i komunistyczne dzieła, aktywistów i polityków lewicy zamknąć w więzieniach, tych bardziej szkodliwych stracić. Przygotować prawo które nigdy więcej nie zezwoli lewicy na sprawowanie rządów.

Zdrówko.

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Rafi F
 sierpień 09 2010 14:10   
Forum Moderator
Moderator

To już Kruku było. Mordowano w imię "świętego" porządku i "jedynek prawdziwej" wiary. Kościół wskazywał kto jest niebezpiecznym sekciarzem i państwo takiego ścigało, a kościół był piewcą jedynego ustroju w którym władali "pomazańcy boży" z błogosławieństwa kościoła. Wespół zespół, razem a "osobno" władali, dzielili, sądzili, skazywali, więzili i mordowali .... w imię pokoju i w "imię Jezusa" Twisted Evil

Zdrówko

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Dezerter
 sierpień 09 2010 20:21   
Forum

Quote by: Kruk. Spalić wszystkie socjalistyczne i komunistyczne dzieła, aktywistów i polityków lewicy zamknąć w więzieniach, tych bardziej szkodliwych stracić. Przygotować prawo które nigdy więcej nie zezwoli lewicy na sprawowanie rządów.

Zdrówko.
[/p]

faktycznie tylko zdrowia pozostaje ci życzyć Wink
I zmień koniecznie avatara, bo wprowadzasz ludzi w błąd! i jeszcze ktoś pomyśli, że Twoje poglądy mają cokolwiek wspólnego z Kościołem Jezusa Chrystusa
W Kościele zaczęło się źle dziać, gdy chrześcijaństwo zostało ogłoszone religią państwową a biskupi stali się urzędnikami państwowymi - nigdy więcej!

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Yasmin
 sierpień 09 2010 21:52   
Forum

Quote by: Dezerter

Quote by: Kruk. Spalić wszystkie socjalistyczne i komunistyczne dzieła, aktywistów i polityków lewicy zamknąć w więzieniach, tych bardziej szkodliwych stracić. Przygotować prawo które nigdy więcej nie zezwoli lewicy na sprawowanie rządów.

Zdrówko.

faktycznie tylko zdrowia pozostaje ci życzyć Wink
I zmień koniecznie avatara, bo wprowadzasz ludzi w błąd! i jeszcze ktoś pomyśli, że Twoje poglądy mają cokolwiek wspólnego z Kościołem Jezusa Chrystusa
W Kościele zaczęło się źle dziać, gdy chrześcijaństwo zostało ogłoszone religią państwową a biskupi stali się urzędnikami państwowymi - nigdy więcej!

Oczywiście nie uważam, że palenie klasyków komunizmu - mam na myśli ich dzieła - jest dobrym rozwiązaniem. Ale dlatego tylko, by pozostały dla potomnych ostrzeżeniem, nauka, czego nie należy czynić. Ideologia komunistyczna wyrządziła tyle złego, że nie powinno być wątpliwości co do prawnego zakazu jej głoszenia, czy wcielania w życie.
Natomiast w Kościołach chrześcijańskich zawsze działy się rzeczy dobre i złe, co można poznać nawet z tekstów Nowego Testamentu, Czyż nie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 09 2010 23:54   
Forum Moderator
Moderator

Oczywiście nie uważam, że palenie klasyków komunizmu - mam na myśli ich dzieła - jest dobrym rozwiązaniem. Ale dlatego tylko, by pozostały dla potomnych ostrzeżeniem, nauka, czego nie należy czynić. Ideologia komunistyczna wyrządziła tyle złego, że nie powinno być wątpliwości co do prawnego zakazu jej głoszenia, czy wcielania w życie.
Natomiast w Kościołach chrześcijańskich zawsze działy się rzeczy dobre i złe, co można poznać nawet z tekstów Nowego Testamentu, Czyż nie?[/p]
Czy to nie ks.J.S.Tischner nie zauważył, ze nie zna nikogo, kto porzuciłby wiarę po przeczytaniu dzieł Marksa i Engelsa, a zna wieru, którzy odeszli z kościoła z powodu złych duszpasterzy?
Nie szukajmy wrogów na zewnątrz, nie wykluczajmy ich, nie palmy, nie zabijajmy, nie zamykajmy ust, nie bijmy pałkami i nie izolujmy. Nawracajmy ich, a gdy sie nie udaje szukajmy przyczyny u siebie!Jezus nie kazał więzić, zabijać, zakazywać a nakazał kochać, nie kazał omijać a kazał nauczać, nie chodził tylko do wierzących ale przebywał z najgorszymi szumowinami.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Yasmin
 sierpień 10 2010 06:50   
Forum

Quote by: Rafi+F

Natomiast w Kościołach chrześcijańskich zawsze działy się rzeczy dobre i złe, co można poznać nawet z tekstów Nowego Testamentu, Czyż nie?/
Czy to nie ks.J.S.Tischner nie zauważył, ze nie zna nikogo, kto porzuciłby wiarę po przeczytaniu dzieł Marksa i Engelsa, a zna wieru, którzy odeszli z kościoła z powodu złych duszpasterzy?
Nie szukajmy wrogów na zewnątrz, nie wykluczajmy ich, nie palmy, nie zabijajmy, nie zamykajmy ust, nie bijmy pałkami i nie izolujmy. Nawracajmy ich, a gdy sie nie udaje szukajmy przyczyny u siebie!Jezus nie kazał więzić, zabijać, zakazywać a nakazał kochać, nie kazał omijać a kazał nauczać, nie chodził tylko do wierzących ale przebywał z najgorszymi szumowinami.

Czytając Twój tekst, nie wiem po raz kolejny komu odpowiadasz, Pisałam, żeby nie palić dzieł, a nie żeby palić ludzi. Pisałam, że głoszenie ideologii komunistycznej powinno być zakazane, tak jak zakazane jest propagowanie nazizmu. Jeśli nie zamkniesz ust siejącym zło, oni zamkną usta wszystkim inaczej myślącym. Nie pisałam, żeby bić pałkami, zabijać, więc albo piszesz do kogoś innego, albo łamiesz jakieś tam zasady. Smile
Jezus nauczał tych, którzy chcieli go słuchać, komunizm, to zamknięcie ust głoszącym nauki Jezusa, to bicie ich pałkami, zabijanie, więzienie.

Piszesz, że szukajmy przyczyn u siebie. Jaką znalazłeś przyczynę u siebie, odnoszę wrażenie, ze doszukujesz się ich, ale u innych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 sierpień 10 2010 07:15   
Forum

Ale wy macie w glowach popi********.. kazdy z was chcialby rzadzic..temu wolno to..temu nie.. temu zamknac usta..temu sie zle kojarzy to niech sie leczy.. .Zajmijcie sie wlasnymi "podworkami".

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 sierpień 10 2010 07:27   
Forum

Quote by: Molier

Ale wy macie w glowach popi********.. kazdy z was chcialby rzadzic..temu wolno to..temu nie.. temu zamknac usta..temu sie zle kojarzy to niech sie leczy.. .Zajmijcie sie wlasnymi "podworkami".

Zapomniałeś napisać, że każdy chciałby osądzać. Groźba rządzenia przez wszystkich nie jest realna, groźba osądzania, jak najbardziej. Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 10 2010 10:59   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: YasminJezus nauczał tych, którzy chcieli go słuchać, komunizm, to zamknięcie ust głoszącym nauki Jezusa, to bicie ich pałkami, zabijanie, więzienie.
Piszesz, że szukajmy przyczyn u siebie. Jaką znalazłeś przyczynę u siebie, odnoszę wrażenie, ze doszukujesz się ich, ale u innych.
Yasmin, czy my musimy postępować tak samo jak komuniści i kneblować im usta?? Jakoś nie doczytałem aby Jezus kneblował swoich adwersarzy! Przeciwnie, bywał wśród nich częstym gościem !! Te zapędy do zakazywania, kneblowania, wiązania to chyba z bezradności, a skoro tak to przyczyna tkwi u nas!!

Ja nie wiem, skąd u ciebie takie lęki Frown Gdzie zasugerowałem, że błędy sa wszędzie tylko nie u mnie?? Eek! Znam słabości swojego zboru, znam słabości swoje, z jednymi i drugimi walczę z lepszym lub gorszym skutkiem. Wiele słabości jest wspólnych dla ogromnej większości kościołów w Europie.
Wszędzie widzisz wrogów i wszędzie atak, nie wiem skąd się to bierze Frown Czy to część składowa konserwatyzmu ??

===

Cytat 
Yasmin
 sierpień 10 2010 12:50   
Forum

Quote by: YasminJezus nauczał tych, którzy chcieli go słuchać, komunizm, to zamknięcie ust głoszącym nauki Jezusa, to bicie ich pałkami, zabijanie, więzienie.
Yasmin, czy my musimy postępować tak samo jak komuniści i kneblować im usta?? Jakoś nie doczytałem aby Jezus kneblował swoich adwersarzy! Przeciwnie, bywał wśród nich częstym gościem !! Te zapędy do zakazywania, kneblowania, wiązania to chyba z bezradności, a skoro tak to przyczyna tkwi u nas!!

Ja nie wiem, skąd u ciebie takie lęki Frown Gdzie zasugerowałem, że błędy sa wszędzie tylko nie u mnie?? Eek! Znam słabości swojego zboru, znam słabości swoje, z jednymi i drugimi walczę z lepszym lub gorszym skutkiem. Wiele słabości jest wspólnych dla ogromnej większości kościołów w Europie.
Wszędzie widzisz wrogów i wszędzie atak, nie wiem skąd się to bierze Frown Czy to część składowa konserwatyzmu ??

Nie odwracaj kota ogonem. Sam bardzo często piszesz o swoich adwersarzach i innych Kościołach, przykłady i w tym komentarzu. Jednak gdy ktoś wspomni o Twoim Kościele reagujesz alergicznie. Nie wyjaśniłeś czemu pisałeś do mnie w taki sposób jakbym sugerowała zabijanie, lub bicie pałkami. To nadużycie z Twojej strony.
A teraz co do komunizmu. Państwo ma obowiązek walczyć z przestępstwami, głoszenie ideologii zbrodniczych jest przestępstwem. Do walki z przestępstwami państwo ma policję, wymiar sprawiedliwości. Proszę nie mieszaj tego z Jezusem, bo dojdziemy do tego, że nie będzie można ukarać żadnego mordercy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 10 2010 13:46   
Forum Moderator
Moderator

Światopogląd jako przestępstwo - nieźle pojechałaś. To czego jeszcze zabronimy? Ateizmu? Islamu? Judaizmu? Protestantyzmu? Twisted Evil
Piszesz sie dokładnie w ten sam schemat co poprzednicy. Tylko nie okresliłas (jeszcze) puli i stopniowania kar. Bo co owa policja z komunistami zrobi? Pozamyka! A co zrobi przy recydywie? Zamknie na dłużej a moze na zawsze!.
A dlaczego chrześcijaństwa do ściganych nie zaliczysz? Historia wskazuje, ze swiatopoglad to krwawy i nietolerancyjny. Wiele wojen wywołał, takze domowych, wielu wymordował, wielu do nędzy doprowadził. Ba, całe narody zmiótł z ziemi w procesie "nawracania" Twisted Evil

Mówisz, zeby nie mieszac do tego Jezusa. Jak to nie mieszac? Do ustroju "chrześcijanskiego" nie mieszać?
A o co chodziło Jezusowi z tym, ze królestwo jego jest nie z tego swiata? Czy nie o to, ze nie przyszedł "wyzwalać", prowadzic wojen, powstań, nie przyszedł stanąc na czele armii (jak wielu Żydów od oczekiwanego mesjasza oczekiwało?).

Skąd u ciebie taka nienawiść do ludzi??

===

Cytat 
Butterfly
 sierpień 10 2010 16:26   
Forum

Zapomniałeś napisać, że każdy chciałby osądzać. Groźba rządzenia przez wszystkich nie jest realna, groźba osądzania, jak najbardziej. Smile

Demokracja. Tak. Najglupszy ustroj na swiecie.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 sierpień 10 2010 18:23   
Forum Moderator
Moderator

Rafi i Dezerter. Czy wy Panowie czytać nie umiecie? dlaczego wy wszędzie dopatrujecie się morderstw?

- Kara śmierci inne surowe kary, nie są morderstwami.
- Zakaz głoszenia komunizmu i socjalizmu jest jak najbardziej sprawiedliwy, gdyż systemów tych nie da się pogodzić z naturalnym porządkiem. Komunizm i socjalizm przyczyniły się do wywrócenia tego porządku, poprzez ingerowanie w życie społeczne, gospodarcze, a nawet zakazywanie tegoż życia.

I przede wszystkim, żadne Państwo nie ma prawa zakazywać życia społecznego i publicznego wspólnotom wyznaniowym, chyba że ewidentnie niszczą swoich członków.

Zdrówko.

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Yasmin
 sierpień 10 2010 18:23   
Forum

Quote by: Pius

D. O różnicy między Kościołem a Państwem i o prawach jednego i drugiego

166. Czy Kościół, ustanowiony przez Jezusa Chrystusa, różni się od państwa?

Kościół, ustanowiony przez Jezusa Chrystusa, jest czym innym od państwa; nie ma jednak rozdziału Kościoła od państwa, ani też być nie może państwo słusznie urządzone na zasadzie rozdziału od Kościoła, choć rozdział Kościoła od państwa w wyjątkowych i ważnych okolicznościach może być czasem cierpiany, albo nawet uważany za coś lepszego.

167. Jakie zasady określają uprawnienia Kościoła i państwa?

Następujące zasady określają uprawnienia Kościoła i państwa:

1. wszystko, co dotyczy zbawienia dusz i czci Bożej, podlega władzy Kościoła;
2. wszystkie inne sprawy natury państwowej i politycznej podlegają władzy państwa;
3. w sprawach zaś prawa mieszanego według natury i według zamiarów Boskich między Kościołem a państwem panuje zgoda, dzięki której unika się zgubnych dla obydwu sporów.

168. Czy Kościół może wyrokować także w sprawach z dziedziny państwowej i politycznej?

Kościół może wyrokować także w sprawach z dziedziny państwowej i politycznej, jeżeli te sprawy pozostają w związku z prawidłem wiary i obyczajów, a zatem ze zbawieniem dusz.

169. Do kogo należy sąd o tym związku?

Sąd o tym związku należy do władzy kościelnej, której orzeczeniu katolikowi nie wolno odmawiać posłuszeństwa.[/p]

Piękny tekst, a jakoś nikt się do niego nie odniósł chyba, może się wszyscy zgadzają. Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 10 2010 19:09   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Kruk

Rafi i Dezerter. Czy wy Panowie czytać nie umiecie? dlaczego wy wszędzie dopatrujecie się morderstw?

- Kara śmierci inne surowe kary, nie są morderstwami.........

Umiemy czytać doskonale. Właśnie wmawiasz, że zamierzone zachowanie skutkujace śmiercią innej osoby nie jest zabójstwem (morderstwem).

To niesamowite, jak nie uczymy się na historii. Do początku 4 wieku chrześcijanie byli z różnym natężeniem lokalnie prześladowali. Wiek później sami stali się przyczynkiem prześladowań. Do dziś chcemy ciągle kogoś prześladować, ba, nawet zabijać/mordować z powodu światopoglądu.
Kruku, w imię Jezusa ???

Zdrówko (potrzebne tobie)

===

Cytat 
xxx
 sierpień 10 2010 20:21   
Forum

Quote by: Kruk

- Kara śmierci inne surowe kary, nie są morderstwami.........

Umiemy czytać doskonale. Właśnie wmawiasz, że zamierzone zachowanie skutkujace śmiercią innej osoby nie jest zabójstwem (morderstwem).

To niesamowite, jak nie uczymy się na historii. Do początku 4 wieku chrześcijanie byli z różnym natężeniem lokalnie prześladowali. Wiek później sami stali się przyczynkiem prześladowań. Do dziś chcemy ciągle kogoś prześladować, ba, nawet zabijać/mordować z powodu światopoglądu.
Kruku, w imię Jezusa ???

Zdrówko (potrzebne tobie)

Kara śmierci nie jest morderstwem, i nie ma w sobie zła moralnego. To oczywiste przecież jest. Inaczej Bóg jest jest mordercą...

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 sierpień 10 2010 20:23   
Forum

Światopogląd jako przestępstwo - nieźle pojechałaś. To czego jeszcze zabronimy? Ateizmu? Islamu? Judaizmu? Protestantyzmu? Twisted Evil
Piszesz sie dokładnie w ten sam schemat co poprzednicy. Tylko nie okresliłas (jeszcze) puli i stopniowania kar. Bo co owa policja z komunistami zrobi? Pozamyka! A co zrobi przy recydywie? Zamknie na dłużej a moze na zawsze!.
A dlaczego chrześcijaństwa do ściganych nie zaliczysz? Historia wskazuje, ze swiatopoglad to krwawy i nietolerancyjny. Wiele wojen wywołał, takze domowych, wielu wymordował, wielu do nędzy doprowadził. Ba, całe narody zmiótł z ziemi w procesie "nawracania" Twisted Evil

Mówisz, zeby nie mieszac do tego Jezusa. Jak to nie mieszac? Do ustroju "chrześcijanskiego" nie mieszać?
A o co chodziło Jezusowi z tym, ze królestwo jego jest nie z tego swiata? Czy nie o to, ze nie przyszedł "wyzwalać", prowadzic wojen, powstań, nie przyszedł stanąc na czele armii (jak wielu Żydów od oczekiwanego mesjasza oczekiwało?).

Skąd u ciebie taka nienawiść do ludzi??

Albo masz wyjątkowo złą wolę, albo nie rozumiesz co czytasz. Światopogląd to sobie niech ma każdy jaki chce. ale propagowanie zbrodni nie może być bezkarne i tak napisałam : "głoszenie ideologii zbrodniczych jest przestępstwem". Ta ideologia jest groźna jak nazizm i czy nie słyszałeś nigdy o tym, że propagowanie nazizmu jest karalne, ze względu na jego zbrodniczą przeszłość? W dodatku komunizm, to nie jest światopogląd, światopogląd jest tylko jego elementem. Komunizm, to ideologia, to porządek totalitarny.

Może zacytujesz, gdzie Jezus mówił o ustroju chrześcijańskim, albo wyjaśnij co to jest. Najbardziej chrześcijańska jest chyba monarchia, bo władza pochodzi od Boga.

Do ostatniego zdania się nie odniosę, jest to zwykłe pomówienie, kolejne. Ale dzięki, poznaję Cię coraz lepiej i przekonuję się, ze miałam rację,

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 sierpień 10 2010 20:25   
Forum

Pius: oni nie zrozumieja Big Grin . Blizej im do Greenpeace niz do Kosciola Rolling Eyes

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 sierpień 10 2010 20:29   
Forum

Pius: oni nie zrozumieja Big Grin . Blizej im do Greenpeace niz do Kosciola Rolling Eyes

Zatem niech posłuchają tego: http://omp.lublin.pl/multimedia/kara.mp3 Wykład ks.prof.Tadeusza Slipko SI "Kościół katolicki a kara śmierci"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 10 2010 21:01   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: YasminMoże zacytujesz, gdzie Jezus mówił o ustroju chrześcijańskim, albo wyjaśnij co to jest. Najbardziej chrześcijańska jest chyba monarchia, bo władza pochodzi od Boga.
Która, jaka władza pochodzi od Boga? Naszego państwa czy konkurencyjnego? Dlaczego tylko monarchiczna?
Jezus nie mówił nic o ustroju ziemskim. Różne były wyobrażenia o nadchodzącym Mesjaszu. Był jednak ściśle związane z dążeniami niepodległościowymi. Miał to być arcykapłan, sędzia i wojownik w jednym. Nie był sędzią i nie był wojownikiem, sam o tym mówił. Nie wprowadził na ziemi nowego ładu politycznego. Jest Królem, ale nie szukaj tego królestwa w atlasie politycznym. Dał wolność jakiej nikt się nie spodziewał i wielu jej nie rozumiało, ale wolność ta nie ma nic wspólnego z żadnym ustrojem politycznym.

Pius
Za wiki
W encyklice "Evangelium vitae" papież Jan Paweł II wyraził stanowisko, że kara śmierci nie powinna być stosowana poza przypadkami absolutnej konieczności, gdy nie ma innych sposobów obrony społeczeństwa, które to przypadki są dzisiaj bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale. Wyraził ponadto, że środki bezkrwawe bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej (punkt 56). W bożonarodzeniowym orędziu Urbi et Orbi w 1998 wyraził się: "Niech dzięki Bożemu Narodzeniu umocni się na całym świecie poparcie dla stosownych i pilnie potrzebnych działań, które położą kres produkcji zbrojeniowej i handlowi bronią, pozwolą strzec ludzkiego życia, znieść karę śmierci (...)". Apelował ponadto o niewykonywanie orzeczonych już wyroków.

Molier, wg ciebie JP2 także było bliżej do Greenpeace niz do Kosciola ?

===

Cytat 
xxx
 sierpień 10 2010 21:22   
Forum

Quote by: YasminMoże zacytujesz, gdzie Jezus mówił o ustroju chrześcijańskim, albo wyjaśnij co to jest. Najbardziej chrześcijańska jest chyba monarchia, bo władza pochodzi od Boga.
Która, jaka władza pochodzi od Boga? Naszego państwa czy konkurencyjnego? Dlaczego tylko monarchiczna?
Jezus nie mówił nic o ustroju ziemskim. Różne były wyobrażenia o nadchodzącym Mesjaszu. Był jednak ściśle związane z dążeniami niepodległościowymi. Miał to być arcykapłan, sędzia i wojownik w jednym. Nie był sędzią i nie był wojownikiem, sam o tym mówił. Nie wprowadził na ziemi nowego ładu politycznego. Jest Królem, ale nie szukaj tego królestwa w atlasie politycznym. Dał wolność jakiej nikt się nie spodziewał i wielu jej nie rozumiało, ale wolność ta nie ma nic wspólnego z żadnym ustrojem politycznym.

Pius
Za wiki
W encyklice "Evangelium vitae" papież Jan Paweł II wyraził stanowisko, że kara śmierci nie powinna być stosowana poza przypadkami absolutnej konieczności, gdy nie ma innych sposobów obrony społeczeństwa, które to przypadki są dzisiaj bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale. Wyraził ponadto, że środki bezkrwawe bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej (punkt 56). W bożonarodzeniowym orędziu Urbi et Orbi w 1998 wyraził się: "Niech dzięki Bożemu Narodzeniu umocni się na całym świecie poparcie dla stosownych i pilnie potrzebnych działań, które położą kres produkcji zbrojeniowej i handlowi bronią, pozwolą strzec ludzkiego życia, znieść karę śmierci (...)". Apelował ponadto o niewykonywanie orzeczonych już wyroków.

Molier, wg ciebie JP2 także było bliżej do Greenpeace niz do Kosciola ?

JP2 chciał żeby sytuacje które zasługują na kare smierci nie miały miejsca, też tego chce! Poza tym, przytaczasz prywatnie opinie a zapominasz o oficjaslnej nauce.

na wiki masz: Kolejne wieki to czas dalszego zawężania możliwości stosowania kary śmierci, która, jakkolwiek nadal dopuszczalna w społecznej nauce Kościoła, traktowana jest jako kara wyjątkowa, możliwa do stosowania tylko w ostateczności.
Stanowisko takie obowiązuje do dnia dzisiejszego, a jego dokładniejsze omówienie znajduje się w dalszej części artykułu.

Osobiście nie wiem czy jestem zwolennikiem kary śmieci ale możliwe, że tak. Natomiast ja przytoczyłem oficjalne nauczcie: które mówi, że kara smieci nie ma w sobie zla moralnego.

Na pewno jestem zwolennikiem obozów pracy a nie ferii w więzieniu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 10 2010 21:27   
Forum Moderator
Moderator

Pius, wyjaśnij mi pewną zagadkę. Dlaczego jedna encyklika jest wg ciebie nauczaniem kościoła, a inna prywatna opinią?
Przy okazji: dziękuję, że nie karze się juz śmiercia za herezje. Faktycznie, postęp.

A Jezus kamienia rzucić nie chciał ....

===

Cytat 
Butterfly
 sierpień 10 2010 21:30   
Forum

W encyklice "Evangelium vitae" papież Jan Paweł II wyraził stanowisko, że kara śmierci nie powinna być stosowana poza przypadkami absolutnej konieczności, gdy nie ma innych sposobów obrony społeczeństwa, które to przypadki są dzisiaj bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale.

Z tego bynajmniej nie wynika ze Kosciol jest przeciwko Karze Smierci, natomiast nawoluje do zaprzestania jej wykonywania!!! Specjalnie wytluszczasz pewne slowa, a zapominasz ze tworza one zdanie!! Tego samegp bledu dokonal Luter i Kalwin.
Podkreslasz bezsensownie, wlasciwie to nie wiem co.. natomiast zauwaz ze na koncu jest wyrazone poparte gleboka troska i wahaniem przypuszczenie "byc moze juz nie zdarzaja sie wcale". Proponuje chodzic w niedziele do siedziby Greenpeace a nie do kosciola. Twisted Evil

===

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 sierpień 10 2010 21:32   
Forum

No widzisz Rafi, Jezus nic nie mówił o ustroju ziemskim, to skąd ustrój chrześcijański?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 10 2010 21:41   
Forum Moderator
Moderator

W encyklice "Evangelium vitae" papież Jan Paweł II wyraził stanowisko, że kara śmierci nie powinna być stosowana poza przypadkami absolutnej konieczności, gdy nie ma innych sposobów obrony społeczeństwa, które to przypadki są dzisiaj bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale.

Z tego bynajmniej nie wynika ze Kosciol jest przeciwko Karze Smierci, natomiast nawoluje do zaprzestania jej wykonywania!!! Specjalnie wytluszczasz pewne slowa, a zapominasz ze tworza one zdanie!! Tego samegp bledu dokonal Luter i Kalwin.
Podkreslasz bezsensownie, wlasciwie to nie wiem co.. natomiast zauwaz ze na koncu jest wyrazone poparte gleboka troska i wahaniem przypuszczenie "byc moze juz nie zdarzaja sie wcale". Proponuje chodzic w niedziele do siedziby Greenpeace a nie do kosciola. Twisted Evil

Nie wiem o jakich błędach mówisz ale uprzedzam, że w długiej historii twojego koscioła czasu na błędy było duzo. Tego tematu więc nie otwieraj.

Cóż, byc może faktycznie Greenpeace blizej do przykazania miłosci niz twojej wizji koscioła Rolling Eyes

===

Cytat 
Rafi F
 sierpień 10 2010 21:54   
Forum Moderator
Moderator

No widzisz Rafi, Jezus nic nie mówił o ustroju ziemskim, to skąd ustrój chrześcijański?

Ano nie ma nic takiego! Od początku to mówię! "Ustrój chrześcijański" to pomysł cesarza Konstantyna szukającego nowej religii państwowej. Jego syn Konstancjusz II obnażonym mieczem nakłaniał synody do wprowadzania aranizmu. Inny, Konstans, był bardziej subtelny, donatystów przekonywał pełnymi sakiewkami. Takie były początki "ustroju chrzescijańskiego" i flirtu władzy z kosciołem (także dazenia koscioła do władzy politycznej) dalszy ciag wcale nie był mniej ciekawy Neutral

===

Cytat 
Yasmin
 sierpień 10 2010 22:15   
Forum

Ano nie ma nic takiego! Od początku to mówię! "Ustrój chrześcijański" to pomysł cesarza Konstantyna szukającego nowej religii państwowej. Jego syn Konstancjusz II obnażonym mieczem nakłaniał synody do wprowadzania aranizmu. Inny, Konstans, był bardziej subtelny, donatystów przekonywał pełnymi sakiewkami. Takie były początki "ustroju chrzescijańskiego" i flirtu władzy z kosciołem (także dazenia koscioła do władzy politycznej) dalszy ciag wcale nie był mniej ciekawy Neutral

Przecież to Ty napisałeś:

To co, uważasz, że przestępców nie należy karać?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 sierpień 10 2010 22:26   
Forum Moderator
Moderator

Przecież to Ty napisałeś:
Wyjęłaś z kontekstu. Patrz na temat dyskusji.]
To co, uważasz, że przestępców nie należy karać?
A gdzie to ja napisałem? Pytania są dwa: cel kary i co to przestępstwo.
Bardzo mnie zdumiewa jedno: dlaczego szukając państwa dla chrześcijanina koncentrujecie się na wykluczaniu i karaniu? Nie ma innych sfer życia publicznego gdzie chrześcijaństwo mogłoby się objawić ?? Eek!

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,48 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty