Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 "Ekumenizm" praktyczny - czyli tragikomedia w 1 akcie.
 |  Wersja do druku
Łukasz Gawryś
 marzec 30 2005 13:36  (Czytany 4978 razy)  
Forum Admin
Admin

Status: offline

Poniewaz juz zamiescilem juz ten artykul w portalu bratnim (http://www.ekumenizm.pl/content/article/2005033008301329.htm) to wklejam tutaj na forum zamiast jako artykul w portalu:

------------------------------------------------------

"Ekumenizm" praktyczny - czyli Hermesa boje z księdzem katolickim

Tragikomedia

Motto: „Kiedy wielotysięczne tłumy zebrały się koło Niego, tak że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach.” (Łuk 12,1-3)

Osoby dramatu:
Hermes - w skrócie h.
Obdarzony mądrością ksiądz katolicki - w skrócie kk.
Osoby trzecie - czekające na wejście do kancelarii.

Rzecz dzieje się w kancelarii parafii Kościoła Rzymsko-Katolickiego Matki Bożej Różańcowej w Warszawie.

Akt 1

Hermes czeka przed kancelaria - wchodzą po kolei 3 osoby w tym pani z pożywieniem wpycha się przed nim. W końcu...
KK - Pan w jakiej sprawie?
H - Ja po akt chrztu.
KK - Zapraszam.
Hermes wchodzi do kancelarii siada przed księdzem
H - Więc ja chciałbym akt chrztu....
KK - Dobrze, w którym roku był pan ochrzczony ?
H - 85 lub 86...
Ksiądz szuka w różnych aktach co zajmuje mu z 5 minut. w międzyczasie pyta:
KK - Kiedy się pan urodził ?
H - W listopadzie 85...
KK - Ale to może być w 86...
H - No właśnie dlatego mówiłem...
Szuka dalej w końcu:
KK – To pana naziwsko ??
H - Tak.
Po czym wypytuje o dokładne dane - imiona i nazwiska rodziców i nagle:
KK - W jakim celu panu to potrzebne ??
H - W celu konwersji do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Ksiądz robi oczy jakby ducha zobaczył i milczy chwilę po czym z wyrzutem:
KK - Wiesz, że zdradzasz kościół. Zdradzasz kościół!
H - Ale ja należę do kościoła chrześcijańskiego.
KK - Zdradzasz kościół. Zdradzasz kościół!
H - Taaaak...
KK - Zdradzasz kościół i ja to musze wpisać tutaj.
H - Niech ksiądz wpisze nawet 2 razy...
KK - Bo ja ci mogę tego aktu nie wydać i mam do tego prawo!!
H - To niech ksiądz nie wydaje, ja tu nie przyszedłem się z księdzem kłócić.
KK - Ale to zaczynasz robić!
H - To ksiądz zaczął!
KK - Nie. Zdradzasz kościół! Zdradzasz kościół!
H - Taak, dotarło juz do mnie.
KK - Właśnie nie dotarło! Zdradzasz kościół. Teraz to, co będzie potem ? Buddyzm?
H - Chciałbym, żeby ksiądz zaczął rozróżniać pomiędzy wyznaniami chrześcijańskimi a innymi religiami...
KK - Ja rozróżniam, ale ty zdradzasz kościół!
H - Nie mogę nic zdradzać bo do niczego się nie zobowiązywałem....
KK – Nie będziesz mógł być chrzestnym!
H - Tak, zdaje sobie z tego sprawe.
KK (wstaje) - Zdradzasz kościół - został ci udzielony akt łaski w czasie chrztu a ty...
H - I to było dobre.
KK - Zdradzasz kościół! Tu będzie ci dobrze tak samo jak i tam. Kościół protestancki jest świadomy swojej zdrady...
H (wstaje i pokazując na niego palcem) - To jak to było ? To wy żeście nas wyrzucili czy my was? To papież wydał bullę w 1521 roku ekskomunikującą...
KK - Nie, wiem jak było, dziecko poczytaj sobie o historii! Św Franciszek zrobił dużo większą reformę...
H - Taaak, właśnie.
Hermes odbiera kopertę z aktem, celowo nie dziękując i podnosi się...
KK - Jest w tobie dużo pychy i odpowiesz za to...
H - Ksiądz też!
Wychodzi i zamyka drzwi, po chwili wychodzi ksiądz za nim:
KK - Będziesz chciał sakramenty....
H - Taaak.(oddala się szybkim krokiem)

Koniec aktu pierwszego

Ciąg dalszy nastąpi po konwersji kiedy będę wypisywał się ze swojej parafii już. Starałem się możliwie najdokładniej odtworzyć to w pamięci bo choć z jednej strony już nie jednej historii się nasłuchałem o KRK to nie wiedziałem, że można być aż takim ... i trochę mnie to zszokowało.
A powtórzę tylko to co jedna znajoma osoba mi powiedziała: nie wierz w żaden ekumenizm! To jest wszystko pic na wodę, oni są ciemnogrodem całkowitym i jeżeli będziemy tacy naiwni to oni tylko to wykorzystają!

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 marzec 30 2005 13:45   
Forum Admin
Admin

Mogłeś to napisać krócej :

repeat
writeln ("KK - zdradzasz kościół");
until hermes_in_kancelaria=true

pozdrawiam

GG

PS
a katolicką definicję ekumenizmu miałeś w stopce Mateusza - to "powrót na łono"...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 30 2005 17:13   
Forum Admin
Admin

tak, jak juz wziolem ten akt chrztu to wyszedlem dalej zeby tych bredni nie sluchac. A rzymsko-katolicka wersja wroca to raczej "ekumenizmu" - bo ja jednak wierze ze i w KRK sa normalni ludzi ktorzy naprawde widza troche dalej i naprawde im zalezy na wspolpracy miedzy chrzescjaniami.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 marzec 30 2005 20:30   
Forum

Ja ciagle sobie nie życzę, aby Pan zwracał się do mnie i pisał o mnie per "wroc". Mam imię. Ksiądz został przedstawiony w sposób mechaniczny. A tak na prawdę, to Luter zniszczył jedność Kościoła, a nie Papież.

Który to był dokument z 1921? Można tytuł, a najchętniej link do tekstu. Skoro Papież wyłączył was ze wspólnoty z Kościołem, to sprawa jest jasna. We wspólnocie nie jesteście i zbawienia nie osiągniecie. Rzeczą oczywistą jest, że odrzucanie wiary katolickiej to grzech ciężki, a z grzechem ciężkim nie można być zbawionym.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 marzec 30 2005 20:36   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc: ... zbawienia nie osiągniecie.

Decyzję w tej sprawie zostaw Komu innemu...

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 30 2005 21:04   
Forum Admin
Admin

tfu 1521, powiedzialem, a napisalem 1921 - juz poprawiam, nie wiem czemu, juz ci mowie bulla "Decet Romanum pontificem..." wydana przez papieza Leona X.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 30 2005 21:15   
Forum Admin
Admin

"Ksiądz został przedstawiony w sposób mechaniczny."

Ksiadz zostal przedstwiony w taki sposob w jaki ja go zapamietalem i w jaki najobiektywniej jak moglem go opisalem. Nie bylo cie tam wiec nie wiesz, mozesz mi zaufac ze bylo w miare tak jak pisze, ale przypuszczam ze nie zrobisz tego bo jest ci to nie na reke.

A tak na prawdę, to Luter zniszczył jedność Kościoła, a nie Papież.
We wspólnocie nie jesteście i zbawienia nie osiągniecie.
Rzeczą oczywistą jest, że odrzucanie wiary katolickiej o grzech ciężki, a z grzechem ciężkim nie można być zbawionym.

A swistak siedzi i zawija je w sreberka. Masz tak ograniczony obraz swiata ze az mi sie zal robi ja na ciebie czytam, nie wiem jacy lefrebrysci czy integrysci ci takie pranie mozgu robia ale naprawde mnie to przeraza, sorry za ostre slowa ale juz nie moge. Mierzysz bardzo wysoko w swych osadach - kiedys moze baaaaardzo dlugo spadac.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł Chojecki
 marzec 31 2005 00:07   
Forum

Osobiście uważam, że Pan Mateusz prawdziwie przedstawia stanowisko katolickie w tej sprawie. Oczywiście się z nim nie zgadzam, ale szanuję jego mowę tak,tak; nie,nie.
Dzisiejszy ekumenizm jest niestety albo pułapką zastawianą przez b. sprytnych i bezbożnych ludzi, albo naiwnym życzeniem "dzieci kwiatów" odrzucających fakty.
Świadczą oni o tym, że bardziej kochają człowieka niż Boga, bo dla przyjażni z ludźmi poświęcają Prawdę Bożą.
Rzeczywistość jest taka, że albo katolicka nauka prowadzi do zbawienia (ja idę na zatracenie), albo zbawienie jest tylko z łaski i tylko przez wiarę i wtedy do piekła zmierza Pan Mateusz. Nie próbujmy robić ludziom wody z mózgu mówiąc o "porozumieniu" katolicyzmu z chrześcijaństwem. Dwóch sprzeczności nie da sie pogodzić, można je co najwyżej lekceważyć...

Paweł Chojecki

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 marzec 31 2005 00:17   
Forum

Poglądy Mateusza nie są zgodne z nauczaniem katolickim. Przynajmniej w tej kwestii. Akurat tak się składa, że mam przyjaciół katolickich teologów i jestem dość na bieżąco.

Z historią Matteusz też jest na bakier, bo nie wie, że "tuż" przed Lutrem była Wielka Schizma Zachodnia i Kościołem rządziło jednocześnie dwóch, a w pewnej chwili nawet trzech papieży.
Luter nikogo nie wzywał do odłączenia się od Kościoła, a pisma reforamcyjne cały czas mówią o poszukiwaniu zgody. Został natomiast bez wysłuchania "wyrzucony za drzwi". W dodatku za gloszenie czegoś, co jest obecnie uznawane za naukę KRK. Podobnie zresztą Jan Hus został spalony na stosie za głoszenie poglądó zgodnych z obecnym nauczaniem KRK.
Reformację poparły w większości kraje, które w okresie schizmy opowiedziały się za papieżem rzymskim przeciw awiniońskiemu.

Widać więc jak na dłoni, że rozłam spowodowali przywódcy Kościoła, a nie jeden biedny mnich, który tylko zaprosił wszystkich do dyskusji.

Mateuszu, poza brewiarzem istnieją także inne książki.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 31 2005 00:29   
Forum Admin
Admin

ech dzieki, moze mu cos przetlumaczysz, bo ja nie mam do tego cierpliwosci i talentow pedagogicznych A a1a1a1 - wiesz mysle ze to ze integrysci czy inni lefrebrysci tlumacza sobie tak ekumenizm to jeszcze nie znaczy ze tak naprawde jest, ja mam naprawde nadzieje ze przynamniej z czescia KRK da sie "dogadac".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 31 2005 10:11   
Forum

Quote by hermes:
A powtórzę tylko to co jedna znajoma osoba mi powiedziała: nie wierz w żaden ekumenizm! To jest wszystko pic na wodę, oni są ciemnogrodem całkowitym i jeżeli będziemy tacy naiwni to oni tylko to wykorzystają!

Widzisz, Hermes,cały problem polega na tym, że mi jako katolikowi także pewna osoba całkiem niedawno powiedziała: Nie wierz w żaden ekumenizm! To jest wszystko pic na wodę, protestanci są całkowicie zamknięci na dialog i jeżeli będziemy tacy naiwni to oni tylko to wykorzystają !

Problem polega również na tym,że w naszych postach, na tym forum, też jesteśmy zamknięci na dialog i tylko nawzajem atakujemy siebie. Zauważ, że Twoja jakże urocza i nie wątpię, że prawdziwa historyjka, była atakiem na katolicyzm. Wolałeś nawrzucać swojemu poprzedniemu wyznaniu poprzez osobę tego księdza niż przekazać nam cokolwiek pozytywnego. Twoja reakcja na takie zachowanie księdza jest z pewnością wytłumaczalna.
Dopóki jednak nie zaczniemy ze sobą rozmawiać, a nie atakowac się nawzajem i wzajemnie wypominać sobie przeszłość, dopóty nasza niechęć wzajemna będzie sie tylko pogłębiała.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 31 2005 14:47   
Forum Admin
Admin

"Widzisz, Hermes,cały problem polega na tym, że mi jako katolikowi także pewna osoba całkiem niedawno powiedziała: Nie wierz w żaden ekumenizm! To jest wszystko pic na wodę, protestanci są całkowicie zamknięci na dialog i jeżeli będziemy tacy naiwni to oni tylko to wykorzystają !"

Sorry ale odbijasz pileczke tylko :/.

"roblem polega również na tym,że w naszych postach, na tym forum, też jesteśmy zamknięci na dialog i tylko nawzajem atakujemy siebie."

Ja nie bardzo wiem jak mozna byc otwartym na dialog z integrystami ?? poczytaj wypowiedzi swoich wspolwyznawcow... a z drugiej strony sa zwolenicy teori ze kosciol katolicy to wielki babilon no i jest jak jest :/

"Zauważ, że Twoja jakże urocza i nie wątpię, że prawdziwa historyjka, była atakiem na katolicyzm. Wolałeś nawrzucać swojemu poprzedniemu wyznaniu poprzez osobę tego księdza niż przekazać nam cokolwiek pozytywnego."

Suuuper, jak cos nam nie pasuje to najlepjej milczec bo jeszcze druga strona sie obrazi, no ekstra po prostu myslenie, w ten sposob napewno bedziemy budowac ekumenizm, kiedy o problemach nie bedziemy mowic. Czy dla ciebie napisanie cokolwiek krytycznego o katolicyzmie moze nie byc antykatolicyzmem ??

" Twoja reakcja na takie zachowanie księdza jest z pewnością wytłumaczalna."

- za to jego reakcja na moje slowa jest niewytlumaczalna - ja naprawde nie czuje sie w zaden sposob winny jezeli o to ci chodzi - wrecz przeciwnie uwazam ze zachowalem sie jak nalezy - a byloby naprawde duuuzo ostrzej gdybym nie stwierdziel ze ten delikwent nie jest warty tego zeby sie po kuriach szlajac po ten akt chrztu...

"Dopóki jednak nie zaczniemy ze sobą rozmawiać, a nie atakowac się nawzajem i wzajemnie wypominać sobie przeszłość, dopóty nasza niechęć wzajemna będzie sie tylko pogłębiała."

Chodzi o jedna podstawowa rzecz - mianowcie szacunek - dopoki nie bedziemy sie nawzajem szanowac dopoty nie bedzie miedzy nami zgody - katolicy jak i protestaci musza pojac ze druga strona ma swoje racje i swoja "wizje chrzescjanstwa" i ekumenizm nie ma polegac na podporzadkowaniu sie ktorejs opcji - drugiej stronie. Tylko na podkreslaniu tego co mamy wspolne - np wspolnej modlitwie do Boga (i katolicy musza zrozumiec ze protestaci "zdrowasiek" odmawiac nie bede, a protestaci musza zrozumiec ze katolicy modla sie po "swojemu" - i tez maja dobre intenecje i nalezy je cenic) na wspolnych akcja charytatywnych i co bardzo wazne - wlasnie na tym zeby kosciol umial stanoc na przeciw sytulacji kiedy dochodzi do sprzecznych interesow miedzy nimi - np malznestw mieszanych, konwersji etc - a o problemach ktore sa nalezy dyskutowac - i wlasnie po to napisalem ten artykul.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 31 2005 14:59   
Forum Admin
Admin

Ech i moze nie napisalem w koncu jednej z waznijeszych rzeczy - ten ksiadz byl mlody, to nie byl jakis proboszcz 60-70 letni tylko mlody 25-30 napewno nie wiecej niz 35 lat mial...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 31 2005 16:38   
Forum

Quote by mateuszwroc: A tak na prawdę, to Luter zniszczył jedność Kościoła, a nie Papież.

O kurde! Nie wiedziałem! W całej literaturze ukazuje się, jak to Luter walczył z tymn, co chore w Kościele rzymskim i jak był przez Rzym za to zwalczany... Biedny Luter! Mało, że został wyklęty za głoszenie prawdy to jeszcze jego winą jest rozpad "świętego" Kościoła katolickiego!

Quote by mateuszwroc:Skoro Papież wyłączył was ze wspólnoty z Kościołem, to sprawa jest jasna. We wspólnocie nie jesteście i zbawienia nie osiągniecie. Rzeczą oczywistą jest, że odrzucanie wiary katolickiej to grzech ciężki, a z grzechem ciężkim nie można być zbawionym.

No tak... Zapomniałem, że to Krk decyduje kto zostanie zbawiony a kto nie. Bóg przecież nie ma nic do gadania, jesli Krk wyda decyzję.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 31 2005 16:44   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by hermes:

Widzisz, Hermes,cały problem polega na tym, że mi jako katolikowi także pewna osoba całkiem niedawno powiedziała: Nie wierz w żaden ekumenizm! To jest wszystko pic na wodę, protestanci są całkowicie zamknięci na dialog i jeżeli będziemy tacy naiwni to oni tylko to wykorzystają !

Drobny szczegół - prawda jest taka, że ekumenizm jest "wynalazkiem" protestanckim! Bo to protestanci pierwsi zaczęli robić spotkania międzywyznaniowe. Piszę to na wszelki wypadek, gdyby komuś zaczęło wydawać się, że ekumenizm wymyślili katolicy...

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 31 2005 16:48   
Forum

Quote by medieval_man:Zauważ, że Twoja jakże urocza i nie wątpię, że prawdziwa historyjka, była atakiem na katolicyzm. Wolałeś nawrzucać swojemu poprzedniemu wyznaniu poprzez osobę tego księdza niż przekazać nam cokolwiek pozytywnego.

Wiesz co, nie wypisuj takich głupot bardzo cię proszę! Nie przedstawiaj tutaj Krk jako strony poszkodowanej, bo tą stroną w tym konkretnym przypadku był Hermes. Nie można nazwać atakiem na katolicyzm napisania o prawdziwym zdarzeniu. Wierzę Hermesowi, bo sam dobrze znam w jaki sposób zachowują się księża. I mógłbym tu z nazwisk wymienić przynajmniej kilku, jakich znam z tego grona - pijaków, erotomanów, "łacinników podwórzowych"... Mógłbym przypomnieć jak to zostałem wyrzucony od konfesjonału - już to opisałem w innym poście na tym forum. Nie raz zostałem opluty przez kler, bądź też widziałem kler takim, że... rzygać się po prostu chce na takie widoki!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 31 2005 16:49   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by medieval_man:
Quote by hermes:

Drobny szczegół - prawda jest taka, że ekumenizm jest "wynalazkiem" protestanckim! Bo to protestanci pierwsi zaczęli robić spotkania międzywyznaniowe. Piszę to na wszelki wypadek, gdyby komuś zaczęło wydawać się, że ekumenizm wymyślili katolicy...

Nikt tutaj chyba nie zamierza jeszcze wywoływac dodatkowych sporów o to, kto był pierwszy w ekumenizmie!
Tego by jeszcze brakowało!
Nigdy byśmy z tych sporów nie wyszli!

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 marzec 31 2005 17:00   
Forum

Quote by Marcin W:

Wiesz co, nie wypisuj takich głupot bardzo cię proszę! Nie przedstawiaj tutaj Krk jako strony poszkodowanej, bo tą stroną w tym konkretnym przypadku był Hermes. Nie można nazwać atakiem na katolicyzm napisania o prawdziwym zdarzeniu.

Bardzo mi przykro, ze nie zrozumiałeś tego, co napisałem. Nie chciałem bronić tego księdza i Hermes to świetnie zrozumiał.
Chciałem tylko,aby jednostkowe przypadki nie były okazją do ataku zbyt uogólnionego, a tak sie stało. Jeśli opisuje sie takie prawdziwe (bo nie wątpię w szczerość Hermesa) wydarzenia w kontekście forum ekumenicznego, to ma ono wydźwięk bardzo ogólny i może być odebrane w sposób:

"Patrzcie jak godnie zachowują się protestanci, a jak nagannie katolicy!"

Chcę przez to powiedzieć także, że w opisie spotkania Hermesa z księdzem nie było nic co mogłoby budować moją wiarę (oczywiście nie z winy Hermesa). Szkoda, bo raczej na tego typu posty liczę na tym serwerze.
Uważam, że lepiej nic nie napisać, niż rozgłaszać rzeczy, które mogą zachwiać wiarę maluczkich...

Prawda, żeby mogła być głoszona, musi być Prawdą w Miłości

===

Cytat 
Paweł Chojecki
 marzec 31 2005 21:13   
Forum

A a1a1a1 - wiesz mysle ze to ze integrysci czy inni lefrebrysci tlumacza sobie tak ekumenizm to jeszcze nie znaczy ze tak naprawde jest, ja mam naprawde nadzieje ze przynamniej z czescia KRK da sie "dogadac".

Mamy następującą sytuację:

Katolicy wierzą w Jezusa, który wykonał tylko część pracy koniecznej do naszego zbawienia. Resztę musi dołożyć człowiek m.inn. przez sakramenty i dobre uczynki.

Chrześcijanie wierzą w Jezusa, który dokonał absolutnie wszystkiego, co konieczne dla naszego zbawienia. Człowiek otrzymuje je całkowicie za darmo i od razu, gdy tylko poprosi.

Jak miałoby więc wyglądać to "dogadanie się"?

Paweł Chojecki

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 31 2005 21:54   
Forum Admin
Admin

Czytales wspolna deklaracje o usprawiedliwieniu pomiedzy luteraniami a katolikami ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 marzec 31 2005 21:58   
Forum Admin
Admin

A medieval - ja ci jeszcze raz powtorze - ekumenizmu nie zbudujesz na niezauwazaniu bledow... i mowienie ze moze to maluczkich urazic nie jest usprawiedliwieniem - bo mysle ze " Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma" i bynajmiej nie odnosi sie do dobr ziemskich...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 marzec 31 2005 22:24   
Forum

No to spróbuję was trochę pogodzić.
Hermes opisał prawdziwe zdarzeni, które nim wstrząsnęło. Znam chłopaka w realu, wiem, że jest gorący i emocjonalny, nie dziwię mu się, że zareagował tak na zarzut zdrady.
Moim zdaniem w całej sytuacji widać dość wyraźnie, że największy problem ma ksiądz. Ja miałem coś podobnego, kiedy odchodziłem z ZHP do ZHR-u i zarzut zdrady spotkał mnie nie ze strony "zatwardziałych" ZHPowców, tylko ze strony ludzi, którzy sami rozważali zmianę organizacji.
Argument o wierności i zdradzie pojawia się bowiem nie wtedy, kiedy nie mam wątpliwości, tylko wtedy, kiedy je mam: będę wierny, pomimo; nie odejdę, bo to byłaby zdrada.
Przypuszczam, że ksiądz sam ma ochotę na zmianę wyznania, ale... to byłaby zdrada, a on przecież złożył śluby.

I tyle co do przypadku Hermesa. Chłopak musiał to z siebie wyrzucić i dobrze zrobił, bo rzeczywiśćie, jedności nie buduje się na ukrywaniu tego, co uwiera, tylko na szczerości.

Zgadzam się jednak z Medievalem, że nie powinniśmy tracić czasu na jałowe "golono-strzyżono", kto był piewrszy, a kto ostatni. Oczywiście, jak ktoś wypisuje takie bzdury, jak Mateuszwroc, to trzeba to skorygować, bo namiesza ludziom w głowach.
Natomiast dyskusja, kto wymyślił ekumenizm jest śmieszna, bo ekumenizm był zawsze. Pierwsze sobory zwoływano po to, żeby się dogadać w spornych sprawach.

Przyjmijmy tekst Hermesa jako obrazek z rzeczywistości i przestrogę (BTW. znam protestantów myślących jak ten ksiądz) i zamknijmy temat.

===

Cytat 
Mirosław Miarczyński
 marzec 31 2005 22:27   
Forum

Quote by a1a1a1:

Katolicy wierzą w Jezusa, który wykonał tylko część pracy koniecznej do naszego zbawienia. Resztę musi dołożyć człowiek m.inn. przez sakramenty i dobre uczynki.

A Pan w dalszym ciągu usiłuje dyskutować z wymyśloną przez Pana wizją katolicyzmu? Boi się Pan zajrzeć do źródeł? Na początek sugeruję główne prawdy wiary...

Mirek

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 marzec 31 2005 22:27   
Forum

Quote by a1a1a1:
A a1a1a1 - wiesz mysle ze to ze integrysci czy inni lefrebrysci tlumacza sobie tak ekumenizm to jeszcze nie znaczy ze tak naprawde jest, ja mam naprawde nadzieje ze przynamniej z czescia KRK da sie "dogadac".

Mamy następującą sytuację:

Chrześcijanie wierzą w Jezusa, który dokonał absolutnie wszystkiego, co konieczne dla naszego zbawienia. Człowiek otrzymuje je całkowicie za darmo i od razu, gdy tylko poprosi.

Jak miałoby więc wyglądać to "dogadanie się"?

Paweł Chojecki

A pełni pychy pouczają wszystkich na prawo i lewo promując siebie i swoje nazwisko, ignorując fakty i prawdę, żeby tylko wyżej siebie wynieść.
:-/
Poczytaj Pawle trochę dokumentów katolickich na ten temat, a potem pisz, bo twoje broszurki kłamią.

Uprzedzając twoje obruszenie się na formę "ty" przypomnę, że:
* Pana mamy jednego w Niebie,
* my jesteśmy braćmi, a bracia się "tykają",
* nic bardziej śmiesznego od nadętej pychy.

===

Cytat 
Paweł Chojecki
 marzec 31 2005 23:04   
Forum

"Czytales wspolna deklaracje o usprawiedliwieniu pomiedzy luteraniami a katolikami ?"

Raczej prosiłbym Ciebie o pokazanie możliwości pogodzenia tych stanowisk, jeśli uważasz, że da się dogadać.
Być może źle prezentuję stanowisko katolickie i biblijne, wtedy proszę o korektę.
Swoją wiedzę o stanowisku katolickim czerpię z materiałów źródłowych (dokumentów soborowych),a a nie z prac współczesnych teologów, które nie koniecznie są reprezentatywne dla nauki katolickiej. Mogą wyrażać ich prywatne poglądy często sprzeczne z oficjalnym, doktrynalnym stanowiskiem katolickim.

Jeśli chodzi o delkarację o usprawiedliwieniu lut-kat, to nie zamierzam jej czytać dopóki któraś ze stron (lub obie) oficjalnie nie przyzna, że przez 400 lat prowadziła ludzi na manowce w kwestii usprawiedliwienia.
Ale zacytuję Ci fragment listu pewnego znajomego zielonoświątkowca na ten temat:

"Różnego rodzaju dwustronne dialogi ekumeniczne, będące próbą wyrażenia na nowo prawd wiary tak, aby mogli je przyjąć członkowie wyznań (vide katolicko-luterańska deklaracja w sprawie usprawiedliwienia) są o tyle dobre, że skłaniają obie strony do szukania jakiegoś wspólnego zrozumienia tekstu Biblii, bez ukrywania istniejących różnic doktrynalnych. I o tyle złe, że nie powodują żadnych praktycznych następstw (np. wspomniana deklaracja w ogóle nie zmieniła ani miliarda katolików ani milionów luteran, było to tylko porozumienie hierarchów kościelnych, na bazie sformułowań niektórych tylko teologów). Poza tym, jak widzę, każda strona interpretuje później osiągnięte porozumienie według własnego uznania."

Pozdraiwam
Paweł Chojecki

===

Cytat 
Paweł Chojecki
 marzec 31 2005 23:10   
Forum

"Katolicy wierzą w Jezusa, który wykonał tylko część pracy koniecznej do naszego zbawienia. Resztę musi dołożyć człowiek m.inn. przez sakramenty i dobre uczynki."

"A Pan w dalszym ciągu usiłuje dyskutować z wymyśloną przez Pana wizją katolicyzmu? Boi się Pan zajrzeć do źródeł? Na początek sugeruję główne prawdy wiary... "

Mirek

Panie Mirosławie, byłbym wdzięczny za pouczenie, gdzie pobłądziłem w przedstwieniu katolickiej nauki nt zbawienia. Oczywiście powyższe zestawienie jest bardzo skrótowe, ale w moim przekonaniu pokazuje istotę sporu.

Paweł Chojecki

===

Cytat 
dawid1976
 marzec 31 2005 23:23   
Forum

Hermes,

czekam z ciekawością na Akt II :-)

Ale na marginesie. Po co ci te chodzenie po aktach? Czy takie wymaganie mają Luteranie abyś mógł się stać członikiem?

Wniemczech to sie innaczej robi. Idzie się do Urzędu miejskiego i składa się tam deklaracje prawną (zapłaciłem nawet 30 Euro takse albo coś, bo innaczej nie chcieli mi wymazać z karty podatkowej RK Roemoisch-Katholisch). No i potem miałem spokój. KK w Niemczech podelega 'podatnikom' a więc tam była sprawa załatwiona.

Sorki że tu w Polsce musisz przechodzić takie martury. Pozatem ja miałem szczęście że w Polsce KK nie chciał mnię ochrzcić ze względu na 'grzech' moich rodziców. Może na moje szczęście?

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mirosław Miarczyński
 marzec 31 2005 23:39   
Forum

Quote by a1a1a1:
Panie Mirosławie, byłbym wdzięczny za pouczenie, gdzie pobłądziłem w przedstwieniu katolickiej nauki nt zbawienia. Oczywiście powyższe zestawienie jest bardzo skrótowe, ale w moim przekonaniu pokazuje istotę sporu.

Paweł Chojecki

No właśnie - kluczowym sformułowaniem jest tu "w moim przekonaniu". Niestety, zbytnio opiera się Pan na swoim przekonaniu a za mało na rzetelnej wiedzy. Dlatego odsyłam do tekstów podstawowych, takich jak główne prawdy wiary. Proszę mi wierzyć, nauka katolicka nie mówi niczego sprzecznego z tym co jest zawarte w owych prawdach, znanych wszystkim dziecom idącym do I Komunii.

Mirek

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł Chojecki
 kwiecień 01 2005 01:09   
Forum

Problem w tym, że u I Komunii byłem i tego mnie właśnie nauczono.
Zamiast odsyłać mnie do bliżej nie określonych tekstów źródłowych (ja korzystam z Breviarium Fidei),proszę o wykazanie mi przynajmniej jednego błedu w moim pojmowaniu nauki kk.
Inaczej będę zmuszony uznać, że nie prowadzi Pan rzeczowej polemiki, a jedynie demagogię...

Paweł Chojecki

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 18 2005 20:10   
Forum Admin
Admin

No a ja wracajac do tematu - obiecalem ze dokoncze - jak bede sie z KRK wypisywal - no wiec czynie to:
Zostalem bardzo milo zaskoczony - po ostatniej wizycie spodziewalem sie najgorszego - wiec tym bardziej bylem zaskoczony kiedy ksiadz powiedzial dobrze i wziol sie do szukania moich danych. Potem powiedzial mi powodzenia - a ja nauczony dosiwadczeniem - i tym ze taka okazja moze sie juz nie powtorzyc - podziekowalem mu ze zachowal sie ladnie - odpowiedzial ze ma nadzieje ze wierzymy w jednego Boga - oczywscie ze tak - rzeklem i dodalem mu ze szanuje KRK, to swe powolanie odnalazlem w KEA - potem zyczylismy sobie powodzenia mi w nowym koscielem a jemu w pracy duszpasterskiej, i z Bogiem jak dodal wyszedlem. Ciesze sie bardzo z tej sytulacji - ciesze sie ze tak sie to skonczyl - i ze sa tacy ksieza. Zycze kazdemu i sobie rowniez wiecej w zyciu takich kontaktow ekumenicznych - wtedy naprawde bedzie widac ze jestesmy jedno. Pozdrawiam wszytskich braci rzymskich-katolikow.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,30 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty