Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Czy ekumenizm jest biblijny?
 |  Wersja do druku
Przemysław Gola
 czerwiec 15 2004 00:40  (Czytany 27576 razy)  
Forum

Status: offline

Witam!

Chciałbym Państwu zaproponować temat ekumenizmu.

Proszę zabierać głos w następujących kwestiach:
1. Czy ekumenizm jest biblijny? Zwłaszcza w świetle II Tm 4,3-4; I Tm 6,20-21; I Kor 5,9-11; I Kor 14,38 i inne.

2. Czy ekumenizm jest możliwy, szczegónie w kontekście encykliki Dominus Jesus? Jeśli tak, to między jakimi kościołami?

3. Jakie powinny być cele dialogu międzywyznaniowego w obrębie wyznań protestanckich oraz między protestantyzmem a KRK?

4. inne...

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

===

www.protestanci.org

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Joanna Gacka
 czerwiec 15 2004 01:09   
Forum Admin
Admin

A czy mogę poprosić o maleńkie uściślenie?

1. Poprosze o definicje ekumenizmu, o którym mamy rozmawiać.
2. Poproszę o definicję tego co znaczy "biblijny" w tym ujęciu.

Pozdrawiam,

===

Cytat 
Przemysław Gola
 czerwiec 15 2004 23:28   
Forum

Witam.

Bilijny, to znaczy zgodny z Biblią. Niektórzy uważają, że dialog międzywyznaniowy, zwłaszcza z kościołami o mocno wypaczonej doktrynie jest grzechem. Jako chrześcijanie powinniśmy się od takich ugrupowań trzymać z daleka. Czy to prawda? Jeśli tak, to o jakie wyznania chodzi.

No właśnie, a jak Państwo rozumiecie ekumenizm? Czy są to starania, aby wszyscy bracia odłączeni wrócili do Kościoła katolickiego ? A może chodzi tylko o zachowanie poprawnych stosunków

Pozdrawiam i czekam na burzliwą dyskusję.

===

www.protestanci.org

Cytat 
Joanna Gacka
 czerwiec 16 2004 00:22   
Forum Admin
Admin

Quote by Sunrise: Witam.

Bilijny, to znaczy zgodny z Biblią. Niektórzy uważają, że dialog międzywyznaniowy, zwłaszcza z kościołami o mocno wypaczonej doktrynie jest grzechem. Jako chrześcijanie powinniśmy się od takich ugrupowań trzymać z daleka. Czy to prawda? Jeśli tak, to o jakie wyznania chodzi.

Jako chrześcijanie to nie mamy się od NIKOGO trzymać z daleka, jeśli chodzi o ścisłość. Tak mi się przynajmniej wydaje, że z całości Biblii wynika

I znów muszę poproszić o definicję "dialogu międyzwyznaniowego", bo to wtrażenie może mieć także wiele różnych znaczeń. Jeśli chodzi o dialog między chrześcijanami różnych wyznań to na Kosciol.pl właśnie taki się odbywa, co mnie osobiście bardzo cieszy, bo zaczynam widzieć tego owoce - również w swoim życiu. Dobre owoce, żeby nie było wątpliwości.

Quote by Sunrise: No właśnie, a jak Państwo rozumiecie ekumenizm? Czy są to starania, aby wszyscy bracia odłączeni wrócili do Kościoła katolickiego ? A może chodzi tylko o zachowanie poprawnych stosunków

Zapewne część z użytkowników tak to właśnie rozumie. Inna część rozumie to wręcz przeciwnie - że kościół katolicki się upamieta i dołączy do braci odłączonych. Ja mogę mówić za siebie. Dla mnie ekumenizm zaczyna się od poczucia braterstwa ze WSZYSTKIMI (podkreślam WSZYSTKIMI) wierzącymi w Chrystusa, bez względu na to w jakiej wspólnocie się oni znajdują. Innymi słowy, jeśli ktoś jest moim bratem/siostrą w Chrystusie, to mogę z nim/nią dyskutować do upadłego o doktrynie/liturgii/moralności, ale kwestia tego gdzie Duch go/ją chce widzieć to sprawa między nim/nią a Duchem. A ja się mogę tylko radować że Bóg dał nam chrześcijanom tak ogromne bogactwo i różnorodność.

A jeśli ktoś nie jest moim bratem w Chrystusie czyli nie jest wierzący to będę starała mu drogę do Jezusa pokazać, nawet jeśli będzie w najlepszej (czyli w mojej ) wspólnocie.

Mam nadzieję, że zbytnio nie zgmatwałam.

===

Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 czerwiec 16 2004 00:30   
Forum Moderator
Moderator

Ja rozumiem ekumenizm jako powrót wszystkich do Kościoła Katolickiego. Ale nie może być o tym mowy bez zachowania nie tylko poprawnych, ale chrześcijańskich stosunków.

===

Kwiecie Karmelu, módl się za nami!

Cytat 
Przemysław Gola
 czerwiec 16 2004 01:20   
Forum

Jako chrześcijanie to nie mamy się od NIKOGO trzymać z daleka, jeśli chodzi o ścisłość. Tak mi się przynajmniej wydaje, że z całości Biblii wynika

I Kor 5,11: [...] napisałem wam, abyście nie przestawali z tym, który się mieni bratem, a jest wszetecznikiem lub chciwcem, lub bałwochwalcą [...], żebyście z takim nawet nie jadali.

Widzą Państwo, że postmodernistyczne idee niekoniecznie są zgodne z nauką PŚ. Tak sobie myślę, że gdyby św. Paweł żył w naszych czasach nie jedna organizacja propagująca homoseksualizm , źle rozumiany feminizm , czy kościoły lubujące się w bałwochwalczych kultach , wytoczyłyby mu proces sądowy o zniesławienie.

===

www.protestanci.org

Cytat 
Joanna Gacka
 czerwiec 16 2004 01:32   
Forum Admin
Admin

Quote by Sunrise:

I Kor 5,11: [...] napisałem wam, abyście nie przestawali z tym, który się mieni bratem, a jest wszetecznikiem lub chciwcem, lub bałwochwalcą [...], żebyście z takim nawet nie jadali.

Widzą Państwo, że postmodernistyczne idee niekoniecznie są zgodne z nauką PŚ. Tak sobie myślę, że gdyby św. Paweł żył w naszych czasach nie jedna organizacja propagująca homoseksualizm , źle rozumiany feminizm , czy kościoły lubujące się w bałwochwalczych kultach , wytoczyłyby mu proces sądowy o zniesławienie.

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć miłego SAMOTNEGO jedzenia ... albo wczytać się w kontekst tego wersetu i zobaczyć, cóż to robił jego Autor i jego Pan...

Żeby było jasne - dla mnie ekumenizm nie polega na tym, że mówimy sobie wszyscy że jest fajnie i miło, jeśli nie jest fajnie i miło. Nie jestem też zwolenniczką interkomunii bez faktycznej jedności a jeśli widzę, że ktoś grzeszy to wyraźnie mu to mówię. Ale zdaję sobie w pełni sprawę z własnej grzeszności, która wcale nie jest mniejsza od grzeszności innych moich braci a jeśli jest - to nie moja w tym zasługa jeno Tego który uśmierca we mnie grzech. Dlatego uważam, że początkiem takiego prawdziwego "biblijnego" ekumenizmu jest właśnie pokora a nie "jednoczenie się na urra". Jednocześnie nic złego nie widzę we wspólnej modliwie z moim bratem w Chrystusie, nawet jeśli jest on we wspólnocie z której doktryną nie do końca się zgadzam.

A tak przy okazji - dlaczego zwraca się Pan do mnie uzywając sformułowania "Państwo"? Ja nie reprezentuję tu niczyich innych poglądów jak tylko swoje.

===

Cytat 
Gość forum: gość
 czerwiec 18 2004 01:19   

Dz.Ap. 19:9
9. A gdy niektórzy nie dali się przekonać i trwali w uporze, mówiąc źle wobec ludu o drodze Pańskiej zerwał z nimi, odłączył uczniów i począł codziennie nauczać w szkole Tyranosa.
(BW)

A co z tym? Czy nie należy i dzisiaj odłączyć uczniów od niektórych heretyków? Nie wchodząc w szczegóły, przecież doktryna katolicka i protestancka jest nie do pogodzenia, więc jedni z drugimi nie powinni się bratać!

===

Cytat 
Janusz
 lipiec 06 2004 09:52   
Forum

Quote by Integrysta: Ja rozumiem ekumenizm jako powrót wszystkich do Kościoła Katolickiego. Ale nie może być o tym mowy bez zachowania nie tylko poprawnych, ale chrześcijańskich stosunków.

KKK 866 Kościół jest "jeden": ma jednego Pana, wyznaje jedną wiarę, rodzi się z jednego chrztu, tworzy jedno Ciało, jest ożywiany przez jednego Ducha ze względu na jedną nadzieję (Por. Ef 4, 3-5). u której kresu zostaną przezwyciężone wszystkie podziały.

Drogi Integrysto co masz na mysli pisząc o poprawnych, ale chrześcijańskich stosunkach ?

===

Wskaż mi przez Swego Ducha drogę, bym mógł dojść do prawdziwej jedności z Ojcem i Synem i bym umiał o niej mówić i dawać o niej świadectwo.

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: amgwip@wp.pl
 sierpień 17 2004 10:48   

Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus
Na wypadek, gdyby ktos sie bal, ze bedzie musial zjesc sam posilek
zapraszam na strone www.swietydominik.prv.pl
Andrzej Maria TOP

===

Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 sierpień 17 2004 12:49   
Forum Moderator
Moderator

Chodzi mi o to, że jeśli stosunki są tylko poprawne to trochę mało. Lepiej jeśli jeszcze jest w nich miejsce na chrześcijańską miłość, mimo że widzimy często tyle błędów w innych wspólnotach.

===

Cytat 
Michał Monikowski
 sierpień 17 2004 13:19   
Forum

No, dobrze, Panie Jakubie, a jesli juz ten powrot do naszego katolickiego Edenu zostanie urzeczywistniony, to znaczy jesli wszyscy potulnie "wroca" pod wladze papieza, to co dalej? Bedzie system rzadzony z Centrum, regulowany encyklikami i dokumentami w stylu "Redemtionis Sacramentum", gdzie nawet probuje sie dyktowac jakie nazwy z zwroty sa w kosciele dozwolone, a jakie nie? I wszyscy bedziemy piac z wdziecznosci za te posluge piotrowa i nasza szczesliwosc nie zazna konca? Przypominam, ze i komunizm to mial byc system totalnego wyzwolenia, a stal sie karykatura samego siebie. Jak zatem bedzie wygladac w praktyce to "zjednoczone chrzescijanstwo"?

Tak jak chrzescijanstwo zroznicowane moze dazyc do jednosci, tak poddane "jednosci" bedzie dazyc do... podzialow i wyzwolenia sie od wladzy centrum ("Weg mit Rom!" juz kiedys rozbrzmiewalo, Panie Jakubie! Chce Pan powtorki z historii?)

Cheers!!!

===

Precz ze "Starym Testamentem"!

Cytat 
Joel
 sierpień 17 2004 14:38   
Forum

Prosze poczytac czesciej Biblie, Kiedys bedzie jedna owczarnia i jeden pasterz, jednak chodzi tu o caly lud odkpuipony i Jezusa, jednak nie wierze,ze i wiem,ze nigdy nie bedzie "zjednoczenai chrzescijan pod berlem papieza", to jest niebiblijne i niedorzeczne.czy nie wystarczyc wszystkim chrzescijanom jedna Glowa jaka jest Jezus Chrystus?

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Przemysław Gola
 sierpień 21 2004 02:12   
Forum

Ekumenizm, który ma doprowadzić do powstania jednej organizacji kościelnej jest absolutnie niemożliwy.

Odkąd herezje stały się wyróżnikami niektórych wyznań, fizyczna jedność chrześcijan przestała być realna, bowiem połączenie kościołów równałoby się w niektórych przypadkach z zanegowaniem tychże wyróżników, a przez to zanegowaniem własnej tożsamości.

Na ekumenizm szkoda czasu. Czas należy poświęcić na głodzenie ewangelii zgubionym. Mamy ich w Polsce prawie 40 milionów i bardzo niewiele czasu.

Pismo powiada, aby ludzi, którzy głodzą niezdrową naukę nie przyjmować do domu. I to jest sedno spojrzenia na cały ekumenizm. Z heretykami ekumenia jest zakazana, a z prawowiernymi jest niepotrzebna.

Pozdrawiam. Przemysław Gola

===

www.protestanci.org

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 21 2004 11:52   
Forum

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Przemysław Gola
 sierpień 21 2004 23:25   
Forum

Drogi Mateuszu!

1. Jak sam powiedziałeś to Piotr a nie Luter został głową Kościoła. Tak więc powtarzam: Piotr, nie Luter, nie Jan Paweł II, nie arcybiskub Sawa i inni.

2. Co masz na myśli mówiąc, że papieże posiadają sukcesję? Były okresy w historii Kościoła, że nie było papieża w ogóle, była nim kobieta albo było ich wielu. Damazy (IV w. n.e.) został biskupem Rzymu w wyniku zamachu stanu, który przeprowadził wraz z podległymi mu opryszkami i strącił z tronu biskupiego "prawowitego papieża.

3. "Kościół widzialny musi mieć widzialną głowę." Tak? A skąd to wiadomo? Czy "głowa" musi być na szczeblu globalnym, czy może być na szczeblu lokalnym? Czy "głowa" może stanowić kolegium?

4. Luter nie posiada sukcesji? A co to jest sukcesja? Czy żyjąc w konkubinacie, jak wielu papieży miało zwyczaj, zachowuje się sukcesję? A kto jest prawowitym sukcesorem: ten, kto ekskomunikuje za prawowierność, czy ten, który został za prawowierność ekskomunikowany?

5. Proszę nie wrzucać do jednego worka organizacji (sic!) tak sobie odległych, jak tak zwany kościół episkopalny i na przykład Kościół Chrześcijan Baptystów. Ten pierwszy to świecka organizacja lansująca szeroko pojęte idee humanizmu, ten drugi to Kościół Jezusa Chrystusa sprawujący w sposób właściwy Jego sakramenty i głoszący ortodoksyjną naukę.

6. Autonomia gmin lokalnych prowadzi do herezji?
To znaczy, że KRK mając centralny zarząd tych herezji uniknął? Drogi kolego, zejdź na ziemię i przyjrzyj się pierwszej lepszej doktrynie katolickiej! Począwszy od sakramentów (chrzest przez pokropienie, komunia pod jedną postacią), poprzez zdziczały kult maryjny, na wyświęcaniu tzw. kapłanów kończąc, toż to rażące herezje.

Pozdrawiam.

===

www.protestanci.org

Cytat 
kubus_poe
 sierpień 22 2004 10:58   
Forum

Mam wrażenie że duża część forumowiczów rozumie ekumenizm po przez nawracanie na swoją jedynie słuszną wiarę. A to przecież nie o to chodzi. Chodzi o to a byś my się modlili razem, każdy inaczej ale wszyscy razem. Ja w tym roku spędziłem tydzień w Taize. To naprawdę miejsce w którym idea ekumenizmu żyje! Wspólna modlitwa, w czasie której rozdawana jest komunia i w jednej i w dwóch postaciach jak i błogosławiony chleb. Przecież kiedy pominemy różnice w dogmatach to wszyscy jesteśmy zjednoczeni w Jezusie Chrystusie. On daje nam proste zadanie. Kochaj Boga i bliźniego swego i wszyscy powinniśmy być jednością w tym przynajmniej prawie. A wtedy stworzymy jeden koścół. Tak mi się przynajmniej wydaje

Pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 22 2004 13:05   
Forum

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
kubus_poe
 sierpień 22 2004 13:36   
Forum

A wy ciągle swoje. A moim zdaniem prawdziwego chrzescijanina poznać najlepiej po tym jak czyni względem Boga i bliźniego, nie zaś do jakiego kościoła należy! Historia pokazała, że trudno jest tak na prawdę powiedzieć kto ma wyłączność na prawdę (jaki kościół) i kotolicy i prostestanci i prawosławni mają na soich rękach krew z wojen religijnych, handlu niewolnikami itd. Wierzmy w chrystusa który przecież nie potepiał tych którzy go słuchają i wypełniją przykazanie miłości. Newet niechrześcijanin może właśnie w ten sposób dojść do Chrystusa!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 sierpień 22 2004 14:10   
Forum Moderator
Moderator

Mógłby Pan wiecej napisac mi o nabożeństwach w Taize. Ciekawi mnie to - z góry dziękuję .

===

Cytat 
kubus_poe
 sierpień 22 2004 15:51   
Forum

W Taize modlimy się trzy razy dziennie. Rano w połódnie i wieczorem. Dla chętnych jest też o rano msza św. Modlitwa to śpiewanie któtkich fragmętów z Bibli lub pięśni pochądzących z całego świata. Bardzo ważna jest również cisza. Trwa ona około 10 minut. To naprawdę wspaniałe uczucie kiedy pełen kościół milczy w zadumie przez kilka minut. W czasie modlitwy czytane są też listy brata Rogera. Dodatkowo rano istniej możliwość przyjęcia komunii w czasie modlitwy. W piątek przeżywamy uroczystość adoracji krzyża. Każdy ma możliwość po przez przejście na kolanach do krzyża móc głebiej zrozumieć prawdę o śmierci Jezusa. W sobot nastepuje modlitwa światła. Uroczyste rozdanie wśród uczestników płonących świec ma symbolizować Światło Chrystusa który dociera do wszystkich. Zresztą prawdziwą atmosferę i ducha modlitwy Taize nie da się opisać. Bardzo ważne jest to że Taize stara sie łączyć rózne odłamy chrzescijaństwa niczego nie narzucajac. To trzeba przezyć. Nie koniecznie trzeba jechać do Franji w Polsce jest wiele miejsc gdzie odbywają sie podobne modlitwy. Polecam!

Pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Przemysław Gola
 sierpień 22 2004 23:27   
Forum

Witam serdecznie.

Oczywiście nie uda mi się Pana przekonać na łamach tego forum, ale myślę, że różnice w postrzeganiu sukcesji i wszystkich zagadnień z niż związanych leżą w pojmowaniu całej eklezjologii. Dla protestantów kościół nie jest instytucją zarejestrowaną w sądzie, ale wspólnotą wszystkich prawdziwie wierzących w niebie i na ziemi. A zatem, w kontekście tej doktryny sformułowanie, jakoby KChB miał 400 lat, natomiast kościół katolicki 2000 jest niewłaściwe. Nie można odpowiedzieć na pytanie, kiedy narodził się kościół protestancki, bo pytanie to jest źle postawione.

Chodzi o to, że kościół powstał 2000 lat temu. Został on założony przez Jezusa. Luter nie założył kościoła, tylko próbował reformować jeden z jego nurtow, i z tego powodu został ekskomunikowany. W tej przykrej sytuacji nie miał wyjścia, jak tylko powołać do życia wspólnoty, które nie były posłuszne władzy Rzymu.

Co do wspaniałego opisu wspólnoty Taize, to faktycznie obraz ten jest budujący. Dostrzegam jednak tutaj pewne niebezpieczeństwa. Mianowicie coraz częściej nasz stosunek do doktryn wieje duchem postmodernizmu.

Bo wbrew pozorom ekumenizm nie jest wartością nadrzędną i nie należy do niego dążyć za wszelką cenę. To budujące, kiedy chrześcijanie spotykają się razem na modlitwie, ale jak sam Pan zauwarzył, proponuje się różne formy nabożeństw i sakramentów: pod jedną postacią, pod dwiema, co kto woli.

Tak być nie powinno. Prawda jest jedna i przejawem fałszywej miłości będzie pobłażanie ludziom, którzy tkwią w herezji. Pismo poucza bowiem, abyśmy napominali ludzi, którzy trwają w błędzie, a nuż się upamiętają i będą zbawieni. Jeśli chodzi o mszę świętą, to nie idzie o sprawę małej wagi, ale o coś bardzo fundamentalnego. Albo następuje przeistoczenie, albo nie. Nie ma innego rozwiązanie, nie może być mowy o kompromisie, nie ma miejsca na "fakultety" w kościele.

Prawda jest jedna: ci którzy się jej nie trzymają, powinni otrzymać sygnał od Kościoła, że zbłądzili, a poprzez fakultatywne rozwiązania kościół może utwierdzić takich ludzi w przekonaniu, że generalnie wszystko jedno.

===

www.protestanci.org

Cytat 
kubus_poe
 sierpień 22 2004 23:53   
Forum

Mam wrażenie że jest Pan bardziej papieski niż papież. Przykładem moze być to ze Jan Paweł II wydał dekret pozwalający przyjmować komunię przez brata Roger mimo że nie jest on katolikiem. Wszyscy bracia mogą udzielać komuni a pochadzą oni z roznych kościołów. Być może katolicyzm to najlepsza droga do Boga, ale czy jedyna? Tylko Bóg decyduje kogo potępia. Powinniśmy ludzi nawrazać prawdą naszego życia a nie gadaniem.

Pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Przemysław Gola
 sierpień 23 2004 00:08   
Forum

Jakże mogę być papieżem, skoro jestem protestantem?

Nie wiem, czy pamięta Pan sytuację z Ewangelii, kiedy Jezus dyskutował z saduceuszami o życiu wiecznym. Ciekawą rzeczą jest, że nie odwołał się do ksiąg ST, których oni nie uznają, ale starał się posiłkować tekstami Pięcioksięgu, akceptowanego przez to stronnictwo żydowskie.

Do rzeczy! Rozmawiając z protestantem nie należy odwoływać się do autorytetu papieża, no chyba że chce Pan mnie podrażnić nieco. W dialogu ekumenicznym proszę sięgać do źródeł akceptowanych przez obie strony, takim jest na przykład Biblia. Bo cóż z tego, że papież udzielił pozwolenia, coż z tego, że baciaszkowie niby-protestanci rozdają konsekrowaną hostię?

To tylko świadczy o ich chwiejności i niezdecydowaniu!

===

www.protestanci.org

Cytat 
kubus_poe
 sierpień 23 2004 00:14   
Forum

Jeszcze jedno. Prawda jest jedna. Ale nie taka jak pan mówi. Jest nią Jezus Chrystus, i w nim jesteśmy jednym kościołem! Jezus jest miłością, sprawiedliwością i jedyną prawdą jaką na tym świecie może mi ktoś powiedzieć na 100%. Jestem katolikiem i nie zamierzam sie na coś innego nawracać. Nie uważam też że moja religia zamyka przed kimś bramy do raju. A kościół Katolicki sam zmieniał swoje dogmaty, moze mi Pan powie które z jakiego czasu były prawdziwe? Prawda to wielkie słowo nie należy je nadużywać, lepiej powiedzieć moim zdaniem.

Pozdrawiam ponownie i stwierdzam że rzeczywiście mnie pan nie przekonał.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kubus_poe
 sierpień 23 2004 00:22   
Forum

"To tylko świadczy o ich chwiejności i niezdecydowaniu!"

A może o otwartości, o tolerancji i o tym że Jezus zbawił wszyskich którzy w niego wierzą i wypełniają jedno największe przykazanie z którego inne pochodzą. Zresztą ja mam wrażenie że Panu się ciagle myli ekumenizm z nawracaniem. A to świadczy o dość woskim spektrum pojęć. Szkoda.

Pozdrawiam i przepraszam za ten wcześnijszy post, jakoś to dziwnie wygląda.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 23 2004 11:56   
Forum

Na mszy tradycyjnej (odprawianej za zgodą metropolity) słyszałem kazanie dotyczące zbawienia. Otóż ksiądz powiedział, że poza Kościołem katolickim nei ma zbawienia, jeżeli Chrystus tego nie zechce. Wniosek: przynależność do Kościołów protestanckich nei daje pewności zbawienia, a przynależność do Kościoła katolickiego daje większe szanse, bo się jest w Mistycznym Ciele Chrystusa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
witeczek
 sierpień 23 2004 18:26   
Forum

Quote by mateuszwroc:Wniosek: przynależność do Kościołów protestanckich nei daje pewności zbawienia, a przynależność do Kościoła katolickiego daje większe szanse...

Kto wierzy w Syna Bożego, ten ma w sobie świadectwo Boga, kto nie wierzy Bogu, uczynił Go kłamcą, bo nie uwierzył świadectwu, jakie Bóg dał o swoim Synu. A świadectwo jest takie: że Bóg dał nam życie wieczne, a to życie jest w Jego Synu. Ten, kto ma Syna, ma życie, a kto nie ma Syna Bożego, nie ma też i życia. O tym napisałem do was, którzy wierzycie w imię Syna Bożego, abyście wiedzieli, że macie życie wieczne.

1 Jana 5:10-13 (BT)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 listopad 27 2004 20:07   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mateuszwroc: Na mszy tradycyjnej (odprawianej za zgodą metropolity) słyszałem kazanie dotyczące zbawienia. Otóż ksiądz powiedział, że poza Kościołem katolickim nei ma zbawienia, jeżeli Chrystus tego nie zechce. Wniosek: przynależność do Kościołów protestanckich nei daje pewności zbawienia, a przynależność do Kościoła katolickiego daje większe szanse, bo się jest w Mistycznym Ciele Chrystusa.

Tzn. że jak jakiś ksiądz coś powiedział, to jest to prawda? To zaboli, ale: nie zgadzam się z nim.

wracając do ekumenizmu, wspominano tu o wspólnej modlitwie chrześcijan. Jak Wy to sobie wyobrażacie: jeden chrześcijanin modli się do Jezusa, drugi do Maryi, trzeci do św. Krzysztofa?

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: dawid1976
 listopad 28 2004 01:26   

co ekumenizm w ogole znaczy? serio nie mam pojecia, wiem tylko ze w moim greckim słwoniku są kilka podobnych słow o ile ekumenizm od nich pochodzi:

oikos- dom, miejsce do zycia, rodzina

oikonomia- gospodarstwo domowe, włodarstwo, interes, biznes

A tu chyba najpodobniejsze słowo: oikumene, znaczy- ziemia, ci ktorzy zyja na ziemi, ludzka rasa.

wiec przyjaciel integrysta chyba szuka bardziej oikos, wiec ze wszystcy poworcom pod poddasze katolockie i bedziemy zyc szczesliwie na zawsze, ale to nie jest co chyba ekumenizm znaczy.

oikonomia
jest tez vos czesto praktykowane, na przyklad 2-3 rozne wyznania podpisuja pakt, wchodza w jakies ugody bo przeciez chodzi o ten sam 'interes' :-)
przypomina mi jednak za bardzo Al Capone by mi sie to podobalo.

ja wole oikumene, chodzi tu o ludzkosc, pochodzimy wszystcty od Boga, Adam był naszych wszyskich ojciec, jestesmy bracmi, nawet jak mamy inne religie,
to mi najbardziej przypomina Ewangelie ktora kaze kochac Boga z calego serca i kazdego jak siebie samego, bez wzgledu na religie, rase lub podglad polityczny.

Pozdrawiam

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,17 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości