Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Na wesoło Nowy wątek Odpowiedz
 Kochani papieże :)
 |  Wersja do druku
Jakub Piotr Sowiński
 luty 08 2005 00:08  (Czytany 4408 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Raz dyplomata zapytał papieża Jana XXIII - ile ludzi pracuje w Watykanie?
Odpowiedział mu dobrotliwy papież - Mniej więcej połowa....

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 08 2005 00:09   
Forum Moderator
Moderator

Do Piusa IV przyjechał praski arcybiskup (ad limina).... No i papież pokazuje mu Rzym i rzecze:
- Minęły już dawno czasy, kiedy św. Piotr, pierwszy papież mówił "Nie mam złota ani srebra".
- Rzeczywiście - odpowiedział arcybiskup - ale tak samo minęły czasy kiedy papież mógł powiedzieć chromemu "Wstań i idź!"

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 luty 08 2005 11:25   
Forum

To ja może przytoczę anegdotkę związaną z Janem XXIII, kiedy był jeszcze arcybiskupem.
Otóż na pewnym bankiecie (Jan XXIII był Nuncjuszem i jako przedstawiciel dyplomatyczny Watykanu brał w nim udział.) dama była bardzo wydekoltowana. Po kolacji Abp Roncali dał jej jabłko i powiedział: "Pamięta Pani co sobie Ewa uświadomiła kiedy zjadła jabłko?"

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 luty 08 2005 17:45   
Forum Moderator
Moderator

To abp, taki obeznany w Biblii i myli owoc z jabłkiem?? szok!

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 luty 08 2005 22:15   
Forum

Jego Ekscelencja na pewno nie pomylił owocu z jabłkiem. Zapewne Arcybiskup wykorzystał fakt, że w sztuce przedstawia się ten owoc jako jabłko. Na pewno Jan XXIII miał wiedzę odnośnie Biblii przekraczającą wiedzę nie jednego pastora.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 luty 09 2005 08:20   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mateuszwroc: Jego Ekscelencja na pewno nie pomylił owocu z jabłkiem. Zapewne Arcybiskup wykorzystał fakt, że w sztuce przedstawia się ten owoc jako jabłko. Na pewno Jan XXIII miał wiedzę odnośnie Biblii przekraczającą wiedzę nie jednego pastora.

Wiedzę mają nawet ateiści.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 luty 09 2005 09:16   
Forum Admin
Admin

Hm... a nie uważacie Panowie, że kłótnie o to co wiedział a co nie wiedział niekoniecznie pasują do wątku "na wesoło"? Sugeruję zakończyć temat albo przenieść go na inny wątek.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 luty 26 2005 19:27   
Forum

Quote by Izrael: To abp, taki obeznany w Biblii i myli owoc z jabłkiem?? szok!

A JABŁKO TO NIE OWOC???

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 luty 27 2005 09:23   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Marcin W:
Quote by Izrael: To abp, taki obeznany w Biblii i myli owoc z jabłkiem?? szok!

A JABŁKO TO NIE OWOC???

Nie cwaniacz. W Biblii stoi owoc, nie jabłko, to miałem na myśli. Jak nie wierzysz, to sprawdź.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 luty 28 2005 17:57   
Forum

Quote by Izrael:
Nie cwaniacz. W Biblii stoi owoc, nie jabłko, to miałem na myśli. Jak nie wierzysz, to sprawdź.

A jak owoc to czemu nie jabłko???

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 luty 28 2005 18:05   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Marcin W:
Quote by Izrael:

Temu, że gdyby bylo potrzebne wiedzieć, jaki to owoc, to by było napisane w Piśmie Świętym. Nie wiem, kto jest wynalazcą jabłka, ale mnie wkurzył.

Nie jabłko, a owoc. Jest różnica, prawda?

===

Profil   Email 
 Cytat 
wszechmocny
 luty 28 2005 19:24   
Forum

moim zdaniem na szczególną uwagę zasługuje ACHILLE RATTI, który potępił hitleryzm i komunizm

===

Bóg podał rękę Ci, otworzył piekła drzwi, stół zastawiony jest już

Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 01 2005 00:24   
Forum

Quote by Izrael:
Quote by Marcin W:
Quote by Izrael:

Temu, że gdyby bylo potrzebne wiedzieć, jaki to owoc, to by było napisane w Piśmie Świętym. Nie wiem, kto jest wynalazcą jabłka, ale mnie wkurzył.

Nie jabłko, a owoc. Jest różnica, prawda?

A ja mimo wszystko jestem zdania, że jak owoc, to mogło być i jabłko. I mnie w tym względzie nie przekonasz! Kurcze! Właściwie to powinna się tu znaleźć trochę inna emotikonka - taka z pokazanym języczkiem, ale widzę, że tej opcji tu nie przewidziano. Może rozszerzcie zbiór emotikonek, co? Bardzo serdecznie się do Was w tej sprawie uśmiecham. O tak:

A tak na poważnie. Myślę, że jabłko wzięło się po prostu z tradycji. Może dlatego, że jest to w Europie najpowszechniejszy owoc? W każdym razie widać to już na bardzo starych, średniowiecznych obrazach. Ludzie potrzebowali jakiegoś wyobrażenia, a jabłko było im pewnie po prostu najbliższe. Czy było to rzeczywiście jabłko? A może gruszka? A może pomarańcza? Abo cokolwiek innego? A CZY TO TAK NAPRAWDĘ WAŻNE? Utarło się, że jabłko, to jednak przy jabłku proponuję zostać. Każdy wie o co tak naprawdę chodzi, no nie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 01 2005 00:29   
Forum

A wracając do papieży na wesoło. Autentyczna anegdota o JP II.

Gdy kard. Wojtyła został wybrany papieżem jeden z kardynałów watykańskich postanowił zaimponować nowemu "ojcu świętemu" i nauczyć się choćby kilku słów po polsku. Spotkawszy któregoś dnia papieża chciał się pochwalić swoją znajomością jego ojczystego języka. Ale biedakowi coś się pomyliło i zamiast zapytać "Jak się czuje papież?" zapytał: "Jak się czuje piesek?" Na to JP II odpowiedział: "Hau, hau!"

A jest jeszcze taka fajna anegdota o o. Janie Górze OP (inicjatorze wielkich spotkań młodych nad Lednicą) i JP II:

Któtko po wyborze Wojtyły o. Góra, który się z papieżem dobrze znał, wybrał się z jednym ze swoich konfratrów do Warykanu. Tam, razem z wieloma duchownymi z Polski, przyjęci zostali na grupowej audiencji. Gdy papież przyszedł na spotkanie szedł wzdłuż tłumu zgromadzonych, witając się z niektórymi z nich. O. Górę jakoś ominął... W pewnym momencie jego brat z zakonu nie wytrzymał i nie zważając na panującą powagę zaczął wykrzykiwać: "Ojcze święty - do nas! Ojcze święty - do nas!" A po chwili jeszcze: "Pjcze! Góra przyszła do Mahometa! Góra przyszła do Mahometa!" Na to JP II się odwrócił, spojrzawszy poznał kto powoduje całe to zamieszanie i odezwał się w te oto słowa: "Niech Góra zaczeka - Mahomet zaraz przyjdzie."

A jak już w tym wesołym tonie, to jeszcze jedna anegdota - jak najbardziej autentyczna, przytaczana w wielu źródłach, nawet bardzo poważnych. Tym razem o Piusie X, którego prawdziwe nazwisku brzmiało Sarto.

Pius X jeszcze za życia uznawany był za cudotwórcę. Wierni wierzyli, że Bóg wysłuchuje jego modlitw. Mówiło się o dokonywanych za jego wstawiennictwem uzdrowieniach. Pewnego dnia tłum wiwatujący na cześć papieża zaczął skandować po włosku: "Il santo, il santo!", czyli "Święty, święty!", na co Pius X odrzekł: "Ależ moi kochani! Wy źle wymawiacie moje nazwisko! Ja się nazywam SARTO!"

===

Profil   Email 
 Cytat 
pawelp
 luty 02 2006 17:12   
Forum

świetne kawałki a najbardziej podoba mi się ta zabawna sytuacja gdy dwóch światłych (o wiele światlejszych!!! nawet od papieży i ateistów którzy mają wiedzę)duskutuje nad jakimś owocem czy jabłkiem bo ważna teologicznie sprawa. może w niebie stworzą specjalne forum zabawnych duskusyjne między frakcją Owocówek a Jabcoków ! oj będzie się działo! i jakie zabawne ! zrywam boki! i już widzę rzesze żartownisiów lubiących sprośne kawały którzy przyłączają się do tych zacnych Bractw lub ...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 lipiec 07 2006 13:10   
Forum

Aby nie zaczynać nowego wątku:
...ale z przymrużeniem oka..

II wojna światowa , okupacja,gdzieś w Polsce, po godzinie policyjnej, zmrok
ulicami miasta kryjąc sie w zaułkach i bramach przemyka młody kleryk z ważnymi dokumentami od biskupa, które nie mogą wpaść w ręce Niemców.
Pech! za rogiem,wpada na młodziutkiego Niemca na samotnym patrolu , który równie przestraszony tym spotkaniem mierzy do kleryka i myśli sobie:
Boże! jak zacznie uciekać to będę musiał strzelać!
kleryk w tym samym czasie:
Boże! biskup mi zaufał, ważne dokumenty mam, nie mogę zawieść!, może się uda! uskoczę za róg, może mnie nie trafi!
Napięcie rośnie, już...
a nagle Sklepienie Niebieskie sie otwiera, snop światła pada, i młodziutki żołnierz słyszy potężny głos:
"nie strzelaj do tego kleryka to wielki człowiek, on kiedyś zostanie papieżem!"
dobra! - odpowiada Niemiec - ale ja zaraz po nim!

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Roman Zając
 lipiec 07 2006 13:30   
Forum

Quote by Izrael: W Biblii stoi owoc, nie jabłko, to miałem na myśli. Jak nie wierzysz, to sprawdź.

W Biblii jest owoc, a jaki - tego nie wiadomo. Tradycja hebrajska identyfikowała go jako winogrono, figę lub granat, w chrześcijańskiej ikonografii na ogół przesdstawiano jabłko, prawdopodobnie dlatego, że łacińskie określenie jabłka (malus) jest podobne do łacińskiego określenia zła (malum.Faktycznie jednak wielu ludzi myśli, ze w Biblii jest napisane: jabłko. Warto sprawdzać to, co się nam wydaje z tekstem. Np. jak odpowiedzieliby liczni ludzie na pytanie: Dokąd weszli Mędrcy ze Wschodu, abu oddać pokłon Dzieciątku?
Cztery możliwości:
a) do stajenki
b) do groty
c) do namiotu pasterskiego
d) do domu
Jak jest odpowiedź?

===

Roman Zając Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)

Cytat 
Andrzej
 lipiec 07 2006 13:36   
Forum

dobre pytanie
faktycznie lepiej zajrzeć do Pisma świetego Mt 2,11

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Paweł
 lipiec 07 2006 13:51   
Forum

1. "Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon." (Mt 2, 11)
2. Ale! "Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie." (Łk 2, 7)

Pozorna sprzeczność? Może najpierw Maryja porodziła w stajni, a później gospodarz się zlitował i wpuścił ich do domu? Jak to jest panie Romanie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 lipiec 07 2006 14:06   
Forum

"Na pewno Jan XXIII miał wiedzę odnośnie Biblii przekraczającą wiedzę nie jednego pastora."
Nie jeden pastor miał większąwiedzę odnosnie Bibli niż Jan XXIII!!!
I po co zaraz wysakujesz z pastorem???
Joasiu, prosze o usunięcie posta Mateusza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Roman Zając
 lipiec 07 2006 14:19   
Forum

Quote by pawvic: Może najpierw Maryja porodziła w stajni, a później gospodarz się zlitował i wpuścił ich do domu? Jak to jest panie Romanie?

Tak to własnie jest przedstawione w książce Dobraczyńskiego "Cień Ojca" - tzn. że potem już byli w domu. Święto Objawienia Pańskiego zwane powszechnie Świętem Trzech króli obchodzimy 6 stycznia, a więc 2 tygodnie później niż Boże Narodzenie. Błędem jest czasowe łączenie pokłonu pasterzy z pokłonem Medrców, jak to widzimy w szopkach. Problem polega jednak na czymś innym. Łukasz i Mateusz podają dwie różne opowiesci o narodzeniu Jezusa. Mateusz nic nie wspomina spisie ludności, wędrówce do Betlejem z Nazaretu, o braku miejsca w Gospodzie, o pasterzach, którzy przybyli pokłonić się Dzieciątku w żlobie. Z kolei Lukasz nic nie pisze o gwieździe prowadzącej Medrców, ani w ogóle o Medrcach, nic nie pisze o Herodzie i rzezi niewiniątek, ani o ucieczce do Egiptu. Czytając samą Ew. Mateusza można nawet odnieść wrażenie, ze Józef po prostu tam mieszkał i dopiero po powrocie z Egiptu zdecydował się osiedlić w Nazarecie. Z kolei vczytając tylko Łukasza mozna odnieść wrażenie,ze po dopełnieniu odpowiednich przepisów prawa Mojżeszowego, Józef i Maryja bez przeszkód wrócili do Nazaretu i nikt nie czyhał na ich życie. Można próbować pogodzić te opowieści harmonizując je w jednolitą historię, ale nie jest to konieczne, jeśli uwgledni się gatunek literacki Ewangelii Dzieciństwa. Ewangelie Dzieciństwa w wersji Mateuszowej i Łukaszowej są odbiciem dwóch różnych, starożytnych, cieszących się dużym autorytetem tradycji. W odmienny sposób przedstawili oni tajemnicę Wcielenia, gdyż z pewnością każdy z nich dysponował odmiennym materiałem źródłowym, a dalsze różnice między nimi wpłynęły zarówno z odmienności celu jak i różnych koncepcji teologicznych. Mateusz wykorzystał najprawdopodobniej tradycję betlejemską, stwarzając opis widziany i przeżywany oczami Józefa, a Łukasz, tradycję nazaretańską, przekazując opis inspirowany wspomnieniami Maryi. Przypuszczać można też, że obaj ewangeliści byli w posiadaniu jakichś przekazów już spisanych. Ewangelie dzieciństwa to teksty katechetyczne. Jak żydowska hagada, czyli opowiadanie, które zawiera elementy objaśnienia teologicznego, są podporządkowane nie przekazowi faktograficznemu, tylko teologicznemu. Każde z nich jest dlatego inne, że inna jest perspektywa Ewangelistów. W przekazie Łukasza ważne są postaci związane z narodzinami Jezusa: Jan Chrzciciel i Maryja. Natomiast w Mateuszowej Ewangelii dzieciństwa postać Maryi jest stosunkowo ukryta, Jana Chrzciciela nie ma - na pierwszym planie jest postać Józefa. Mateusz, dbający, by pokazać wypełnienie figur i znaków Starego Przymierza, wskazuje właśnie Józefa i jego sny, przez które przemawia Bóg. Jest to wyraźne nawiązanie do postaci Józefa z Egiptu, który w snach ma kontakt z Bogiem i przez którego odmienia się los Izraela.

===

Roman Zając Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)

Cytat 
Andrzej
 lipiec 07 2006 15:06   
Forum

Taaaa...

I na pewno ma to niebywały związek z tematem. Ja jednakże pozwolę sobie do niego wrócić. A napiszę o papieżu Klemensie VIII.

Otóż zanim został papieżem, był legatem papieskim w Polsce w latach 1588-89 i starał się wtedy o poprawę stosunków między Zygmuntem III Wazą a Habsburgami. Uwielbiał też nasze piwo z Warki, ważone naczej niż dzisiaj, bo z jęczmienia lub pszenicy, bez dodatku chmielu.
Jego pontyfikat przypadł na czasy kontrreformacji, dużo czasu medytował, pielgrzymował i pościł.
Gdy leżał w głębokiej gorączce na łożu śmierci majaczył O santa piva di Polonia! O santa birra di Warka. Czuwający przy nim duchowni myśleli, że wzywa jakąś nieznaną im polską świętą, więc przyłączyli się do tych westchnień i powtarzali: Sancta Piva, ora pro nobis.
Inna wersja mówi nie o chwili śmierci Klemensa VII, ale o jego ciężkiej chorobie. Cierpiał na wrzód w gardle i powtarzał także w gorączce westchnienia do polskiego piwa. Podobnie jego towarzysze przyłączyli się powtarzając Sancta Piva, ora pro nobis, papież usłyszawszy to wybuchł śmiechem, wówczas wrzód pękł, następca św. Piotra wyzdrowiał i jeszcze przez jakiś czas pełnił urząd biskupa Rzymu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 lipiec 07 2006 15:21   
Forum Admin
Admin

Aranen - jako ze nie wiem czy masz poprawny mejl wpisany - to prosze publicznie - odezwij sie do mnie albo na gg (mam w profilu), albo na mejla - mam wpisany poprawny mozna wyslac z portalu. Od dluzszego czasu chodzi mi po glowie ciekawy pomysl, do ktorego byc moze mialbys ochote sie przylaczyc.

Pozdrawiam

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,53 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty