Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kultura i Media Nowy wątek Odpowiedz
 Kod da Vinci - co o tym myślicie?
 |  Wersja do druku
Gość forum: gosc
 lipiec 19 2004 15:17  (Czytany 6730 razy)  

Widzę, że jest tu sporo artykułów o Kodzie da Vinci. A może odezwałyby się osoby, które czytałytę książkę. Jak myślicie, jest w niej coś prawdziwego? Przecież skądś musiał Brown brać te informacje? I jeszcze jedno - widzę, że chrześcijanie "jak jeden mąż" rzucili się na udowadnianie zd KdV to bzdura. Czy to nie jest zastanawiajace? Dlaczego tak książka jest uważana za tak niebezpieczną?

===

Cytat 
Gość forum: Kuba
 lipiec 19 2004 23:27   

j ajestem ewangelikalnym chrzesijaninem i t ksiazka mi sie bardzo podoba, Pochalniam ja wrecz.a jeszcze nie skonczylem.ja nei widze tutaj jej jakiegios niebzpiecvznstwa i tyraktuje jako fikcje lietracka.Oczywiscie niektore watki np Opus Dei sa calkiem realne i rozmaiwajac z moimi znajymimy z Hiszpani-notabene nawet katolikami wiem,ze to jest Panstwo w panstwie a wlasciiwe Kosciol w Kosciele.Opus Dei jest potrzegana jako mafia dbbajaca o swoje brudne interesy.Jest bardzo niepopularna od tej zlej strony nawet w tak katolckiej Hiszpanii!co zastanaiwa.ale koniec o opus dei.Czesc watkow historycznych moze byc prawdziwa czesc moze byc zwykla literacka fikcja i zapewne taka jest.wyliczenia i to czy Jezus mial zona i potomstwo...czy nie macie wiekszych problemow....??Biblia o tym nie mowi.Facvet-Mr Brown nie udziela nawet wywiadow,On na tym rozglosie robi wielka kase.I o to tu chodzi , nic wiecej.ja nie bede kopii kruszyl bo nie warto.Ksiazka fajna ale z przymrizeniem oka.pozdrawiam

===

Cytat 
Janusz
 lipiec 19 2004 23:52   
Forum

Status: offline

On na tym rozglosie robi wielka kase

Zgoda - o to własnie chodzi

===

Wskaż mi przez Swego Ducha drogę, bym mógł dojść do prawdziwej jedności z Ojcem i Synem i bym umiał o niej mówić i dawać o niej świadectwo.

Profil   Email 
 Cytat 
jezOO
 lipiec 26 2004 23:37   
Forum

Quote by Kuba: .wyliczenia i to czy Jezus mial zona i potomstwo...czy nie macie wiekszych problemow....??Biblia o tym nie mowi.

Kuba pomyśl chwilę zanim coś napiszesz bo twoje podejście jest po prostu chore,zrozum Brown mówi o genialnej wręcz rzeczy dla katolików,mianowicie uzmysławia nam problem powstawania nowego testamentu,jak widze nie zdajesz sobie sprawy z tego iż to właśnie podczas synodu w nicei ustalono kształt nowego testamentu czyli dokonano de facto manipulacji poprzez odżucenie pewnych ewangelii.To właśnie tutaj rysuje się nam problem czy mamy wierzyć w to co jest napisane w nowym testamencie wiedząc iż w czasie synodu po części chodziło o politykę!!!!!!!!!czy mamy prawo odrzucać apokryfy bo instytucja tak każe??????zastanówcie sie nad tym czy można wierzyć w coś co zostrało spreparowane podczas politycznej debaty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: rydz
 lipiec 31 2004 16:12   

Quote by Kuba: j ajestem ewangelikalnym chrzesijaninem i t ksiazka mi sie bardzo podoba, Pochalniam ja wrecz.a jeszcze nie skonczylem.ja nei widze tutaj jej jakiegios niebzpiecvznstwa i tyraktuje jako fikcje lietracka.Oczywiscie niektore watki np Opus Dei sa calkiem realne i rozmaiwajac z moimi znajymimy z Hiszpani-notabene nawet katolikami wiem,ze to jest Panstwo w panstwie a wlasciiwe Kosciol w Kosciele.Opus Dei jest potrzegana jako mafia dbbajaca o swoje brudne interesy.Jest bardzo niepopularna od tej zlej strony nawet w tak katolckiej Hiszpanii!co zastanaiwa.ale koniec o opus dei.Czesc watkow historycznych moze byc prawdziwa czesc moze byc zwykla literacka fikcja i zapewne taka jest.wyliczenia i to czy Jezus mial zona i potomstwo...czy nie macie wiekszych problemow....??Biblia o tym nie mowi.Facvet-Mr Brown nie udziela nawet wywiadow,On na tym rozglosie robi wielka kase.I o to tu chodzi , nic wiecej.ja nie bede kopii kruszyl bo nie warto.Ksiazka fajna ale z przymrizeniem oka.pozdrawiam
Laughing Out Loud

===

Cytat 
Gość forum: Moim zdaniem...
 grudzień 12 2004 14:51   

"Kod Leonarda da Vinci" to napewno trochę podkoloryzowana książka pod względem religijnym. Ale wiele faktów wygląda na bardzo wiarygodne i warte przemyślenia ich. Leonardo da Vinci był człowiekiem bardzo inteligentnym i wykształconym. Bym mistrzem dwuznacznośći. Moim zdaniem książka ukazuje ludziom to, że kościół nie jest taki święty jak się wydaje. Myślę, że to prawda. Ja popieram ideologię Dan'a Brown'a.

===

Cytat 
Gość forum: uleczka
 grudzień 30 2004 23:41   

Powieść naprawdę mnie wciągnęła i trzeba to przyznać jest znakomicie napisana. Człowiek na serio zaczyna się zastanawiać ,czy aby te wszystkie poglądy Browna nie są prawdą. Zaczęłam więc szukać artykułów o rzekomym Priere de Sion i całej reszcie. I z niektórymi tezami mogłabym się ewentualnie zgodzić, przynajmniej przyznać, że istnieje prawdopodobieństwo, że są prawdziwe, ale gdy w jednym z artykułów przeczytałam, że "Jezus nie umarł na krzyżu, przeżył ukrzyżowanie lub podstawił inną osobę na swoje miejsce i razem z kilkoma uczniami wyruszył do Indii" to mogłam się już tylko śmiać. I naprewdę trudno mi było przestać( śmiać się oczywiście). Pozdrawiam

===

Cytat 
strk
 styczeń 02 2005 21:08   
Forum

568 stron tej książki pochłonałem dzisiejszej niedzieli. książka interesująca, zakończenie nieprzewidywalne do samego końca. tezy stawiane w książce iście wywrotowe, podważające sens całego katolicyzmu i chrześcijaństwa w obecnym kształcie. ale po przeczytaniu zadałem sobie pytanie: skoro Jezus miał potomstwo z Magdaleną, był człowiekiem z krwi i kości, to czy umierając na krzyżu odkupił nasze przeszłe i przyszłe grzechy?
co dostajemy w zamian za odkupienie i męczeńską śmierć Jezusa? kult kobiecej płodności? ok, może być, ale co z obietnicą życia wiecznego? co z powtórnym przyjściem Tego, Który Ma Nadejść Powtórnie sądzić żywych i umarłych?

===

"Tam, gdzie dwóch, lub trzech zbierze się w moim imieniu, tam Ja jestem między nimi"

Profil   Email 
 Cytat 
ghoel
 luty 07 2005 20:08   
Forum

Książkę przeczytałem w 3 dni i polecam wszystkim - jest naprawdę interesująca. Na temat kwesti religilijnych - kilka jest na pewno prawdziwych.

1) Chrześcijąństwo przejmowało symbole pogańskie a następnie niszczyło je nakładoładając na nie własną ideologię.
2) Jest to jedna z nastawionych antyfeministycznie religi.
3) Ile by nie było ewangelii, kształt bibli został uformowany przez kościół i jest odbiciem jego idei (nie odrotnie).
4) Kościół na przestrzeni wieków robił wszystko by poszerzać i umacniać swoją pozycję wszystkimi dostępnymi środkami.

To tyle ode mnie. Idę po "Święty gral ,Święta krew".

===

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 czerwiec 29 2008 10:22   
Forum

Tajne przesłanie Michała Anioła

Michał Anioł ukrył we freskach Kaplicy Sykstyńskiej sekretny kod zawierający mistyczne symbole żydowskie i zniewagi pod adresem papieża
Tak przynajmniej twierdzą autorzy wydanej niedawno książki.
Sklepienie Kaplicy, które artysta ozdabiał przez cztery lata na początku XVI wieku, jest "pomostem" pomiędzy Kościołem rzymsko-katolickim a wiarą żydowską – wynika z publikacji "The Sistine Secrets: Unlocking the Codes in Michelangelo's Defiant Masterpiece". Książka ta, która już trafiła na listę bestsellerów dziennika "New York Times", jest dziełem rabina Benjamina Blecha, profesora talmudyzmu na nowojorskim Yeshiva University i Roya Dolinera, przewodnika wycieczek po Watykanie.
Analizując układ postaci na liczącym 1300 metrów kwadratowych suficie kaplicy, autorzy wykryli kształty odpowiadające hebrajskim literom. Na przykład Dawid i Goliat tworzą literę gimel, w mistycznej tradycji kabalistycznej symbolizującą g’vurah, czyli siłę. Kabała to zespół starodawnych ezoterycznych nauk, mających odsłaniać ukryte znaczenie Tanach, czyli hebrajskiej Biblii, i tłumaczyć żydowskie praktyki religijne. Scena ukazująca Judytę i jej służącą trzymającą głowę Holofernesa, dowódcy wojsk asyryjskich, ma kształt litery chet, reprezentującej chesed, czyli miłosierdzie.

"Tam jest bardzo wiele znaczeń, a większość z nich wywodzi się z tradycji żydowskiej – powiedział w amerykańskim programie telewizyjnym Doliner. Rabin Blech dodał, że wszystkie postaci z dziewięciu scen uwiecznionych w Kaplicy to Żydzi. – Michał Anioł ukazuje tylko postaci ze Starego Testamentu, próbując postawić pytanie: dlaczego zapominamy o naszych prawdziwych korzeniach?".

Książka sugeruje też, że drzewo życia widoczne na fresku to nie – jak się powszechnie sądzi – jabłoń, ale zgodnie z żydowską tradycją, figowiec. Autorzy uważają, że cała Kaplica Sykstyńska, zbudowana ich zdaniem według tych samych proporcji co Świątynia Jerozolimska, jest "zagubionym mistycznym przesłaniem powszechnej miłości", zawartym tam, byśmy je odczytali.

Autorzy przypuszczają, że Michał Anioł zaznajomił się z judaizmem przebywając we Florencji na dworze Wawrzyńca Medyceusza zwanego Wspaniałym. Twierdzą też, że w jego freskach ukryta jest krytyka papieża Juliusza II, który zamówił to dzieło. Artysta, zdegustowany papieską korupcją, namalował proroka Zachariasza na podobieństwo Juliusza. Widoczny za nim anioł "czyni wyjątkowo obsceniczny gest nad jego głową".

Krytycy książki wskazują, że w obszernych i dobrze zachowanych pismach Michała Anioła nie ma żadnej wzmianki o jakimkolwiek szyfrze ukrytym w sykstyńskich freskach. Dr Arnold Nesselrath, kurator muzeów watykańskich, zwraca uwagę, iż nie jest możliwe, by Michał Anioł mógł namalować w Kaplicy cokolwiek bez wyraźnej zgody papieża.

Marco Bussagli, profesor historii sztuki na uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, uważa, że ujawnianie "antykatolickich i antychrześcijańskich" treści "wskazuje, iż syndrom Dana Browna uderza ponownie". Brown to autor kontrowersyjnej książki "Kod da Vinci". Pisze w niej, że Jezus potajemnie poślubił Marię Magdalenę.

Blech i Doliner nie pierwsi dostrzegli sekretny szyfr Michała Anioła. W 1950 roku Joaquin Diaz Gonzalez, dyplomata wenezuelski, napisał broszurę, w której utrzymywał, że w układzie postaci w Sądzie Ostatecznym ukryty jest zarys twarzy Dantego. Zobaczył tam również obraz Jezusa na krzyżu. W 1990 roku Frank Meshberger wykazywał w "Journal of the American Medical Association", że centralna scena ukazująca Boga i Adama wyciągających do siebie ręce odwzorowuje kształt mózgu i rdzenia kręgowego. W roku 2000 dr Garabed Eknojan wypatrzył w malowidle kształt nerki.

Kabała – ukryta prawda czy herezja?

Uważana jest przez swych wyznawców, wśród których są takie sławy jak Madonna, za prawdziwą treść judaizmu. Inni potępiają ją jako herezję. Źródła kabały nie są znane, ale jej nauki mogły być głoszone już w drugim wieku naszej ery. Obecnie pojęcie to obejmuje żydowskie praktyki ezoteryczne i wiedzę. Samo słowo oznacza "przyjmowanie".

Wyznawcy kabały często wiążą sobie wokół nadgarstka czerwony sznureczek na znak swej wiary i tego, że zgłębiają tekst zwany Zohar. Odsłania on podobno ukryty sens judaizmu. W ramach tej szkoły istnieją jednak różne nurty i trudno jest o precyzyjną definicję myśli kabalistycznej. Większość praktykujących przyznaje, że jest to koncepcja abstrakcyjna i trzeba ją uchwycić intuicyjnie. Kabaliści wierzą, że każda hebrajska litera, słowo, liczba, a nawet akcent mają ukryte znaczenie. Uważają, że szyfr znaczeń i doniosłych treści znajduje się w pierwszych pięciu księgach hebrajskiej Biblii, zwanych Torą.

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Dezerter
 czerwiec 30 2008 22:14   
Forum

Ja myślę, że Michał Anioł wielkim artystom był, bo ja na sklepieniu kaplicy widzę wyraźnie plan do odnalezienia Świętego Grala, albo Arki Przymierza...jeszcze rozszyfrowuje...

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Matija
 lipiec 02 2008 12:03   
Forum

Czytałem "Kod.." oraz "Swiety Grall, Swieta krew".

Bzdury w urzekającym opakowaniu.
Przekłamują fakty. Jeśli komuś zależy na prawdzie, to po przeczytaniu tych książek, powinien nastawić się na rzetelne przestudiowanie materiałów historycznych nt kwestii poruszanych w tych książkach.
Inaczej trwać będzie w kłamstwie.

Nie polecam. Jest mnóstwo lepszych ksiażek, które nie karmią nas kłamstwem. Trzeba odróżnić fikcję literacką od kłamstwa.
Książka, która we mnie podczas czytania wzbudzała niepokój.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 lipiec 02 2008 16:11   
Forum

Cudze ganicie, swego nie znacie - skandalizująca powieść Damiana Barda "Kod Jana Matejki" nie doczekała sie dotychczas slow potępienia, na jakie zasługuje!
W Muzeum Narodowym w Warszawie zamordowano portiera, Stanisława Chociebuskiego. Jego zwłoki zostały znalezione pod obrazem Jana Matejki "Zawieszenie dzwonu Zygmunta", w takiej pozycji, jakby robił orla na śniegu. Zagadkowe okoliczności śmierci portiera naprowadzają policje na coraz bardziej sensacyjne watki: okazuje sie, ze tło morderstwa nie było czysto kryminalne, lecz związane z tajemnica od wieków skrzętnie ukrywana przez Episkopat Polski.
Stanisław Chociebuski przed śmiercią zdążył zostawić zakodowana wiadomość, a jego ciało jest częścią szyfru. Mogą go złamać jedynie wnuczka portiera, Bella Rapaport, kryptograf z komendy stołecznej policji, oraz przybyły do Warszawy ze Stanów Zjednoczonych historyk sztuki, znawca szkoły monachijskiej, specjalizujący sie w twórczości Jana Matejki.
Zagadka zostaje rozwikłana: w katedrze gnieźnieńskiej w ręce policji wpada dokument Dagome Iudex, rzekomo zaginiony, faktycznie zaś ukrywany tam, w sarkofagu św. Wojciecha, przez metropolitę gnieźnieńskiego. Prócz przepisów na mace, gefilte fisz i czulent zawiera on informacje, ze książę Mieszko I wcale sie nie ochrzcił, tylko obrzezał, prawdziwe imię księcia to Mosze, a nie Mieszko, Dąbrówka zaś miała na imię Debora. Kontrowersyjne teorie sformułowane przez autora powieści opierają sie m.in. na badaniach "Protokołów Mędrców Syjonu" i symboliki Zoharu oraz kabały luriańskiej.
Kod Jana Matejki budzi ogromne kontrowersje, gdyż stawia pod znakiem zapytania same korzenie naszego dziedzictwa kulturowego. Damian Bard, nie dbając o poprawność polityczną, wysuwa poważne oskarżenia pod adresem polskiego duchowieństwa. Czy rzeczywiście jesteśmy narodem katolickim? Czy Konferencja Episkopatu Polski uczestniczy w światowym spisku Mędrców Syjonu? Jakie jeszcze tajemnice na temat naszej historii narodowej kryja sie w diecezjalnych archiwach?

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 lipiec 02 2008 16:46   
Forum

A to znów cos w rodzaju kury?..

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 lipiec 03 2008 12:53   
Forum

MacTavish
Dobre, na prawdę dobre- twoje?
Na niejednym portalu by w to uwierzyli a i książka sprzedawała by się świetnie

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
MacTavish
 lipiec 03 2008 14:38   
Forum

E, nie, takiej fantazji to ja nie mam. Krążyło po zakamarkach netu w czasach gorączki danbronowej. Ale IMHO dobrze oddaje ten absurd.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Bielicka
 lipiec 06 2008 23:13   
Forum

No i fajnie, ze znalazl sie taki ktos jak Dan Brown, dzieki tej ksiazce wielu ludzi zaczelo dociekac,pytac,reszerszowac-prawda to czy nie prawda?
Ja naleze do grupy osob, ktore wiele zawdzieczaja tej ksiazce.
Bardzo mi sie spodobala , ciekawy jezyk-tlumaczenie ,ciekawie napisana -bardzo na czasie-nieoklepana, nie byla jednostronna, poruszala wiele zagadek, tajemnic co powodowalo szalona ucieche przy czytaniu.

===

Skarb twoj jest tam gdzie serce twoje.

Profil   Email 
 Cytat 
Rox
 maj 17 2009 10:52   
Forum

To tylko książka. Robicie z niej nie wiadomo co...
Najzwyczajniejsza fikcja literacka, może z elementami faktycznymi... Po czym wszyscy zaczynają się w niej doszukiwać czegoś niezwykłego. Autor miał po prostu bujną wyobraźnię.
Ludzie chłoną jak gąbka co tylko im się poda...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 maj 17 2009 16:20   
Forum

Laughing Out LoudLaughing Out LoudLaughing Out LoudLaughing Out LoudLaughing Out LoudLaughing Out Loud za przeciwnikami Kodu ! Mam film i oglądałem go 4 razy żadna rewelacja z wątkami science-fikcjon Mr. Green ale tak jest że ktoś coś napisze i będzie krzyczał znalazłem prawdę o : ... ! Cool a nie ma potwierdzeń z innych niezależnych źródeł nie jest wierzytelny a jego wołanie trzeba brać z przymrużeniem oka Wink na temat Opus Dei jest wiele rozbieżnych opini (Nie będę dodawał swojej). Cool pozdrawiam.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 18 2009 11:52   
Forum

Gdyby nie Thomas Jeffrey Hanks to adaptacje filmowa daloby sie zapewne jeszcze jakos obejrzec... a tak to wole juz chyba ksiazke.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Rafi F
 maj 18 2009 15:06   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: RoxDaSlayer

To tylko książka. Robicie z niej nie wiadomo co...
Najzwyczajniejsza fikcja literacka, może z elementami faktycznymi... Po czym wszyscy zaczynają się w niej doszukiwać czegoś niezwykłego. Autor miał po prostu bujną wyobraźnię.
Ludzie chłoną jak gąbka co tylko im się poda...

I wszystko ok. Książek takich w kulturze hiszpańskiej masa (nie wiem dlaczego hiszpańskojezyczni pisarze w takim gatunku gustują). Jest jedna różnica: autor żadnej z tych ksiązek nie udawał, że objawia jakąś zakazaną prawdę, jakieś wielkie tajemnice ukrywane przez KRK. I to jest różnica zasadnicza.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,39 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty