Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Przedstawiciel Watykanu wzywa Hiszpanów do nieposłuszeństwa !!!
 |  Wersja do druku
galileusz
 kwiecień 22 2005 21:43  (Czytany 1683 razy)  
Forum

Status: offline

Kardynał Alfonso Trujillo, przewodniczący papieskiej Rady ds. Rodziny, potępił przyjętą w czwartek przez hiszpański parlament ustawę dopuszczającą małżeństwa homoseksualne. "Tak niesprawiedliwe prawo nie zobowiązuje, nie może zobowiązywać" - powiedział kardynał w wywiadzie dla Corriere della Sera. "Nie możemy narzucać społeczeństwom rzeczy niesprawiedliwych. Wprost przeciwnie. Ponieważ są one niesprawiedliwe, Kościół apeluje o wolność sumienia i o przeciwstawienie się im".

===

Galileusz

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł Chojecki
 kwiecień 23 2005 00:06   
Forum

Byłbym wdzięczny za podanie źródła, gdzie można przeczytać na ten temat coś więcej.

Pozdrawiam
Paweł Chojecki

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
galileusz
 kwiecień 23 2005 15:16   
Forum

Najnowszy numer "Civilta Cattolica" - wydanie gazetowe.
Pozdrawiam

===

Galileusz

Profil   Email 
 Cytat 
galileusz
 kwiecień 23 2005 15:26   
Forum

Ps. Tyle samo na ten temat w wczorajszym wydaniu internetowym Gazety W.

===

Galileusz

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 23 2005 23:07   
Forum

Już jest artykuł na Kosciol.pl na ten temat. Korzystałem z Radia Watykańskiego. Gdybym mógł, to na tych deputowanych, którzy powiedzili "tak" od razu rzuciłbym ekskomunikę. A w racie czego także i na senatorów, a może nawet i na Króla, który by nie odmówił podpisania.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 25 2005 09:08   
Forum

Wypoweidź kardynała z papieskiej Rady ds. Rodziny jest ingerencją w ustawodastwo suwerennego państwa, jakim, przecież, jest Hiszpania.
Jestem przeciwnikiem prawnego usankcjonowania takich "związków" ale to nie znaczy, że przedstawiciel jednego państwa (Watykanu) może tak ostro komentować decyzję parlamentu innego państwa.

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 25 2005 09:33   
Forum Admin
Admin

Taaak opinie, nie ma to jak w zwiazku radzieckim nie ? Tam cala wladza Cerkwi byla obsadzana przez KGB i nikt "ostro" nie krytykowal. Ech takie piekne czasy a minely....

P.S. Jakis czas temu Iran na swoich rakietach pisal ze zepchnie Izrael do morza - czy ta z koleji krytyka jest okej ?

Poza co sie powino z tym kardynalem zrobic ?? moze przed sadem w starsburgu postawic ??

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 25 2005 10:02   
Forum

Quote by hermes: Taaak opinie, nie ma to jak w zwiazku radzieckim nie ? Tam cala wladza Cerkwi byla obsadzana przez KGB i nikt "ostro" nie krytykowal. Ech takie piekne czasy a minely....
Poza co sie powino z tym kardynalem zrobic ?? moze przed sadem w starsburgu postawic ??

Nawiązanie do ZSRR jest bez sensu!
Kościoły (katolicki też, a może przede wszystkim, ze względu na swoje możliwości) mają inne instrumenty przeciwdziałania "patologiom". Prze codzinną prace wychowawczą swoich członków, kształtowanie ich formacji, napominanie itp. Przecież to m.in. - w niektórych krajach w większości - chrześcijanie wybierają członków parlamentu, ci stanowią prawa, niejako z ich mandatu. Nie łudzę się, że parlamenty są wiernym odzwierciedleniem nastroojów społeczncyh, ale w dużej mierze tak jest, więc chbya brakuje "pracy u podstaw" prowadzonej przez Kościoły. No, bo np. czy poseł - chrześcijanin powinien głosować za ustawą aborcyjną, czy prawnym usankcjonowaniem związków homoseksualnych? Teoretycznie nie powienien, a głosują, nie tylko w Hiszpanii przecież!!! Więc coś jest nie tak ich formacją chrześcijańską, a za tę w dużej mierze odpowiedzialność ponoszą Kościoły. Podtrzymuję, że wypowiedź przedstwiciela Watykanu jest ingerencją w prawodawstwo suwerennego kraju. Co innego,, gdy wypowiada się np. przedstawiciel episkopatu katolickiego, czy innego danego kraju!!! Jako obywatel ma prawo, a jako chrześcijanin - nawet obowiązek!!!

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
pawel949
 kwiecień 25 2005 14:05   
Forum

Quote by opin: Wypoweidź kardynała z papieskiej Rady ds. Rodziny jest ingerencją w ustawodastwo suwerennego państwa, jakim, przecież, jest Hiszpania.
Jestem przeciwnikiem prawnego usankcjonowania takich "związków" ale to nie znaczy, że przedstawiciel jednego państwa (Watykanu) może tak ostro komentować decyzję parlamentu innego państwa.

Nie znam tak dobrze wszystkich Kardynałów, ale po nazwisku Alfonso Trujillo to jakoś tak po hiszpańsku brzmi...
Poza tym on nie ingeruje tylko daje wykładnie dla wiernych. Tak jest jego rola.
A poza tym ma rację, co przesądza sprawę!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 25 2005 16:14   
Forum

Quote by opin: Wypoweidź kardynała z papieskiej Rady ds. Rodziny jest ingerencją w ustawodastwo suwerennego państwa, jakim, przecież, jest Hiszpania.

A jakby to był biskup protestancki, to nie miałbyś już takich oporów (przykładem może być Bonhoeffer).
Wybacz, ale wytoczyłeś argument rodem z arsenału Urbana z czasów stanu wojennego.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 25 2005 20:48   
Forum Admin
Admin

Nawiązanie do ZSRR jest bez sensu!

No trudno.

Kościoły (katolicki też, a może przede wszystkim, ze względu na swoje możliwości) mają inne instrumenty przeciwdziałania "patologiom". Prze codzinną prace wychowawczą swoich członków, kształtowanie ich formacji, napominanie itp. Przecież to m.in. - w niektórych krajach w większości - chrześcijanie wybierają członków parlamentu, ci stanowią prawa, niejako z ich mandatu. Nie łudzę się, że parlamenty są wiernym odzwierciedleniem nastroojów społeczncyh, ale w dużej mierze tak jest, więc chbya brakuje "pracy u podstaw" prowadzonej przez Kościoły. No, bo np. czy poseł - chrześcijanin powinien głosować za ustawą aborcyjną, czy prawnym usankcjonowaniem związków homoseksualnych? Teoretycznie nie powienien, a głosują, nie tylko w Hiszpanii przecież!!! Więc coś jest nie tak ich formacją chrześcijańską, a za tę w dużej mierze odpowiedzialność ponoszą Kościoły.

Przepraszam - ale co to ma do rzeczy ?? Z tego co pisales odeszled od KRK i nie nalezysz teraz nigdzie - wiec jezeli chcesz zeby twoje slowa brzmialy powaznie - to zajmij sie praca w jakiejs wspolnocie a nie krytykuj prywatnych spraw innych. Nic ci do tego co robi KRK i jak glosuja jego czlonkowie w parlamentach. Jak chcesz zeby bylo lepjej to rob cos sam i dawaj przyklad a nie narzekaj ze jest zle. Offtopic do tego co napisalem.

Podtrzymuję, że wypowiedź przedstwiciela Watykanu jest ingerencją w prawodawstwo suwerennego kraju. Co innego,, gdy wypowiada się np. przedstawiciel episkopatu katolickiego, czy innego danego kraju!!! Jako obywatel ma prawo, a jako chrześcijanin - nawet obowiązek!!!

Ekstra - a teraz mi powiedz jak chcialbys ukarac tego przedstawiciela - no bo chyba nie chcialbys zeby to ingerowanie bylo bezkarne skoro ci przeszkadza ?? No ja podalem ci przyklad zsrr bo oni rzeczwiscie sobie z tym niezle radzili - lacznie z tym ze prawdopodbnie przygotowali zamach na Jana Pawla II. Innych niewygodnych tez zabijali jak bylo trzeba. Wiec moze to nie byl taki zly przyklad ?

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 25 2005 20:56   
Forum

Quote by hermes: Ekstra - a teraz mi powiedz jak chcialbys ukarac tego przedstawiciela - no bo chyba nie chcialbys zeby to ingerowanie bylo bezkarne skoro ci przeszkadza ?? No ja podalem ci przyklad zsrr bo oni rzeczwiscie sobie z tym niezle radzili - lacznie z tym ze prawdopodbnie przygotowali zamach na Jana Pawla II. Innych niewygodnych tez zabijali jak bylo trzeba. Wiec moze to nie byl taki zly przyklad ?

Proponuję "za karę" najechać Watykan i zrobić drugie "sacco di Roma". W końcu w historii już się to zdarzało; niewygodny papież był usuwany siłą, a narzucano "właściwego".
Nie, wybacz, opin, tym razem naprawdę przesadziłeś. Jeśli masz rację, to przemówienia Jana Pawła II w czasie pielgrzymek do Polski w okresie stanu wojennego, czy też jego apele do władz Izraela o rozmowy z Palestyńczykami też były mieszaniem się w sprawy innego państwa.
Watykan jest państwem w świetle prawa międzynarodowego, ale tylko w kategoriach umownych. Raczej należałoby mówić o strefie exterytorialnej. A kardynał nie jest przedstawicielem państwa Watykan (nim jest nuncjusz apostolski, czyli ambasador), tylk wyższym duchownym Kościoła Rzymsko-Katolickiego i jako taki ma prawo mówić, co myśli.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
galileusz
 kwiecień 25 2005 21:36   
Forum

Drogi Maćku!!
Z całym szacunkiem, ale nuncjusz apostolski, czyli (ambasador)nie jest przedstawicielem państwa Watykan!! Jest przedstawicielem Stolicy Apostolskiej (tytulariusza podwójnej podmiotowości publicznoprawnej w stosunkach międzynarodowych).
Pozdrawiam

===

Galileusz

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 26 2005 10:06   
Forum

Przepraszam - ale co to ma do rzeczy ?? Z tego co pisales odeszled od KRK i nie nalezysz teraz nigdzie - wiec jezeli chcesz zeby twoje slowa brzmialy powaznie - to zajmij sie praca w jakiejs wspolnocie a nie krytykuj prywatnych spraw innych. Nic ci do tego co robi KRK i jak glosuja jego czlonkowie w parlamentach. Jak chcesz zeby bylo lepjej to rob cos sam i dawaj przyklad a nie narzekaj ze jest zle. Offtopic do tego co napisalem.

Jestem skłonny przemyślec sprawę i nawet "nawrócić się" po tym co napisał Maciek, ale na miłość Boską, Twoja odpowiedź jest niegrzeczna i pełna emocji. Jak głosują parlametarzści to akurat mnie interesuje i ma realny wpływ na moje (i Twoje) życie, więc nie pisz bzdur.
Przecież mnie nie znasz, więc dlaczego próbujesz pouczać mnie i przynaglać do działania. Po tym co napisałeś o norweskim pastorze i Islamie, to rzeczywiście dałeś przykład...!
Pozdrawiam serdecznie!!!

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 26 2005 10:11   
Forum

Quote by Maciek:
Wybacz, ale wytoczyłeś argument rodem z arsenału Urbana z czasów stanu wojennego.

Rzeczywiście, Maćku, zapędziłem się. nie mówię, że się wycofuję z tego co napisałem, ale chyba masz raczję, że popełniłem głupotę. Cóż, nie zrobię sobie samobiczowania, ale do błedu się przyznaje. Dzięki za zwrócenie uwagi i mądrą, a i dowcipną reprymendę. Przyjmij wyrazy wdzięczności.
Serdecznie pozdrawiam!!!

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 26 2005 11:34   
Forum Admin
Admin

Jestem skłonny przemyślec sprawę i nawet "nawrócić się" po tym co napisał Maciek

Ciesze sie bardzo

ale na miłość Boską, Twoja odpowiedź jest niegrzeczna i pełna emocji. Jak głosują parlametarzści to akurat mnie interesuje i ma realny wpływ na moje (i Twoje) życie, więc nie pisz bzdur.

Wybacz nie mam zdolnosci do bycia milym, zapewnia cie ze potrafie byc gorszy. Moja odpowiedz moze nie jest mila - natomiast emocji w to raczej nie wkladalem - chodzilo o to ze zmieniasz temat. To ze interesuje cie jak glosuja to jasne - ale to jak wplywa na nich ich przynaleznosc do KRK to juz sprawa ich prywatna - niech sie tym KRK martwi - i o to mi chodzilo.

Przecież mnie nie znasz, więc dlaczego próbujesz pouczać mnie i przynaglać do działania. Po tym co napisałeś o norweskim pastorze i Islamie, to rzeczywiście dałeś przykład...!

Do niczego cie nie przynaglam. Pouczylem cie jak zes glupote napisal i tyle . O islamie zdanie podtrzymuje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 26 2005 11:45   
Forum

Wybacz nie mam zdolnosci do bycia milym, zapewnia cie ze potrafie byc gorszy.
I własnie dlatego reaguję, czasami głupio, przyznaje, na wypowiedzi przedstawicieli Kościołówc w sprawach politycznych, społecznych itp. Bo o ile kardynał watykański był "miły", to wierni nie zawsze są mili. Często są napastliwi, agresywni, a tego się boje. O ile Maciej ma rację, że "wpadłem w retorykę Urbana z lat osiemdziesiątych", o tyle Ty, "hermesie" używasz retoryki Radia Ma Ryja, a to jest retoryka prowadząca do waśni religijnych, nienawiści, pogłebia lęk u tych, którzy niekoniecznie należą do Jedynego Prawdziwego Kościoła.
W DESIDERACIE jest taki fragment: "Unikaj głośnych i napastliwych są oni, bowiem udręką ducha"!!! Święte słowa.... i tak będę się starał czynić, dla "spokojności" ducha!!!!
Pozdrawiam!!! i życzę samych miłych dni w życiu.

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 26 2005 13:07   
Forum Admin
Admin

Dobrze a mozesz mi powiedziec co dla ciebie bylo takie glosne i napastliwe w tym topicu, moze poza fragmentem "Przepraszam - ale co to ma do rzeczy ??..." - cobym na przyszlosc wiedzial jak pisac zeby cie nie urazic ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 26 2005 13:09   
Forum

Quote by hermes: Dobrze a mozesz mi powiedziec co dla ciebie bylo takie glosne i napastliwe w tym topicu, moze poza fragmentem "Przepraszam - ale co to ma do rzeczy ??..." - cobym na przyszlosc wiedzial jak pisac zeby cie nie urazic ?

Dajmy już sobie spokój!!! Odsyłam do komentaarzy do tekstu o norweskim pastorze.
Pozdrawiam!!!!

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 26 2005 18:30   
Forum

Quote by opin: ... No, bo np. czy poseł - chrześcijanin powinien głosować za ustawą aborcyjną, czy prawnym usankcjonowaniem związków homoseksualnych? Teoretycznie nie powienien, a głosują, nie tylko w Hiszpanii przecież!!! Więc coś jest nie tak ich formacją chrześcijańską, a za tę w dużej mierze odpowiedzialność ponoszą Kościoły.

Tutaj akurat mozna się spierać. Obowiązkiem posłów, nawet katolickich jest ustanawianie dobrego i wykonywalnego prawa. Inaczej pojawia się niebezpieczeństwo narażenia obywateli na sankcje. Przypuśćmy, że jakiś katolicki poseł będzie chciał przegłosowania niewątpliwie dobrej ustawy o konieczności nabożnego uczestniczenia w niedzielnej Mszy świetej. W ten sposób prawo byłoby dobre, lecz niewykonywalne, ba nawet narażające wielu obywateli na łamanie przepisów.
Takimi rzeczami zajmuje się między innymi teologia moralna (w dobrym starym ujeciu na przykład Prummera)
Tak więc obowiązkiem posłów katolickich nie jest wprowadzanie przepisów wiary do zycia społecznego, lecz budowa praworządnego społeczeństwa i sprawiedliwego państwa

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,50 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty