Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 papież JPII. bożek, bałwan, ojciec święty?
 |  Wersja do druku
strk
 grudzień 29 2004 21:08  (Czytany 24076 razy)  
Forum

Status: offline

jaki jest wasz pogląd? jak oceniacie jego działalnośc we współczesnym świecie? nagroda nobla. czy mógłby i powinien ją dostać? bałwochwalczo czczony. czy też nie? ikona katolickiej popkultury. czy wypaczenie i odstępstwo od wiary? a może jest już post o podobnym temacie? piszcie!

===

"Tam, gdzie dwóch, lub trzech zbierze się w moim imieniu, tam Ja jestem między nimi"

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: marta
 grudzień 30 2004 07:40   

Mam nadzieję, że Waszmość pamiętasz, że piszesz o żywym, zapewne starszym od Waści, człowieku, któremu było nie było należy się trochę szacunku... Moim zdaniem to dobry i mądry człowiek, a politykę i inne takie środowiskowe uwarunkowania sam też jakoś musi znosić. A że uparty? Cóż... :-)

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 30 2004 12:23   
Forum

Quote by strk:laureat nagrody nobla. czy słusznie?

A kiedyż to złożony z luteran Komitet Pokojowej Nagrody Nobla (z roku na rok bardziej upolitycznianej) przyznał Jego Świątobliwości tę Nagrodę. Pierwszy raz słyszę. A na pewno zasłużył na nią bardziej niż Jimmy Carter, Shirin Ebadi czy ekolożka Wangari Maathai.

Lista Laureatów PNN od 1901. Wzięta jest ona z oficjalnej strony Komitetu, więc wszystkie informacje są "prawdziwe".
Jedynym katolickim hierarchą, który otrzymał tą Nagrodę jest bp Carlos Filipe Ximenes Belo. Ale na stronie nie można przeczytać jego biografii, bo po co, w końcu katolicki biskup (natomiast można przeczytać CV osoby, która razem z nim otrzymała Nagrodę). A co się tyczy owej prawdy, to jest ona w cudzysłowiu, bo jest napisane o Marii Skłodowskiej-Curie, że była jako francuska, a nie polska laueatka. Nawet pisałem tam e-maila, ale Pani z Komitetu napisała, że jest napisane "nee Sklodowska" i że urodziła się w Warszawie i to powinno starczyć. Chyba napiszę kolejnego maila.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 grudzień 30 2004 16:36   
Forum

w piersi się biję!! skąd do głowy ten nobel mi przyszedł?? nie wiem!! mea culpa!! ale ciała dałem... ale pamiętacie zapewne spekulacje nt hipotetycznego (czy JPII był wogóle rozważany jako kandydat do nagody?) przyznania nagrody nobla papieżowi, jak i zaskoczenie, że jej nie dostał... . ale jest już polemika na ten temat: ja nie zgadzam się z opinią, że bardziej zasługuje na tę nagrodę niż J.Carter i afrykanka sadząca drzewka. rzucam rękawicę!
aha, przeredagowałem już mój post, bo, hehe wykazałem się brakiem wiedzy :/

===

"Tam, gdzie dwóch, lub trzech zbierze się w moim imieniu, tam Ja jestem między nimi"

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 grudzień 30 2004 17:21   
Forum

Quote by marta: Mam nadzieję, że Waszmość pamiętasz, że piszesz o żywym, zapewne starszym od Waści, człowieku, któremu było nie było należy się trochę szacunku... Moim zdaniem to dobry i mądry człowiek, a politykę i inne takie środowiskowe uwarunkowania sam też jakoś musi znosić. A że uparty? Cóż... :-)

a co to ma wogóle do rzeczy i postawionych pytań?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 30 2004 19:43   
Forum

Quote by strk: w piersi się biję!! skąd do głowy ten nobel mi przyszedł?? nie wiem!! mea culpa!! ale ciała dałem... ale pamiętacie zapewne spekulacje nt hipotetycznego (czy JPII był wogóle rozważany jako kandydat do nagody?) przyznania nagrody nobla papieżowi, jak i zaskoczenie, że jej nie dostał... . ale jest już polemika na ten temat: ja nie zgadzam się z opinią, że bardziej zasługuje na tę nagrodę niż J.Carter i afrykanka sadząca drzewka. rzucam rękawicę!
aha, przeredagowałem już mój post, bo, hehe wykazałem się brakiem wiedzy :/

Owszem, Jego Świątobliwość chyba co roku jest nominowany.
Podejmę rękawicę.
Otóż Cóż takiego zrobiła Pani od drzewek? Nic! Drzewka każdy sadzić może trochę ...
Może Ojciec Święty drzewek nie sadzi, ale proszę pamiętać, że zawsze to on apeluje o rozbrojenia, pokój (a zwłaszcza w Palestynie). Może nie sadzi drzewka, ale za to ile pieniędzy idzie z Watykanu za sprawą Jego Świątobliwości do ludzi potrzebujących. Proszę pamiętać, że dyplomacja Watykanu załagodziła już wiele konfliktów, tylko się o tym nie trąbi. A co się tyczy Pana Cartera, to przypomnę, że jego plany pokojowe w Ziemii Świętej diabli wzięli. Przecież jako człowiek stający na czele atomowego imperium nie zdecydował się na rozbrojenie. I za to mu Nobel?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
o. Michał Ap
 grudzień 30 2004 21:56   
Forum

A kiedyż to złożony z luteran Komitet Pokojowej Nagrody Nobla (z roku na rok bardziej upolitycznianej) przyznał Jego Świątobliwości tę Nagrodę. Pierwszy raz słyszę. A na pewno zasłużył na nią bardziej niż Jimmy Carter, Shirin Ebadi czy ekolożka Wangari Maathai.

Wielebny! Uniwersytet Mikołaja Kopernika z Torunia nadał (już Watykan nie wie ktory) doktorat honoris causa Janowi Pawłowi 2. Papież przyjął te honory w Rzymie w Sali Klementyńskiej na Watykanie. To kolejny dowód bezkrytycznego uwielbienia i bałwochwalstwa papieża przez rodaków. Doktorat uniwersytetu noszącego imię M. Kopernika nadano szefowi instytucji, która przez kilka wieków trzymała dzieło wielkiego astronoma na indeksie, chciała go spalić ale nie stawil się przwed obliczem, więc spaliła na stosie Giordano Bruno i zmusiła do milczenia Galileusza. O święta hipokryzjo!

===

• Czasem mnie diabeł kusi, by uwierzyć w Boga.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 30 2004 22:16   
Forum

Quote by o.Michał Ap:
Wielebny! Uniwersytet Mikołaja Kopernika z Torunia nadał (już Watykan nie wie ktory) doktorat honoris causa Janowi Pawłowi 2. Papież przyjął te honory w Rzymie w Sali Klementyńskiej na Watykanie. To kolejny dowód bezkrytycznego uwielbienia i bałwochwalstwa papieża przez rodaków. Doktorat uniwersytetu noszącego imię M. Kopernika nadano szefowi instytucji, która przez kilka wieków trzymała dzieło wielkiego astronoma na indeksie, chciała go spalić ale nie stawil się przwed obliczem, więc spaliła na stosie Giordano Bruno i zmusiła do milczenia Galileusza. O święta hipokryzjo!

Nie jestem duchownym, proszę się tak do mnie nie zwracać.
DOCTOR HONORIS CAUSA, [łac.] (dr h.c.), honorowy tytuł nauk. nadawany przez wyższe uczelnie osobom szczególnie zasłużonym w nauce i kulturze.
Proszę uderzać do Uniwersytetów w tej sprawie. Proszę poprosić o uzasadnienie wręczenia tytułu dr h.c. Jego Świątobliwości. Pragnę przypomnieć, że Papież zasłuzył się dla nauki jako teolog (Teologia Królową nauk jest), filozof, a dla kultury jako pisarz np. "Tryptyk Rzymski", "Wstańcie! Chodźmy!". Może dlatego.
Odnosząc się do Doktoratów Honoris Causa, to jako ciekawostkę podam, że Król Hiszpanii, Juan Carlos I, ma ich aż 33. Raczej się nie słyszy o jego wielkich pracach naukowych, czy literackich. P prostu jest Królem i za to dostaje te HONOROWE wyróżnienia. Tak samo jest z Papieżem. Dostaje je, bo jest Papieżem, bo tak wypada. To żadnee bałwochwalstwo. Najwyżej to dowód uznania. A co się tyczy owego
bezkrytycznego uwielbienia i bałwochwalstwa papieża przez rodaków
, to przypomnę, że Polacy pękali z dumy w 1978 kiedy to pierwszy Polak (ba! Słowianin) został Zastępcą Chrystusa, Księciem Apostołów i Głową Kościoła Powszechnego. Dlaczego Polacy mają nie być dumni z tego, że to ich Rodak został wybrany i pełni owe role? Może mamy się tego wstydzić?! W życiu.
A wracając do Kopernika, to przypomnę Panu, że sam Kopernik miał niższe święcenia i był kanonikiem, a jego wuj był biskupem. Czyli sam [Kopernik] zajmował dosyć wysoką jak na tamte czasy pozycję w owej
instytucji
. Proszę pamiętać, że w owych czasach była to teoria wywrotowa.
"Początkowo dzieło, dedykowane papieżowi Pawłowi III, wzbudziło pozytywne zainteresowanie hierarchii Kościoła, było też cytowane na uniw. (protestanci odrzucili je natychmiast); jednak w związku z dużym wpływem, jaki wywarło na niektórych ówczesnych uczonych (np. G. Bruna, oskarżonego o herezję, Galileusza), zaczęto dostrzegać w nim niebezpieczeństwo dla panującego światopoglądu rel.; spowodowało to umieszczenie dzieła na indeksie (Index librorum prohibitorum), skąd wycofano je 1757."
Encyklopedia Popularna PWN, Warszawa 1998
Hasło zaczerpnąłem z tej strony.
Proszę się zastanowić, czy to Kościół katolicki, czy protestancki był nie fair.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leinad
 grudzień 30 2004 22:20   
Forum

A za co Nobel JP II ? Przecież on wyoełnia swoje powołanie! To tak jak za wypełnianie obowiązków statutowych należy się premia!
A co do tych pieniędzy z Watykanu dla biednych i potrzebujących, to trochę mnie pusty śmiech ogarnia! Gdyby Watykan pozbył się tylko częsci swojego majątku, to w znacznym stopniu poprawiłby sytuację w krajach dotkniętych klęską głodu i epidemimiami. Watykan potrafi obdarowywać cudzymi pieniędzmi. Weźmy choćby misje. W kościołach całej Polski zbierane są datki na misje, więc gdzie tu jest ta choność JPII? Czym tak się zasłużył na Nobla? Nie bardzo wiem!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: o.Michał Ap
 grudzień 30 2004 22:41   

"Początkowo dzieło, dedykowane papieżowi Pawłowi III, wzbudziło pozytywne zainteresowanie hierarchii Kościoła, było też cytowane na uniw. (protestanci odrzucili je natychmiast); jednak w związku z dużym wpływem, jaki wywarło na niektórych ówczesnych uczonych (np. G. Bruna, oskarżonego o herezję, Galileusza), zaczęto dostrzegać w nim niebezpieczeństwo dla panującego światopoglądu rel.; spowodowało to umieszczenie dzieła na indeksie (Index librorum prohibitorum), skąd wycofano je 1757."
Encyklopedia Popularna PWN, Warszawa 1998
Hasło zaczerpnąłem z tej strony.
Proszę się zastanowić, czy to Kościół katolicki, czy protestancki był nie fair.[/QUOTE]
Wielebny to przede wszystkim odnosi się nie tylko do duchownego - znam wielu konsekrowanych którzy nie zasługują na taką wielebność i wielu nie duchownych ktorzy w pelni na takie uWielbienie zasługują. Ale ad rem. Radzę porównać różne publikacje, również - a przede wszystkim te - bez Imprimatur. Rzym, aby nie ośmieszać się dłużej wobec nauki całego świata, który uznał dzieło Kopernika za epokowe, skreślił je dopiero w roku 1822 z Indeksu, (po 280 latach!!!) to jednak jeszcze przez szereg lat cenzura kościelna z wielu książek wykreślała ustępy aprobujące teorie Kopernika i jeszcze długo reakcyjne duchowieństwo szczególnie polskie znęcało się nad pamięcią Kopernika. Prym wiedli jezuici. Gdy w roku 1830 miało się odbyć uroczyste odsłonięcie jego pomnika w Warszawie, ufundowanego przez Stanisława Staszica, warszawska kapituła jezuitów nie pozwoliła odprawić nabożeństwa, oświadczając: „Ponieważ Kopernik systemem swoim zgrzeszył przeciw Pismu Świętemu i wyklętym został przez papieża, uczcić obchód jego mszą świętą byłoby świętokradztwem”. To jest przejaw "naukowego" teologicznego Ciemnogrodu!

===

Cytat 
o. Michał Ap
 grudzień 30 2004 22:48   
Forum

Rzym, aby nie ośmieszać się dłużej wobec nauki całego świata, który uznał dzieło Kopernika za epokowe, skreślił je dopiero w roku 1822 z Indeksu, (po 280 latach!!!) to jednak jeszcze przez szereg lat cenzura kościelna z wielu książek wykreślała ustępy aprobujące teorie Kopernika i jeszcze długo reakcyjne duchowieństwo polskie znęcało się nad pamięcią Kopernika. Prym wiedli jezuici. Gdy w roku 1830 miało się odbyć uroczyste odsłonięcie jego pomnika w Warszawie, ufundowanego przez Stanisława Staszica, warszawska kapituła jezuitów nie pozwoliła odprawić nabożeństwa, oświadczając: „Ponieważ Kopernik systemem swoim zgrzeszył przeciw Pismu Świętemu i wyklętym został przez papieża, uczcić obchód jego mszą świętą byłoby świętokradztwem”.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 grudzień 30 2004 23:18   
Forum Admin
Admin

Quote by Leinad: A co do tych pieniędzy z Watykanu dla biednych i potrzebujących, to trochę mnie pusty śmiech ogarnia! Gdyby Watykan pozbył się tylko częsci swojego majątku, to w znacznym stopniu poprawiłby sytuację w krajach dotkniętych klęską głodu i epidemimiami. Watykan potrafi obdarowywać cudzymi pieniędzmi.

A czego miałby się w tym celu pozbyc? Biblioteki? Rzeźb Michała Anioła? A może na licytacę Bazylikę św. Piotra wystawić? Pierwsza zaprotestuję i to tupiąc nogami. Oczywiście wszystko to się da spieniężyć, ale na ten przykład ja życzę sobie żeby obrazy z Pinakoteki Watykańskiej pozostały tam gdzie są i gdzie dba się o to zeby się nie zniszczyły... i gdzie je można obejrzeć

Weźmy choćby misje. W kościołach całej Polski zbierane są datki na misje, więc gdzie tu jest ta choność JPII? Czym tak się zasłużył na Nobla? Nie bardzo wiem!

Ja nie wiem, gdzie jest hojność JPII, natomiast wiem, że na ten przykład w Polsce właśnie kościelne instytucje pospieszyły jako pierwsze z pomocą po ostatniej katastrofie (SIC! pierwszy był Caritas a nie p. Ochojska)... i że to w kościołach najwięcej ludzi zostawia datki na cele charytatywne bo jakoś tak się składa, że są one rozdzielane w najsensowniejszy sposób i najbardziej efektywnie.

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gość forum: Watykańskie kasamaty
 grudzień 30 2004 23:24   

Oj Naiwna Joanno! Czyżbyś nie wiedziała gdzie i w czym tkwi ta świętobliwa MAMONA, to szatańskie bogactwo Kościoła? Przecież nie we wdowich datkach na koszyczek, nie w szamańskich mszalnych intencjach a nawet handlu odpustami.

===

Cytat 
Joanna Gacka
 grudzień 30 2004 23:27   
Forum Admin
Admin

Quote by Watykańskie kasamaty: Oj Naiwna Joanno! Czyżbyś nie wiedziała gdzie i w czym tkwi ta świętobliwa MAMONA, to szatańskie bogactwo Kościoła? Przecież nie we wdowich datkach na koszyczek, nie w szamańskich mszalnych intencjach a nawet handlu odpustami.

Hm... wiem, że Watykan ma zgodę na wybijanie własnych Euro, ale żeby aż tyle ich było... toć inflacja całą UE by zeżarła.

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 30 2004 23:40   
Forum

Quote by o.Michał Ap: Rzym, aby nie ośmieszać się dłużej wobec nauki całego świata, który uznał dzieło Kopernika za epokowe, skreślił je dopiero w roku 1822 z Indeksu, (po 280 latach!!!) to jednak jeszcze przez szereg lat cenzura kościelna z wielu książek wykreślała ustępy aprobujące teorie Kopernika i jeszcze długo reakcyjne duchowieństwo polskie znęcało się nad pamięcią Kopernika. Prym wiedli jezuici. Gdy w roku 1830 miało się odbyć uroczyste odsłonięcie jego pomnika w Warszawie, ufundowanego przez Stanisława Staszica, warszawska kapituła jezuitów nie pozwoliła odprawić nabożeństwa, oświadczając: „Ponieważ Kopernik systemem swoim zgrzeszył przeciw Pismu Świętemu i wyklętym został przez papieża, uczcić obchód jego mszą świętą byłoby świętokradztwem”.

Z indeksu zostało zniesione w 1757 (według PWN), a nie w 1822. Proszę zacytować encyklopedię, z której Pan wziął te informacje.

Pani Gacce dziękuję za racjonalistyczne myślenie. Pani jako niewielu ludzi rozumie, że "watykańskie bogactwa" to arcydzieła sztuki przez duże S. Brawo dla Pani za obiektywizm!

Odnośnie watykańskiego EURO, to Watykan może co roku bić monety o łącznej wartości 1 000 000 euro. Oczywiście są to monety kolekcjonerskie, z których Watykan słynie. Jest to jedno z głównych źródeł dochodu Stolicy Apostolskiej, która i tak od wielu lat notuje deficyty budżetowe.

A Pani Joannie jeszcze raz gratuluję! Medal za obiektywizm!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Indeks ksiąg zakazanych
 grudzień 31 2004 10:58   

Jak widzisz Wielebny - nawet źródła koscielne nie są miarodajne i różnie podają.
Dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" wpisane zostało do Indeksu dopiero w efekcie wyroku w sprawie Galileusza, w 1616 roku; wycofał je z listy Pius VII w 1835. Zakazane przez inkwizycję książki czy obrazy palono, a wydawców i autorów spotykały represje. Do pierwszych ofiar odnowionej inkwizycji należeli propagatorzy teorii heliocentrycznej Kopernika (np. włoski uczony Giordano Bruno, spalony na stosie w Rzymie w 1600 r.). A Jan Paweł II zrehabilitował pośmiertnie spalonego.

W roku 1966 papież Paweł VI, po Soborze Watykańskim II, uznał Indeks za dokument historyczny i przestał on obowiązywać wiernych. Groźba ekskomuniki za czytanie książek niedozwolonych została odwołana. Zaprzestano jego publikacji, jednak dotychczasowe indeksy nie zostały uchylone ani anulowane. Obecnie Kongregacja Doktryny Wiary, powstała w miejsce dawnego Świętego Oficjum, może wskazywać dzieła szkodliwe dla wiary lub moralności, jednak potępienie przez nią jakiejś pozycji nie wiąże się z nałożeniem sankcji kościelnych na autora lub czytelników.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Indeks_ksi%C4%85g_zakazanych

Indeks Ksiąg Zakazanych (łac. Index librorum prohibitorum), to wykaz dzieł zakazanych do czytania przez Kościół Rzymskokatolicki, pod sankcjami ekskomuniki. Potępienie i zakazywanie lektur określonych książek, a także ich publiczne palenie, było praktykowane w Kościele od IV w. - dzieła Ariusza zostały potępione przez sobór nicejski. Pierwszy papieski indeks został ogłoszony w 1559, obejmował on m.in. dzieło M. Kopernika "O obrotach sfer niebieskich".
Ostatnie wydanie indeksu pochodzi z 1948 z uzupełnieniem w 1959.
Na indeksie kościelnym znajdowały się wybitne dzieła zarówno naukowe, jak i literackie, takich autorów jak G. Bruno, M. Kopernik, A. Frycz-Modrzewski, Kartezjusz, Wolter, V. Hugo, I. Kant, B. Pascal, A. Mickiewicz czy J. Słowacki.
W 1967 wydawanie indexu librorum prohibitorum zostało zniesione wraz z urzędem Świętego Oficjum, dotychczasowe indeksy nie zostały jednak ani uchylone, ani odwołane.
Powołana na miejsce Świętego Oficjum Kongregacja Doktryny Wiary jest wyposażona w prawo do publicznego potępienia nowo powstających dzieł, jednak bez sankcji prawno-kościelnych w stosunku do autora i czytelników.
http://www.panoramafirm.com.pl/acms/religie/religie.html?catid=%7C4%7C1%7C16%7C&rb=cs_article&id=1929

===

Cytat 
o. Michał Ap
 grudzień 31 2004 11:36   
Forum

Gdy w roku 1830 miało się odbyć uroczyste odsłonięcie jego pomnika w Warszawie, ufundowanego przez Stanisława Staszica, warszawska kapituła jezuitów nie pozwoliła odprawić nabożeństwa, oświadczając: „Ponieważ Kopernik systemem swoim zgrzeszył przeciw Pismu Świętemu i wyklętym został przez papieża, uczcić obchód jego mszą świętą byłoby świętokradztwem”.[/QUOTE]
Z indeksu zostało zniesione w 1757 (według PWN), a nie w 1822. Proszę zacytować encyklopedię, z której Pan wziął te informacje.
Jak widzisz Wielebny jeszcze w roku 1830 obowiązywał indeks z Kopernikiem. Zas co do źródeł. Miarodajne czyli jedynie słuszne i prawdziwe są tylko te, które mają IMPRIMATUR - jeżeli ta Twoja encyklopedia nie ma - to na nią się nie powołuj. Amen!

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 grudzień 31 2004 16:17   
Forum

łeh ależ zamieszałem kijem w mrowisku
do pana mateuszwroc
1.ojciec święty nie jest żadnym ojcem(w każdym znaczeniu),a tym bardziej świętym
2.czy to jest jego świątobliwość czy nie jego, takie służalcze tytułowanie funkcjonariuszy KK zawsze mnie mierzi
3.odbijając argument, że każdy może sadzić drzewka, twierdzę, że każdy może apelować o pokój i rozbrojenie, a zwłaszcza w palestynie. ja apeluję o pokój w iraku i wycofanie WP
4.ile pieniędzy idzie za sprawą JPII dla potrzebujących?
no własne, ile?
5.jakie konflikty współczesnego świata załagodziła dyplomacja watykanu?skoro o nich nie trąbią, to może ich nie ma?
6.z przyznaniem nobla exUSpresident J.Carter też się nie zgadzam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Thomas Paine
 grudzień 31 2004 16:46   

Quote by strk: łeh ależ zamieszałem kijem w mrowisku
do pana mateuszwroc
1.ojciec święty nie jest żadnym ojcem(w każdym znaczeniu),a tym bardziej świętym
(i nikogo nie nazywajcie Ojcem - bo jeden jest tylko ten w niebiesiech...)
2.czy to jest jego świątobliwość czy nie jego, takie służalcze tytułowanie funkcjonariuszy KK zawsze mnie mierzi
(to tak zwany świętobliwy kult jednostki - czyli bałwochwalstwo w wydaniu rzymsko-katolickim, są też inne, innych wyznań...)
3.odbijając argument, że każdy może sadzić drzewka, twierdzę, że każdy może apelować o pokój i rozbrojenie, a zwłaszcza w palestynie. ja apeluję o pokój w iraku i wycofanie WP
(im więcej modłów - chyba faryzejskich których już Bog nie slucha - tym więcej nieszczęśc na tym świecie)
4.ile pieniędzy idzie za sprawą JPII dla potrzebujących?
no własne, ile?
(no właśnie - jakoś nie ma sprawozdań finansowych Watykanu...)
5.jakie konflikty współczesnego świata załagodziła dyplomacja watykanu? skoro o nich nie trąbią, to może ich nie ma?
6.z przyznaniem nobla exUSpresident J.Carter też się nie zgadzam.

--------------------------------------------------
„Ze wszystkich systemów religijnych, jakie powstały w dziejach, żaden nie jest bardziej obraźliwy dla Wszechmocnego, mniej budujący dla człowieka, bardziej odstręczający dla rozumu i bardziej zakłamany i sprzeczny w sobie niż ten zwany chrześcijaństwem. Jako narzędzie władzy służy celom despotyzmu; a jako środek gromadzenia dóbr - chciwości księży, natomiast jeśli chodzi o dobro człowieka w ogólności, prowadzi donikąd, na tym świecie i na tamtym.”
Thomas Paine

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 31 2004 21:19   
Forum

Do Indeks ksiąg zakazanych:
Rozśmieszł mnie Pan. W końcu kiedy "O obrotach..." znalazło się na indeksie, bo podaje Pan 2 daty: 1616 i 1559. Mam sobie wybrać.

Encyklopedia Popularna PWN, hasło: DE REVOLUTIONIBUS ORBIUM COELESTIUM
Znowu mam 2 daty do wybrania, tym razem zdjęcia: 1757 (z encyklopedii powszechnej, nie kościelnej) i 1835, ale nie wiem skąd Pan to wziął.
Wobec tak rażących błędów rzeczowych w Pana wypowiedzi uważam, że fakty w niej podane są fałszywe. Mam do tego podstawy.

Do strk:
1. Jest ojcem duchowym, przypomnę, że Jezus nazwał szatana "ojcem kłamstwa". Może na temat ojcostwa Papieża napiszę artykuł.
2. Może Pana mierzić. Ja w tytule Jego Świątobliwość nie widzę służalczości.
3. Owszem każdy może wołać o pokój, ale nie każdy jest duchowym zwierzchnikiem ponad 1 000 000 000 (miliarda)katolików. To minimum 1/6 ludności świata. Taki głos coś znaczy. W dodatku przypomnę, że Papież nie jest ble kim, tylko Zastępcą Chrystusa.
4. O ile się orientuję, to Papież świętopietrze przekazuje na pomoc. Świętopietrze dzisiaj to pieniądze zebrane w dniu św.św. Piotra i Pawła (29 czerwca). Ilość "wpływów" jest inna każdego roku.

O świętopietrzu
5. Nie trąbi się, bo Watykan ni szuka rozgłosu. Przypomnę Panu, że Watykan ma Nuncjuszy i to oni stanowią trzon dyplomacji. Za przykład załagodzenia konfliku podam Timor Wschodni. W 1996 biskup Ximenes Belo otrzymał za to PNN. Uzasadninie nagrody: Za ich (otrzymał PNN także José Ramos-Horta) pracę na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Timorze Wschodnim. Biskup Ximenes Belo był Administratorem w Timorze.
6. To miło.

===

Profil   Email 
 Cytat 
mieszko
 styczeń 01 2005 14:49   
Forum

Cóż. Rozumiem, iż postać JPII jest wielceż szanowana w Polsce i trudno się dziwić, ponieważ nie jest to człowiek przeciętny. Z pewną mniejszą dozą zrozumienia mogę wypowiedzieć się na temat wszędobylskich pominków JPII, ale rozumiem, że dla wielu jest to człowiek godzien pomnika za życia. Jednak odpowiadając na temat topicu muszę z ubolewaniem rzec, że w naszym kraju JPII cieszy się nie tylko zwykłym, czy też wielkim wręcz szacunkiem, lecz ów szacunek ociera się o formę kultu, bałwanochwalstwa. Aby zaargumentować moje mniemanie chce przytoczyć taki oto obrazek, którego świadkiem byłem: Boże Ciało, procesja rusza z kościoła, tłumy, na przedzie ksiądz i ministrant dzierżący krzyż. Procesja udaje się do... a właściwie pod pomnik JPII, stojący przed owym przytoczonym kościołem. Zostają tam złożone kwiaty, ludzie klękają i modlą się. Cóż, dla mnie to jest rażące aż do bólu. Czy nie uważacie, że rosnący kult JPII staje się powoli niebezpieczny?

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 01 2005 14:49   
Forum

1. moim ojcem duchowym nie jest napewno. artykuł przeczytam z przyjemnością.
2. róznica podejścia do sprawy
3. zwierzchnictwo nad ludzmi to sprawa dyskusyjna. zwierzchnictwo nad ludźmi w sprawach wiary to sprawa jeszcze bardziej dyskusyjna-bo ja mam jednego zwierzchnika i nie jest to człowiek, nawet papież. proszę nie przytaczać argumetów o "opoce kościoła", "stolicy piotrowej" itp. jest zbyt wiele różnic w interpretacji słów Jezusa, kwestia zastępstwa jest wciąż otwarta.
4. ta orientacja w sprawie świętopietrza, to pana zdanie czy oficjalne dane kościoła? może w ramach dobrego PR kościół powinien przedstawić jakieś sprawozdanie? oczywiście nie w celu "chwalenia się" ilością dobrych uczynków, ale w ramach wypełnia słów Jezusa, potrzebującym pomaga, strapionych pociesza?
5. rzeczywiście nie sposób podważyć historii timoru wschodniego. byli tam bodajże nawet grom-owcy. noo ale to (oby nie)jeden znany przypadek tak skutecznego działania nuncjatury apostolskiej. a miało być ich wiele według pana
6 pokojowe nagrody nobla to sprawa mocno dyskusyjna. działalnośc na rzecz pokoju to taka materia, której nie sposób zmierzyć i jednoznacznie okreslić. stąd też może wzbudzać kontrowersje i sprzeczne opinie. od siebie dodam, że L. Wałęsa dostał nobla wyjątkowo słusznie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 02 2005 11:23   
Forum

Do strk:
Przypomniało mi się jeszcze jedno z wielu działań Watykanu na rzecz pokoju.
Czy myśli Pan, że komunę dałoby się obalić w Polsce (i nie tylko) bez Jana Pawła II i Kościoła katolickiego? Wątpię. Przypomnę tylko, że nie słyszałem o żadnych działaiach Kościołów protestanckich i prawosławnego odnośnie zniszczenia komuny w Polsce. Tak samo nie słyszałem o zabitych pastorach w Polsce, którzy działali na rzecz zniszczenia komunizmu. Śmiało mogę twierdzić, że bez Kościoła katolickiego komunizm być może nie upadł, a może nie tak szybko. Ale skoro Pan tego nie pamięta. Przypomnę jeszcze jedną ważną kwestię: Watykan nie szuka rozgłosu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 02 2005 11:26   
Forum

Quote by mieszko: Cóż. Rozumiem, iż postać JPII jest wielceż szanowana w Polsce i trudno się dziwić, ponieważ nie jest to człowiek przeciętny. Z pewną mniejszą dozą zrozumienia mogę wypowiedzieć się na temat wszędobylskich pominków JPII, ale rozumiem, że dla wielu jest to człowiek godzien pomnika za życia. Jednak odpowiadając na temat topicu muszę z ubolewaniem rzec, że w naszym kraju JPII cieszy się nie tylko zwykłym, czy też wielkim wręcz szacunkiem, lecz ów szacunek ociera się o formę kultu, bałwanochwalstwa. Aby zaargumentować moje mniemanie chce przytoczyć taki oto obrazek, którego świadkiem byłem: Boże Ciało, procesja rusza z kościoła, tłumy, na przedzie ksiądz i ministrant dzierżący krzyż. Procesja udaje się do... a właściwie pod pomnik JPII, stojący przed owym przytoczonym kościołem. Zostają tam złożone kwiaty, ludzie klękają i modlą się. Cóż, dla mnie to jest rażące aż do bólu. Czy nie uważacie, że rosnący kult JPII staje się powoli niebezpieczny?

Jaka to była parafia, ksiądz, diecezja i najważniejsze: Dlaczego Pan nie zawiadomił Biskupa Diecezjalnego? Na pewno Pan przesadził. Czy modlitwy nie były czasem ZA, a nie DO Jana Pawła II? Jestem na 99% pzekonany, że ludzie modlili się za Papieża. A czy czasami na pomniku nie był zbudowany ołtarz? Proszę sobie wszystko przypomnieć.

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 02 2005 11:54   
Forum

sprytni jesteście panie mateuszwroc! na temat roli kościoła i JPII w obaleniu komunizmu nie będziemy sie sprzeczać, bo jest to na zasadzie "gdyby babcia miała wąsy toby dziadkiem była". faktem jest, że ruch solidarnościowy organizował się wokół KK, więc jest to pozytywny wkład KK w historię kraju-jedynym negatywem pozostają takie artefakty post-solidarnościowe, jak henryk prałat jankowski, którym wciąż się wydaje, że są lata '80...

co do odpowiedzi na post o procesji w boże ciało i modlitwami za/do papieża, to, cholera, potrafisz zgasić każdą próbę zamieszania kijem w mrowisku
pzdr!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 02 2005 15:09   
Forum

Odnośnie owej procesji Bożego Ciała, to nie gaszę, lecz udowadniam, że "diabeł tkwi w szczegółach". Może dla was nie ważne, czy modlitwy są za czy do, ważne, ze jest w nich Jan Paweł II. Dla mnie to ważne.

Ktoś tu stwierdził, że Papież ma niezliczoną liczbę Doktoratów Honoris Causa. Otóż wcale takie nie są. Powiem jeszcze, że do 17 maja 2003 miał ich 3 razy mniej niż Juan Carlos I, czyli 11. Oto one:
23 czerwca 1977 r. — Uniwersytet im. Jana Gutenberga w Moguncji w Niemczech
6 maja 1982 r. — Wydział Prawa Uniwersytetu w Cambridge w Anglii
15 maja 1982 r. — Uniwersytet w Coimbrze w Portugalii (ex universa)
17 czerwca 1983 r. — Katolicki Uniwersytet Lubelski (ex universa)
22 czerwca 1983 r. — Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
30 października 1986 r. — Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Franciszkańskiego w Steubenville w USA
8 lutego 2000 r. — Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
26 marca 2001 r. — Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
16 października 2001 r. — Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
15 grudnia 2001 r. — Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
17 maja 2003 r. — Wydział Prawa Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie
Jeden z nich został mu przyznany jeszcze przed wyborem. Ten z Uniw. im. M. Kopernik chyba jest 12-ty. Jakoś da się zliczyć i przesady nie widać. Aha, tytuły brałem z tej strony.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 02 2005 15:17   
Forum

Jakby kogoś ciekawiło jakie Doktoraty Honoris Causa ma wspominany przeze mnie Juan Carlos I, to podaję, żeby nie było wątpliwości, oficjalny spis tych tytułów na Stronie Hiszpańskiej Rodziny Królewskiej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Świętokradcza bałwaneria
 styczeń 02 2005 16:30   

Quote by mateuszwroc: Jakby kogoś ciekawiło jakie Doktoraty Honoris Causa ma wspominany przeze mnie Juan Carlos I, to podaję, żeby nie było wątpliwości, oficjalny spis tych tytułów na Stronie Hiszpańskiej Rodziny Królewskiej.

No to zrób jeszcze wykaz tych honorowych obywatelstw, ulic, placów i pomników oraz obiektów imienia i pod wezwaniem - i zobaczysz jak wygląda biblijny bałwan i bałwochwalstwo. Naczelny kultownik Josef Dżugaszwili (Soso) w najlepszym okresie rozwoju kultu jedynie slusznej ideologii nie miał tylu dostojeństw i przejawów bałwanerii.

===

Cytat 
strk
 styczeń 02 2005 16:37   
Forum

agresywnie, ale słusznie.
można podeprzeć się starym dowcipem(niesmacznym zresztą w swej analogii):
włączam radio-lenin
włączam telewizor-lenin
otwieram gazetę-lenin
boję się otworzyć lodówkę...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 02 2005 22:07   
Forum

Ktoś tu twierdził, że Jan Paweł II ma niezliczoną liczbę DHC. Wcale taka nie jest. Ja podałem liczbę: 12. Może teraz ktoś sam się wysili i aby udowodni owe "bałwochwalstwo" poda ile jest ulic, pomników i nazw szkół. Tylko proszę o link. Inaczej nie uwierzę, że jest ich tak dużo. Ja udowodniłem, że Jan Paweł II nie ma dziesiątek DHC. Król Hiszpanii ma ich więcej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,15 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty