Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Lewici w Biblii
 |  Wersja do druku
Ewa
 grudzień 09 2010 10:47  (Czytany 3129 razy)  
Forum

Status: offline

W Ksiedze Liczb 3,11 jest fragment ....I rzekl jeszcze Pan do Mojzesza: " Oto Ja wzialem lewitow sposrod synow Izraela na miejsce wszystkich pierworodnych, ktorzy sie narodzili z lona matek,dlatego lewici sa moja wlasnoscia.Do Mnie bowiem nalezy wszystko, co jest pierworodne....i dalej w 8,5-8,26 czytam opis ofiarowanie lewitow ......8,7...pokropisz ich woda przeblagania,ogola cale swoje cialo,wypiora szaty i wtedy beda czysci....Izraelici wloza na nich rece...gestem kolysania wobec Pana...

Mnie bardzo interesuja ci lewici,dlaczego to wlasnie oni zostali wybrani jako ci pierworodni.,bo tego do konca nie rozumiem.w czesci opisu 8,7 Aron wlozyl na nich rece a oni zostali oczyszczeni i ofiarowani jako ofiare izraelitow- prawdopodobnie inna jest interpretacja teologiczna-chcialabym sie dowiedziec cos na ten temat i z gory dziekuje.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 grudzień 15 2010 03:03   
Forum

...cicho tu i glucho...

jest tu ktos jeszcze? echo echo...

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 grudzień 15 2010 08:25   
Forum Moderator
Moderator

O 3:30 raczej ciężko by tu ktoś był Wink

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 grudzień 15 2010 09:30   
Forum

Karol!
tu chodzi o oczekiwanie na merytorycznosc tzn na odpowiedzi na temat.I ja juz tak czekam...i czekam...
A tu sa godziny otwarcia? hihi

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 grudzień 17 2010 14:49   
Forum Moderator
Moderator

Córko musisz wyrobić sobie umiejętność szperania w internecie Wink

o lewitach np http://pl.wikipedia.org/wiki/Lewici

lub

http://biblia.wiara.pl/doc/424002.Kaplanstwo-w-Starym-Testamencie/8

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 grudzień 19 2010 13:44   
Forum

Droga Córko .
Niestety nie wiem , temat raczej specjalistyczny.
Czy jest on aktualny z punktu widzenia chrześcijaństwa ? jak najbardziej ....
Sens zawiera sie w odpowiedzi na pytanie ? kto pełni władzę w kościele , tą rzeczywistą myślę, nikt ....
Zakres władzy rzeczywistej sprawowanej w kościele / dotyczy biskupów czy prezbiterów / w zasadzie dotyczy rejonów
przyświątynnych, teologicznych itp. biskup może dysponować praktycznie kapłanami , kościołem już nie...pastorał to jedynie pusty symbol , relikt byłej epoki.
Czy ma to wymiar ewangeliczny , ależ tak ?

"Piotrze czy kochasz mnie ?" Mistrzowi bardzo, bardzo na tym zależało.... tak nie może być stada bez pasterza, cóż dziwnego ,że się wykrusza...

Czy kapłanom powinno powierzać się zadania posługi władzy ?
Nie, zdecydowanie nie.

A / nie posiadają odpowiedniego przygotowania
Bez znajomości takich dziedzin wiedzy jak teoria org. i zarządzania , analizy systemów, politologii itp. człowiek współczesny nie jest kompetentny
w kategoriach sprawowania władzy.
Najlepiej to widać w Polsce , kościół statystyczna potęga jest systematycznie niszczony i upokarzany bez jakiejkolwiek widocznej
reakcji sprzeciwu, co że kapłani są tacy leniwi, mało inteligentni ?
Nie , aż tak źle nie jest, oni po prostu wzięli się za pracę której nie potrafią sprostać.
Argument biblijny, podawany za wzór sprawowania władzy Salomon kapłanem nie był ...

B / Jaki to ma związek z lewitami ,ano trzeba posprzątać po księżach ...
Oni nie są w stanie nawet odnowić systemu sądownictwa wewnętrznego jaki funkcjonował w kościele pierwszych wieków.
zgorszenie !!! /św. Paweł /
Potrzebni są dzisiaj / ! / ludzie podobni lewitom którzy mogliby swoimi CZYNAMI pokazać ,że kościół nie jest oblubienicą państwa
ale samego Chrystusa , uniezależnić go od pogan, odciąć tą pępowinę.
sprawować zarząd w kwestiach nie wymagających tyle przygotowania teologicznego ale ekonomii , prawa, pedagogiki itp.
Często widzimy w telewizji księdza psychologa, architekta itp, po cóż rozdzielać te funkcje ?
Przecież biorąc pod uwagę kwalifikacje laikat zrobi to szybciej lepiej / i taniej /

B I B L I A S I Ę N I E M Y L I !

Lewici czy w ogóle warstwa pośrednia w kościele jest kościołowi niezbędna... jak powietrze.

W Polsce w odniesieniu do k.k. oceniam ja na ok. 70-do 120 tys . ludzi / można się spierać, to kwestia metody obliczeń /
Argument ostateczny... Bóg...

Co zrobić z ludźmi którzy otrzymali nie jedno ale dwa powołania ? do życia małżeńskiego i kapłańskiego.
Zmitrężyć ... toż to grzech i to grzech ciężkiego kalibru / obciąża on bezpośrednio ludzi odpowiedzialnych za kształtowanie systemu ./
Co ? że Bóg tak nie rozdziela powołań ?
A któż tak powiedział i na jakiej podstawie ?
Czyż nie jest to grzech wobec drugiego wymienionego w oryginale przykazania Dekalogu ?
Ciekawe , Ojciec wyciąga pomocną rękę do człowieka
a on ja odtrąca... bo nie pasuje do prawa kanonicznego które to prawo jest jego dziełem i które pokochał... bardzo pokochał...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 grudzień 19 2010 22:10   
Forum

Dzieki Karol

czytalam tam o Lewitach,ale wiesz spodziewalam sie bardziej czegos w stylu..samarytanie,ze byli wyjatkowi,ze mieli moze cos czego nie mieli inni i to cos mnie interesowalo.

Ale i tak porownanie ich w jakims tam stopniu z samarytaninami-zadawala mnie w zupelnosci
I tak wlasnie ich sobie wyobrazalam.

Skierko
o przepraszam,chyba poruszylam jakies bolace miejsce?

I mnie musze wyznac intryguja te pytania Pana Jezusa ,czy Piotr go kocha.Bo przeciez pytal juz ponownie chociaz uslyszal odpowiedz-a gluchy nie byl
i tez 3 razy pytal.To jest takie powtarzajace sie : 3 razy kur zapial,ta cyfra 3 .I do dzis sie utrzymalo: do trzech razy sztuka.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 grudzień 20 2010 19:15   
Forum

Dlaczego pytał aż trzy razy ? któż to wie , zadałem to pytanie teologowi , otrzymałem odpowiedź i,,,,
Jakieś licho skusiło zapytać ponownie : skąd on o tym wie .... domysły, domysły i cytaty, ale żadnych pewników.

Może po prostu miał wątpliwości co do tego czy Piotr stanie na wys. zadania ? oczywiście jeśli nie on sam to jego następcy.
Rzeczywiście ,żeby nie odchodzić od głównego tematu : mam autentyczne wątpliwości co do tego czy następcy Piotra.
są posłuszni, skąd te wątpliwości ?... bo nie jestem teologiem
Z innych dyscyplin wiedzy widać przyczynę kryzysu wyraźniej niż przez skomplikowane dywagacje.

Poruszyłaś rzeczywiście bardzo ciekawy punkt życia chrześcijan, oczywiście lewici to część judaizmu, ale zwróć uwagę
na to,że właśnie chrześcijanie rozwijali się najmocniej kiedy zachowali spójność organizacyjną charakterystyczną dla judaizmu.
Ta właśnie spójność była po części narzędziem jego przetrwania.

W języku duchownych atak na jedność chrześcijan to argument najcięższego kalibru... tylko któż tą jedność burzy jeżeli nie duchowni ?
Skąd wiem ? no, trochę znam się na analizie systemów.
System obiegu informacji jaki posiada chrześcijaństwo jest wyjątkowo podatny na zakłócenia .
Zwróć uwagę na to ,że w ostatniej aferze seksualnego molestowania w Irlandii sam papież jak ten zdradzany mąż o wszystkim dowiedział się
jako ostatni, dlaczego ? bo był skazany jedynie na informację wewnątrz -kościelną i na ... prasę
.
Załóżmy że, oprócz kapłanów istnieją jeszcze lewici, nazwijmy ich elitą laikatu , niższym duchowieństwem / nieistotne /
wtedy takie retuszowanie informacji jest prawie niemożliwe...
Grecy mówili ,że kiepski to okręt który posiada tylko jedną kotwicę.

Czy jest to dla mnie temat bolesny ? ależ tak, znałem kilku kapłanów takich mądrych , otwartych " do ludzi "
odeszli, bo ktoś zapomniał w kościele o ... Dekalogu a za bardzo uwierzył prawu ludzkiemu , bardzo , bardzo ich brak..

Paralela do konfliktu Jezusa z kościołem judaistycznym jak najbardziej zamierzona,

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 grudzień 22 2010 11:19   
Forum

Skierko
ja tez nie jestem teologiem,a mam dokladnie te same watpliwosci.
Ja mysle co aby nieodbiegac od tematu,ze w glownej mierze do tego przyczynil sie internet.
Pozdrawiam i Wesolych Swiat Narodzenia Mesjasza.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 grudzień 22 2010 13:40   
Forum

Wszystkim moim Rozmówcom / także Oponentom / wszystkiego co daje pokój i szczęście
życzę najgoręcej jak tylko potrafię.
skierka.

P.S. Podziękowania dla Gospodarzy, ich niekiedy anielska cierpliwość jest na wagę złota.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,30 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości