Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 antykoncepcja a rozgrzeszenie
 |  Wersja do druku
majka
 luty 03 2005 13:53  (Czytany 17702 razy)  
Forum

Status: offline

Chciałabym się dowiedzieć, czy w związku ze świadomym stosowaniem antykoncepcji hormonalnej możliwe jest uzyskanie rozgrzeszenia podczas spowiedzi. nie mogę nie powiedzieć tego w konfesjonale... nie chcę z tego zrezygnować... nie chcę odwrócić się od Boga... poradźcie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mariusz Kocoł
 luty 03 2005 14:06   
Forum

Droga Majko nie moesz dostać rozgrzeszenia gdy nie chcesz skończyć z grzechem, gdyż to jest konieczne do rozgrzeszenia w doktrynie katolickiej. Nie da się grzeszyć i trzymać kontakt z Bogiem, nawróć się bo bliskie jest Królestwo, powodzenia.

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Jolanta
 luty 03 2005 14:31   
Forum

Różnie to bywa. Zależy od księdza. Niektórzy dają rozgrzeszenie, inni nie. W tych sprawach nie ma co jednak liczyć na wyrozumiałość księdza, on nie ma pojęcia o co w tym wszystkim chodzi. To jest także jeden z powodów, dla których jestem przeciw celibatowi.
Poza tym żaden ksiądz nie pomoże Ci w wychowywaniu dziecka i nie da Ci nawet złotówki.
No i jeszcze jedno: naturalna regulacja poczęć to także antykoncepcja. Więc wybór należy do Ciebie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mariusz Kocoł
 luty 03 2005 15:39   
Forum

Nauki o antykoncepcji Ko[cióB Katolicki nei wyssaB z palca. Jest to nauka biblijna. Je[li jest kto[ pseudo mdry który uwaza ze w biblii nie ma wzmianki o antykoncepcji to si myli, jest:

Rdz 38:9-10
9. Onan wiedząc, że potomstwo nie będzie jego, ilekroć zbliżał się do żony swego brata, unikał zapłodnienia, aby nie dać potomstwa swemu bratu.
10. Złe było w oczach Pana to, co on czynił, i dlatego także zesłał na niego śmierć.
(BT)

1 Moj. 38:9-10
9. Lecz Onan, wiedząc, że to potomstwo nie będzie należało do niego, ilekroć obcował z żoną brata swego, niszczył nasienie swoje, wylewając je na ziemię, aby nie wzbudzić potomstwa bratu swemu.
10. Panu nie podobało się to, co czynił, dlatego i jego pozbawił życia.
(BW)

1 Moj. 38:9-10
9. Lecz wiedząc Onan, iż to potomstwo nie jemu być miało, gdy wchodził do żony brata swego, tracił z siebie nasienie na ziemię, aby nie wzbudził potomstwa bratu swemu.
10. I nie podobało się to Panu, co Onan czynił; przeto go też Pan zabił.
(BG)

Antykoncepcja jest zla w oczach Boga, a to co jest czarne bialym zostac nie moze, dlatego trzeba skonczyc z grzechem i narodzic sie na nowo, byc nowym czlowuiekiem, chrzescijaninem :-)

===

Cytat 
Jolanta
 luty 03 2005 15:50   
Forum

Mariusz, nie wiem, czy masz już dzieci. Ale nawet jeśli masz, to i tak uważam, że na ten temat powinny się wypowiadać raczej kobiety. To one rodzą dzieci.
Istnieje ogromna przepaśc w poglądach na ten temat kobiet- matek a mężczyzn- nie ojców. Ja znam księdza, który zawsze daje rozgrzeszenie za antykoncepcję, ale on ma dziecko...

. Lecz Onan, wiedząc, że to potomstwo nie będzie należało do niego, ilekroć obcował z żoną brata swego, niszczył nasienie swoje, wylewając je na ziemię, aby nie wzbudzić potomstwa bratu swemu.
10. Panu nie podobało się to, co czynił, dlatego i jego pozbawił życia.

W takim razie należałoby pozbawić życia chyba wszystkich mężczyzn...
Nie można każdej historii z Bibli przypisywać całemu rodzaju ludzkiemu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mariusz Kocoł
 luty 03 2005 15:54   
Forum

Ksiądz daje rozgrzeszenie, ale czy Bóg go uznaje?

"Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!"
Gal 1:8

Spowiedź jest nie ważna gdy nie ma postanowienia poprawy i żalu za grzechy.

===

Cytat 
Jolanta
 luty 03 2005 15:58   
Forum

Spowiedź jest nie ważna gdy nie ma postanowienia poprawy i żalu za grzechy.

Ale dlaczego kobieta musi żałować, że była ze swoim mężem?! Dlaczego musi czuć się brudna z tego powodu?!
Nigdy tego nie zrozumiem...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mariusz Kocoł
 luty 03 2005 16:03   
Forum

Dlateo że sex nie jest po ro by czerpać z niego przyjemność, jest po to by zrodzić potomstwo:

Rdz 1:28
Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi.

Tak też mówi KKK.

===

Cytat 
milka
 luty 03 2005 16:04   
Forum

wspolczuje ci majko.
masz 3 wyjscia: rezygnujesz z antykoncepcji i przyczyniasz sie do prokreacji i rodzisz tyle ile Bog da, moze byc to 5-10 a moze nawet i wiecej czyli przynoisz wiecej czlonkow dla twego kosciola badz on kk czy prawoslawny lub protestancki
albo dalej grzeszysz i bedziesz czarna owieczka w oczach swietszych od ciebie.
albo rezygnujesz i z antykoncepcji i seksu i moze dobrym rozwiazaniem dla ciebie bedzie wstapienie do klasztoru i w taki sposob wspomagasz kochany kosciol

oczywiscie to zadna rada. nie jestem autorytetem i nie chce nikogo pouczac nie mowiac o osadzaniu. a u gory to moj "punkt widzenia" wydany od punktu siedzenia :-)

pozdro

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 03 2005 16:22   
Forum

jolka nie dyskriminuj facetow! tez maja prawo do tej dyskusji chociaz z doswiadczen wiem ze to oni wiecej mowia wiejcej dorzucaja oni decyduja oni rzadza oni zaplodniaja a kobiety wola siedziec w cieniu i nie zabierac glosu. jak przekopiesz wszystkie tematy i fory tej strony to sie ze mna zgodzisz ze jest tak jak tu napisalam. malo ktora kobieta tu sie wypowiadala na temat dot. kobiet i spraw kobiecych. a moze dlatego ze wogole malo jest kobiet tu zagladajacych i w ogole malo kobiet wchodzacych do internetu bo wiesz nie ma na to czasu, musi pracowac, ugotowac, wyprac, zakupy, posprzatac nakarmic, przewinac, wykapac itd itp. i gdzie tam jakis internet!

pozdro

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mariusz Kocoł
 luty 03 2005 16:25   
Forum

Ale ja na tym forum nie pisze jako mężczyzna, tylko jako katolik broniący wiary. Ja osobiscie też różnie patrze na te sprawy, ale skoro to jest kościół.pl to pisze oficjalnie. Zbawienie warte jest wyrzeczeń.

===

Cytat 
majka
 luty 03 2005 16:55   
Forum

No to zmaieszanie się zrobiło; w sumie spodziewałam się że tak będzie katolicy broniący wiary kontra Ci "bardziej ludzcy katolicy"; wiem, że nie powinnam tak pisać, a jednak... ja nigdy nie zrozumiem dlaczego katolicyzm nie akceptuje antykoncepcji. Seks jest nie tylko po to aby mieć dziecko; taka jest prawda, tylko co poniektórzy świętsi nie chcą w nią uwierzyć.
Ja, stosując antykoncepcje jestem w zgodzie ze sobą, nie robię nic, czego miałabym żałować i nikt nie wmówi mi, że oto Bóg traktuje mnie już jako wiecznego grzesznika, że nie mogę być z nim w kontakcie, nazywać się chrześcijanką...
Chciałabym tylko napotkać na swojej drodze jakiegoś wyrozumiałego księdza...
Bo przypuszczalnie kościoła nie zreformuje...
Chyba zacznę się rozglądać za tymi doświadczonymi w TYCH sprawach

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mariusz Kocoł
 luty 03 2005 17:28   
Forum

Więc jestem nieludzkim... Szkdoa ze tak zostałem odebrany, ale ja bronię swojej wiary i wiary która trwa ponad 2000 lat...

Niech Duch Święty działa w Tobie i niech zdziała olśnienie, tego Ci życzy nieludzki Mariusz.

===

Cytat 
Joanna Gacka
 luty 03 2005 17:53   
Forum Admin
Admin

1. MarYOUsh, abstrahując od mojej opinii na temat antykoncepcji, a hormonalnej w szczególności - Onan nie został ukarany ani za masturbacje ani za stosunek przerywany. Przekroczył prawo lewiratu, które nakazywało mu wziąć żonę, by zachować linię brata. Tak więc odniesienie do antykoncepcji akurat w tym wersecie jest conajmniej naciągane. Znacznie bardziej podoba mi się argument z 1 rozdziału Rdz. (1 Moj. 1:28
28. I błogosławił im Bóg, i rzekł do nich Bóg: Rozradzajcie się i rozmnażajcie się, i napełniajcie ziemię, i czyńcie ją sobie poddaną; panujcie nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad wszelkimi zwierzętami, które się poruszają po ziemi!
(BW))

2. majka - w zakresie antykoncepcji zerknij sobie tutaj: www.kosciol.pl/content/article/20030725232155745.htm (pisane przez członka kościoła, w którym antykoncepcja jest sprawą sumienia konkretnej pary małżeńskiej - powinno więc być dla Ciebie wiarygodne.) A także tutaj - to o hormonalnej: www.kosciol.pl/content/article/2003112118010558.htm

3. milka - kiedyś w kontekście drugiego z tych artykułów upierałaś się, że zażywane przez Ciebie tabletki nie mają na ulotce słowa endometrium. (wątek Antykoncepcja)Owszem, masz rację, w opisie leku jest napisane wprost "Wpływa jednocześnie na błonę śluzową macicy tak, że ta nie przyjmuje zapłodnionego jaja." patrz na encyklopedię leków. Błona śluzowa maciicy to właśnie endometrium, zresztą jest napisane wyraźnie PO CO wpływa (tak, że ta nie przyjmuje zapłodnionego jaja). No to musisz sobie odpowiedzieć na pytanie "czy zapłodnione jajo to już życie".

===

Cytat 
Izrael
 luty 03 2005 18:09   
Forum Moderator
Moderator

Dokładnie, nauka w KK o 'grzechu stosowania antykoncepcji', opierana na historii Onana jest nie tyle naciąganą, co błędną. Tylko nikt nie chce się do tego przyznać.

[QUOTE="MarYOUsh"]Więc jestem nieludzkim... Szkdoa ze tak zostałem odebrany, ale ja bronię swojej wiary i wiary która trwa ponad 2000 lat...[/QUOTE]

O jakiej wierze mówisz?

Pozdrawiam

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 luty 03 2005 18:17   
Forum

Odnośnie zaludniania ziemi, to wydaje mi się, że człowiek już spełnił ten Boży nakaz. Nawet z nawiązką. Chyba byłoby ironią cytować ten fragment z Biblii Chińczykom...
Zgodzę się Milka z Tobą, że na tym forum brakuje kobiet. Ja nie bardzo rozumiem się z facetami. A przecież trzeba oderwać się czasem od garów i tym podobnych rzeczy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mariusz Kocoł
 luty 03 2005 18:32   
Forum

W obronie mojej wiary, wiary opartej na dogmatach KRK.

===

Cytat 
Izrael
 luty 03 2005 19:47   
Forum Moderator
Moderator

Dokładnie, fajnie, że to tak ładnie ująłeś. Moja wiara zaś opiera się na Piśmie Świętym.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
majka
 luty 03 2005 20:07   
Forum

MarYOUsh: Więc jestem nieludzkim... Szkdoa ze tak zostałem odebrany...

To nie tak; jeżeli ktoś jest "bardziej ludzki" to nie znaczy jeszcze że cała reszta jest nieludzka; poza tym to była tylko taka moja przenośnia, próba określenia tych, którzy chociaż troszkę rozumieją moje zachowanie; poza tym wejść na forum i obrażać kogoś za jego poglądy byłoby chyba niepoważne.

Zastanaiwam się dzisiaj, czy sprawa antykoncepcji jest naprawdę aż taka istotna, żebby kościół nie mógł iść na kompromis.. rozumiem, w sprawie tabletek można doszukiwać się znaczeń aborcyjnych...bo w iluś tam przypadkach dojdzie do pozornego zapłodnienia tylko jajo nie zagnieździ się w błonie macicy... bla bla bla... ale prezerwatywa i cała ta reszta króra po prostu nie dopuszcza do zapłodnienia? gdzie tu zabójstwo?
A poza tym co z mężczyznami którzy sypiają z kobietami zabezpieczonymi hormonalnie? oni niewinni? im sie pewnie wybacza...bo nie wiem, czy któremuś z nich zdarza sie mówić w konfesjonale o tym jak zabezpiecza sie ich partnerka...

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 luty 03 2005 20:22   
Forum

asia, jak zwykle masz racje!

powiedz mi skad masz czas na internet? jak to robisz? zawsze to mnie ciekawilo. podeirzewam ze masz dzieci. wiec , znajdujesz czas na kontrolowanie tego tutaj i rodzine?

tylko tak z ciekawosci.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 luty 03 2005 20:59   
Forum Admin
Admin

Quote by milka: asia, jak zwykle masz racje!

powiedz mi skad masz czas na internet? jak to robisz? zawsze to mnie ciekawilo. podeirzewam ze masz dzieci. wiec , znajdujesz czas na kontrolowanie tego tutaj i rodzine?

tylko tak z ciekawosci.

Ja pracuje w sieci I w domu. Jednocześnie. Dzieci mam pod (prawie) pełną kontrolą i wolałyby żebyśmy rzedziej w domu bywali pewnie )

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,19 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości