Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 "Nie będę Ci służył"
 |  Wersja do druku
Gość forum: gosc
 styczeń 09 2005 22:51  (Czytany 3188 razy)  

Dzisiaj w homilii usłyszałem cytat z Lucyfera "Nie będę Ci służył". Zapytałem księdza gdzie znaleźć źródło tych słów; odpowiedź: w Piśmie Św. Jednak po przeszukaniu elektronicznego wydania nie znalazłem. Natomiast wyszukiwarka podaje setki razy ten cytat ale ANI RAZU nie znalazłem dokumentu źródłowego. Tylko jakieś mgliste określenia typu "gdzieś u Ojców Kościoła". Może ktoś mógłby mi pomóc?

Witold

===

Cytat 
dawid1976
 styczeń 10 2005 00:13   
Forum

Status: offline

najlepiej niech Ci ksiądz pokaże gdzie to znalazł w Pismie! Ciekawe jak długo będzie szukał

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Roman Zając
 styczeń 10 2005 07:31   
Forum

LUcyfer [łać. nosiciel światła] to w oryginale hebrajskim Hellel ben Szahar (Jaśniejący syn jutrzenki), którego upadek opisuje Izajasz w 14, 12nn. Chodzi tam o władcę {prawdopodobnie babilońskiego}, który postanowił wywyższyć się ponad Boga, a upadł na samo dno szeolu. Nie wypowiada on słów "nie będe służył!", ale Ojcowie Kościoła błednie utożsamili tę postać z Szatanem - oskarzycielem rodzaju ludzkiego, który według apokryfu "Życie Adama i Ewy", odmówił posłuszeństwa Bogu. Stąd wzięło się przeświadczenie, że są to słowa Lucyfera.

===

Roman Zając Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Jer
 styczeń 10 2005 10:12   
Forum

Czasem cytowane jest jako "nie będę służyć" (i tak w łacińskim "non serviam") - a to z kolei są słowa z Jeremiasza które ma wypowiedzieć Izrael przedstawiony jako nierządnica (Jr 2,20). Tak cytuje je np. papież Paweł VI w tekście o włady w Kościele z 8 x 1968. Leon XII w encyklice o wolności człowieka cytuje je jednak jako słowa Lucyfera (bez podania odnośnika).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Vtold
 styczeń 11 2005 09:28   
Forum

Dzięki za odpowiedzi, ale u Jeremiasza i Izajasza to cytat znalazłem. Bardziej chodziło mi o jakiś tekst opisujący wypowiedzenie posłuszeństwa przez "Niosącego światło" bo w Piśmie Św. raczej jest niewiele, żeby nie powiedzieć: NIC.
BTW: mój nick się zmienił bo nie mogłem postować jako noname ;-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,15 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości