Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Świadectwo
 |  Wersja do druku
Maciej Pasternak
 kwiecień 04 2005 00:10  (Czytany 1832 razy)  
Forum

Status: offline

Byłem dziś (dosłownie przed chwilą) na mszy za papieża koło kościoła p.w. Świętego Ducha w Koszalinie. Dokładnie w miejscu, gdzie w 1991 roku Jan Paweł II odprawił swą pierwszą w czasie wizyty w Polsce mszę. Tym razem prowadził biskup Nycz.
Chcę wam krótko powiedzieć jedno: rzadko jestem tak zbudowany jak po tej mszy. Poza kilkoma drobnymi momentami - typu modlitwa przed komunią - praktycznie nie było takich chwi, kiedy musiałbym "zamykać uszy", żeby nie uczestniczyć w czymś, co jest dla mnie bluźnierstwem. Chrystus w centrum zwiastowania. Cały czas mowa o Ewangelii, Chrystusie i zbawieniu z łaski przez wiarę. Ewangelik mógł się cieszyć tym nabożeństwem.

Było super.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 04 2005 09:50   
Forum

A ja wczoraj byłem u luteranów... Bardzo mi się podobało, jak gorąco modlili się za zmarłego papieża!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 04 2005 19:42   
Forum

A ja wczoraj byłem na dwóch Mszach według Novus Ordo i na jednej według rytu trydenckiego (odprawianej za zgodą Metropolity) i podobało mi się.

"praktycznie nie było takich chwi, kiedy musiałbym "zamykać uszy", żeby nie uczestniczyć w czym¶, co jest dla mnie bluĽnierstwem"

A cóż w naszych Mszach śmie Pan nazywać bluźnierstwem?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 04 2005 21:21   
Forum

Quote by mateuszwroc:

Coś w Biblii jest o ludziach kłótliwych... :-/ Nawet w takim momencie nie potrafisz być wyrozumiały?
Chociażby modlitwy maryjne, chociażby modlitwę przed komunią "moją i waszą ofiarę". Jest parę rzeczy. Ale wkurzające jest to, że na moje pojednawcze pisanie ty odpowiadasz (jak zawsze) agresją. Jesteś jednego ducha z potrójnym a1. Obaj jesteście fanatykami.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 04 2005 23:00   
Forum

Tylko, że "potrójny a1" jakby częściej ma rację... W tym momencie nie mogę sobie podarować odrobiny ironii, bowiem w wielu punktach się zgadzam z Pawłem - nie do końca, ale jednak rozumiem jego sopsób oceny i to, czym się kieruje. Jeden z moich przyjaciół baptystycznych jest podobnie cięty - ja o tym wiem, a i on wie o tym, że mam trochę łagodniejsze podejście do postrzegania katolicyzmu. Macieju - tak, jak już gdzieś napisałem - uważam, że Mayeusz błądzi i sam nie wie jak bardzo bładzi - to jest największa tragedia! Myślę, że można się tylko modlić. Jak będziemy się modlić, to Pan tak tego nie zostawi. Jestem o tym przekonany!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 04 2005 23:07   
Forum

Quote by mateuszwroc:A cóż w naszych Mszach śmie Pan nazywać bluźnierstwem?

Mateuszu! Podobnie jak Maciej uważam, że nie czas, by prowadzić spory. Twój post wolę traktować jako pytanie, a nie jako początek kłótni. Pytasz, to Ci odpowiem.

Zgadzam się generalnie z Maćkiem. Od siebie dodam jednak jeszcze, że uważam, że czymś wysoce niewłaściwym - nie nazwał bym tego bluźnierstwem, ale raczej herezją - jest traktowanie Mszy św. jako ponownego składania ofiary Chrystusa. Zauważ, że Pan nasz zgromadziwszy uczniów w Wieczerniku podając im chleb i wino powiedział: "Oto ciało moje", "Oto moja krew" (traktując to przy tym w sposób wyraźny jako symbol!), po czym dodał "To czyńcie na moją pamiątkę!" Powiedział "To czyńcie na moją pamiątkę", a nie "Składajcie ze mnie ofiarę, bo ja w tym jestem".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 04 2005 23:23   
Forum

Quote by Marcin W: Tylko, że "potrójny a1" jakby częściej ma rację... W tym momencie nie mogę sobie podarować odrobiny ironii, bowiem w wielu punktach się zgadzam z Pawłem - nie do końca, ale jednak rozumiem jego sopsób oceny i to, czym się kieruje. Jeden z moich przyjaciół baptystycznych jest podobnie cięty - ja o tym wiem, a i on wie o tym, że mam trochę łagodniejsze podejście do postrzegania katolicyzmu. Macieju - tak, jak już gdzieś napisałem - uważam, że Mayeusz błądzi i sam nie wie jak bardzo bładzi - to jest największa tragedia! Myślę, że można się tylko modlić. Jak będziemy się modlić, to Pan tak tego nie zostawi. Jestem o tym przekonany!

Akurat w całości się zgadzam z tobą Miałem na myśli generalną postawę obu wykluczającą taką opcję, że się mylą. Faktem jednak jest, że Paweł częściej pisze z sensem.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 04 2005 23:36   
Forum

Quote by Maciek:
Quote by mateuszwroc:

Coś w Biblii jest o ludziach kłótliwych... :-/ Nawet w takim momencie nie potrafisz być wyrozumiały?
Chociażby modlitwy maryjne, chociażby modlitwę przed komunią "moją i waszą ofiarę". Jest parę rzeczy. Ale wkurzające jest to, że na moje pojednawcze pisanie ty odpowiadasz (jak zawsze) agresją. Jesteś jednego ducha z potrójnym a1. Obaj jesteście fanatykami.

Jakby Pan był wyrozumiały, to nie pisałby Pan o owych "bluźnierstwach".

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 04 2005 23:37   
Forum

Quote by Marcin W:

Mateuszu! Podobnie jak Maciej uważam, że nie czas, by prowadzić spory. Twój post wolę traktować jako pytanie, a nie jako początek kłótni. Pytasz, to Ci odpowiem.

Zgadzam się generalnie z Maćkiem. Od siebie dodam jednak jeszcze, że uważam, że czymś wysoce niewłaściwym - nie nazwał bym tego bluźnierstwem, ale raczej herezją - jest traktowanie Mszy św. jako ponownego składania ofiary Chrystusa. Zauważ, że Pan nasz zgromadziwszy uczniów w Wieczerniku podając im chleb i wino powiedział: "Oto ciało moje", "Oto moja krew" (traktując to przy tym w sposób wyraźny jako symbol!), po czym dodał "To czyńcie na moją pamiątkę!" Powiedział "To czyńcie na moją pamiątkę", a nie "Składajcie ze mnie ofiarę, bo ja w tym jestem".

Chrystus powiedział "to JEST". Czyż Chrystus wtedy nie składał ofiary? Powiedział "to" w sensie składania ofiary.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 kwiecień 04 2005 23:56   
Forum Admin
Admin

Sugeruję mocno, by spory doktrynalne przenieść do innego wątku. ten ma tytuł "świadectwo"

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 05 2005 00:19   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by Marcin W:

Chrystus powiedział "to JEST". Czyż Chrystus wtedy nie składał ofiary? Powiedział "to" w sensie składania ofiary.

Nie, w tym momencie jadł wieczerzę.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 00:52   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by Marcin W:

Co do cytatu - pisałem z pamięci, ale jestem 99% pewien, że dokładnie. Co się tyczy składania ofiary... He, he, he! jezus złożył ofiarę jedynie na krzyżu, a wieczerza była paschą - tutulaną ucztą. Widać, że raczej słabo znasz świat Biblii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 00:53   
Forum

Quote by Admin: Sugeruję mocno, by spory doktrynalne przenieść do innego wątku. ten ma tytuł "świadectwo"

Jestem jak najbardziej za, ale podejrzewam, że zaraz Mateusz wytoczy tu jakąś "ciężką artylerię". :-(((

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 kwiecień 05 2005 01:10   
Forum Admin
Admin

Quote by Marcin W:

Jestem jak najbardziej za, ale podejrzewam, że zaraz Mateusz wytoczy tu jakąś "ciężką artylerię". :-(((

Jeśli wytoczy tu a nie w oddzielnym wątku, to post zostanie skasowany. Wasze 2 powyższe też skasuję jeśli w ciągu 24 godzin nie przeniesiecie ich do nowego wątku.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 05 2005 11:19   
Forum

Ja jestem za skasowaniem całego tematu. Co do "artylerii" to nie miałem zamiaru nic pisać, po prostu uznałem, że Pani Gacka ma rację pisząc, że to nie ten temat.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 13:27   
Forum

A dlaczego ma niby być temat skasowany? temat jest dobry, więc się nie wygłupiaj z takimi pomysłami. Droga Joanno! Nie przenoś nigdzie i nie kasuj tych wpisów. Po prostu ucinamy dyskusję i finał. Ja dłużej tu pisać poza tematem w każdym razie nie będę - no, może jeszcze jeden wyjątek - riposta Mateuszowi, ale też "ucinająca". Chyba się zgodzisz ze mną, Maćku?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 13:30   
Forum

Quote by mateuszwroc: Ja jestem za skasowaniem całego tematu. Co do "artylerii" to nie miałem zamiaru nic pisać, po prostu uznałem, że Pani Gacka ma rację pisząc, że to nie ten temat.

Jakoś nie widzę, żebyś gdzieś tu coś takiego napisał, że jesteś "za". Od pierwszej chwili zacząłeś jakąś chorą dyskusję ideologiczną. To tyle. Nie odpowiadaj na ten post - wracamy do tematu i BASTA!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 kwiecień 05 2005 13:40   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc: Ja jestem za skasowaniem całego tematu. Co do "artylerii" to nie miałem zamiaru nic pisać, po prostu uznałem, że Pani Gacka ma rację pisząc, że to nie ten temat.

Całego nie skasuję - natomiast pod nóż pójdą wszystkie posty pod moją prośbą o niekontynuowanie dywagacji nei na temat. Jak chcecie zalozcie sobei nowy watek w "problemach ekumenicznych"

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,33 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości