Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy mozna modlic sie do Papieza Jana Pawla 2?
 |  Wersja do druku
Ewa
 luty 24 2013 20:52  (Czytany 5983 razy)  
Forum

Status: offline

....z ogromnym zazenowaniem pisze o tym.

Nie chce urazic czyichs religijnych uczuc,ale mam ogromna potrzebe pisania o tym bo nie potrafie sie z tym pogodzic!

Moja kolezanka przy obiedzie podczas rozmowy mowi: Ona modli sie do Papieza....

az zaniemowilam i az zdretwialam.I slysze od innej znajomej ze to jest teraz taka moda i normalnosc w Polsce,ze wszyscy maja obrazeczki i modla sie tak....do Papieza....

ja nie wierze wrecz i mysle sobie ze trzeba koniecznie Kosciol o tym powiadomic co sie dzieje bo przeciez nie bedziesz mial Bogow cudzych obok mnie! a Pan Jezus naucza modlitwy od slow :"Ojcze nasz!"

Tu dzieje sie tzn zaczelo sie dziac juz cos przewrotnego, prosze o wytlumaczenie!

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 luty 25 2013 11:59   
Forum

Mozna modlic sie do Jana Pawla II, jednak wszystko zalezy od tego jak ktos sie modli. Modlitwy do swietych Bog nie zabrania, bo gdyby tak bylo, znalazlby sposob by praktyki takie powstrzymac. Bog zwyklej rozmowy nikomu nie zabroni.

Istnieje niebezpieczenstwo, ze ktos modlac sie do jakiegos swietego zwraca sie do niego w sposob, ktorego jedynie Bog jest godny. Jest to jakby zastapinie Boga osoba swietego. Bog konkurencji swietego (nie z wyboru swietego, a modlacego sie) nie bedzie tolerowal, wiec osoba modlaca sie popadnie w Nielaski, a moze tez zciagnac Gniew Boga na innych.

Piszac o bozym Gniewie nie mam na mysli zachowania podobnego do prawienia zlosliwosci lub znecania sie nad kims jak to niektorzy rozumieja i probuja innym sugerowac. Kiedy Bog sie gniewa to zmniejsza Laski ktorymi darzy czlowieka, a w konsekwencji tego, czlowiek ma mniejsza ochrone i jest przez sily zla bardziej atakowany. Bog nie zsyla chorob, ani plag.

Nalezy zwracac uwage na slowa do Boga kierowane i na slowa kierowane do swietego, i je wywazyc. To co jedynie Bogu nalezne, swiety dostac nie moze.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 luty 27 2013 01:05   
Forum

Marianno ,

a jak Ty rozumiesz slowa "nie bedziesz mial bogow cudzych obok mnie"?.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 marzec 05 2013 01:58   
Forum

Sluszne pytanie. Najlepsze sa pytania proste.

Bog zanim dal Mojzeszowi X Przykazan, musial Mojzesza do ich zrozumienia przygotowac. Przygotowal go przez rozne zdarzenia. Przykazania ktore od Boga pochodza sa kierowane do konkretnych ludzi na konkretnym terenie i w konkretnych warunkach, a jednoczesnie maja przeslanie ponadczasowe, dlatego nalezy je w takich wymiarach rozpatrywac.

Bog wybral narod dla Siebie, narod ktoremu wyznaczyl konkretna role w dziejach ludzkosci. Byc wybrancem Boga oznacza posluszenstwo Jemu i wykonywanie Jego rozkazow, nawet jesli sa bardzo trudne i dla innych niezrozumiale. Bog chcial posluzyc sie Narodem Wybranym do realizacji Swoich planow. Dlatego Bog przebywal blizej Narodu Wybranego niz jakiegokolwiek innego. Skoro byl najblizej tych ludzi, dlatego zabronil im sluchania tych, ktorzy nie mieli okazji Go tak blisko poznac. Dlatego Bog powiedzial o Bogach cudzych. (Analogicznie. Profesor fizyki nie bedzie rezygnowal ze swej wiedzy i podporzadkowywal sie malenkiej w porownaniu z profesorem, wiedzy ucznia szkoly sredniej.)

W odniesieniu do nas, nie moze ktos o duzej wiedzy teologicznej rezygnowac ze swej wiedzy z powodu uslyszanej opinii o Bogu od kogos na nizszym poziomie tej wiedzy. Wszystko zalezy od tego, jak komu Bog dal sie poznac w jego zyciu.

Tworzenie obrazow.
W czasach Mojzesza byly narody, ktore chocby z gliny lepily figurke ludzkiej postaci i Boga sobie wyobrazaly. (Np. tereny Arabii.) Ci ludzie glaskali te figurki i piescili. O Bogu mysleli, wyobrazali sobie jak On wyglada. Szanowali je. Bog sie na to nie gniewal, bo ich za to nie karal.

Narod Wybrany mial to szczescie, ze kazdy z tego narodu mogl Boga zobaczyc i Bog sie niektorym pokazywal. Mojzesz widzial Boga i z Nim rozmawial. Kiedy zamiast zdac sie na Boga zechcial sam zadecydowac odnosnie swego narodu, musial przyjac grzech na siebie, wiec dla udowodnienia, ze Mojrzesz glosil ludziom prawde, Bog przeszedl sie kolo niego tak, zeby on widzial tylko Boga Plecy. Z powodu grzechu, Mojzesz nie mogl juz wiecej na boze Oblicze patrzec. Gdyby na Boga spojrzal umarlby, bo byl obciazony grzechem. W Starym Testamencie sa fragmenty mowiace o pojawianiu sie Boga wsrod Jego wybrancow. Zadna figurka nie zastapi Kogos prawdziwie istniejacego. Z figurki nikt nie dowie sie tyle o osobie, niz w bezposrednim kontakcie z osoba. Kontakt z Bogiem narod wybrany mial i jego zadaniem mialo byc o Bogu uczyc swiat.

W odroznieniu od figurek glinianych Bogu poswieconych, ludzie tworzyli figury, ktore mialy Boga zastapic i nazywali je bostwami. Tzw. "cielec". Wyobrazac Boga sobie, nie jest Bogu niemile, a zastepowac Boga jakakolwiek figura lub rysunkiem jest Boga obraza. (Personifikacja.)

Dlatego Bog nie gniewa sie na ludzi i ich nie karze za rozne malowane obrazy. Gdyby Bog sie na malarzy gniewal, to byliby ukarani. Jesli Bog by sie na Kosciol Katolicki z powodu wieszania obrazow w kosciolach gniewal, to juz dawno ten kosciol by nie istnial. Co mozna w obrazach zauwazyc. W dobrych obrazach cechy Boga sa zauwazalne. Mozna dokonac porownan z fotografia Trojcy Swietej z odbitki pozytywowej Calunu Turynskiego.
(Mozna dokonac tekiego porownania np. obrazu Albrechta Durera.)

Osobna grupa i bardzo zaskakujaca sa ikony. Bog nie ukaral grekokatolikow, ani wyznawcow prawoslawia, a do katolikow trafila nadzwyczajna ikona - krzyz zwany krzyzem sw. Franciszka, choc Ktos inny jest jego autorem, a nie sw. Franciszek, ktory ten krzyz postawiony specjelnie dla niego w ruinach swiatyni, znalazl. Skad sie wziela bardzo trudna technika pisania ikon? Spadla z Nieba? Tak mozna powiedziec. "Spadla" z Nieba. Ponadto, zaskakujacym jest podobienstwo ikon do Najswietszwgo Wizeruku z Calunu Turynskiego.

Swieci.
Bog nie zabrania swoim dzieciom rozmawiac miedzy soba. Jesli ktos juz przeszedl do innego swiata, to nie znaczy, ze mamy zaniemowic, bo osoba "nie istnieje". Istnieje. Ktos do niej mowi nie wiedzac bo wiedziec nie moze, czy ta osoba jej mowe slyszy. Jedno jest pewne. Slowa do kazdego zyjacego w innym siwiecie (corka lub syn na cmentarzu mowi do zmarlej matki lub ojca, przyjaciel do przyjaciela - zjawisko dobrze znane) sa przez Boga slyszane. Co Bog uczyni z tymi slowami to tylko i wylacznie Jego sprawa. Jesli Bog zechce, moze swietego poslac na ziemie w konkretnym celu. Ludzie widzieli roznych swietych w roznych miejscach. Nie mieli zwidow.

Jesli ktos zwraca sie do swietego w sposob tylko Boga godny, skladajac mu jak Bogu czesc, tym samym Boga zastepujac swietym, staje sie przestepca takim samym jak ten co kiedys zastepowal Boga "cielcem".

Mam nadzieje, ze moja wypowiedz jest wystarczajaco przejrzysta.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 kwiecień 08 2013 00:30   
Forum

Quote by: corka

....z ogromnym zazenowaniem pisze o tym.

Nie chce urazic czyichs religijnych uczuc,ale mam ogromna potrzebe pisania o tym bo nie potrafie sie z tym pogodzic!

Moja kolezanka przy obiedzie podczas rozmowy mowi: Ona modli sie do Papieza....

az zaniemowilam i az zdretwialam.I slysze od innej znajomej ze to jest teraz taka moda i normalnosc w Polsce,ze wszyscy maja obrazeczki i modla sie tak....do Papieza....

ja nie wierze wrecz i mysle sobie ze trzeba koniecznie Kosciol o tym powiadomic co sie dzieje bo przeciez nie bedziesz mial Bogow cudzych obok mnie! a Pan Jezus naucza modlitwy od slow :"Ojcze nasz!"

Tu dzieje sie tzn zaczelo sie dziac juz cos przewrotnego, prosze o wytlumaczenie!

a możesz prosić swojego pastora/księdza/kolegę/koleżankę o to, żeby się ktoś z nich za Ciebie pomodlił? Jeżeli możesz, to możesz i poprosić o to JP2, który tym się tylko rozni, że nie żyje... Poza tym raczej się nie modlisz DO świętych, a za ich wstawiennictwem.

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 kwiecień 23 2013 16:18   
Forum

Piusie.
Mam dla Ciebie bardzo dobra wiadomosc. Blogoslawiony Jan Pawel II - ZYJE!!! Znajduje sie obecnie w Domu Ojca w miejscu, ktore mozna nazwac poczekalnia. Wszyscy swieci zostali tam przez Boga wzieci i przebywaja w stanie blogim do czasu Sadu Ostatecznego. Nie ma tam jedynie fizycznego Pana Jezusa czyli Boga, ktory dal sie poznac jako czlowiek w ciele bardzo podobnym do ludzkiego, chociaz nie identycznym. Zmartwychwstaly Pan Jezus nie byl Duchem a powstal z martwych w odmienionym (lepszym) Ciele. Jego ciche wejscie do wieczernika nie oznacza, ze byl duchem, bo sw. Tomasz nie moglby Jego Ciala dotknac. (Pisze o zmartwychwstalym Panu Jezusie ze wzgledu na pewna homilie z ktorej mozna wyciagnac inny, bledny wniosek.)

Modlitwa za wstawiennictwem swietych.
Zadanie domowe odrobiles i dobrze sie nauczyles. Jednak to nie jest prawda. Okreslenie "za wstawiennictwem swietych" bylo koniecznoscia na niedorzeczne zarzuty, ze katolicy i nie tylko katolicy bo chodzi tutaj o duza liczbe chrzescijan, modla sie do siwetych tak jakby Boga swietymi chcieli zastapic, co prawda nie jest. Nalezy rzeczy i sprawy nazywac po imieniu i ja sie staram tak postepowac.

Wezmy pod uwage Litanie do Wszystkich Swietych. Po wypowiedzianym imieniu mowimy "ora pro nobis" - modl sie za nami. Mowimy wiec do kazdego swietego z osobna i dokladie do wymienionego po imieniu swietego osobiscie. Wnosimy zyczenie, by wymieniony swiety modlil sie za nas. Jesli wezme pod uwage stwierdzenie, ze "modlimy sie za wstawiennictwem swietych" to znaczy, ze nawet modlitwe kierowana do swietego (bo jak inaczej nazwac slowa kierowane do swietych) nie mozna nawet wypowiedziec bez uprzedniego jego wstawiennictwa. Absurd. Po co swieci maja sie wstawiac u Boga za nas bysmy mogli sie modlic. Nie musza. Bog slyszy kazdego Jego wzywajacego, wiec slowo "bog" lub Jego Imie wypowiadajacego. Bog nie bedzie uruchamial rzeszy swietych tylko po to, bysmy mogli do Niego sie modlic. Bog nie lubi komplikowac spraw zycia, wiec nie komplikuje i w Jego Porzadku istnieje bezposredniosc. W kazdym ulamku sekundy kazdy moze sie modlic i swietego do tego nie potrzebuje. Tutaj nasuwa sie pytanie. Czy Bog potrzebuje meczyc zmeczonych zyciem ziemskim swietych? Nie potrzebuje, bo nie jest okrutny, a jest delikatny w obejsciu z ludzmi, ktorych szanuje jak zaden czlowiek szanowac nie potrafi. Dlatego nie daje siewtym myslec i zyc mysla o Sadzie Ostatecznym bo wiaze sie to z emocjami, a pozostawia ich w spokoju, pokoju i blogosci, w miejscu Jemu tylko znanym, by umeczeni swieci nie zyli sprawami ziemskimi i spokojnie doczekali Sadu Ostatecznego. Blogosc powoduje stan jakby niewiedzy i napewno nie zajmowania sie sprawami zycia na Ziemi. Dlatego swieci nie slysza modlitw do nich wnoszonych, a moga usyszec jedynie wtedy, kiedy Bog na to zezwoli, czyli kiedy Bog z wlasnej Woli tak uczyni. Z Jego Woli moze swiety nawet pokazac sie jakiemus czlowiekowi, jednak jest to przypadek szczegolny. Swiety Boza Wole wypelni bo dla swietego jest to rozkaz.

Duch Swiety, a nie sw. Antoni jak niektorzy mysla, pomaga czlowiekowi cos znalesc. Nie sw. Andrzej strzeze podrozujacego. Najlepiej czlowieka Bog strzeze przy uzyciu Aniolow Strozow. Wszelkie prosby o jakakolwiek pomoc swietego sa przez Boga bezposrednio odbierane i On decyduje o udzieleniu pomocy oraz formie pomocy, Samemu dzialajac w Osobie Ducha Swietego i z wykorzystaniem wiernych Aniolow, ktorym mozna i wypada dziekowac za ich sluzbe. Niewierne Anioly spadaja jak gwiazdy na niebie.

Krotko. Modlac sie do swietego, do Boga modlimy sie de facto. Swiety zazwyczaj modlitwy nie slyszy. Dlatego juz czas, by wszystkie modlitwy wnoszone do swietych, a takze do Maryi, zastapic bezposrednia modlitwa do Boga ktory jest jedyna Sila sprawcza. Litania Do Wszystkich Swietych jest wspanialym wspomnieniem swietych i przez prosbe modlitwy za nas, wyrazem lacznosci ludzi ktorej tylko Bog przewodzic moze. Wszystko jest w bozych Rekach z ktorych On nic nie wypusci. Mial i ma pelnie kontroli nad caloscia Swojego stworzenia.

P.S. Jesli ktos z powodu wlasnej delikatnosci uwaza, ze Boga nie ma po co zajmowac drobiazgami a swiety moze rownie dobrze pomoc w Boga zastepstwie - jest w bledzie. Bog najlepiej wie, ze zycie z drobiazgow sie sklada, obok sraw wielkich, wiec wyslucha nawet najdrobniejszej i zdawalo by sie banalnej prosby. Mowmy do Boga w kazdej sprawie w sposob najzwyklejszy. Niech Jego Najswietsze Imie bedzie na naszych ustach. Amen.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 wrzesień 24 2013 22:23   
Forum

przeminely miesiace....

a ja nie zmieniam zdania! zdradzamy naszego Boga .....robimy sobie tak jak poganie Bozki do ktorych sie modlimy...stwarzamy sobie swiat iluzji...ze sa swieci...ile bylo takich ktorzy widzieli twarz Boza i nie zostali zbawieni...

....i nawet nie zdajemy sobie sprawe jak sie mylimy...sam Jezus nigdy nie postawil sie wyzej nad swojego Ojca! a Duch Swiety! jak Pan Bog!

Panie ! oswiec mnie jezeli sie myle!

Kiedys w Kosciele podczas modlitwy do Maryji przyszlo mi na mysl aby przeprosic Pana Boga za to ...wtedy naszly mnie mysli jak bym uslyszala "cozem Ci uczynila"?...przestraszylam sie i wymowilam w myslach ze nic! nic zlego nigdy!

Ale moja modlitwe zanosze zawsze do Pana Boga.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 wrzesień 28 2013 21:24   
Forum

przeminely miesiace....

a ja nie zmieniam zdania! zdradzamy naszego Boga .....robimy sobie tak jak poganie Bozki do ktorych sie modlimy...stwarzamy sobie swiat iluzji...ze sa swieci...ile bylo takich ktorzy widzieli twarz Boza i nie zostali zbawieni...

Masz swoje zdanie.
Nie przeszkadzaj innym mieć sowjego.
Nie odróżniasz bożków pogańskich od świętych ludzi, którzy już przebywają z Bogiem?
Kto Ci dal prawo do decydowania o tym, kto został zbawiony a kto nie?

....i nawet nie zdajemy sobie sprawe jak sie mylimy...sam Jezus nigdy nie postawil sie wyzej nad swojego Ojca! a Duch Swiety! jak Pan Bog!

a jaki to ma związek z JPII?

Panie ! oswiec mnie jezeli sie myle!

Kiedys w Kosciele podczas modlitwy do Maryji przyszlo mi na mysl aby przeprosic Pana Boga za to ...wtedy naszly mnie mysli jak bym uslyszala "cozem Ci uczynila"?...przestraszylam sie i wymowilam w myslach ze nic! nic zlego nigdy!

Ale moja modlitwe zanosze zawsze do Pana Boga.

Każdy zawsze zanosi do Boga.
Nawet ten, kto czci papieża.
Więc sie nie wywyższaj

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Ewa
 październik 22 2013 12:10   
Forum

Medieval,

wiara jest osobista rzecza czlowieka i czyms tak spirytualnym czego zadna przemoc, peresfazja czy uluda nie moze nam jej znieksztalcic.

Juz Pan Jezus mawial "szukajcie prawdy a ona was wyzwoli".Wiara zatem jest czyms so podlega zmianom znieksztalceniom ...trzeba ciagle czuwac i szukac jej aby nie dac sie zwiesc.

Modl sie do Papieza ja Tobie ani innym tego nie bronie,modlcie sie do kogo chcecie jak jest Wam tak dane....

Mnie jest to niedane.

Pozdrawiam.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,33 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post