Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Zdenko z Sarajewa (Jeter)
 |  Wersja do druku
Joanna Gacka
 marzec 18 2005 00:03   
Forum Admin
Admin

Status: offline

Quote by strk: skoro zwyrodniały przestępca został schwytany, a zbrodnia została mu udowodniona, to nalezy go odizolować od reszty społeczeństwa, ale tak aby nie stanowił dla tego społeczeństwa żadnego obciążenia. A to akurat ma miejsce w obecnym systemie penitencjarnym. karać śmiercią nie możemy, nie mamy takiego prawa.

1. na czyj koszt? Podatników (w tym rodziny ofiary, której i tak odebrał tak wiele), własny, jego rodziny, jakieś inne wyjście? Wiesz ile kosztuje utrzymanie i pilnowanie takiego gościa co nie ma nic do stracenia przez kilkadziesiąt lat?

2. na czyją odpowiedzialność. Kto i w jaki sposób odpowie jeśli taki gość (jeden, dwóch, dziesięciu) ucieknie? Kto bedzie się tłumaczył rodzinom kolejnych ofiar, które płaciły grzecznie ze swoich podatków na nieskuteczne "odizolowanie"? Co będzie jeśli rodziny te (i inne) w akcie obywatelskiego nieposłuszeństwa przestaną utrzymywać nieskuteczny system penitencjarny? Też ich do więzienia? Może razem z mordercą ich bliskich? A może zbierać od ofiar więcej podatków, żeby lepiej chronić więzienia?

3. Poza prawem stawia się człowiek w tak drastyczny jak napisałeś powyżej spoób prawo to łamiąc. Robi dokładnie to, co robi gość usiłuhjąc przejśc w powietrzu między wieżowcami. Tylko że jeden w drastyczny sposób łamie prawo powszechne prawo ciążenia a drugi - prawo moralne. Morderca sam sobie zadaje śmierć, właśnie przez postawienie się poza prawem. Sam ją wybiera, świadomie dobrowolnie, w pełni władz umysłowych, bez czynników dodatkowych typu nieludzkie cierpienie - w tym przypadku jestem za tym, by uszanować jego prawo do takiego wyboru. (swoją drogą na Dalekim Wschodzie w niektórych przypadkach pięknie to załatwiano - w Chinach w XIX w. gość musiał sam się powiesić a za sznur płacili spadkobiercy).

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
strk
 marzec 18 2005 00:19   
Forum

Status: offline

szanowna pani joanno!

1.nawiązałem do swojego postu o ciężkich obozach pracy, gdzie wyjaśniłem sposób postępowania z osadzonymi-proszę przeczytać. pisząc o utrzymaniu skazanych i odnosząc to do sytuacji obecnej, miałem na myśli takie wielkości jak dzienna racja żywieniowa, miesięczny koszt utrzymania pojedyńczego więźnia skazanego na dożywocie, oraz całej infrastruktury z której będzie on korzystał w czasie odbywania wyroku. a ta infrastruktura, jak sama pani zauważyła jest utrzymywana z naszych podatków. cięzki obóz pracy może te koszty znacznie obniżyć, wyjaśniam, z powodu dużej smiertelności wśród osadzonych dożywotnio-tak uczy historia.
2. nie rozumiem wogóle tego punktu? przecież ze zwykłych więźień też uciekają. ale nie słyszałem o próbach uchylania się od płacenia podatków w związku z ucieczkami osadzonych. pani argument jest za czy przeciw izolacji skazanych w ciężkich obozach pracy?
3. alternatywa (o ile dobrze zrozumiałem) obozu pracy, czy też samobójstwa zbrodniarza to pomysł dobry.
ale tu też nie rozumiem pewnej rzeczy: szacunek dla wyboru, czyli dla decyzji o złamaniu prawa-w domyśle szacunek dla decyzji o zabiciu drugiej niewinnej osoby?? czy to miała pani na myśli?

co do zdania, cyt.: "aby nie stanowił dla tego społeczeństwa żadnego obciążenia. A to akurat ma miejsce w obecnym systemie penitencjarnym" to wyraziłem się nieprecyzyjnie. miałem na myśli to, że w obecnym systemie utrzymanie więźnia jest zbyt kosztowne. zaraz poprawię post.

===

"Tam, gdzie dwóch, lub trzech zbierze się w moim imieniu, tam Ja jestem między nimi"

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,08 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty