Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Nazwać NIENAZWANE. I dobrze nazwać.
 |  Wersja do druku
Yasmin
 luty 24 2013 14:51  (Czytany 3017 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/30/09
Postów:: 391

Jest tu wielu mądrych ludzi, to może mi pomoże ktoś i przypomni kto powiedział, że co nienazwane, to nie istnieje w ludzkiej świadomości. Ja dodam od siebie(?), że co nazwane, ale uznane za nieprawdziwe, to już wprawdzie w umyśle istnieje, ale co na tym można zbudować? Jak na wodzie, albo na piasku.
Mówię tu nie tylko o Bogu, ale także o WSZYSTKIM co poznajemy w naszym świecie i co chcemy budować w wymiarze indywidualnym i społecznym.
Czy to nie jest oczywiste? Nie dla wszystkich. Przecież drobne kłamstwa bardzo wielu ludzi dopuszcza, a inni i większe.
Nie piszę tu tylko o Bogu, ale o całym naszym świecie i naszym życiu.
Kłamstwa całkowicie chyba nie da się uniknąć, ale zawsze powinno nas ono parzyć, jak nie przymierzając diabła święcona woda.
To jest forum chrześcijańskie, więc napiszę o Chrystusie. Jeśli odrzucę Chrystusa jako Prawdę, czyli Boga, to już nie muszę wierzyć we wszystko co powiedział. Mogę sobie Jego naukę unowocześnić, tak jak się unowocześnia teorię Kopernika, czy Darwina.
No bo tak naprawdę, to już nie jest koło, tylko elipsa, a centrum jest poza środkiem.
Tak więc kłamstwo polityka nie jest już kłamstwem, tylko polityką, a cudzołóstwo nie jest już cudzołóstwem, tylko wolnym związkiem.
To jest bardzo kuszące dla wielu, bo tak nowoczesne i łatwe do "zrozumienia".
Jezusa - zwykłego człowieka, albo mit, łatwo pojąć, a Boga niełatwo.
Ale co dobrego dostaniemy odrzucając fundamentalną Prawdę?
Na przykład co dobrego dostaniemy odrzucając fakt realności świata, nie jest to mój wymysł oczywiście. Jakie będą tego konsekwencje dla naszego życia, etyki, moralności i całego społeczeństwa?
Tak jest i z odrzuceniem Boga - Chrystusa.

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 luty 24 2013 19:43   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 02/17/05
Postów:: 695

Yasmin.

Bog wszystko nazwal zanim rozpoczal dzielo stworzenia. Skoro wszystko juz mial nazwane, to znaczy ze: nie istnieje nic czego by Bog nie nazwal. Czlowiek wymyslajac jakas nazwe korzysta zaledwie z tego, co Bog juz dawno umyslil.

Problem dzisiejszych czasow w porozumieniu sie ludzi miedzy soba polega na tym, ze przez wiele wiekow wprowadzano zmiany w pojeciach pierwotnych, a pojecia pierwotne potrzebne sa nam do definiowania. Jesli pojecie pierwotne rozumiane jest roznie przez rozne osoby, tym samym definicje beda rozumiane dowolnie. Przykladem moze byc slowo charakter, ktore ma byc samo przez sie rozumiane. Rozroznia sie jednak pojecie szersze i wezsze, co w definicjach w ktorych to slowo sie znajduje, nikt nie podkresla w jakim znaczeniu. Definicja staje sie przez to niescisla.

Dzisiaj potrzeba powrotu do pierwotnych znaczen.

Po II Wojnie Swiatowej, polacy przyzwyczajeni do innego uzycia slow z powodu wroga obecnego na terenie Polski, musieli jezyka uczyc sie jakby od nowa. Byla nawet piosenka ktorej refren zaczynal sie od slow :
"Nauczmy sie na nowo'
co ktore znaczy slowo."

Dzisiaj potrzeba nam tego samego.

------------
Ze wzgledu na rozwoj nauki pewne slowa ulegaly takze wiekszemu sprecyzowaniu. Takie sprecyzowanie nalezy pozostawic. Dlatego do uporzadkowania nazewnictwa potrzebni sa biegli jezykoznawcy, rzetelnie uwzgledniajacy etymologie.
Z nowoczesnego slownictwa bardzo nie lubie okreslen: "wyluzowac", "byc na luzie", gdyz odnosi sie to do pozycji 0 -wej w skrzyni biegow. Czyli, ten kto wyluzowal jest zerem, wiec nikim. Jest "rownym gosciem", bo nie broni sie przed zlem i innych tez nie broni. Istnieje pochwala bycia "na luzie" czyli zanegowania wlasnego ego. Pozycja czlowieka w nihil doprowadza do wiekszego panoszenia sie zla. Bedac w nihil nie chce ktos byc realista i nie chce rzeczywistosci widziec, samemu zagluszajac pozornie wesolym i obojetnym zachowaniem. Obojetnym byc na zlo, to znaczy akceptowac je.

----------

Kłamstwa całkowicie chyba nie da się uniknąć


Spojrz na to z innego kierunku. Prawda jest Jedna. Bog jest Prawda. Jesli patrzysz do przodu to w strone Prawdy patrzysz. Jesli patrzysz do tylu, mozesz sie bac, ze klamstwo Ciebie zawladnie. Po co sie bac, skoro mozna widziec to co przed nami. To bezpieczny kierunek. Przed nami jest Bog, czyli Jedyna Prawda Obiektywna, do ktorej mozemy sie przyblizyc. Jedynie zblizajac sie do Boga poznajemy Prawde, bo Boga poznajemy. Dlatego czyjas prawda subiektywna (prawda nie w 100%) jest prawda nazwana, kiedy zmierza do 100%, moze byc im bliska lub bardzo bliska, lecz nigdy nie calkowita. Czlowiek nie posiadl mozliwosci poznania 100% prawdy. Wola Boga.

Jesli cos nie jest do konca prawda, nie oznacza to, ze jest klamstwem. Klamstwo jest celowe, natomiast brak czesci wiedzy jest niecelowe. Na tyle na ile wiedzy mozemy posiasc i ja przekazujemy, na tyle jestesmy w stanie mowic o prawdzie lub klamstwie. Wiedze do poznania Prawdy Bog odslania nam systematycznie i po troche, choc calosci wiedzy ze wzgledu na nasze slabosci nie poznamy nigdy. Dlatego koncentrujmy sie tylko na tym co poznawalne dla nas i nie szukajmy w tym klamstw.

Klamstwa maja swoje symptomy i sa identyfikowalne.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 luty 24 2013 20:46   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 04/21/06
Postów:: 1174

Quote by: Yasmin

Jest tu wielu mądrych ludzi, to może mi pomoże ktoś i przypomni kto powiedział, że co nienazwane, to nie istnieje w ludzkiej świadomości.
PLATON.

===

Pokoj z Wami!
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 luty 24 2013 21:10   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/30/09
Postów:: 391

Quote by: corka

Quote by: Yasmin

Jest tu wielu mądrych ludzi, to może mi pomoże ktoś i przypomni kto powiedział, że co nienazwane, to nie istnieje w ludzkiej świadomości.
PLATON.


Dziękuję bardzo, ale jak widzisz potrzebuję nieco więcej pomocy. Smile

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 luty 24 2013 22:05   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 04/21/06
Postów:: 1174

Yasmin,

to jest tak jak opisujesz.

Nikt nie chce myslec prawdy ,mowic prawdy ,okreslac sie wedlug prawdy.

Prawde sie wymienia na zamiennik lepiej brzmiacy,nieobrazliwy.

Te Klamstwa sa jedynie kolem ratunkowym wymienionych zamiennikow dla ludzi aby ich sumienie uspic.

Pytasz jakie beda tego konsekwencje?

moim zdaniem stalismy sie moralnie-zdegenerowani albo "przepraszam tu wielu" stajemy sie.

Sterujemy na jakas plaszczyzne sposobu na zycie ktore moze byc nasza pulapka. A co jak zapomnimy o slowie Prawda,Piekno Dobro?

Zapomniane nieistnieje.....

Bedzie nam latwiej prawde, dobro i moze prawdziwa Nauke o Bogu zapomniec,wymazac z pamieci abysmy wiecej nie wiedzieli,nie byli sami siebie pewni w wierze.

===

Pokoj z Wami!
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 luty 26 2013 20:31   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/30/09
Postów:: 391

Quote by: Marianna


Bog wszystko nazwal zanim rozpoczal dzielo stworzenia. Skoro wszystko juz mial nazwane, to znaczy ze: nie istnieje nic czego by Bog nie nazwal. Czlowiek wymyslajac jakas nazwe korzysta zaledwie z tego, co Bog juz dawno umyslil.Czy Bóg nazywa rzeczy/byty, czy człowiek?
Bóg nazywa i człowiek nazywa. Bóg nazywa to co stwarza, człowiek to co poznaje. Człowiek nazywa to co poznaje i poznaje więcej dzięki temu, że nazywa.
„I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą.”

„Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało, Bóg nazwał to sklepienie niebem.”

„A potem Bóg rzekł: «Niechaj zbiorą się wody spod nieba w jedno miejsce i niech się ukaże powierzchnia sucha!» A gdy tak się stało, Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem.”

„Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki powietrzne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby przekonać się, jaką on da im nazwę. Każde jednak zwierzę, które określił mężczyzna, otrzymało nazwę "istota żywa” I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom powietrznym i wszelkiemu zwierzęciu polnemu, ale nie znalazła się pomoc odpowiednia dla mężczyzny”

„Mężczyzna dał swej żonie imię Ewa, bo ona stała się matką wszystkich żyjących.”

„Hagar nazwała Pana przemawiającego do niej "Tyś Bóg widzialny", bo mówiła: «Wszak tu widziałam Widzącego mnie, a jestem żywa»”

Ten dar dla człowieka, pochodzi od Boga, ponieważ:
„Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył”

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 luty 27 2013 02:24   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 02/17/05
Postów:: 695

Cytaty z Biblii potwierdzaja to co napisalam.

„I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą.”

Nie jest powiedziane, kiedy Bog nazwal.
Kazde dzialenie to najpierw mysl, potem slowo, a potem czyn. Wypowiedzenie slowa, tez mozna nazwac czynem. Bog najpierw umyslil, potem w myslach nazwal slowem, a potem slowo wypowiedzial. Kolejnosc ta nie musiala zaistniec w jednej chwili.
(Czlowiek tez moze miec rozne mysli, ktore dopiero op wielu latach powie.)

"Każde jednak zwierzę, które określił mężczyzna, otrzymało nazwę "istota żywa” I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom powietrznym i wszelkiemu zwierzęciu polnemu, ale nie znalazła się pomoc odpowiednia dla mężczyzny”

Dlaczego Adam potrzebowal pomocy?
" I tak dal" oznacza w ten sposob. W jaki sposob nazwal? "Istota zywa"
Adam musial byc bardzo zafascynowany stworzeniem, skoro kazde zwierze i kazdego ptaka powietrznego nazwal w ten sam i bardzo wymowny sposob. Pomocy od Boga potrzebowal, by nauczyc sie nazywac. Bog chcial by Adam nazwal stworzenia wedlug gatunkow.

„Mężczyzna dał swej żonie imię Ewa, bo ona stała się matką wszystkich żyjących.”

To pierwsza Adama trafna nazwa. Imie Ewa.
Imie Ewa oznacza "matka wszystkich zyjacych" i nie bylo Adamowi trudno tak pierwsza kobiete nazwac, jesli wiedzial, ze przyjda inni na swiat.

„Hagar nazwała Pana przemawiającego do niej 'Tyś Bóg widzialny' "

Nazwala w sposob najprostszy. Stwierdzila jedynie fakt, ze Boga mozna zobaczyc.

Czy takie imiona (nazewnictwo) sa tak oryginalne dla Boga, ze ich nigdy nie znal? Znal bardzo dobrze. Bog Sam mial wszystko juz dawno ponazywane i znal wszelkie mozliwosci nazwania czegokolwiek. Po to istnieje Duch Sw. - Bog, by w podobny sposob jak laczy Boga Ojca z Bogiem Jezusem, laczyl z Bogiem takze nas. To znaczy, ze Bog Sam to sprawia, ze czlowiek korzysta z olbrzymiej skarbnicy nazewnictwa. Zdarza sie, ze cos zostalo przez kogos nazwane, a nazwa sie nie przyjela i nadano inna nazwe. Wynika z tego, ze nawet nazewnictwem ktos odgornie kieruje, a kierowac odgornie TYLKO Bog moze.

Pamietam pewnego wesolka, ktory kolege nazwal pogardliwie "srulek". Tylko on kolege tak nazywal i dzisiaj juz chyba nikt o tym nie pamieta. Takie nazywanie kolegi nie mialo szans sie przyjac i sie nie przyjelo.

Nawet przezwiska sa kontrolowane i dopuszalne w pewnych granicach.
Bog nie pozostawil nas samych sobie. Uczestniczy w naszym zyciu znacznie bardziej niz wielu jest w stanie dostrzec.

Ten dar dla człowieka, pochodzi od Boga, ponieważ:
„Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył”


Tak. Ten Dar jak ogrom innych Darow od Boga pochodzi. Czym jest dar? Czy ktos moze komus podarowac cos czego nie posiada? Musi najpierw miec, by moc dac. Inaczej daru nie ma.
Bog darowuje nam to, co Sam posiada, a w tym skarbnice mozliwosci nazewnictwa.
Skoro jestesmy do Boga podobi, to znaczy, ze jestesmy Jego dziecmi, a Dobry Rodzic z checia Swym dzieciom Dary rozdaje. Bog chce, bysmy na Jego podobienstwo wiele potrafili.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 marzec 01 2013 18:26   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/30/09
Postów:: 391

Quote by: corka

Yasmin,

to jest tak jak opisujesz.

Nikt nie chce myslec prawdy ,mowic prawdy ,okreslac sie wedlug prawdy.

Prawde sie wymienia na zamiennik lepiej brzmiacy,nieobrazliwy.

Te Klamstwa sa jedynie kolem ratunkowym wymienionych zamiennikow dla ludzi aby ich sumienie uspic.

Pytasz jakie beda tego konsekwencje?

moim zdaniem stalismy sie moralnie-zdegenerowani albo "przepraszam tu wielu" stajemy sie.

Sterujemy na jakas plaszczyzne sposobu na zycie ktore moze byc nasza pulapka. A co jak zapomnimy o slowie Prawda,Piekno Dobro?

Zapomniane nieistnieje.....

Bedzie nam latwiej prawde, dobro i moze prawdziwa Nauke o Bogu zapomniec,wymazac z pamieci abysmy wiecej nie wiedzieli,nie byli sami siebie pewni w wierze.


Jest w tym dużo prawdy, ale przecież każdy czasem zwykłej prawdy pragnie. Szczególnie gdy kłamstwo jest dla niego bolesne, czasem zaś, gdy kłamstwo rani innych ludzi też boli nas to zło. Wówczas ludzie pragną prawdy i sprawiedliwości. Odrzucanie prawdy nie jest więc ani uczciwe, ani racjonalne.
Gdy zapominamy o Dobru, pozwalamy by rosło wokół nas zło.

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,18 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana