Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Precz ze Starym Testamentem?
 |  Wersja do druku
skierka
 kwiecień 13 2018 18:46   
Forum

Status: offline

A jakiż to problem ? coraz więcej jest filmików na YT pokazujących niegodne zachowania kapłanów , obrażających i Kościół i wiernych , siejących zgorszenie ? i co bezradni ? bzdura , laikat może wiecej niż mu się zdaje , aże zdawać sobie będzie coraz bardziej to jedynie kwestia czasu , nie wiem kiedy ale ...chyba za niedługo.

taaam ? Taki filmik to ....w sensie prawa DOWÓD MATERIALNY na zachowania samego kapłana jak i ....na brak ZDECYDOWANEJ REAKCJI KURII . i co dalej ?

Leninowski dylemat "czto diełat" ano przed wszytskim "zebrać do kupy" założyć STRONĘ INTERNETOWĄ i... publikować z podaniem imienia ,można to przecież działalność publiczna , a w przypadku braku reakcji nazwiska i danych przełożonego , to musi być wiadomość pewna , wiarygodna na wypadek procesu sądowego .TAK DZIAŁA SYSTEM.

Św.Michale Archaniele ,św Izydorze pomóżcie oczyścić kościół ze zgorszenia .

Co ? że Chrystus inaczej nauczał ? że to należy "prać brudy " we własnym domu ...a kto tego nauczył ? kapłani ? nie, tego nie uczą ...trzasku rozrywanych szat nie słyszałem , wierni sprawiedliwości wobec siebie , we własnym kościele dochodzą w sądach państwowych , jak nauczyli ...tak i mają .

Ot , zbiorą owoce własnej pracy ...i to wszystko , piszę to wszystko z dziką , grzeszną , rozkoszą . Jak mam wyczucie rynku taka strona ...to może być hit rynkowy.A taka lista to moze być "wilczy bilet " biskup tutaj nie pomoże...

a co to ma do ST ? a dlaczego zginął ARYCKAPŁAN HELI ? przecież nikogo nie zabił

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 kwiecień 14 2018 15:49   
Forum

Nie , ja już jestem za stary , to robota młodych ,zespoleni mogą tworzyć głos kościoła no...głos wiernego kościoła .

To co widziałem na jednym z filmików to nie jest już li tylko ludzka słabość [w ST a mniejsze przewiny ludzie tracili zycie ] to już jest pogarda ....jak czytałem Biblię ...to nawet szatan się tak nie zachowywał ....w kościele , przy ołtarzu...jeśli nie ma reakcji to być może owe infuły będą palić jak ogień , ale to już ich problem .

Chrystus sporządził sobie bicz i wypędził sługusów złego ze świątyni ...a jaby słaby, porywczy, grzeszny z żołdackimi manierami człowiek zasadziłbym temu drugiemu spod ołtarza siarczystego kopa i ...niech sobie zamiata ulice , a za ofiarę rzuciłbym 1-2 gr. PLN, takie są moje uczucia , można ich nie podzielać .

Czasy nowego rozrachunku nadchodzą , nowy potop ?

=====================

Nie, Urban i pokrewni tego nie zrobi , jak ktoś mówi o tym samym , to niekoniecznie mówi to samo , jak ktoś wytyka słabości kościoła aby go zniszczyć , zelżyć to nie jest to samo kiedy ktoś nie milczy [ jak niektórzy kapłani ]o źle czynionym w kościele , o obelgach czynionych Jezusowi w Jego własnym domu ,to jeśli ma na względzie dobro wspólnoty , to nie samo , prędzej czy później różnica sama wyjdzie .

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 kwiecień 14 2018 19:41   
Forum

Nic nie zrobisz , za wielka jest inercja układu ,możesz tylko dokumentować .

Wiesz czego mi brak w Ks . Rodzaju ? zapisu filmowego , widzisz gdyby taki był to chciałbym "puścić " przed oczy instytuji filmiki z zapisami postaw ludzi PRZED potopem z zapisami ich trwogi podczas nawałnicy kiedy juz nie mozna byló otowrzyć wrót arki Noego , taka musiało być ...taka jest natura ludzka .

Czego nie mogli ludzie kiedyś , to mogą dzissiaj , pragnąłbym zarejestrować reakcje biskupów , niesfornych kapłanów teraz , jeszcze teraz i rejestrować ich postawy wtedy , kiedy już okaże się iż ziemia pod nogami zaczyna drżeć .

TO MOŻEMY ZROBIĆ ,tylko tyle i aż tyle , nie , nie po to aby sie napawać jakąś tam satysfakcją z tego ,że jednak pomimo wszystkiech naszych ułomności udało nam się wytrwać przy Jahwe , oczywiśćie nie po to aby z rozkoszą patrzeć na upadek niewiernych [ to byłby grzech, wiem , wiem jest taka pokusa ] ale po to aby była to nauka , dla świata , więc rejestrujmy , filmujmy , wyjdzie z tego , może wyjść dokument o wymowie silniejszej niż rzeczona Księga , to nie herezja, same zjawisko jest w zasadzie to samo , ta sama zasada wina - kara , ale ZAPIS zdecydowanie mocniejszy , przemawiajacy do wyobaźni ? nie , nie potrzeba sobie wyobrażać tego co można zobaczyć , więc rejestrujmy .

"Spisane będą czyny i rozmowy ..."

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 kwiecień 17 2018 21:21   
Forum

Niedawno , w tą niedzielę , na kazalnicy stał alumn jdenego z ostatnich lat , mówil o powołaniu do życia w stanie kapłańskim , przy okazji powiedzał ,że seminarium to nie jest wcale takie sobie zwykłe miejsce, że raz dziennie ma 1,5 godz. dla siebie i może wyjść ... ale tylko w towarzystwie innej osoby , w ściśle określonym celu ...a co to jest ? jakich słów należy użyć na kreslenie takiego stanu rzeczy " kołchoz" getto "pas cnoty " czy wyobrażasz sobie apostoła Mateusza ktorego pilnuje apostoł Jakub ? ...ja nie .

=======================

Pedofile i erotomani , bywa ... nie jestem z tych którzy by stanowi kapłańskiemu przypisywali jakąś szczególną grzeszność ale ten styl ...
Na filmiku z YT ksiądz koło czterdziestki { ! } popisuje się przy ołtarzu seksualnymi aluzjami z taką swadą i satysfakcją jak ...czternastolatek który odkrył prawa biologii i teraz całemu światu chce oznamić ...że wie ,ze to nie bocian przynosi dzieci i o przynosi mu ...satysfakcję ...ale on ma ok. czerdziestu lat... gdzie taki sie uchował i wychował ... w klatce .

Środa popielcowa , ksiądz niby przypadkiem na czołach wiernych kreśli popiołem coś w rodzaju penisa , bywają i tacy.... ale w jakim wieku ? ten dorosly człowiek zachowuję się jak ...gówniarz [ pardon ] gdzie się taki uchował ? w klatce ? ...a może to jest klatka ? klatka ktora wychowuje ...społecznych dzikusów .

============================

Coś mi sie wydaje ,że odnowiony k.k. musi się przeprosić ze ST i powrócić do koncepcji lewitów , tutaj nie chodzi o ród ale o warstwę pośrednią pomiędzy kapłanami a laikatem , aktywu społecznego kościoła , mialby taki czas powiedzmy do 35 - 36 lat zastanowić sie nad dalszym swym zyciem , może w międzyczasie założy rodzinę ...a dlaczego nie ? cóż to za biblijną zasadę złamało prawo celibatu ?ano zasadę NIENAKŁADANIA OBCIĄŻEŃ WIĘKSZYCH NIŻ TO KONIECZNE ,

Chrystussowi to nie przezkadzało czemu przeszkadza papieżom ? a celibat jest ...zbędny , on nie prowadzi do świetości chyba że kapłan DOBROWOLNIE czyni ze swego życia dar ale gdziez mowa o prawie które NAKŁADA OBOWIĄZEK TO PRZECIEŻ...HEREZJA , apostołowie w większości prawdopodobnie byli żonaci ...i doświadczeni życiowo czego o absolwentach seminariów chyba nie da się pwoiedzieć , no , nie zawsze . Tacy nie beda ucieać w ogólniki...bo jak wróci do rodziny , to istnieje niebezpieczeństwo że sam może się smiać z tego co mówi .

No dobrze ale jest "dyżurna" odpowiedź ,że jak ktos decyduje się na kapłaństwo to...

a coż to za bzdura ? coż to za robienie idiotów z wiernych i ...z siebe , a kto powiedzial ,że Pan, Bóg wszechmogący NIE MOŻE obdarzyć powołaniem do życia w kapłaństwie i malżeństwie JEDNOCZEŚNIE , chyba tylko ten człowiek który nie zna drugiego przykazania Dekalogu .

====================

A co robi w k.k. kapłan który pomimo powołania do życia w małżeństwie zachowuje celibat ? grzeszy , grzeszy nieposluszeństwem , bo czym jest odrzucenie powołania jeśli nie nieposłuszeństwem ? a potem , potem to już mamy " kosmitów" dzikusów społecznych ktorych zachowanie nijak ma się do ...pojęcia człowieka cywilizowanego ...jak w/w wypadkach .

Człowiek wypuszczony z klatki... pas cnoty nie zdawał egzaminu , dawało sie go otworzyć , a co będzie jeśli osoba towarzysząca alumnowi wejdzie z nim w porozumienie i sobie pójdą ...gdzie chcą ...choćby na piwo , co dalej ?

Nie ma leszego życia , lepszego strażnika ,niż życie we wspólnoce ale ...co to jest ta wspólnota społeczna w odniesieniu do k.k. ? co to jest wpołnota w k.k. ? ,że..."chodzą" na mszę ? to jest wspólnota " duchowa " aaaa ....duchowa ...same duchy , nie ludzie .

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 kwiecień 21 2018 09:21   
Forum

Nie Moja Droga , nie , po stokroć nie , posluchaj starego chłopa , ktory już niejedno widział i...niejedno przeżył , ja ..jestem człowiekiem , zapewniam , jeśli dojrzaly człowiek w pewnym czasie w pewnym momencie zachowuje się jak...szczeniak to jest to człowiek do głębi trawiony smutkiem , to jest jak eksplozja wulkanu , dusza jego prawgnie choćby cienia pocieszenia choćby ...w idiotycznym rysowaniu czegoś na kształkt penisów na czołach wiernych podczas Popielca ,ten człowiek niesie na swych barkach bolesny krzyż niespełnienia ,

to co poniżej nie jest ze ST, to Ewagriusz :

"Nie zna duchowej rozkoszy smutny mnich,
podobnie jak smaku miodu ten, kto silnie gorączkuje.
Smutny mnich nie pobudzi swego umysłu do kontemplacji
ani nie wzniesie czystej modlitwy,
bowiem smutek jest przeszkodą wszelkiego dobra.
Więzy u stóp przeszkadzają w biegu,
a smutek w kontemplacji.
U barbarzyńców więzień jest skuwany żelazem,
a więzień namiętności — smutkiem. "

I dalej ....

"Smutek bowiem powstaje przez niezaspokojenie
cielesnego pożądania,
pożądanie zaś jest połączone z każdą namiętnością.
Kto pokonał pożądanie, pokonał namiętności;
nie będzie opanowany przez smutek."

No dobrze ale skąd to pożądanie , u człowieka który [ chcę w to wierzyć ] bylby skłonny odłożyć swą cielesność na bok ?

=======================

Oddał sie pasterstwu ? nonsens to tylko duszpasterz , nie to samo , to "odprawiacz mszy" nie ktoś za kim idą baranki ....on nie ma to wpływu, on jest rzemieślnikiem , prowadzi swój "punkt usług liturgicznych " bez choćby cienia zainteresowania własnym stadkiem jak ktoś kompletnie obcy , jak...najemnik , zostają mu więc ....powtarzające sie rytuały , wyobcowanie społeczne bo " nie będzie się zajmował polityką " [ fajna wymówka ]

Ja...widzialem szczęśliwych księży , ja to wiem , widziałem , ksiądz czujący na ramionach wsparcie swego ludu działa jak " po amfie " , tak widziałem , ale to było dawno eh ! komuno wróć ? wróć aby uzdrowić instytucję kościoła i sam kościół . To widać po jego zachowaniu bardziej niż po słowach , inne reakcje żywe , bezpośrednie ... nieobojętne .

Zostaje więc sam ,ze swymi naturalnymi acz niespełnonymi żądzami ,poza ludźmi , poza wspólnotą ...sam , z innego świata ,poruszający się jedynie w wewnętrznym kręgu społecznym ....kosmita , tak jak czytam listy św. Pawła ...to starałem się wyobrazić sobie rzeczywistość tamtego kościoła , a więc jednak można ...jak się chce .Właśnie...on pisał o ogniu trawiącym człowieka i ...nie zabraniał ożenku , zalecać czystość to nie to samo co zabraniać ....to nie to samo .

NIe gorsz sie ich księżowskimi ,szałowymi samochodami , człowiek musi mieć coś ,coś może dać mu choćby namiastkę szczęścia , tak jak chłopczyk zabawkę , zwróć uwagę że te sumie bezsensownie wydawane pieniądze nie służą budowaniu więzów z ludem , wręcz przeciwnie...to nieistotne , to swoistego rodzaju , gra , licytacja na użytek wewnętrzny środowiska .

Pasterzem nie jest , żonatym nie jest więc kim jest ? człowiekiem który robi co co innego niż mówi , twierdzi ,że głosi Ewangelię a tak naprawdę jedynie Jej wybiórczo złożone fragenty , głosi miłość ale odsuwając się od życia bieżącego wiernych, ciałem głosi obojętność ,ot kuglarz ....

czy może być coś smutniejszego niż ktoś kto gra na gitarze stojąc na rogu ulicy w sytuacji kiedy nie jest w ogóle zauważany ...? to rozpacz ... daj więc spokój , w dużej części wypadków to nie jest jego wina , to WINA TAKIEJ A NIE INNEJ BUDOWY INSTYTYCJI , grzesznej budowy , grzesznej bo prowokującej do grzechu , innej niż Biblijna , heretycka .

==========================

Szczęście , wg. śp. o. Bocheńskiego, szczęścia jest PRODUKTEM UBOCZNYM DOBRZE SPEŁNIONEGO OBOWIĄZKU , tak jak tokarz nie myśli o tym aby wytwarzać ciepło tylko wytacza swój materiał do obróbki tak i człowiek może osiagnąć szczęście WYPEŁNIAJĄC PRAWO BOŻE , jeśli jest nieszczęśliwy ...to znaczy,że go nie wypełnia ....

=========================

Właśnie obowiązek , który jest pierwszy, ten wobec Słowa czy ten wobec instytucji ?

który jest pierwszy ?...a upadli aniołowie czym się kierowali ? obowiązkiem wobec kogo ?

Boga czy instytucji ? kiedyś trzeba wybrać .... spytaj o to księży ... apage !

Jaki jest NAJWIĘKSZY GRZECH INSTYTUCJI ? opierając się mna ślepym posłuszeństwie , nie oddziela tego to co boskie od tego co ludzkie ,NIE HIERACHIZUJE POJĘĆ , miesza to ludzkie to co jest produktem teologów od tego co Boskie ,to widać szczególnie w kazaniach na poziomie parafii , to taki niestrawny "kisz - masz " , prędzej czy później MUSI NASTĄPIĆ KONFLIKT , ROZŁAM podobny do tego jak za czasów Refomacji czy wcześniej w łonie instytucji Lucypera , i to się dzieje na Twoich oczach .

A Franciszek " robi sobie jaja " laikat pisze listy otwarte , Episkopat milczy ,tuszyje a... YT pracuje ....

Nie , nie wycofuję się , Watykan dla mnie dzisiaj to moralny trup , zaczyna zionąć grobową stęchliną , dawnej to nie było zauważane .... teraz już nie trzeba specjalnie poszukiwać .

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 maj 09 2018 09:59   
Forum

Cóż lato 1939 też było piękne , cieszmy się ile tylko jeszcze można , tyle jeszcze mamy ,tyle zostało nam dane ...carpe diem , zostawmy to wszystko i przygotujmy ...komórki , tyle możemy tyle zostało nam dane , dokumentujmy upadek instytucji ,drzwi arki już się domykają albo już zostały zamknięte , jak można co innego głosić całe trzydzieści lat a w obrębie powiedzmy miesiąca głosić zupelnie coś innego ? czy mozna GWAŁTOWE ZAWRÓCIĆ ? nie wiem ....

Czy można znieść pełen zdziwienia i niedowierzania wzrok parafian ? czy można znieść nieme pytania , no...niezupelnie nieme zaraz po wyjściu światyni takie padną , GDZIE ONI BYLI , KOGO I CO GŁOSILI ? ....dlaczego nie ostrzegali...jak Jonasz , jak Jeremiasz .

Kogo oni głosili ? Chrystusa , Ewangelię , a to Chrystus może ukarać ?...no przeciez on TYLKO miłuje , tylko przebacza ...nic innego nie potrafi , On MUSI przebaczyć ,musi nie ma innego Boga no.....innego Chystusa nie głosili , NIE OSTRZEGALI przed karą , tylko czy to aby na pewno Chrystus ? to kogo oni głosili ?

========================================

a mówili ...że Chrystusa ....że taki jest Pan , mówili [ ciałem ] że ugnie sie przed kulturą , ugnie się przed finasjerą , ugnie sie przed mediami .
Ufajcie Jam zwyciężył świat ? sorry mistrzu , ale niepotrzebnie się męczyłeś , po co zwyciężać świat , po cóż walczyć ? myśmy ...się z nim dogadali , my nie mówmy nic o grzechach i nich niszczącej sile , o karze już tutaj ,na ziemi, o piekle [ a co to takiego ? ]

My światu o miłości , poswięcimy medaliki , pokarmy na Wielkanoc, postawimy choinki, pośpiewamy kolędy a świat da nam tolerancję

=====================================

Jak sie zachowa instytucja ? tak jak NIniwici czy jak Sodomici ? czasu na WYZNANIE WIN jest coraz mniej ... a kiedy zadrży ziemia nie będzie go w ogóle .Co można zrobić ? tylko filmować to może być memento , ten przekaz ma moc większą niż wszystkie dzieła teologów razem wzięte ,można nie mieć wykształcenia teologicznego ale można zrujnować wszystkie herezje teologów jednym filmem , można być prostaczkiem ale kiedy drży ziemia i rozdziera się zasłona przybytku teologia ...to śmiecie .Świadectwo ma moc większą niż papier, niż tytuly i funkcje , a więc dukumentujmy dzieła Pana , niech drżą blużniercy ....tyle możemy , tylko tyle czy aż tyle ?

Ks. Pajkert ,w kronikach oblężenia Wrocławia pisze o tym ,ze kiedy widział padające pod bombami kościoły doszedł do wniosku ,że wiekie muszą byc grzechy Niemców skoro Pan na szalę sprawiedliwości rzuca nawet swoje swiątynie , dzisiaj Jego świątynie ...ibez tego są burzone... albo przeznaczane na dyskoteki .Filmujmy i...cieszmy sie naturą , ładnym latem .Ile dobrego zrobili młodzi ludzie filmując i umieszczając swoje spostrzeżenia na YT , to jest silniejsze niż religijne publikacje , niż oficjalne głosy i oswiadczenia instytucji , film jest silniejszy niż głos biskupa...i silniejszy niż moje stukanie , filmujmy .

TUTAJ JEST GŁOS PRAWDY O KOŚCIELE....filmujmy , a czyż duchowni nie wzywają do dawania świadectwa ? więc dawajmy .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 maj 21 2018 13:43   
Forum

Quote by: skierka

Cóż lato 1939 też było piękne , cieszmy się ile tylko jeszcze można , tyle jeszcze mamy ,tyle zostało nam dane ...carpe diem , zostawmy to wszystko i przygotujmy ...komórki , tyle możemy tyle zostało nam dane , dokumentujmy upadek instytucji ,drzwi arki już się domykają albo już zostały zamknięte , jak można co innego głosić całe trzydzieści lat a w obrębie powiedzmy miesiąca głosić zupelnie coś innego ? czy mozna GWAŁTOWE ZAWRÓCIĆ ? nie wiem ....

Po ostatnich zawirowaniach i zniknięciu w zamieszaniu ostatnich komentarzy, nie wiem czy mogę tu jeszcze pisać. W każdym razie dziękuję serdecznie za WSZYSTKO co Szanowny Skierko tu KIEDYKOLWIEK napisałeś. Myślę, że zajrzę tu jeszcze czasem i jeśli się ukażą Twoje mądre komentarze, to z przyjemnością przeczytam. POZDRAWIAM.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 maj 22 2018 06:45   
Forum

Masz ci los dzękuję , tyle komplementów jak na starą glowę to ...szok , ale nic, to widocznie trafiłem celnie .... ja ? moja osobista prózność każe mi wierzyć ,że ja , realizm każe wierzyć ,że takie uderzenia zdecydowanie większe niż mógłbym tutaj wystukać spadają na intytucję i spadać bedą z coraz większa siłą ze strony życia , ja to "pestkaj"

a tylko je sygnalizwałem , przewidywałem , cóż zrzędzenie jest prawem starych ludzi ...ale bez Ciebie , bez Twojej incjatywy to nigdy by się ne odbyło , dziękuję .

A ja ? coż , a czy nie byłó napisane ,że będą was wykluczać z świątyni albo cenzurować ? eh ! chyba coś pokręciłem , tak czy inaczej MAM OSOBISTĄ SATYSFAKCJĘ ,że ja grzesznik napisałem coś dobrego , coś prawdziwgo i moja stukanina została zauważona .
Ale . ale jest coś ważniejszgo na horyzoncie ...

===================================

Obyś żył w ciekawych czasach i był dziennikarzem , publicystą mediów katolickich , wtedy w konkursie na najbardziej zaskoczone mimy swiata mógłbyś dziennikarzu publikatorów k.k. walczyć o palmę pierwszeństwa , to nie tylko teraz przed czasami Lutra , Rewolucją Francuską czy Październiową to także dzisiaj media k.k sa wiecznie zaskoczone to ich przywilej... do dymisji podał się CAŁY EPISKOPAT Chile .

Taaam , odwołuję się nie do Biblii ale do ...marksizmu , istnieje tam prawo zgodności bazy społeczno - produkcyjnej z jej nadbudową , oprawą intelktualną ,instytucjonalną , ta druga jest wolniejsza i co jakiś czas zostaje z z tyłu rozwoju i albo się do bazy dostosuje albo zginie .Aby nie teoretyzować : najpierw ktoś tam wymyślił czołg a znacznie później dopiero w latach trzydziestych ubiegłego stulecia Tuchaczewski czy Guderian opracowywali koncepcje użycia związków pancernych jako samodzielnej siły uderzeniowej, w Anglii czy Francji w ogóle tego nie czyniono , w ogóle na odobieństwo panien roztropych z przypowieści nie WYPRZEDZANO BIEGU WYPADKÓW , Anglię uratowaló morze , Francji została pokonana ,obaj sojusznicy mieli więcej czołgów niż Niemcy .... po prostu nadbudowa nie nadążyła za bazą ....myśl została daleko w tyle za rzeczywistością ....

===============

Jak to się ma do kościoła ? najpierw ktoś wprowadził do masowej produkcji telefon komórkowy , komputer itd. a później ...później na własnej skórze , boleśnie przekonała się instytucja , że wiadomości o jej pracy przedostawać się mogą do ludu bożego znacznie szybciej niż instytucja zdoła to sbie wyobrazić , zanim zdoła"wyskrobać " jakieś oświadczenie w sprawie X , zanim zdoła powiedzieć coś swoim , obcy już ją wyręczają , oni "weszli w buty pasterzy " ile to razy instytucja już się na to nabrała ? nabrała , na za szybki jak na jej możliwości jej pracy ciąg wypadków . Jakiś pośrednik informacyjny , gazeta , stacjac TV WYPRZEDZA nobliwą instytucję informacyjnie , a związku z tym ...deklasuje , jej późniejsze rekcje są tylko DOPASOWYWANE DO PIERWSZEGO PRZEKAZU , PIERWSZEGO NEWSU , o prostu odgrzewany kotlet.
Te reakcje mediów katolickich są jak ...oliwa po następnych tłoczeniach , zawsze to towar drugiej , trzeciej jakości .

Może się dąsać , gniewać ...jak starzec , cenzurować ale to nic nie da , będzie ZAWSZE jakiś prorok , poeta , wieszcz , dziennikarz , można go zabicć ,narodzi sie nowy , spisane będą czyny i rozmowy itd. [ jak ktoś zna ten sonet Miłosza ]

========================

Instytucja to ludzie ..no mają już swoje lata [ jak ja ] i jak dotąd ci ludzie jak to mówią młodzi " nie skumała " że jej styl pracy to dzisiaj kompletny archaizm . Co się rzuca w oczy ...no to ...że ubolewa , przeprasza za czyny księży - dewiantów przeprasza ofiary i słusznie ale ...w zasadzie nie porusza , nie chce poruszać tematu JAK :TO SIĘ STAŁO ?

przy chrzcie wyrzekamy się nie tylko samych grzechów ale TEGO CO DO TYCH GRZECHÓW PROWADZI , dlatego tez nie wierzymy w możliwość poprawy narkomanowi który słownie żałuje za swe czyny ale jego ręce zajęte sa uprawą konopii indyjskich.

Trudno zdradzonej żonie uwierzyć niewiernemu mężowi który przysięga poprawę ale trzyna na biurku fotagrafię kochanki .

===========================================

Dlatego trudno uwierzyć instytucji , która potępia pedofilię ale której pracownicy [ niekiedy całe "wianuszki " układów ] są w ogóle bezkarni , anonimowi ale UCZESTNICZYLI W TUSZOWANIU AFER . Trudno uwierzyć instytucji która NIE POTĘPIA KASTOWOŚCI KOŚCIOŁA HIERARCHICZNEGO.

Moje uczucia , instynkt [ nie mam dowodów ] każe mi przypuszczać ,że instytucja traktuje rzecz całą , całe to milczenie czy jak mówią złośliwi "omertę "nie jako grzech przeciw kościołowi [ jeśli taki grzech w jej świadomości w ogóle istniejej ] ale jako ...wypadek przy pracy , ot, po prostu wyszło na jaw , nie udało się ukryć , dopust boży. Ale jak coś następnego będzie ...to milczymy dalej...no , dopóki jeszcze można milczeć .

rozwiązania tego problemu sa dwa ...ale może najpierw Biblia , kto kocha bardziej matkę , córkę czy ...kolegę z seminarium bardziej niż Kosciół NIE JEST GODZIEN CHRYSTUSA ok. ?

==========================================

A / Wyjscie starotestamentowe , w USA [ nie cierpię ich prawa , ale jest i rodzynek ]z tym problemem sobie poradzono bardzo prosto i praktyczne , nie , nie kosciół , nie Episkopat ale państwo , na podobieństwo Salomona , oto za każdy taki wypadek pedofilii należy zapłacić odszkodowanie , słone odszkodowanie , na tyle wysokie ,że taki ksiądz - dewiant często nie jest w stanie zapłacić ...więc płaci instucja która go do pracy delegowała ...i co ? już nie ma "omerty " ! bo to każe "bulić jak za zboże "WSZYSTKIM ,także biskupowi , już nie ma solidarego milczenia ...toż to w warunkach k.k w Europie cud !!!

Proste starotestamentowe podejscie , nie potrzeba doktoratu , rozbija solidarność milczenia i reakji , tam gdzie są pieniadze wydane za "czyjeś portki "...tam nie ma już kolegów ....

Nie przeprosiny , nie pozorne kajanie się ale zwykłe proste działanie ...Stary Testament .

=====================

B/ wyjście nowotestamnowe , czy ktoś z zewnątrz mógł zaszkodzić pierwszym chrześcijanom newsem z zewnątrz ? ...taki się nie urodził ...

Przecież dwór cesarski był jak to się dzisiaj mówi
potęgą medialną , mógł rozsiewać plotki , pomówienia i kalumnie jakie chcial i gdzie chciał i co ?... nic , to proch ... a afery pedofilskie [ jesli takie były ] załatwiano z wolaą Chrystusa we wspólnocie kościoła [ nie mylić ze wspónotą interesów istytucji ]

Rewolucja informacyjna jest synonimem nowoczesności , a my , my mieliśmy rozwiążanie zdecydowanie bardziej nowoczesne od tego co swiat dzisiaj uważa za nowoczesne ! ale pozbyliśmy się tego skarbu i zastąpiliśmy je starymi średniowiecznymi gratami , ot, zamienił stryjek ...

=========================================

Średniowieczne ? to byłby jeszcze komplement , wtedy istniała jeszcze władza cesarska reprezentująca laikat , dziś laikat , ponad 99 % kościoła nie ma jakiejkolwiek poważnej reprezentacji ....toż to z punktu widzenia budowy struktur epoka kamienia łupanego...śmieszne jest to , że podpisują się po tym symbolem ciemnoty [ tak , biorę odpowiedzialność za słowa , ciemnoty ] ludzie którzy uważają ,że mają wyższe wykształcenie .... eh ! kein Worth mehr.

Big Grin

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 maj 26 2018 18:18   
Forum

Big Grin Ze wspomnień moich znajomych :

Ach ! co to był za ślub , początek lat dziewięćdzesiątych pół wsi widzało zarżniętego świniaka , cielę nie licząc drobiu , drogi samochód jako część posagu panny młodej , ale wkrótce , wkrótce rozeszły się plotki ,że jeden z teściów zdobył majątek nie ciężką pracą ale handlem z opuszczającymi wtedy Polskę "ruskimi " miał za bezcen kupiś od ich jakieś silniki a potem korzystnie opchnąć , komu ? diabli wiedzą , wiadomość jak każda inna , nie pierwsza plotka nie ostatnia ale ...później byly dożynki , nie jedna wieś ale gmina widziała jak ów pomówiony podszedł do prowadzącego uroczystość ...wyrwał mu z ręki mirofon o oświadczył ...:

"A teraz k...a ja ! żadnych silników od ruskich nie kupiłem , z nikim nie handlowałem ..."

tak go te plotki dotknęły !

==============================================

No to teraz ja , nie pytany ani przez zarejestrowanych Gości tej strony , ani tych z szerokiego kręgu znajomych z poza Strony.

Ach co to był za ślub ? klnę się na ogon kota p. Kaczyńskiego ,ze po raz pierwszy w życiu zmusiłem się do oglądania takiego królewskiego ślubu księcia o nazwisku Windsor .

=================================

Wrażenia mieszane ,majestat krolewski ? a co to jest w przpadku rodziny królewskiej ?na czym to polega ? nie widzałem żadnego dostojeństwa , żadnego majestatu ....ot spektakl ...

Majestat , owsem ,owszem "Rojs" głowy kościoła anglikańskiego może zrobić wrażenie , ale reszta ...[ ? ]

Król to POMAZANIEC świecki strażnik norm kościoła [ jak by tego nie rozumieć ] czy Królowa Anglii jest w stanie je wymienić ? bez tego NIE MA MIEJSCA NA MAJESTAT WŁADZY !!! .
Latorośl bez krzewu winnego usycha ,król bez godności pomazańca jest jedynie jarmaczną farsą , takimi królami rzucają na stole karciarze .

A niby co miałem podziwiać ? ja profan rzuciłem luźną uwagę o tym ,że nakrycie głoy jednej z dam bardzo przypomina minę przeciwczołgową za co moja lepsze polowa obrzuciła mnie spojrzeniem w której były wymiary mojej trumny .

==================================

Ale ja nie o tym , ja o kazaniu , ciemnoskóry biskup [ przeraźliwie jak na warunki europejskie gestykulujacy ] jest prawie tak samo inteligentny ...jak nasz nowy wikary ,niewielkie zdanko podrafi rozdąć do rozmiarów wieży Eifla , taki kapłan - kompresor.

To właciwie o czym on mówił ?... no naturalnie o miłości , o tym ,że miłując właściwie starzamy nowy świat , no wszystko to piękne ale miłość
bez posluszeństwa Chrystusowi NIE ISTNIEJE , jest bezprzedmiotowa , i tym biskup ...ani się nie zająknął , mo za by odnieść wrażenie ,że Chrystus kazania biskupa to ktos zupełnie inny niż Ten z kart Biblii ? taki amorek ...potrafi tyko kochać cokolwiek by się na Jego na drodze nie pojawiło, to USA Biblia jest ocenzurowana ? Tyle się nagadał nagestykulował o czymś co nie istnieje...pracowity gość .

Człowieku powiedz , wybąkaj , wydukaj tylko jedno zdanie o tym jakie zagrożenia niosą nieuporządkowane moralnie stosunki małżeńskie , to problem po ob stronach Atlantyku ,

jeśli to miało by być wiejskie weselisko czy jak mówią "potupaja " to bym jeszcze zrozumiał , skończy się uroczystość , będzie świetne jedzenie , alkohol , tańce , po co psuć nastrój ? to bym zrozumiał ,ale mówisz biskupie za pośrednictwem mediów do swiata ...i co swiatu powiedzałeś , za co właściwie zginął Chrystus ?po co ? ...nie wiadomo ... to chyba jakiś maniak z tego Chrystusa ...

Króleswto W. Brytani nie ma już swego dawnego majestatu ,nawet jeśli to innowiercy to posiadali ongiś królewska powsciągliwość , ale już nie dzisiaj ...

==============================

Przecież trudno ukryć ,że panna młoda ma sobą no...barwny życiorys , biel to wszakże jest barwą niwinności , no mogłaby dla pucu , dla ...przyzwoitości nałożyć na siebie coś , bo ja wiem w kolorze ecru ,a tak niewista z bujna przeszłością na oczach głowy kościoła anglikańsiego wlecze ze sobą ileś tam metrów "białej cnoty " i to ma byc dosojeństwo ? moim zdaniem hucpa ....

ale czy cała , powtarzam cała Europa traci godność ? ja bym powiedział już i gosność , i majestat straciła już nawet szacuek do samej siebie , W kategoriach moralnych , także politycznych to Europa to nieżądnica .

Nobliwość , dostojeństwo samo slowo nobliwość pochodzi od słowa Nobel , nagroda Nobla jest dostojna ? już nie ....

Ostatnio w ogóle nie przyznano tej nagrody w dziedzinie literatury bo okazało się ,że te nagrody ...nie mają wiele wspolnego z rzeczywistą wartością dzieł literackich a są jedynie efektem "klucza " i tego kto z kim współżyje , za co nagrodę Nobla otrzmał b. prez. USA ? za kolor spinek do koszuli ?

To już nie jest ta waga nagrody co za czasów Reymonta czy Sienkiewicza , to lauraka poparta pieniędzmi .

Ongiś znany i ceniony konkurs piosenki "Eurowizji " ja...nie wiem kto eprezentował Polsę i kto tam śpiewał ? no... wykonywał utwory , udowadniając ,ze każdy wygrać może , nawet kobieta z brodą , to już nie są czasy np. "ABBA'y"gdzie piosenki z "Eurowizji 'już w nastęny dzień "leciały w stacjach radiowych i TV, ja nie potrafię ich zanucić , nie wiem nie znam ...nie tylko ja , chyba że wystąpi jakiś , bo ja wiem połykacz ognia czy żongler ...kultura europejska zpsiała .

Jeden z szefów UE jesli juz starci pracę to może być świetnm clownem [ to wbrew pozorom trudny zawód , widzialem jak chciał poklepać po plecach ...papieża , clown ? raczej...arcy -clown

itd. itp , no ale przeciez my jesteśmy to niej , zdemoralizowanej Europy przywiązani ...ale ...po co ? czego szukamy w tym sodomistycznym jarmarku ?

"Kto się dotyka smoły, ten się pobrudzi,
a kto z pysznym przestaje - do niego się upodobni.
Nie bierz ciężaru ponad swoje siły
i nie szukaj towarzystwa z możniejszym i bogatszym od siebie.
Cóż za towarzystwo może mieć garnek gliniany z metalowym kotłem?
Gdy ten uderzy, skruszy tamtego.
Gdy bogaty wyrządzi krzywdę, zżymać się będzie,
gdy biedny poniesie krzywdę, jeszcze sam poprosi o przebaczenie.
Jeśli będziesz tamtemu pożyteczny, wykorzysta ciebie,
a jeśli popadniesz w biedę, to cię opuści. "

Jakim to trzeba być jełopem aby tego nie rozumieć ?

=============================

Więc kto , kto pytam przywiązał kościół polski do tego cyrku nazywanego Europą Zachodnią? odpowedzalność przed Bogiem i historią ? ok. no to imiennie , po nazwiskach , nie ma odwaznych . ?

Co ? że ewangelizacja ? no..gdbyby Ppolski kościół przystępował do dzieła z postawą zdobywcy [ jak dzisiaj muzulmanie ] to było by to zromiałe ,ale on przystapił do związków z gnijącym już wtedy kościołem europejskim z pozycji biednego zalęknionego prowincjusza , gotowego zrobić wszstko aby przypodobać się patronom ...

Więc nie dziw się dostojny infułacie który w mojej parafii wywałeś do WSPÓLNEJ OBRONY wiary , bo taka obrona to nie jest obrona wspólna , jak się wzywa uzdrowiciela do podupadajacej firmy to mu się daje do wglądu dokumenty ...wszystkie , inaczej nie mowy mowy o współpracy .To wbrew naturze ludzkiej...

No to kto zawinł tej "eine Gleichscheitung " k.k. w Polsce ? nazwska proszę .

====================

Co że takie nazwiska nie padną ? nie szkodzi wtedy ...będzie dpowiedzialność zbiorowa , piętno kolaboranta jest w Polsce bardzo silne , zbiorowa kolaboracja to zbiorowa odpowiedzalność , proste ? Biskup pozbawiony dostojeństwa ...sam się ukarał , już tutaj na ziemi , po cóż kat osobie niepoważanej ? przecież on sam jest katem dla siebie, ośmieszony traktowany jak błazen biskup ? uczciwy znywacz naczyń w restauracji to brzmi jednak poważniej .

Szanuję naród polski za ...instynkt narodowo- religijny , chyba taki sam jak u Żydów , mając przed sobą "splantowany kościół ,media , potęgi finasowe coraz bardziej , instynktownie odchodzi od intsytucji która współpracuje z trefnisiami , mocne co ? ale tak jest , to nie ma nic wspólnego z moim i innych osób stukaniem ,publikowaniem , to PROCES OBIEKTYWNY , wierzę w Opiekę Kogoś silniejszego niż wszystkie instytucje razem wzięte ,drogi EP i wiernych już się w znacznej części rozeszły , pozostaje sam , coraz bardziej sam .

Co? że jest wielu "postępowyh " katolików ...no to niech sobie instytucja ich zabierze , dochowa się baranków ktorzy będą mieli cokolwiek wspólnego ze światynią ...kiedy ich tam wniosą .

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 maj 27 2018 18:38   
Forum

Pardon za te literówki , eh ! coraz gorszy wzrok .

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 maj 31 2018 18:57   
Forum

No to metodzie myślenia która matkuje takim a nie innym postawom .
Jeżeli ciało zmierza do czego innego niż dusza to siłą rzeczy implikuje to POSTAWĘ ODWROTNĄ w stosunku do całego świata , ok?
Światło bowiem jest odrotnością ciemności .

========================

Mojżesz wychodząc z Egiptu zrezygnował z jego praw , awięć postąpił ODROTNIE niż ludy sąsiadujące z tego rejonu geograficznego .

======================

"Przewrót franciszkański " ....gdy świat gonił za zyskami , Franciszek ODWROTNIE ,przyjął zasadę ubóstwa ,świat do pychy i wrzasku on do cichości i pokory , świat wywyższał własne ego , on przyjął zasadę posluszeństwa [ przed wszystkim Bogu ] "odwrotny czlowiek "taki "negatyw "

========================

A jak to może wyglądać dzisiaj ?
Jeżeli swiat przyjął głoszenie "Chrystusa lukrowanego " głoszącego młość bez zobowiązań , kościół ktory chce służyć Panu powinien głosić pochwałę zobowiązań jakie ciążą na wiernych, nie inaczej.

Jeśli świat właściwie zagubił się w głoszeniu miłości chrześcijańskiej bez wymagań , kościół

który chce być pierwszym sługą , powinien ODWROTNIE uczyć spełniania wymagań .

Jeśli świat zagubił się w teologii bez znaczenia praktycznego , to kościół ktory chce być perłą na mapie religijnej powinien nauczać właśnie tego co daje się zastosować w życiu bieżącym .

Jesli świat , "kościół światowy "pozostawił rządy nad wiernymi państwom , to kościół który ma ambicje bycia wielkim , jak ongiś Izrael powinien zająć się regulacją życia wiernych obok a czsami ODWROTNIE do prawa panstwowego .

Świat idzei w kiernku postawy "makro " łączenie tego co nie jest do połączenia , mieszania zła z dobrem , kosciół ktory chce panować [ wszelka władza pochodzi od Boga ] powinien sortować tego co "koszerne " od tego co szkodliwe ,jeśli i świat "idzie na ilość " na statystykę, na łapankę "byle jeszcze więcej było zarejestrowanych członków , kościół wierny Panu powinien zwracać uwagę przede wszytkim na jakość życia wiernych , nie cofac się przed wymaganiami , ci co odejdą ...lepiej niech odejdą wcześniej ....

Świat [ i część chrzescijanstwa idzie w kierunku "parcia na szkło " wielkich uroczystości religijnych które ...zapominane są po tygodniu , kościoł wierny Panu ODWROTNIE skupiać się na tym co trwałe ...i ciche .

Mój śp. proboszcz najbardziej znany był z ...roweru ,poniemieckiego roweru , ileż to mniejszych i już zapomnianych jeździło dobrymi samochodami ? on wielki , na ich tle wielki ...nie , iluż to z frędzlami u tałesu zazdrościli temu co uroczyście wjechał do Jerozolimy na osiołku ?

Ja o tym .....co dobrego zrobił dla kościoła Franciszek [tak , papież nie święty ] on" rozkrochmalił " całe to towarzystwo wzajemnej adoracji " przyzwalania na cokolwiekw imię "jedności kościoła " jakkolwiek jakoś trudno mi uwierzyć w jego dobre intencje , spowodował twórczy ferment , ZMUSZA DO ZAJĘCIA OSTREGO , JEDNOZNACZNEGO STANOWISKA TAK ALBO NIE ...bo wszytsko inne od diabła jest , tego infułaci nie lubią , oj nie lubią , oni zawsze woleli "wicie , rozumicie ogólnie " dzisiaj owo "ogólnie" może znaczyć "boję się ,uciekam , dajcie mi święty spokój " istnieje jednak ryzyko ,ze rzeczywiście dadzą i nikt nie będzie się interesować światem dezerterów ,ze wszystkimi skutkami , także natury materialnej.

=======================

Moim zdaniem Franciszek zderterował ,oddaje hołd siłom tego świata , lecz czy taki nowoczesny Saul zrodzi Dawida ? takiego nowego prymasa Wyszyńskiego , Franciszek zdaje się skłaniać ku decentralizacji ...chyba się pomylił ....

bo gdyby pomysleć bez uprzedzeń...to przy sytuacji kiedy ktoś z silnych kościołów lokalnych " ma głowę nakarku " to przy założeniu nadchodzących mocnych konfliktów [ to nieuniknione ]może oznaczać ...odsunięcie Watykanu do roli muzeum , jest li taki Dawid ?

Bomba w górę , ktoś kto PIERWSZY krzyknie "non possumus " a ma wpływ na kościół lokalny może być Juliuszem Cezarem k.k.
Drudzy , trzeci to już jedynie tło , statyści .

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 czerwiec 07 2018 07:57   
Forum

Kiedyś to była marka ! moje ulubione piwo , kupiłem puszkę dla ochłody i wzbudzenia sentymentu ...a cóż to paskudztwo ?

Z tego trunku nie zostało nic poza nazwą ! jakiś koncern zrobił z tego ongiś dobrego napoju masowy chłam . Czy tylko to jedno piwo ? ile takich ongiś dobrych wyrobów zostało dokumentnie schrzanionych ?

=========================

Moje ulubione kiedyś Czechy ..to samo , po co ja tam jeżdziłem , myślałem że na zakupy i na piwo , został to pierwsze ,ale koniec języka za przewonika ....jeden z Czechów wskazał nam drogę do małego lokalnego browarku którego jeszcze nie zniszczyła wielka korporacja i ...jednak można napić się piwa w tym kraju , no , prawdziwego piwa , ile toto zatrudniało osób ? dwadzieścia - trzydzieści ?

========================

Świat cały świat "ciągnie na markach " na pojęciach które wypracowano kiedyś , a teraz je tylko niszczy spieniężając tradycję , gdyby taki browar wielkiego kncernu miał zacząć produkcję od początku , od nowego wyrobu to jakby miał nazwać swój wyrób ? piwem tego nie można nazwać , bo ja wiem ,jak to nazwać ... przepraszam płeć piękną za wędkarski język ...."siki Weroniki "?

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Ale , ale to samo dotyczy religii , chrześcijaństwo ciągnie na ...nazwie , najlepiej to widać w Niemczech oni w tej "ewolucji " zaszli najdalej ,co to w ogóle znaczy chrześcijańskie ?

To oznacza wierność małżeńską ?

Odwagę w obronie własnych wartości ? [patrz legalzacja "małżeństw " homoseksualnych ]

Dawną , nemiecką solidność w interesach ?

Normy moralne lepze niż u ateuszy ?

Uczciwość , rzetelność w środkach społecznego przekazu ?

Głoszenie Chrystusa ?....a którym , a to co mówią o Chrystusie ? co to jest ? czy to ,ten Chrystus o którym mówi Biblia czy o kimś innym ?

czy mozna być chrześcijaninem bez Chrystusa ? z takim "wyrobem chrystusopodobnym " Niemcy pokazują ,że tak ...nazywają to obelżywie chrzecijaństwem , my idziemy w ty kierunku ... tylko co to znaczy "chrześcijanin" ?...nic nie znaczy.

=============================

Czy tego chcę czy nie coraz bliżej mi do Sądu , taki to już wiek ,że człowiek coraz bardziej o tym myśli i co ? na miejscu wielu ludzi powiedziałbym ,że lepiej żeby nie mówili niczego o Chrystusie , w ogóle nie używali tego Imienia [ !!!]

na Sądzie będzie im lżej , ateistom z urodzenia na Sądzie będzie lżej . A....niekapłanom będzie lżej niż kapłanom "koscioła chrystusopodobnego "

Sodomie i Gomorze będzie lżej to ...Nowy Testament , no ..i cóż wy na to "głosiciele Ewangelii " ?

======================

A Islam ? jeśli Pan nie zaingeruje BEZPOŚREDNIO w losy Europy , on będzie religią panującą w Europie bo...wierność religii przodków , wierność prawu [ trzeba je mieć ....] więcej znaczy niż intelektualizm , na tle wiary mahometan intelektualizm Europejczyków to takie ble , ble bez treści jak owo piwo ze znaczącą marką ale ze śmierdzącą zawartością .

Sodomie i Gomorze będzie lżej ...

Philips w książce o businesie napisał ,że sukces jest PRODUKTEM UBOCZNYM DOBREGO TOWARU , USŁUGI , śp. o. Bocheński napisał w odniesieniu do wartosci duchowych ...chyba to samo ,

nie da się być długo dobrym przedsiębiorcą czy duchownym "sprzedając erzatz " produktu , czy religii ,sukces przy takiej masówce jest jedynie chwilowy , browary , firmy samochodowe o której klienci wyrobią sobie złą opinię , będą padać ten proces opóźnia jedynie ...reklama , i tutaj jest PRAKTYCZNA wynikająca jeszcze ze ST różnica między poganinem a wiernym .

Poganin WIERZY [ choćby i był biskupem jest poganinem]że taki proces kłamania , oszukiwania nabywców czy wiernych można dzięki reklamie ciągnąć w nieskończoność , chrześcijanin WIERZY ,ze co to na kłamstwie zbudowane upadnie , może wolniej ale upadnie , upadnie rónież CAŁY SYSTEM KŁAMSTWA , ot taki aspekt wiary którego nie ma na ambonie .

Kaznodzieja z takim pochodzącym ze świata nastawieniem ...kłamie , kłamie gestem , kłamie słowem , kłamie postawą ,jeśli daje dowód czegokolwiek ...to swojej niewiary w Chrytusa choćby nie wiem ile razy zarzekał się ,że jednak Chrystusa głosi , to w rzeczy samej głosi anty- Chrystusa .

Bo Chrystus był prawom Mojżesza posłuszny.... my nie mamy żadnego ,ani mojżeszowego ani chrystusowego , nic nie mamy....niczego co jest przydatne w działaniach i dydaktyce społecznej .

=====================

Czy można zatem się dziwić że gdzieś w jakims Nazaret , gdzieś w koszu płynącym Nilem czy jakimkolwiek mało znaczącym dla świata miejscu Pan jak w owym małym czeskim browarze ...ośmiesza świat prawdą i ...prawdziwością . ? osmiesza "wielkich" ? raczej tych co to rozdęli ten świat do rozmiarów balonu zapominając ,że on może w każdej chwili trzasnąć ...jak to balon , co wtedy będzie z postaciami ,figurami którymi udekorowano balon ,zostana jakieś niewyraźne strzępki ...

wielkość czy jedynie złudzenie wielkości ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 czerwiec 16 2018 08:49   
Forum

"I rzucił Aaron laskę swoją przed faraonem i sługami jego, i zamieniła się w węża. Faraon wówczas kazał przywołać mędrców i czarowników, a wróżbici egipscy uczynili to samo dzięki swej tajemnej wiedzy. I rzucił każdy z nich laskę, i zamieniły się w węże. Jednak laska Aarona połknęła ich lask . Mimo to serce faraona pozostało uparte i nie usłuchał ich, jak zapowiedział Pan. "

Głupi ten faraon...podobnie jak my teraz

=======================

tym wszystkim którz twierdza ,że chrzescijaństwo nigdy nie maló swego prawa oznajmiam ,że ma ? ...no miało swe prawo religijne.

" My W IMIĘ BOŻE król Polski , Wielki Książę Litewski , Mazowiecki Pruski,Żmudzki et cet. et cet .
Jeżeli " w Imię Boże " to jest to prawo religijne , religijne ale nie kościelne ? jak to nie kościelne a to lakat to nie kosciół ? laikat to > 99% kościoła ... a czymże jest król cesarz jeśli nie organenem KOŚCIELNYM skoro jest pomazańcem ?
Kiedy Europa miala własne prawo religijne to było ono jak ...laska Aarona pożarła wszystkie wokół i judaistyczne i muzułmańskie i rzymskie zapewniło Europie rozwój , być może koślawy , nie wolny od grzechów szekkiej maści, potnięć , upadków ale ROZWÓJ NA PRZESTRZENI WIEKÓW ...kto śmie zaprzeczyć ? upadek Europy zaczął się [ moim zdanem ] od pisanie jej praw przez "oświeceniowców " francuskich , liberałów , socjaldemokratów itd. kto zaprzeczy ? Europa to dziś nieledwie przylądek Azji .

Głupi ci chrześcijanie , w Biblii Pan "jak krowie na rowie " mówi o tym że świadectwem wspolnoty jest jej prawo [ Pwt. ]a oni chcą "udoskonalić " Słowa Pana , zastąpić je rozprawami naukowymi ...jesteśmy religijnymi idiotami

=====================

A co to jest prawo ? prawo jest zbiorem norm społecznych i tym róni się min. od np norm moralnych czy estetycznych ,że do jego wypełnienia w warunkach państwa może być użyty tzw. przymus bezpośredni , co widać niekiedy bardzo drastycznie np. w prawie Izraelitów zatem prawo bez egzekucji nie jest w ogóle prawem .... A Chrystus ? On NAKAZYWAŁ EGZEKUCJĘ {napomnienie braterskie } łagodny ...ale przymus ,zatem kaznodzieja który napomina wiernych aby ci sluchali praw Bożych podaje im błędne informacje ...nauka teraźnieszego k.k. to w ogóle nie jest prawo tylko jakieś "akty strzeliste "

Ten tekst jest pisany pod kątem tego co my rozumiemy pod słowem "ewangelizacja " otóż ewangelizacja to nie jest jakieś pojedyncze nawrócenie , to nie jest spotkanie przy kawie pod wpływem którego rozmówca doznaje olśnienia i nawrócenia [ czegoś takiego nie widziałem ] wangelizacja JEST PROCESEM SPOŁECZNYM a co za tym idzie masowym , statystycznym , zatem kosciól z niedorozwiniętą nauką społeczną NIE JEST ZDOLNY DO EWANGELIZAZACJI .Cywlizacja bez prawa ...nie istnieje .

Ewangelizacja to walka społeczna w której jeden światopogląd społeczny pogański , ateistyczny ustępuje drugiemu , to ...wojna , muzułmanie pojmują to dosownie my bardziej łagodnie ,po ludzku , ale to jest starcie ...ono wymaga odpowiednich ludzi , nie każdy jest zdolny do prowadzenia wojny ...a Pan o tym wie , przeciez jest Stwórcą ...

"
Wobec tego tak wołaj do uszu ludu: Ten, który się boi i drży, niech zawróci ku górze Gilead i chroni się”. Tak więc odeszło z ludu dwadzieścia dwa tysiące, a pozostało dziesięć tysięcy."

Dlaczego ja o tym ? bo jak się przygladam księżom ..to oni nie sa zdolni do walki ...to niech odprawiaja msze , ale do walki , do ewangelizacji niech się nie pchają bo bedzie blamaż [ jak z bombastyczną zapowiedzią ewangelizacji Europy ] bo będą Niderlandy Pana Zagłoby .

W chwii obecnej wobec stanowczego braku kwalifikacji psychicznych do ewangelizacji tą rolę może spełnić jedynie laikat , ale...kto jest ich wodzem ?...gdzie jest król , trochę przymrużeniem oka "gdzie jest generał " wsród duchowieństwa ja go nie widzę ...

Skąd to wiem ? instynkt , jak widzę zwierzęta w klatce ZOO to już po samyh ruchach, sposobie bycia mozna odróznić drapieżnika od roślinożercy .
Kiedyś ,Hetman Żólkiewki słysząc ale nie rozumiejąc tego co mówi [ mowił po litewsku ]po samym sposobie zachowania ocenił że Jan Karol Chodkiewicz [ Kirholm , Chocim ] powiedział będzie dobrym żołnierzem

Jeśli Polska uznała Jezusa Chrystusa za Króla to rodzi się pytanie kto w Jego imieniu pelnił będzie władzę namiestniczą ...nie emamy króla zdolnego do prowadzenia ewangelizacji ...a duchowieństwo jako się rzekło do tego się nie nadaje

Jesli walka to taktyka , jesli taktyka to umiejetność uderzenia w słabe miejsca oponenta , a jakie słabe miejsca ma wspołczesny euroejski ateizm ,no...to co pozornie jest najsilniejsze w jego prawo , to że ślimak może być ryba a rzodkiwka owocem to jedynie wierzchołek góry lodowej , ale kto to może zrobić Episkopat ? nie ...król . POMAZANIEC BOSKI .
Co ? że powstanie rozdział ? to dobrze , musi podział na Prawdę i fałsz , inaczej zagubimy się , przestaniemy rozrózniać to co boskie od tego co szatańskie .

To musi byś WŁADZA ŚWIECKA KOŚCIOŁA , bo...władzę nad Izraelem powierzyl Jahwe Mojżeszowi nie Aaronowi , duchowieństwo jest w tych kwestiach niekompetenne .

Musi być podział na wierzących i ateistów , inaczej przegramy , wiem , wiem , hierarchia jest zainteresowana aby jak najwięcej ludzi było bodaj formalnie w ZAREJESTROWANYCH kościele , tedy odpowiadam , kto chce mieć wszystko ...ten w ostatecznym rachunku nie ma niczego .

Przecież tego nie da się przeprowadzić drogą klasycznych wyborów ...tak , nie da się , ale jakie to ma znaczenie ? czyż Egipcjanie byli dopuszczeni do tworzenia prawa przez Mojżesza .
Istnieje prawo o stowarzyszeniach ... król to może być tytuł HONOROWY [ jak i nnych państwach Europy ] Można powiedzieć "to jest nasze ...won "byłoby nawet dziwne gdyby dopuścić ateuszy do tworzenia prawa religijnego , to tak jakby wpuścić Filistynów do namiotu świątynnego i pozwolić dotykać im Arkę .

Ale nasz król w odróżnieniu od tych innych to byłby nie człowiek który JEST POMAZAŃCEM , jest częścią władzy koscielnej , strażnikiem moralności , wydaje mi się ...że pod tym względem deklasowac możemy Europę pod każdym względem , ale ten jest najważniejszy , podwzględem etyki i choćby nazwania norm moralnych których ma strzec król ...Europa zdaje się nie odrózniać króla od królika .

===============================

U nich , aby być królem trzeba nazywać się np. Windsor , u nas wybrać go może lud boży, niecały ale ten który ZADEKLARUJE wierność takim a nie innym pryncypiom .

===========================

Dla EP to może być znakomita wiadomość , jak się Watykan dowie że np. lud boży otwarcie bojkotuje "modernizacje wiary " , że powraca do chrześcijańskich korzeni kulturowych to naciski z Włoch mogą być zgoła płonne , może bezradnie rozłożyć ręce i powiedzieć " to nie my , to świecka władza kościelna " my to jedynie duchowieństwo " ...papież tam nie sięga . wilk syty i owca cała .

A tak jest boleśnie "nakłuwany" przez Watykan z jednej a wierny wierze ojców lud boży z drugiej ,EP jest ...w imadle .

===========================

ale czy to nie jest , koncepcja efemerydy , jakiegoś ulotnego zjawiska , z tego co wiem istnieją jakieś stowarzyszenia monarchistyczne podobne do ...kółek wędkarsch ..bez naczenia spolecznego .I turaj jest problem , decydują o tym dwa czynniki :

a/ prawo

b/struktury

Ten kto chce być królem prawdziwym musi się tym problemem zmierzyć , odnowę kościoła , wiary widzę jako ruch społeczny laikatu , podobny do tego jakim była kiedyś "Solidarność " to nie była oficjalna państwowa władza ...ale była , ten kto tego nie rozumie , niech idzie na ryby , na piwo ,rezultat niby ten sam , ale jakże przyjemnej osiągnięty .

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 czerwiec 16 2018 19:28   
Forum

Cóż , czym różnił się Luter od pozostałych duchownych na jego poziomie służbowym ,ano miał odwagę mówić o rzeczach ważnych o których mówiono jedynie prywatnie , na ulicy " o których wróble ćwierkały " ale na ambonie nie istniały .

Prosta zależność którą ongiś sformułował Marek Aureliusz , mały czlowiek zajmuje się małymi rzeczami , wielki wielkimi , ale ogląd świata jest inny , może taki przywdziać infułę i wszystkie inne insygnia a świat bodaj przez chwilę ulegnie złudzeniu ,że to ktoś wielki podczas gdy to karzeł potrafiący mówić o ptaszkach , kwiatkach ale nie o rzeczach ZASADNICZYCH dla kościoła .

Dlatego np. red. Pośpieszalski taką jedną audycją jak ostatnio wystarczy na 2-3 mce , będzie pamiętany że wględu na WAGĘ PORUSZANYCH SPRAW a kazanie o tym ,że Chrystus nas kocha ..i w ogóle zwykle przestaję pamietać już po Podniesieniu , ale są i dobre strony tych co to robią , w moich czasach mówiło się "jazz dla mas " przestaję mieć kompleksy , takie kazanie to ja ...jedną reką ....i to bez przygotowania teologicznego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 czerwiec 22 2018 08:35   
Forum

Nie ,nie ,nie i jeszcze raz nie .

O.Rydzyk zawiedzie się na PiS ,tak samo jak kiedyś na LPR , nie dlatego ,że jest za mało bystry , za mało energiczny tylko ...że go tak w szkole nauczyli , nowotestamentowej szkole , ofiara systemu szkolnictwa k.k.

" ja tylko nauczę OGÓLNIE a reszta w ich ręku , jeśli przyjdą do kościoła to wszystko w porządku , jakoś się ułoży "

Nie samo się nie ułoży politycy ułożą ...stosownie do własnych, bieżących interesów .Mojżesz to wiedział ...Rydzyk nie....Nie jest elastyczny , wie jakie wady ma katolicyzm "dostaje w kuper" także intelektualnie , na zachodzie Europy ...ale tego tematu nie poruszy , wszystkiemu winni są "oni " nie k.k. i jego archaiczna budowa ...oni winni, obcy ...

Otóż nie , to nie jest w porządku ,już samym założeniu PIS TO NIE JEST CZĘŚĆ KOŚCIOŁA , nawet tego oficjalnie tego nie deklaruje , a gdyby nawet zadeklarował to w warunkach k.k. ....nic to nie znaczy bo juz samo słowo "katolicki" w odniesieni do prawa państwowego ,sposobu zarządu nic nie znaczy .

Katolik to nie wiadomo kto , ani nie liberał , ani socjaldemokrata , ani neoliberał ...nikt , to ktoś kto "chodzi do kościoła , a że nauka koscioł a jest na naszych oczach "modernizowana ...to o. Rydzyk systemowo" jest wkropce "

Mści się dlugoletnia "oślizła "taktyka nie , nie O. Rydzyka całego koscioła UNIKANIA SZCZEGÓŁÓ REGULACJI W ŻYCIA SPOŁECZNEGO , Mojżesz nie unikał ,św. Paweł nie unkał [ też Żyd ]Dlatego też partia izraelska która DEKLARUJE wieność wierze ojców ...tak zrobi , u nas nie , bo wiara ojców jest nieokreślona prawem religijnym , bumerang ,prawda ? ciągle ten sam temat , duchowny "cos mówi ogołnie " a jego słowa sa interpretowane "ogólnie " na różne sposoby , ale to jego wina ...sam chciał ,chciał "wicie ,rozumicie " ogólnie ,

to i ma "ogólnie "ze strony " ogólnie rzecz biorąc katolików"

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 lipiec 09 2018 14:49   
Forum

A teraz sam , niepytany , po długim namyśle , katolicyzm nie ma w swym zasobie żadnego znaczącego środka ewangelizacji poza ..wyborem władz świeckich kościoła [ króla ?]

Nie ma takiej liturgii , takiej homilii , takiej akcji charytatywnej takiej transmisji TV ktore są w stanie " ruszyć z posad bryłę świata " po prostu nie ma , wszystkie "sztuczki "juz przestaly działać ....pora na rzetelną pracę , pracę u podstaw "od Adama i Ewy " kościół nauczaący bowem jest w sytuacji nauczyciela który pragnie nauczyć swych podopiecznych zasad rachunku rożniczkowego w sytuacji kiedy uczniowie nie potrafią rozwiążac równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą , to dwa światy...

Toż by to była sensacja na skalę Europy , świata my mamy króla , PRAWDZIWEGO KRÓLA a oni królików !

=====================

Kiedy to piszę , jeden z Autorów Strony pisze o coraz to większym dystansie Żydów do synagogi ...i tutaj jest asumpt do ...

Jądrem judaizmu jest prawo , ok ? to prawo okazało się nie być ponadczasowe , to czym się posługuja wsp. Żydzi to w zasadzie prawo ...postchrześcijańskie z "regionalnymi "dodatkami "

Co by było gdyby postawić im przed oczami wspaniałość prawa BEZPOŚREDNIO CZERPIĄCEGO Z EWANGELII SZERZEJ Z BIBLII ? nie ma ich...

A teraz ? teraz mają odziedziczoną po Mojżeszu wspólnotę interesów narodowych , a...normy moralne ? te zdają się być dla nich kwestią do dyskusji [ taki jest zewnętrzny ogląd ] zwłaszcza kiedy interes materialny jest pokaźny , nie ma ich ?

ze wszystkimi ich pieniędzmi religijnie ich nie ma, zostaje Chrystus ...

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 lipiec 12 2018 16:35   
Forum

Cóż , gdyby teraz a tej chwili zaczęto się zastanawiac nad zmiana w funkcjonowaniu kościoła , np. powołaniu władz świeckich kościoła które by w końcu zrobiły porządki których nie jest wstanie zrobić duchowieństwo , to i tak biorąc pod uwagą potężne wyłomy w wierze jakie poczyniła ateizacja byłby to krok dalece spóźniony ale..o czym ja tutaj .... to zpóźnione działanie ... to byłby jeszcze luksus.

Panny nieroztropne z przypowieści zaczęły się martwić o paliwo do lamp kiedy ZOBACZYŁY ,że im się ono kończy , wsp. k.k. WIDZI że niszczeje w oczach ale nie podejmuje żadnych [ ! ]kroków ...zatem ustawia się poniżej progu wymagań nawet dla owych ponien pozbawionych roztropności ! żadnej znaczącej reakcji nie widzę, żadnych działań cokolwiek by to miało znaczyć .

Cóż można z tym zrobić ? rewolucję ? usunąć biskupów ? nie ...nic , zaczekać aż Pan zrobi z tym porządek i usunie nieroztropnych i szkodzących świadomie ...własnyni środkami . Nawet na rewolucję jest już za późno .Wielka jest wina hierarchii .

Gdybym był biskupem
...pomarzyć zawsze można , za to nie karają , to wziąłbym "za szmaty " całą kadrę naukową i zapytałbym DLACZEGO LAICYZACJA CZYNI TAKIE POSTĘPY I JAKIE SĄ METODY PRZECIWDZIAŁANIA ... to takie trudne pytanie ? okazuje się ,że nawet samo myślenie o zmianach metod pracy ...napawa trwogą ludzi którzy głoszą "odważne głoszenie Chrystusa " !

....ot i kałabania .

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 lipiec 13 2018 17:46   
Forum

Cóż tylko laikat może odmienić kościół , tylko laikat , duchowieństwo może tylko tylko mówić i nic poza tym , jakieś drobne akcje charytatywne, zakony opiekujące sie ludźmi w niedoli , to za mało , w skali świata to mniej niż błąd stsystysczny , laikat może COS ZROBIĆ a duchowieństwo jedynie COŚ POWIEDZIEĆ ....
Kościół , mistyczne Ciało Chrystusa ,...coż się najbardziej rzuca w w oczy w Życiorysie Mistrza ? ano proporcje , oto zdecydowana większość życia to ...praca ,zmaganie się z materią , nauczanie [ to tez praca ]to jedynie końcówka Życia Mesjasza , jeśli tak to i proporcje Kościoła powinny wyglądać podobnie ...nie widzę .

Co ? że praca jest codziennością wiernych ? tak , ale praca POD CZYIM KIERUNKIEM ? ooo...to pytanie kardynalne , jeśli pod kierunkiem korporacji to znaczna część wysiłków wiernych jest spożytkowana ...na walkę z Kościołem ,

Ekscxelencje ! Wasze baranki , same o tym nie wiedząc wspierają walkę z Chrystusem ....cóż Wy na to ? nie widzę takiego odważnego który by na to dpowiedział...nie widzę .

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 lipiec 25 2018 09:54   
Forum

" Począł więc Jonasz iść przez miasto jeden dzień drogi i wołał, i głosił: «Jeszcze czterdzieści dni, a Niniwa zostanie zburzona» I uwierzyli mieszkańcy Niniwy Bogu, ogłosili post i oblekli się w wory od największego do najmniejszego..."

Ten to dopiero miał moc ! w zasadzie przyszedł do obcych ...ale skad ta moc , włóżmy w jego usta słowa dzisiejszych homilii , każmy mu przemawiać tym stylem co dzisiejsi absolwenci teologii k.k. cóż by zyskał ? nic...najwyżej zostałby uznany za nieskodliwego maniaka ....moc , brakuje nam mocy .

Płonie Szwecja , zaplonęła Grecja , trzęsienia ziemi , wulkany, drzemiące konflikty zbrojne , nie ma takiego człowieka który by się tego nie obawiał , był obojętny , dlaczego jednak szukamy zawzięcie tego co obojętne , nijakie w swym społecznym wyrazie ? przecież te kataklizmy to oczywista zapowiedź kary , już na ziemi ,to naturalna "tuba " którą Pan chce odbarzyć proroków ,potężna tuba silniejsza niż TV , ale wolą ...papierową tubkę zrobioną z kartek dzieł teologicznych , to wg. nich daje moc ?

O co tutaj chodzi , nie chcą byc silni ? nie , to [chyba ]chęć obrony wytworzonego wcześniej obrazu Pana [ drugie przykazanie ] który jest samą tylko miłością , Pana bezwolnego , słabszego od świata ,jesteśmy wię ...wyznawcami " przestraszonego Boga " czy oni [ duchowni o tym nie wiedzą ?] głupi nie są ...ale są niewolnikami , i tutaj jesteśmy w domu , sieć powiążan służbowych powoduje ,że są za słabi aby to zmienić , niewielu jest tak silnych jak Natanek , ale jeden Eliasz to jeszcze za mało.Wolą być słabi , stać na uboczu wydarzeń , po to aby później mieć pretensje ,że jak słabych , nieistotnych się ich traktuje ...eh ! kto to zrozumie .

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 lipiec 27 2018 07:04   
Forum

Znowu ? ile razy to można oglądać ? "Brudny Harry " to obraz z 1971 " poważnej części Internautów nie było jeszcze wtedy na świecie co widać zresztą po samochodach , sprzęcie i technikach dochodzeniowych . Podobny w wyrazie flm nakręcił także Charles Bronson też o samosądach w ...imię prawa ? nie w imię Sprawiedliwości . A więc jednak tęsknimy za Sprawiedliwością ....tęsknimy za Jahwe , choćby brutalnym ale sprawiedliwym i NIEOBOJĘTNYM .takim starotestamentowym ....

A współczesny świat prawników jest obojętny , a owa debata konstytucyjna , grono dostojnych mędrców areopagu sędziów ,palestry czy prokuratury spiera się o ZAPISY , o prawo ale nie o dolę poszkodowanych , ta wydaje się byc tak obojętna wobec doli ludzkiej jak ....zainteresowanie sapołeczeństwa tą debatą , nie łudźmy się te demostracje to typowe "ustawki " [ kto to opłaca ?].

Owe pomapatyczno - dramatyczne teksty o "demolowaniu praworządności " są , mogą być dramatyczne jedynie dla tych ...co otrzymają cios w dochody i pozycję.Tutaj nie ma wrażliwości na krzywdę , jeśli do prawników [ i niektorych duchownych ] dochodzi jakiś głos to jest to szelest banknotów .... a brudny Harry NIE BYŁ OBOJĘTNY .Ile to osób pozbawiono okrutnie rodzinnych miejsc zamieszkania w Warszawie 40 tys [ ?} wszystko to przy akompaniamencie praworządności , czy może być większe ośmiesznie słów praworządność i ...pobożność jak proste zestawienie tych postaw ?

Gdyby nakręcić film "Brudny Harry w Warszawie " to jak by to wyglądało , jaki to mógłby być scenariusz ? ilu to adwokatom i urzędnikom , ilu to "czyścicielom kamienic " dałby po mordzie ?

Jeśli więc kościół pragnie POKAZAĆ BOGA światu to powinien pokazywac Go w glorii Sprawiedliwości , nie inaczej , to działa nawet na zdemoralizowanych ateuszy , inowierców , pogan , tak jak w czasach kard. Wyszyńksiego ,nie inaczej , NIE MA SKUTECZNIEJSZEJ METODY EWANGELIZACJI .

Prawie trzydzieści lat wolności i wszystkie inne metody zawiodly , zawiodły dzieła teologów ,"okienko w TV" jest w zasadzie nie zauważalne , zawiodły "masówki" chciano budować "kościół wiecowy " odziałujący na świat masą zgromadonych w jednym miejscu ludzi i pomnikami Jana Pawła II ...to nie działa .Bez Sprawiedliwości kościół bez końca powołujący się na miłość , głosi pochwałę amorka , nie Chrystusa .

" Idźcie precz ode Mnie , ci którzy nieprawość czynicie "[ z pamięci ] .
Chrystusa głuchego na igranie z krzywdą ludzką nie było , to tylko teologiczna kukła...Frankenstein .

Jan Paweł II miał za sobą Sprawiedliwość , nie inaczej , w ubieglym roku zanotowano ,że języku potocznym pojawił się zwrot " janił- pawlił " stosowany jest przez młodzież na określenie długich tyrad ...bez treści .A więc jednak lud boży wcale nie jest tak mało inteligenty , nie kupuje podróbek .Nie jest tak źle .

Bł. Jerzy Popiełuszko , módl się za nami . Ty...też byłeś Warszawiakiem .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 lipiec 31 2018 09:37   
Forum

"

Płonie Szwecja , zaplonęła Grecja , trzęsienia ziemi , wulkany, drzemiące konflikty zbrojne , nie ma takiego człowieka który by się tego nie obawiał , był obojętny , dlaczego jednak szukamy zawzięcie tego co obojętne , nijakie w swym społecznym wyrazie ? przecież te kataklizmy to oczywista zapowiedź kary , już na ziemi ,to naturalna "tuba " którą Pan chce odbarzyć proroków ,potężna tuba silniejsza niż TV , ale wolą ...papierową tubkę zrobioną z kartek dzieł teologicznych , to wg. nich daje moc ?

To co ma się stać, musi się stać a co ma zginąć, musi zginąć, jeśli tak zostało powiedziane. Ale kiedy to się stanie, wie tylko Bóg i nikt poza tym. Widocznie jeszcze trwa walka o ludzkie dusze. Pozdrawiam i przepraszam, bo nie miałam pisać.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 sierpień 01 2018 06:29   
Forum

Bo ja wiem , czy to ma sens ! "coś" mnie przy tej stronie jednak trzyma , jakiś "mus" pocieszam się tym co powiediał Jan Paweł II ,żaden trud choćby najmniejszy nie zostanie niezauważony , ja mały człowiek ,pył wobec wydarzeń światowych , kropla w oceanie zdarzeń , ma swoje znaczenie , bo ...jest .

Wiem wszystko ma swój kres ,jedyną prawdziwą stysfakcją jest to ,że STAŁEM PO WŁAŚCIWEJ STRONIE mocy , ot co .

Eh ! nawet nie wiesz Niewiasto Dzielna ileś to w moim zyciu dokonała "spustoszeń " przemysleń , pomogła , wywołując ten temat UPORZĄDKOWAĆ POGŁĄDY , związać je w jeden logiczny cią zdarzeń , nIech Ci Bóg błogosławi .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 sierpień 01 2018 09:01   
Forum

To ja dziękuję z pozycji ucznia. To dla mnie odkrywanie Biblii na nowo. Szkoda byłoby, gdyby to co tu pisałeś, zginęło, na przykład razem z tym forum, bo według mnie ma dużą wartość.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 sierpień 06 2018 16:27   
Forum

Oho ! Franciszek "przegiął", jechał po bandzie , w końcu musial o coś zaczepić , coś się jednak zaczyna dziać ,poprawianie katechizmu ? przegiął , to jest ta iskra [ chyba ta ] która teraz się tli a która w końcu rozpali ogień w k.k. tego płomyka już się chyba nie da ugasić .Ogień ma wiele znaczeń , w tym znaczeniu to może byc ogień oczyszczenia , obyś żył w ciekawych czasach ...
I tak długo mu się udawało.

=================

Mile połechtałaś moją próżność , ale za długo żyję aby nie wiedzieć , że takich jak ja jest...po złotówce pęczek.To co jednak moje , osobiste i wyróżniające to STOSUNEK DO ZAGADNIENIA .
Tak to moje ,nie powiem niebywałe ale trudniej spotykane.

1. Przeciętny członek k.k. traktuje ST jako relikt z czasów zaprzeszłych , ja jako AKTUALNOŚĆ .

2. Moje jest odwrócenie pojęć , ile to razy czytałem o tym jak to taki a nie inny fragment ST powstawał , jakie to takie a nie inne UWARUNKOWANIA miały na to wpływ , ja odwrotnie , zastanawiałem się zawsze w jaki sposób PAN WPŁYWAŁ NA UWARUNKOWANIA .

3. Zauważyłaś pewnie mój nieco kpiący stosunej do niektórych opracowań sygnowanych przez ludzi obdarzonych tytułem poważniejszym niż magister teologii.
znasz na pewno przypowieść o domu który postawiony na piasku runął a postawiony na skale przetrwał wichry i napory .

Ot, młody ....młody wikary wyrwał się , wyszedł przed szereg , z nutką pretensji w głosie odkrywczo oznajmił ,że pierwsi chrześcijanie tak się miłowali ,że aż wzbudzało to podziw ich zakamieniałych wrogów - "patrzcie jak ini się miłują "a dlaczego my tak nie czynimy ?
Eh ! ofiara seminaryjnego kształcenia .

W ogóle mu nie przyszło do główy ...że wspólnota chrześcijańska miała wtedy SPRAWIEDLIWIE UREGULOWANE STOSUNKI WEWNĘTRZNE , kościół był budowany na skale sprawiedliwości, gdyby był budowany na piasku wyzysku i obłudy nie ostał by się w okresie prześladowań .
To wbrew naturze ludzkiej .

Otóż współczesne nauczanie k.k. to taki dom na piasku , bez sprawiedliwości sypie się w obliczu trudności . tak było w Rosji , Hiszpanii , Francji ...itd , niczego się kościół nie nauczyl ! brnie w bagnie tych samych błędów !

Budować miłość w społeczeństwie pełnym chciwości ,obłudy i wyzysku toż to metodologiczne błądzenie w oparach absurdu . To tak jakby uznano ...ża Pan się pomylił , że ST powstał...niepotrzebnie , a po co ? a SAM NT nie wystarczy ? pomylił się Pan , oj pomylił .

Co ? że ST spełnił swą rolę bo przygotował drogę Mesjaszowi ? teraz już niepotrzebny ?

a Wy , uczeni w piśmie rzeczywiście uważacie ,że macie przygotowana drogę pod Nową Ewangelizację ? doprawdy ? starczy wyjść na ulicę , można sprawdzić , tabu ?

Moim skromnym zdaniem [ przecież to można sprawdzić ] rzucacie słowa pomiędzy ciernie i osty , ja bym Wam roli nie powierzył ....sprawiacie wrażenie człowieka który owszem chętnie by coś zasial ale...jak ktoś mu wcześniej zaorze pole , on sam przed tą ciężką robotą ...ucieka .

Czy ja wymyśliłem coć nowego ? nie kto inny ale Jezus powiedział ,że uczeni w piśmie odcedzają komara a przepuszczają wielbłąda , nihil novi .

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 sierpień 14 2018 08:15   
Forum

Frown No cóż trzeba przyznać ,ze Franciszek jest inteligentny , potrafi utrzymać się na "grzbiecie fali " w sytuacji kiedy zaufanie do instytucji państwa deklauruje 15 % Włochów a zaufanie do kościoła spadło z 54 do 40 % ten niezmiennie ma +- 80 % zaufania , czyli co ? dobry car źli bojarowie , spryciarz ....dlaczego tak jest ? przecież kto odpowiada osobowo za zarząd kosciołem jesli nie papież ? czasem przygada duchowieństwu "pod publikę ", zauwazy np.że księża lubią pieniądze , ale reguł nie zmienia ...on niszczy...duchowieństwo . Cyfry , cyfry i jeszcze raz cyfry .
To już było , no dobrze ale dlaczego tak się dzieje ? ano , chrześcijanie mają "uszkodzony układ nawigacyjny "
=======================

Pustyna niejedno ma imię ,w nawigacji jak ktoś nie potrafi patrzeć w gwiazdy na pustyni , zginie , straci kierunek , my nie potrafimy czytać Biblii tak aby znaleźć kierunek postępowania w życiu bieżącym , Biblia w życiu codziennym została zastąpiona przez teologiczne bryki , na pustyni ten kto idzie za fata - morgana , mirażem zginie .

No dobrze, ale na pustyni można przezyć także wtedy ...kiedy sie patrzy w ziemię , jak kto się trzyma utartych szlaków karawan też dojdzie do celu, no tak , tylko że ostatnie lata to usilne rozkopywanie tego , co przez stulecia łączyło k.k. w jeden organizm kulturowy .

Deaprobatę dla kościoła wyrażają nie tylko tacy jak ja , ci którzy znajdują w wielu postępowaniach zaprzaństwo wierze ojców , ale ci którzy chcą " modernizacji " kościoła , oni , gdyby się dobrze zastanowić są ...bardziej ateistyczni niż ateusze . Ateizm , jeśli jest konsekwentny zawiera w sobie nutę zwątpienia ,egzystencjonalizmu , zwątpienia ,w domyśle poszukiwania , wielu utworach np. Prosusta , Sagan itd. można go dostrzec . Moderniści w kościele idą dalej ...tak dalej oni chcą pozbyć się nawet tego ,nawet ateistycznego smutku przemijania , chcą używać życia jak ateiści , bez zahamowań , ale kiedy przyjdzie smierć chcą " w nagrodę " być przyjęci do Chwały NIebios , bezczelność wobec Pana ? chyba tak .Ta bezczelność jest być może cięższą przewiną niż rozpusta.

Holokaust niejedno ma imię , w opowieści ojca wyrażał się w opisie kilku tys. ludzi prowadzonych bez jakiegokowlwiek oporu na punkt zborny przez 5-7 ludzi , mogli ich zabić ...ba zadeptać na śmierć ...ale tak się nie stało .Tych ludzi zgubiła ...nadzieja , nadzieja pokładana w...no właśnie w czym , kim ? Ja tego niewyślilem , to proza T. Borowskiego .

Kościół , olbrzymi w swej masie jest prowadzony do nicości , do zaprzaństwa przez garstkę ludzi w Watykanie [ taka jest moja ocena ] i nie stawia właściwie żadnego oporu ...moje stukanie to kilka kropel w oceanie .Herb ŚDM jawnie masoński ...nie wyleciał nikt z hukiem ze stanowiska...żadnego głosu krytyki , żadnego dochodzenia , oprócz kilku filmików na YT ...nic .

Ilu to niegłupich [ moje domysły ] aniołów poszło za głosem instytucji ...na zatratę , a starczyło tylko podnieść w oczy w Górę , poad instytucję ...w gwiazdy na pustyni .

Ilu to niegłupich absolwentów seminariów ślepo zaufało instytucji ,zaufało ludziom prowadzącym ich na śmierć ...

Słaby ten Aaron , przyznał się do tego Mojżeszowi ,że w przypadku złotego cielca dał się "ciągnąć za nos "ludowi [ Wj.] uległ , to...teraźniejszość i historia kościoła , Poźniejsza rzeź duchowieństwa w przypadku Rosji , Francji czy Hiszpanii miała swój prapoczątek w przylgnięciu instytucji kościoła do państw, instytucji które w ostatecznym rachunku doprowadziły ich do zguby .NIe spojrzeli w niebo ,nie spojrzeli w Biblię ... tak niewiele potrzeba a o tak wiele się troszczyli ...

Słabe to duchowieństwo , niewiele im potrzeba , nie niszczyć światyni , nie walczyć wprost z religią [ marksiści ].

Z religią w k.k. można walczyć przy aprobacie ... kapłanów [ tak ! ] byle powoli , byle małymi kroczkami , jak dzisiaj , wszystko zniosą , wszystko zaaprobują milczeniem , wszystko zaakceptują "retuszując Pisma, głosząc Ewangelię po przejściach i Chrystusa po liftingu " dla małej stabilizacji , dla "ciepłej wody w kranie "dla cichej przytulnej plebanii , dla wieczernika , ale tak widać musi być to nieuchronne ... jak boskie karanie .

A Chrystus został zmordowany przez kapłanów bo... rozwalał kramy przy swiątyni , rozwalał małą stabilizację , mówił to o czym każdy w gruncie rzeczy wiedział ale co nigdy nie znalazło swego miejsca w nauczaniu świątyni.

Eh ! toż to wróg puliczny nr 1 ...instytucji .Instytucja poszła za głosem szatana i zamordowała Mesjasza, to był hołd złozony złemu

Jak bardzo można kochać swojego wroga i mordercę !!! jak bardzo można mu ufać ... jak bardzo można nienawidzić rękę która chciałaby ich powstrzymać ...to tylko instytucja wie ,ja na całe szczęście jestem świeckim , przed Sądem bedę sie tłumaczyć z przewin zaniedbania ...w granicach swych możliwości , stukam więc jestem .

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 sierpień 17 2018 19:49   
Forum

Eh ! wyrwało się księdzu abp. Depo , oj wyrwało.Dobrze ,że walczący ateusze to fafuły ,bo mogliby skontrować wypowiedź o wyższości Ewangelii na konstytucją ze straszliwą złośliwością .

Hipoteza :

Załóżmy że jest ktoś taki w Polsce kto SERIO traktuje Ewangelię , założyć można wszystko , [ może taki gdzieś żyje ]zalóżmy że został pokrzywdzony przez swego brata w wierze , napomniał go osobiście , potem w obecności swiadków , a potem zwołał zgromadzenie parafian JAK NAKAUJE EWANGELIA , co dalej , załóżmy że owo zgromadzenie wyrzuciło owego ancymona z koscioła i ..co dalej .
Jesli kuria wyrok zatwierdzi , wykreśli złoczyńcę z listy wiernych ok. szanuje Ewangelię , jeśli nie .... jeśli np. napisze jakieś stosowne , pokrętne pismo nie uznające wyroku to będzie PISEMNY DOWÓD ZDRADY EWANGELII , ok ?

Wtedy będziemy mieli prawo mówić ,że to prawo kanoniczne rządzi kościołem przed Ewangelią , czego tutaj można nie rozumieć ?a przecież j.e. narzekał że to konstytucja rządzi przed Ewangelią , jakoś prymat teologii nad Biblią to nikogo nie razi [ ile to fragmentów Biblii przekręcono lub wręcz wyrugowano ze świadości wiernych ]skąd ta wybiórczość ?

A jeli k.k. stosuje prymat prawa czy teologii wymyślonych przez ludzi nad Tekstem Boga to ...jakim czołem kościół wymaga czegoś innego od ateistów ? To tak jakby Sandberg rugał prymasa ,że to Biblia rządzi kościołem a nie "Kapitał " K. Marksa , no....jak mecz to na obie bramki .

Ale to nie jest najważniejsze , ważniejsze DO KOGO abp. te słowa wystosował , do ateuszy ? a...co to jest jak nie wystawianie Ewangelii na pośmiewisko ? nie rzuca się pereł między wieprze [ nieco inny kontekst ]

Rabin takiej niezręczności by nie popełnił . on w ogóle by z wojującymi ateuszami nie rozmawiał ...jak to nakazał Jezus chrystus ...Żyd .Dobrze , że w tej materii chociaż rabini Go [ niechcący ]słuchają , dobre i to...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 sierpień 18 2018 10:21   
Forum

prymat prawa czy teologii wymyślonych przez ludzi nad Tekstem Boga

Ja nie wiem dla kogo piszą ci teologowie chrześcijańscy, którzy Pismo Święte uznają za zbiór mitów i to nawet mitów szkodliwych. Jeśli dziewicze narodzenie Jezusa, to mit, Zmartwychwstanie nie jest rzeczywiste a Dekalog nie został objawiony i nie musi być przestrzegany, to czym ma być chrześcijaństwo? Na czym się konkretnie opierać? Na tym co będą po kolei wymyślać jacyś ludzie, którzy wierzą ale nie wiadomo w jakiego Boga? O co w tym chodzi? Naprawdę nie wiem czy powinnam o to pytać, bo może moje pytania też są szkodliwe.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 sierpień 18 2018 12:34   
Forum

Prosta sprawa ...ale nikt jej nie porusza oprócz Ciebie ...dziwny jest ten świat ...

DO CZEGO SŁUŻY EWANGELIA ? czy jest to Książka o Bogu ,tych parę kartek ? ktoś kto tak mówi ...obraża Pana ,Stwórcę aniołow i kosmosu. Więc do czego służy ? Ona jest "mapą " pokazującą CO NALEZY CZYNIC ABY DOJŚĆ DO BOGA , ok? a jest to nauka dla prostaczków ok ? więc po cóż to komplikowac to co proste ?

Pamiętasz ? co to jest dialog ekumeniczny ? to jest rozmowa między teologami w jaki sposób zniwelować różnice w wierze pomiędzy chrześcijanami które to róznice nigdy by nie powstały gdyby nie teolodzy , zgadza się ?

A jak powstały te różnice ? najlepiej to widac na przykładzie kościoła reformowanego , u żródeł podziałów nie stała Biblia ale ...ekonomia , handel odpustami, ale nie tylko , powstanie chłopskie [ T. Munzer ] itd. a więc MATERIALNE ZAPRZECZENIE TEGO CO DUCHOWE W KOŚCIELE , ok ?a teologia , ona powstała NA USŁUGI , NA ZAMÓWIENIE takiej a nie innej formacji społecznej , to sprawa wtórna , to widać jeszcze dziś gołym okiem w Europie , Europa północna to post-prostestantyzm , te kraje sa inne niż Europa południowa , katolicka .ok ?
Możliwe ,że augustianin M. Luther miał inne poglądy niż ogół k.k. ale bez wstrząsu ekonomicznego byłby nic nie znaczacym odmieńcem , ok ?

Na zdrowy chłopski rozum , jak od ekonomii się zaczęło to od ekonomii należało by zacząć proces jednczenia ,teologia to "wstrząsy wtórne podziału chrześcijan " a tutaj "guzik " ... to tak jakbyś remontowała rozbity w wypadku samochód i cała uwagę poświęcała wymianie rozbitego lusterka wstecznego ...ocho ! wyszło mi porównanie .

Kilkanaście lat wstecz , w "Wyborczej " {!} uczony w piśmie wypowiadał się na temat perspektyw rozwoju teologii , artykuł sążnisty , cała strona, ale konkluzja była miażdżąca , "teologia się rozwija ale nie wiadomo czy znajdzie konkretne zastosowanie "...tak ? to komu i do czego ona potrzebna ?na co jest wydawany ten "wdowi grosz " ? no ...jeśli chodzi o doktrynę wiary ok ? ale to przecież ułamek prac ...zresztą dotykan ona problemów które żaden z kościołów w zasadniczej masie nie dotyczy , więc po co ona ? nauka która żyje swoim własnym życiem , ani dla Boga ani dla ludzi , komu ? jaka głowa to pojmie ?

Tego nie można pojąć bez ZROZUMIENIA SYSTEMU .

Po co była potrzebna łacina w kościele w ktorym zdecydowana większość ludzi nie umiała pisać ? przecież dla zwykłego chłopa to czary - mary , jak można ewangelizować przemawiając nierozumiałym językiem ? co ? kościół tłumaczył na wiele języków ...tak ,ale dla nielicznym... pospólstwu przekazywał "Ewangelię po przejściach " [ stąd te napięcia społeczne obce za czasów Piotra i Pawła, ] Naukę która sama o sobie mówi ,że jest dla prostaczków określano jako trudną , naukę którą "nie każdy człowiek jest w stanie pojąć "
cóż to za " hocki-klocki " ?

Dlaczego ośmielono się na cenzurę Dekalogu? zniknęło z katechizmu drugie przykazanie , prosta sprawa , teolog piórem jest w stanie wyrządzić znacznie większe szkody niz rzeźbiarz czy malarz , prędzej czy poźniej by to wyszło , to widać na przykładzie jałowości tzw. dialogu ekumenicznego .Więc je usunięto ,ocenzurowano Jahwe , tłumaczenia są pokrętne , bardzo pokrętne , dla człowieka wykształconego ...śmieszne , w sytuacji kiedy sam Chrystus powiedzial ,że nie zmieni niczego "ani o jotę " tragicznie śmieszne, nie ma wiele rzeczy bardziej smutnych niż ośmieszony profesor .

Po co te wszytskie pretensjonalne insygnia te wszytskie frędzle u tałesu? ani Mesjasz ani apostołowie tak nie wyglądali ,czy nie po to aby udowodnić pospólstwu ,że się jest "nadzwyczajną kastą " ? jakie jest inne możliwe do przyjęcia tłumaczenie ?

I tak można bez końca .

Moja Droga , wiesz ,że w proszku do prania oprócz zasadniczej substancji piorącej jest tzw, wypełniacz , jest obojętny chemicznie ...po to aby klient płacił za wagę
produktu , nie za rzeczywistą przydatność , bo okazało by się ,że jest ten proszek do prania bardzo , bardzo tani , może starczyć na wiele więcej czasu .
To co słyszyz z ambon bywa niekiedy takim wypelniacem , obojetnym , niczego nie uczącym poza frazesami typu "otwórz swoje serce na Chrystusa ",[ jak to się robi ?] "czy zastanowiłeś się jakie miejsce w twoim zyciu zajmuje Jezus " świat trzeba rozumieć oczami wiary , sercem " te retoryzne wypełniacze to są pochodne teologicznych dysput , do niczego nie służą , niczego nie nauczą , Chrystus mówił aby oceniać po efektach ,owocach , więc te rozbudowane księgozbiory w świetle postępującej laicyzacji są .. śmieszne , a dlaczego ? bo i tutaj wracamy do punktu wyjścia , NIE UCZĄ JAK ŻYĆ ABY DOJŚĆ DO BOGA TYLKO ZAJMUJĄSIĘ RZECZAMI Z TEGO PUNKTU WIDZENIA ZBĘDNYMI . [ IITes.]

I tutaj dochodzimy do ST ,ściślej do Ezechiela mówił on o pasterzach "którzy sami siebie pasą "owe cierpkie uwagi Mesjasza pod adresem uczonych w piśmie nie są przypadkiem , właściwie to oni Go zabili , zabijają Słowo ...a więc zabijają Jezusa i dzisiaj .... a więc nie są to jedynie problemy naszego, Twojego i mojego kościoła , wszystko już było , prochu nie odkrywam , przypominam jedynie ,że jest .

System można zrozumieć , zła , szatana już nie , ten system , kościół w obecnej postaci moim zdaniem wyczerpał już boskącierpliwość ...tak ale to moje osobiste zdanie , można go nie podzielać to to jedynie intuicja bez dowodu , nie jestem teologiem ...nie głoszę tego jako "prawdy objawionej "

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 sierpień 20 2018 06:14   
Forum

Po namyśle , uważam ,że instytucja w tej formie jaka jest przekroczyła już masę krytyczna grzechu ,a cóż to za czort ? widzisz upadłe anioły [ to też była instytucja ] doskonale wiedzą , wiedzą lepiej niż człowiek co uczynily i jakie to ma skutki , znają ... ale już nie potrafią tego nazwać winą ...siłą rzeczy nie potrafią za niego żalować, nie potrafia zła nazwać złem , po prostu przyznać się do grzechu i od niego odstąpić po prostu wyznać go .Dlatego zostali odsunięci.

Instytucja w obenym kształcie ma swoje cechy demoralizujące które zadecydowały o jej zgubie , ta cecha to kastowość , jest jak apostołowie którzy ...nie chcą opuszczać wygodnego wieczernika , rzucaja słowa do swych owieczek nie widząc ich , jest jak dyrektor przedsiębiorstwa ktory chce zarządzać przedsiębiorstwem nie przekraczając bram zakładu ...zarządzać z "Seszeli czy Karaibów"
To nie Biblia , to nauka zarządzania [ w odróżnieniu od teologii potwierdzona praktyką ] otóż KAŻDA , powtarzam kazda grupa ludzka odizolowana od społeczeństwa , ludu poza kontrolą społeczną ...wyrodnieje , to nieistotne czy to są sędziowie ,księża , policjanci , bisinessmani ...wszyscy , ostatnio przypadki pedofilii ujawniono nie tylko grzech , ten choć odrażający nie jest tutaj tym najgorszym , najgorsza jest STAŁA ORGANIZACYJNA WŁAŚCIWOŚĆ DO TUSZOWANIA ZŁA , karania winowajców dopiero wtedy kiedy...sprawa wyjdzie na jaw , przekładając to na język postaw indywidualnych jest instytucja jak człowiek który wmówił sobie ,że jest czymś wyjątowym i że to powinno dawać mu bezkarność , zwróć uwagę ,że już samej zasady samoizolacji duchowieństwa nie potępia nikt , ani papież , ani biskupi ani księża wsyscy akceptują ...rozbjanie społeczne kościoła ... a jednak nie potrafią tego wyznać , nazwać , to cecha szatana.

Co ,że celibat ?...a któż im kazał to robić ? któż im kazał się tak katować ,kto im zabronił prowadzić normalne życie ? któż im nakazał nosić dziwaczne jak na wsp. czasy stroje ,któż im narzucił niespotykane w laikacie normy obyczajowości ? ....Jego brzemię jest lekkie , to tylko uczeni w piśmie zrobili z niego ciężar niedo niesienia .A telogia wtej postaci jaka jest spełnia jedynie rolę slużebną ...polityki instytucji ,teologia tak rozumiana jest jak adwokat potrafi uzasadnić ....wszystko , wszystko przekręcić ,a ostani synod ? coż to jest jak nie "balon próbny " redefinicji małżeństwa .

Św. Paweł ZALECAŁ ale nie NAKAZYWAŁ , czy rozróżnienie tych dwóch słów jest takie nie do pojęcia , za trudne ? jeśli tak to celibat jest oparty...o herezję . Halo ! a kontekst społeczny Biblii ? gdzież on jest ? dlaczego ciągle o "człowieku" a nie o ludziach ? czy tam jest jakiś... profesor ?

Wiem, jestem paskudny .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 sierpień 20 2018 08:23   
Forum

Szanowny Skierko.
Zastanawiałam się nad SYSTEMEM i nad szatanem. To nie jest łatwe, by niczego nie pominąć i niczego nie dołożyć. Zastanawiałam się nad podziałem Kościoła i zrozumiałam co napisałeś. Chyba zrozumiałam. Ale potem zastanawiałam się nad wszystkimi skutkami w rozdzielonych kościołach, nad przyczyną przyczyny i gdzie jest źródło tego wszystkiego i wina, bo myślę, że nie po jednej stronie. Myślę, że szatan miesza, gdzie tylko może od samego początku, nawet w czasach pierwszych chrześcijan a przecież nawet wśród uczniów Jezusa byli tacy, którzy dali się zwieść trochę, na chwilę lub bardziej. To samo w Starym Testamencie poczynając od Adama i Ewy, przez wszystkie kolejne zdrady i odstępstwa od Boga.
Wykorzystuje on[szatan] skłonność człowieka do pychy, jego próżność, słabość woli i umysłu, podatność na manipulacje. Komu z nas nigdy ale to nigdy, nie zdarzyło się zbłądzić samemu lub dać się komuś zmanipulować. Szatan sieje zwątpienie w Boga, zamęt, kłótnie i przyjmowanie własnych wymysłów za prawdę, bo przecież szatan powiedział ludziom: "otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło". Ludziom i teraz się czasem podoba "być takim mądrym jak Bóg".
PS
Nie jestem pewna czy niczego nie pominęłam i niczego nie dołożyłam. A raczej jestem pewna, że nie napisałam wszystkiego idealnie jak trzeba.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,79 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości