Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy protestant może być ojcem chrzestnym w kościele katolickim?
 |  Wersja do druku
Gość forum: Ojciec chrzestny?
 lipiec 11 2004 10:27  (Czytany 10295 razy)  


Interesuje mnie to z punktu widzenia obydwu kościołów.Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ sprawa dotyczy mojego dziecka. Rzbilo.

===

 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 lipiec 11 2004 22:42   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/17/03
Postów:: 1091

Z punktu Kodeksu Prawa Kanonicznego sprawa wygląda tak:

Kan. 872 - Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.


Kan. 873 - Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych.


Kan. 874 -

§ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;

4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.


§ 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

Jako katolik radzę Panu, aby na rodziców chrzestnych, jeżeli jest Pan katolikiem, wybrał katolików. Chrzestny w razie śmierci rodziców będzie musiał wychować dziecko w wierze katolickiej, bo tak obiecał przed Bogiem. Protestant raczej nie będzie tego potrafił, nawet pomimo wielu chęci. Decyzja należy do Pana, ale radzę, aby chrzestni nie byli mieszani. Co będzie czuło dziecko, jeżeli w czasie I Komunii Świętej, jego chrzestny będzie twierdził, że dziecko dostanie tylko opłatek. Dziecko utraci wtedy prawdziwy sens i znaczenie Eucharystii i może uwierzyć, że Chrystuś nie jest obecny pod obecnością Ciała i Krwi. W dodatku protestanci zazwyczaj nie uznają innych sakramentów niż Eucharystia i Chrzest. Bierzmowania nie mają. Proszę się poważnie zastanowić.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Ezechiel
 lipiec 12 2004 09:34   


Szanowny panie,

to zalezy jeszcze ajki protestant.Zielonoswiatkowiec czy Babptysta sie nie zgodzi-gdyz uznaja wylacznie chrzest osob swiadomych zdeolnych przyjac Jezusa do swego serca, zdolnych.to jest chrzest osob , ktore uwirzyly.natomista jesli jest to ewangelik, brat Moprawksi itd-(ci chrzcza rowniez niemowleta),wowczas moze sie zgodzic na parycypacje w chrzecie w obrzadku katolickim czy tez bycie tzw"ojcem chrzestnym".

===

 
 Cytat 
Mateusz Dunikowski
 lipiec 13 2004 21:01   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 12/01/02
Postów:: 2

Ojcem chrzestnym mojej córki (a dokładniej świadkiem bierzmowania) jest zielonoświątkowiec. Proboszcz się zgodził bez większych problemów. Wiem jednak, że niektórzy proboszczowie w wyniku nieznajomości tematu nie zgadzają się. Co do tej osoby (świadka chrztu), mam pełne przekonanie, że jest w stanie lepiej przekazać zasady wiary RZYMSKOKATOLICKIEJ lepiej niż losowo wybrany polak-katolik.

Pozdrawiam

===

Mateusz
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Moze!
 lipiec 14 2004 10:25   


Oczywiscie, ze moze. Ja jestem ojcem chrzestnym mojego bratanka, syna kuzyna i kuzynki - zostali ochrzczenie w kosciele rzymskim, a ja jestem ewaneglikiem reformowanym. Oczywiscie, w metrykach figuruje jako "swiadek".
Kazimierz Bem

===

 
 Cytat 
Gość forum: Kasia
 październik 21 2005 12:50   


Witam serdecznie
wyciagam "stary temat", bo mam również pytanie w kwestii wyboru rodziców chrzestnych.
Za kilka miesięcy zostanę mamą. Bardzo bym chciała, zeby ojcem chrzestnym mojego dziecka został mój brat (ja zresztą tez jestem chrzestną jego dziecka). Problem w tym że brat żyje w tzw. związku niesakramentalnym (bez ślubu koscielnego), ożenił sie z kobietą rozwiedziona. Jest osobą wierzącą, praktykująca, ale... no własnie, jest to jedno "ale"
Jak to wygląda z punktu widzenia Koscioła, czy mimo to moj brat bedzie mogł byc chrzestnym mojego dziecka?

===

 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,12 sekund
Nowy wątek Odpowiedz



 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana