Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Precz ze Starym Testamentem?
 |  Wersja do druku
skierka
 sierpień 29 2014 17:22   
Forum

Status: offline

Ileś tam pytań , większość się powtarza : czy nie wielka wagę przykładam do tego co ziemskie , co cielesne kościół to raczej kwestie ducha ...
nie , zdecydowanie nie.
Odtąd nie ryby ale LUDZI łowić będziesz.... jeżeli ludzi to i ciało i duszę .
----------------------------------
Kto mówi : "Kocham cię moja żono ale duchowo ,fizycznie żyć będę z inną " kpi sobie z sakramentu małżeństwa .
Kto mówi: " pomogę ci w zbawieniu twojej duszy ale nie obchodzi mnie twoje życie " kpi sobie z sakramentu kapłaństwa.

88888888888888888888888888888888

Mówimy do siebie " Bracia" cóż w tym dziwnego w końcu mamy jednego Ojca ... a więc jesteśmy rodziną....no , to jaka jest ta nasza rodzina ? czy rzeczywiście panują w niej stosunki godne tego słowa ?
Pamiętam ... to były początki lat dziewięćdziesiątych , jeden z członków mojej rodziny zaczął proponować mi kupno środków czystości i kosmetyków , rozprowadzał je przez jedną z firm zza oceanu ,kilka lat później dowiedziałem ,że z punktu widzenia wiary owe przedsiębiorstwo było klasyfikowane jako sekta ekonomiczna ,tylko dlaczego nie szukał zysków poza rodziną ? np na placach targowych tylko między swymi ?
ale ja nie o tym , niby pozostał członkiem rodziny , niby miał tych samych znajomych ale to ...już nie to , zniknęła już dawna otwartość i serdeczność , stosunki zaczęły być jakieś inne sztuczne , "celofanowe "ot ,przypominam sobie o wysłaniu kartki z życzeniami przed Bożym Narodzeniem.
Czy można spieniężyć stosunki rodzinne ? czy można spieniężyć znajomości , czy można spieniężyć stosunki między braćmi ? a jeżeli spieniężymy to co nam zostanie ?
Jeżeli zaczniemy handlować między sobą w rodzinie to nieuniknione jest "taksowanie " ocenianie możliwości , zysków i strat , ocenianie zdolności konkurencyjnych , zaczniemy wzajemnie się szacować a później oceniać , pod jednym zda się uniwersalnym kryterium : "czy taka znajomość się jeszcze opłaca ?" to czym owa rodzina będzie się różnić od stosunków między obcymi , na bazarze ? Tu już nie ma miłości tutaj jest szacowanie, tak handel polega na szacowaniu , na grze : ile to mogę "wyciągnąć " ile "wycisnąć "

Jak to traktował Kajfasz ? " nie bierzecie pod uwagę , że to jest dla was korzystne..."
To nie tylko Judaizm , historia psucia chrześcijaństwa to moim zdaniem także element wprowadzania handlu we wzajemne stosunki , pozwolenia hierarchii na handel odpustami , relikwiami czyż nie czynią ze świątyni jaskini zbójców ? gdybym, miał refleks i komórkę w kieszeni to pewnie uczyniłbym niewielką fotkę prowincjonalnego kościoła z wywieszonym "cennikiem usług " za zawarcie małżeństwa tyle to a tyle , za chrzest , pochówek itd. ot.... punkt usługowy .
Ale to działa w obie strony ... no, jak handel to handel , zaczynamy szacować ile to kosztuje , ile bierze ksiądz ,czy to się opłaca , a może lepiej u konkurencji [ np. sąsiednia parafia czy kościół narodowy ] a może w ogóle zrezygnować ? no, w końcu kościół zaczyna akceptować małżeństwa niesakramentalne ...a czasy ciężkie , słowo się rzekło jak handel to handel , czy "towar " sprzedawany przez instytucję jest konkurencyjny w stosunku do innych ?.... no sami chcieli ...

Dość ironii , cały sens tej mojej stukaniny zawiera się w tezie ,że jakakolwiek próba odnowy kościoła bez odnowy życia wspólnotowego jałową jest i tyle .Wszelkie wezwania do do odnowy ...opartej o słowa zdają się być kierowane w społeczna próżnię [ tyle ich było ...i nic ]papież , biskupi , profesorowie , prości księża i nic ,żadnych widocznych rezultatów ...bezsilność.
Gdyby te wszystkie teksty z wygłoszonymi apelami o odnowę życia ułożyć w stos toż to by było ognisko ! Innego pożytku nie widzę , wiem to okrutne.

888888888888888888888

Jeśli chrześcijaństwo potrzebuje odnowy , to na czym ma ona polegać ? przecież nie na tworzeniu nowych form liturgicznych czy na nowych dziel teologicznych , tych jest nadmiar...
nie wiem , nie jestem teologiem , obserwuję jedynie z zewnątrz machinę nad którą już nikt nie panuje ,i z której pomocą też nie sposób panować nad niczym , nad sposobem życia wiernych też nie . Kościół nie potrzebuje papierów , kościół potrzebuje REEDUKACJI Z ZAKRESU ŻYCIA WSPÓLNOTOWEGO. Wszystko już było .....
papież tytan , kanonizacja , liturgie , wzniosłe popisy oratorów ...i nic , laicyzacja jak postępowała tak postępuje dalej ,teraz pora na struktury ...a co innego zostało ? jaki inny środek działania ?...nie widzę innego. Inne środki już zawiodły i szwankują na naszych oczach ...ot bezsilność i tyle.
TO JEDYNE SKUTECZNE WYJŚCIE JAKIE PODSUWA CZŁOWIEKOWI JEGO ROZUM.

88888888888888888888888

Pecunia non olet - pieniądze nie śmierdzą ,tą sentencję kronikarze przypisują cesarzowi Wespazjanowi , miał tak odpowiedzieć doradcom którzy odradzali mu opodatkowanie właścicieli szaletów miejskich .Starotestamentowi są inni .
Po samobójstwie Judasza nie przyjęli pieniędzy które pozostawił bo"nie godzi się " bo są "zapłatą krwi " tak jak się przyglądam niektórym księżom...to nie mieliby takich skrupułów...a uzasadnienie... no cóż, wiele cierpkich slów wypowiedziałem pod adresem szkolnictwa k.k. ale akurat w tym naprawdę są dobrzy .
Potrafią uzasadnić wszystko...

8888888888888888888888888

Co może mieć wspólnego NT i ST w kategoriach ekonomicznych ,posiadają WSPÓLNE ZASADY KSZTAŁTOWANIA POSTAW EKONOMICZNYCH, bo nie można zbudować jakiejkolwiek cywilizacji , nawet cywilizacji miłości bez określenia jej podstaw ekonomicznych , cóż życie człowieka to nie jest próżnią materialną , nawet w Biblii , nawet w historii jest wiele przykładów jak zabójcze może być oddziaływanie pieniądza na życie wspólnoty.

DLATEGO TEŻ JAKIEKOLWIEK WEZWANIA DO ODNOWY ŻYCIA WSPÓLNOTY Z POMINIĘCIEM EKONOMII JAKĄ SIĘ ONA KIERUJE KTOKOLWIEK BY TYCH SŁÓW NIE WYPOWIADAŁ , ŚWIECKI CZY HIERARCHA JEŚLI UNIKAJĄ TEN PROBLEM PROPAGANDĄ,OBŁUDĄ SĄ BĄDŹ NIEWYKSZTAŁCENIEM ...ALE NICZYM WIĘCEJ.

Nawet poganie , ateiści są skłonni widzieć to zło , zło z wynikające z nonszalancji w stosunku do tych tematów. Nie ukrywam ,że jestem pod wrażeniem artykułu z ..."Wyborczej [ jakieś 7-8 lat temu ] w której D. Zdort opisuje bodaj kanadyjskie eksperymenty w których zwartą , zgodna grupę ludzką poddawano eksperymentom polegającym na ukradkowym "wpompowywaniu " niewielkich kwot pieniędzy w ustalone grupy osobników , okazało się ,że owa jedność grupy została zachwiana bez widocznych z zewnątrz przyczyn...
to nie Biblia ,to naukowy eksperyment...

Dlatego też wszelkie próby odnowy życia religijnego z pominięciem ekonomii grupy można zlekceważyć ....tak piszę z całą powagą na jaką mnie stać , jakakolwiek mowa o odnowie kościoła bez uwzględnienia materialnych podstaw jego funkcjonowania jest pozbawiona racji bytu to jedynie propagandowe ble , ble ,ble. Jeśli przełączymy odbiornik na inny kanał nic złego się nie stanie, to jałowe wezwania.
No dobrze ,ale jeśli zaczniemy mówić o ekonomii i jej związkach z etyką to co się wtedy stanie ? Ano ze zdumieniem sobaczymy jak niewielu jest "odnowicieli "....będzie ich można będzie policzyć na palcach, ale jak się przyglądam apostołom z tekstu Ewangelii to czasem lepiej mieć kilku dobrych niż rzeszę pozornych.

Biedny ten papież Franciszek , "szarpie się " chciałby zmiany postaw bez tykania PODSTAW FUNKCJONOWANIA INSTYTUCJI....nonsens.
Nie poradził Jan Paweł II nie poradzi i Franciszek .

88888888888888888888888888888888888

Dlaczego ,starotestamentowym ekonomia nie przeszkadza ,ba, pomaga w integracji nawet osób słabo wierzących , dlaczego ułatwia powrót na łono kościoła "słabych w wierze " w ujęciu NT a w naszym kościele wręcz przeciwnie odpycha , demoralizuje ? Jak już powiedziałem gojom ekonomia szkodzi , wiele " tąpnięć " kościoła ma swój podtekst materialny a nie duchowy , może inaczej w kk. i nie tylko wiele jest przypadków triumfu materii nad duchem.... u osób duchownych.
To ważne , bardzo ważne pytanie , bo określa "być albo nie być " kościoła w nadchodzącej i zdaje się niełatwej przyszłości . to bardzo mocny argument .
Pamiętam kolegę z pracy , ujawniał jakąś dziwną niechęć do stanu kapłańskiego , a były to czasy kiedy kościół miał inną lepszą pozycję moralną w społeczeństwie pomimo ... braku katechezy w szkole ,

zwierzył mi się ,ze pochodzi z rodziny w której dawno temu , na początku ubiegłego wielu zmarł jej członek, wtedy kapłan za uczestnictwo w pochówku ZAŻĄDAŁ ofiary [ ? ] w wysokości takiej ,że owa rodzina mało tego ,że już unieszczęśliwiona przez śmierć, zmuszona była sprzedać krowę ,będącą źródłem pokarmu dla min. dzieci , pokarmu bardziej wartościowego niż ziemniaki. Jeżeli to jest miłość to jak nie wygląda miłość w tym przypadku ?

On należał do tej części rodziny która się zbuntowała i...przez całe pokolenia słowa"ksiądz to... " okraszała epitetami które nie nadają się do powtórzenia na tej stronie , jeden czyn a jego skutki "chodzą jak smród "przez całe pokolenia , nikt już nie pamięta słów z ambony ...ile ten ksiądz wygłosił kazań , pewnie dużo i co ? nie ma takich słów które są w stanie przebić "mowę ciała " patrz teoria komunikacji niewerbalnej .
Mam dobra nowinę dla tych którzy pragną odnowy kościoła ,czyny to "ciężka artyleria " instytucja choćby najbardziej obłożona tytułami, pieczątkami ,obrzędami jest bezsilna...patrz kapłani w czasach Jezusa. "Bramy piekieł go nie przemogą ?" tak ,ale dotyczy to Kościoła ...instytucji niekoniecznie...

Kiedy już nastąpi kryzys materialny instytucji ,moim zdaniem to nieuniknione , przy tej niefrasobliwości to nieomal pewne o tyle i ile ilość wiernych maleje a państwo ...no cóż, ono szanuje tylko silnych, to właśnie wtedy przekonamy się ilu to tak naprawdę kapłanów ...kocha Kościół... a ilu instytucję , matkę która odziewa, broni ,karmi kiedy zacznie schodzić z tego świata [ w tej formie ] ...umrze ich "bóg " , ks. Lemański to dopiero preludium , awizo tego nastąpi później.
--------------------------
Pamiętam... kiedy pomagaliśmy się przeprowadzić nowemu wikaremu to z "Żuka " wyciągnęliśmy kilka par spodni,inne ciuchy , radio lampowe [ innych wtedy nie było ], książki kilka drobiazgów ...i to wszystko...
Jakiś czas później stwierdził ,że młodzież męska za dużo czasu spędza przy budce z piwem , zebrał sporą jak na owe czasy sumę pieniędzy , kupił piłki , siatki , stroje i stworzył drużynę piłkarską , ksiądz już dawno nie żyje , pamięć pozostała ...
nie pamiętam już treści kazań ,pamiętam jedynie ,że mówił inaczej , całym sercem ,żarliwie ,po polsku przy nim inni byli zaledwie prelegentami , myślę ,że on po prostu wierzył w to co mówił...
Tak, miał też i wady ...no, nie był abstynentem, ale to nic , myśmy o tym wiedzieli , ale jeśli już o tym tym rozmawialiśmy to inaczej , bez złośliwej satysfakcji z jaką traktuje się osoby z piedestału , dobrotliwie , bo on był "nasz ksiądz " taka jest potęga czynu .
--------------------------------------
Kiedy wspominałem o tym znajomemu księdzu odpowiedział: "Kościół działaczy nie potrzebuje ".... doprawdy ? a Chrystus to jaki był , jakim był wzorem dla uczniów, takim com tylko mówi czy takim co działa i mówi ?Jaką część życia pochłonęła Mu praca ?
rzeczywiście uważają się za lepszych ?

8888888888888888888888

Jak formował się naród Izraelski ? przede wszystkim był na pustyni ... a cóż to ma wspólnego z ekonomią ? ma ... bo tam nie ma pieniędzy , jedna ze stacji TV co jakiś czas pokazuje ludzi którzy dosłownie nadzy mają przetrwać ileś tam dni w warunkach skrajnie niekorzystnych dla człowieka , w buszu , na pustyni i tam maja prawo zabrać ze sobą tylko jeden przedmiot , najczęściej jest to toporek, maczeta itp. rzeczy ale nikt nie wziął ze sobą pliku banknotów ani karty kredytowej , a cóż to ma wspólnego z religią ?

ano ...PRYMAT PRACY NAD KAPITAŁEM wg. Jana Pawła II...praca jest pierwotna w stosunku do kapitału.
Wiele słów idzie w zapomnienie , te jednak nie , ciążą coraz bardziej nad społeczeństwem ,państwem i kościołem.

888888888888888

Naród Izraelski formował się na pustyni gdzie pieniądz był drugorzędny w stosunku do pracy, chrześcijaństwo formowało się w gminach gdzie wewnętrzny obieg finansowy nie istniał...TO JEST TO CO JEST WSPÓLNE ,

ot i wszystko, cały sens tego co jest reedukacją wspólnoty , wszystko inne jest jałowe , powierzchniowe ,praca ona jest DAREM Pana ,ona jest u wrót cywilizacji [ ks. Rodz. ] znowu nie dostrzegamy znaczenia "Lab. Ex" wg. Jana Pawła II . Jeśli praca to i ekonomia to papużki nierozłączki "
Śmieszne jest to ,że taki tytan Jak JP2 urodził się w miejscu w którym miejscowy kosciół ,naród i państwo tak bardzo lekceważą te tematy pomimo tego ,że zaszkodziły im i to niejednokrotnie ...

Owszem niekiedy mówi o wartości pracy, ale z pominięciem ekonomii a przede wszystkim o sprawiedliwości lub wyzysku jaką niosą ze sobą uregulowane lub nieuregulowane stosunki społeczne. to kościelne tabu ... Jeśli wg. "Lab . ex " to prawda że praca jest podstawowym wymiarem ludzkiego bytowania na Ziemi , to kościół polski ma "zakodowaną " małość w stosunku do innych lokalnych kościołów , zajmuje się jedynie tym co wtórne , frędzlami , ozdobnikami ale nie PODSTAWAMI, nie... ewangelizacji Europy nie będzie . Zbyt wielu wielkich profesorów... od małych spraw, od jakichś nieistotnych detali .
A co do Jana Pawła II i całego tego pokolenia Wyszyńskich, Popiełuszków , Blachnickich , Zychów , Suchowolców i całej armii anonimowych męczenników i pracowników to właśnie "przejadamy "ich dorobek...
Słuchałem uważnie jednego z politologów ,indagowany przez redaktorkę o to czy zjednoczona [ewentualnie ] lewica jest wstanie powrócić do tych wielkości , wyników wyborczych jakie miała w swym najbardziej tryumfalnym okresie w zmienionej Polsce kiedy to zebrała ok. czterdzieści kilka procent wyborców [ 1993 r.] odpowiedział, że jest to już niemożliwe bo... i tutaj jest to najważniejsze dla kościoła uzasadnienie :
BO OSZUKANI BIEDNI LUDZIE NIE WYBACZAJĄ... tak oszukani , tyle im obiecywano...
co to ma wspólnego z kościołem ? ano ma on musi ODZYSKAĆ WIARYGODNOŚĆ , czy nie za ostro ? nie ,takie jest moje odczucie .

Nie ma takich czarodziejskich słów , nie ma takich liturgii którymi można ominąć niecnotę , chciwość , nieposłuszeństwo , ręce które wznoszą w błagalnych modłach , nawet przy ołtarzu mogą wznosić... daremnie , jeśli to prawda ,że obrażamy Go naszym zachowaniem to może być i tak ,ze On nas opuści skąd to wiem ? ano ...ze Starego Testamentu ,bo to dotyczyło także ludzi namaszczonych do posługi władzy , namaszczonych jak najbardziej legalnie.
Co ? że On jest z nami aż do skończenia świata ? tak ale jest a wysłucha to inne słowa , zupełnie inne ... zawsze może być i taka możliwość ,iż kościół kary nie uniknie ,bo przecież On sam powiedział ,ze nie Moja ale Twoja wola się liczy.Jeśli tak ,to lektura ks. Amosa wykazuje ,że tutaj nie ma żadnych cudów ...tak powinno być, bezsilność nieposłusznych kapłanów jest wpisana w ST. A przecież ST jest niezmieniony , ani o jotę.

wg. ojca Pio Kajfasz nie zdawał sobie nawet sprawy z tego,że przestał już być arcykapłanem. Teraz ujawnia sie logiczność ST . Abraham oddalił Izmaela , bo nie był człowiekiem wolnym ,Kajfasz też nie był , był uzależniony.
Kajfasz człowiekiem wolnym nie był , uwikłany w dziesiątki nieuzależnień , oligarchicznych NIE BYŁ NARZĘDZIEM PANA , to...marionetka , tak, każdy kto dąży do władzy dla samej władzy , bez poczucia misji ,bezwolną kukłą jest i tyle .

Oligarchia ... ileż to mieliśmy królów jakoby wykonanych z wosku , jarmarcznych lalek bez charakteru, ileż to mieliśmy prymasów , biskupów którzy "zamiatali pod dywan "sprawy wymagające natychmiastowej reakcji ? ileż to mieliśmy premierów którzy...itd. ST uczy ,że nawet namaszczony na króla może być od władzy odsunięty.

Moim zdaniem duchowieństwo już nie jest zdolne do pełnienia władzy , to jedynie służba przyświątynna... i nic więcej, napomina [ czytaj prosi o łaskę ] państwo ,pogańskie państwo , już samo to świadczy o niewerbalnym przyznaniu się do niemocy. Do czego im władza państwowa ? a to własnej nie potrafią pełnić ?... a może nie chcą ? no... to trzeba im odebrać niechcianą czynność ,zabrać im ten niechciany balast ,to ulga...

Przyjrzyjmy się zakresowi władzy jaką posiadał Mojżesz porównajmy do rzeczywistości wsp. kościoła , iloma to zagadnieniami się zajmował ? raczej nie pasuje prawda ? to...mocarz w porównaniu z karłami...im więcej insygniów i tytułów tym mniej kompetencji .

Nawet nie potrafią załatwić dawno już załatwionej przez starotestamentowych sprawy lichwy w wzajemnych stosunkach między członkami kościoła , nawet tego nie potrafią... starczy "zerżnąć "rozwiązanie ze ST ot i...cała praca , uczeń który mało tego że nie potrafi się uczyć to i "ściągać " też nie potrafi ...ileż to roboty ? dla ludzi z wyższym wykształceniem ?

a jaki rozgłos w świecie ! więcej niż sto kazań papieskich i większy skutek społeczny niż sto kazań papieskich. A jeżeli zrobi to państwo ...to co ? ano na miejscu ewangelizatorów wpadłbym w czarną rozpacz , bo oto całą acz niezasłużoną chwałę odbierze nie Pan ale ...partia rządząca ...bo już nie Kościół .Chcemy głosić chwałę Pana pogańskimi ustami ?

Nie ma takiej możliwości aby pracę innych podmiotów społecznych wpisywać na konto instytucji , one na to nie pozwolą , co więcej będą miały rację... bo to ich praca , po jakie licho miały by dzielić się jej owocami z kimś kto nie pracował , kto jedynie chce partycypować w jej owocach, nie ma takiej opcji a już zwłaszcza wtedy, kiedy coraz to bardziej modny jest antyklerykalizm .

Zwracam uwagę ,że król Izraela został ustanowiony przez Pana w sytuacji kiedy istnieli kapłani...nie im jednak została powierzona posługa władzy w kościele ale POMAZAŃCOWI, królowi , a więc Pan uznał że Izraelowi oprócz posługi kapłańskiej potrzebna jest posługa władzy , władzy pochodzącej od Boga a nie od układów politycznych ,nie od stronnictw czego tutaj można nie rozumieć ?
Nasz kościół uznał nas za schizofreników ... oto przez cały tydzień mamy być posłuszni poganom , ateistom ale... na mszy św. być posłuszni Panu , kto to zrozumie ? Owszem Ewangelia ostro się takim postawom przeciwstawia [dwóch panów ]

Sytuacja zaczyna się komplikować bo oto UE obrała kurs na anty chrześcijaństwo ...to tak jakby powiedzieć ,że przez cały tydzień macie być posłuszni diabłu jemu zapalcie świecę chwały a dla Boga w niedzielę macie przynieść ogarek swego życia ... nie przesadzam takie są proporcje liczbowe.
Już w tej chwili nawet przez wielu ochrzczonych liturgia uważana jest za dodatek " swojski klimat" , a cóż w tym dziwnego ? skoro nie ma żadnego wpływu na życie bieżące to nie reprezentuje Króla tylko jakiś ...bo ja wiem, folklor .To CIAŁO OBCE W POGAŃSKIM ŚWIECIE , nie pasuje. do współczesnego świata , bardziej pasują np....horoskopy.
Bo nie władzą powinni zajmować się kapłani w kościele , czego tutaj można nie rozumieć we wspólnocie w której ongiś lud wybierał papieża ? Nie ma takiej sprawy z zakresu sztuki sprawowania władzy której stan kapłański nie potrafiłby "schrzanić " ...to uczucie osobiste.

Dlatego myślę ,że dla dobra Kościoła i powstrzymania laicyzacji warstwę kapłańską należy :
a/ albo pozbawić władzy [ za ok. + - 10 lat jest to już techniczne możliwe ]
b/ uzupełnić aktualne struktury o pion laikatu który by wypełniał te wszystkie funkcje w chrześcijaństwie jakie ongiś wypełniali tacy królowie jak np. Dawid czy Salomon .
Wersja b jest ostrożniejsza, a przede wszystkim nie zabijająca już i tak coraz to bardziej nadwątlonego organizmu.

Więc co robić ? leninowski dylemat , gdyby to była piosenka to napisałbym "Zacznij od Bacha " ale że to twarda rzeczywistość piszę zacznijmy od struktur , nieefektowna to praca ... ale skuteczna.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 sierpień 31 2014 13:37   
Forum

Oczywiście ,że tak , Pan nie może być zły , kto mówi inaczej bluźni.
Siostrze Łucji było dane widzieć przez jedno mgnienie oka piekło , powiedziała że gdyby nie świadomość tego że jej tam nie ma ...umarłaby ze STRACHU .to nie Pan jest straszny ale PRZEKROCZENIE JEGO PRAWA .
Syrach twierdzi ,że właśnie bojaźń jest Źródłem Mądrości.Eh ! jeśli to prawda to chrześcijanie ...są głupi.
a/ sam kościół nauczający podchodzi do zagadnienia bardzo niefrasobliwie , bez nacisku zdawkowo .

b/ kościół jest podzielony i coraz to bardziej podzielony przez teologów którzy miast prowadzić wiernych przez życie ziemskie do życia wiecznego NIE ZWRACAJĄC UWAGI NA PRZEKROCZENIA PRAWA KTÓRE MOGĄ OWA DROGĘ UCZYNIĆ NIEMOŻLIWĄ , ŁAGODZĄ , ZACIERAJĄ GROZĘ KARY , po cóż potępionemu rozważania o tym jak Piękny i Dobry jest Bóg skoro nigdy nie będzie Go widział ? Dojdźmy tam... TO PRIORYTET.Jeśli tego nie wygramy ...to próżna jest Jego Misja ...

Można w nieskończoność układać plany balu maturalnego ,marzyć, ale kiedy się nie zda egzaminu to wszystko na nic, gorzko smakuje.
Powtarzam za uczonymi w piśmie "zaufajcie Panu , Bożemu Miłosierdziu " ok, tylko jak to ma wyglądać PRAKTYCZNIE owo zaufanie ? w kategoriach masowych ... sprawdzalnych .Tak bo jak słusznie zauważyła Oponentka kościół odstąpił od STRASZENIA no wiec co dominuje ?

no... poczucie bezkarności , bezkarności graniczącej z... grzechem przeciw Duchowi św. przeświadczeniu o tym , że cokolwiek byśmy nie robili to i tak nam zostanie to wybaczone ...
Cóż, po efektach, owocach ich poznajemy , tak było napisane, prawda ?

Z PUNKTU WIDZENIA METODY NIE MA INNEGO SPOSOBU WERYFIKACJI SŁUSZNOŚCI , Pan dał nam jeden ... ale za to niezawodny.. czuje się jak ryba w wodzie ...

to ile to mamy teraz "małżeństw niesakramentalnych [ jakie piękne określenie } dawniej to nazywano grzechem ...
Powtarzam jakikolwiek spór można rozwikłać odwołując się do praxis , to niestety Biblia .... i marksizm .Innego narzędzia ludzom nie dano .Więc dlaczego rodzaj ludzki "kombinuje" i szuka innych form weryfikacji ?

Tak , Oponentka ma , rację , kościół przestał "straszyć "
a jakie są tego efekty społeczne ?

no w końcu jesteśmy uczniami Chrystusa ,pora sprawdzić SKUTECZNOŚĆ tej metody, laicyzacja i ewangelizacja to dwie sprzeczne tendencje , która z nich bierze górę , to można sprawdzić liczbowo ...

Teologia chrześcijan to gordyjski węzeł , sto ileś tam kościołów i grup wyznaniowych w samych tylko USA [ o ile moje dane są ścisłe ] jeden Bóg a tyle niezrozumienia ...to przepraszam za słowa ZGORSZENIE DLA ŚWIATA.

Ale jak się toleruje zgorszenie wewnątrz wynikające np. z ignorowania POLECENIA Pana o wykonywaniu napomnienia braterskiego we własnym kościele , to cóż w tym dziwnego ,że niefrasobliwie podchodzimy do innych zagadnień ... "bo Pan nas kocha " ale czy my Jego kochamy ?

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
A teraz gwóźdź , gdyby tak naprawdę było , gdybyśmy naprawdę Go kochali to kościoły prześcigały by się w gorliwości W WYKONYWANIU Jego poleceń ...a jak jest ?
Tak mówi Pan...
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Same tylko omawianie to nie wykonywanie, to inne słowa... całkiem inne , omawianie to może być [ nie musi ] forma UCHYLANIA SIĘ OD WYKONYWANIA , pretekstem " że jednak coś się robi ...bo się mówi "
ot, czcimy Go jedynie wargami ... to Jego Słowa.

Starotestamentowi kierują się prawem , sprawiedliwością a, my czym " miłością " ?
Jeśli nie przykładamy uwagi do do wykonywania tego co On nakazał to tutaj nie ma ani miłości [ tak powiedział Pan ] ani sprawiedliwości, ot nicość okraszona teologicznym ble , ble.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 sierpień 31 2014 18:40   
Forum

Co mam się spierać czy bojaźń czy strach ... a nie ma poważniejszych tematów ,nie szkoda czasu? co ten detal zmienia ?
Jakbyśmy tego nie formułowali, jakimi słowami nie opisywali W PRAKTYCE SPOŁECZNEJ chodzi o to samo ,bo właśnie praktyce społecznej , niezależnie od sporów o słowa mamy do czynienia z lekceważeniem Prawa Bożego,to nie wzięło się znikąd , ten profil nauczania też nie...

A propos... ostatnio co bardziej prominentni przedstawiciele k.k. zaczynają to zauważać , to że Prawo Boskie i ludzkie to jednak nie to samo..
wprawdzie jedna jaskółka wiosny nie czyni ... ale miło mi ...

++++++++++++++++++++++++++++++
Ale nie to jest najciekawsze , uwaga młodego człowieka z zewnątrz , z poza forum. Jeżeli Jego jest pomsta i kara to nie możemy mówić że kara jest złą bo od Niego pochodzi ...jakie to proste !
+++++++++++++++++++++++++++++

Jeśli tak , to tuszowanie prawdy o Boskim karaniu jest tuszowaniem Prawdy o Nim , Prawdy do głoszenia której jesteśmy ZOBOWIĄZANI , jeśli tego nie głosimy ,przesłania o boskim karaniu grzeszymy ,przez co sami narażamy się na karę [ to już moje ]

Proszę się przyjrzeć profilowi nauczania , ile to kapłanów przed tym tematem pierzcha jak przysłowiowy ....przed święcona wodą , miłość , miłość , miłość ...i to jest najważniejszy czynnik społeczny ...paraliżujący wspólnotę przed zdecydowanymi krokami .

Jaką odpowiedź otrzymam ,że strach to nie bojaźń bo...itd. I co to zmienia w praktyce? w podejściu akademickim owszem to ...podstawa to wielu dysertacji i materiałów do dyskusji, dyskusji których wiele a które do niczego nie służą , gdyby tak było , gdyby to było przydatne do czegokolwiek w szerszym kontekście wspólnoty ...to kościół byłby potęga społeczną .

TO PO PROSTU INNA PŁASZCZYZNA ODNIESIENIA , ot i cały problem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 wrzesień 01 2014 12:59   
Forum

Są dwie możliwości , oto ok. dwa miliony ludzi w Polsce przestało mieć jakikolwiek kontakt ze świątynią na skutek czego ?

a/paraliżującego strachu przed Bogiem i to szatan tak ich przestraszył ...że przestali w ogóle o Nim myśleć , brać pod uwagę , tak bardzo się boją Pana ,ze żyją jakby Bóg nie istniał .

b/ oni nie boją się czegokolwiek co ma związek z wiecznością , piekła też nie...bo"rzekł głupi w duszy swojej ..." itd

Która możliwość jest bardziej racjonalna , prawdziwa ,no...to można sprawdzić materialnie ,

a nie lepiej po prostu tych ludzi zapytać ? statystyka rozstrzyga , chyba że będziemy twierdzić ,ze lepiej wiemy od tych ludzi lepiej co oni sami myślą... no tak i tutaj jest problem...

Pani Marianno.. to można sprawdzić...

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 wrzesień 01 2014 14:54   
Forum

Chyba kilkanaście pytań skąd ...ja to wiem ,że za powiedzmy 10 lat gminy chrześcijańskie są w stanie zdominować chrześcijaństwo ... ano ..nie wiem , to nie matematyka to jedynie dostrzeganie tendencji .

========================
a/ nastąpi wymiana pokoleń, pokolenie JP2 zostanie zastąpione przez pokolenie "Wyborczej "a to już zupełnie inny typ człowieka , on nie zapełni świątyń .To oznacza zdecydowane ubytki w sferze finansów instytucji jak i jej wpływów społecznych ... ten proces już się dzieje.

b/ nastąpi gwałtowna ewolucja poglądów w kategoriach państwo - kościół ,jeszcze do niedawna moja Oponentka zaciekle zrzucała mi odrzucanie prawa państwowego , nie musiałem się bronić zrobili to lepsi, kard. Dziwisz mówił o wyższości prawa moralnego nad państwowym , abp. Wielgus stwierdził ,że prawo złe prawo państwowe nie jest dla katolika obowiązujące ,Skąd to się bierze ?
Takie wypowiedzi wynikają no... z czego ? ano z tego drogi ateistycznego państwa i kościoła się rozchodzą [ moim zdaniem już rozeszły tylko my tego nie dostrzegamy [ jeszcze]to zupełnie inny świat wartości. No dobrze jeśli nie prawo państwowe to jakie ? no , czymś jednak społeczność kierować się musi , wychodzi na to ,że konieczne są jednak WŁASNE uregulowania prawne .Można się zżymać " napominać państwo" ale to nic nie da...
Jeśli prawo to W JAKIEJ SPOŁECZNOŚCI MOŻE BYĆ STOSOWANE ?
wśród pogan ,ateistów ? czy w kręgu chrześcijan ? gmina i tylko gmina innej opcji nie ma .

Czy ktoś takie rzeczy powiedział ? oprócz mnie nikt... ale to nie zmienia faktu ,że to istnieje , a gdzie może rodzić się nowe prawo , nowe uregulowania w Sejmie ? ten jest całkowicie zdominowany przez ....
nie, nowe prawa będą się rodzić samoistnie zwyczajowo , bądź w sposób zorganizowany ale w małych wspólnotach.1o lat...to nie jest cyfra ścisła , ale w takim okresie [ mniej więcej ]następują u nas znaczące zmiany świadomości , od 1979r do wyborów 1989 upłynęło ok ...lat

d/ Niedostrzegany jednego, klasy średniej przedsiębiorców .
Oni coraz bardziej czują się wrogami istniejących stosunków , niszczeni przez wielkie koncerny , zwalczani przez instytucje podatkowe z nimi współpracujące [ takie sprawiają wrażenie ] wydaje się to być jednym monolitem instytucjonalno-ekonomicznym , wielkie molochy korporacji , bankowość i instytucje państwa wydają się być monolitem , jednym ciałem , jedną grupą wyzysku.
Potrzebna będzie ideologia w oparciu o co o jakie wartości ona powstanie ?to oczywiście intuicja , dziesięć lat wystarczy .

e / Najważniejszą jednak tendencją jest sinusoida nastrojów społecznych jest to stały , choć wahający się wskaźnik stosunku obywateli do państwa , państwo traci ...
nie jest wstanie zapewnić nawet godnej emerytury , opieki lekarskiej , bezpieczeństwa ...to co ono w ogóle zapewnia ? to nie jest pewny parametr ale powiększająca się nieobecność obywateli w wyborach będzie wartością stałą a... za dziesięć lat ...przy tej tendencji drogi pastwa i społeczeństwa całkowicie się rozejdą ? będzie pustynia , owszem już w nią wkraczamy potrzebne będzie prawo ,nawet nieformalne.
Mojżesz i prawo prawo wspólnoty które nie rani sumienia.Tak tworzenie wspólnoty [ państwo to też wspólnota ] zaczyna się od tworzenia prawa od Dekalogu, od Konstytucji 3 Maja , od uniwersału Połanieckiego od szariatu itd. nie ma społeczeństwa bez prawa .

Jakie to prawo jest wstanie spełnić to zadanie ? ano prawo odwołujące się do solidaryzmu społecznego , warstwa średnia musi , bo zasadniczych połaci rynku została wyparta przez wielkie korporacje swoje interesy prowadzić w małych wspólnotach a co może być taką wspólnotą ? jeśli nie gmina to co ?

f/ Czynnik decydujący ,za ok dziesięć lat powstaną nowe zastępy nędzarzy Najjaśniejszej Rzeczypospolitej tzn. tych którzy ciężko pracując jako emeryturę dostana ...no trudno to nazwać pieniędzmi , jedno jest pewne ...żyć się za to nie da...
To już nie są jedynie wielbiciele win owocowych to często ludzie wykształceni i uczciwi to niebezpieczeństwo dla państwa jakiekolwiek by ono nie było . Teraz proszę dokonać agregacji tych wszystkich aspektów i choćby dla zabawy dokonać choćby zgrubnego określenia wypadkowej ...coś jednak będzie ....

Chyba że.... słyszałem ,ze finanse świata są już w tak koszmarnym stanie ,że wg .niektórych jedynym sposobem na "reset " jest wojna....gdyby tak było ...
no cóż ,potwory rządzące światem kapitału zdolne są do wszystkiego ale i tak zaczynać trzeba będzie od początku, od najprostszych form społecznych od...kibuców.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Aspekt historyczny , w czym jak w czym ale w opozycji do państwa Polacy potrafią się zjednoczyć ... a tym są naprawdę dobrzy , Co ,ze nie powinni ? mam wątpliwości bo oto owe nasze "nasze państwo " zachowuje się jak twór absolutnie obcy i wyobcowany.
Pomimo tego ,ze niejednokrotnie "darłem koty " z moimi żydowskimi znajomymi dostrzegam wartości cywilizacyjno- twórcze ST , wiele rzeczy tam zapisanych może przyczynić się do zbawienia ? no...pośrednio , będę małostkowy... do pomyślności narodu [ społeczeństwa jak kto woli ] Wierzcie mi, od Żydów wiele można się nauczyć...oni potrafią sobie radzić nawet w sytuacjach trudnych .

&&&&&&&&&&&&&&&&

No dobrze ale dlaczego moje stukanie nie wywołuje rewolucji ? proszę wyjrzeć przez okno nic się nie dzieje , bo to nie jest efekt wypowiedzi jakiegoś internauty ale obiektywnych , bardzo inercyjnych stanów świadomości społecznej , ona kształtuje się długo i pod wpływem czynników silniejszych niż jakieś tam internetowe pisanie , Owszem nadchodzą takie czasy ,że będzie się działo wiele i to bez czyjegokolwiek pisania .
Problem kościoła polega na tym i tylko na tym, czy potrafi jak owe panny mądre przewidzieć wydarzenia i wyjść im na przeciw czy jak te inne panny być zaskoczonym i nieprzygotowanym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 wrzesień 02 2014 12:04   
Forum

To fantastyczne !

Jeśli z Woli Pana następuje osłabienie religijności ,ludzie nie przychodzą na msze to ... kapłani przeciwstawiają się Mu ,ergo są współpracownikami szatana , no... to dlaczego ta wspaniała wiadomość jest nierozpowszechniana ?

Co więcej jak bardzo zyskałby kościół na popularności , jak bardzo dowartościowalibyśmy tych ludzi bo oto mogą powiedzieć " jesteśmy prawdziwymi katolikami bo nie przychodzimy do świątyni ! precz z heretykami na nieszporach ! "

a nie lepiej wyjść na spotkanie tendencji i po prostu skasować msze św. ? w końcu religia to opium ludu.
LENIN WIECZNIE ŻYWY !
=============
Jak bardzo powinienem dziękować p. Mariannie , dała mi argumenty do ręki że ho ,ho !

Przyjdę do niepraktykującego brata i powiem mu :

- "Olewasz "kościół bo się boisz Chrystusa , milcz, lepiej wiem od ciebie co ty myślisz niż ty sam,to nie prawda ,że po prostu Go lekceważysz , wiem to od takich co lepiej wiedzą od ciebie o tym co siedzi w twojej głowie ...niż ty sam.

Tylko... co zrobić z tymi ustępami Biblii które wprost mówią o ignorowaniu Słowa ? skasować i tyle , no... drugie przykazanie Dekalogu już praktycznie nie istnieje... reszta to doprawdy drobiazg.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 wrzesień 02 2014 14:28   
Forum

Pytania zamyślonego człowieka :

Co może być bliższego Chrystusa na Ziemi niż Eucharystia ? a jeśli nie msza to w jaki sposób ma się ona odbywać ? podczas lunchu ? czy podczas wykonywania "Mesjasza " wg J.F. Haendla ?

Jak można mówić o tym ,że interesujemy się Jego Osobą skoro oddalamy się od Niego ?Skoro nie jesteśmy na mszy to jakże można mówić ,ze idziemy do Niego ..poprzez spektakle teatralne ? Stronienie przed Eucharystią to chęć zjednoczenia się z Nim ?

Czytałem jakieś 8 -10 lat temu sążnisty , na cała stronę artykuł w "wyborczej " teolog z tytułem wyższym niż magister wypowiadał się na temat rozwoju teologii , zastanawiająca jest konkluzja , teologia będzie się rozwijać ...ale nie wiadomo czy znajdzie zastosowanie ....
to właściwie do czego one jest potrzebna ?na cóż się to przyda ?[ św, Jakub ]

To co najbardziej intrygujące , ów uczony w piśmie ani razu "nie zhańbił się "wymienieniem imienia Pana naszego Jezusa .... to w jakim to kierunku rozwija się teologia do Boga, czy w przeciwnym kierunku następuje ten rozwój ?

A propos , ponoć na sam dźwięk imienia Pańskiego złe duchy pierzchają ....

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 wrzesień 03 2014 16:23   
Forum

Będzie bardzo , ale to bardzo zasadniczo.

1. Tak, różne są możliwości zbliżenia do Boga , ale ktoś kto jest katolikiem MUSI wierzyć ,że to co proponuje k.k. [proszę nie mylić doktryny z zarządem ] jest NAJDOSKONALSZE , [ deklaracja "Dominus Iesus "]INACZEJ POPADNIE W HEREZJĘ ZWANA PERMISYWIZMEM [ to
było min. w "Rerum Novarum " ] Tak, wierzę ,że najbliżej Pana człowiek jest wtedy kiedy godnie uczestniczy w Eucharystii , wszystko inne jakkolwiek istnieje ma wartość poślednią w stosunku do Tego.

2. Tak . pisałem ,ze nie każdy kto mówi Panie , Panie itd. ale jest i dokończenie ...czyni Wolę itd. Do naszych obowiązków należy WYZNANIE , credo wobec np.ateistów, gdzie jak gdzie ale w artykule poświęconym teologii ...no wypadało by , przecież czytają to ateiści ,poganie.

Tak pisałem ,że nie każdy kto MÓWI Panie , Panie i powtarzam kto jedynie mówi i...ucieka przed pracą materialną ...oszukuje kiedy mówi ,że jest Jego uczniem , Mesjasz był inny, on pracował... nie będzie sługa ponad Pana ... to z tej samej "Książki "
A teraz pora na kontekst tej wypowiedzi , dziwne ,ze autorka tego nie dostrzegła [ a może nie chce dostrzec tego kontekstu ]

Ponad wszelką wątpliwość INSTYTUCJA STRONI OD DZIAŁAŃ MATERIALNYCH ...no poza budową świątyń i...plebanii.Pewnie, są jakieś drobne inicjatywy społeczne ale śmiesznie znikome w porównaniu z ilością wiernych.Jest powiedzenie o górze która urodziła mysz.

A dlaczego nie mieszać do tego postawy św, Jakuba ? przecież właśnie jego wypowiedź właśnie tego dotyczy , to już w k.k nie wolno serio traktować NT ?
Nie wolno się nim kierować ? Tak, właśnie św. Jakub [ krewny Chrystusa ] uczy nas , bardzo dosadnie ...po Żydowsku, jak śmieszne są słowa nie poparte czynami.

3. to co najciekawsze , moja szan, Oponentka raczej nie doczytała o systemach totalitarnych , o ZASADACH FUNKCJONOWANIA .
Każdy element państwa totalitarnego a z jego początkami mamy do czynienia teraz [ już są wyroki na chrześcijan za wierność Biblii np. w sprawach homoseksualizmu nie , nie w Afryce tylko w Europie Zachodniej] każdy powtarzam element łącznie z prawem regulującym np. obrót towarowy jest elementem walki ...to podstawy wiedzy systemowej....niestety.

Dam przykład : taka np. śrubka, niby nic , niby niewinna a może byc elementem np. czołgu ,po wojnie zdumieni Amerykanie dowiedzieli się ,ze byli o włos od rzucenia III Rzeszy na kolana po bombardowaniach fabryk łożysk tocznych , gdyby się zorientowali to wojna trwała by krócej ...niby tylko łożysko ale.....
w kategoriach społecznych każdy element np. ustawa o oświacie publicznej może być elementem walki i.... często jest , problem polega na tym ,że władze kościelne tego nie widzą ... a potem nie są w stanie zrozumieć skąd się bierze taka fala laicyzacji , a to efekt SYSTEMATYCZNIE prowadzonej pracy społecznej , system zarządu wzbogacony o np. elektroniczna obróbkę danych ... no ale to z a mądre dla ekscelencji.... nie ta epoka...

4.Ok. rzeczywiście świat jest kolorowy , ale jeżeli już tak jest, to należy wybrać te kolory które nam pasują a odrzucić te które nam nie leżą i tak robią np. Żydzi czy muzułmanie , oni wiedzą które prawo im służy a które nie , katolicy są głupsi...biorą wszystko hurtowo , bez zastanowienia , bo z woli kościoła nauczającego wiedzą ,iż dokonywanie aborcji czy zapłodnienie In Vitro jest grzechem , ale pozostałe morze , ba ocean prawa jest nieogarniona moralnie magmą ,

starotestamentowi tych problemów nie mają bo ich nauczyciele przygotowują ich na zaistnienie w świecie , my nie mamy tego , nami bardzo łatwo sterować ...to nie pastorał biskupi jest prawdziwy tylko prawodawcy państwowego , co może mieć do powiedzenia biskup w ... sprawach swojego kościoła ? ano udawać ,że ma na niego wpływ ... to musi być ciężka praca takie aktorstwo....

a starotestamentowi , no cóż , ze wszystkimi ich wadami mają nad nami atut cywilizacyjny ,są mądrzejsi, mają możliwość odróżnienia dobrego prawa od złego, my jako społeczność k.k. jesteśmy głupi , tak, wiem co piszę , człowiek który nie potrafi czytać prawa ,oceniać go , dostosować do potrzeb w kategoriach współczesnego wykształcenia jest ciemniakiem [ jakkolwiek nie było by to mocne to KTO ZAPRZECZY ?]

" GOJE TO BARANY " to tym razem nie ja , ale czy nie dajemy do im tego pretekstu ?

A potem ..no cóż w świecie religii to co śmieszne miesza się z tym co tragiczne , kaznodzieje ślą wezwania do świadczenia o Bogu np. w miejscu pracy ... ale nie wiadomo na czym ma ono polegać....

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 wrzesień 08 2014 13:24   
Forum

Ciągle te same pytania , ba zarzuty ,czy nie za dużo tego narzekania , czy nie można wyłowić jakiejś wady głównej wspólnoty , coś, wokół czego można skupić całe rozwlekłe wypowiedzi ?

NOKTURN
I
Kiedyś znajomy obwoził mnie po Dolnym Śląsku , co druga trzecia parafia miała przed świątynią pomnik św. Jana Nepomucena , to ślady bytności czeskiej w tym regionie. Gdyby jednak spytać przeciętnych parafian kto zacz ten na cokole, to rzadko który może powiedzieć kim był ów święty...ot jakaś figura , jeden ze świętych jakich wielu .
.
Piszę ,bo pomniki, popiersia ,portrety ...i nic więcej to nasza specjalność [ no ,prawie ] ot, będą sobie stały nasze polskie "nepomucenki " jako ozdóbka , jako "odpustowy papież " uważam ,że jesteśmy na tej samej drodze,w odniesieniu do osoby naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II .Powiedzmy za dziesięć ,piętnaście lat wejdą w życie nowe roczniki dla której to będzie dość mglista postać , jeden z papieży jakich wielu , tyle ,że Polak ...i nic więcej ,zostaną skamieliny...

CELEBROWANIEM WIELKOŚCI TEJ POSTACI NIC WIĘCEJ NIE OSIĄGNIEMY, ten kapitał już się wyczerpał ...już nie można odcinać od niego kuponów.Tego nie można robić w nieskończoność , teraz pora na ...własną pracę . Wiem ,że to dla wielu przerażająca perspektywa , nie po to został przecież kapłanem ...aby pracować inaczej niż przy ołtarzu... a tutaj masz ... trzeba wejść między ludzi...

II
Pogaństwo...gubi nas wiara w amulety , oto wierzymy ,że krzyż powieszony w Sejmie przyczyni się do sprawiedliwego tworzenia prawa ,że statua Jana Pawła II przed świątynią "przepoi kościół duchem jego nauczania "...to wiara w gusła , to my jesteśmy kościołem żywym i to my powinniśmy pracować a nie posągi.

Piszę ...bo rozumiem pogan ,ateistów zżymają się kiedy słyszą ,że kościół chce zainteresować swoją nauką np. Sejm, ja ich rozumiem ...
jeśli to taka wspaniała nauka to dlaczego jej nie realizujemy tylko usiłujemy zachęcić do tego organa państwa w których uczestniczą liberałowie , neoliberałowie , lewicowcy i lewacy , co oni maja wspólnego z wartościami chrześcijańskimi ? jaki mają w interes w wysłuchiwaniu głosu kościoła ? owszem mogą narazić się własnemu elektoratowi , i oto mamy do czynienia z kolejnym paradoksem polskiego kościoła tylu profesorów ... a tylu naiwnych...
Demokracja to walka poglądów ,rozstrzyga się przy urnach wyborczych , jeśli chce kościół mieć wpływ na państwo to niech się postara wygrać wybory ... jeśli nie ma zamiaru , to takie "wchodzenie tylnymi drzwiami " nie na wiele się przyda .

III . Jan Paweł II ma nad św. J. Nepomucenem potężną przewagę społeczną , jego nauczanie jest kopalnią wiedzy właśnie z zakresu nauk społecznych , tylko KTO ma ja realizować ? jaki podmiot życia społecznego ? Sejm odpada a ,laikat ? niby tak ale POD CZYIM PRZYWÓDZTWEM ?

episkopatu ? przecież on się do tego nie nadaje , owszem śle wezwania do świadczenia o Chrystusie , ale nie jest wstanie PRZEJĄĆ ODPOWIEDZIALNOŚCI.... de facto przyznaje się ,że nie jest zdolny do zarządu kościołem...nawet nie jest wstanie do tego przyuczyć , tak ,kościół nauczający pomimo rozbudowanej bazy dydaktycznej nie jest w stanie nauczać jak ma wyglądać praktyczne świadczenie o Chrystusie w miejscu pracy czy w życiu towarzyskim czy publicznym.
A ST uczy ...

Przypomina trochę dowódcę który zachęca żołnierzy do walki ale sam nie wychyla głowy z okopu .
Nie nic z tego nie będzie ,tam gdzie pasterz tam i stado , nie ruszy się pasterz nie ruszy się i stado , może być i tak , że stado podąży w drogę z pominięciem owego pasterza ... ale to by znaczyło ,że ma już nowego pasterza...

IV. To co najbardziej wyniszcza kościół ? grzechy , niewiedza , słabości charakteru ? nie ,moim skromnym zdaniem kościół najbardziej wyniszcza marazm , apatia . W chwilach trudnych to nieomal społeczne samobójstwo .

Starzy wojskowi mówią ,że ,w chwilach zagrożenia nawet błędne decyzje są i tak lepsze od braku jakiejkolwiek decyzji , one PODKOPUJĄ MORALE , utrzymują w członkach organizacji przekonanie bądź o braku pasterza ,dowódcy [ gdzież oni są ?] bądź o jego bezradności [ gdyby potrafił dowodzić to wydałby rozkazy , zarządzenia ,edykty, dekrety ] i taki jest "psi obowiązek " sprawujący władzę.

Czy ma to odniesienie do Biblii ? ależ tak, uderz w pasterza a stado się rozpierzchnie , ale... po co uderzać skoro jest bezczynny ? to tak jakby go nie było... , to wyjście najgorsze , bo kiedy brak dowódcy bo np. poległ, to można go wybrać , a tak nie wiadomo co robić ... pozbawić go dowództwa [ i tak bywało ] .
Paś baranki Moje ... trzy razy ....aż trzy razy czy tylko trzy razy ? w odniesieniu do teraźniejszej sytuacji to zaledwie trzy razy...
Stanie w miejscu to wbrew naturze kościoła bo przecież mówimy "kościół pielgrzymujący " kościół statyczny NIE PODĄŻA DO PANA ...on czeka na Niego ,jeżeli na podobieństwo owych panien mądrych nie wyjdzie na Jego spotkanie... to Pan do nich i tak przyjdzie ale... jest niebezpieczeństwo ,iż kiedy jednak przyjdzie , wróci to owi namiestnicy Pana ....usłyszą : " sługo gnuśny i leniwy ...."

Niewygodny wątek : a co z prześladowaniami , wielkim uciskiem , czy stanie w miejscu , pozorna lub prawdziwa uległość przed nim zabezpieczy ? nie... tak nie będzie .
Czytałem wspomnienia osób z najbliższych kręgów moskiewskiej "wierchuszki " za czasów J.Stalina . Lojalność nie uchroni przed okrucieństwem ,ci ludzie spokojnie nie spali... lojalność szatanowi też nie chroni przed jego nienawiścią do człowieka.Ci którzy mu służą prędzej czy później to zobaczą ...i odczują .

A jakie to ma odniesienia do Kościoła, jeżeli Kościół to mistyczne Ciało Chrystusa to :
Syn Człowieczy zginął , został zamordowany jak mówiło o tym Pismo , ale biada człowiekowi który Go wydał , lepiej by mu było gdyby na świat się nie narodził .
Kościół będzie prześladowany ,owszem już jest , ale biada tym którzy dopuścili do takiego jego osłabienia ,że prześladowania stały się bardzo łatwe ,dostępne , lepiej by im było gdyby na świat nie przyszli, czego tutaj można nie rozumieć ?
a czy Judasz osobiście wbijał gwoździe w Ciało Pana ?

V. To czego potrzeba teraz kościołowi ,jeżeli nie teologów , jeżeli nie kaznodziei ? ano brakuje mu live motivu , problemu który spowodował by ,że stanowimy ,my kościół jedną ZJEDNOCZONĄ CAŁOŚĆ , to może być wspólny problem , moim zdaniem jedynym logicznym problemem , zadaniem jest praca na RZECZ REALIZACJI NAUKI SPOŁECZNEJ JANA PAWŁA II ale czy my tego problemu szukamy czy ...przed problemami uciekamy to już inna sprawa.

Dawnej to była walka o świątynie, walka o sprawiedliwość społeczną , wyzwolenia narodowe itd. a dzisiaj ...nieszczęście kościoła polega na tym ,że ... nie ma problemów społecznych , ot, umiera w szpitalu ,powoli o otoczeniu aparatów podtrzymujących życie , bez woli walki , bez woli pracy ...dusi go własny tłuszcz ...ratunek w Opatrzności , ratunek w jego zubożeniu, wiem jestem okrutny.

Jest i pora na ST, co tak naprawdę zaczęło łączyć lud Izraela na pustyni w jeden naród , walka o przetrwanie też ... ale oprócz tego coś jeszcze...

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 wrzesień 15 2014 12:21   
Forum

Oho ! dostało mi się !
Czy ja się za bardzo nie wymądrzam ,że gdyby postawić mnie na wysokim stanowisku w kościele to pewnie nie wiedziałbym co zrobić .No... to chyba nie tak.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Odnowa kościoła, wierzę ,że taka nastąpi może przyjść przez :
a/ członka [ków] hierarchii
b/ przez lud boży
rozpatruję możliwość a.
::::::::::::::::::::::::::::::
Kto jest najważniejszą osobą w episkopacie ? "twarzą kościoła " ...nie ma. Najważniejszą osoba to ta która DECYDUJE o kształcie wspólnoty. Takiej osoby nie ma , ale może nią być ...ks. prymas.
W tej chwili jest to "żywa skamielina " kustosz tradycji "To jedynie funkcja honorowa, to nie jest główny aktor w sztuce granej na scenie historii , to jedynie osoba stojąca opodal i trzymająca halabardę ,ale może być osobą z pierwszego planu , to kwestia jego osobistych predyspozycji, może posłusznie pełnić funkcje figuranta ale może mieć ambicje większe.
::::::::::::::::::::::::::::::::::
I.Od czego zaczynali wielcy tego świata ,ojcowie narodów tacy jak Mojżesz ?
od TWORZENIA PRAWA .
Jest to czynność WYMAGANA I POCHWALANA przez Pana , kto się chce Panu przypodobać a jest mężem stanu ,tworzy prawo.
Pwt.4,6 ...przestrzegajcie ich więc i wypełniajcie , GDYŻ NA TYM POLEGA WASZA MĄDROŚĆ I ROZTROPNOŚĆ,według oceny ludów , które dowiedziawszy się o tych wszystkich prawach, będą musiały powiedzieć' ten wielki naród jest naprawdę ludem mądrym i sprawiedliwym "

Jeśli tak ,to właśnie prawo może być jednym z atutów ewangelizacji , czego tutaj można nie rozumieć ? Lista obietnic Pana które wiążą się z wypełnianiem prawa jest kusząca [ zachęcam do lektury ST] czy my przypadkiem ich nie lekceważymy ? nie potrzeba nam Jego pomocy ?
Pojawiają się głosy o tym ,że tacy a nie inni ludzie szkodzą kościołowi , rodzinie ale dlaczego pasterze nie robią nic aby Pan ich usunął z Drogi Kościoła ?nie znają Biblii ?
eh ! teolodzy !
:::::::::::::::::::::::::::::::::
II.No tak , ale aby przestrzegać prawa to...trzeba je mieć ...a mamy ?....
Do tej pory wypełniamy pilnie zasad przekleństwa Izajasza o tym że przeklęty jest mąż który u pogan szuka sprawiedliwości , nie znają Biblii czy nie chcą znać ? Jest marchewka jest i bat ...
jeśli to kogoś interesuje to jest i mowa o tym co grozi kościołowi za naginanie karku przed pogańskimi rozwiązaniami .

:::::::::::::::::::::::::::::::::
III .A jak to zrobić ? ile czasu obowiązywała Konstytucja 3-go maja ? właściwie to została zamordowana zanim weszła w życie , a jednak pamiętamy...
Prawo państwowe...norma prawa państwowego tym się różni od normy etycznej ,że do jego wypełnienia może być użyta przemoc a to zakłada łamanie zasad Biblii.
Jeśli katolicy wygrają wybory będą ZMUSZAĆ do respektowania swoich zasad pogan , ateistów.
Jeśli wygrają wybory ateiści będzie słodki rewanż ...

O czym zapomnieliśmy ? o ewangelizacji , skutecznej ewangelizacji , skutecznej tzn. mającej atut dydaktyki społecznej , ów cytat j.w. właśnie jest nawoływaniem Pana do dydaktyki , bo oto prawo WEWNĘTRZNE w ramach jednej grupy ludzkiej dominuje moralnie nad prawami innej , nie pomoże tutaj ani propaganda ani przemoc ,dobro jest wyższe niż zło, no tak... ale trzeba je mieć aby je pokazać... a nie wzywać ateistów aby pokazali to ... czego my nie mamy.
wniosek :
Aby ewangelizacja była skuteczna jej wewnętrzne uregulowania muszą mieć przewagę etyczną nad ateistami , inaczej ewangelizacja utraci swój sens społeczny , po cóż respektować prawa kościoła skoro pogańskie nie są gorsze ? co może zyskać człowiek na tej zamianie ?do czego tutaj potrzebny jest kościół skoro poganie maja taka samą sprawiedliwość , Drodzy Kapłani jesteście tutaj , w tej sytuacji społecznie niepotrzebni ...
ot, zamienił stryjek ...co daje społeczeństwu taka zamiana ? powtarzam raz jeszcze ewangelizacja traci swój sens społeczny , swoje uzasadnienie.
Więc jak to zrobić ? tworzyć prawo ? prawo jak idzie o uregulowania wewnętrzne ...no ogólne , raczej to ma być PROPOZYCJA CYWILIZACYJNA .
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
IV . Pocisk z procy Dawida trafił Goliata w czuły, odsłonięty punkt Goliata , jaki jest najbardziej czuły punkt teraźniejszej cywilizacji ?

"Ja panu nie przerywałem " już sam sposób tworzenia prawa , propaganda , zabiegi socjotechniczne , lobby , agresja , jawny lub ukryty wyzysk,niekompetencja,brak honoru itd. to budzi już odruch torsji nawet u ateistów , to pole ekspansji...to czuły punkt.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

V. Prędzej czy później czeka nas konfrontacja z Islamem ...owszem w Europie zach.już się
zaczyna... trzeba mieć jakiś atut . Jaka przewagę może mieć prawo k.k. nad szariatem czy Talmudem ? ano pokora ,,,nie rości sobie pretensji do nieomylności , to się już starotestamentowym zdarzyło ,może być nieustannie modyfikowane , szariat i Talmud już się społecznie zestarzały ...jak wszystko co jest dziełem ludzkim .
:::::::::::::::::::::::::::::::::::
VI.Gdybym był księdzem prymasem...
Zebrałbym np. via Internet najtęższe głowy tego społeczeństwa i rozpoczął pracę nad tłumaczeniem nauki Jana Pawła II na język prawa , na język nauki systemów , to niewiele kosztuje .... brak w tym społeczeństwie translatora , tłumacza na jego nauczania na język praktyki społecznej . To niewiele .... ale czy go na to stać ? no ...wolicjonalnie.
::::::::::::::::::::::::::::::::::
Nauka kościelna wymaga odmłodzenia , robi albo niewielkie albo żadne postępy , ot, uwiąd starczy...
Anons: w sali tej a tej odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej ks. magistra ....no, a o czym ten człowiek pisze ? nie rozumiem nawet tytułu ...ale od czego sąsiedzi.

Ot, błahostka , detal tyle ,że ubrany w groźnie brzmiący środowiskowy slang , ot, niuans bez znaczenia w życiu kościoła , nauka KOŚCIOŁA KRĘCI SIĘ WOKÓŁ WŁASNEJ OSI , stanęła
.
ZASTÓJ SPOŁECZNY KOŚCIOŁA WIĄŻE SIĘ Z JEGO ZASTOJEM INTELEKTUALNYM [takie moje zdanie ]
Co? ,że to tylko papier ? no cóż a ....Chrystus pisał ...na piasku , nie forma liczy się tyle ile zawartość.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 wrzesień 15 2014 17:40   
Forum

Jak to nie ma prawa ? jest INTERREXEM , jeśli nie ma uprawnień faktycznych to zachował FUNKCJE HONOROWE ,interrex ... takie było prawo niepodległej Rzplitej od 1572r .
Króla nie ma... ale prymas jest .

Tak ,zgadzam się , cokolwiek takie ciało powołane ewentualnie przez prymasa by nie uchwaliło ma jedynie wartość honorową symboliczną ...ale jest ,
kościół niejednokrotnie użyczał swego głosu tym co własnego głosu nie posiadają ,tym którzy nie mogą z różnych przyczyn być słyszani , tutaj nie chodzi o to aby efekt tej pracy był prawem państwowym ale MORALNYM PUNKTEM ODNIESIENIA jakiego teraz w życiu społecznym brakuje, moim skromnym zdaniem żyjemy w czasach swoistej dyktatury informacyjnej [ kiedyś upadnie ] ale to nie w tym rzecz ,aby dać moc prawa państwowego prawu moralnemu , ale o to by DAĆ ŚWIADECTWO tego ,ze istnieje jeszcze Wspólnota , wolna ...i myśląca , reszta to już kwestia Pana i Jego Woli.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 wrzesień 18 2014 14:36   
Forum

Oczywiście ,że tak.
Spójrz Dariuszu na sprawę inaczej. Jak bardzo nikłym ,ba , śmiesznym , nieporadnym w porównaniu z Boskim jest umysł człowieka.

Oto tych parę prostych słów [ Pwt. 4,6 ]a tłumaczy wszystkie [ ?] no, większość niepowodzeń ewangelizacji .

Jak ma właściwie ma wyglądać ewangelizacja wg. uczonych w piśmie , no...niechże to z siebie w końcu wyduszą , w końcu tyle o ewangelizacji mówią ...Jak naród który bezmyślnie kopiuje , ba, "małpuje" prawa innych narodów może im powiedzieć "mamy od was lepsze prawo " toż to nonsens ...

Ilu to mamy profesorów ? nie wiem ... ilu nich protestowało kiedy wszem i wobec ogłaszano ,ze to Polacy maja ewangelizować Europę ...ale bez posiadania własnego prawa , którym to prawem mogliby olśnić podupadający moralnie i kulturowo kontynent tak jak onego czasu robili to z narodami sąsiadującymi Izraelici .... przecież to niemożliwe ...

Ja takich profesorów nie pamiętam , albo jestem niedoinformowany.

Odpowiedź jest tyleż prosta co okrutna :
bez własnego , nie pogańskiego i nie ateistycznego prawa kościół nie jest i nie będzie zdolny nie tylko do ewangelizacji Europy ale nie jest w stanie przeprowadzać skutecznie tego procesu na własnym terenie kanonicznym, chyba nie chcesz sprawdzać , chociaż jak ktoś chce ... statystyki istnieją...

Kilka prostych słów z Biblii "rozchrzaniło " tyle opasłych tomisk , naukowych dzieł...

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 wrzesień 23 2014 10:54   
Forum

Liczne ,bardzo liczne pytania , czy nie przesadzam z tym ST , czy można w nim znaleźć rady , tłumaczenia tego co dzieje się z kościołem NT , nie jestem prorokiem ,ale analogie są intrygujące

Czy jest jakiś fragment ST który tłumaczyłby sytuację w jakiej teraz znalazł się k.k. w Polsce ?
Wydawało by się ,że po wielkim zwycięstwie nad totalitaryzmem niesłusznie nazywanym komunizmem ,znalazł się w opałach być może większych niż poprzednio , zdaje się być bezradny wobec kolejnych , zdaje się ,że nie jest w stanie odnaleźć nie tylko rady ale i przyczyn owych wydarzeń , czyżby za chwilę chciał wyruszyć do Endor po radę ?

Oto po zwycięstwie zamiast kontynuować walkę zaczął się rozkoszować smakiem zwycięstwa, zapomniał ,że Amalekici nie zostali wytępieni i wykorzystując jego lenistwo mogą się odrodzić ... co szybko nastąpiło , ileż oni nieszczęść przysporzyli Izraelowi później ,ile to problemów kościołowi przysporzyli neomarksiści,

tym bardziej że Izraelici zaczęli widywać Saula w namiotach króla Agaga , wielu zaś chrześcijan zaczęło widywać niektórych hierarchów np. na łamach antyklerykalnej "Wyborczej " nie, nie po to aby nawracać pogan, ateistów ale po to aby się z nimi fraternizować , owszem zaczęto prześladować wielu wiernych Panu ,wiernych ojczyźnie , ile to było ataków na owego redemptorystę [ znowu analogia do ST ...wymordowanie kapłanów w Nob ]

Więc zamiast tego co pisze skierka :

Sm 15,18-19.
..." Idź, wykonaj klątwę nad tymi grzesznikami- Amalekitami ! walcz z nimi ,dopóki ich nie wytracisz ".
Dlaczego nie usłuchałeś głosu Jahwe ,dlaczego RZUCAJĄC SIĘ NA ŁUP, UCZYNIŁEŚ TO CO JEST ZŁE W OCZACH JAHWE ? "
analogia prosta , bardzo prosta .

Nie lubię hipokryzji Moniko , więc odpowiadam wprost :

Tak, tworząc nowe , lepsze prawo, choćby symboliczne , hipotetyczne Polacy "wchodzą w buty" narodu wybranego , naród wybrany wg. Biblii to ten którego prawa górują nad pospólstwem ,to akurat w warunkach UE nie jest takie trudne , wykazanie wyższości nad prawem które preferuje sodomię, reguluje rozmiar euro kondoma czy kontempluje krzywiznę banana jest dziecinnie łatwe ale...
Widzisz królewskość to nie jest funkcja berła , korony czy tego typu atrybutów ale PREDYSPOZYCJI PSYCHICZNYCH , tak, masz rację "weszlibyśmy w buty" narodu wybranego ...ale czy rozmiar tych butów nie jest dla nas za wielki to już inna sprawa...

Co to znaczy predyspozycje psychiczne ? widzisz Izraelici tak samo jak my byli niszczeni i upokarzani , tak samo jak my w ostatnich latach rozproszeni po całym świecie ale oni mieli odwagę powiedzieć:
"tak, my jesteśmy narodem wybranym "

My ,choćby nam dano i koronę i tron będziemy strachliwie się rozglądać i pytać: "co o nas myśli Europa , co nas napisze prasa w Londynie czy Moskwie "
... to nie jest postawa króla tylko raba , teraz będę wredny :
słoma nam wychodzi butami , słoma pańszczyźnianego chłopa , niby wolny fizycznie ale zniewolony moralnie, zakompleksiony .Widzisz pan potrafi myśleć samodzielnie , sługa jedynie kopiuje zachowania pana , przeczytaj uważnie ten fragment ST w którym Abraham oddala Izmaela ,widzisz jakie to współczesne { ! }

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 październik 04 2014 10:09   
Forum

Witam ,
ile to już lat ? no , miło jest rozmawiać ze starym wiarusem . Wybacz Grzegorzu ,że z wrodzonym cynizmem wpuszczam to w "kanał " ogólnie- dostępny , ale pasuje mi to jak ulał do ilustracji tego co jest związane z brakiem ST w życiu katolików.

1 .Piszesz , ,że Twoje nadzieje związane są z grupą , formacją o. Rydzyka , rozumiem ale nie popieram , zdziwiony ? Rozumiem , nie wstydźmy się naszego wieku, ojciec Rydzyk i nadzieje w nim pokładane to norma wsród tego pokolenia.
Tak , broniłem redemptorysty , ale nie dlatego ,że moje poglądy są identyczne z jego poglądami , broniłem dlatego ,iż takie mam zasady, to wymóg jedności kościoła , broniłem wściekle [ znasz niestety moją niewyparzoną gębę ]ale także i dlatego ,że niektórzy infułaci atakujący redemptorystę wspólnie z walczącymi ateistami budzą we mnie odruch torsji ,
tak nie mylisz się , czy oni tam noszą pastorał czy dziesięć nie są dla mnie co najwyżej zdrajcami , zaprzańcami i niczym więcej . Wiem co piszę , każdy kto sprzymierza się z wrogami kościoła choćby i aniołem był Judaszem jest i tyle ... ani słowa więcej w tym temacie.

2. Tak ale dziś redemptorysta obrony nie potrzebuje , więc swobodnie piszę o tym co myślę o jego postawie .
Czy ktoś tego chce czy też nie RM wpisuje się już na stałe w krajobraz k.k. w Polsce ale tutaj jest bariera której o. Rydzyk już nie "przeskoczy" nawet gdyby miał jeszcze jedną stację TV na multipleksie i tak zamknie się w "żelaznym " elektoracie jednej z partii ,
A SKĄD BIERZE SIĘ OWA BARIERA ? dlaczego przypomina apostołów którzy nigdy nie wyjdą z wieczernika, bo...bo nie jest Żydem , tak ,wiem to rasistowskie.
Widzisz , my solidaruchy należeliśmy do RUCHU SPOŁECZNEGO "Solidarność " pupilem Rydzyka jest jedno z ugrupowań , PARTIA ,że to to samo ? nie...to nie to samo , my goje tego nie rozumiemy ...to za trudne .

Czy nam się to podoba czy nie najpiękniejszą dla nas organizację zakładali ludzie pochodzenia żydowskiego np. B. Geremek [ Benjamin Lewarton ] A. Michnik [ Szechter ] czy J. Kuroń[ o ile pamiętam Izaaak Zuckerman , dlaczego nie rozumiemy ?
Co ,że owi Żydzi czerpali z ST ? tak , czerpali nawet o tym nie wiedząc ,to spuścizna kulturowa tego narodu , zwróć uwagę na nowożytne początki państwa Izrael , tam były ...kibuce , współdziałanie , u nas " bierz i ciągnij co kto może w swoją stronę " tak działamy my ...

nie to nie wzięło się z niczego gdybyś pod tym kątem zanalizował działanie naszego państwa na przestrzeni wieków to rzeczywiście ...ono nie powinno istnieć..."Pan Tadeusz" czyli ostatni zajazd na Litwie a...co to jest zajazd jeśli nie warcholstwo i niemoc państwa ?

3 Jesteśmy inni Grzegorzu , nawet wśród gojów.

Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w mieście granicznym przedzielonym Odrą , nie pamiętam czy były to Słubice czy Zgorzelec w jednym czasie po obu stronach rzeki uczniowie mieli odpowiedzieć na pytanie : "kto jest patriotą ?"
Widzisz nasi uczniowie pisali o umiłowaniu ojczyzny , gotowości do poświęceń itd. dla uczniów niemieckich patriotą jest ten , kto wypełnia postanowienia konstytucji niemieckiej ...
jaka to szalona różnica w pojmowaniu zjawiska , już na poziomie młodzieńczym , widzisz dla nas patriotyzm to poryw serca dla Niemców to żmudna ,nieefektowna praca związana z codziennym trudem na rzecz pomyślności obywateli, cóż zatem dziwnego ,że ich państwo ,niezależnie od czasu , okresu historycznego jest sprawniejsze niż nasze , wiesz dobrze ,że słowo "saksy " nie jest najnowszym w naszym słowniku.

4 .A cóż to ma wspólnego z religią ? ma, bo oto nie Kto inny jak Izraelita Chrystus mówił o miłości która objawia się w wykonywaniu przykazań ...blisko...
my tego nie mamy w nawykach myślowych.

Pamiętasz nasze wspólne przeżycia , setki tysięcy ludzi wiwatujące na widok papieża i przaśną rzeczywistość po jego odjeździe ? jest i Ewangelia , proszę bardzo, znasz przypowieść które upadło na ziemię skalistą , niby ochoczo się rozwijało ...ale uwiędło w starciu z rzeczywistością ,bo nie było ugruntowane , a co to znaczy UGRUNTOWANE ?

Starożytni mówili o powtarzaniu jako matce nauki , szereg czynności aby być podstawą zawodu muszą być monotonnie potarzane ,np, pianista wprawiający palce do gry, w życiu społeczeństwa i kościoła jest to prawo , niby monotonne ale konieczne , niby tak ale ...my katolicy nie mamy prawa...no...tego własnego ,
te które jest państwowe coraz bardziej zaprzecza wierze w Boga , z niejaką zjadliwością powiem ,ze episkopat dopiero teraz się "obudził " przy okazji np. genderyzmu wcześniej tego absolutnie nie zauważał ... nie widział tego co się dzieje np. ekonomii , oświacie itd. nie zauważał ,ze owe gender jest NIE JEST ZJAWISKIEM SAMOISTNYM ,ze jest konsekwentnie przygotowane poprzez formowanie takich a nie innych podstaw funkcjonowania społeczeństwa. Czego ich tam na tych seminariach uczą !?

Jak więc mamy być ugruntowani w wypełnianiu prawa ? a Starotestamentowi tych problemów nie mają...

5. Co nas rożni od starotestamentowych w praktyce ? Czas , stosunek do czasu ,
"czas ucieka wieczność czeka" to znana ci sentencja , widzisz ruch społeczny to grupa ludzka mająca wspólne cele i je REALIZUJĄCA od zaraz , od dziś tu i teraz ,
jest reprezentacja polityczna w Sejmie to dobrze ,a jak nie ma ? to pies jej...

niestety panie tego nie zrozumieją , Widzisz Żydzi jako naród działają jak ruch społeczny aktywny w każdym dniu poprzez WSPÓŁDZIAŁANIE , my goje to partia polityczna czekająca potulnie na to aż panujący łaskawie zgodzą się na wydanie prawa które umożliwi nam działanie ...jesteśmy niewolnikami Grzegorzu , pęta fizyczne a nas zdjęto psychiczne zostały...
Izraelici mówią ,ze są potomkami Abrahama , a..Abraham oddalił Izmaela...

Najśmieszniejsze ,jest to ,ze "Solidarność " była miała największą moc społeczną kiedy była poza parlamentem , w parlamencie jakoś zmarniała... to nie przypadek Grzegorzu, to nie przypadek , znasz jedenaste przykazanie Polaków "na układy nie ma rady " ono obowiązuje w katolicyzmie , w państwie ...w instytucji kościoła , choć nie zostało zapisane w statutach założycielskich jest z żelazną konsekwencją realizowane, partie polityczne w parlamencie muszą wejść w układy , ich ideologie rozpływają się w gąszczu utarczek i kompromisów a ruch społeczny ...zostaje czysty.
A o. Rydzyk , no cóż to katolik ...

nie , to nie atak, to potwierdzenie spuścizny kulturowej , cokolwiek bym nie napisał to i tak jego czyny wyprzedzają jego słabości , i tak będzie i zostanie człowiekiem olbrzymich zasług , niezatartych i nie ma takiej chemii która może to "wywabić
"
A to ,że stojąc na czele ruchu społecznego mógłby być najpotężniejszym człowiekiem w Polsce a teraz jest jedynie zapleczem jednego ze stronnictw to już taka nasza Polska , goj owska przypadłość

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 listopad 21 2014 12:25   
Forum

Ależ oczywiście ,że tak ,moje wypowiedzi są ekscentryczne.

Ekscentryczne to znaczy niepodzielane przez znakomitą część społeczeństwa , oczywiście nie znaczy to że słowo ekscentryczny oznacza nieprawdziwy .Chrystus też był w swoich czasach ekscentrykiem a niekiedy obrazoburcą , więc niby dlaczego nie miałbym sie do tego przyznawać ?

Jest wiele poglądów w kościele które jeszcze nie tak dawno były uznawane za ekscentryzm np. dopuszczanie rozwodników do komunii św. a dzisiaj są już dyskutowane, to kwestia inercji społecznej , przyzwyczajenia .

Dzisiaj widać już wyraźnie ,że Watykan nie panuje nad sytuacją w kościele ,ergo ,nie pełni funkcji rzeczywistego organu namiestnikostwa Chrystusa na Ziemi ,to stanowisko wakuje , ale siła przyzwyczajenia każe nam spoglądać na tą część Rzymu jako na centrum chrześcijaństwa choć w kategoriach rzeczywistości społecznej , realnego wpływu na sytuację nie ma , to już jedynie symbol , Watykan dawno już nie decyduje o losach kościoła katolickiego , co najwyżej może rozdawać nominacje na objęcie stanowisk których obsadzenie lub nie nie zmienia ogólnych trendów.
Łódź Piotrowa... zdaje się dryfować , jest oczywiście jej Właściciel ale ...jeszcze nie wiemy jakie podjął decyzje ,to co bezsporne to ,to iż zdaje się ,że nie ma sternika zdolnego do nadania kierunku owej łodzi ,on jest zdolny jedynie i tylko do komentarzy , a to nie jest już sternik...tylko pasażer .

Czy to co piszę jest przyjmowane ? myślę ,że nie , co najwyżej przez nielicznych, ale po jakimś czasie ...będzie to co piszę oczywistością.Za jakieś powiedzmy piętnaście lat wobec gwałtownej erozji kościoła w Polsce zacznie się poszukiwanie winnych .Padną nazwiska ...wierni będą je powtarzać jak imię Judasza .Odpowiedzialność przed historią... to jest to...właśnie to
Widzisz sto lat temu wybuchła I wojna światowa , upadły wszystkie wielkie monarchie europejskie oprócz angielskiej , a dlaczego ?
bo potrafiła w porę uczynić krok wstecz i PODZIELIĆ SIĘ Współodpowiedzialnością ZA INSTYTUCJĘ Z OBYWATELAMI ,

te które kurczowo trzymały sie zasady ani kroku wstecz wzięły na siebie całe odium niepowodzeń , a kto z hierarchów wytłumaczy się z rozpadu kościoła ?

nie ma takiego ....? to w takim razie nie ma ani jednego godnego sprawować władzę , tym rożni się mąż stanu od osoby przypadkowej, właśnie tym ,ze potrafi wziąć na siebie ciężar władzy , tak ciężar władzy , bo zaszczyty każdy chce wziąć.

powiemy ,że to wina...Boga i to On jest Głową Kościoła ?
Tak, ale czy jego namiestnicy wypełniają Jego polecenia [ bardzo prosto zapisanie ] to już zupełnie inna sprawa , ja bym zwalać winy na Boga ...nie śmiał , na instytucję a i owszem.

To są fakty, ekscentryczne fakty ,ze względów emocjonalnych nie przyjmowane... ale za jakiś czas ...kiedy ludzie oswoją się z faktami , trzeba będzie poszukać nowego ośrodka władzy lub gruntownie " przewietrzyć " stare centrum katolicyzmu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 listopad 29 2014 12:48   
Forum

Skąd, Skierka to postać z "Balladyny "dobrze spróbuje po młodzieżowemu , ja też byłem młody.

Oczywiście moje zrozumienie kościoła jaki powinien być to...piosenka "Wolnej Grupy Bukowina " ..."Sielanka o Domu".

Należałem do tych szczęśliwców którzy taki kościół pamiętają , dom przyjazny dla wszystkich ,
dla całej rodziny ... ale sielanka skończyła się tak w Polsce jak i gdzie indziej .Młoda jesteś ,nie znasz ale znajdziesz na YT.

Oto grupa osób których zadaniem była straż nad Testamentem Właściciela wbrew Testamentowi który zakazywał powierzanie spraw majątkowych j jednoczesnego zajmowania sie owym Testamentem przejęła podstępnie władzę nad domem który był wspólny i uczyniła zeń ...business ,

to wymagało oczywiście bezwzględnej postawy wobec członków rodziny w skutek czego dom stracił to co najważniejsze ...ciepło,byłaś w takim domu podzielonym przez waśnie ...ja tak.
"California Dreamin' "zespół "Mamas & Papas " tak myśmy tego słuchali a czasem i śpiewali .

Oczywiście przy takim nastawieniu niemożliwa jest GŁĘBOKO ROZUMIANA JEDNOŚĆ ,stąd też USILNE POSZUKIWANIA SOJUSZNIKÓW ....poza kościołem ,

kapłani to zbyt wąska grupa społeczna aby bytować samodzielnie , stąd tez sojusz [ nieoficjalny sojusz kościoła z państwem a raczej jego najbardziej agresywnymi , pazernymi grupami na początku lat dziewięćdziesiątych , kościół nie przeszkadzał ... nie przeszkadzało mu to ,że były też masowo popełniane grzechy wołające o pomstę do nieba .... wielka musi być miłość instytucji ...do pieniądza , do "świętego spokoju " to wszystko dotyczy kościoła który w "Dominus Iesus" sam siebie określa jako spadkobiercę w prostej linii nauki Chrystusa.

A owo wystąpienie Papierza na forum UE ? cóż to jest jeśli nie poszukiwanie sojusznika w instytucji ateistycznej , pogańskiej [też ] gdyby to była część ewangelizacji to papież "walnął l by wprost ...jak Chrystus o np. wszechogarniającej Europę lichwie ...ale milczał .

ST ? proszę bardzo:
Ks. Wyjścia 34,12 -13
" Nie waż się zawierać przymierza z mieszkańcami ziemi , do której wejdziesz , aby nie stali się sidłem wsród was .
macie więc powywracać ich ołtarze ,macie potrzaskać ich masseby i wyrąbać słupy ich kultu.

Lubiany przeze mnie poseł Jurek już zaczął mówić o sojuszu kościoła z...

no właśnie , dla mnie to diabeł.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 grudzień 06 2014 13:32   
Forum

Jak to nie ma w moich tekstach miłości ?
o i to będzie kontrowersyjne ,uważam ,ze brak ST implikuje brak miłości i nowotestamentowych .Tutaj nie chodzi o dywagacje o tym ,że " jedna pani drugiej pani powiedziała " ale fakty wymierne w skali społecznej .

KOŚCIÓŁ BEZ ST JEST WYPRANY Z MIŁOŚCI W KATEGORIACH SPOŁECZNYCH.

1.Po co sięgać do czasów zamierzchłych.
Ostatnie wezwanie ks. prymasa do nawrócenia w czasie adwentu , nie , nie chodzi mi treść , chodzi mi o styl , z czym Ci się kojarzy ?
Porównaj wezwania do nawrócenia w wykonaniu np. proroków Izajasza czy Jeremiasza , w porównaniu z nimi ostatni słowo w tej dziedzinie przedstawiciela episkopatu wygląda jak..."popłakiwanie w kącie " co jest słuszniejsze ? jaki styl przekazu jest trafniejszy ten Biblijny czy teologiczny ? ...Bóg już rozstrzygnął...ale teolodzy jeszcze do tego nie doszli.

Widzisz jeśli już kogoś kochasz to jeśli już kogoś kochasz a wiesz ,że grozi mu niebezpieczeństwo,więc jeśli chcesz go ocalić to używasz całej swej mocy , aby ostrzeżenie do niego dotarło , to musi być mocne . Dzisiejsza rzeczywistość "śmierdzi " grzechem i...karą, także tutaj na Ziemi [... a dlaczego nie...? patrz. objawienia fatimskie ]
Dzisiejsza rzeczywistość to także agresja w wymiarze medialnym , tylko mocne słowa maja racje bytu społecznego , nie wnikam w treść , ale styl Natanka jest bardziej biblijny ...
tak przemawiają prorocy . Czyżby nie byli miłosierni ?
Myślę ,że gdyby Jonasz używał języka wsp. teologów to pewnie została by srodze dotknięta boskim karaniem .

2.Jeśli już kogoś kochasz , jeśli Ci na tym kimś zależy to starasz mu się przypodobać , i o tym mówił ST , czym tak bardzo przypodobał się Panu Salomon ?
1 KRL 3,9
"Daj Twojemu słudze serce pojętne , aby mógł sądzić Twój lud rozpoznać między tym co jest dobre a co złe , bo któż może sądzić ten Twój wielki lud ."

A co na to Pan ? to Jego Słowa , już wiemy czym Mu się przypodobać .

"- Ponieważ zaniosłeś tę właśnie prośbę , a nie błagałeś dla siebie o długie życie , nie wypraszałeś sobie bogactwa ,nie domagałeś się życia twoich wrogów, ale prosiłeś dla siebie o umiejętność rozstrzygania spraw SĄDOWYCH oto spełnię twoją prośbę i dam ci serce mądre i rozumne [ w takim stopniu ],że takiego jakim ty będziesz, nie było przed tobą , i taki nie pojawi się po tobie .

A nadto dam ci to, o co nie prosiłeś ,a więc takie bogactwo i sławę,że żaden z królów nie będzie się mógł z tobą równać po wszystkie dni twoje . "

ST żyje w nas Karolino , ty tego nie pamiętasz ,ja tak.

Pamiętam potęgę jaką daje kościołowi sprawiedliwość , mocną, bez niedomówień i akademickich uników , choć wtłoczony we wrogo nastawiony antyreligijny system zdawał się być arka , ostoją chrześcijan , co dziwne także wymiarze materialnym [ wg, L. Millera zbudowano w PRL -u ok. 1500 NOWYCH obiektów sakralnych ]

Jakże rachitycznym wydaje się instytucja która broni...sprawiedliwości ?
nie...krzyża w przestrzeni publicznej ....żeby wisiał sobie produkt stolarzy czy spawaczy w Sejmie czy szkole , a co się tam uchwalą czy czego się uczy ...mniejsza o to ,no przecież kościół do polityki nie będzie się wtrącał ,
Toż to poplątanie pojęć , umyślne czy przypadkowe ?
Serio ? ano myślę sobie ,ze gdyby tam w instytucji byli ludzie wierzący ...

ale ich nie widzę , bo nie widzę czynów zgodnych z literą i Duchem Biblii.

3. Wyobraź sobie drzwi podczas sesji egzaminacyjnej , a pod drzwiami "giełda"
"Z CZEGO PYTA ?" tutaj wiadomo z góry czego będzie pytał Pan ludzi na prominentnych stanowiskach instytucji , jeśli wierzą w jedną z podstawowych prawd k.k. w to ,że Pan jest Sędzią Sprawiedliwym , takim co za dobre wynagradza a..za złe karze , to powinni się bać , wiedząc jak wielkie znaczenie ma u Pana SPRAWIEDLIWOŚĆ .

Jak to było ? odejdźcie ode Mnie ci którzy niePRAWOść czynicie , a milczenie też jest formą nieprawości o tyle o ile akceptuje zło { Bonifacy VIII}, także to teraz najpowszechniejsze w wymiarze ekonomicznym .Co ? że ostatnio papież na forum UE ...
Tam..porównaj styl wypowiedzi z prorokami czy choćby ze św, Jakubem nie pasuje , jakieś
"Hare Kriszna " ...no podobne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 grudzień 24 2014 18:32   
Forum

Zstąpiłeś na Ziemię o Panie i dla mnie stukacza znikąd , Niech będzie pochwalone Imię Twoje .

Zawsze sądziłem ,że moje poglądy są wołaniem na pustyni , upartym marudzeniem starego zrzędy , ale oto dałeś mi ujrzeć.... Zbawienie ?

Raczej Jego nieśmiały kiełek , nadzieje na nawrócenie instytucji , bo oto Twój namiestnik sam , albo za namową doradców zaczął zastanawiać się nad reformą kurii rzymskiej , do doskonałości jeszcze daleko , bardzo daleko , jeszcze nie wiadomo na czym właściwie mają polegać owe reformy , ale

Miłe to dla mnie, przypuszczam ,że i dla Tych kilku Osób które nie wstydziły się ich podzielać publicznie .

Eh ! Wyprzedziłem dostojnych profesorów rodzimego kościoła ...o ile lat ? ja...nigdy teolog, urzędas z wykształcenia... to niestety prawda.

Dla Gospodarzy , Gości , tych podzielających moje poglądy i tych co z nimi polemizowali
...zmuszając mnie do wysiłku , ślę życzenia owego pokoju , który jest znany jedynie tym co znają poczucie spełnionego obowiązku .
Niech Wam Bóg błogosławi !

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 styczeń 04 2015 11:00   
Forum

Nie , nie przesadzam , stan wiedzy religijnej w społeczeństwie jest koszmarny . Nie jestem kraczącym mega -pesymistą.To asertywne stwierdzenie rzeczywistych faktów.

Zajrzyj na inne strony Internetu , tych poświęconych religii , wierze na których stronach na tematy społeczne wypowiadają się ludzie wierzący , i co ? tam nie ma ...Biblii , tak !
Ich wypowiedzi emanują ideologiami " z zupełnie innej półki". Katolicyzmu ..nie ma... wśród katolików . "Nie ma kosmonautów i nie ma papieży , cichosza "...Tak nie ma papieży, nie ma ich encyklik , katolicy nawet nie wiedzą o encyklice "Rerum Novarum " i pochodnych.

Owszem są echa sporów politycznych ideologicznych rodem z mediów głównego nurtu.

A gdzie kościół ? wychodzi na to ,że mając w ręku Biblię [ ? ] ...nie ma własnego SPRECYZOWANEGO zdania w kwestiach społecznych , albo milczy albo głosi coś innego niż Ewangelię , nie, nie słowem , postawą .A może ...nie chce mieć własnego zdania ?

Tak, to z punktu doraźnych interesów bardzo wygodne, ale z punktu widzenia interesów strategicznych to ...społeczne samobójstwo , zdaje się ,że wchodzimy w okres w którym nadchodzi "okres żniw " z tego ,co przez ubiegłe ćwierćwiecze kościół nauczający zasiał , ile w tym zasiewie kąkolu ? "pokolenie Wyborczej " ? to już są zupełnie inni ludzie niż pokolenie JP2.

Jak bardzo mądrym człowiekiem był Mojżesz , jak bardzo przewidującym człowiekiem był Mojżesz , ów naród mógł być rozproszony, poniżony , prześladowany ale ...swoje prawa miał , a jak się to ma do nas ? nijak...

Po pierwsze ,żeby zachowywać prawa ...to trzeba je mieć ...a mamy ?
nie abstrakcyjne , pozbawione odniesień społecznych wykłady, to nie prawo ,
to nic... bo nic z nich w świadomości społecznej nie zostanie. Wygląda na to ,że kaznodzieje , prelegenci na próżno się trudzili , a nie lepiej na ryby ?

Wiem ,jestem wredny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 styczeń 11 2015 09:47   
Forum

La Sagrada Familia , każdy kto zwiedza Barcelonę nie może tej świątyni ominąć , najśmieszniejsze jest jednak to,że tak naprawdę jest to świątynia nieukończona , ciągle w budowie.Nie wiem jaka będzie św. Opatrzności Bożej myślę ,że jednak w kategoriach piękna architektury tej katalońskiej nie dorówna , nigdy nie dorówna .

Rzeczy piękne , wartościowe najczęściej powstają długo , są wykonywane cierpliwie , nieomal kontemplowane .
Piszesz ,że jestem pełen uwielbienia dla tej judaistycznej kultury...błąd , jestem Polakiem , wartości z tej Ziemi są mi bliższe , nie na tyle jednak bliskie jak to co mówi Pan.

Oni po prostu będąc narodem starszym od nas mają po prostu większe doświadczenie .
Bywa jednak i tak ,ze ich doświadczenia są ...bliźniacze z naszymi, dlaczego z nich nie skorzystać ?

--------------------------------------------------------------------------
I Ks. Król.!3.
"Król dał ludowi przykrą odpowiedź. Odrzucił radę starszych która mu dali , a przemówił do nich według rady młodych mówiąc :

_ Ojciec mój uczynił ciężkim wasze jarzmo , ja zaś [jeszcze] dołożę [ ciężaru ] do jarzma waszego . Ojciec mój chłostał was biczami , ja zaś będę was siekł knutami."
------------------------------------------------------------------------
Ależ to najnowsza historia ...naszego narodu.
Po nocy okupacji , po tragikomicznej schizofrenii "naukowego socjalizmu " mieliśmy prawo być udręczeni zmęczeniem , pamiętasz tych którzy byli na początku heroldami "Solidarności" tych co to nie bali się kolportować ulotek podczas godziny policyjnej , oni uciekali, nie przed milicją ale uciekali przed zmęczeniem , przygniatającym zmęczeniem .My Polacy jesteśmy "dziećmi zmęczenia"
Pamiętasz Zbyszka ? dorobił sobie "pochodzenie " i został obywatelem "Reichu " on którego niemiecki był jeszcze gorszy niż mój, pochodzenie ...chyba na owczarka alzackiego.

Ja nie potępiam , ja rozumiem , pamiętam te kartki na chleb , na alkohol , na...buty, pamiętam ,ze funkcję Rzecznika Prasowego Rządu objął człowiek który stał się urzędowym trefnisiem , on nie informował , on drażnił , miał w tym swój cel ,
pamiętasz tą homilię , 26 VIII 1980 ,śp prymas Wyszyński na Jasnej Górze mówił min. o wyniszczającym poczuciu bezsiły.

---------------------------------------
Tak ale on był z innego pokolenia...on wiedział ,ze instytucja nie jest wieczna ...może się zachwiać , tak był w pewnym okresie życia bardzo, bardzo samotny ,znał znaczenie
jedności z ludem bożym , znał znaczenie równowagi społecznej kościoła.
Widzisz , wszelkie rewolucje to dzieło "młodych wilczków" takich "kumpli Roboama "
takich co to podepczą wszystko aby zrobić karierę , polityka , urzędnika , dostać infułę itd.
a odpowiedź dla ludu jest zawsze taka sama :
"Rząd wyżywi się sam"
" I co mi zrobicie jestem biskupem"
" to moja firma a wam nic do tego "
Widzisz ci młodzi od Roboama ODEBRALI LUDOWI NADZIEJĘ , CZYLI UŚWIADOMILI LUDOWI ,ŻE SĄ W TYM NARODZIE ...CIAŁEM OBCYM , CIAŁEM KTÓREGO LOS LUDU JEST OBOJĘTNY.
"Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj..."

biedak nie może czekać , tak nadzieję na lepsze godne życie już tutaj na Ziemi , kościół odsyła po lepsze życie... w zaświaty, de facto ...powiela prace instytucji rządowych i politycznych , one nieustannie odsyłają , odkładają ...zwodzą .

"będzie lepiej kiedy :
-Ruscy odejdą
- wprowadzimy reformy
- wstąpimy do Unii
- jak będziecie mieli wykształcenie
JAK DŁUGO MOŻNA KŁAMAĆ ? w końcu musi przyjść znużenie, w końcu musi przyjść niewiara .

Widzisz ci którzy głosują na tych a nie innych, to nie są ludzie niegodni , oni maja już dosyć , im jest wszystko jedno, oni chcą spokoju , chcą normalnego życia ,bez kolejek... tak !
[ komuno wróć !] kolejek do kardiologa , przed urzędem zatrudnienia itd. itp.
Nie wiem kto jest [ będzie ?] Jeroboamem polskiego kościoła , Rydzyk, Natanek nie wiem, wiem ,że to co powiedział kard. Dziwisz o tym ,że nie ma podziału na kościół toruński i łagiewnicki nie jest prawdą , jest podział społeczny i on prędzej czy później MUSI implikować podziałem widocznym dla oka, instytucjonalnym .
widzisz u źródeł podziału Izraela nie stały dogmaty wiary tylko pieniądze,wyzysk, tak jak w przypadku reformacji, rewolucji we Francji czy Rosji ,
---------------------------------

A Salomon ...no cóż ,on którego Pan stawiał za wzór "zafiksował się " na budowie świątyni,
zapomniał że Panu bardziej zależy na sprawiedliwości , na kościele żywym niż na murach.

Z kościołem polskim jest tak samo...jak z Salomonem , Roboamem , ten kościół który kiedyś mógł być wzorem dla Europy "zafiksował się " na pracach teologicznych , budowie świątyni ...itd.
Jest jednak różnica ,świątynia Salomona budziła podziw, ta rani moje poczucie estetyki , jest jarmarczna , rustykalna ,licytować się z Licheniem ? po co ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 styczeń 17 2015 13:31   
Forum

Oczywiście ,że tak . 'Nowa ewangelizacja " nie ma sensu bez nowej " biblizacji" , za tyle lat doświadczeń , niezbyt zachęcających, chyba pora na wnioski ,prawda ? "
Nowa ewangelizacja skończyła się fiaskiem ...nie okłamujmy się , tak jest , brak tylko odważnych którzy będąc w łonie koscioła osobami wpływowymi zauważą to... co i tak każdy widzi.

================
Co może łączyć biblizację z ewangelizacją , co łączy ST i NT w tej mierze , ano potęga Boga połączona z potęgą modlitwy czyni cuda , cuda z niczego , cuda mogące oszołomić tytana,wystarczy kilka prostych słów.

"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi ,tej ziemi..."

ST ? proszę bardzo , 1kr 18,36-7 , Eliasz :
"Jahwe Boże Abrahama, Izaaka i Izraela ,że ja jestem Twoim sługą , że na Twój rozkaz czynię wszystkie rzeczy . Odpowiedz mi Jahwe !i stos ofiarny zapłonął , sam , bez ludzkiej ingerencji .

Zwróć uwagę na modlitwę Eliasza , on [ przepraszam za tą "księżowską " frazeologię ]otworzył się na Pana , ZADEKLAROWAŁ PEŁNE ODDANIE , POSŁUSZEŃSTWO .On nie zwracał uwagi na względy ludzkie , na króla , na wielką ilość kapłanów Baala ...i wygrał .

========================

Ogień wiary , kamień filozoficzny apostołów , kapłanów , teologów wbrew pozorom leży w nieomal w zasięgu ręki , ale nie wolno pomylić się w "adresie" ta sama prośba skierowana do np. Baala jest nieskuteczna i ośmieszająca .
" Wzięli zatem cielca, którego im dano,przysposobili i wzywali imienia Baala od poranka do południa wołając :
- Baalu odpowiedz nam.
Ale nie było ani głosu ani odpowiedzi "

=====================

Czy my czcimy rzeczywiście Boga Abrahama czy kogoś kto nie istnieje bo nie jest Stwórcą tylko wytworem teologicznym ? Bogiem który ujawnił swoją wolę w Biblii , czy quasi -bogiem którego "oczyszczono "z niewygodnych Słów , przemilczano jego polecenia?
Jeśli tak, to próżny jest nas stos ofiarny, wzywamy Jego Imienia nadaremno . To nie ten bóg , nie to słowo .

"Krzyczeli tedy na cały głos i według swego zwyczaju ranili się mieczami i lancami ,aż krew z nich tryskała a potem gdy minęło południe byli w stanie wieszczego podniecenia aż do składania ofiary pokarmów.
Ale nie było głosu ani odpowiedzi. "

Ciekawe , jeszcze kilka lat temu ,przy każdej większej transmisji TV z wydarzeń religijnych np. Dni Młodzieży asystent kościelny musiał "obowiązkowo " napomknąć coś o "wiośnie w kościele " ...a tutaj ..nic żadnej odpowiedzi ...nie ma ognia.

============================

A swoją drogą jak wielka jest pokusa ludzka aby "ulepić sobie boga na użytek wewnętrzny ", organizacyjny " ulepić z gliny , namalować czy opisać w traktatach teologicznych , jak wielka musi być miłość teologów do uczynionego przez siebie wizerunku , Ten Prawdziwy zda się być nieatrakcyjny , swoje "dzieło " kochają bardziej niż Boga Żywego , niż Jego Słowo . niż Kościół .
=================

Wierzę w Jednego Boga , Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi...

...który mówi przez proroków :
"odwracam oczy od kościoła który na niesprawiedliwości i wyzysku stoi { Amos ] , który niesprawiedliwość milcząco popiera , jego modlitwy nie będą wysłuchane...itd."
A dlaczego nie ? skoro On tak powiedział , to tak MUSI BYĆ ,tego teologia nie jest w stanie zmienić .
Czy jeśli taki byłby tekst credo była by to herezja ? doprawdy ?

biorąc pod uwagę to co się stało w Rosji czy we Francji a ostatnio dzieje w Polsce to raczej memento , ostrzeżenie , biorąc pod uwagę skalę zjawiska jak najbardziej uzasadnione . W tej materii to co się dzieje poza świątynią ma zasadniczy wpływ na to co się dzieje przy ołtarzu, czego tutaj można nie rozumieć ?

Ale tak nie będzie , zbyt wiele interesów instytucji to by naruszało, jest jedno tylko pytanie czy ona aby naprawdę służy Bogu ? służy... tzn, wykonuje polecenia ...i basta .

==================

Tak ale...
To za proste, zbyt łatwe do zrozumienia, znajdą się na pewno jacyś " zawodowi gmatwacze tego co proste " aby udowodniać ,że to nie Biblia mówi prawdę , to znaczy niby jest to prawda ale taka ...inna , nie tak ją należy rozumieć , nie wiadomo co znaczy to co napisane prostym językiem, może być inaczej ,a już oni na pewno lepiej wiedzą .Instytucja jest posłuszna ale ..."posłuszna inaczej "
No oczywiście, gdy nazwać to neopogaństwem podniosło by się wielkie larum.

A świątynie pustoszeją dalej...ale po co właściwie je zapełniać skoro modlitwa kościoła w świetle Biblii może być nieskuteczna ?

=======================

Żydzi... oni są podobni jak...instytucja k.k.

Podobnie jak w stosunku do k.k. Pan jest niewzruszony i w stosunku do Izraela , cóż to byłby za Bóg którego można oszołomić ilością kapłanów, wielością rozpraw teologicznych , czy ilością tytułów .

Nie ustąpi Izraelowi nie ustąpi i nam .
Nie otrzymają ŻADNEGO znaku od Pana do momentu kiedy się nie nawrócą ,ale trwają ....w posłuszeństwie grzechom ojców jak ...my ] . Są hardzi { Mojżesz ], to ludzie bardziej hardzi nawet niz instytucja k.k . jakkolwiek trudno to sobie wyobrazić.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 styczeń 21 2015 12:47   
Forum

Nie horyzont myślowy ST nie kończy się na czasach Chrystusa, on sięga do...naszych czasów.
Apokalipsa , ileż to to było interpretacji , domysłów , Ks. Daniela jest bardziej precyzyjna .

===============================

Przyszło nam żyć w czasach ostatecznych , czy nam się to podoba czy nie .Ów posąg symbolizujący wszystkie królestwa , państwa tego świata jest już ukończony.

Teraźniejszy świat podobnie jak stopy owego monumentu wydaje się być zbudowany z gliny i żelaza , materiałów które się nie łączą , katastrofa gotowa nie tylko w sensie religii ale systemu,porządku ,polityki , gospodarki i kultury ludzkiej .

Oto USA najeżdżają Irak ...w imię wolności dla Irakijczyków ,nie pytając ich o zdanie co oni o tej zachodniej wolności myślą , toż to absurd.

Świat na pieniądzu stoi ? to by jeszcze nie było tak źle , ...prawdę mówiąc nie ma pieniędzy, współczesne finanse to coraz potężniejsza ilość impulsów elektronicznych, pieniądza bankowego z którym nie wiadomo co począć.

Wolność gospodarcza ?...a co to jest ? ile to bzdurnych przepisów krępuje przedsiębiorców, tych z poza wielkich koncernów , komu przeszkadza wędzona kiełbasa ?

Rewolucja informacyjna ? ludzie z początków XXI wielu powinni być najlepiej poinformowanymi istotami jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi. Problem ,że każdy fakt natury politycznej , religijnej czy kulturowej jest tak "preparowany ",że w wielości stacji radiowych , TV czy Internetu trzeba nie lada elokwencji aby ogarniać nawet wiadomości podstawowe.

Wolność , tolerancja, praworządność ,"nowoczesne wychowanie "a co to jest ?Poziom agresji już na poziomie szkół jest nienotowany od iluś tam dziesięcioleci.
To musi skończyć się kolapsem, innego wyjścia nie ma ,matematyka , ciąg matematycznych zdarzeń, czynników z których KAŻDY może stanowić OSOBNĄ PRZYCZYNĘ ZNISZCZENIA TEGO CO NAZYWAMY CYWILIZACJĄ LUDZKĄ . Nie tylko Apokalipsa o tym mówi.
============

No dobrze ,a jak to się ma władzy Watykanu ...podobnie ,

ona jest pełna sprzeczności, jak glina i żelazo , owe sprzeczności się nie łączą . Z jednej strony w "Dominus Iesus " K.k. stwierdza ,że jest bezpośrednim spadkobiercą nauki Chrystusa , z drugiej strony nawet gołym okiem widać ,że ...chyba nie całej nauki , jakaś tam jej część jest usuwana w cień , cenzurowana milczeniem.

To przypomina ...rządy M. Gorbaczowa , z jednej strony zauważał absurdy "realnego socjalizmu" i nie omieszkał walczyć z nimi ... werbalnie , z drugiej jednak strony nawet nie dotknął , nie ukrócił interesów "wierchuszki " to musiało się skończyć katastrofą , z jednej strony zraził do siebie "twardogłowych " z drugiej tych tych którzy oczekiwali reform a nie tylko słów .M. Gorbaczow został sam...

Papież jest w sytuacji podobnej , widzi te wszystkie niesprawności, niekonsekwencje archaicznego, średniowiecznego stylu pracy instytucji, ale nie uczynił dotychczas żadnego [ sic !] kroku ku jej zbliżeniu do stylu pracy apostołów którzy znali Jezusa osobiście.

On jest sam ... jest poza sympatiami "skamielin " i rozczarowuje tych którzy pragną zmian.

Tłumy go oklaskują , ale tłumy się rozejdą . Zostanie sam na sam z instytucją ...waląca się instytucją , niezdolną do działań innych niż powielanie ...grzechów przodków. Dlaczego nie podjął zdecydowanych kroków stosunku do kościoła w Niemczech ? co go powstrzymuje ? świętopietrze ?

Ta instytucja w tej formie też upadnie , owszem już upada, to dzieje się nieomal na naszych oczach , jak wszystko to co śmiało być władzą opartą o ziemski , niebiblijny system myślenia i pracy.Ona w jakiejś części jest wpisana w ów posąg z Ks. Daniela.

===============

Zdecydowane nie , koniec instytucji w tej formie to nie koniec Kościoła , chociaż dla prominentnych osób , dla wielu prominentnych osób to będzie...koniec świata .

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 styczeń 27 2015 14:54   
Forum

Ależ skąd papież Jan Paweł II nas wcale nie nabierał kiedy mówił o ewangelizacji Europy. Europa jest słaba, dramatycznie słaba , nie tylko Europa wszystko to co nazywamy "cywilizacją euro-atlantycką " się chwieje ,to łatwy łup dla i odważnych...i myślących.

Coraz więcej jasnookich wyznawców Islamu , największych szokiem dla obserwatorów jest udział po stronie "Państwa Islamskiego " nie tylko Europejczyków z np. algierskim rodowodem , co by było jeszcze zrozumiałe , ale przybyszy z takich krajów jak Szwecja czy Belgia ... i to jest niespodzianka .

Cóż takiego posiada Islam czego my nie posiadamy ? ano ...wiarę w to że to właśnie oni są plemieniem, narodem wybranym [ podobnie jak Żydzi ] to dodaje sił , to umacnia ,

nas umacnia podczas mszy ...dalej ...to już nie jesteśmy w ogóle narodem , dalej jesteśmy rozproszoną masą działającą [ albo i nie ] pojedynczo , chałupniczo , ot stadko bez pasterza , armia bez dowódców.

==============================
Zwróć uwagę na naukę kościoła , ona jest BEZ WSPÓLNOTOWA , w niej Pan nie przemawia do kościoła , narodu ale do hipotetycznego abstrakcyjnego człowieka ...
co to za" Frankenstein "?
on ... nie istnieje to nie jest żywy realnie istniejący Kowalski czy Nowak ale jakiś abstrakcyjny wytwór wyobraźni teologów , z czym do gości !?
z tą imaginacją Islam sobie poradzi bez trudu , nie muszę tego udowadniać , jeździsz przecież po świecie.
===================

Dlatego tez proszę Cię nie mów ,że chrześcijaństwo ustępuje ,nie ma w nauce kościoła chrześcijaństwa , nie ma tego sposobu myślenia , będąc konsekwentnym należy stwierdzić ,że to pojedynczy , osamotniony człowiek ustępuje , ustępuje przed siłą wspólnoty pogańskiej ,ateistycznej, ustępuje przed siłą zorganizowanych wspólnot przestępczych ,musi ustąpić, musi przegrać .Biskupi wysyłali nas na z góry przegraną walkę , przegraną nawet już w teorii .

To jak właściwie wyobrażaliśmy sobie ewangelizację Europy ?
jak to miało działać , wstąpimy do UE i Europa uwierzy w Jezusa ! Jeżeli wierzymy to ... to protestuję przeciwko dalszemu finansowaniu uczelni katolickich ...ich istnienie jest szkodliwie, to już nawet nie jest wykształcone pogaństwo , to ...szamaństwo.
Co ? szok ,kieruj się zasadami logiki nie emocjami .
=======================

Żydzi mieli ten sam problem , tak, tak problem wiary,oto stanęli przed Ziemią Obiecaną i co ?
Lb.13, 27-8.
"- Weszliśmy do ziemi do której nas wysłałeś, rzeczywiście opływa ona w mleko i miód ;a oto jej owoce . Jednakże lud który mieszka w tej ziemi, jest silny a miasta są warowne i wielkie ."
Lb. 13, 31
"Nie możemy wyruszać przeciw temu ludowi bo jest silniejszy od nas "

To właśnie wzbudziło gniew Pana , jak teolodzy mogą tego nie wiedzieć ? czego ich tam uczą dlaczego tego nie rozumieją ?
...bo Pan posłużył się liczbą mnogą to
"kod" niedostępny dla kapłanów ?

Lb .14, 33
'Synowie wasi natomiast będą pasterzami na tej pustyni przez czterdzieści lat, ponosząc skutki waszego przeniewierstwa aż do czasu gdy wasze zwłoki zniszczeją na pustyni"
=======================

Rzeczywiście tak to się już dzieje , jesteśmy narodem "na zmywakach " poniewieranych przez obcych u siebie i za zagranicą , wiesz to ,
to jest tak mi się wydaje kara za brak wiary , teraz będę kontrowersyjny , brak wiary przede wszystkim u ojców kościoła , podobnie jak Izraelici przed wiekami moralnie "upadli na kolana przed wejściem do ziemi obiecanej ,

ergo oddali hołd bożkom tego świata, nie , nie bezpośrednio , już samo przyjęcie założenia że przewaga np. kapitałowa Europy Zachodniej nad wyniszczaną Polską to dowód jej "potęgi " jest dowodem tryumfu materii nad Biblią ,przyznaniem że jest to siła większa niż Ewangelia ...to jak oni chcieli dokonać ewangelizacji ? wykładami teologów ? Europa ma lepszych , tym nikomu nie zaimponujemy... oni już to znają.
...a czego nie ma Europa ? ano, ona nie ma wspólnoty kościoła , tej jaką my mieliśmy przed 1989 r. ..ale już jej nie mamy.

w ogóle ...nie podjęli walki , nawet nie protestowali kiedy wmawiano nam "prawdy objawione" "
Cóż to za wspaniały naród mieszka tam , po drugiej stronie Odry , jakaż to potęga nie do pokonania czeka na nas , ot, płacimy cenę za niedowiarstwo kościoła nauczającego.

==========================
Islam się nie przeląkł , on ma wiarę , pogańską , heretycką ale ma...

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 luty 01 2015 12:44   
Forum

Nie, nie dorastamy Izraelitom do pięt , nie jest to kwestia ilorazu inteligencji ale ZASAD , brakuje nam ST...
Pwt.17,9
" Gdy wejdziesz do kraju , który daje ci Jahwe, twój Bóg ,nie próbuj naśladować obrzydliwych czynów tamtych ludów ..."
My naśladujemy , bezmyślnie małpujemy " bo to jest europejskie " bardziej kretyńskiego tłumaczenia trudno sobie wyobrazić . a gdybyśmy postępowali inaczej , po swojemu , to jakie było by to postępowanie : afrykańskie , azjatyckie , z jakiego kontynentu ?

Mieliśmy ich zmienić , ale to oni zmienili nas...
=====================================

To co jednak najbardziej niepokoi ,to poczucie bezkarności
Pwt.18,20
"Gdyby wszakże ten prorok przeniewierczo w Imię moje wygłaszał to, czego mu nie polecilem , albo gdyby przemawiał w imieniu bogów cudzych , taki prorok poniesie śmierć "

Widzisz ST a raczej jego brak "odbija się czkawką" w historii chrześcijan. Gdyby ojcowie kościoła we Francji , Niemczech , Rosji a ostatnio...w Polsce traktowali powyższe słowa serio nie byłoby tylu ofiar tych co było i tych co będą ...no mogą być.

Oczywiście że nie potrafię odgadywać przyszłości , ale potrafię zauważać tendencje.Dzisiaj ośmieszanie kościoła przez media głównego nurtu przychodzi diablo łatwo , bez oporów społecznych o ile jeszcze ćwierć wieku temu nie było to możliwe w tej skali co obecnie.
Kto powiedział ,że Jego Sprawiedliwość dosięga nieprawych jedynie w innym świecie ? na Ziemi ? a dlaczego nie ?

III wojna św.rewolucja społeczna ? nie wiem ...ale nie wykluczam, tak jak się przyglądam reakcjom kościoła nauczającego to...taka krwawa lekcja wydaje się być dla niego ratunkiem przed zuchwałością w stosunku do Biblii,dydaktyką.

====================================
ST to w zasadzie sinusoida , ciągłe wahania pomiędzy upadkiem a świętością i chwałą
w odróżnieniu jednak od nas dotyczą one nie tylko pojedynczych osób ale i narodu. właśnie dlatego owo żydowskie nauczanie posiada większą skuteczność o tyle o ile posiada min. DYDAKTYKĘ SPOŁECZNĄ.

Ale i owa dydaktyka nie jest w stanie uchronić kościoła Izraelitów od recydywy , po karze i poprawie następuje powrót do grzechu.Pan wzbudza proroków na miarę Eliasza, Jeremiasza czy Daniela którzy samotnie wsparci Mocą odnoszą zwycięstwa a potem kiedy kościół zda się jest już "na prostej " cofa się moralnie , zastanawiająca jest ta regularność.

Winna jest instytucja której PRZEPISY WEWNĘTRZNE biorą górę nad tymi BOŻYMI .

===================================
Ale po co starotestamentowi ...
Nie tak dawno podczas znanego sporu pomiędzy biskupem a kapłanem padły słowa o tym ,że kapłan powinien być posłuszny choćby
WYDAWAŁO BY MU SIĘ TO ZŁE...jak to wydawało ...?

My sobie nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wielki skarb wykradli z Edenu pierwsi rodzice , umiejętność rozsądzenia o tym, co jest dobre a co złe , to nas odróżnia min. od zwierząt.
Żadna, powtarzam żadna nauka nie byłaby w stanie posługiwać się tym pojęciem, dobra lub zła.
Bez tego nauka kościoła była by podobna tej świeckiej co to wysyła sondy kosmiczne w poszukiwaniu śladów życia w sytuacji kiedy ...nie wie co to jest życie .

Dlatego biskupowi nie wolno mówić ,że kapłanowi SIĘ ZDAJE ...bo kapłan WIE.
Czymże to jest ,jeśli nie kwestionowaniem pierwszego przykazania ? ten kto chce po swojemu wpływać na Głos Pana w sercu ludzkim , łamie sumienia innych nie jest Bogiem ! on chce być " jak Bóg "...aluzja do upadłego anioła całkiem zamierzona.

Jeśli tak, to nie mogą dziwić nie niedementowane acz potwierdzane zachowaniem instytucji pogłoski o zdominowaniu Watykanu przez kościół szatana , w takim środowisku które chce być "jak Bóg " może się on czuć ...u siebie .
Z wrodzoną złośliwością powiem ,że jest on na swój sposób usprawiedliwiony , bo on jest istotą potężną , o niebo potężniejszą niż...

=============================
Przypomnij sobie człowieka który uderzył w Twarz Jezusa , za co ? za to ,ze mówił nieprawdę ?
Alez skąd , prawda jest tutaj drugo i trzeciorzędna , najważniejsze było JAK mówił , mówił z godnością bez podlizywania się arcykapłanowi.., a to jest grzech śmiertelny w instytucji , po takiej "tresurze" nie dziw się ,że jej członkowie traktują Słowo jako "towar " dodatek do nauki biskupa pana.

Ot , ludzkie dąsy ,pląsy i konwenanse ...małość i zakompleksienie.

Dlatego krwawe ofiary wśród duchowieństwa jakie są owocem "tąpnięć społecznych" nie są w świetle Biblii czymś anormalnym , przeciwnie one są prawidłowością , kto umie czytać niech czyta , u nas katolików z tym gorzej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 luty 08 2015 12:48   
Forum

Nie, nie zmieniam swego zdania , bez mądrości ST chrześcijaństwo "leży i kwiczy "

po co daleko szukać ? ostania "konwencja przemocowa " oczywiście ,że to cios w chrześcijaństwo , niestety nie ostatni , niestety nie jedyny , będzie chrześcijaństwo "obijane "
maltretowane , osłabiane aż do momentu kiedy pójdzie po mądrość do ST.Jak widzisz mądrość rozpraw teologicznych , multum literatury nie pomaga za wiele , właściwie akademie teologiczne ze społecznego punktu widzenia istnieją ...ale jakoby nikogo nie było.Skąd ta niemoc ? ano z ignorowania ST
=====================

A co owa konwencja może złego uczynić Islamowi ? ano może go "cmoknąć" , w tym ustawodawstwie na terenie UE zyska Islam ...na terenie kanonicznym kościołów chrześcijańskich , czy to ośmieszenie ?...tak .

Co posiada Islam czego nie posiada chrześcijaństwo , ano podobnie jak judaizm ma ...prawo.
My jesteśmy [w tym aspekcie ] potomkami Izmaela nie Izaaka.Widzisz na rynku "religijnym " panuje konkurencja , przewagę ma ten kto POSIADA TOWAR DEFICYTOWY , w sytuacji kiedy my własnego prawa nie mamy, jesteśmy skazani na...państwo które ma charakter anty religijny ,albo na Islam który przeciwstawia się społecznie a nie tylko akademicko europejskiemu nichilizmomi , coraz więcej jasnookich konwertytów , widzisz życie nie znosi próżni , jak nie chrześcijaństwo to Islam byle tylko niósł ze sobą REALNE A NIE TYLKO WERBALNE NASTAWIENIE DO ŻYCIA SPOŁECZNE ,kościół instytucjonalny jedynie komentuje...po co ? komu to potrzebne i do czego ? co to zmienia ?

nie wiem ,ano on sam jedynie wie ...

Starotestamentowi np. pod kierunkiem Mojżesza są w stanie podołać wyzwaniom , nowotestamentowi chodzą i ...płaczą nie przestając głosić tezy ,ze to oni reprezentują Boga Wszechmogącego , Pana kosmosu ...który ugina się przed ateistycznym państwem.
Jak zwykle w świecie religii to co śmieszne miesza się z tym co tragiczne.
======================

Widzisz my żyjemy jedynie odblaskami , refleksami ST.

"Kościół pielgrzymujący " to karawana na pustyni , jeśli będzie nadmiernie przeciążony nie ruszy z miejsca , to już nie jest kościół pielgrzymujący ale kościół dogorywający ..bo nie jest w stanie ruszyć się z miejsca zagrożenia , a dlaczego ?

Widzisz prawo ST powstało właściwie wśród nomadów , oni wiedzą ,że używając Słów Chrystusa przemija postać tego świata a w związku z tym trzeba się pozbyć tego co przemijające aby owo coś nie stanowiło balastu, tym balastem dzisiaj jest bezrozumne przekonanie o lojalności wobec państwa , w tym przypadku państwa nastawionego anty religijnie , to tak jakby
owca swe losy powierzała wilkowi ...toż to...głupota

Wg Izajasza PRZEKLĘTY JEST MĄŻ KTÓRY UFNOŚĆ POKŁADA W SWYM CIELE I POGAŃSKIEJ SPRAWIEDLIWOŚCI [ wtedy nie bylo pojęcia ateisty ] my...pokładamy.

Skąd ta nierozwaga ? ano kościół musiałby poważną część literatury z akademii teologicznych ...wrzucić do kosza ...ale nie potrafi .
Jest jak pani która nie potrafiła opuścić płonącego domu bo szukała zaginionego pieska...spłonęła razem z pieskiem .
Starotestamentowi takiej głupoty nie popełnią

==============
Szczur to zwierzątko które zawsze pierwsze opuści tonący okręt...o znaczy że jest inteligentne,
tak mądrość to sztuka przewidywania przyszłych wydarzeń i umiejętność przystosowania się do nich ,patrz. panny mądre z ...Ewangelii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 luty 10 2015 17:24   
Forum

ST rzeczywiście przestał obowiązywać , ale to zmienia faktu że od Boga pochodzi ,a w związku z tym mądrzejszy jest niż wiele mądrości tego świata.Właśnie ze względu na Źródło.
Dlaczego katolik nie miałby Go znać i ...stosować wg. potrzeb Kościoła i kościoła .
Nie obowiązuje nas np. wiara w najnowsze odkrycia z dziedziny fizyki ale co przeszkadza po nie sięgnąć ?

=========================
Stukam i stukam ...niech tam powiem...raz kozie śmierć.
Jestem przekonany ,że Polacy to naród wybrany chrześcijaństwa ...nie , nie mam twardych dowodów , to intuicja.

=============

Ale ...dlaczego Pan zdecydował się na natchnienie starożytnych którzy spisali Jego słowa ? po co ? czy Chrystus nie mógł przyjąć ciała ludzkiego bez ST ?
Mógł , ale kto by Jego przekaz głosił ? lud UFORMOWANY WG. POTRZEB PANA
czy luźna zbieranina ludzka oszołomiona jedynie przyjściem Kogoś na Którego się nie czekało , z którego przekazem nie wie co dalej zrobić i jak go zastosować w praktyce społecznej.

To dotyczy nas Polaków ,[ tak !] mieliśmy chęci zapał ...np nowej ewangelizacji i powtórnej ewangelizacji Europy ....a tutaj fiasko , uczciwie po chrześcijańsku trzeba to nazwać fiaskiem .
Upłynęło już tyle lat ,ze żaden choćby największy krętacz nie jest w stanie tej porażki "zapudrować " wielosłowiem ,taaam krętacz , nawet ...teolodzy.

================================

Ja upatruję przyczyny niepowodzenia właśnie w tym ,że Świat , Europa dla nas Polaków to miejsce ucieczki ,przytulisko a dla Żydów niezależnie od wyznania to ...zdobycz,tak postępują zdobywcy nie niewolnicy.

Ich niejednokrotnie uprzywilejowana pozycja w wielu państwach nie jest przypadkiem , to prawidłowość a nie jednostkowo wyrwane z kontekstu przykłady.to jest moc ST którą oni ...Panie Odpuść ...spieniężyli,rozmienili na drobne .To nieistotne czy Żydzi ortodoksyjni czy inni, ważne ,ze mają WSPÓLNY TEZAURUS który daje im przewagę...bo od Boga pochodzi.

Gdybyśmy mieli ten INSTYNKT SPOŁECZNY CO NARÓD WYBRANY , PODKREŚLAM NARÓD A NIE POJEDYNCZA OSOBA , to jakże inaczej mogło by wyglądać nasze miejsce na Starym Kontynencie?
==================

Ktoś może mi zarzucić ,ze przecież nie muszę mieć racji ,że przyczyny niepowodzeń są inne ok. przyjmuję do wiadomości ale niechże wskaże te inne przyczyny ...
A tutaj
bierze się "uszy po sobie " i ...idzie w zaparte ... nawet duchowieństwo wyższego szczebla NIE PRZYJMUJE DO WIADOMOŚCI PORAŻKI

...Dawid był inny , inny naród ,inna postawa , natychmiast po słowach Natana przyznał się do zbrodni , a był przecież królem ,jedynowładcą.

k.k przeprosił za inkwizycję...po trzystu latach.
Więc zostaję ja i paru podobnie myślących.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 luty 13 2015 17:57   
Forum

Plaga ...
Ona może mieć charakter fizyczny np,nadpopulacja żab w Nilu , ale może mieć charakter moralny , np. wykrzywienia postaw ,
i to na masowa skalę .

Tak ,oczywiste jest ,że wielkiej masy żab na mojej ulicy nie widzę ,to nie Egipt , absolutnie trzeba się z p. Marianną zgodzić ,no, ale nie ja jeden się mylę , co jakiś czas ktoś pisze o egipskich ciemnościach przy okazji np. awarii linii energetycznej, a przecież po nie Egipt.

Eh ! te nawiązania do Biblii w języku potocznym , trzeba je ...wyrugować !

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 luty 14 2015 12:18   
Forum

Ależ skąd zapomnij o temacie , k.k. miał wiele czasu aby dokonać choćby zrębów ewangelizacji Europy a niedokonał niczego...ups... wiele mówił o potrzebie ewangelizacji, teraz pora myśleć o sobie , tak jestem katastrofistą ,

nie wierzę aby Bóg sytuację taką jak obecnie tolerował w nieskończoność .

================
Widzisz k.k. przypomina nawę bez sterników, wiadomości przychodzące z Watykanu
z drugiej i trzeciej ręki [ inne są niedostępne ] to ponury obraz upadku, za bardzo kojarzy się to z dworem Dawida za czasów Absaloma , spiski intrygi , żeby osobisty sekretarz B16 wykradł korespondencję papieża ?! ..rozstrzelałbym bez sądu.

===================
Widzisz to co się dzieje w Niemczech jest kostką domina która spowoduje upadek następnych [ jak za czasów reformacji ]kościoła w Polsce nie stać go nawet na...egoizm ,
tak bo w takiej a nie innej sytuacji Bolesław zwany Chrobrym koronował się na króla , tak egoizm , mądry egoizm to skarb ...nie kocha innych ten kto nie kocha siebie ,

W tej a nie innej sytuacji kościół w Polsce powinien pomyśleć o tym aby przejąc stery nawy ... co ? a do czego potrzebne mu insygnia , daj spokój liczy się władza ,rzeczywista władza a nie jej pozory , zatrudnienie stolarzom dasz kiedy już ją zdobędziesz ,problem w tym ,ze my Polacy zaczęliśmy celebrować ewangelizację Europy ...zanim w ogóle pomyśleliśmy jak ona ma wyglądać...

debile ? nie , to efekt organizacyjny , ciśnienie systemu ,widzisz syta i zadowolona instytucja NIE JEST ZDOLNA DO CZYNU , tego w perykopach nie ma , przeczytaj cokolwiek o postawie człowieka o imieniu Nabal , ot nieruchoma , niezdolna do niczego bryła tłuszczu.
Zapomnij o temacie , ewangelizacja Europy w tym stanie ducha kościoła ? nonsens ! pomyśl lepiej jak obronić się przed laicyzacją tutaj , w Polsce.

Nie o. Rydzyk i jego formacja nie ocali Polski , jest zelotą [ złośliwi mówią ,ze sykariuszem ]
Pewnie ,że bliżej mi do niego niż do nihilistycznych platformersów , natomiast on zbyt kocha politykę aby pamiętać o Biblii ...
Wkrótce będzie setna rocznica odzyskania niepodległości , zastanawiające Polska odzyskała niepodległość bez zbrojnego zrywu narodu, właściwie niepodległość ..leżała na ulicy.

Widzisz to zapomniana ale ...najbardziej efektywna część historii Polski , tak myśmy odzyskali niepodległość modlitwą i PRACĄ ORGANICZNĄ ,SKOJARZ W WOŁANIEM MICKIEWICZA O "WOJNĘ POWSZECHNĄ LUDÓW "
Imperia rosyjskie , pruskie i habsburskie upadły , tak ! , to Stary Testament w historii Polski
Kronik 20 ...
==========

Gdybym był Jeremiaszem odradzałbym torunianom konfrontację ze współczesnym Babilonem , nie mają szans , nie bez przyczyny w Polsce urzędnicy wszelkiej maści to ok 800tys, ludzi , ludzi dobrze opłacanych , ludzi którzy w obronie systemu [ komuno wróć ! ] są gotowi do najgorszych podłości , także w komisjach wyborczych , sądach , policji , radzie d/s radiofonii itd.
Ojcze Tadeuszu ta bronią nie wygrasz ...bo to ich broń .
Zresztą gdybyś wygrał, to było by to przekleństwo dla Polski I kościoła ,dlaczego ? bo nie usuwa głównej przyczyny zła w Polsce , owej "dworskości 'w kościele i państwie , książąt udzielnych
na stanowiskach ministrów i ...w kuriach .
Ojcze Tadeuszu , Ty będziesz zawsze Micheaszem w tym towarzystwie ...

'Z samych panów zguba Polaków "
ks. S.Staszic .

===============
Co robić ? ano zbudować...arkę , nie , nie z drewna ,śmieszą mnie ci ludzie [ najwięcej w USA ]którzy przygotowują się na Armagedon ...budując schrony i gromadząc żywność tak jakby wiedzieli jaki kataklizm i a jakiej sile ich dotknie , jakby ...znali siłę Pana .
Ta arka może być np. odbudowa relacji społecznych opartych o sprawiedliwość , dobroć ...o Biblię , to przetrwa , wszystko inne niekoniecznie ...

Ojcze Tadeuszu !

w państwie to niemożliwe , możliwe jest jedynie wśród wiernych , zostaw to państwo . na stracenie ono przeznaczone , to się dzieje na naszych oczach , cały system polityczno -gospodarczy przypomina węża ... węża który połyka własny ogon ..zginie , zostaw go , zajmij się kościołem, wspólnotą.

Gdzie Dwóch się spotka w Imię Moje ..." itd.
Jemu nikt nie da rady.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 luty 20 2015 14:26   
Forum

Witam .
Nie zgadzam się , mówienie o tym ,że ktoś został kapłanem bo nie mógł sobie znaleźć miejsca w życiu potocznym , że mu instytucja uratowała życie jest obraźliwe i dla kapłana i dla ..Boga .
~~~~~~~~~~~~~~~~~~
A cóż my możemy powiedzieć o powołaniach ?

to nie nasza rzecz ,przecież Gedeon do swej misji został powołany ...tak sobie , to bohater z przypadku , a Szaweł, w końcu sposób w jaki do niego przemówił Pan , zrzucenie na ziemię czym jest jeśli nie formą upokorzenia ?
To ,że komuś "robota ucieka przez palce " jest upokorzeniem indywidualnym , to że tuła się jak ów naród po pustyni społecznej to też jest upokorzeniem , a jeśli to jedna z form powołania ...to cóż nam do tego ?
Pierwszy pustelnik Paweł został do swego stanu PRZYMUSZONY przez okoliczności rodzinne.
~~~~~~~~~~~~~~

To nie jest zarzut , zarzuty mogą być poważniejsze ale akurat nie ten ,
Słuchaj Izraelu Jam jest Bóg który cię wywiódł z ziemi egipskiej , znasz to . Ale dlaczego to podkreślenie , ten Egipt ? a może ...to memento o tym ,Kto jest dobrodziejem człowieka ?
może to przypomnienie o tym kim byli Żydzi przed boską interwencją ...tak na wszelki wypadek aby za wysoko nie zadzierali nosa ...

Ja mam do zarzucenia kapłanom nie to ,że w życiu przed seminaryjnym nie wiodło im się [ bywają i tacy ] ale to ,że ...pomylili dobrodziejów , pomylili Boga z instytucją .
~~~~~~~~~~~~~~~~

Pamiętasz pajaca który uderzył Mesjasza w twarz ? nie on jeden... tak działa instytucja , pamiętasz bodaj rok temu niefortunną wypowiedź jednego z kanclerzy kurii , nie to nie debil... on po prostu zapomniał o Prawdzie a nie zapomniał o ks. arcybiskupie ...zachwiana hierarchia wartości .

Istnieje nienawiść niewolnika do drugiego niewolnika , i tak np. w okresie zsyłek na Syberię nasi rodacy doznawali nienawiści nie tylko ze strony funkcjonariuszu aparatu ucisku ale współwięźniów ,za co ?

a no za to ,ze choć byli fizycznie w tej samej sytuacji co ich sowieccy więźniowie potrafili myśleć "samostojatielno " niezależnie .
Myślisz,że ten który uderzył Jezusa był jedyny ? nie takich by sie znalazło po złotówce pęczek .
Król .2.24
"Wtedy zbliżył się Cidkija syn Keenany , i uderzył Mikajehu w policzek i rzekł :
- Którędy duch Jahwe odszedł ode mnie aby mówić do ciebie .

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

~ Zazdrość i lizusostwo oba te uczucia są przypisane do stanu kapłańskiego jak jarzmo do wołu , jak zbrodnia do Kaina ,
z czasów ministranckich ;pamiętam kłótnię [ wcale nie na żarty ] pomiędzy kapłanami o to który z nich ma być głównym celebransem .

Pamiętam człowieka ...
podeszły w latach , "dożywotni wikary " nie awansował , czym podpadł szefom nie wiem , wiem że wzbudzał jakąś dziwną niechęć wśród braci w kapłaństwie , ale...
kiedy mówił oni bledli , byli jak marni prelegenci przy proroku.
==========
Jeśli jestem wierzący to dlatego ,że min. moi dziadkowie tacy byli , wiesz kiedyś , tam gdzie oni żyli , na galicyjskim "zapupiu " zawitał ksiądz w dyplomem ukończenia poważnej uczelni zagranicznej ,

cóż on tu zrobił strasznego ? ano został karnie zesłany za swoje poglądy społeczne , wtedy w roku 1937 ówczesna władza potrafiła strzelać do zdesperowanych chłopów nie gorzej niż komuniści w Gdańsku , on nie milczał...
niech będzie wychwalone Imię Jego ,że takich powołał proroków , bo ile on dobra duchowego przysporzył na tym zesłaniu...eh !
=================

Chrystus powiedział ,że będą was wykluczać ze świątyni ...jak Savonarolę ,powiedz to księdzu spojrzy na Ciebie jak na ...Saracena ,będziesz miał wroga , ja to wiem...

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 luty 22 2015 10:00   
Forum

Oczywiście ,że tak , jest wiele ludzkich naleciałości w rozumieniu Biblii , co by jeszcze nie było takie złe jeśli się je nieustannie weryfikuje , gorzej kiedy zostawia się te ludzkie przekonania nie poprawiane "bo tak kiedyś było "
Nie nie jestem biblistą i nie będę , ja tylko oceniam efekty ...wystarczy , tak powiedział Jezus i ..basta , to wystarczy.

Ale... Stary testament nie zakończył wcale swej misji wraz z przyjściem na świat Syna Bożego, księgi ST się jeszcze nie zamknęły, to herezja tak herezja , my jeszcze czekamy ... a na co ?
Ano na przyjście Eliasza , "stoi jak byk " [ Malachiasz ]
Ciekawe jak na niego zareagują ....kiedy przyjdzie , odnoszę wrażenie ,że z trwogą ,
Nie byle kto , przyjmujemy dogmat ,że Matka Syna Bożego została przyjęta wraz ciałem do Domu Ojca, dla starotestamentowych to nie nowość ...Eliasz też.
==============

Instytucja ma się czego bać ,oj ma.

Malachiasz 3,18
"wtedy zobaczycie różnicę miedzy sprawiedliwym a krzywdzicielem pomiędzy tym KTÓRY SŁUŻY BOGU, A TYM KTÓRY MU NIE SŁUŻY ."

Wyobraź sobie tych nadętych , objuczonych insygniami których zamiary , intencje zostaną odsłonięte , toż to mega- upokorzenie ,nie wiem jak można to wiedzieć że to nieuniknione i postępować dalej na własna zgubę , no cóż zło jest przecież tajemnicą .

Przecież regularnie uczestniczą w pochówkach , widzą jak kruche jest ludzkie istnienie ,a mimo to trwają w grzechu...
==================

Nie lubię niedomówień. Tak uważam ,ze Watykan jest pod poważnym wpływem szatana.
To nie prawda ,że nikt tego nie mówi ,to ...Watykan mi to mówi .

"Mowa ciała " instytucji mówi to aż nadto wyraźnie , jej zachowanie jest nie tylko mową ale i świadectwem,

ale...młody jesteś ,nie zrozumiesz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,73 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty