Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Małżeństwo katolika z ewangelikiem
 |  Wersja do druku
Gość forum: małżeństwo
 sierpień 24 2004 12:47  (Czytany 4291 razy)  

Witam !
Jak to jest z małżeństwami pomiędzy osobą wyznania katolickiego, a ewangelickeigo ?
Czy Kościół katolicki dopuszcza takie związki ? czy kobieta może bez problemu wyjść za mąż za ewangelika i czy ślub może odbyć się w Kosciele ewangelickim ?
Kolejna kwestia to czy uczestniczenie katolika we Mszy św. w Kościele w Kościele ewangelickim jest ? czy nie ? przecież tam jest ten sam Bóg. Czy można przyjąć Komunię w sposób, w jaki robią to Ewangelicy ? Bardzo proszę o odpowiedź księdza w tych sprawach.
Dziękuje

===

Cytat 
mateuszwroc
 sierpień 24 2004 13:43   
Forum

Status: offline

Zachęcam do przeczytania odpowiednich kanonów.

http://www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4t7r6.html
Tam sa wszystkie kanony i linki do innych kanonów, których nei bedę tu cytować ze względu na obszerność.
Ale krótko mówiąc, ślub może Pani wziąć.
Jeżeli Pani będzie tam na mszy niedzielnej, to proszę pamitać, że nie wypełnia Pani obowiązku czczenia dnia świetego i musi Pani iść do Kościoła katolickiego, obojętnie jakiego obrządku.
A co tyczy się przyjęcia tam Komunii, to nie wolno! Nie może tam Pani przyjąć chleba i wina (tam nei ma przeistoczenia), bo ściągnie Pani na siebie ekskomunikę wiążącą mocą samego prawa.
Dla katolików sakramenty przyjęte poza Kościołem katolickim sa nieważe (wyjątkiem jest ślub, na który trzeba mieć zgodę biskupa) i ściągają ekskomunikę wiążącą mocą samego prawa.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
mateuszwroc
 sierpień 24 2004 13:44   
Forum

Księdzem nie jestem, ale znam się trochę na prawie kanonicznym. Te same fragmenty podaje także Pani radca z prawa kanonicznego na tym serwisie. O ile mi się zdaje, to nie ma zbyt wielu księży w tym serwisie (jeżeli jacy kolwiek są).

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
miramax
 sierpień 24 2004 13:51   
Forum

Hm... ma małżeństwo katolika z ewangelikiem to się na pewno żaden z tych kościołów nie zgodzi. Co innego katoliczki z ewangelikiem lub katolika z ewangeliczką

MSPANC

Mirek

===

Profil   Email 
 Cytat 
mateuszwroc
 sierpień 24 2004 14:55   
Forum

Pan dobrze wie, że słowo katolik nie odnosiło się co do płci.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: KKA
 sierpień 24 2004 15:29   

No dobrze panie Mateuszu, ale skoro nie mogę przyjąć Komunii w Koś. ewangelickim to i na ślubie też nie będę mogła, czy mogłabym ewent. zrezygnować z wina ? NIe rozumiem dlaczego tak właśnie jest przecież Bóg jest jeden i nie zależnie w jakim KOściele, skąd te zakazy i nakazy ..???

===

Cytat 
Joel
 sierpień 24 2004 16:59   
Forum

prosze sie nie przejmowac i postepowac zgodnie ze swoim sumeiniem.Naweet ksieza katoliccy zaczynaja sie z tego wylamywac.Nie tak dawno byl tu ratykul o niemickim ksiedzu, ktory udzielal ewangelikowm komunii podczas ich nabozenstwa, Oczywiscie wyalno na niego wiadro pomyj,ale gosc poestepowal ze swoim sumeiniem.Tak samo Pani-jelsi uwaza Pani,ze Pani sumeinie na to pozwlal, prosze sie nie przejmowac.To nie jest grzech, podobni jesli pojdzie pani na nabozenstwo do kosciola ewangelickiego,zamaist na katolicka msze.

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 sierpień 24 2004 17:00   
Forum

a nakazy i zakazy wymyslili ludzie, oni tez bladza .....niestety

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
mateuszwroc
 sierpień 24 2004 19:42   
Forum

Kan. 900 -

§ 1. Szafarzem, który może sprawować w osobie Chrystusa sakrament Eucharystii, jest tylko kapłan ważnie wyświęcony.

§ 2. Godziwie sprawuje Eucharystię kapłan, któremu prawo kanoniczne tego nie zabrania, zachowując przepisy, które następują.

Kościoły protestanckie nie maja prawnie wyświęconych kapłanów, w przeciwieństwie do tych z Kościołów katolickiego i prawosławnego.

Kan. 923 - Wierni mogą uczestniczyć w eucharystycznej Ofierze i przyjmować Komunię świętą w jakimkolwiek obrządku katolickim, z zachowaniem przepisu kan. 844.

Kan. 844 -

§ 1. Katoliccy szafarze udzielają godziwie sakramentów tylko wiernym katolikom, którzy też godziwie przyjmują je tylko od katolickich szafarzy, z zachowaniem przepisów §§ 2, 3 i 4 niniejszego kanonu, jak również kan. 861, § 2.

§ 2. Ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu, wolno wiernym, dla których fizycznie lub moralnie jest niemożliwe udanie się do szafarza katolickiego, przyjąć sakramenty pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych od szafarzy niekatolickich tego Kościoła, w którym są ważne wymienione sakramenty.

§ 3. Szafarze katoliccy godziwie udzielają sakramentów pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych członkom Kościołów wschodnich nie mających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, gdy sami o nie proszą i są odpowiednio przygotowani. Odnosi się to także do członków innych Kościołów, które według oceny Stolicy Apostolskiej, gdy idzie o sakramenty, są w takiej samej sytuacji, a i wspomniane Kościoły wschodnie.

§ 4. Jeśli istnieje niebezpieczeństwo śmierci albo przynagla inna poważna konieczność, uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu, szafarze katoliccy mogą godziwie udzielać wymienionych sakramentów także pozostałym chrześcijanom, nie mającym pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, którzy nie mogą się udać do szafarza swojej wspólnoty i sami o nie proszą, jeśli odnośnie do tych sakramentów wyrażają wiarę katolicką i do ich przyjęcia są odpowiednia przygotowani.

§ 5. W odniesieniu do wypadków, o których w §§ 2, 3 i 4, biskup diecezjalny lub Konferencja Episkopatu nie powinni wydawać norm ogólnych, dopóki nie przeprowadzą konsultacji z kompetentną władzą, przynajmniej lokalną, zainteresowanego Kościoła lub wspólnoty niekatolickiej.

W dodatku w Kościołach protestanckich nie ma pełnej ofiary mszy świętej i nie następuje tam przeistoczenie. Czy warto wypić trochę wina i zjeść trochę chleba, aby potem zostać ekskomunikowanym.

Na ślubie po prostu katolik nie przymuje Komunii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 sierpień 24 2004 20:09   
Forum

koscioly prostestanckie w ogole nie maja ofiary mszy ,z tego wzgeldu,ze trzymaja sie nauki Jezusa ,jak i rowniez listu do Hebrajczykow,.tak prawde mowiac ofiary mszy jest bluznierstwem wzgeldem prawdziwej jedynej, doskonalem i niepowtarzalnej ofiary Pana Jezusa na krzyzu!polecam lekture listu do Hebrajczykow.
A ten "madre slowa" ....i takl nie maja wiekszego znaczenia.....w koncu kazdy pisac moze.

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
 sierpień 25 2004 08:00   

Przypomniała sobie jedną rzecz, na ślubie mojej siostry w KOściele katlockim oczywiście, ksiądż dla podniesienia rangi wydarzenia ( ponieważ mój szwagier przez długi czas był mnistrantem ipupilkiem proboszcza ) podaj także do wypicia wino z kielicha. A zatem postąpił wbrew prawu czy w naszym Kościele ( katol. ) też można spożywać i wino i chleb Chrystusa. Wcześniej pisał panp. MAteuszu, że grozi to ekskomuniką ....????

===

Cytat 
 sierpień 25 2004 08:09   

... i jeszcze jedna rzecz, będąc w NIemczech udałam się do Kościoła katolickeigo no i zaskoczeniem dla mnie był sposób udzielania KOmunii. Ksiądz najpierw podawał Ją na dłoń wiernego, a ten sam wkładał sobie do ust. Na religii ksiądz uczył nas, że dotykanie Komunii przez inne osoby niż ksiądz jest grzechem, i nikt nie może podnieść Komunii ( np. kiedy upadnie na posadzkę podczas udzielania ) tylko ksiądz.
A tam skoro ksiądz dawał wiernym Komunię do ręki to nie jest to grzechem ?? chyba niemeicki KOściół katolicki nie rządzi się swoim prawem ??? i jak powinna postąpić w takiej sytuacji osoba przyjmująca Komunię w takim Kościele, wiedząć, że dotykanie Jej jest grzechem ( zgodnie z tym czego nauczyła sięna lekcjach religii )... ?????

===

Cytat 
mateuszwroc
 sierpień 25 2004 10:23   
Forum

Co sie tyczy Komunii pod dwiema postaciami, to do zwyczajów ślubnych należy to, że się podaje Ciało i Krew Chrystusa. To nie jest zakazane, ani to nei jest grzech. Sam czasami (pomimo, że nie mam bierzmowania) dostaje od księdza Komunię pod dwiema postaciami.

A co się tyczy Komunii na rękę, to już zależy od danej Konferencji Episkopatu. U nas jest na język.

Tylko biskup, kapłan, diakon, akolita lub szafarz nadzwyczajny może podnieść Ciało Chrystusa, bo tylko oni mogą godziwie Komunii udzielić. Ksiedzu na religii może chodziło o to, że to kapłan, a nie "zwykły" człowiek może dotykać Ciała Chrystusa, bo to on rozdaje Ciało Chrystusa (a nie chleb!).

===

Profil   Email 
 Cytat 
mateuszwroc
 sierpień 25 2004 10:27   
Forum

Katolika obowiązuje dostosowanie się do zwyczaju panującego w danym kraju (Komunia na język lub na rękę to zwyczaj). Muszę powiedzieć, że będąc w Austrii na mszy niezbyt mi się podobało. Ksiądz miał kolczyk w uchu, stułę na ornacie, a Ciało Chrystusa było rozdawane na rękę. Oczywiscie wziąłem Je na rękę, ale nie czułem sie zbyt dobrze, kiedy sam Je sobie wkładałem. Wolę na język.
Przypomnę także, że nie jest grzechem przyjmowanie Krwi Chrystusa. Przecież w katolickich Kościołach Wschodnich Komunia jest udzielana pod dwiema postaciami (sam w niedzielę tak przyjąłem).

===

Profil   Email 
 Cytat 
 sierpień 25 2004 10:39   

Panie MAteuszu mówił panwczoraj, że napicie się wina podczas Mszy w Kościele ewangelickim grozi ekskomuniką, teraz natomiast dowiaduję się, że pan również przyjmuje Komunię pod dwiema postaciami, to jak to jest w końcu ??

===

Cytat 
mateuszwroc
 sierpień 25 2004 20:26   
Forum

"Przypomnę także, że nie jest grzechem przyjmowanie Krwi Chrystusa. Przecież w katolickich Ko¶ciołach Wschodnich Komunia jest udzielana pod dwiema postaciami (sam w niedzielę tak przyj±łem)."

To moja wypowiedź. Chodziło mi o Katolicki Kosciół Wschodni, a dokładniej o Greckokatolicki. Tam przyjąłem Komunię pod dwiema postaciam. Udzielił mi jej szafarz katolicki, więc jest ważna i nie ściągma na siebie ekskomuniki.

===

Profil   Email 
 Cytat 
mateuszwroc
 sierpień 25 2004 20:28   
Forum

Zjedzenia chleba w Kościołach protestanckich także powoduje ściągnięcie a siebie ekskomuniki. W Kościołąch niekatolickich każdy sakrament przyjęty jest nieważny i sciąga na siebie ekskomunikę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 sierpień 25 2004 20:50   
Forum

moze jeszcze dodasz,ze przyjecie komunii w innych kosciolach powoduje wieczne kary pieknielne tuz po smierci ,albo jeszcze za zycia.A tylko jedyna prawdzowa i swieta komunia jest u katolikow....dobry zart Tymfa wart!

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Ksiądz
 sierpień 25 2004 23:08   

uśmiecham się radośnie, gdy czytam tą dyskusję.Myślę, że Pan Bóg też patrząc na nas chrześcijan śmieje się do rozpuku, że nie można się porozumieć w sprawie Eucharystii,że poddaje się w wątpliwość funkcję duszpasterza ewangelickiego,etc.Po ostatnich dokumentach Watykańskich,dziękuję Panu Bogu,że to od Niego i tylko Jego woli,a nie WATYKANU i Jego urzędników będzie zależało moje zbawienie.
Kochani,nabierzcie dystansu do życia, do wiary,ale nie do Boga,który jest wspaniały i dobry i kocha każdego człowieka,także tego,który się myli i błądzi.
Kochani,zacznijcie kochać Boga i bliźniego,a nie kłóćcie się o słowa!Czynem można coś zdziałać, a nie słowem.
Pozdrawiam Was serdecznie
Ksiądz B.S.

===

Cytat 
 sierpień 26 2004 08:22   

Proszę księdza, miło, że jednak i ksiądz włączył sięw dyskusje. Mogłabym prosić księdza o ustosunkowanie się do mojego zapytania dot. małżeństwa z ewangelikiem ? BArdzo zależy mi na opinii księdza. Proszę także o odpowiedź na pytanie czy uczestniczenie we Mszy św. w KOściele katolickim i przyjęcie tam KOmunii św. pod postacią chleba ( niekoniecznie i wina ) grozi ekskomuniką i czy jest to grzechen i należy się z tego spowiadać ?
Ponadto czy uważa ksiądz, że kochając sie fizycznie z kimś, kogo naprawdę się kocha, przed zawarciem związku jest grzechem ? Przecież nie robimy tego dla pieniędzy, jest to okazaniem głębokiego uczucia względem drugiej osoby i jest to normalną koleją rzeczy, a nie grzechem.
Czekam na odpowiedź i pozdrawiam.

===

Cytat 
mateuszwroc
 sierpień 26 2004 09:40   
Forum

Uprawianie seksu przed ślubem kościelnym jest grzechem i nie ma na to żadnych wytłumaczeń (typu "miłość pozwala nawet przed ślubem"). A skąd wiadomo, że osoba podająca się za ksiedza nią jest, a może też być księdzem prawosławnym.

A co się tyczy Komunii przyjętej w Kościele katolickim, to jest ważna dla każdego, tylko nie dla każdego godziwa (protestanci, bo pozostaję poza KK). Dla prawosławnych jest godziwa, bo szafarz ma ważne świecenia (tylko w Kościołach katolickich i prawosławnym są ważne święcenia). Ja już Pani nie rozumiem. Najpierw czepia się Pani Komunii u protestantów, a potem u katolików. Proszę się zdecydować o co Pani chodzi!

===

Profil   Email 
 Cytat 
 sierpień 26 2004 10:47   

chodzi mi o przyjmowanie Komunii przez katolika w Kościele ewangelickim.
Kwestia tego czy ksiądz udzielający odpowiedzi to naprwadę ksiądz, tak samo może tyczyć się pana, czy pan pan to rzeczywiście ktoś znający sięna prawie kanonicznym czy też nie
A swoją drogą to skoro KOściół ewangelicki opiera się tylko na Biblii to dlaczego jest to złe, w końcu to chyba tak naprawdę najważniejsze jest to to zapisane w Biblii właśnie, a nie to co uchwalają i nakazują ludzie ( biskupi, papież, etc... ). Skąd my wiemy czegotak naprawdę chciałby sam Bóg i jak on widzi różne sprawy ??....

===

Cytat 
Joel
 sierpień 26 2004 11:13   
Forum

gratuluje ksiedzu zdrowego i racjonalnegfo myslenia.ale chyba Mateusza ksiedza przeklnie na wieki i jeszcze ekskominikuje

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
mateuszwroc
 sierpień 26 2004 13:36   
Forum

To, że opiera się na Biblii, to dobrze. Ae źle ją interpretuje. W dodatku nie wszystkie nauki protestantów są oparte na Biblii (homoseksualizm to nie grzech (anglikański Kościół tak twierdzi, wbrew św.Pawłowi)ordynacja kobiet na duchownych (Jzus wybierał tylko mężczyzn) ). Katolik nei może tam przyjąć Komunii, bo to nie są Ciało i Krew Chrystusa. Pastorzy nie mają święceń ważnych, więc nie mogą udzielać sakramentów. Pani sama może sobie protestancką Komunię udzielić. Wystarczy, że w domu zje Pani kawałek chleba i popije go winem. Takie same skutki.
A co sie tyczy przeklinania i ekskomunikowania, to nie mam takich uprawnień.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 sierpień 26 2004 13:50   
Forum

Mateuszu,

moja poprzednia wypowiedz potraktuj z przymruzeniem oka,szczegolnie koncowke.
W sprawie twojeje wypowiedzi, uwazam,ze za duzo rzeczy wkaldasz do jengo gara.po pierwsze nie wszysyc protestnaci maja taki poglad na homoseksulazim, to tak jak ja bym terazm mowile,ze wsrod ksiezy katolickich i biskupow jest duzo geyow..na to samo wyjdzie...
Po drugie-interpretacja, dlaczego uwazasz,ze katolicy ja dobrze interpretuja a inni zle?na jakiej podstawie?
Po trzecie komunia zostala ustanowiona przez Jezusa tylko pamiatka, a nie zadna ofiara wraz z przeistoczeniem, ta otoczke stworzyly wieki historii i tradycji..podobnie jak Jezus nie powolal kaplanow,gdyz sam byl doskonalym KAPLANem, ktory zlozyl, jedna.doskonala i niepowtarzalna ofiare.Mozesz o tym przeczytac w liscie do Hebrajczykow.Ale czuje ze o tym tez napisze artykul.
Po trzceie byc moze dzis doczekasz sie mojego pierwszego artykulu nt. tzw. "Prymatu Piotra",

pozdrawiam wszystkich!

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
 sierpień 26 2004 14:00   

Joelu, a jak ustosunkujesz się do kwestii kochania się( fizycznego ) przed zawarciem związku małżeńskiego ? Ty też uważasz to za grzech? czy może sądzisz inaczej ?

===

Cytat 
mateuszwroc
 sierpień 26 2004 14:42   
Forum

Panie Joel! Chodziło mi o to, że Kościół episkopalny (Kościół protestancki, więc obowiązuje zasada tylko pismo) nie stosuje się do protestanckich zasad. Pomimo jasnego stanowiska Biblii (czyt. "Biblia a homoseksualizm") twierdzi, że homoseksualizm nie jest grzechem i błogosławi takie "pary". To, że wśród katolickich duchownych zdarza siehomoseksualizm, to nie jest to samo. Kościół katolicki to piętnuje, a episkopalny nie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Ksiądz
 sierpień 27 2004 15:19   

Witajcie jeszcze raz!
Problemy poruszone tutaj są bardziej skomlikowane,niż nam się to wydaje.Kanony kościelne są bardzo zdecydowane,ale przypomnijmy sobie czasy przed Vaticanum secundum...Czy ktoś wtedy wyobrażał sobie,żeby duchowny katolicki,więcej biskup mógł wejść do kościoła ewangelickiego?,a dzisiaj wygłasza nawet kazanie..., a więc trzeba myśleć przyszłościowo...Jestem przekonany,głeboko przekonany,że Pan Bóg nie potępi Pani za przyjęcie Komunii w kościele ewangelickim,ani ewangelika za przyjęcie Komunii w kościele katolickim...,mimo tego,że Kanony stanowią coś innego...Ale Pan Jezus rzekł wyraźnie: Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteści spracowani i obciążeni, a ja wam dam ukojenie. Wyraźnie powiedziane jest wszyscy,nie katolicy,prawosławni,czy ewangelicy...,a więc co jest ważniejsze prawo BOZE,czy prawo ludzkie...????
Co do ślubu,to niestety jest ten problem,że katolicy uważają go za sakrament,a ewangelicy nie.Sa diecezje w Polsce,gdzie te kwestie załatwiane są od ręki,a sa takie,gdzie trzeba stoczyć bój,ale myślę,że musimy uzbroić się w cierpliwość...Przyjdą czasy,gdy wszyscy spotkamy się przy Stole naszego Pana,gdzie On jest gospodarzem...
A kwestia współżycia przed ślubem jest też zagadnieniem bardzo trudnym...,ale tego nie da się rozwiązać jednym zdaniem,uważam,że Pan Bóg patrzy na nas zawsze i wszędzie...przed Jego obliczem będziemy odpowiedać za wszystkie grzechy...i tylko przed Jego...
Tak, nie jestem księdzem katolickim,ale otwartym i myślącym i uważam,że musi się coś zmienić w ekumeniźmie,żeby lduzie,którzy się kochają,a są o różnej przynależności wyznaniowej nie cierpieli z powodu prawa,które jest zbyt ludzkie,a zbyt mało Boże!!!
Pozdrawiam ciepło
Ksiądz

===

Cytat 
Gość forum: ANIA
 wrzesień 27 2004 18:57   

Mateuszu.. strasznie jesteś przemądrzały!!!!1
1. Na jakiej podstawi twierdzisz, że tylko KRK dobrze interpretuje Biblię? Bo jesteś katolikiem? Ja często czytuję Biblię i według mnie to właśnie KRK najbardziej jest od niej oddalony!!!!!
2. Kto pozwolił żeby wierni kierowali się w wierze jakąs tradycją? Czy Jezus powiedział: "ja Wam daję moją naukę, a resztę dośpiewajcie sobie sami"? Na jakiej podstawi katolicy uważają się za mądrzejsztch niż Pisko święte, które pochodzi od Boga???
3. Dlaczego twierdzisz że pastorowie protestanccy sa nieważnie wyswięceni? Dla mnie niewazne są święcenia księzy katolickich.

W ogóle to widzę, że z Ciebie niezły fanatyk religijny. słuchasz Radia MAryja i czytasz NAsz Dziennik?

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,31 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty