Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Rodzimowierstwo / Neopoganizm
 |  Wersja do druku
Bartosz
 październik 24 2007 13:30   
Forum

Status: offline

Reguly z przeszło 90% chrześcijanami sie nie dogadasz w sprawach innych wyznań. Tolerancja tylko na papierze.

Skoro jako ateistą płace podatki by katecheci mogli uczyć religii w szkołach, to dlaczego nie można uczyć innych wyznań? dlaczego chrześcijanie tak głośno mówią NIE na tym forum co po niektórzy? czy innowierca lub ateistą nie płacą podatków z którzy tez są utrzymywani katecheci?skoro tak to niech też uczy ktoś innych religii w szkole.To by było sprawiedliwie dla wszystkich ludzi. Niech chrześcijanie będą ludźmi solidarnymi i sprawiedliwymi.

Też nie dogadacie sie w sprawach która wiara jest "prawdziwa".Każdy ma swoje racje.Ja osobiscie uważam że cuda Jezusa też są wyolbrzymione, owszem był człowiekiem niezwykłym, ale tylko człowiekiem. Biblia już na samym początku dziejów Jezusa daje nam kłamliwy obraz.A mianowicie rzeź niemowląt.Takie zdarzenie nie miało miejsce, tylko Biblia o tym mówi, w historii niema żadnej wzmianki o tym, nawet wśród przeciwników Heroda nikt nie napisał ze takie zdarzenie miało miejsce. Dowodem może być też to że Herod nie umarł zaraz po śmierci niewiniątek, tylko żył dłużej i umarł najprawdopobniej na chorobe nerek (jeśli były jakieś infekcje mówi sie że muchy go dobiły).

Więc mówienie ze jedna religia jest prawdziwa,akurat ta ktorą mówi dana osoba jest błędna. Każda religia wzbogadza człowieka, jeśli w nią naprawde wierzy.Według mnie religia która najbardziej wbogaca człowieka w sferze duchowej jest buddyzm (wiem, trudno by to nazwać religią, ale oficjalnie jest to religia) i jest tak dlatego że w centrum zainteresowań jest człowiek,samodoskonalenie sie. Poznawałem tą "religię" to mogę sobie wyrobić zdanie na jej temat.

I mówie jeśli człowiek jest chrześcijaninem i wychowuje swe dzieci po chrześcijańsku, dzieci powinny sie uczyć religi tej w szkole.A jeśli wychowywane jest po buddyjsku to w szkole powinno sie nauczać tego.I argumenty Maćka są krzywdzące dla ludzi innych wyznań i ateistów,a ponoć trzeba być sprawiedliwym.

Mnie takie spotkania zainteresowały, szczególnie rekonstrukcja tego jak wygladają ich obrzędy i święta.Może kiedyś sie na takie coś wybiore.

Czy chrześcijanie mają dowód na to że tylko ich Bóg jest prawdziwy?nie.A mają dowód że Bóg/owie innych wyznać są nieprawdziwi?też nie.Tak samo muzułmanim nie udowodni chrześcijanom ze ich Bóg jest nieprawdziwy.W każdej religii można znaleść wyolbrzymienia lub zmyślenia faktów, najbardziej trzymajace sie kupy wyznanie to buddyzm według mnie,ale nie znaczy zę wszystko jest okey.Wiec warto sie kłócić o swoje racje niemając żadnych dowodów co by przekonały ludzi?nie.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 październik 24 2007 14:07   
Forum

Quote by BLyy:Może kiedyś sie na takie coś wybiore.

Nie powinnes miec z tym wiekszego problemu szczegolnie, ze swieta organizowane np. przez RKP sa otwarte i powszechnie dostepne. Co do poruszonej kwestii nauki religi w szkolach, to tylko przypomne , ze sa na to odrebne watki - np. ten - ogromna prosba wiec, by ewentualna kontynulacje tego zagadnienia przeniesc wlasnie tam... THX

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
elwinga
 grudzień 07 2007 18:42   
Forum

Quote by eob1: niezupełnie zwykły blog. Guślarkę zbanowano na kilku forach. Poczytaj jej posty (Marta Małgorzata) na forum.neopoganstwo.pl.

Witam.
Z zaskoczeniem zarówno stwierdzam popularność mojego bloga, jak i odkrywam informacje na temat bycia zbanowaną na kilku forach. Na wzmiankowanym wcześniej forum.neopoganstwo.pl od niemal roku pełnię zresztą funkcję moderatora. Jestem nawet dość kontrowersyjnym wprawdzie, ale jednak tolerowanym użytkownikiem forum.wiara.pl, gdzie starałam się przez długi czas prostować dezinformacje dotyczące neopogaństwa i wyjaśniać, czemu traktowanie tego nurtu religijno-światopoglądowego jako sekty jest błędem. Po prostu z pewnych względów prywatnych i pozaspołecznych na niektórych forach zmieniłam nick i funkcjonuję na nich pod imionami z realnego świata.

To takie krótkie wyjaśnienie - na zasadzie nożyc odzywających się po uderzeniu w stół. Jeśli chodzi o jakieś konkretne pytania dotyczące tego, jak zapatrują się na kwestię swojej religii neopoganie spoza nurtu rodzimowierczego (a moje prywatne poglądy najbliższe są współczesnemu druidyzmowi, należę do międzynarodowego "zakonu" druidycznego i kilku druidzkich stowarzyszeń opierających się przede wszystkim na kontaktach sieciowych), służę wszelkimi wyjaśnieniami, nie zamierzając prowadzić jakiejkolwiek "ewangelizacji" (czy też w tym wypadku antyewangelizacji), raczej ewentualnie postaram się sprostować pokutujące niedomówienia i mylne informacje.

Ach - i ktoś zapytał, czy strony takie, jak mój blog powinny być czytane przez chrześcijan. Cóż, są rzeczy, które być może nie powinny być w ogóle czytane przez nieznajomych, toteż stary blog, na którym było znacznie więcej odniesień do spraw religijnych, tudzież magicznych (a wielu neopogan z rozmaitych nurtów stosuje magię rytualną jako sposób kontaktu z tym, co stanowi dla nich sacrum), jest chroniony hasłem i dostęp do niego mają tylko wybrani przeze mnie znajomi. Czy chrześcijanie powinni takie strony czytać? Cóż, to kwestia - moim zdaniem - indywidualnego wyboru i osądu. Być może tak - po to, by wiedzieć, jakie poglądy mają ludzie spoza religii objawionych, nie oczekujący zbawienia i nie widzący jego potrzeby.

Tyle tymczasem z mojej strony i przepraszam za offtopic, ale w jakiś sposób poczułam się wywołana do tablicy.

elwinga - guślarka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
vidmo
 styczeń 12 2008 07:49   
Forum

Nazywanie kogoś teraz poganinem ujmuje czci naszym przodkom którzy znali tą religię dogłębnie. To że ktoś chce opierać się na źródłach z innych krajów tylko potwierdza moją wiedzę o tych neopognach lub sektach. Przecież religie pogańskie charakteryzowały się dużym rozdrobnieniem. To że łączyły się w związki plemienne które miały danego patrona na naszym terenie to gdy z datą 966. Drzewa z świętych gajów znajdowały się w palenisku Biskupów. A po 1000 lat grupa zapalęców chce otworzyć dawne kulty przez tradycję która pozostała a że nie jest wystarczająca to biorą od neopogan zagranicy trochę i tworzą jakiś twór. Który nie powinien nazywać się Rodzimowierstwo tylko Mieszanowierstwo.

A co do sekt jedną z charakteryzujących cechą jest izolacja. Próbowałem się zarejestrować na kilku stornach kultów ale się nie da. Neopoganie stwarzają strony sami dla siebie przy czym katolickie portale są przy nich bardzo tolerancyjne. Wiara która izoluje się jest sektą.

===

Profil   Email 
 Cytat 
anthem
 styczeń 12 2008 10:28   
Forum

Z tymi Rodzimowiercami to jakaś paranoja. To jest cofanie sie do epoki żelaza albo jeszcze dalej.

===

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana.

Cytat 
Thomas Z
 styczeń 12 2008 11:53   
Forum

Vidmo co rozumiesz pod pojęciem sekta?
Kiedy według ciebie mówimy o sekcie a kiedy o religii?

===

Profil   Email 
 Cytat 
vidmo
 styczeń 12 2008 12:05   
Forum

O jakimś kulcie możemy mówić jako sekcie gdy zniewala i odcina od rzeczywistości swoich członków manipulując nimi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 12 2008 12:28   
Forum

Widzisz Neopogaństwo, zgodnie z twoja definicją, nie jest sektą. Sekta potrzebuje charyzmatycznego przywódce, który ma na tyle złą wolę by manipulować ludźmi. Neopogaństwo z zasady uczy sceptycyzmu i nie ufaniu ślepo autorytetom. Jest to forma duchowości indywidualnej polegającej na prywatnym doświadczeniu. Wielu Neopogan praktykuje tą religie nie będąc zrzeszonym w żadnej organizacji o nich też powiesz że są w sekcie? Poza tym samo Neopogaństwo jest bardzo zróżnicowane, jest Druidyzm, Rodzimowierstwo, Asatru, Kemetism itd. Który z tych nurtów uważasz za sektę i czemu? A może uważasz, że każda mała religia to potencjalnie sekta?

===

Profil   Email 
 Cytat 
vidmo
 styczeń 12 2008 13:16   
Forum

Neopogaństwo jest bardzo zróżnicowane, jest Druidyzm, Rodzimowierstwo, Asatru, Kemetism itd. Który z tych nurtów uważasz za sektę i czemu? A może uważasz, że każda mała religia to potencjalnie sekta?

Czy ja powiedziałem że wszyscy mogą uchodzić za sektę. Z tymi co sie spotkałem przez neta to można (tylko nie pamiętam ich nazwy ) uznać za sektę lub przynajmniej podejrzanych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 12 2008 13:31   
Forum

No cóż mogę powiedzieć jak nawet nie wiem o jaką grupę ci chodzi . W każdym bądź razie ważne jest by nie ulegać stereotypom i nie nazywać Neopogan sektą bezpodstawnie. W obrębie Chrześcijaństwa można znaleźć wiele grup o charakterystyce typowo sekciarskiej. To znaczy guru manipuluje nauką Chrystusa by oszukiwać ludzi, Biblia też mówi w tym przypadku o fałszywych prorokach. To nie znaczy, że można mówić o Chrześcijaństwie, że to sekta .
Przy okazji witam Elwingę na kosciol.pl

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 12 2008 16:00   
Forum

Quote by vidmo: Nazywanie kogoś teraz poganinem

Przede wszystkim wypadaloby miec przynajmniej minimalne pojecie w tamacie, w ktorym sie zabiera glos... albo przynajmniej zapoznac sie z tym, co zostalo w watku napisane wczesniej...

ujmuje czci naszym przodkom którzy znali tą religię dogłębnie.

A wyznajac religie, ktora (potencjalnie) twoim przodkom zostala narzucona przemoca (a w przypadku oporu zazwyczaj odbierajac im posiadane dobra, czesto zdrowie a nawet zycie), nie ujmujesz im przypadkiem?...

To że ktoś chce opierać się na źródłach z innych krajów tylko potwierdza moją wiedzę o tych neopognach lub sektach.

Ale kto konkretnie? I niby jaka wiedze?

Przecież religie pogańskie charakteryzowały się dużym rozdrobnieniem. To że łączyły się w związki plemienne które miały danego patrona na naszym terenie to gdy z datą 966. Drzewa z świętych gajów znajdowały się w palenisku Biskupów. A po 1000 lat grupa zapalęców chce otworzyć dawne kulty przez tradycję która pozostała

Kolejny ktoremu sie najwyrazniej wydaje, ze poganstwo na tych ziemiach zniklo 1000 lat temu wraz z tzw. 'Chrztem Polski', raptem jakby kto swiatlo zgasil...

a że nie jest wystarczająca to biorą od neopogan zagranicy trochę i tworzą jakiś twór.

Pewne prawdy w naturze sa uniwersalne (to tak w b. wielkim uproszeczniu)...

Który nie powinien nazywać się Rodzimowierstwo tylko Mieszanowierstwo.

Dla tego funkcjonuja terminy "Neopoganstwo" i "Rodzimowierstwo", ktore nie koniecznie sie pokrywaja... Podstawowa znajomosc pojec sie klania (oraz ich geneza)...

A co do sekt jedną z charakteryzujących cechą jest izolacja. Próbowałem się zarejestrować na kilku stornach kultów ale się nie da. Neopoganie stwarzają strony sami dla siebie przy czym katolickie portale są przy nich bardzo tolerancyjne. Wiara która izoluje się jest sektą.

JW (pomijajac, ze trudno, zeby stwarzali strony nie dla siebie ) Inna sprawa, ze najwyrazniej nie wysililes sie nawet by odwiedzenia serwisy, do ktorych linki zostaly podane chcoby w tym watku, pare postow wyzej.

Quote by vidmo:

O jakimś kulcie możemy mówić jako sekcie gdy zniewala i odcina od rzeczywistości swoich członków manipulując nimi.

Kolejna nieznajomosc terminu - to o czym mowisz to cechy sekty destrukcujnej... Sekta zas to pierwotne okreslenie grupy wyznawcow, ktorych poglady religijne sa przez tradycyjne Koscioly uznane za niezgodne z oficjalna, dominujaca doktryna (termin poczatkowo wcale nie nacechowany deprecjonujaco) - dla tego za sekte swojego czasu uznawano nawet chrzescijan.

Quote by vidmo:Czy ja powiedziałem że wszyscy mogą uchodzić za sektę. Z tymi co sie spotkałem przez neta to można (tylko nie pamiętam ich nazwy ) uznać za sektę lub przynajmniej podejrzanych.

Czyli jednym zdaniem - zwyczajnie generalizujesz i popadasz w skrajnosci?...

===

Cytat 
vidmo
 styczeń 12 2008 16:36   
Forum

Przede wszystkim wypadaloby miec przynajmniej minimalne pojecie w tamacie, w ktorym sie zabiera glos... albo przynajmniej zapoznac sie z tym, co zostalo w watku napisane wczesniej...
Twoich postów zazwyczaj nie nie czytam no chyba że trollujesz.

Nie ma ciągłości niema na czym się opierać i stwarzacie dziwne kulty

A wyznajac religie, ktora (potencjalnie) twoim przodkom ziostala narzucona przemoca, a w przypadku oporu zazwyczaj odbierajac im posiadane dobra, czesto zdrowie a nawet zycie, nie ujmujesz im przypadkiem?...

Ta religia stworzyła to państwo czemu poganom się to nie udało. W chwilach ciężkich ludzie uciekali do chrześcijaństwa a nie do bożków.

I niby jaka wiedze?
No właśnie jaka nie macie żadnych konkretnych dowodów żeby otworzyć dawne wierzenia więc nie jesteście poganami ale Neopoganami.
Kolejny ktoremu sie najwyrazniej wydaje
Chrystianizacja ziem polskich zakończyła ok XIII

ziemiach niklo 1000 lat temu wraz z tzw. 'Chrzetem Polski', raptem jakby swiatlo zgasil...

Ale po kilku wiekach pogaństwo znikło całkowicie..uważaj ty w końcu na swoją ortografię

Rodzimowierstwo
To oświeć mnie na jakich dowodach bazujecie że możecie nazywać się naszą rodzimą wiarą.

JW (pomijajac, ze trudno, zeby stwarzali strony nie dla siebie Laughing Out Loud ) Inna sprawa, ze najwyrazniej nie wysililes sie nawet by odwiedzenia serwisy, do ktorych linki zostaly podane chcoby w tym watku, pare postow wyzej.
Wystarczy to co zobaczyłem. Fora gdzie mówi się jacy wy to pokrzywdzeni bo nikt nie chce poszanować waszej wiary a to wszystko przez KK który jest taki zły..

sekty destrukcujnej
Po twoim rozumowaniu mogę stwierdzić że tacy jesteście. Ludzie ze skrzywiona psychiką

generalizujesz i popadasz w skrajnosci?...
I to mówi największy Troll na tym forum.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 styczeń 12 2008 16:36   
Forum

Kolejna nieznajomosc terminu - to o czym mowisz to cechy sekty destrukcujnej... Sekta zas to pierwotne okreslenie grupy wyznawcow, ktorych poglady religijne sa przez tradycyjne Koscioly uznane za niezgodne z oficjalna, dominujaca doktryna (termin poczatkowo wcale nie nacechowany deprecjonujaco) - dla tego za sekte swojego czasu uznawano nawet chrzescijan.

Ja uważam, że termin sekta, czy sekta destrukcyjna (są właściwie używane zamiennie przez społeczeństwo, Choć jak słusznie napisałeś początkowo ten termin odnosił się do grupy wyodrębniającej się z większej grupy) powinno się zamienić na termin grupa przestępcza. Uważam, że wtedy byłoby mniej nieporozumień i pomówień. Jeśli ktoś manipuluje ludźmi i ich więzi to po prostu łamie prawo, jest w tym momencie przestępcą, niezależnie czy robi to z pobudek religijnych. Uważam, że termin sekta jest używany do zwalczania innych religii w Polsce, zwłaszcza małych, które nie mają takich wpływów by się bronić przed pomówieniami.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 12 2008 16:42   
Forum

Quote by vidmo:Twoich postów zazwyczaj nie nie czytam no chyba że trollujesz.

Jak na niniejszym przykladzie? Jesli natomiast nawet przyjac, ze trolluje to przynajmniej staram sie to robic z podstawowa znajomoscia tematu.

Nie ma ciągłości niema na czym się opierać i stwarzacie dziwne kulty

Nie zamierzam dyskutowac z twoimi blednymi domyslami, szczegolnie ze kwestia w podobnym duchu byla juz przerabiana.

Ta religia stworzyła to państwo czemu poganom się to nie udało. W chwilach ciężkich ludzie uciekali do chrześcijaństwa a nie do bożków.

Tu tez klania sie podstawowa znajomosc tematu, w tym przypadku historii - bo to panstwo powstalo wlasnie jako poganskie, a chrzescijanstwo (a przynajmniej pewna jego wersja) zainteresowalo sie nim dopiero wtedy, gdy bylo wystarczajaco atrakcyjne do wydojenia...
PS. A wersja chrzescijanstwa o ktorej wyzej piszesz, pelna jest (jak ich nazywasz) bozkow...

No właśnie jaka

Mowiles wczesniej o swojej (blizej nieokreslonej) 'wiedzy', wiec teraz nie myl kontekstu... No chyba ze chcesz rozmyc fakt, ze tak naprawde zadnej w tym temacie nie posiadasz...

nie macie żadnych konkretnych dowodów żeby otworzyć dawne wierzenia więc nie jesteście poganami ale Neopoganami.

Po pierwsze bylo juz przerabiane (przetrwalo dosc by zachowac ciaglosc - pomijajc nawet to, co do swych praktyk adaptowal KRK czy fakt, ze ow Kosciol pietnowal otwarcie poganstwo nawet do XVII w., a mniej wyraznie takze w okresie puzniejszym - to mamy jeszcze zrodla sasiednich krajow slowianskich, folklor, osiagniecia nauki takich dziedzin jak archeologia, jezykoznawstwo i inne). Kto chce - znajdzie dosc...
Po drugie - a twoja wiara to sie niby na dowodach opiera?

Chrystianizacja ziem polskich zakończyła ok XIII

Tak sobie wmawiaj dalej...

Ale po kilku wiekach pogaństwo znikło całkowicie..uważaj ty w końcu na swoją ortografię

JW. Poczytaj wpierw troche (zabraklo merytorycznego poziomu dyskusji by zaczac mi wytykac moja dysortografie?)...

To oświeć mnie na jakich dowodach bazujecie że możecie nazywać się naszą rodzimą wiarą.

JW. Poczytaj troche na tym forum odnosnie omawianego tematu lub na forum serwisu ktorego link byl tu juz wczesniej wspominany...

Wystarczy to co zobaczyłem. Fora gdzie mówi się jacy wy to pokrzywdzeni bo nikt nie chce poszanować waszej wiary a to wszystko przez KK który jest taki zły..

Ty wez sie zastanow co sam wypisujesz... Szczegolnie we wczesniej poruszonym kontekscie... Jesli 'wystarczylo ci to co zobaczyles' to wowczas najwyrazniej zobaczyles nie dosc, by wyglaszac wczesniejsze tezy o 'ich izolacji' - masz zal do swojej ignorancji?

Po twoim rozumowaniu mogę stwierdzić

Coz, wpierw musialbys za nia nadazyc...

===

Cytat 
Reguly
 styczeń 12 2008 16:42   
Forum

Quote by Thomas_Z:Ja uważam, że termin sekta, czy sekta destrukcyjna (są właściwie używane zamiennie przez społeczeństwo

Coz - potoczne uzycie nie zawsze jest wlasciwe...

Choć jak słusznie napisałeś początkowo ten termin odnosił się do grupy wyodrębniającej się z większej grupy)

W innych krajach jest tak nadal... Podobnie jak nie jest negatywnie nacechowany (jak u nas) termin 'Kult' czy 'Guru'...

powinno się zamienić na termin grupa przestępcza.

No teraz to zes walnol jak lysy grzywka o kant koli (bez urazy)... Czemu mielibysmu zmieniac znazenie jednego terminu na drugi (szczegolnie juz istniejacy i sprawnie funkcjonujacy) skoro kazdy z nich oznacza co innego? Bo powszechnie, potocznie utarlo sie, ze 'sekta' kojazy sie z czyms zlym? Bo np. KRK zazwyczaj okreslenia tego uzywa w stosunku do innych grup wyznaniowych (zazwyczaj mniejszosciowuch) chcac je zdeprecjonowac?
W polskim prawodawstwie pojęcie sekty nie istnieje. Ustawodawca polski w żadnym z obowiązujących aktów prawnych nie podał znaczenia tego terminu i nie dokonał wykładni autentycznej. Pojęcie to, z uwagi na brak występowania w przepisach prawa, nie jest w polskim języku prawniczym stosowane w odniesieniu do żadnej z religii - obowiązujące w Polsce prawo każdemu gwarantuje wolność wyznania, głoszenia i sprawowania kultu religijnego (bez różnicy czy wyznanie jest formalnie zarejestrowane czy też nie), szczególnie jeśli chodzi o swobodę odbywania praktyk religijnych. Z tego względu, w polskim prawodawstwie, podobnie nie są używane pojęcia wyznania legalnego i wyznania nielegalnego (wolność wyznania gwarantuje Ustawa o Gwarancji Wolności Sumienia i Wyznania z 17.05.1989 r.
Na nasze - jesli jakas grupa wyznaniowa lamie obowiazujace przepisy prawne, to nie trzeba formalnie zmieniac slownikowego znaczenia juz istniejacego terminu, lecz wykozystac istniejacy - "Grupa przestepcza". Czy wystarczajaceo przedstawilem jakie zagrozenia (lamiace konstytucyjne prawa wolnosci wyznania) stwarza zarysowana przez ciebie wczesniej propozycja?

Uważam, że wtedy byłoby mniej nieporozumień i pomówień.

Byloby ich zdecydowanie mniej, gdyby dominujacy zwizek wyznaniowy, nie wykozystywal tego terminu do zwlaczania konkurencji.

Jeśli ktoś manipuluje ludźmi i ich więzi to po prostu łamie prawo, jest w tym momencie przestępcą, niezależnie czy robi to z pobudek religijnych.

Dokladnie - i jesli jest to wowczas jedna osoba, to jest przstepca, a jesli jest to zorganizowana grupa osob, to jest to wowczas 'grupa przestepcza' - malo istotne w tej sytuacji (dla prawa) na jakim tle...

Uważam, że termin sekta jest używany do zwalczania innych religii w Polsce, zwłaszcza małych, które nie mają takich wpływów by się bronić przed pomówieniami.

Dokladnie... Naduzywany... Wplywow lub srodkow...

===

Cytat 
Thomas Z
 styczeń 12 2008 17:27   
Forum

Na nasze - jesli jakas grupa wyznaniowa lamie obowiazujace przepisy prawne, to nie trzeba formalnie zmieniac slownikowego znaczenia juz istniejacego terminu, lecz wykozystac istniejacy - "Grupa przestepcza"

Dokładnie to miałem na myśli. Może niezbyt dobrze to wyraziłem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 12 2008 17:32   
Forum

Quote by Thomas_Z:
Na nasze - jesli jakas grupa wyznaniowa lamie obowiazujace przepisy prawne, to nie trzeba formalnie zmieniac slownikowego znaczenia juz istniejacego terminu, lecz wykozystac istniejacy - "Grupa przestepcza"

Dokładnie to miałem na myśli. Może niezbyt dobrze to wyraziłem.

Spoks - grunt to, ze sobie sprawe wyjasnilismy - w koncu fora sa od tego, by dyskutowac

===

Cytat 
vidmo
 styczeń 12 2008 19:07   
Forum

Eh..już rozumiem głosy innych użytkowników żeby z tobą nie zaczynać. Żyj w swoim małym świecie.

I tu działa ta zasada "Kłamstwo sto razy powtórzone staje się prawdą "

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 12 2008 19:57   
Forum

Quote by vidmo: Eh..już rozumiem głosy innych użytkowników żeby z tobą nie zaczynać.

Jesli przed brakiem merytorycznej dyskusji, to i slusznie (o ile nie sa to glosy odosobnione )...

===

Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 12 2008 20:17   
Forum Moderator
Moderator

Moderatorsko

Kolego Vidmo - tym razem publicznie i lojalnie uprzedzam. Jeszcze jeden raz przeczytam jak obrazasz uczestnikow forum to sie rozstaniemy

Posty usuniete za naruszenie zasad publikacji

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
elwinga
 styczeń 14 2008 21:38   
Forum

Vidmo, jak już było tu wielokrotnie mówione, neopogaństwo to szerszy worek, a rodzimowierstwo jest jednym z nurtów, które się w nim mieszczą. Za rodzimowierstwo w pewnym sensie można również uznać odwoływanie się do religii ludów zamieszkujących nasze ziemie PRZED Słowianami (a więc germańskich czy celtyckich)- zależy, czy szuka się wspólnoty duchowej i kulturowej z konkretną grupą etniczną, czy z daną ziemią.

Nieprawdą jest, jakoby fora neopogańskie izolowały się i utajniały znajdujące się na nich informacje. http://forum.neopoganstwo.pl na przykład jest dostępne dla każdego czytającego, nie trzeba się rejestrować, by mieć dostęp do lektury wszystkich postów. Podobnie forum polskiego oddziału Międzynarodowej Federacji Pogańskiej (http://forum.paganfederation.pl/). Rejestracji (i wypełnienia krótkiej, informacyjnej ankiety, mającej na celu eliminację trolli i głupków) wymaga jedynie pisanie postów. Więc jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o tak przez Ciebie zjadliwie krytykowanym zjawisku od wewnątrz, od ludzi, którzy są neopoganami, i to nie z jednego, konkretnego nurtu, ale z wielu rozmaitych i o tym, czym kierują się ludzie wybierając religię której się dedykują, czego w niej poszukują - przyjdź i poczytaj. I wyroki feruj dopiero po zaczerpnięciu wiedzy ze źródła, a nie z obiegowych opinii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,45 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości