Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 antykoncepcja
 |  Wersja do druku
Gość forum: gosc
 czerwiec 09 2004 01:29  (Czytany 7950 razy)  

Jak w ramach ekumenizmu zostanie rozwiązany problem regulacji poczęć, wiadomo że Kościół rzymskokatolicki dopuszcza tylko metody naturalne a niektóre wyznania chrześcijańskie nie ingerują (jezeli dobrze mi wiadomo) w sposób regulacji poczęc dopuszczając również metody inne niż naturalne.

Ciekawy jestem również skąd wzieły się różnice w poglądach na ten temat. I jeszce troszkę inna kłoptliwa sprawa, czy we wszystkich Kosciołach Chrześcijańskich....orgazm osiągniety nie w trakcie stosunku, tylko podczas pieszczot jest grzechem ..?

Przepraszam jeżeli zadałem niestosowne pytanie.

Pozdrawiam

Lucas

===

Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 czerwiec 09 2004 09:41   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Sam w sobie orgazm osiągnięty w jakiejkolwiek sytuacji nie jest grzechem. Bo jeżeliby jeden z małżonków np. osiągnął orgazm pod wpływem gry wstępnej (a mieli zamiar odbyć stosunek, ale tak wyszło) to nie ma grzechu. W ogóle radzę Panu zajrzeć tu www.teologia.pl - tam znajdzie Pan odpowiedzi na pytania dotyczące KK i jego stanowiska w tych sprawach. Co do wspólnot protestanckich - proszę poczekać aż ktoś z protestantów odpowie.

===

Kwiecie Karmelu, módl się za nami!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
dawid1976
 czerwiec 09 2004 10:38   
Forum

Quote by gosc:

Jak w ramach ekumenizmu zostanie rozwiązany problem regulacji poczęć,

"rama ekumenizmu" rozumniana z jakiego punktu widzenia? Katolickiego? Ewangelickjego? Sa ruzne odpowiedzi, sa ewangelicy ktorzy sie sprzeciwiaja, sa inni ktorzy z tym nie maja problemu. Ja z tym nie mam problemu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Kacper Światłowski
 czerwiec 09 2004 16:52   
Forum

Antykoncepcja - wynalazek jak kazdy inny. Rozumiem, ze nie rozmawiamy tu o zabijaniu kilkudniowych dzieci, czyli aa to nie srodki wczesnoporonne. Tutaj chrzesciajnie sie zgadzaja - Nie zabijaj!.
W mojej wspolnocie naucza sie i propaguje metody naturalne oraz prezerwatywy, pigulki hormonalne nie sa polecane, ale jak ktos chce.
Seks nie sluzy jedynie do prokreacji. Jest to wielka uciecha i radosc dla malzonkow. Oraz ucielesnienie ich milosci. Jest to tez obraz milosci Jezusa do jego oblubienicy i sposob uwielbienia stworcy. Wiec nie tylko rozmnazanie.
Orgazm zas jest OK , jest nawet celem stosunku.

===

Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 czerwiec 09 2004 16:57   
Forum Moderator
Moderator

Na to m.in. powołują się w KK zwolennicy używania środków antykoncepcyjnych. Zakaz ich używania nie jest oczywiscie dogmatem, ale biorąc pod uwagę dotychczasową "linię orzeczniczą" Stolicy Apostolskiej ciężko sobie wyobrazić aby mogło dojść do zmiany stanowiska.

===

Kwiecie Karmelu, módl się za nami!

Cytat 
Janusz
 lipiec 06 2004 09:57   
Forum

Quote by swiatlo: Antykoncepcja - wynalazek jak kazdy inny. Rozumiem, ze nie rozmawiamy tu o zabijaniu kilkudniowych dzieci, czyli aa to nie srodki wczesnoporonne. Tutaj chrzesciajnie sie zgadzaja - Nie zabijaj!.
W mojej wspolnocie naucza sie i propaguje metody naturalne oraz prezerwatywy, pigulki hormonalne nie sa polecane, ale jak ktos chce.
Seks nie sluzy jedynie do prokreacji. Jest to wielka uciecha i radosc dla malzonkow. Oraz ucielesnienie ich milosci. Jest to tez obraz milosci Jezusa do jego oblubienicy i sposob uwielbienia stworcy. Wiec nie tylko rozmnazanie.
Orgazm zas jest OK , jest nawet celem stosunku.

Witaj światełko ha ha ha - sami znajomi.

Zapytam - czy tylko ?

===

Wskaż mi przez Swego Ducha drogę, bym mógł dojść do prawdziwej jedności z Ojcem i Synem i bym umiał o niej mówić i dawać o niej świadectwo.

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Ania
 lipiec 11 2004 10:06   

Hm, to trochę minimalistyczne...

Zakaz stosowania antykoncepcji zwraca uwagę na odpowiedzialność człowieka za sferę swojej płciowości, każe się zastanowić nad jej rolą w kontaktach z drugim człowiekiem (nie tylko z małżonkiem, nota bene). Współżycie w określonych dniach cyklu jest zresztą bardzo mądrze zaplanowane przez Stwórcę, jeśli wolno mi to ocenić, bo człowiek pamięta stale, że drugi człowiek i jego ciało są darem powierzonym, a nie własnością, którą się bierze. Potrzebujemy tego okresu wyciszenia na płaszczyźnie fizycznej, podobnie jak okresów postu.

Zamiast pytać siebie, czego nam jakiś nakaz zabrania, pytajmy częściej - co nam daje? Pozdrowienia, Ania

===

Cytat 
Amos
 lipiec 11 2004 19:12   
Forum

Współżycie w określonych dniach cyklu zaplanowane przez Stwórcę??

Stwórca niczego takiego nie zaplanował, a jeśli już to współżycie w dniach płodnych. Współżycie w dniach bezpłodnych to pomysł czysto ludzki...

===

"Jeśli to możliwe, jeśli to od was zależy, żyjcie w pokoju ze wszystkimi ludźmi." Rz. 12,18 BP

Cytat 
Gość forum: Lucas
 lipiec 12 2004 14:19   

Co nam daje ten zakaz ? Zastanawiam się i nie wiem.
Czy wspołżycie nie wtedy kiedy małżonkowie tego oboje chcą tylko wtedy gdy akurat mogą jest takie dobre ?
Współżycie wtedy gdy kobieta mniej tego pragnie jest naprawdę taką wartością?
Nierozumiem postu Ani.
Lucas

===

Cytat 
Magda
 lipiec 12 2004 15:10   
Forum

Ja również dziwię się czemu KK uznaje za grzech ciężki antykoncepcję. Może jakiś kompetentny ksiądz wypowiedziałby się na forum i podyskutował z nami. Problem jest masowy, a przez księży marginalizowany. Nie chcę już za dużo pisać, bo upust swoim argumentom dałam komentując artykuł "Naturalne Planowanie Rodziny a antykoncepcja" pana Katalo (http://www.kosciol.pl/content/article/20040611162417233.htm). Zacytuję tylko końcówkę:
Czyn, który jest w tak mętny i naciągany sposób argumentowany/przedstawiany jako grzech ciężki odizolowuje ogromną ilość rodzin od kościoła. Ostatnio ksiądz mi powiedział, że jest to złamanie 5 przykazania Bożego. Czy na pewno? Co Wy na to? Którego to dotyczy przykazania?

===

Magda

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: inny gosc
 lipiec 13 2004 09:12   

Mocno zastanawia i dziwi nieugiętość kościelnych władz w kwestiach zasadniczych.

Po pierwsze: nie akceptuje środków, dzięki którym - nawet przy błędnej interpretacji cyklu albo przy jego zaburzeniach - małżonkowie mają wpływ na ilość własnych dzieci. (Trochę to przypomina wpisanie Internetu na listę ksiąg zakazanych, bo jest "niemoralny".)

Po drugie: nie wyrzuci z pracy księdza, który (nie mając pewnie takich dylematów jak ja ) ma sobie synka albo córeczkę i jest właśnie przenoszony na inną placówkę jako wikariusz albo proboszcz. (To tak jakbym w nagrodę za złamanie Kodeksu Pracy dostał podwyżkę albo propozycję pracy w filii spółki w innym mieście.)

Przez wiele lat nie do pomyślenia było, żeby oprócz chłopaków, do mszy służyły dziewczyny. Dziś w wielu kościołach widać ministrantki.

Wiele lat minęło zanim kościół zaczął korzystać z dobrodziejstwa Internetu, ale w końcu się to stało.

Ciekawe kiedy dla "błędów" interpretacyjnych małżonków czy jak to zwać będzie przewidziana inna alternatywa niż oddanie go do domu dziecka (bo np. na trzecie dziecko ich nie stać). Nie mówię o aborcji, która jest morderstwem.

A może po prostu władze kościelne nie chcą sie tym zajmować, bo i po co? W końcu im więcej nieplanowanych dzieci, tym więcej, powiedzmy, "powołań" (czy to słowo jeszcze pasuje do zawodu księdza ???).

Pozdrawiam i nie oczekuję odpowiedzi, bo i co tu można dodać.

===

Cytat 
Magda
 lipiec 15 2004 17:19   
Forum

Nie chcę już kolejny raz pisać o moich poglądach na antykoncepcję, ale we wcześniejszym liście podałam link do artykułu z moimi argumentami. Nie wiem jednak czemu artykuł ten został usunięty i link jest nieaktywny (obecnie, potem może się to zmieni). Można go odnaleźć jedynie w wyszukiwarce wpisując nazwisko "Katolo" (poprzednio popełniłam literówkę). Przepraszam za mój dosyć ostry ton użyty w komentarzu, ale chyba nie miałam najlepszego dnia. Mam nadzieję, że nie było to powodem usunięcia i artykułu i komentarzy.
Nadal czekam, na kogoś kto podyskutuje z podanymi przeze mnie tezami.

===

Magda

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 lipiec 15 2004 17:56   
Forum Admin
Admin

??? artykuł usunięty? ten? http://www.kosciol.pl/content/article/20040611162417233.htm
nie był ani przez chwilę
aby podać na forum aktywny link należy użyć htmla
wtedy wyglada on tak:

http://www.kosciol.pl/content/article/20040611162417233.htm

w przeciwieństwie do tego powyżej ten drugi jest klikalny...

===

Cytat 
Gość forum: Paweł
 lipiec 16 2004 13:54   

Quote by Lucas: Co nam daje ten zakaz ? Zastanawiam się i nie wiem.
Czy wspołżycie nie wtedy kiedy małżonkowie tego oboje chcą tylko wtedy gdy akurat mogą jest takie dobre ?
Współżycie wtedy gdy kobieta mniej tego pragnie jest naprawdę taką wartością?
Nierozumiem postu Ani.
Lucas

proponuję spokojnie i z uwagą przeczytać
Evangelium vitae

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,09 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post