Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Bp gej G. Robinson to bohater i obrońca praw człowieka??
 |  Wersja do druku
galileusz
 kwiecień 26 2005 23:15  (Czytany 1385 razy)  
Forum

Status: offline

Gene Robinson jest kimś w rodzaju bohatera i obrońcy praw człowieka - powiedział w BBC anglikański biskup Steve Charleston. Miał już dosyć ukrywania się, wstał i powiedział: "Oto jestem uczciwym, przyzwoitym człowiekiem i powinniście traktować mnie z szacunkiem". "Podziwiam go za to" dodał bp Charleston.

===

Galileusz

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 26 2005 23:48   
Forum

PRZY-ZWO-I-TYM ???

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 kwiecień 28 2005 10:24   
Forum Moderator
Moderator

Gdybym należał do Kościoła Anglikańskiego, to już bym nie należał.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 28 2005 13:02   
Forum

Quote by Izrael: Gdybym należał do Kościoła Anglikańskiego, to już bym nie należał.

myślę, że takie reakcje są mocno przesadzone. Nasza przynależność do Kościoła nie może opierać się na tym, kim jest sąsiad siedzący z nami w ławce podczas nabożenstwa.

Jeśli znajdziesz mi choć jeden Kościół na swiecie, w którym nie ma żadnego grzesznika - powiem: Jezus niepotrzebnie przyszedł nas zbawić.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 28 2005 13:19   
Forum

Ale Izraelowi nie o to chodziło. Co innego grzesznik siedzący z nami w ławce, a co innego taki, co otwarcie i z pewną dumą mówi o swoim grzechu a wynoszony jest przez swój Kościół do godności biskupa.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 28 2005 14:36   
Forum

Na pewno grzesznik mówiący otwarcie, że jest grzesznikiem jest bardziej uczciwy od grzesznika, co udaje, że jest porządny. Lump spod budki z piwem jest uczciwszy od prezesa, który postępuje tak samo, a ma się za lepszego.

Z drugiej jednak strony, biskup Robinson nie mówi, że jest grzesznikiem. Przyznaje się do grzechu, ale twierdzi, że to nie jest grzech. Takie postępowanie, to zatwardziałość.

Choć zasadniczo zgadzam się z medievalmanem, to w TYM konkretnym przypadku też wystąpiłbym z takiego Kościoła. Nie dlatego, że jest w nim grzesznik, bo wszyscy jesteśmy grzesznikami, ale dlatego, że kieruje nim niewłaściwy duchowny, człowiek lekceważący Słowo Boże.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Andrzej
 kwiecień 28 2005 16:14   
Forum

Quote by Maciek: Choć zasadniczo zgadzam się z medievalmanem, to w TYM konkretnym przypadku też wystąpiłbym z takiego Kościoła. Nie dlatego, że jest w nim grzesznik, bo wszyscy jesteśmy grzesznikami, ale dlatego, że kieruje nim niewłaściwy duchowny, człowiek lekceważący Słowo Boże.

Chyba źle się wyraziłem. Mam nadzieję, teraz się poprawić. Nie wystąpiłbym z CAŁEGO Kościoła, w którym jestem, ale zerwałabym kontakty z tą jego lokalną wspólnotą (lokalnym Kościołem), która nie widzi grzechu, tam gdzie ja go spostrzegam w tym przypadku, w tym konkretnym biskupie, którego kościół lokalny popiera i broni.
Przenosząc to na Kościół rzymsko-katolicki, w którym jestem: gdyby nagle zwierzchnik (papież - sobór) mojego CAŁEGO Kościoła zaczął pochwalać postawy grzeszne, wtedy tak,chyba czułbym sie zmuszony do porzucenia takiego Kościoła. Gdyby jednak uczynił to tylko jakiś lokalny biskup, nawet mojej diecezji, nie wystąpiłbym z CAŁEGO Koscioła rzymskiego.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Izrael
 kwiecień 28 2005 16:57   
Forum Moderator
Moderator

Z tego co się orientuję, papież miałby prawo takiego biskupa odwołać z urzędu.

A Robinson nie został pochwalony przez swój Kościół, ale nadal sprawuje swój urząd duchownego. No paranoja.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 28 2005 20:19   
Forum Admin
Admin

Quote by Izrael: Z tego co się orientuję, papież ma prawo takiego biskupa odwołać z urzędu. Robinson nie został pochwalony, ale nadal sprawuje swój urząd duchownego. No paranoja.

Eee Izraelu czy ja czegos nie rozumiem ? Papiez nie jest zwierzchnikeim biskupa robinsona bo nie jest zwierzchnikeim Kosciola anglikanskiego...

P.S. Ja tez bym z kosciola ktory wyswieca aktywnych homo (bo nic nie mam przeciw ksiezom - homo ktorzy zyja w celibacie) na ksiezy a tym bardziej na biskupow odszedl.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
lech.rp
 kwiecień 28 2005 20:37   
Forum

Quote by Izrael: Z tego co się orientuję, papież ma prawo takiego biskupa odwołać z urzędu. Robinson nie został pochwalony, ale nadal sprawuje swój urząd duchownego. No paranoja.

Glowa kosciola anglikanskiego jest, od czasow Henryka VIII, monarcha brytyjski, a wiec obecnie szanowna pani Elzbieta II i ona za ten burdel odpowiada.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 28 2005 20:49   
Forum Admin
Admin

niestety jestes troszke niedoinformowany - Krolowa jest dla Kosciola Anglikanskigo - najwyzszym zarzadca - zatwierdza arcybiskupow, biskupow, dziekanow katedr KA. Natomiast kosciol jest zarzadzany synodalnie - wiec swoich katolickich norm do innych nie przykladaj.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 kwiecień 28 2005 21:42   
Forum Moderator
Moderator

Coś Wam się, chłopaki pomyliło. Moja wypowiedź o papieżu była nawiązaniem do postu medievalmana, a więc było to czyste teoretyzowanie (w miejsce słowa "ma" wstawcie sobie "miałby"). Nie ma to nic wspólnego z Robinsonem.

Nie wydaje mi się, żebym mógł się tak pomylić i uznać papieża za zwierzchnika KA.

Ale dla Was specjalnie nieco zmienię treść swego posta.

Pozdrowionka

===

Profil   Email 
 Cytat 
lech.rp
 kwiecień 28 2005 21:58   
Forum

Quote by hermes: niestety jestes troszke niedoinformowany ...

Czyzby ?
To, ze swoje funkcje traktuje reprezentacyjnie, wcale nie oznacza braku wladzy - jak raczyles zauwazyc: "zatwierdza" - sadzisz, ze Papiez wylaczniwe sam podejmuje decyzje, nie pytajac nikogo o rade ?
To poczytaj o organizacji Stolicy Apostolskiej i wtedy moglbys role papieza dokladnie tak samo zinterpretowac, szczegolnie, jesli raczysz zauwazyc, co tak glosnego stworzyl jeszcze kardynal Ratzinger i co znajduje sie na koncu tego dokumentu.
Wtedy, na zasadzie Twojej logiki, doszlibysmy do wniosku, ze wlasciwie rola papieza jest w tym wzgl. taka sama jak krolowej brytyjskiej. Ciekawe, tak na marginesie, czy takie rozwiazanie podobaloby sie protestantom ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 28 2005 22:24   
Forum Admin
Admin

Ktorego slowa nie zrozumiales ? Wiesz co to jest synod ? Wiesz co to jest wladza najwyzsza ? Wiec powtarzam raz jeszcze w KA jest to synod - czyli zgromadzenie osob duchownych i swieckich danego kosciola. W KRK jest to papiez. Kumasz roznice ? Czy jeszcze raz powtorzyc ? A moze nie rozumiesz czym sie rozni zatwierdzanie biskupow od wydawania dekretow ktore sa oficjalna nauka kosciola jak np ECCLESIA DE EUCHARISTIA ?? To co juz papiez robi ze swoja wladz to naprawde mnie juz nie interesi...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,19 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty