Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Rodzimowierstwo / Neopoganizm
 |  Wersja do druku
Reguly
 maj 09 2005 12:44  (Czytany 8727 razy)  
Forum

Status: offline

Watek wedle życzenia Admina przeniesiony z innego działu (niejako kontynuacja innego watku).

Quote by Marcin W:
Byle nie miał on wpływu na inne dzieci

Czyli analogicznie jak katecheci katoliccy?

Quote by Marcin W:i nie pobierał honorariów z kasy państwowej, a więc podatków, które i ja także płacę.

JW... - czyli analogicznie jak katecheci katoliccy?
Nie jestes jedynym ktory placi podatki i chyba nie rozumiesz istoty systemu podatkowego jesli stac cie na tego typu opinie... Podatki placa rowniez inni: ateisci, agnostycy, (w twoim rozumieniu) innowiercy, rodzimowiercy i neopoganie... i maja takie samo prawo do nauczania religi swoich dzieci (co reguluje stosowna ustawa) jak ty. Jako argumet moglbys wiec co najwyzej podawac utrzymanie katechetow katolickich z twoich datkow na tzw. tace (o ile mialoby to miejsce).

Quote by Marcin W:Na to nie może być zgody, bowiem mi - jako chrześcijaninowi - nie woilno łożyć na pogaństwo.

Dobrze ze prawo, jakby nie bylo w swieckim panstwie, nie opiera sie na twoim chciejstwie...

Quote by Marcin W: Inna sprawa, że nauczyciel musi być wykwalifikowany.

Tak jak nauczycieli bedace w tzw. zakonnicami skrytkami nie koniecznie bedace nauczycielkami religi ale np. biologii?

Quote by Marcin W:A jaką uczelnią dysponuje neopogaństwo?

Tobie sie chyba myla zalozenia... Nauczycielem zostac mozna po ukonczeniu stosownych uczelni (nie koniecznie katolickich)... niezaleznie czy jest sie katolikiem, muzulmaninem czy SJ. Sa tez w tym kraju inne wyznania ktore uczelini wlasnych w tym kraju nie posiadaja a ich religia jest nauczana w szkolach (choc to zdecydowanie sporadyczne przypadki). Szkola, gdzie odpowiednia ilosc rodzicow zadeklaruje chec poslania swego dziecka na nauke religii innej niz katilicka, ma obowiazek zwrocic sie o wskazanie takiego nauczyciela do wlasciwego zwizku wyznaniowego - reguluje to stosowna ustawa. Abstrachujac. Zweryfikowanie kwalifikacji takiej osoby jako nauczyciela jest w tym przydaku kwestia calkowicie niezalezna (zrozumiale ze nauczycielem niemoze a w kazdym razie nie powinna byc osoba nie posiadajaca stosownych kwalifikacji i wyksztalcenia).

PS.AD'07 - Dalsze, nowsze rozwazania dotyczace nauki religii w szkolach prowadzimy tutaj.

Quote by Marcin W:Jezus był Bogiem, co poświadczyć mogą cuda, które czynił.

Ty tak uwazam, a ja z kolei uwazam, ze sie mylisz - kazdy ma prawo do wlasnej opini. Osobiscie uwazam ze Jezus byl czlowiekiem zyjacym jakies 2000 lat temu. Wspomniane zas cuda nie sa zas dlamnie dostatecznie wiarygodnie udokumentowane a co wiecej byly one znane takze z innych przekazow, czesto dotyczacych jako sprawcow innych osob. Zanim wiec zaczniejsz generalizowac - wypadaloby wpierw poznac wierzenia i przekazy chocby pozostalych, najwiekszych religii.

Quote by Marcin W:"Bożki" to są pogańskie, a chrześcijański jest Bóg.

...Ksiezyc jest z sera, a w Chinach ludzie chodza do gory nogami... Dla mnie Jezys byl czlowiekiem, niewatpliwie wyprzedzajacym swa epoka (jak np Kriszna lub Machomet) ale jednak czlowiekiem. JAHWE zas uznaje za etnicznego boga Izraela i jesli moich Bogow okreslasz mianem "bozkow" to tym samym mianem w moich oczach okreslasz rownoczesnie tego ktorego Jezus nazywal swoim Ojcem.

Quote by Marcin W:On jest żywy i prawdziwy jedyny. Jest Bogiem objawionym. Czyni cuda. A jakie cuda mogą uczynić wymyślone przez ludzi bóstwa?

NIe zamierzam dyskutowac z dogmatami twojej wiary ale w osobiscie uwazam ze zmarl na krzyzu jakies 2000 lat temu. Cuda sa wyolbrzyminymi na przestrzeni wiekuw wymyslami owczesniego prostego ludu nie rozumiejacego w pelni pewnych zjawisk. O ile tez mozna mowic o wymyslonych bostwach (szczegolnie tych co to sami stali sie czescia swego stworzenia), o tyle pierwotne wierzenia etniczne opieraja sie na prawach i silach natury, ktore notabene sa jak najbardziej rzeczywiste i rowniez wspolczenie wszechobecne. Czyj wiec Bog tak naprawde jest ciagle zywy?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 maj 09 2005 12:56   
Forum

Quote by Marcin W:Rozumiem o co Ci chodzi, ale wydaje mi się, że ten topic jest jednak wmiarę spójny - dotyczy prób wkręcenia sekty na chrześcijańską stronkę.

Radze w pierw zapoznac się z powszechna, obowiazujaca terminologia. Co wiecej - rodzimowiercy slowianscy od ktorych rozpoczela sie ta dyskusja jest prawnie dzialajacym, posiadajacym wpis do rejestru MSWiA (przypuszczalnie jak mniemam, tego samego co twoj), zwizkiem wyznaniowym... no ale co tam - najlatwiej temu czego sie obawiamy przypiac latke sekta... Pragne tez przypomniec, ze w poczatkach swego istnienia chrzesciajanizm znacznie bardziej odpowiadal obowiazujacej terminologi i tak tez byl okreslany.

===

Cytat 
Reguly
 maj 09 2005 13:05   
Forum

Quote by remigiusRazzoza tym wyraz "kościół" jest teminem stricte chrześcijańskim i nowotestamentowym, pochodzącym od gr. słowa "ekklesia", co znaczy - "zgromadzenie", a w języku staropolskim - "zbór", "kościół". niechrześcijańskie związki wyznaniowe używające w swej nazwie wyrazu "kościół" świadomie bądź nieświadomie wprowadzają w błąd innych ludzi ci do swego charakteru doktrynalnego.

Juz to przerabialismy - Etymologia nie stanowi jednak przeszkody ani nie stoi w sprzenosci z obowiazujacymi w Polsce definicjami słownikowymi, z których glowna brzmi: Kościół: religijna organizacja wyznawców i ich duchowieństwa, posiadająca własną strukturę, ściśle określone zasady organizacyjne i prawne, własny system filozoficzny - doktrynę, określone normy postępowania - kultowego i etycznego. Prosze wpierw wiec przeredagować wiekszosc obowiazujacych w Poslce slownikow, ktore "świadomie bądź nieświadomie wprowadzają w błąd innych ludzi"...

===

Cytat 
Edmund Belter
 maj 09 2005 13:07   
Forum

Mam pytanie do Admin. Joasiu, dlaczego wpuszczasz na forum neopogan? chyba lekka przesada. Co to ma wspólnego z Kościołem. Ekumenizm w stosunku do pogan? Od kiedy?

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 09 2005 13:15   
Forum

Quote by opin: Mam pytanie do Admin. Joasiu, dlaczego wpuszczasz na forum neopogan? chyba lekka przesada. Co to ma wspólnego z Kościołem. Ekumenizm w stosunku do pogan? Od kiedy?

Czyli inni twoim zdaniem nie maja prawa do wypowiedzi szczegolnie jesli maja odmienny punkt widzenia lub nie naleza do tej samej wspolnoty? Pragne tez zauwazyc, ze to nie ja watek z pytniem o zmiany na forum i selekcje publikacji skierowalem na tematyke rodzimowiercza. Niemniej zasluguje chyba na prawo obrony i mozliwosc odpowiedzi? Pamietajmy tez ze spolecznstwo nie jest jednorodne i czy chcemy czy nie wspolnie zyjemy na tym samym swiecie, we wzajmnej (mniej lub bardziej swiadomej) interakcji. Owszem mozemy udawac ze cos nie istnieje, ze nas nie dotyczy, ale czy to zmieni rzeczywistosc? Wszyscy sa swiadomi, ze rodzimowierstwo czy tez neopoganstwo istnieje i chyba znacznie lepsze jest omowienie tego temtu niz demonizowanie go poprzez ignorowanie zagadnienia.

PS. Notabene rodzimowierstwo stanowi tu obecnie raczej tlo dla kilku poruszonych wyzej zagadnien - rligii w szkolach, uscislenia definicji kosciol i sekta, prob uznania kto/co jest bogiem a co nie, uszanowania cudzego wyboru wiary... a co najwazniejsze nie sa tu omawiane zagadnienia ani ideologie Neopoganstwa jako takiego (choc nie sadze by i to, bylo dostatecznym powodem blokowania cudzej wypowiedzi, szczegolnie jesli nie skupialoby sie na jakims konkretnie zwizku). Moze po prostu nie sugeruj sie wylacznie tematem - notabene nie jest moze najtarfniejszy i jesli rzeczywiscie komus przeszkadza nie bede mial zupelnie nic przeciwko jesli zostanie zmieniony przez Admina na bardziej adekwatny.

===

Cytat 
Joanna Gacka
 maj 09 2005 13:22   
Forum Admin
Admin

Forum jest otwarte dla wszystkich - skoro mogą wypowiadać się tu ateiści, antyteiści, muzułmanie a nawet sataniści to dlaczego nie poganie? Nie ma to nic wspólnego z ekumenizmem, a z zasadami tu obowiązującymi, które nie odmawiają głosu nikomu. Wydaje mi się, że warto zapoznać się z motywacją jaką kierują się wyznawcy tej religii - mnie osobiście bardzo to interesuje (chociażby z powodów zawodowych). Nie dopuszcimy natomiast do "zawłaszczenia" forum czy do natrętnej reklamy jakigokolwiek związku wyznaniowego.

===

Cytat 
milka
 maj 09 2005 13:23   
Forum

opinie, dlaczego nie?
ja chetnie go poczytam!
inne sekty i wierzenia tez sa tematami i o nich sie pisze. dlaczego chcialbys ograniczyc tematy w forach?
oprocz tego ze neopoganie nie sa chrzescjianami to czym bys mogl uzasadniac twoj zakaz?
ty tez rozpoczales temat islamu ktory nie ma nic do ekumenizmu, i chcialbys wtedy nie wpuszczac muzulmanina do glosu? a moze on chce dyskutowac?
proszac adminke o blokowanie czyzbys czulbys sie lepszym czlowiekiem niz neopoganin?
nie podoba mi sie takie zachowanie chrzescjian!

pozdrawiam,
uwazam ze adminowie i tak dosc haruja nad nadzorowaniem tego portalu, mysle ze robia porzadki w tym gdzie trzeba!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 maj 09 2005 13:26   
Forum Admin
Admin

[ Co wiecej - rodzimowiercy slowianscy od ktorych rozpoczela sie ta dyskusja jest prawnie dzialajacym, posiadajacym wpis do rejestru MSWiA (przypuszczalnie jak mniemam, tego samego co twoj), zwizkiem wyznaniowym]

Podkreśla Pan wciąż "legalność" Pana związku wyznaniowego. Proszę jednak wziąc pod uwagę, że to czy jakiś związek jest zarejestrowany czy nie i pod jaką nazwą, na tym serwisie nie ma żadnego znaczenia - a już na pewno nie takiego, że Pana związek religijny może dowolnie tu się reklamować. Kosciol.pl ti przedsięwzięcie prywatne a Pan jest tu na prawach gościa. Proszę mieć to na uwadze, tak jak i to że charakter serwisu jest chrześcijański a nie międzyreligijny.

===

Cytat 
milka
 maj 09 2005 13:30   
Forum

alez mnie asiu wyprzedzilas! :-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 09 2005 13:34   
Forum

Quote by Admin: Podkreśla Pan wciąż "legalność" Pana związku wyznaniowego. Proszę jednak wziąc pod uwagę, że to czy jakiś związek jest zarejestrowany czy nie i pod jaką nazwą, na tym serwisie nie ma żadnego znaczenia - a już na pewno nie takiego, że Pana związek religijny może dowolnie tu się reklamować. Kosciol.pl ti przedsięwzięcie prywatne a Pan jest tu na prawach gościa. Proszę mieć to na uwadze, tak jak i to że charakter serwisu jest chrześcijański a nie międzyreligijny.

Z tego m.in. powodu staram sie swiadomie unikac nazwy tegoz zwizku (co z powodzeniem udalo mi sie przez te cale dwa - poczatek i kontynuacje - watki, nawet otpierajac bezpodstawne oskarzenia o sekciarstwo)... niemniej dziekuje za zwrocenie uwagi i na przyszlosc jeszcze bardziej postaram sie pilnowac (tym samym jak naj mniej przyspozajac niepotrzebnej pracy Adminom).

===

Cytat 
Edmund Belter
 maj 09 2005 15:01   
Forum

Utrzymajmy chrześcijański charakter portalu, bez bawienia się w pogaństwo!!!!

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 maj 09 2005 15:18   
Forum

badzmy zatem chrzescjianami a nie faryzeuszami! bo poniekad Chrystus zmarl za nas wszystkich, ba i nawet za pogan! neopogan ma prawo z nami rozmawiac i nikt nie ma prawa wyrzucac go stad poki nie lamie zasad tego portalu. po owocach nas poznaja. wiec gdy mowimy: poszol won! nie wiem czy to bylby owoc Ducha Swietego?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 maj 10 2005 13:52   
Forum Moderator
Moderator

Opin, uspokój się troszeczkę. Widzisz tu gdzieś łamanie zasad portalu i forum? bo ja nie. Kazdy ma prawo się wypowiedzieć: czy poganin, czy Świadek, czy muzułmanin, poganin, antytrynitarz, ateista, itd. Ja w ogóle nie widzę problemu, zwłaszcza, że tematy wcale nie są bezproduktywne.

Pozdr.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 10 2005 15:03   
Forum

Quote by reguly:
Quote by Admin: Podkreśla Pan wciąż "legalność" Pana związku wyznaniowego. Proszę jednak wziąc pod uwagę, że to czy jakiś związek jest zarejestrowany czy nie i pod jaką nazwą, na tym serwisie nie ma żadnego znaczenia - a już na pewno nie takiego, że Pana związek religijny może dowolnie tu się reklamować. Kosciol.pl ti przedsięwzięcie prywatne a Pan jest tu na prawach gościa. Proszę mieć to na uwadze, tak jak i to że charakter serwisu jest chrześcijański a nie międzyreligijny.

Z tego m.in. powodu staram sie swiadomie unikac nazwy tegoz zwizku (co z powodzeniem udalo mi sie przez te cale dwa - poczatek i kontynuacje - watki, nawet otpierajac bezpodstawne oskarzenia o sekciarstwo)... niemniej dziekuje za zwrocenie uwagi i na przyszlosc jeszcze bardziej postaram sie pilnowac (tym samym jak naj mniej przyspozajac niepotrzebnej pracy Adminom).

To znaczy, że świadomie usiłuje pan coś przed nami ukryć lub wprowadzić w błąd. A to już jest manipulacja.
No to moje stanowcze: nie, dziękuję. Mam dość oszukiwania i manipulowania mną.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Reguly
 maj 10 2005 15:30   
Forum

Quote by Maciek: To znaczy, że świadomie usiłuje pan coś przed nami ukryć lub wprowadzić w błąd. A to już jest manipulacja.

Chyba ktos tu nie przesledzil tego watku od pczatku (wlacznie z tym, ktorego TEN jest kontynuacja, a do ktorego link zamieszczono na gorze) i nie chwycil kontekstu wypowiedzi... To ze JA nie wymienilem nie znaczy, ze sie nie pojawila w dyskusji - to raz... Dwa - osobiscie staram sie nie wymieniac tej nazwy m.in. na prosbe tutejszych Adminow (by nie zaosatc posadzony o propagowanie tegoz zwizku, o jakas forme agitacji...) - szczegolnie, ze generalnie ta rozmowa go jako takiego nie dotyczyla - to trzy (zupelnie nie wymagal tego kontekst zdania)...
O jakim wiec wprowadzeniu w blod i manipulacji kolega mowi? Czemu konkretnie mowi swoje stanowcze "nie", skoro nawet nie raczyl się dostatecznie zapoznac z niniejszym watkiem? Coz - jak sie koniecznie chce, to jakis bat sie z pewnoscia znajdzie...

PS. Co by nie byc goloslownym - moja wczesniejsza wypowiedz do ktorej odniosła sie P. Admin (do ktorej skolei odnioslem sie ja a potem krytycznie p. Maciej) zawiera zwrot "Co wiecej - rodzimowiercy slowianscy od ktorych rozpoczela sie ta dyskusja jest [...]" - nie musialem wiec wymieniac samej nazwy, by bylo wiadomo o co/kogo chodzi - rzeczywiscie zainteresowni mogli to sobie sprawdzic sami, wracajac do poczatku tej dyskusji. Trzeba jednak wykazac wpierw minimum wysilku... Nie sadzilem natomiast, ze (moze zbyt daleko posunieta) ostroznosc z mojej strony (by nie podpasc adminom) zostanie odebrana tak jak przedstawil to p. Maciej.

PS.II. Wustarczylo tez wejsc w link mojego WWW, notabene widoczny pod kazda moja wiadomoscia, by zorientowac sie o jakim zwizku mowa...

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 10 2005 16:19   
Forum

Owszem, nie wczytywałem się w szczegóły, bo dyskusja o tzw. kultach neopogańskich mnie nudzi. Ustosunkowałem się do jednego zdania, które dla mnie stawia autora w złym świetle.
Kiedy z kimś rozmawiam, szczególnie w tak istotnych sprawach jak wiara, chcę wiedzieć kogo reprezentuje. Choćby po to, żeby zapoznawszy się z poglądami tego odłamu móc swobodnie rozważać za i przeciw.
Stwierdzenie: "należę do..." nie jest propagowaniem, a identyfikacją. Natomiast faktyczne propagowanie neopogaństwa (co ma w tych wątkach miejsce) bez wyraźnego określenia się, z której jest się beczki, jest zwykłą manipulacją. Choćby dlatego, że utrudnia rozmówcom poważną dyskusję.

===

Cytat 
Joanna Gacka
 maj 10 2005 16:28   
Forum Admin
Admin

Żeby nie było nieporozumień - nigdzie nie zabraniałam komukolwiek podawania nazwy swojego związku wyznaniowego. Sugestia o nie propagowaniu czegokolwiek dotyczyła na przykład takich zachowań jak (abstrahując od tego konkretnego przypadku) ciągłe podawanie linków, czy informacji o konkretnych wydarzeniach (powiedzmy w co drugim poście danej osoby).

Wychodzę z założenia, że użytkownicy tego serwisu są na tyle dojrzali, iż nie "złapią się" na chwytliwą nawet nazwę. Jako administrator pilnuję jednak, by nie dochodziło tu do czynności, które można określić mianem "werbowania" czy "natrętnej reklamy". Na Kosciol.pl nie reklamujemy bowiem kościołów i związków wyznaniowych - jakichkolwiek. Nie jest to serwis konfesyjny. Forum, stanowiące część serwisu ma jeszcze "luźniejszą" formułę - mogą się tu wypowiadać wszyscy choć nie na równych prawach - na przykład żaden niechrześcijanin nie otrzyma uprawnień moderatora.

===

Cytat 
Reguly
 maj 10 2005 16:38   
Forum

Quote by Maciek:Owszem, nie wczytywałem się w szczegóły, bo dyskusja o tzw. kultach neopogańskich mnie nudzi.

Wyraznie nie na tyle, by nie oskarzac innych o manipulacje nie poznalwszy kontekstu omawianego zagadnienia...

Quote by Maciek:Ustosunkowałem się do jednego zdania, które dla mnie stawia autora w złym świetle.

A nie uwaza pan ze ocenianie innych po jednym zdaniu, szczegolnie wyrwanym z kontekstu, nie stawia pana w zbyt dobrym swietle?...

Quote by Maciek:Kiedy z kimś rozmawiam, szczególnie w tak istotnych sprawach jak wiara, chcę wiedzieć kogo reprezentuje.

Sek w tym, ze wczesniej P. tu z nami nie rozmawial, a pierwsza swa wypowiedz w tym watku zaczol od stawiania "kategorycznych nie"...

Quote by Maciek:Choćby po to, żeby zapoznawszy się z poglądami tego odłamu móc swobodnie rozważać za i przeciw.

Wiec uprzejmie prosze zapoznac się z pogladami tego odlamu... moze to byc jednak trudne, majac na wzgledzie to ze "dyskusja o tzw. kultach neopogańskich mnie nudzi".

Quote by Maciek:Stwierdzenie: "należę do..." nie jest propagowaniem, a identyfikacją. Natomiast faktyczne propagowanie neopogaństwa (co ma w tych wątkach miejsce) bez wyraźnego określenia się, z której jest się beczki, jest zwykłą manipulacją. Choćby dlatego, że utrudnia rozmówcom poważną dyskusję.

Powazna dyskusje zdecydowanie utrudnia gdy ktos ocenia innych odnoszac sie do jednego zdania, pomijaniu cala reszte dyskusji... Jeszcze raz moge jedynie odeslac do poczatku watku, ktorego ten jest kontynuacja (link u gory), a mam nadzieje zrozumie Pan nieporawnosc swojej argumentacji. Jeszcze raz pragne przypomniec tez, ze wowczas nie byl pan jeszcze rozmowca w tej dyskusji, a dotychczasowi (jak dotad) nie skladali podobnych zastrzezen. Reasumujac - za zgoda Adminow chetnie przedstawie Panu poglody tegoz "odlamu" (choc nie sadze by to forum bylo na to wlasciwym miejscem - ten "odlam" ma bowiem wlasne strony do tego celu) o ile jednak wykaze pan minimu wysilku i pokona znudzenie wymagajace przesledzenia tego watku od poczatku.
Pozdrawiam R

===

Cytat 
Reguly
 maj 10 2005 16:47   
Forum

Quote by Admin: Żeby nie było nieporozumień[...]

No i super - mamy przynajmniej jasną, klarowną sytuacje. B. dziekuje P. Joanno liczac rownoczesnie na to, ze wszyscy admini tegoz portalu, maja rownie zdrowe podejscie w tej kwesti...

===

Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 maj 10 2005 16:59   
Forum

Quote by reguly:
Quote by Maciek: To znaczy, że świadomie usiłuje pan coś przed nami ukryć lub wprowadzić w błąd. A to już jest manipulacja.

Chyba ktos tu nie przesledzil tego watku od pczatku (wlacznie z tym, ktorego TEN jest kontynuacja, a do ktorego link zamieszczono na gorze) i nie chwycil kontekstu wypowiedzi... To ze JA nie wymienilem nie znaczy, ze sie nie pojawila w dyskusji - to raz... Dwa - osobiscie staram sie nie wymieniac tej nazwy m.in. na prosbe tutejszych Adminow (by nie zaosatc posadzony o propagowanie tegoz zwizku) - szczegolnie, ze generalnie ta rozmowa go jako takiego nie dotyczyla - to trzy (zupelnie nie wymagal tego kontekst zdania)...
O jakim wiec wprowadzeniu w blod i manipulacji kolega mowi? Czemu konkretnie mowi swoje stanowcze "nie", skoro nawet nie raczyl się dostatecznie zapoznac z niniejszym watkiem? Coz - jak sie koniecznie chce, to jakis bat sie z pewnoscia znajdzie...

PS. Co by nie byc goloslownym - moja wczesniejsza wypowiedz do ktorej odniosła sie P. Admin (do ktorej skolei odnioslem sie ja a potem krytycznie p. Maciej) zawiera zwrot "Co wiecej - rodzimowiercy slowianscy od ktorych rozpoczela sie ta dyskusja jest [...]" - nie musialem wiec wymieniac samej nazwy, by bylo wiadomo o co/kogo chodzi - rzeczywiscie zainteresowni mogli to sobie sprawdzic sami, wracajac do poczatku tej dyskusji. Trzeba jednak wykazac wpierw minimum wysilku...

Ośmielam się zgłosić odrębne zdanie od Maćka i nazwać pogan po imieniu. Między innymi dlatego aby uchronić potencjalnych kandydatów na pogan przez zwiedzeniem.
Zgodnie ze stanem na rok 2000 mamy w Polsce 3 pogańsko - słowiańskie związki wyznaniowe:
1) Polski Kościół Słowiański (PKS), założony w
1981 r., zarejestrowany w 1995 r., z siedzibą w Toruniu, liczba członków - brak danych,
2) Rodzimy Kościół Polski (RKP), zarejestrowany w 1995 r., z siedzibą w Warszawie, liczba członków - kilkuset,
3) Zrzeszenie Rodzimej Wiary (ZRW, inaczej - Wyznanie Prapolskie, Wyznanie Lechitów), zarejestrowane w 1996 r., z siedzibą we Wrocławiu, liczba członków - ok. 150).
PKS czczi jako bogów - Swaroga, Swarożyca, Peruna, Welesa, Rgieła i Światowida (właściwa nazwa: Świętowit), RKP - Świętowida (właściwa nazwa: Świętowit), Mokosza, Welesa i innych oraz bije pokłony przed Słupem ze Zbrucza, wystawionym w krakowskim Muzeum Archeologicznym, ZRW - Słońce, Wszech-Świat, Matkę-Ziemię i całą Przyrodę. Cała ta menażeria bożków razem wzięta nie jest w stanie dać nikomu zbawienia, a tym bardziej wypełnić pustki jaka tworzy się w sercu człowieka gdy nie mieszka w nim jedyny i prawdziwy Bóg.
Zakończę moją osobistą parafrazą Rzymian 8,39: "Ani Świętowit, ani Jarowit, ani Marzanna, ani Dziewanna, ani jakiekolwiek inne licho leśne, polne czy wodne nie zdoła nas odłączyć od miłości Bożej, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym."

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 10 2005 18:38   
Forum

Quote by remigius:
Ośmielam się zgłosić odrębne zdanie od Maćka

To znaczy od jakiego mojego zdania? Po pod tym, co napisałeś dalej ja się całkiem podpisuję.

A najbardziej podoba mi się to:

"Ani Świętowit, ani Jarowit, ani Marzanna, ani Dziewanna, ani jakiekolwiek inne licho leśne, polne czy wodne nie zdoła nas odłączyć od miłości Bożej, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym."

===

Cytat 
Reguly
 maj 10 2005 19:07   
Forum

Pozwole sobie uscislic pewne kwestie...

Quote by remigius:Zgodnie ze stanem na rok 2000 mamy w Polsce 3 pogańsko - słowiańskie związki wyznaniowe:
1) Polski Kościół Słowiański (PKS), założony w
1981 r., zarejestrowany w 1995 r., z siedzibą w Toruniu, liczba członków - brak danych,

Generalnie brak o nich wiecej danych... przypuszczalnie zwiazek ten obecnie, czynnie nie udziela sie.

Quote by remigius:2) Rodzimy Kościół Polski (RKP), zarejestrowany w 1995 r., z siedzibą w Warszawie, liczba członków - kilkuset,

...Kilkaset to liczba z roku zalozenia. Obecnie RKP deklaruje jakies 2 tysiace zlozonych deklaeacji przystapienia.

Quote by remigius:3) Zrzeszenie Rodzimej Wiary (ZRW, inaczej - Wyznanie Prapolskie, Wyznanie Lechitów), zarejestrowane w 1996 r., z siedzibą we Wrocławiu, liczba członków - ok. 150).

Tu rowniez obecna liczba czlonkow jest znacznie wyzsza, ale trudno mi podac ilu dokladnie...

Quote by remigiusRazzKS czczi jako bogów - Swaroga, Swarożyca, Peruna, Welesa, Rgieła i Światowida (właściwa nazwa: Świętowit), RKP - Świętowida (właściwa nazwa: Świętowit), Mokosza, Welesa i innych

Czyli takze tych wymienionych u PKS... Generalnie lacza politeizm (wiare w wielu Bogów), honteizm (to, ze jeden z Bog jest tym najwiekszym, a dla wielu rowniez zawierajacym w sobie wszystkich pozostalych - pomniejsi Bogowie sa przejawami Jego poszczegolnych aspektow) i panteizm (ten najwiekszy z Bogow dla wielu jest rownoczesnie tozsamy z metawszechswiatem). Zeby bylo ciekawiej deklaruja, iz czlonkiem ich kosciola zostac mozna nadal deklarujac sie chrzescijaninem. Uprzedzajac pytania - RKP jako politeizm akceptuje wielobustwo. Z jego strony wiec, nie stanowi problemu zaakceptowanie u kogos jeszcze jednego Boga wiecej. Jestem swiadom, iz jawnie kluci sie to z zalozeniami KRK, lecz to nie jest juz problem politeistow...

Quote by remigiusSurprised!raz bije pokłony przed Słupem ze Zbrucza, wystawionym w krakowskim Muzeum Archeologicznym,

No nie zupelnie (to tak jakbys napisal ze rozmawiasz z telefonem a nie przez telefon lub bardziej adekwatnie jakbys powiedzial ze chrzesciajnie bija poklon krzyzowi zbitemu z drewnianych belek - jesli dostrzegasz roznice)... Chodzi wiec o to ze głównymi symbolami w RKP są: „Słup ze Zbrucza” „Świętowit z Wolina” i „Rece Boga” z Białej koło Łodzi.

Quote by remigius:ZRW - Słońce, Wszech-Świat, Matkę-Ziemię i całą Przyrodę.

Warto napomknac ze zasadniczo nie wierza oni w istnienie duszy ani w zycie pozagrobowe - zycie wieczne upatruja w przedluzniu rodu (w genach, swoich dzieciach)...

Quote by remigius:Cała ta menażeria bożków razem wzięta

No i tu konczy sie jak widze konstruktywny dialog... Czy naprawde niektorym tak trudno rozmawiac nie wbijajac innym swojej ambicjonalnej szpili? CO w takim razie powiesz na fakt ze "cala ta menazerie" katoliccy misjonarze prubowali zastapic "cala ta menazeria" skladajaca sie z aniolow, czlonkow rodziny tzw. syna Bozego oraz jego uczniow, zastepu swietych?...

Quote by remigius:nie jest w stanie dać nikomu zbawienia

I niewatpliwie tu, z nieklamana przyjemnoscia, musze przyznac ci racje. Sek caly bowiem w tym, ze w etnicznych wierzeniach Slowian, osiagniecie jakiegokolwiek zbawienia, nie jest do niczego potrzebne. Zadne zbawienie nie istnieje i nie jest wymagane. U rodzimowiercow nie zyskuje sie zycia duchowego kosztem doczesnego - jesli godnie bedziesz zyl na ziemi podobnego zycia mozesz sie spodziewac po smierci.

Quote by remigius:a tym bardziej wypełnić pustki jaka tworzy się w sercu człowieka gdy nie mieszka w nim jedyny i prawdziwy Bóg.

Najwyrazniej nie masz zielonego pojecia o sercu rodzimowiercy sadzac, ze jest tam jakas pustka - rodzimowierca jest czastka swojego Boga juz tutaj, na ziemi, w zyciu doczesnym. Jedyny zas prawdziwy Bog nie tylko zyje w nim ale zarazem rodzimowierca zyje w najwiekszym z prawdziwych Bogów - Swietowicie, ktory jest gorna granica zawierajaca w sobie wszystko inne, nieskonczona i nieograniczona wiecznoscia.

Quote by remigius:Zakończę moją osobistą parafrazą Rzymian 8,39: "Ani Świętowit, ani Jarowit, ani Marzanna, ani Dziewanna, ani jakiekolwiek inne licho leśne, polne czy wodne nie zdoła nas odłączyć od miłości Bożej, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym."

Coz - w politeizmie z zalozenia wystepuje wielu Bogow i w zadnym razie nie to jest ich celem. To nie politeizm kaze zyc w przekonaniu, ze Bog jest tylko jeden a do tego, ze to wlasnie ten nasz jest tym prawdziwym... Notabene - przyznaje sie, ze nie jestem zanawca waszych swietych pism ale czy ten tekst nie odnosil sie przypadkiem do okresu, gdy to chrzesciajnizm byl przesaldowany i w mniejszosci? Radze pokusic sie o glebsza jego analize i wyciagnieca wnioskow oraz konsekwencje.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 10 2005 20:18   
Forum

Pomijam na razie kwestię ilości bóstw, choć dla mnie duch, który ma kogś nad sobą i z kimś musi się liczyć, a nie jest całkowicie nadrzędny i suwerenny nie jest żadnym bogiem. A że suweren może być tylko jeden, wniosek jest prosty Polecam świetną książkę Tomasza Manna "Józef i jego bracia".

Natomiast sparafrazowany cytat nie dotyczy mniejszości i prześladowań, ale wogóle problemów i cierpienia z jakimi spotykamy się na codzień.

===

Cytat 
Reguly
 maj 10 2005 21:35   
Forum

Quote by Maciek:dla mnie duch, który ma kogś nad sobą i z kimś musi się liczyć, a nie jest całkowicie nadrzędny i suwerenny nie jest żadnym bogiem.

Sporo zalezy od uzytej i rozpatrywanej terminologi. Inaczej istote Bogow/Boga postrzgali starozytni Grecy lub Rzymianie inczej Chrzescijanijanie; inaczej definiuje sie istote Boskosci w roznych kulturach i w roznych wierzeniach. Nie we wszystkich wierzeniach Bogowie sa nawet wszechmogacy, wieczni czy nawet niesmiertelni... Inna zasadnicza kwestia - rozni Bogowie moga funkcjonowac na roznych plaszczyznach i tak tez (na roznych plaszczyznach) moga byc postrzegani.

Quote by Maciek:A że suweren może być tylko jeden, wniosek jest prosty

Stad wczesniej wspomnialem, ze dla wielu rodzimowiercow sowerenem jest tylko jeden - Swietowit, ktory w sobie zawiera wszystko inne - a wiec i pozostalych (jak kto woli pomniejszych lub funkcjonujacych na innej plaszczyznie) Bogow, bedacych przejawami poszczegolnych Jego aspektow.

===

Cytat 
Reguly
 maj 10 2005 22:01   
Forum

Quote by Maciek:dla mnie duch, który ma kogś nad sobą i z kimś musi się liczyć, a nie jest całkowicie nadrzędny i suwerenny nie jest żadnym bogiem.

Poczatkowa chcialem umiescic tutaj jeszcze cos, ale nie chcac tego laczyc bezposrednio z rodzimowierstwem i by dodatkowo nie zaciemniac obecnego watku umiescilem jako odrebny tutaj...

===

Cytat 
Reguly
 październik 23 2007 17:21   
Forum

Quote by eviva:
Czy w Wierze Słowiańskiej i w Rodzimym Kościele Polskim, wierzy się w reinkarnację? Z tego co pamiętam,Słowianie w nią wierzyli.

Wierzy sie w wedrowke dusz... takze np. w to, ze dusze ludzkie powracac moga niekiedy pod posatcia zwierzat. Zasadniczo natomiast, wiecej na nurtujace cie watpliwosci znajdziesz w zamieszczonej juz wczesniej, na tym forum wypowiedzi, wskazujacej ze koncepcja duszy/ducha u Slowian była znacznie bardziej rozbudowana, niz sie potocznie sadzi.

===

Cytat 
eob1
 październik 23 2007 20:29   
Forum

zauważyłem, że oni są podzieleni na dwa główne nurty. Neopoganie, bardzo uduchowieni, idą głęboko nawet w magię. I rodzimowiercy którzy są bardziej nastawieni na powrót do historycznych korzeni. Między tymi grupami dochodzi do konfliktów. Przykładowa stronka przedstawicielki grupy pierwszej, guślarka http://guslarka.blox.pl/html
Czy chrześcijanin powinien na taką stronkę zaglądać?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 23 2007 21:57   
Forum

Twoje spostrzezenia, nie sa chyba tak do konca adekwatne... Po pierwsze neopoganie i rodzimowiercy (szczegonie jesli ograniczymy sie do rodzimowiercow slowianskich) nie sa to terminy wzajemnie sie pokrywajace (choc potocznie - szczegolnie powszechnie wsrod katolikow - blednie stosowane sa wrecz jako synonimy)... O ile (np. wg Wiki) Neopogaństwo to

powszechne, acz niezbyt precyzyjne, zbiorowe określenie współczesnych systemów wierzeń, zarówno odwołujących się do etnicznej (zazwyczaj przedchrześcijańskiej lub określanej przez chrześcijan jako pogańska) religii danego regionu lub kraju, jak i powstałych współcześnie, całkowicie od podstaw (nie sięgając do żadnego konkretnego systemu wierzeń etnicznych / pierwotnych), ale mimo to posiadające ogólne cechy pogańskie - np. będące klasyfikowane jako politeizm.
o tyle Rodzimowierstwo to
system wierzeń etnicznych (zarówno minionych jak i współczesnych - w tym część rekonstrukcji - zawsze jednak nawiązujących do konkretnego systemu wierzeń etnicznych) odwołujących się zazwyczaj do tradycji przedchrześcijańskich. Zespół poglądów opartych na mitologii i wierzeniach lokalnej społeczności, w obrębie danej grupy kulturowej lub etnicznej (Rodzimowierca - wyznawca wiary rodzimej, etnicznej). [...] Pojęcie powstało ze złączenia dwóch słów: "wiara" w znaczeniu zespołu zasad, na których opiera się pogląd na świat oraz "rodzima" czyli właściwa danej społeczności, regionowi - pochodząca z danego narodu, plemienia, ojczyzny, macierzy, domu, miejsca, itd.
Inna sprawa, ze termin neopoganstwo ma poniekąd wydźwięk pejoratywny, wyprowadzony jeszcze z terminu pogaństwo (ktory to z kolei termin, wyznawcy religii monoteistycznych, zaczeli swojego czasu stosowac w znaczeniu pogardliwym, dla okreslenia wyznawców innych religii). Po drugie - nie nalezy mylic (choc i tu pewne aspekty moga sie przenikac) odtworstwa historycznego (przejawiajacego sie np. w postaci roznego rodzaju bractw rycerskich) z rzeczywistymi systemami wyznaniowymi (grupami i związkami wyznaniowymi). Po trzecie - czy to rodzimowiercy, czy to neopoganie - jak wszyscy ludzie, sa po prostu rozni... W konsekwencji różne sa wiec takze grupy i zwiazki, w ktorych sie skupiaja, zrzeszaja. Co wiecej - rodzimowierstwo, a tym bardziej neopoganizm, nie stanowia systemu wierzen o tak wyraznie sprecyzowanych i uregulowanych zalozeniach jak np. Chrzescijanstwo (a i to nawet, nie jest przeciez wolne od roznego rodzaju podzialow)... szczegonie majac na wzgledzie fakt, ze zazwyczaj (w przypadku tych pierwszych) mamy doczynienia z politeizmami, a nie monoteizmami. Innymi słowy - trudno tak naprawde mowic o podzialach w obrebie czegos, co z zalozenia uwzglednia pewna roznorodnosc, czy tez jest zbiorowym okresleniem ilus tam niezaleznych systemow wyznaniowych, jednak o pewnych cechach wspolnych, umozliwiajacych tego rodzaju klasyfikacje. Nie mylmy skutku z przyczyna...
I na koniec - co do zapodanego przez ciebie linku - to poza specyficznym image, wyglada mi to na zwykly blog. Zasadniczo jest to zbior linkow prowadzacy do kolejnych mniej lub bradziej 'magicznych' miejsc w sieci. Jesli zas chodzi o same gusla to KK chyba dosc wyraznie okresla jaki ma do nich stosunek.

===

Cytat 
eob1
 październik 23 2007 23:36   
Forum

niezupełnie zwykły blog. Guślarkę zbanowano na kilku forach. Poczytaj jej posty (Marta Małgorzata) na forum.neopoganstwo.pl.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 24 2007 08:33   
Forum

Quote by eob1: niezupełnie zwykły blog. Guślarkę zbanowano na kilku forach. Poczytaj jej posty (Marta Małgorzata) na forum.neopoganstwo.pl.

Oooo... to widze, ze to jakas wieksza krucjata... To wez wyraznie sprecyzuj czy chodzi ci o jej strone, o jej posty, czy moze o sama 'guslarke'... Prosba tylko, bys ewentualnie uczynil to w jednym z watkow poswieconych wlasnie omowianiu stron - np. w tym lub tym (jako, ze zaczyna ona zmierzac w kierunku, ktory nie koniecznie pokrywa sie z glowna tematyka tego watku - w ktorym lepiej skupic sie na konkretnych zgadnieniach bezposrednio dotyczacych neopoganstwa czy rodzimowierstwa jako takiego, niz na jakichs mglistych, slabo sprecyzowanych przeslankach - szczegolnie, ze wykozystujac wyszukiwarke Google, na hasla 'magia' i 'czarostwo', znajdziesz strony znacznie bardziej bogate w tresci merytoryczne, niz to co reprezentuje strona wskazana przez ciebie).
...Bo wnosze - ze sama kwestie podzialu na jakies tam dwie grupy, czy czyjegos domniemanego przedstawicielstwa jednej z nich, juz sobie wystarczajaco obszernie wyjasnilismy wczesniej.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,91 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty