Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Apostoł/ka Juniasz czy Junia?
 |  Wersja do druku
Bartosz
 wrzesień 26 2010 00:45  (Czytany 2174 razy)  
Forum

Status: offline

Jakiś czas temu zdarzyło mi się usłyszeć, że w kościele apostolskim kobieta była apostołem, a dokładniej apostołką. Poszperałem po necie na ten temat i znalazłem choćby, że w kościele prawosławnych Junia jest świętą i jest czczona 17 maja. Junia jako kobieta oczywiście.
O Junii jako kobiecie pisał ponoć również(z tego co znalazłem na necie) sam Hieronim który był tłumaczem Wulgaty, pisał o niej również Jan Chryzostom czy sam Orygenes.

Również:
Pokrótce omówmy teraz jeszcze kilka modyfikacji o podobnym charakterze. Jedna z takich zmian pojawia się we ustępie, który już wcześniej przytaczałem, a mianowicie w rozdziale 16 Listu do Rzymian, gdzie Paweł wspomina o kobiecie o imieniu Junia i Androniku, prawdopodobnie jej mężu. O obojgu czytamy, że "wyróżniają się pomiędzy apostołami" (wers 7). Ten wers ma wielkie znaczenie, ponieważ jedynie w tym miejscu apostołem w Nowym Testamencie nazwana została kobieta. Wprawiło to w takie zdumienie niektórych egzegetów, że wielu z nich doszło do wniosku, iż po prostu wers ów żadnym sposobem nie może znaczyć tego, co dosłownie znaczy. Stąd właśnie w niektórych przekładach kobietę o imieniu Junia zastąpił mężczyzna - Junias i to tegoż Juniasa i jego przyjaciela Andronika Paweł obdarza godnym mianem apostoła. Problem w tym, że w świecie starożytnym imię Junia było popularnym imieniem żeńskim, nie ma zaś żadnego śladu funkcjonowania męskiej formy "Junias". Paweł na pewno pisze więc o kobiecie (Junii), ale mimo to nadal (proszę to sprawdzić w swojej Biblii) tłumacze wciąż traktują kobietę-apostoła tak, jakby była facetem o imieniu Junias.
Podobnie jak tłumacze, tak niegdyś i niektórzy kopiści nie mogli pogodzić się z przypisaniem godności apostolskiej tej skądinąd nieznanej kobiecie, dlatego też dokonali niewielkiej zmiany, aby uniknąć tej trudności. I tak w niektórych naszych manuskryptach zamiast słów "Pozdrówcie Andronika i Junię, moich rodaków i współtowarzyszy więzienia, którzy się wyróżniają między apostołami" pojawia się tekst, który z pewnością łatwiej było zaakceptować czytelnikom: "Pozdrówcie Andronika i Junię, moich rodaków, i pozdrówcie moich współtowarzyszy więzienia, którzy się wyróżniają między apostołami". Taka drobna korekta wystarczyła, by nie trzeba się już było kłopotać się kobietą-apostołem. To ekskluzywne grono pozostało wyłącznie męskie!
Bart D. Ehrman, Przeinaczanie Jezusa. Kto i dlaczego zmieniał Biblię, Wydawnictwo: CiS , Kwiecień 2009

W święcie starożytnym, Junia to wyłącznie imię żeńskie. Wszystkie przykłady podają jako żeńskie, a ani jednego jako męskie.

Również o samej Junii jest napisane na stronie katolik:
http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=2251

Jaka jest więc prawda?

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
xxx
 wrzesień 26 2010 03:23   
Forum

Quote by: BLyy

Jaka jest więc prawda?

Quid est veritas?
Vir est qui adest

Jeżeli była jakaś Junia i była apostołką, to taką jak mamy tutaj na forum np. Yasmin czy Parakletkę, mi skusi inne apostołki
o których zapomniałem,
lub pominąłem was przez litość,
albo dlatego, że się bałem,
albo, że taka was obfitość,
i ty moderatorze, co za post ten
zapewne skażesz mnie na ciupę,
I żem się stał kacerzy hersztem,
...

btw, na jaki język ten Hieronim Wulgatę przetłumaczył?

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 wrzesień 26 2010 20:09   
Forum

Quote by: BLyy

Jakiś czas temu zdarzyło mi się usłyszeć, że w kościele apostolskim kobieta była apostołem, a dokładniej apostołką.

Również o samej Junii jest napisane na stronie katolik:
http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=2251

Jaka jest więc prawda?

prawda jest smutna - męski szowinizm sprawił, ze nauczanie Jezusa zostało nieco wypaczone - cieszę się, że nasi prawosławni bracia przechowali lepiej ortodoksję w tym fragmencie, ale dzięki SW II i JP II wracamy do korzeni o czym świadczy wskazany przez ciebie artykuł z którego cytat;
Dewaloryzacja roli kobiet

Owo bycie świadkami życia, a potem zmartwychwstania Jezusa, w początkach Kościoła, w pierwszych gminach chrześcijańskich czyni kobiety równoprawnymi z mężczyznami, z gronem uczniów i Apostołów. Pierwsze pokolenia chrześcijan nadały Marii Magdalenie przydomek Apostołki nad Apostołami (Apostola Apostolorum). Dzieje Apostolskie przynoszą wiele świadectw o tym, że kobiety przyjmowały funkcje kierownicze w tworzących się gminach, jak np. Febe jako diakonisa czy Junia jako Apostołka (por. Rdz 16,1.7). Z czasem jednak, w miarę hierarchizowania się Kościoła katolickiego, coraz częściej dochodziło do aktów podporządkowywania i dewaloryzacji roli kobiet. Ten proces jest już widoczny w późniejszych pismach neotestamentowych i w interpelacjach (por.1 Kor 14,34-36; Ef 5,22-24; Kol 3,18; Tm 2,11-15; 1 P 3,1-6).

Ma on bez wątpienia swe źródło w kulturowym i cywilizacyjnym rozumieniu roli i miejsca kobiety w społeczeństwie. Ta wizja - mimo starotestamentowej opowieści o stworzeniu człowieka i mimo stosunku Jezusa Chrystusa do kobiet uwidocznionym na wielu kartach Ewangelii - przeniknęła do kształtującego się Kościoła i jego teologii. Jest to system patriarchalny, obecny w nauczaniu Kościoła aż po wiek XX. Dopiero nasze czasy, dzięki II Soborowi Watykańskiemu i niezwykle kreatywnej wizji kobiecości w myśli Jana Pawła II, próbują na nowo odczytać i zrozumieć miejsce oraz znaczenie kobiety w Kościele.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
xxx
 wrzesień 26 2010 20:15   
Forum

Quote by: Dezerter

prawda jest smutna - męski szowinizm sprawił, ze nauczanie Jezusa zostało nieco wypaczone - cieszę się, że nasi prawosławni bracia przechowali lepiej ortodoksję w tym fragmencie, ale dzieli SW II i JP II wracamy do korzeni o czym świadczy wskazany przez ciebie artykuł z którego cytat;
.

[/p][/QUOTE]

A jak wracali to się ziemią nie ubabrali i owoców nie podeptali, którymi się świeci 2 tysiąclecia karmili?

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 wrzesień 26 2010 20:55   
Forum

Quote by: Pius

A jak wracali to się ziemią nie ubabrali i owoców nie podeptali, którymi się świeci 2 tysiąclecia karmili?

nie!, bo ziemia święta na której drzewo oliwne wyrasta a owoce zgniłe i robaczywe odrzucili - jednak żniwo duże a robotników mało i ciągle są tacy co nie chcą się przyłączyć do odnowy Kościoła do powrotu do czystych źródeł wiary. Frown

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,18 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty