Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 milczenie kosciola
 |  Wersja do druku
Gość forum: gosc
 wrzesień 18 2011 19:16  (Czytany 3586 razy)  

dalaczego polski kosciol milczy , dlaczego papiez milczy - zaczynam miec mniej wiary w ksiezy - bo to tylko ludzie , a dlaczego mam szeptac i spowiadac sie czlowiekowi a nie Chrystusowu

===

Cytat 
xxx
 wrzesień 21 2011 02:13   
Forum

Status: offline

Quote by: gosc

dalaczego polski kosciol milczy , dlaczego papiez milczy - zaczynam miec mniej wiary w ksiezy - bo to tylko ludzie , a dlaczego mam szeptac i spowiadac sie czlowiekowi a nie Chrystusowu

bo błogosławieni będą cisi własnie

a spowiadać należy się (Chrystusowi) przez człowieka, bo tak nakazuje Pismo Swiete, przez ktore poznajemy Jego wole

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 10 2011 16:55   
Forum

Quote by: Pius

a spowiadać należy się (Chrystusowi) przez człowieka, bo tak nakazuje Pismo Swiete, przez ktore poznajemy Jego wole

Ta jego wola jest bardzo zmienna. 2000 lat poznawania, 2000 różnych wykładni.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 listopad 11 2011 14:50   
Forum

Quote by: Gocek

Ta jego wola jest bardzo zmienna. 2000 lat poznawania, 2000 różnych wykładni.

nauka Kościoła Katolickiego jest niezmienna

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 11 2011 22:25   
Forum

Tak piusie masz rację Wink i dlatego przez 600 lat nie znał kościół powszechny/katolicki spowiedzi usznej
Ja spowiadam się przed Bogiem, przede wszystkim w spowiedzi powszechnej - wyznaniu grzechów/ grzeszności podczas Eucharystii - tak czyniono przez wieki i jakoś wystarczało, by zostać świętym, Ojcem kościoła itd. więc mi też wystarczyło by, ale ponieważ jestem z wyboru w strukturze KRK więc po popełnieniu grzechu ciężkiego chodzę do spowiedzi w konfesjonale, ale nawet tam mówię:
" a Ciebie panie Boże proszę o rozgrzeszenie"
- jeszcze żaden ksiądz mnie nie poprawił!

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
xxx
 listopad 11 2011 22:44   
Forum

Quote by: Dezerter

Tak piusie masz rację Wink i dlatego przez 600 lat nie znał kościół powszechny/katolicki spowiedzi usznej
Ja spowiadam się przed Bogiem, przede wszystkim w spowiedzi powszechnej - wyznaniu grzechów/ grzeszności podczas Eucharystii - tak czyniono przez wieki i jakoś wystarczało, by zostać świętym, Ojcem kościoła itd. więc mi też wystarczyło by, ale ponieważ jestem z wyboru w strukturze KRK więdz po popełnieniu grzechu ciężkiego chodzę do spowiedzi w konfesjonale, ale nawet tam mówię:
" a Ciebie panie Boże proszę o rozgrzeszenie"
- jeszcze żaden ksiądz mnie nie poprawił!

to dziwne, bo rozgrzesza ksiądz, a wybacza Bog, wsłuchaj sie w formułę, ale poza tym, to robisz jak normalny katolik

zależy co rozumiesz przez "spowiedz uszna", bo faktycznie taka forma chyba jest od 5, a nie 7 wieku, wcześniej byla powszechna... ale jaka? wszyscy powszechnie NA GŁOS mówili grzechy, a kapłan rozgrzeszał.

a to, ze spowiedź uszna nie była praktykowana, nie znacz , ze zmienila sie nauka kosciola, jedynie dyscyplina

NAUKA o sakramencie spowiedzi jest ciągle ta sama wprost z PS: komu odpuścicie grzechy są im...itd.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 listopad 12 2011 03:37   
Forum

Masz racje Piusie, ze zmiana formy spowiedzi nie zmienia nauki Kosciola.

Co znaczy rozgrzeszyc? Wybaczyc, odpuscic. Znaczy to, ze prawdziwe rozgrzesza Bog, a ksiadz dzialajacy pod wplywem Ducha Sw. unaocznia to w gescie, czyniac znak Krzyza Sw.
Spowiedz powszechna jest koniecznoscia, gdyz bez niej nikt, z wyjatkiem tych co sie spowiadali w tym samym dniu, niemoglby przystapic do Sakramentu Eucharystii.
Bog nie uczynil spowiednikow dysponentami rozgrzeszenia, gdyz zaden czlowiek nie jest tego godny, ale uczynil przez Ducha Sw. odbiorcami woli Boga, wiec spowiednik wypelnic ma jedynie Boza wole. (Dezerter ma racje proszac Boga o rozgrzeszenie.) Dlatego zatajanie grzechow nie ma najmniejszego sensu, gdyz i o tym Bog wie bardzo dobrze.
Czy sama spowiedz powszechna wystarzcy? Zalezy to tylko od Boga i od naszego postepowania. (Sumienie). Grzech ciezki musi byc powiedziany w konfesjonale - takie sa zasady i nie przypadkiem. Przypadkow nie ma.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 12 2011 22:58   
Forum

zależy co rozumiesz przez "spowiedz uszna", bo faktycznie taka forma chyba jest od 5, a nie 7 wieku, wcześniej byla powszechna... ale jaka? wszyscy powszechnie NA GŁOS mówili grzechy, a kapłan rozgrzeszał.

a to, ze spowiedź uszna nie była praktykowana, nie znacz , ze zmienila sie nauka kosciola, jedynie dyscyplina

NAUKA o sakramencie spowiedzi jest ciągle ta sama wprost z PS: komu odpuścicie grzechy są im...itd.

a jakieś potwierdzenie na "a kapłan odpuszczał" z pierwszych 4 wieków ??, bo ja nie znam - wiem natomiast czemu Konstantyn czekał z chrztem prawie do śmierci
bo było jedno chrzestne odpuszczenie grzechów

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
xxx
 listopad 13 2011 00:15   
Forum

Quote by: Dezerter

a jakieś potwierdzenie na "a kapłan odpuszczał" z pierwszych 4 wieków ??, bo ja nie znam - wiem natomiast czemu Konstantyn czekał z chrztem prawie do śmierci
bo było jedno chrzestne odpuszczenie grzechów

może dlatego, że była jedna pokuta.

sakrament spowiedzi ustanowił Pan Jezus: komu odpuścicie!, są im odpuszczone

ksiądz mówi podczas spowiedzi: przez posługę Kościoła JA odpuszczam tobie grzechy

http://mateusz.pl/duchowosc/dk-spowiedz.htm

może tam znajdziesz, coś więcej: J. Delumeau, Wyznanie i przebaczenie. Historia spowiedzi, Gdańsk 199

ja pamięta, że gdzieś o tym widziałem, że spowiedz i pokuta były publiczne, ale zawsze to kaplan musial rozgrzeszyć

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,13 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty