Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Patron Polski
 |  Wersja do druku
facho
 maj 09 2005 10:35  (Czytany 1280 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 11/30/04
Postów:: 1

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 09 2005 11:06   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 02/24/05
Postów:: 1395

Tzw. "głównych" patronów Polski jest kilku. Patronem Polski jest zarówno św. Wojciech, jak i św. Stanisław. Najważniejszym jest jednak św. Wojciech, którego przejście przez polską ziemię, a następnie kult miały znaczny wpływ na umocnienie wiary katolickiej w nie do końca jeszcze schystianizowanym narodzie. Św. Wojciech, który zginął w 997 roku, ogłoszony został świętym już dwa lata później. Na marginesie warto wspomnieć, że była to pierwsza kanonizacja poprzedzona procesem, w którym dowiedziono herioczności życia św. Wojciecha.

Św. Stanisław natomiast to czasy sporo późniejsze (zm 8 maja 1079). Został skazany na śmierć przez króla - prawdopodobnie za próby spiskowania z Niemcami, ale nie jest to do końca pewne. Początkowo nie był zbyt popularny - zmieniło się to dopiero pod wpływem analogicznej historii z Anglii (Thomas Becket). Kult rozwijał się od połowy XII wieku. Biskup Stanisław został kanonizowany przez papieża Innocentego IV w roku 1253.

Jakkolwiek św. Wojciech i św. Stanisław wymieniani są obok siebie, jako równorzędni, to jednak pod względem znaczenia - tak samej postaci, jak też jej kultu - w dziejach polskiego Kościoła istotniejszy jest św. Wojciech.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że kult św. Stanisława po dziś dzień ma taczej regionalny, małopolski charakter. Tymczasem ślady kultu św. Wojciecha (wezwania parafii, zachowane legendy o jego rzeczywustej bądź też zmuślonej obecności w danym regionie, "głazy św. Wojciecha" itp.) świadczą o intensywnym jego kulcie we wszystkich zakątkach kraju. Jego sława przekracza zresztą granice Polski i Czech. Święty ten był czczony w całej niemal chrześcijańskiej Europie. BYł bowiem człowiekiem prawdziwie europejskiego formatu.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,06 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana