Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Antykoncepcja
 |  Wersja do druku
Gość forum: Lolopinese
 lipiec 28 2004 20:29  (Czytany 16043 razy)  

Od zawsze gryzie mnie pytanie: dlaczego kościół nie chce zrobić wyjątku i przyzwolić na używanie prezerwatyw. Tyle się mówi o wierności, abstynecji, stałym związku z jednym partnerem, ale ludzie, my już teraz mamy AIDS, choroby weneryczne, żółtaczkę! Nie namówi się całego świata (tyle miliardów ludzi), by nagle z dnia na dzień zachowywali czystość, byli wierni itd. Taka jedna mała, lateksowa rzecz tak dużo mogłaby pomóc.

===

Cytat 
Gość forum: Rafał
 lipiec 29 2004 12:34   

Też się nad tym zastanawiałem. I uważam, że kościół powinien wydać takie "zezwolenie". Dla dobra wszystkich ludzi na całym świecie.

===

Cytat 
Gość forum: miramax
 lipiec 30 2004 22:52   

Quote by Rafał: Też się nad tym zastanawiałem. I uważam, że kościół powinien wydać takie "zezwolenie". Dla dobra wszystkich ludzi na całym świecie.

A moge się zapytać po co takie "zezwolenie"? Myślisz, że jeśli ktoś łamie przykazania w zakresie czystości i bzyka się poza małżeństwem, to nakaz Kościoła w zakresie prezerwatyw będzie dla niego wiążący? A jeśli przestrzega przykazań w zakresie czystości, to i prezerwatywy mu niepotrzebne...

Mirek

===

Cytat 
Gość forum: KaX
 wrzesień 05 2004 16:06   

Posrane podejście!!!!!!!
To jak już się coś zmajstrowało to (nie oszukujmy się) kościół chce udupić takie osoby i tyle!!!!

1. Chodzić do kościoła i ... modlić się (pierdu pierdu)
2. Nie chodzić do kościoła i co noc arrrrrr.....!!!!!!!

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 05 2004 16:38   
Forum

Status: offline

Zezwalając na antykoncepcję nienaturalną Kościół powolłby na grzechy cudzołóstwa ,a tego zrobić nie może.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Derek
 wrzesień 05 2004 21:08   

Quote by mateuszwroc: Zezwalając na antykoncepcję nienaturalną Kościół powolłby na grzechy cudzołóstwa ,a tego zrobić nie może.

Nie bardzo rozumiem gdzie cudzoustwo a gdzie prezerwatywa, a to niby tylko na boku sie jej uzywa, a w "normalnych" zwiazkach nie?

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 05 2004 21:15   
Forum

A w małżeństwie prezerwatywa jest zakazana, bo niedopuszcza do spełnienia sensu, czyli poczęcia dzieci.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Rzeziol
 wrzesień 16 2004 17:08   

Drogi Mateuszu.
Ile masz lat, ze takie dyrdymaly opowiadasz? A moze jestes ksiedzem? Zobaczymy jak sie ozenisz czy od razu bedziesz chcial miec dzieci. Czy bedziesz w stanie wykarmic wesola gromadke bachorkow? A jesli bedziesz chcial poczekac jeszcze na pociechy to czy bedziesz w stanie powstrzymac sie od seksu z twoja ukochana spiac w jednym lozku? Dorosnij dzieciaku. Albo pojdz do seminarium i rob to z kolegami.

===

Cytat 
Gość forum: jah
 październik 03 2004 18:39   

Mateuszku. Dziś byłem na naukach małżeńskich i uslyszalem z ust psycholog katolickiej że dzieci to jest dodatek do małżeństwa a nie jego sens.

===

Cytat 
Prevent
 październik 03 2004 23:37   
Forum

Zgadzam się z: Lolopinese, Rafał, KaX, Derek, Rzeziol, jah.

Negatywne emocje przekazuję do: miramax i mateuszwroc.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Prevent
 październik 08 2004 11:46   
Forum

Dla mnie własnie kwestia antykoncepcji jest tym co odraza mnie od kosciola najbardziej.mam gdzies inne zarzuty stawiane kosciolowi, ze ksieza robia to czy tamto, ze biora za duzo pieniedzy, ze pchaja sie do polityki czy inne. Dla mnie kluczowa jest kwestia wlasnie antykoncepcji. Nigdy nie zaakceptuje takiego stanowiska kosciola jak obecne - dlatego przestalem 6 lat temu chodzic do kosciola czyli w wieku 17 lat(mimo ze wczesniej chodzilem co niedziele a nawet czesciej).
Po prostu zabranianie ludziom o decydowaniu o wlasnej prokreacji to idiotyzm. Dla mnie ktos kto wymyslil pigulke antykoncepcyjna czy prezerwatywe jest autorytetem a nie ksiadz.
Antykoncepcja to wolnosc, to zagwarantowanie podtawowych praw czlowieka. Antykoncepcja to ZAPOBIEGANIE patologii, a nie jej leczenie. Każdy czlowiek powinien dokonać prokreacji wtedy gdy bedzie na nia gotowy, przygotowany, a nie zmuszony przez "wpadkę". Dziecko powinno przyjsc na swiat wtedy gdy bedzie chciane,a nie przez przypadek! I to jest właśnie poszanowanie zycia ludzkiego, a nie to co głosi kosciół!Zrozumcie wkońcu że niechciane dzieci to patologia której trzeba zapobiegać (i nie szklanką wody - abstynencją seksualną! - to Bóg tak stworzył człowieka z pociągiem seksualnym). Narodziny dziecka niechcianego, któremu rodzice nie są w stanie zapewnić GODNEGO bytu są o wiele gorsze niż stosowanie środków antykoncepcyjnych, a nawet aborcji.
Jak mozna zabronic komus zabezpieczania sie przed nieuleczalnymi chorobami i niechcianą ciążą?!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: ANTYKONCEPCJA
 październik 08 2004 20:30   

Quote by mateuszwroc: Zezwalając na antykoncepcję nienaturalną Kościół powolłby na grzechy cudzołóstwa ,a tego zrobić nie może.
A CZYM SIĘ RÓŻNI KALENDARZYK OD PREZERWATYWY NICZYM SZANOWNY KOLEGO PONIEWAŻ I JEDNO I DRUGIE ZAPOBIEGA POCZĘCIU ŻYCIA .CZYLI NIE WSPÓŁŻYJ W TE I WTE DNI BO BĘDZIE DZIECKO.KOŚCIÓŁ JUZ DAWNO ZEZWOLIŁ NA ANTYKONCEPCJĘ WŁAŚNIE WTEJ FORMIE

===

Cytat 
zgryzolec
 grudzień 13 2004 21:06   
Forum

Kolejne moje 3 grosze.
Tez nie bardzo rozumiem podejscie Kosciola do prezerwatyw w malzenstwie. Jej uzycie daje taki sam (albo i lepszy) skutek jak te wszystkie metody naturalne. Guma nie powoduje utraty zdrowia fizycznego, zapobiega ewentualnym chorobom przywleczonym z nielegalnych zwiazkow, no i nie przyczynia sie do obumarcia zaplodnionej komorki jajowej, bo po prostu do tego nie dopuszcza! Przeciez zezwolenie na jej uzywanie nie zwalnia nikogo z wiernosci!
Co innego pigulki. O zaletach i wadach chyba wszyscy slyszelismy. Jesli Kosciol traktuje to jako szkode dla wlasnego zdrowia i czesciowo aborcje, to jestem w stanie sie z tym zgodzic. Przeciez nikt na swiecie nie potrafi powiedziec dokladnie: TU zaczyna sie zycie. Zatem nieswiadome ryzykowanie usmiercenia plodu-czlowieka wydaje mi sie nie na miejscu.
Samej aborcji stanowcze NIE. Jedyny wyjatek przy ktorym sie waham to kazirodztwo i gwalt.

===

Debil nie wie że jest debil a mądry to wie

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: dawid1976
 grudzień 13 2004 21:45   

Quote by zgryzolec:
Co innego pigulki. O zaletach i wadach chyba wszyscy slyszelismy. Jesli Kosciol traktuje to jako szkode dla wlasnego zdrowia i czesciowo aborcje, to jestem w stanie sie z tym zgodzic. Przeciez nikt na swiecie nie potrafi powiedziec dokladnie: TU zaczyna sie zycie. Zatem nieswiadome ryzykowanie usmiercenia plodu-czlowieka wydaje mi sie nie na miejscu.
QUOTE]
kobiety aktywne seksualnie co jakiś czas mają takzwane naturalne (i nie świadome) poronienia, znaczy w ciągu miesiąca zachodzą w ciąże ale tego nie wiedzą bo trwa ona tylko kilka dni/godzin. to nic nie ma do czynienia z pigułką, jest to całkiem normalne.
pozatem pigułki często są używane jako lek przeciw bulom okresowych. niektóre kobiety mają łagodny okres, inne jednak dosłownie cierpią, aż tak że my mężczyzni nie możemy sobie wyobrazić jak bardzo.

===

Cytat 
dawid1976
 grudzień 13 2004 21:47   
Forum

kobiety aktywne seksualnie co jakiś czas mają takzwane naturalne (i nie świadome) poronienia, znaczy w ciągu miesiąca zachodzą w ciąże ale tego nie wiedzą bo trwa ona tylko kilka dni/godzin. to nic nie ma do czynienia z pigułką, jest to całkiem normalne.
pozatem pigułki często są używane jako lek przeciw bulom okresowych. niektóre kobiety mają łagodny okres, inne jednak dosłownie cierpią, aż tak że my mężczyzni nie możemy sobie wyobrazić jak bardzo.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Prevent
 grudzień 15 2004 10:47   

Quote by dawid1976: kobiety aktywne seksualnie co jakiś czas mają takzwane naturalne (i nie świadome) poronienia, znaczy w ciągu miesiąca zachodzą w ciąże ale tego nie wiedzą bo trwa ona tylko kilka dni/godzin. to nic nie ma do czynienia z pigułką, jest to całkiem normalne.

dokładnie tak. po za tym pigułki antykoncepcyjne zapobiegają rakowi narządów kobiecych. pigułka to wolny wybór i świadome macierzyństwo i założenie rodziny. dziecko niechciane nie zawsze jest kochane, a to tworzy patologię. trochę szacunku do dziecka!

===

Cytat 
zgryzolec
 grudzień 15 2004 17:24   
Forum

Quote by PreventFrown...)pigułki antykoncepcyjne zapobiegają rakowi narządów kobiecych.(...)

Brednie. Stwierdzono ze sa czynnikiem powodujacym zarowno raka piersi jak i jajnikow (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ z dnia 11 września 1996 r.)
Skad Ty wziales swoje dane?

Quote by Prevent:pigułka to wolny wybór i świadome macierzyństwo i założenie rodziny.

...albo jego brak. O trudnosciach w zajsciu w ciaze po dluzszym uzywaniu cudownych pigulek zapewne wasc nie slyszales? O tym ze pigulki nie tylko nie doprowadzaja do zaplodnienia ale tez maja dzialanie wczesnoporonne nie wspominam, dla niektorych jak widac plod to nie dziecko...

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 grudzień 15 2004 17:46   
Forum

Brednie. Stwierdzono ze sa czynnikiem powodujacym zarowno raka piersi jak i jajnikow (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ z dnia 11 września 1996 r.)
Skad Ty wziales swoje dane?

Zgryrzelcu,

jeśli akurat ty nie masz doktora w farmazetologji to może ty bądz pierwszy podając twoje dany.
Czy wiesz że istnieje TYSIĄCE różnych pigułek???? Jedne różniąc się od drugich jak wiatrak od piernika??
Które są rakotwórcze?? Jaka nazwa? Takie informacje to już osobista sprawa między lekarzem i kobietą. Nie próbuj nam tu wpychać że używanie pigułki to prawie aborcja, bo to dwa inne światy.
Raka możesz dziś od wszystkiego dostać, nawet przez ekran który się akuratnie patrzysz, ryzyko chyba te same, przestaniesz teraz używać internet ze względu na zdrowie???

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
zgryzolec
 grudzień 15 2004 23:36   
Forum

Quote by dawid1976:Zgryrzelcu,

zgryzolcu

Quote by dawid1976:jeśli akurat ty nie masz doktora w farmazetologji to może ty bądz pierwszy podając twoje dany. Czy wiesz że istnieje TYSIĄCE różnych pigułek???? Jedne różniąc się od drugich jak wiatrak od piernika??
Które są rakotwórcze?? Jaka nazwa?

Nie wiem co to farmazetologia, ale mam blisko w rodzinie farmaceute. A to co przytoczylem to:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA (Dz. U. Nr 121, poz. 571)
Wykaz czynników rakotwórczych dla ludzi
A. Substancje chemiczne i mieszaniny
17 Doustne środki antykoncepcyjne stosowane w terapii sekwencyjnej

18 Doustne złożone środki antykoncepcyjne

19 Estrogenami terapia substytucyjna

20 Estrogeny niesterydowe

21 Estrogeny sterydowe

Polemizuj z tym. Tyle odnosnie rakotworczosci.

Quote by dawid1976:Takie informacje to już osobista sprawa między lekarzem i kobietą. Nie próbuj nam tu wpychać że używanie pigułki to prawie aborcja, bo to dwa inne światy.

hamowanie zagnieżdżenia (implantacji zarodka) = działanie wczesnoporonne

Jak to innaczej nazwiesz?

Quote by dawid1976:Raka możesz dziś od wszystkiego dostać, nawet przez ekran który się akuratnie patrzysz, ryzyko chyba te same, przestaniesz teraz używać internet ze względu na zdrowie???

Mozna. Od papierosow tez mozna. Tylko ich jakos nikt nie reklamuje ze sa super i wogole, za to na kazdej paczce masz napis o chorobach serca i raku :]
A monitor mam plasciutki wiec nie promieniuje

Konkluzje sa dwie.
1) Jak ktos chce, tabletki przypisze kazdy lekarz. Ale nie wmawiajcie ze to lek-cud nieszkodliwy a nawet leczacy bo to stek bzdur. Zacznijmy nazywac rzeczy po imieniu.
2) Kaloryferem sie nie ogolisz

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 grudzień 16 2004 00:19   
Forum

Zgryzolcu

Nie wiem co to farmazetologia, ale mam blisko w rodzinie farmaceute. A to co przytoczylem to:
świetnie

pigułka nie pozwala do owulacji, wieć do ciąży w ogóle nie dochodzi. Co mieśiąc kobiety tracą takie jajo. Więć o co Ci chodzi??? Nie dochodzi do zapłodzenia, więc nie możesz to nazwać aborcje, nie tworzy się żadne życie.

Inna sprawa czy sama pigułka zdrowa czy nie, ale chyba z tym nie zaczeliśmy, co nie? Chodziło o to że ty chciałeś wciskać że pigułka to prawie aborcja, w takim razie to kaloryfer prawie żyletka

Zgadzam się- pigułka nie jest super-lek,

ale to inny temat, wpierw wyjaśnijmy że pigułka nie jest środkiem aborcyjnym, to poprostu nie prawda.

Czy używać pigułke czy nie to inna sprawa etyczna.

Można tą dyskusje dalej poprowadzić i porozmawiać jakie leki w ogóle sie powinno brać bo my tak czy tak wiemy tylko 10 % co nam dają.

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Prevent
 grudzień 16 2004 10:01   

Gdyby pigułki były rakotwórcze, to tak jak papierosy maiłyby napis "powodują raka", a takiego nie mają. znaczy to że leki z przytoczonej ustawy mają niską szkodliwość. Pamiętaj zgryzolec, że skutki uboczne (akie jakie mają pigułki antykoncepcyjne)ma każda tabletka np od bólu głowy czy na przezięcienie, a nawet witamina c może być niebezpieczna.
To że pigułki zapobiegają rakowi słyszałem w telewizji i wyczytałem w prasie.
Starsze pigułki moze i były niebezpieczne dla zdrowia, ale dzisiejsze są bezpieczne. jak minister zdrowia mógłby dopuścić do obiegu i zalegalizować lek rakotwórczy?!
PS. z którego roku jest to rozporządzenie? czy mógłbyś przytoczyć resztę leków z tej listy?

===

Cytat 
Mirosław Miarczyński
 grudzień 16 2004 10:24   
Forum

Quote by dawid1976: Zgryzolcu

pigułka nie pozwala do owulacji, wieć do ciąży w ogóle nie dochodzi. Co mieśiąc kobiety tracą takie jajo. Więć o co Ci chodzi??? Nie dochodzi do zapłodzenia, więc nie możesz to nazwać aborcje, nie tworzy się żadne życie.

Z tym, że niekoniecznie. Jedną z form działania pigułki jest niedopuszczenie do zagnieżdzenia się zarodka (czyli PO ZAPŁODNIENIU JUŻ) w macicy. Poczytaj sobie ulotki od tabletek i zobacz czy masz tam takie działanie jak "zmiany endometrium" - endometrium to właśnie błona wyściełająca macicę. Zmiany w niej uniemożiwiają zagnieżdżenie się zarodka. A przy coraz niższym poziomie hormonów jaki zawierają tabletki (ze względów zdrowotnych właśnie) do uwolnienia jejeczka MIMO ich stosowania coraz częściej dochodzi. W konsekwencji takie jajeczko coraz częściej bywa zapładniane. Tyle że zarodek się zagnieździć nie może więc jest usuwany z macicy. Dla osób, które uważają, że życie zaczyna się od poczęcia jest to właśnie wczesna aborcja.

Poczytaj sobie to: Czy my także zabiliśmy własne dziecko? - tu jest więcej szczegółów.

Mirek

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 grudzień 16 2004 11:21   
Forum

moge opowiedziec cos z zycia wziete?
moja znajoma miala bardzo nieregularne misiaczki, czasem nawet przez caly rok cisza. poszla do pani ginekolog. powiedziala: chcesz w przyszlosci miec dzieci?. stosuj tabletki horman. misiaczki uregulowaly. po latach wyszla zamaz, oczywiscie przed i po juz nie stosawala sie do do tej kuracji, i przez rok czasu nie mogla zajsc w ciazy, zaczela brac pigulki przez rok i dziecko sie pojawilo w nastepnym roku. takich przypadkow znam kilku.
moja ginekolog jest wierzaca katoliczka i wypisuje mi tabletki. zapewniala mnie ze nie sa wczesnoporonne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
zgryzolec
 grudzień 16 2004 13:12   
Forum

O zesz... Troche sie tych odpowiedzi pojawilo. Po kolei:

Quote by dawid1976: (...)pigułka nie pozwala do owulacji, wieć do ci±ży w ogóle nie dochodzi. Co mie¶i±c kobiety trac± takie jajo. Więć o co Ci chodzi??? Nie dochodzi do zapłodzenia, więc nie możesz to nazwać aborcje, nie tworzy się żadne życie(...)

Przyznalbym Ci racje, gdyby nie pewien szkopul. Skutecznosc nawet 99% nie oznacza skutecznosci 100%. To po pierwsze. Po drugie - im nowsze leki, tym mniej skutecznie nie dopuszczaja do polaczenia sie komorki jajowej z plemnikiem, a czesciej zapobiegaja zagniezdzeniu. I tu tkwi diabel pogrzebany: czy zaplodniona komorka jajowa to czlowiek czy nie? Ten temat byl juz omawiany niejednokrotnie wiec nie bede powtarzal. Nie mozna stwierdzic jednoznacznie kiedy, wiec 'bezpiecznie' byloby przyjac ze jest nim wlasnie w tym momencie. Jesli nie - spoko, nic sie nie stalo. Ale jesli mielismy racje, to zapobieglismy zabojstwu dopiero powstajacego czlowieka. Tylko ze kazdy wybiera sobie moment 'czlowieka' jak mu wygodniej i stad te problemy.

Quote by dawid1976: Można t± dyskusje dalej poprowadzić i porozmawiać jakie leki w ogóle sie powinno brać bo my tak czy tak wiemy tylko 10 % co nam daj±.

Masz jakies zawyzone statystyki

Quote by Prevent: Gdyby pigułki były rakotwórcze, to tak jak papierosy maiłyby napis "powoduj± raka", a takiego nie maj±.

Papierosow nie kupujesz ze skierowania od lekarza.

Quote by Prevent: z którego roku jest to rozporz±dzenie? czy mógłby¶ przytoczyć resztę leków z tej listy?

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA (Dz. U. Nr 121, poz. 571) z dnia 11 września 1996 r
Nie wiem czy mozna tu zamieszczac linki. Google 'antykoncepcja' chyba trzeci link, prolife'owcy. Mozna sie z nimi zgadzac lub nie, ale ja z prawem dyskutowal nie bede.

miramax dzieki za support :]

milka: spoko, ciesze sie ze sie jej udalo. a lekarki zapytaj o to co napisalem wyzej - czy tabletki ktore Ci przypisuje zapobiegaja w 100% (nie w 99%) polaczeniu plemnika z komorka jajowa, czy w 100% lub mniej procentach zapobiegaja CIAZY. Jesli powie, ze zapobiegaja owulacji to tez prawda, ale nie w 100% NA PEWNO.

A tak wogole to dyskusja toczyla sie glownie o gumkach :] One na pewno nie sa srodkiem aborcyjnym, chocby nie wiem jak ustalic moment 'czlowieczenstwa'

I kolejny moral - nie wbijaj gwozdzi w lokomotywe

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 grudzień 16 2004 14:21   
Forum

Mirku,

odpowiadając na twoje pytania: nie popatrze się na ulotke bo nie mam takich leków Ale jak ktoś mnie by zapytał o dorade to wysłał bym do ginekologa, bo ja jestem pastorem, nie lekarzem, i jak ktoś im nie jest to niech się jego nie bawi- jest to nawet karalne. bo już raz mowiłem: to sprawa międy lekarzem i kobietą.

A co do kodomów: Czy to zaraz musi oznaczać związki nielegalne? Co jak ktoś jest zonat, lekarzem i sie zakaził wirusem HIV? Wtedy też zabronisz???

Zgryzolcu:

W takim razie uzywamy tylko pigułke 100 % i sprawa załatwiona, ok?

A dotycząc pogrzebanego diabła: nie bójmy się diabła ale Boga!

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
zgryzolec
 grudzień 16 2004 14:31   
Forum

Quote by dawid1976:Zgryzolcu:
W takim razie uzywamy tylko pigułke 100 % i sprawa załatwiona, ok?

A dotycząc pogrzebanego diabła: nie bójmy się diabła ale Boga!

Stary, jak taka znajdziesz to daj znac nie tylko mi ale i Papiezowi zeby szykowal zmiany w prawie kanonicznym

Diabla sie nie boje, bo nie taki on straszny Boga sie nie boje, bo to tak jakby sie bac wlasnego ojca. Boje sie ludzkiej glupoty :/
To tak na marginesie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 grudzień 16 2004 19:50   
Forum

Stary, jak taka znajdziesz to daj znac nie tylko mi ale i Papiezowi zeby szykowal zmiany w prawie kanonicznym

wątpie że ten papież w tej kwestji zmieni zdanie, bo przecierz kondomy są 100 % nieszkodliwe, a mimo temu je zabrania i jezdził do Afryki w miejscach gdzie każdy piąty ma HIVa i głosił: bądzcie błogosławieni i rozmanżajcie się.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ania z Canady
 grudzień 16 2004 20:51   
Forum

Nie rozumiem dlaczego kosciol sie miesza do malzenskiego pozycia. Nawet sam Jezus nie wnikal jak to malzonkowie maja robic, ile razy, w jakiej pozycji i czy maja uzywac antykoncepcje czy nie. Biblia nie mowi ze kazdy akt malzenski ma sie konczyc poczeciem dziecka. A przeciez zaleca aby malzonkowie nie wstrzymywali sie od wspolzycia chyba ze podczs okresu kobiety, albo za wspolna zgoda na krotki czas dla modlitwy i postu (przeciwienstwo do tego co KK zaleca). Bog nas stworzyl na swoj obraz i podobienstwo, nasza seksualnosc jest rowniez doskonalym i pieknym dzielem stworcy, a KK traktuje ja jako Bozy dopust, cos gorszego, blad w sztuce stworzenia, i gdyby to nie byl jedyny sposob na rozmnazanie sie pewnie by tego zabronil (zostawiajac je jako wylacznosc dla siebie). Jestem wierzaca mezatka, mamy jedno dziecko, czteroletniego synka, i od jego urodzenia biore pigulki bo narazie nie chcemy miec wiecej dzieci z roznych powodow. Wcale nie czuje ze popelniam grzech, do zaplodnienia nie dochodzi wiec w czym problem. Nikomu krzywdy nie robie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Krzysztof
 grudzień 18 2004 14:32   

Kochani, a może byście się tak zapoznali z tym, co Kościół rzeczywiście głosi. Bo to, co piszecie, jest tak zupełnie obok. Nie ma sensu bym brał każdą z powyższych wypowiedzi i po kolei prostował. Może tylko jedno: negatywne podejście do używania prezerwatyw w ochronie przed AIDS nie ma nic wspólnego z zakazem antykoncepcji. Po prostu prezerwatywy przed AIDS nie chronią. Zmniejszają ryzyko zakażenia ale nie chronią. Nie są więc żadnym rozwiązaniem. Nie można drugiej osoby narażać na ryzyko zakażenia poważną nieuleczalną chorobą. I o to tu chodzi.
Zachęcam do lektury katechizmu, encykliki "Humanae Vitae". Tam są uzasadnienia.

===

Cytat 
Gość forum: Ewa
 grudzień 19 2004 20:47   

Jestem matką trojga dzieci, ale uważam, że pigułka antykoncepcyjna to cudowny wynalazek, który uwalnia kobietę od lęku przed własnym mężem,miłością, no a potem oczekiwaniem z biciem serca na miesiączkę, modleniem się o tę kroplę krwi. Mam koleżankę katechetkę, z którą zawsze nie zgadzałam się w poglądach na ten temat, dopóki ona nie urodziła trzeciego dziecka.Wiem, że różne środki antykoncepcyje stosują młode kobiety, które kochają Boga, przystępują często do sakramentów,bo nie czują się grzeszne ani winne, że zapobiegają ciąży. Przeciwnie, uważają planowanie rodziny za swój święty obowiązek. Nie wierzcie w skuteczność metod naturalnych, mam z nich dwoje dzieci, które chciałam urodzić, ale w innym czasie.A czy można w ogóle polecić taką metodę bardzo młodym małżonkom? Jak to możliwe, że będą dziesięć dni spać obok siebie i nic? Dlaczego kobieta ma postrzegać męża jako potencjalne zagrożenie? Dlaczego ten sam czyn raz jest grzechem a raz nie? I cóż złego w fizycznej miłości, czy ona nie podtrzymuje związku małżeńskiego? Jakim prawem ktoś ma mówić, kiedy wolno nam to robić a kiedy nie? Gdyby byłoby to takie ważne to Jezus na pewno powiedziałby coś o tym. W naukach przedmałżeńskich słyszymy, że nie wolno odmawiać mężowi i jednocześnie, że nie wolno stosowć antykoncepcji.Znam małżeństwo, w którym kobieta z lęku odmawia, a mąż odwiedza dom publiczny. Najlepiej, aby w sprawach antykoncepcji wypowiadali się ludzie, którzy mają dzieci, a okres rozrodczy już za sobą.A już chyba najmniej na te tematy powinni wiedzieć księża. No i nie spowiadajmy się z tego, jak to robimy, bo to poniżej ludzkiej godności.Nie stawiajmy też antykoncepcji na równi z aborcją, to nieporozumienie, zapytajcie lekarzy.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,33 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty