Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > O Serwisie Nowy wątek Odpowiedz
 Czemu Adminie? Co z wami? Kiedys byliscie b. dla ludzi
 |  Wersja do druku
Reguly
 maj 07 2005 19:24  (Czytany 3592 razy)  
Forum

Status: offline

Kiedys mozna tu bylo pisac bez logowania i forum naprawde zylo, dzis trza sie logowac (no ale to nie wystrasza stalych bywalcow)... Wczesniej jednak nie usuwaliscie postow osob z innych, legalnie dzialajacych zwizkow wyznniowych tylko za odmienny punkt widzenia. Pod tym wzgledem byliscie wyjatkiem wsrod pozostalych portali prokatolickich a przez to zdecydowanie b. wiarygodni (szczegolnie ze "Kosciol" w tytule rozciagalo sie nie tylko na "Jedyny Sluszny Kosciol")... Czy moglibyscie ostatecznie udzilic mi odpowiedzi czemu usuneliscie moj post z zaproszeniem do wysluchania jutrzejszej porannej, niedzielnej audycji w legalnie dzialajacym, posiadajacym koncesje, radiu jakim jest TOK FM? Czym ten post narusza netykiete szczegolnie znajdujac sie w dziale "Media..."?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 maj 07 2005 19:44   
Forum Admin
Admin

Witam,
jak Szanowny Pan widzi - serwis nazywa się Kosciol.pl, poświęcony jest w szczególniości chrześcijaństwu, nie zaś wszelkim religiom. Ze względu na profil chrześciański, generalnie nie ma w nim miejsca na promowanie religii, uznawanych powszechnie za pogańskie.

Pana post, reklamujący audycję w której głównym bohaterem ma być właśnie związek religijny przez chrześcijan uznawany za pogański, jest sposobem promowania.

Czyli podsumowując, w dużym uproszczeniu: dyskusja - oczywiście tak, do tego służy Forum; promowanie - nie.

pozdrawiam serdecznie

Grzegorz Gacki

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 maj 07 2005 19:56   
Forum

skoro przenieśłiśmy sie na forum, można zapytać o jaką religie tu chodzi??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 maj 07 2005 20:01   
Forum Admin
Admin

Quote by dawid1976: skoro przenieśłiśmy sie na forum, można zapytać o jaką religie tu chodzi??

Rodzimy Kościół Polski - Neopoganie usiłujący restaurować - jak sądzą - wierzenia Słowian.

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 07 2005 20:01   
Forum

Quote by ggacki: Witam,
jak Szanowny Pan widzi - serwis nazywa się Kosciol.pl, poświęcony jest w szczególniości chrześcijaństwu, nie zaś wszelkim religiom.

Niechcialbym sprawiac wrazenia niuprzejmego, ale termi "Kosciol" odnosi sie oglonie do wspolnot religijnych...

Quote by ggacki:Ze względu na profil chrześciański, generalnie nie ma w nim miejsca na promowanie religii, uznawanych powszechnie za pogańskie.

Pana post, reklamujący audycję w której głównym bohaterem ma być właśnie związek religijny przez chrześcijan uznawany za pogański, jest sposobem promowania.

...Bedzie tez niewatpliwie szansa do prowadzenia dyskusji i polemiki jako, ze przewidzany jest telefoniczny kontak ze sluchaczami...

Quote by ggacki:Czyli podsumowując, w dużym uproszczeniu: dyskusja - oczywiście tak, do tego służy Forum; promowanie - nie.

Ciekaw jestem czy byliby Panstwo konsekwetni w tej ocenie np. w stosunku do informacyjnych programow prokatolickich na antenie publicznej TV... Coz, jestem jednak sklonny zrozumiec, iz niniejszy portal zaweza specjalizacje tematyczna - w blad wprowdzic mogl mnie bowiem fakt, ze zawarte na nim artykuly dotycza nie tylko wyznan chrzescijanskich... Niniejszym dziekuje jednak za wyjasnienie i przepraszam za ewentualny klopot. Jednoczesnie postaram się naprawic swoj blad prubujac zawiazac dyskusje...

===

Cytat 
Reguly
 maj 07 2005 20:04   
Forum

Quote by ggacki:Neopoganie

Neopoganie to termin zbyt szeroki... bardziej adekwatne byloby Rodzimowiercy Słowiańscy.

===

Cytat 
Grzegorz Gacki
 maj 07 2005 20:16   
Forum Admin
Admin

Quote by reguly: Niechcialbym sprawiac wrazenia niuprzejmego, ale termi "Kosciol" odnosi sie oglonie do wspolnot religijnych...

Co do słowa "Kościół" - tuż obok, w lewej kolumnie ma Pan sekcję Encyklopedia, a tam hasło "Kościół". Termin "Kościół" wedle etymologii odnosi się tylko do dość wąsko zdefiniowanych wspólnot.

Quote by reguly:Ciekaw jestem czy byliby Panstwo konsekwetni w tej ocenie np. do informacyjnych programow prokatolickich na antenie publicznej TV... Coz, jestem jednak sklonny zrozumiec, iz niniejszy portal zaweza specjalizacje tematyczna - w blad wprowdzic mogl mnie bowiem fakt, ze zawarte na nim artykuly dotycza nie tylko wyznan chrzescijanskich... Niniejszym dziekuje jednak za wyjasnienie i przepraszam za ewentualny klopot. Jednoczesnie postaram się naprawic swoj blad prubujac zawiazac dyskusje...

O ocenę publicznej TV proszę mnie nie pytać. Tak zdefiniowałem listę słów "zakazanych" w robocie cenzurującym, że nie przepuszcza wulgaryzmów... Tak więc moja ocena tej telewizji została by ładnie "wygwiazdkowana" [****]. Artykuły dotyczące wyznań niechrześcijańskich - jak zapewne Pan zauważył - pojawiają się w jedynym dziale, dość rzadko, a ich tematyka jest selektywna.

pozdrawiam

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 07 2005 20:26   
Forum

Quote by ggacki:Co do słowa "Kościół" - tuż obok, w lewej kolumnie ma Pan sekcję Encyklopedia, a tam hasło "Kościół". Termin "Kościół" wedle etymologii odnosi się tylko do dość wąsko zdefiniowanych wspólnot.

Etymologia nie stanowi jednak przeszkody ani nie stoi w sprzenosci z obowiazujacymi w Polsce definicjami słownikowymi, z których glowna brzmi: Kościół: religijna organizacja wyznawców i ich duchowieństwa, posiadająca własną strukturę, ściśle określone zasady organizacyjne i prawne, własny system filozoficzny - doktrynę, określone normy postępowania - kultowego i etycznego. Ale to tak tylko gwoli uscislenia...

Jeszcze raz pozostaje mi wiec podziekowac za wyjasnienie i jednoczesnie miec nadzieje, iz tym razem nie bedzie wiecej potrzebna wspomniana rola Administratora szczegolnie, ze wszystkie moje posty staram sie redagowac zgodnie z prawda, przedstawiajac tresc stosunkowo jasno i przejrzyscie tak, by nikogo niezainteresowanego tematem nie wprowadzac w blad...

===

Cytat 
Grzegorz Gacki
 maj 07 2005 20:36   
Forum Admin
Admin

Quote by reguly: Jeszcze raz pozostaje mi podziekowac za wyjasnienie i jednoczesnie miec nadzieje iz tym razem nie bedzie wiecej potrzebna rola Administratora szczegolnie, ze wszystkie moje posty staram sie redagowac zgodnie z prawda przedstawiajac je stosunkowo jasno i przejrzyscie.

Proszę się nie obawiać. Moje nastawienie wobec Pana pozostanie neutralne [nawet po ewentualnym zablokowaniu], nie będąc takim wobec Pana grupy religijnej - do której odnoszę z mieszaniną niechęci i ironii.

pozdrawiam

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 07 2005 20:42   
Forum

Quote by ggacki:nie będąc takim wobec Pana grupy religijnej - do której odnoszę z mieszaniną niechęci i ironii.

Coz - nie zamierzam pana do niej przekonywac... nie kazdemu bliskie musza byc słowianskie wierzenia etniczne czy nawet rodzima kultura, siegajaca swym poczatkiem znacznie dalej niz ostatnie tysiaclecie.
Pozdrawiam R.

===

Cytat 
macli
 maj 07 2005 23:41   
Forum

Quote by regulyRazzod tym wzgledem byliscie wyjatkiem wsrod pozostalych portali prokatolickich a przez to zdecydowanie b. wiarygodni

??
Przegladajac to forum nie odnioslem wrazenia, ze jest prokatolickie.
Ilosc niekatolikow w zupelnosci to potwierdza :-)

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 08 2005 11:46   
Forum

Quote by reguly:nie kazdemu bliskie musza byc słowianskie wierzenia etniczne czy nawet rodzima kultura, siegajaca swym poczatkiem znacznie dalej niz ostatnie tysiaclecie.

Rodzima kultura nie równa się rodzimej wierze. Szczytem bezczelności jest twierdzić, że jeśli ktoś jest chrześcijaninem to ma "gzieś" tradycję narodu i miłość do rodzimej kultury. Chciałem zauwyć, że od z górą tysiąca lat chrześcijaństwo jest również nieoderwalnyą cząstką tej rodzimej kultury Polskiej. Nie chcę być niegrzeczny, ale uważam, że wasza wiara wiążę się z wiarą prasłowian cieniutką tylko nitką. Nie bazuje na rzetelnej wiedzy o naszych przodkach, bo wiedzy o ich religii praktycznie nie mamy. Bazuję na domysłach i rekonstrukcjach dokonanych na podstawie bardzo skąpych informacji.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 08 2005 14:56   
Forum

Quote by Marcin W:Rodzima kultura nie równa się rodzimej wierze.

Nie chcialbym byc nie uprzejmy, ale czy ktos tutaj kiedykolwiek tak twierdzil? Niewątpliwie zaś cześć rodzimej kultury stanowi własnie rodzima wiara, czy jak kto woli rodzime wierzenia (zwyczaje, obyczaje, swieta)...

Quote by Marcin W:Szczytem bezczelności jest twierdzić, że jeśli ktoś jest chrześcijaninem to ma "gzieś" tradycję narodu i miłość do rodzimej kultury.

Ja tez nie chcialbym byc niegrzeczny ale zanim zaczniemy sie obrazac jeden na drugiego, moze w pierw opanujmy czytanie ze zrozumieniem?... "nie kazdemu bliskie musza byc słowianskie wierzenia etniczne czy nawet rodzima kultura". Dodatkowo w omawianym akapicie nia ma ani slowa o chrzescijanach skad wiec taka interpretacja?

Quote by Marcin W:Chciałem zauwyć, że od z górą tysiąca lat chrześcijaństwo jest również nieoderwalnyą cząstką tej rodzimej kultury Polskiej. Nie chcę być niegrzeczny, ale uważam, że wasza wiara wiążę się z wiarą prasłowian cieniutką tylko nitką. Nie bazuje na rzetelnej wiedzy o naszych przodkach, bo wiedzy o ich religii praktycznie nie mamy. Bazuję na domysłach i rekonstrukcjach dokonanych na podstawie bardzo skąpych informacji.

Co do pierwszego zdania to niewatpliwie wypada sie zgodzic szczegolnie, ze dominujaca w Polsce katlicka jego odmiana zawiera w sobie własnie wiele zaporzyczonych elemntow poganskich w tym z rodzimowierstwa slowianskiego (jak np. kilka swiat czy obrzedow - ale to juz temat na zancznie obszerniejszy watek i nie koniecznie w tym dziale). Ta nitka nie jest wiec taka znowu cienioutka i nie jest jedyna, z ktorej utkany jest slowianski neopoganizm. Pomijajac roznego rodzaju wspolczesne dziedziny naukowe (co by wymienic choc jedna - archeologia) okazuje sie, ze wiedzy zrodlowej mamy dosc (w przeciwienstwie do tego co niektorzy sadza, poddawszy sie powszechnemu, blednemu z reszta, mniemaniu - ale co sie dziwic jak na przedmiocie "religia" nie ma slowa o etnicznej wierze). Pradoksalnie najwiecej zawdzieczamy chrzesciajanskim kronikarzom ale tez i kronikarzom innego wyznania. Ignorowana tez jest cala spuscizna jaka zachowala sie u sasiadujacych z naszym krajem Slowian... To ze w Poslce ignorujemy i staramy nie sie nie dostrzegac pelnej spuscizny dziejowej (a np. w muzech archeologicznych takich jak np. krakowskie ludzie z tytulami naukowymi publicznie na swych stronach internetowych osmieszaja sie nieznajomoscia poprawnego imienia najwiekszego ze slowianskich bogow - Swietowita nazywajac go Swiatowidem)nie znaczy jeszcze, ze jej nie ma. O to wiec wlasnie chodzi by nie zaleznie od deklarowanej religi umiec to dostrzec, bo jesli sami nie zaczniemy dbac o wlasna kulture, spuscizne, to zapewne nikt tego nie zrobi za nas.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 08 2005 19:33   
Forum

Quote by reguly:
Ja tez nie chcialbym byc niegrzeczny ale zanim zaczniemy sie obrazac jeden na drugiego, moze w pierw opanujmy czytanie ze zrozumieniem?... "nie kazdemu bliskie musza byc słowianskie wierzenia etniczne czy nawet rodzima kultura".

Proszę mnie nie brać za idiotę, który nie umie czytać. A może najpierw nauczmy się poprawnie pisać i nie kaleczmy piękna języka polskiego błędami ortograficznymi?

Quote by reguly:
ale co sie dziwic jak na przedmiocie "religia" nie ma slowa o etnicznej wierze).

Bo lekcje religii to nie są lekcje etnografii. Służą nauce o jedynym prawdziwym Bogu a nie słowiańskich bożkach.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 maj 08 2005 20:08   
Forum

Quote by Marcin W:
Bo lekcje religii to nie są lekcje etnografii. Służą nauce o jedynym prawdziwym Bogu a nie słowiańskich bożkach.

Doskonale podejscie.
Biorac pod uwage fakt, ze kazdy czlowiek chodzi na lekcje tylko swojego wyznania, ta definicja jest po prostu piekna ;-).
Az bije po oczach ekumenia ;-)

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 08 2005 20:12   
Forum

Quote by macli:
Quote by Marcin W:

Doskonale podejscie.
Biorac pod uwage fakt, ze kazdy czlowiek chodzi na lekcje tylko swojego wyznania, ta definicja jest po prostu piekna ;-).
Az bije po oczach ekumenia ;-)

Oczywiście, że jest to właściwe podejście - bo mowa przecież o tym jedynym prawdziwym Bogu wspólnym dla wszystkich chrześcijan? A może luteranie wierzą w innego Boga niż katolicy?

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 maj 08 2005 20:20   
Forum

Quote by Marcin W:
Oczywiście, że jest to właściwe podejście - bo mowa przecież o tym jedynym prawdziwym Bogu wspólnym dla wszystkich chrześcijan? A może luteranie wierzą w innego Boga niż katolicy?

Dalem sie podejsc :-)

Ale nie tylko chrzescijanie chodza na religie :-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 maj 08 2005 21:43   
Forum Admin
Admin

Sugeruję przenieść dyskusje (conajmniej dwie tu się zawiazały) do innych wątków.

===

Cytat 
Reguly
 maj 08 2005 22:41   
Forum

Quote by Marcin WRazzroszę mnie nie brać za idiotę, który nie umie czytać. A może najpierw nauczmy się poprawnie pisać i nie kaleczmy piękna języka polskiego błędami ortograficznymi?

Slyszales o dysortografi?

Quote by Marcin W:Bo lekcje religii to nie są lekcje etnografii. Służą nauce o jedynym prawdziwym Bogu a nie słowiańskich bożkach.

To twoja opinia... Co dla ciebie jest etnografia dla wielu nadal pozostaje wiara ale co tu mowic przy takim rodzaju ekumenizmie. Niemniej nie wiem czy wiesz, ale wystraczy zadeklarowanych rodzicow kilkoro dzieci by szkola zostala zobowiazania do zatrudnienia nauczyciela nauczajacego o wielu słowianskich Bogach zamist o człowieku uwazanym za cos wiecej lub bozka obcego pochodzenia...

PS. Osobiscie, ze swej strony, uznaje Admnie ten watek za zakonczony szczegolnie, ze sam sugerowalem, iz z glownym tematem ma on coraz mniej wspolnego.
Pozdrawiam R.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 08 2005 23:01   
Forum

Quote by reguly: ale co tu mowic przy takim rodzaju ekumenizmie.

Ekumenizm = dialog między Kościołami. Dialog z pogańskimi religiami nie mieści się w pojęciu ekumenizmu.

Quote by reguly:Niemniej nie wiem czy wiesz, ale wystraczy zadeklarowanych rodzicow kilkoro dzieci by szkola zostala zobowiazania do zatrudnienia nauczyciela nauczajacego o wielu słowianskich Bogach

Byle nie miał on wpływu na inne dzieci i nie pobierał honorariów z kasy państwowej, a więc podatków, które i ja także płacę. Na to nie może być zgody, bowiem mi - jako chrześcijaninowi - nie woilno łożyć na pogaństwo. Inna sprawa, że nauczyciel musi być wykwalifikowany. A jaką uczelnią dysponuje neopogaństwo?

Quote by reguly: zamist o człowieku uwazanym za cos wiecej lub bozka obcego pochodzenia...

Jezus był Bogiem, co poświadczyć mogą cuda, które czynił. "Bożki" to są pogańskie, a chrześcijański jest Bóg. On jest żywy i prawdziwy jedyny. Jest Bogiem objawionym. Czyni cuda. A jakie cuda mogą uczynić wymyślone przez ludzi bóstwa?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 08 2005 23:06   
Forum

Quote by Admin: Sugeruję przenieść dyskusje (conajmniej dwie tu się zawiazały) do innych wątków.

Rozumiem o co Ci chodzi, ale wydaje mi się, że ten topic jest jednak wmiarę spójny - dotyczy prób wkręcenia sekty na chrześcijańską stronkę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 08 2005 23:54   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by Admin: Sugeruję przenieść dyskusje (conajmniej dwie tu się zawiazały) do innych wątków.

Rozumiem o co Ci chodzi, ale wydaje mi się, że ten topic jest jednak wmiarę spójny - dotyczy prób wkręcenia sekty na chrześcijańską stronkę.

Jakij sekty?
Tu chodzi o pogaństwo

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 09 2005 00:42   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by Marcin W:

Jakij sekty?
Tu chodzi o pogaństwo

A to nie sekta?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 maj 09 2005 10:49   
Forum

Quote by reguly: Kiedys mozna tu bylo pisac bez logowania i forum naprawde zylo, dzis trza sie logowac (no ale to nie wystrasza stalych bywalcow)... Wczesniej jednak nie usuwaliscie postow osob z innych, legalnie dzialajacych zwizkow wyznniowych tylko za odmienny punkt widzenia. Pod tym wzgledem byliscie wyjatkiem wsrod pozostalych portali prokatolickich a przez to zdecydowanie b. wiarygodni (szczegolnie ze "Kosciol" w tytule rozciagalo sie nie tylko na "Jedyny Sluszny Kosciol")... Czy moglibyscie ostatecznie udzilic mi odpowiedzi czemu usuneliscie moj post z zaproszeniem do wysluchania jutrzejszej porannej, niedzielnej audycji w legalnie dzialajacym, posiadajacym koncesje, radiu jakim jest TOK FM? Czym ten post narusza netykiete szczegolnie znajdujac sie w dziale "Media..."?

Strona Kościół.pl jest stroną chrześcijańską, ponieważ słowo ekumenizm, które występuje w jej tytule jest pojęciem stricte chrześcijańskim i dotyczy ruchu zbliżenia między wyznaniami chrześcijańskimi. Rodzimy Kościół Polski, mimo, że w swej nazwie posiada mylący wyraz "kościół" jest pogańskim związkiem wytnaniowym, ,propagującym politeizm (wielobóstwo) lub henoteizm (wielu bogów z jednym bogiem naczelnym). W związku z tym RKP nie znajduje się i nie może się znajdować w kręgu wyznań chrześcijańskich oraz uczestniczyć w ruchu ekumenicznym. Poza tym wyraz "kościół" jest teminem stricte chrześcijańskim i nowotestamentowym, pochodzącym od gr. słowa "ekklesia", co znaczy - "zgromadzenie", a w języku staropolskim - "zbór", "kościół". niechrześcijańskie związki wyznaniowe używające w swej nazwie wyrazu "kościół" świadomie bądź nieświadomie wprowadzają w błąd innych ludzi ci do swego charakteru doktrynalnego.

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 09 2005 11:55   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by medieval_man:
Jakiej sekty?
Tu chodzi o pogaństwo

A to nie sekta?

Nie każdy kult pogański można podciągnąć pod sektę.
Aw wypadku tego, na wyrost nazwanego Kościoła, mamy do czynienia z próbą wskrzeszenia kultów pogańskich. Nie wiem tylko czy członkowie tego "Kościoła" naprawdę są członkami wspólnoty religinej pogańskiej, czy tylko czlonkami kółka etnograficznego,lub co bardziej prawdopodobne fanclubu prasłowiańskiej religii i związnaych z nią zwyczajów

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 maj 09 2005 12:47   
Forum

Adminie wspolczuje Ci roli widzac, ze na mnie ostatecznie spadlo wyegzekwowania twej prosby...

Watek ten pod b. adekwatnym tytulem kontynłuje pod tematem Rodzimowierstwo / Neopoganizm

===

Cytat 
Reguly
 maj 09 2005 13:05   
Forum

...

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 09 2005 18:47   
Forum

Jak chodzi o mnie skończułem. Nie mam zamiaru brać udziału w tej dennej dyskusji. Nie mam ochoty spierać się dłużej z czcicielem martwych bożków. Zrozumie swój błąd - dobrze. Nie zrozumie - trudno...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,85 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty