Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 brat i siostra - mąż i żona
 |  Wersja do druku
wszechmocny
 marzec 03 2005 07:21  (Czytany 3908 razy)  
Forum

Status: offline

niedawno słyszałem w tv o przypadku (w Polsce), że brat żyje z siostrą jak mąż z żoną i mają dzieci; czy jest to grzech?

ja nie uważam tego za grzech; nie dowierzam medycznym nowinkom, że dzieci "kazirodcze" są narażone na wiele chorób akurat z tego powodu; dlaczego śmiem wątpić? otóż samo Pismo Święte donosi, że Abraham i Sara byli bratem i siostrą!! - dzieci jednego ojca, ale innych matek; a czy Izaak urodził się chory z tego powodu? - nie ma o tym żadnej mowy; wygląda na to, że przed wiekami normalne było, że brat brał siostrę za żonę; czy więc mnóstwo ludzi byłoby chorych z powodu obciążeń genetycznych??
a jak rozmnożyli by się ludzie biorąc pod uwagę, że na początku była jedna para: mężczyzna i kobieta?? przecież nie było innego wyjścia - brat musiał pojąć rodzoną siostrę za żonę!! inaczej ród przepadłby z kretesem w pierwszym zrodzonym pokoleniu, a więc cały ludzki rodzaj wraz z nim
dzisiaj ewentualne związki brata i siostry uważa się za nieetyczne, ale dlaczego? czy "nieetyczne" równa się "grzeszne"?

w przypadku wspomnianej na początku posta pary coś innego było nie do przyjęcia - owi rodzice nie dbali o swoje dzieci, wręcz chyba nawet się nimi nie zajmowali; jeśli coś jest grzechem, to pewnie własnie to

===

Bóg podał rękę Ci, otworzył piekła drzwi, stół zastawiony jest już

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 marzec 03 2005 13:10   
Forum

Quote by dysydent: niedawno słyszałem w tv o przypadku (w Polsce), że brat żyje z siostrą jak mąż z żoną i mają dzieci; czy jest to grzech?

ciekawe...
napisałeś, że w wg. TV w Polsce jest przypadek kazirodztwa (na medycynie nie znam... ) i wygląda na to, że nikogo to nawet nie zdziwiło?

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
wszechmocny
 marzec 03 2005 13:39   
Forum

tak sobie myślę, że może się trochę zagalopowałem w tych jakże dowolnych rozmyślaniach - na pewno nie zachęcam nikogo do kazirodztwa; ale nadal nurtuje mnie pytanie: dlaczego coś, co kiedyś było normalne, a wręcz niezbędne do dziś stało się zakazane i złe

===

Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 marzec 03 2005 14:31   
Forum

Quote by dysydent: tak sobie myślę, że może się trochę zagalopowałem w tych jakże dowolnych rozmyślaniach - na pewno nie zachęcam nikogo do kazirodztwa; ale nadal nurtuje mnie pytanie: dlaczego coś, co kiedyś było normalne, a wręcz niezbędne do dziś stało się zakazane i złe

czasy się zmieniają... obyczaje się zmieniają...

nie wiem...

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 20 2005 23:20   
Forum

Dysydencie - widzę, że niezbyt dokładnie czytałeś Biblię. Jeste tam wyraźnie napisane przeciw kazirodztwu!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 marzec 21 2005 09:52   
Forum

Quote by Marcin W: Dysydencie - widzę, że niezbyt dokładnie czytałeś Biblię. Jeste tam wyraźnie napisane przeciw kazirodztwu!

I właśnie dobrze pokazałeś Marcinie W. Iż Biblie nie trzeba tylko czytać ale i dokładnie studiować, przeważnie dlatego bo zawiera ona wiele ksiąg

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
wszechmocny
 marzec 24 2005 07:09   
Forum

tak, to prawda, że w Torze obcowanie brata z siostrą jest zabronione (wers numer 3 do kwadratu); ale bez tego ludzie by być może wyginęli, bo nie rozmnożyliby się na początku

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 24 2005 13:24   
Forum

Wiesz - naprawdę zastanawiam się o co tobie chodzi. Rzucasz się tu, bruździsz przeciw Bogu (zarzucasz mu kłamstwo), twierdzisz że kazirodztwo nie jest grzechem, choć Biblia tak naucza... A może jesteś też za homoseksualizmem, pedofilią, zoofilią i innymi ".......filiami"? A może seks pozamałżeński też nie jest grzechem. Moim zdaniem pozostaje tylko jedno - modlić się o twoje NA-WRÓ-CE-NIE! Tak, nawrócenie, bo odwróciłeś się plecami - by nie powiedzieć o innej części ciała - do Boga i szukasz jakichś własnych ścieżek. Ale uważaj! Na takich ścieżkach można się tylko strasznie poranić... Wiem, bo tego doświadczyłem w swoim życiu.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
wszechmocny
 marzec 24 2005 22:17   
Forum

jeśli chodzi o homoseksualistów/pedziów/cioty, to ich symbolem jest tęcza - według Tory znak przymierza Boga z Noem

===

Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 marzec 24 2005 23:03   
Forum

Myślę, że jedno (symbol gejów) z drugim (znakiem przymierza) ma niewiele wspólnego.

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 25 2005 19:35   
Forum

Są tacy, którzy użyją każdego argumentu, choćby najpłytszego skojarzenia, żeby bronić stwierdzenia, że to, co Biblia nazywa grzechem jednak nie jest grzechem...

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 marzec 26 2005 09:10   
Forum

tak jest, marcinku, tak zawsze bylo! wszyscy rzucaja wersetami z biblii na lewo i na prawo. tym samym wersetem kontrargumentuja. nawet szatan atakowal Jezusa fragmentami z biblii. kazdy dopasowuje Slowo do swoich potrzeb i przekonan, niestety.

===

Profil   Email 
 Cytat 
wszechmocny
 marzec 30 2005 10:05   
Forum

jestem wrogiem homoseksualizmu, uważam, że sama natura redukuje tę postawę do nędznego ludzkiego wymysłu, bo przecież jest oczywiste, że homoseksualizm jest bezpłodny; ale nie mam zamiaru nikomu zabraniać dokonywania wyboru drogi w życiu; i nie potrzebuję wcale podpierać tego biblią, wystarczy rozumne myślenie; albo inaczej: ja przytakuję słowom Pisma Świętego:
Nie będziesz cieleśnie obcował z mężczyzną jak z kobietą. JEST TO OBRZYDLIWOŚCIĄ.
Wspaniałe słowa. I również Pismo Święte popiera mnie w tej kwestii. W tej kwestii ja i JAHWE jesteśmy jednomyślni.
natomiast jeśli chodzi o kazirodztwo to spodziewam się, że nikt nie zaprzeczy temu, że gdyby nie ono ludzie by wyginęli; bo na początku ludzkości brat i siostra musieli mieć z sobą dzieci (przyjmując, że na początku była jedna ludzka para); nie byłoby więc rozmowy na tym forum, bo nie byłoby ani Was, ani mnie

w związku z moimi poglądami mam odczucie, że nazwa "kazirodztwo" jest niewłaściwa; jeśli gdzieś zdarzy się, że brat i siostra zostaną mężem i żoną, to ja milczę, bo uważam, że moje spojrzenie na sprawę jest kompletne i całościowe; przyznaję też, że w tej sprawie nie zgadzam się z JAHWE

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 31 2005 23:44   
Forum

Jeśli nie zgadzasz się z Jahwe to z kim się zgadzasz? Odpowiem Ci - z "tym", co stoi po drugiej stronie, który względem Boga jest po drugiej stronie "barykady".

===

Profil   Email 
 Cytat 
urszula
 wrzesień 03 2005 19:39   
Forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
urszula
 wrzesień 03 2005 19:39   
Forum

Quote by dysydent: tak sobie myślę, że może się trochę zagalopowałem w tych jakże dowolnych rozmyślaniach - na pewno nie zachęcam nikogo do kazirodztwa; ale nadal nurtuje mnie pytanie: dlaczego coś, co kiedyś było normalne, a wręcz niezbędne do dziś stało się zakazane i złe

małżeństwa w tym samym rodzie służyły temu, by nie "rozrzedzać krwi" - kto nadawał się lepiej na małżonkę niż kobieta najbliżej spokrewniona? (w rodach królewkich - faraonowie miały też znaczenie względy polityczne}
zasadniczo wtedy nie bardzo znali się na genetyce, więc może z tym należało by się zapoznać, drogi przedmówco, przed wystawianiem tak ciekawych sądów?
poza tym kazirodztwo w Starym testamencie pojawia się jako określenie stosunków seksualnych między matką i synem (względnie macochą i pasierbem), a także ojcem i córkami (poatrz historia o Locie).

===

Profil   Email 
 Cytat 
asante
 wrzesień 09 2005 15:12   
Forum

Tak Biblia zawiera wiele ksiąg, natomiast należy pamiętać iż w Biblii jest wiele niedomówień, dwuznaczności, dlatego nie możemy czytać jej dosłownie.
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 wrzesień 09 2005 17:05   
Forum

Quote by asante: Tak Biblia zawiera wiele ksiąg, natomiast należy pamiętać iż w Biblii jest wiele niedomówień, dwuznaczności, dlatego nie możemy czytać jej dosłownie.
Pozdrawiam

Bzdura. biblię należy czytać tak jak została napisana: gdzie dosłownie - dosłownie, gdzie przenośnia - przenośnię, gdzie przypowieść - przypowieść.

Teza o wieloznaczności Biblii jest ulubonym argumentem tych, którym ona zawadza, ale boją się do tego przyznać.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Maciej Pasternak
 wrzesień 09 2005 17:07   
Forum

Quote by dysydent: niedawno słyszałem w tv o przypadku (w Polsce), że brat żyje z siostrą jak mąż z żoną i mają dzieci; czy jest to grzech?

ja nie uważam tego za grzech; nie dowierzam medycznym nowinkom, że dzieci "kazirodcze" są narażone na wiele chorób akurat z tego powodu; dlaczego śmiem wątpić? otóż samo Pismo Święte donosi, że Abraham i Sara byli bratem i siostrą!! - dzieci jednego ojca, ale innych matek; a czy Izaak urodził się chory z tego powodu? - nie ma o tym żadnej mowy; wygląda na to, że przed wiekami normalne było, że brat brał siostrę za żonę; czy więc mnóstwo ludzi byłoby chorych z powodu obciążeń genetycznych??
a jak rozmnożyli by się ludzie biorąc pod uwagę, że na początku była jedna para: mężczyzna i kobieta?? przecież nie było innego wyjścia - brat musiał pojąć rodzoną siostrę za żonę!! inaczej ród przepadłby z kretesem w pierwszym zrodzonym pokoleniu, a więc cały ludzki rodzaj wraz z nim
dzisiaj ewentualne związki brata i siostry uważa się za nieetyczne, ale dlaczego? czy "nieetyczne" równa się "grzeszne"?

w przypadku wspomnianej na początku posta pary coś innego było nie do przyjęcia - owi rodzice nie dbali o swoje dzieci, wręcz chyba nawet się nimi nie zajmowali; jeśli coś jest grzechem, to pewnie własnie to

Te "medyczne nowinki" mają kilka tysięcy lat z okladem i występują we wszystkich kulturach. Do tego stopnia, że w niektórych plemionach indiańskich rodzeństwo po ukończeniu 13 roku życia nie miało prawa odzywać się bezpośrednio do siebie, tylko poprzez pośredników.

A genetyka te "nowinko-starynki" potwierdziła.

===

Cytat 
asante
 wrzesień 10 2005 09:14   
Forum

Drogi Macku, nie będe pisała, iż sie mylisz, bo każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie mogę też przyznać Ci racji.
Więc bardzo mi przykro, ale pozostane przy swoim zdaniu, bo ucze się własnie o Bibli, więc jakomś wiedze na ten temat posiadam.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 wrzesień 11 2005 00:43   
Forum

Napisanie, że się mylę nie podważa mojego prawa do własnego zdania. Nie wiem, jaki debil wymyślił tę idiotyczną doktrynę, że tolerancja i wolność słowa oznacza niezaprzeczanie nikomu i zgadzanie się ze wszystkimi. To jakaś paranoja. Jeśli nie mam racji, to nie mam racji. Wolność słowa i tolerancja polega na tym, że mam prawo nie miec racji, a ty masz prawo mi to powiedzieć. I tyle.

A jeśli nie mam racji, to bądź łaskawa mi to udowodnić i podaj na jakiej podstawie tak twierdzisz. Bo ja na przykład twierdzę, że jesteś wielbłądem.
Bardzo mi przykro, pozostanę przy swoim zdaniu, bo pisuję czasem o zoologii i jakąś wiedzę na ten temat posiadam.

===

Cytat 
Marek
 wrzesień 11 2005 01:48   
Forum

Pozwólcie, że przyłączę się do tego OT'a i stanę po stronie Maćka (wszakże jedno kółko różańcowo-biblijno-medytacyjno-etc. )...

To, że aktualnie uczysz się o Bilbii, Asante, nie upoważnia Cię do wysuwania tak pochopnych wniosków z już posiadanej wiedzy.

Jeżeli w Piśmie stoi: 'Nie zabijaj', a gdzie indziej Anioł Pański niesie śmierć całemu pierworodnemu stworzeniu Egiptu, to czy jesteśmy zobligowani do tego, żeby nie brać dosłownie przykazań Pana i przez to uzurpować sobie Jego prawo do decydowania o życiu i śmierci istot ludzkich? To tylko pozorna sprzeczność, która nie zwalnia nas z obowiązku postępowania według normy, którą Pan na nas nałożył, tylko i wyłącznie dla naszego dobra. Podobnie jest z innymi fragmentami Pisma, ale nie zajmujemy się tym teraz.

No, ale jeżeli wiesz lepiej, 'co gdzie i jak' w Piśmie, to przekonaj nasze kółko... Swoją drogą, rad bym wiedzieć, gdzie i od kogo pobierasz te nauki o Piśmie. Boję się tylko, że na lekcjach religii, od księdza katechety... To straszne, ale już spotykałem się z takimi sytuacjami, że osoba, wydawałoby się, doskonale znająca się na podstawowych zagadnieniach związanych z Pismem, potrafi głosić herezje większe od moich...

Pozdrawiam,
Marek

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,18 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post