Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Przyda się pismo ekumeniczne?
 |  Wersja do druku
Marcin Winiarski
 kwiecień 12 2005 02:24  (Czytany 2597 razy)  
Forum

Status: offline

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie taka myśl:

Jak było by fajnie, gdyby w Polsce było czasopismo ekumeniczne.

Niemal każdy z naszych Kosciołów ma swoje jakieś pismo, czy pisma, gdzie publikuje się artykuły dotyczące wiary, świadectwa, przemyślenia, relacje, różne opracowania... Problem polega na tym, że luteranie mają swoje, katolicy swoje, mariawici swoje, baptysci swoje... I tak naprawdę, odnoszę wtażenie, że każde z wyznań dusi się tak naprawdę "we własnym sosie".

Teraz spójrzcie na tą stronę. Do ilu spieć dochodzi między nami - bo ja katolik, ty luteranin, a tamten to już wogóle jakiś baptysta. Wiecie, czasmi odnoszę wrażenie że do tych spięć dochodzi zupełnie niepotrzebnie. Przemawiamy różnymi językami. Róznie przeżywamy swoją wiarę i... bardzo często tak naprawdę nie wiemy o sobie wzajemnie wielu rzeczy. Ot, na przykłąd taki Mateusz... Cóż jest w stanie powiedzieć o baptystach? A co np. prawosławny wie o katolicyzmie? Myślę, że problem polega na tym, że naprawdę żyjemy w skrajnie róznych światach. Owszem, czasami nas różnią sprawy bardzo oczywiste - jak np. czy nalezy bazować tylko na Biblii, czy na Biblii i tradycji, albo kwestia dogmatów. Wydaje mi się jednak, że bardzo często spięcia biorą się z niezrozumienia, bo mysłimy tak naprawdę podobnie, ale inaczej to wyrażamy, w sposób właściwy dla naszego Kościoła.

Marzy mi się takie czasopismo, w którym każdy chrześcijanin miałby prawo głosu. Które prezentowało by najważniejsze wydarzenia, nauki Kościołów, a także było by takim miejscem, gdzie można by prowadzić dyskusje i polamiki na poziomie, gdzie katolik mógłby bronić kultu Maryi a protestant zbijać katolickie dogmaty - ale na zasadzie dyskusji a nie wzajemnego obrzucania się błotem.

Wydaje mi się, że czasami jest tak, że wzajemnie się nie doceniamy, nie doceniamy dorobku innych Kościołów, upatrując we własnym ten "idealny". U niektórych protestantów widzę skłonności do krtykowania katolicyzmu, cokolwiek by katolicy nie robili i nie mówili. U katolików zaś widać postrzeganie protestantyzmu jako "chrześcijaństwa klasy B", tych "odłaczonych od jedynego, świętego i apostolskiego Kościoła". Często po prostu zamykamy się na to, co w innych Kościołach jest dobrego... Bo nie jest tak, że w katolicyzmie czy prawosławiu wszystko jest złe. Zarówno katolicyzm jak i prawosławie ma wielki dorobek. Prawosławie np. ma wspaniały mistycyzm. Protestantyzm skłonność do eksprezyjnego bardziej uwielbiania Boga, czasami silne nastwienie na charyzmaty. Katolicyzm wydał wielu znakomitych teologów i filozofów.

Marzy mi się czasopismo, w którym pewne rzeczy by się ostro rysowały, ale równocześnie przepełnione wzajemną braterską miłością, szukające tego, co wartościowe i wskazujące na Chrystusa, jako na fundament nas wszystkich. Bo chociaż wiele nas dzieli, to jeszcze więcej łączy - On!

Ta myśl jest jak przekleństwo. Chodzi za mną już od wielu, bardzo wielu tygodni... I czasami się zastanawiam czy jest to tylko moja myśl, czy też po prostu Bóg nie chce dać mi spokoju. Zadaję sobie pytanie, czy nie jest może wolą Boga, bym tą myśl wcielił w życie... To, co chodzi mi po głowie to prawie gotowa wizja pisma - włacznie z tytułem... Ale czy coś takiego wogóle ma sens? czy może się udać? Czy "to chwyci"? I może pytania najważniejsze:
- Czy potrafimy się otworzyć na innych, czytać o innych wyznaniach, analizować ich system wiary?
- Czy potrafimy przyjąć krytykę nie obrażając się, gdy ktoś coś zarzuca naszemo Kościołowi?
- Czy potrafimy szukać tego, co dla nas wszystkich wspólne?
- Czy potrafimy prowadzić rzetelną dyskusję z użyciem argumentów i kontrargumentów nie dając ponieść się szalonym emocjom?

Rozmawiałem już o tym pomyśle z jednym z przyjaciół. Być może byłyby szanse, żeby z takim projektem ruszyć, żeby pozyskać na ten cel jakieś pieniądze. Tylko obawiam się, że część Kościołów odrzuci to, nie zdecyduje się czegoś takiego kolportować wśród swoich wiernych. Krk pewnie orzeknie, że nie jest to pismo katolickie, nie jest pod nadzorem "jedynego prawdziwego i słusznego" Kościoła, wiele w nim myśli protestanckich i dlatego powie nie. Protestanci być może powiedzą, że oni tego nie będą rozprowadzać, bo katolicy piszą tam o swoich błednych dogmatach... Może się to po prostu roztrzaskać z hukiem o zwykła ludzką małość.

Ten post nie jest może taki uporządkowany, jaki powinien być. To trochę takie "myśli nieuczesane", ale cóóóóżżżżżż...

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 kwiecień 12 2005 09:24   
Forum

Marcinie, modle się za Twój pomysł! Może to naprawde Bóg cię prowadzi, jeśli tak to finanse sie swoją drogą znajdą! Jestem osobiście za! Takie wydanie drukowane to jednak coś potrzebnego dla społeczności.

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 12 2005 09:38   
Forum

Oczywiście, że potrzebne jest takie pismo. Modlę się w intencji "udanej realizacji" tego pomysłu. Jestem dziennikarzem z kilkunastoletnim stażem (kilka lat w prasie religijnej). Deklaruję pomoc. Jestem za.
A może tak administratorzy kościół.pl pomoglibyh i na bazie portalu można by zrealizować pomysł? Chętnię sie włączę. Czekam na sygnał i chętnie się włączę.
Pozdrawiam.

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 12 2005 15:49   
Forum

Dzięki za poparcie! Nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak ważne jest dla mnie i cenne to, co napisaliście - zarówno tu, jak i w mejlach, które otrzymałem.

Tak spojrzałem na swego posta i stwierdzam, że jest jedna kwestia, którą może trzeba by wyjaśnić, uprzedzając być może wątpliwości niektórych. Pisałem, że pismo musiałoby być niezależne od jakiegokolwiek Kościoła. Oznacza to jednak tylko niezależność od wpływów, nie dawanie zgody na jakąkolwiek "zwierzchność". Natomiast bezwględnie konieczne byłoby utworzenie "RADY PROGRAMOWEJ", w skład której weszli by przedstawiciele róznych wyznań. Rada nie kierowałaby zasadniczo pismem, ale była by taką "kotwicą", która troszczyłaby się o to, żeby:

a) pismo nie "rozjechało się" z normami chrześcijańskimi.

b) artykuły przekazywały rzetelnie stanowiska danych Kościołów, albo raczej żeby autorzy się z nimi nie mijali, przekonując równocześnie, że takie jest nauczanie w danym Kościele.

c) członkowie rady byli by także ekspertami odpowiadającymi na łamach na różne pytania (np. kwestie moralne) oraz zarzuty pod adresem reprezentowanych przez nich Kościołów.

Było by dobrze, gdyby trzon takiej rady stanowili przede wszystkim duchowni i teolodzy. Bez takiego zespołu, takiej "bazy działania" nawet nie ma co ruszać.

Tak, jak mam w sobie wizję gazety wraz z tytułem, tak mam też już wizję kto w tej radzie powinien się znajdować.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 12 2005 16:15   
Forum

Może jeszcze dopowiem do tego, co napisałem w pierwszym poście:

Marzy mi się pismo, króre każdy chrześcijanin - bez względu na wyznanie - będzie mógł nazwać "swoim".

Marzy mi się pismo, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, coś rozwijającego, umacniającego wiarę a równocześnie dającego rzetelną wiedzę.

Marzy mi się pismo, które mogło by być wspólnym świadectwem chrześciajn wobec świata.

Marzy mi się pismo, w którym nie będzie się uciekać od trudnych spraw i trudnych dyskusji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 kwiecień 12 2005 16:31   
Forum Admin
Admin

Ja już mailicznie pisałam do Marcina - doszło?

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 12 2005 16:41   
Forum Admin
Admin

Hm pomysl nie jest nowy, z tego co wiem redkacja EAI (www.ekumenizm.pl) juz od dawna planuje stworzyc takie pismo i sa na etapie mocno zaawansowanym.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 12 2005 16:58   
Forum

a kosciol.pl nie wystarcza?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 12 2005 18:14   
Forum

Quote by milka: a kosciol.pl nie wystarcza?

Nie Milko, nie wystarcza... Potrzeba druku.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 12 2005 19:12   
Forum

Jeżeliby takie pismo miało powstać, to według mnie:
Redaktorem naczelnym powinien być katolik
95% artykułów powinna być pisana przez katolików i o katolicyźmie
należałoby stosować nomenklaturę katolicką
Dlaczego? Bo w Polsze przytłaczającą większość stanowią katolicy, którzy nie będą kupować pisma, które pomniejszałoby ich rolę. Taka gazeta nie wypali.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 12 2005 19:20   
Forum

Quote by mateuszwroc: Jeżeliby takie pismo miało powstać, to według mnie:
Dlaczego? Bo w Polsze przytłaczającą większość stanowią katolicy, którzy nie będą kupować pisma, które pomniejszałoby ich rolę. Taka gazeta nie wypali.

Mateuszu! Sorry za ostre słowa, ale ty DAJ SIĘ LECZYĆ!

Przede wszystkim - nie żebym był jakimś karierowiczem - ale czy nie uważasz, że ten kto pismo wymyślił ten też powinien chwycić jego stery i brać za nie odpowiedzialność???

Po drugie - z pewnością każdy z Kościołów będzie miał po równi prawo wstępu na łamy, o ile do wydania pisma dojdzie (tak - oczywiście będzie tam też miejsce dla ortodoksji katolickiej!). Danie "forów" Krk przeczyłoby założeniom pisma.

Po trzecie - nie ma mowy o stosowaniu "nomenklatury kayolickiej", bo przeczyło by to założeniom pisma.

Quote by mateuszwroc: Bo w Polsze przytłaczającą większość stanowią katolicy, którzy nie będą kupować pisma, które pomniejszałoby ich rolę. Taka gazeta nie wypali.

Nie pomniejszało by ich roli, tylko traktowało na równi z innymi. No chyba, że katoliczm lubi się wywyższać (a często - niestety! - lubi) i każde sprowadzenie na równię z innymi jest dla katolików umniejszaniem ich roli "wiodącego i prawdziwego" Kościoła... A skąd wiesz, że nie będą kupować? Kto dał Ci prawo wypowiadania się w imieniu wszystkich katolików? Powiem Ci, że jest wielu ludzi, którzy będąc katolikami z chęcią sięgnęli by po takie pismo - wiem, bo mam o tym sygnały. Nie myśl sobie, że jeśli ty tak myślisz, jak tu piszesz, to wszyscy tak myślą... Zaleciałbym Ci odrobinę skromności i samokrytycyzmu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 12 2005 19:22   
Forum

Tak, z takim pismem na pewno identyfikować się będzie KAŻDY CHRZEŚCIJANIN
Proponuję od razu tytuł: "Rycerz Niepokalanej"

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 12 2005 19:31   
Forum

Quote by Maciek:

Tak, z takim pismem na pewno identyfikować się będzie KAŻDY CHRZEŚCIJANIN
Proponuję od razu tytuł: "Rycerz Niepokalanej"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 kwiecień 12 2005 21:12   
Forum Moderator
Moderator

Bardzo fajny pomysł, gratuluję Ci, Marcin.

Możnaby zacząć od jakiegoś internetowego pisma, wybadać rynek, opinie, itd., później wystartować w papier. W redakcji, czy też komisji powinien być członek każdego z kościołów chrześcijańskich w PL. Osobiście nie mam nic przeciwko temu, by poznawać inne wyznania, mało tego, to jedno z moich zainteresowań. Sądzę, że takich osób jest więcej.

Gratuluję, masz moje poparcie. Możnaby coś wykombinować tu już na forum.

Marcinie, czy masz jakieś plany, założenia?

Pozdroo!

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 12 2005 21:53   
Forum

Wiesz, na razie się klaruje. Pewne koncepty mam, ale myślę, że to będzie jak z ciążą - najpierw trzeba trochę ponosić, zanim coś się urodzi. Jeszcze muszę pogadać z kilkoma przyjaciółmi. Najwięcej teraz trzeba będzie pogadać w gronie dziennikarskim.

Jedno mi się wydaje - od początku trzeba będzie wersję drukowaną, a "web" swoją drogą...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Wojak Szwejk
 kwiecień 12 2005 22:45   

Oczywiście że przyda się pismo ekumeniczne!
Mam nadziejęże nie będzie ono tak miałkie jak stronka kosciol.pl pod rządami familii g

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 kwiecień 12 2005 22:58   
Forum Moderator
Moderator

Hmmm, nie sądzę, żeby ten portal był miałki. Chyba, że dla kolegi anonima miałkie jest wtedy kiedy nie obrzca sie obelgami, skandalami i innymni aferami a zapomina o miłości. Naprawde bardzo nie miałko wtedy jest.

Aha, jeszcze ja tu rządze ! Dostałem nie małe prawa admińskie! Wiec uwazaj co piszesz....

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 12 2005 23:05   
Forum

Quote by Wojak Szwejk: Oczywiście że przyda się pismo ekumeniczne!
Mam nadziejęże nie będzie ono tak miałkie jak stronka kosciol.pl pod rządami familii g

W zupełności się z Tobą niezgadzam. To najlepszy i najciekawszt chrześcijański serwis w polskim internecie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 13 2005 09:27   
Forum Admin
Admin

(tak - oczywiście będzie tam też miejsce dla ortodoksji katolickiej!)

- to jakie to bedzie ekumeniczne ?? ekumenizm w wydaniu matuesza - hahahahaha . Jak chcesz cos ekumenicznego to nie moze byc tam zadnego miejsca na integrytsow katolickich czy innych leferbrystow - i analogicznie z drugiej strony - zadnego miejsca na protestaow co w papiezu antychrysta widza. Innaczej to bedzie tylko obrzucaie sie blotem, bez zadnej checie wspolpracy. Nie wierzysz, poczytaj sobie posty matusza. Nie wierzysz zobacz sobie posty stare crusadera.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 13 2005 09:52   
Forum

Mateuszu, chyba nie zrozumiałeś propozycji Marcina. Od wielu lat nie biore do ręki pisma "redagowanego dla 95% Polaków", którzy są katolikami, pisma, które używa katolickiej namenklatury itd. Czekam na pismo chrześcijańskie. Twója propozycja to jakieś żarty.
A co do osoby red. naczelnego to mam propozycje: o. Tadeusz Rydzyk, a szefem rady programowej Roman Giertych. Niekatolików można zatrudnić np. w charakterze portiera, sprzątaczek i enentualnie szefa szatni... Wtedy będzie ekumenicznie!!! Tylko nie korzystać z "diabelskich piór innowierców"!!!
Wydaje mi się, że Ty swój udział w kościół.pl traktujesz jako misje w służbie czystości "katolickiej wiery i tradycji przeciw bezbożnikom od Lutra, Aleksego II i innych diberlskich nasien". Życzę Ci powodzenia - Misjonarzu!!!

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 13 2005 09:57   
Forum

A może byś coś bardziej twórczego napisał!?

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 13 2005 11:05   
Forum

Quote by opin:

opinie, co bardzo nie-tworczego napisal szwejk? przeciez poprostu wyrazil swoje zdanie. czy czyjs zdanie musi byc tworcze? szwejk ma jakas nadzieje a ty go osadziles za nietworczosc! :-)
pozdro

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 13 2005 12:31   
Forum

Quote by opin:A co do osoby red. naczelnego to mam propozycje: o. Tadeusz Rydzyk, a szefem rady programowej Roman Giertych. Niekatolików można zatrudnić np. w charakterze portiera, sprzątaczek i enentualnie szefa szatni... Wtedy będzie ekumenicznie!!! Tylko nie korzystać z "diabelskich piór innowierców"!!!

Podoba mi się ta uwaga - zwłaszcza to o Rydzyku!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 13 2005 12:58   
Forum

Quote by hermes:
(tak - oczywiście będzie tam też miejsce dla ortodoksji katolickiej!)

- to jakie to bedzie ekumeniczne ?? ekumenizm w wydaniu matuesza - hahahahaha . Jak chcesz cos ekumenicznego to nie moze byc tam zadnego miejsca na integrytsow katolickich czy innych leferbrystow - i analogicznie z drugiej strony - zadnego miejsca na protestaow co w papiezu antychrysta widza.

Mi chodzi o to, że jeżeli ortodoksja będzie chciała przemówić - ot, choćby napisać dlaczego są przeciwni nowinkom w Krk to miejsce jak najbardziej powinna otrzymać. Pod warunkiem jednak, co jest jednym z podstawowych założeń pisma, że nie będą bluzgać i wypisywać takich głupot, jakie nam serwuje Mateusz. A swoją drogą, jakby Mateusza dopuścić to przynajmniej było by... wesoło! Dawno mnie nikt tak nie rozbawił.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 13 2005 13:07   
Forum

Quote by milka:
Quote by opin:

opinie, co bardzo nie-tworczego napisal szwejk? przeciez poprostu wyrazil swoje zdanie. czy czyjs zdanie musi byc tworcze? szwejk ma jakas nadzieje a ty go osadziles za nietworczosc! :-)

Myślę, że pomysładawca oczekiwał propozycji, dyskusji na "linią programową' a nie oceny kosciol.pl Więc twórcze to nie było, jednak za uwagę serdecznie przepraszam!!!
pozdro

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 13 2005 17:03   
Forum

Quote by opin:
Quote by milka:
Quote by opin:

Myślę, że pomysładawca oczekiwał propozycji, dyskusji na "linią programową' a nie oceny kosciol.pl Więc twórcze to nie było, jednak za uwagę serdecznie przepraszam!!!
pozdro

O to chodziło!

===

Profil   Email 
 Cytat 
fis-taszek
 kwiecień 13 2005 19:53   
Forum

Jeśli chcecsz zrobić coś takiego, to musisz mieć po prostu dobrego redaktora naczelnego z duża intuicją. Bo zanim Rada Programowa WSZYSTKICH Kosciołów chrześcijańskich zadecyduje co mozna opublikowac, a co nie, to nie wyrobisz się nawet z kwartalnikiem .
Mówię to z własnych doświadczeń - wszystkich Kościołów zadowolić się nie da.
PS.To ciekawe,że istnieje potrzeba przejścia z wersji elektronicznej do drukowanej, bo z reguły jest odwrotnie
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 13 2005 22:58   
Forum

1. "Rada Programowa" ma jedynie czuwać nad całością. Nie znaczy to, że absolutnie wszystko ze wszystkimi trzeba by ustalać, bo to rzeczywiście byłoby nierealne.

2. Nie będzie to przejście z wersji elektronicznej na drukowaną, bo pismo nie było by powielaniem Kościół.pl, nawet nie do końca taki charakter ma mieć według moich założeń.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 kwiecień 14 2005 08:21   
Forum Moderator
Moderator

No właśnie. A jaki? uchyl nieco rąbka tajemnicy...

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Nowak
 kwiecień 14 2005 08:43   
Forum

Pomysł na pierwszy rzut oka wydaje się doskonały, założenia Marcina bardzo dobre. Zastanawiam się jednak, czy takie pismo będzie miało wystarczający "odbiór", czyli liczbę czytleników? Czy będzie w stanie się utrzymać? Nie da się uciec od spraw biznesowych.

Obawiam się, że większość polskich chrześcijan zamyka się "we własnym ogródku" - katolicy uważają wszystkich za heretyków, protestanci spotykają się między sobą, ale na katolików patrzą krzywo, a prawosławie to w ogóle dla nich wszechświat równoległy bez punktów stycznych itd. Oczywiście generalizuję, ale wszyscy wiemy, jak jest.
Początkowe zainteresowanie może być więc nikłe. Dobre pisme ekumeniczne miałoby szanse zmieniać tą sytuację, ale najpierw musi zacząć docierać do ludzi. Żeby zacząć docierać - ludzie muszą go kupować, musi być ciekawe także dla tych, którzy dotąd ekumenizm znają tylko z nazwy.

Obawiam się że nakład długo będzie nieduży, a pismo deficytowe. Jeżeli jednak będą w nim pisać mądrzy (a czasem nie tylko mądrzy, ale też znani) autorzy, ma szansę stać się pismem opiniotwóczym, postrzeganym przez odbiorców jako ważny element rynku wydawniczego. Wtedy, mimo niedochodowości, mogłoby funkcjonować np. dzięki fundacji, na którą sponsorzy chcący utrzymać je na rynku wpłacaliby pieniądze. Sponsorzy prawdopodobnie musieliby być kościelni - bo to poszczególnym Kościołom powinno zależeć na istnieniu pisma przekraczającego podziały. Być może organizacyjnie lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby Kościoły były współwłascicielami - jednak to też niesie zagrożenia (większe możliwości finansowe = więcej udziałów = większy wpływ na linię pisma = nierówność traktowania uczestników dialogu ekumenicznego)

Nie chodzi mi o zniechęcanie kogokolwiek - wręcz przeciwnie. Raczej rozmyślam o szansach i zagrożeniach stojących przed taką inicjatywą. Mam nadzieję, Marcinie, że zdajesz sobie sprawę z trudności, które są przed tobą. Jeżeli jednak widzisz szanse na realizację takiego przedsięwzięcia, to "alleluja i do przodu" Jak już się ukaże, kupię natychmiast (a jak wcześniej wymyślę, jak pomóc - to pomogę). Oczywiście w modlitwie też nie zapomnę (oj, ile jest spraw za które trzeba się modlić...) Informuj nas na bieżąco jak się sprawy mają.

Co do wersji elektronicznej i drukowanej - mają rózny charakter i uzupełniają się wzajemnie, nie ma w tym nic dziwnego.

pozdrawiam
Mateusz

===

Nowe forum o rodzinie: http://www.dorodzin.fora.pl

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,62 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post